Wednesday Evening 2019

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results to date.

Standard Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 88, Scoring system: Appendix A
  Rank Class Sail No Helm Name 17 Apr 24 Apr 1 May 8 May 15 May 22 May 29 May 5 Jun 19 Jun 26 Jun 3 Jul 10 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Jul 7 aug 14 aug Total Nett Notes
  1st Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1.0 (8.0) 1.0 3.1 OOD (4.0) (4.0) (36.0 DNC) (4.0) (36.0 DNC) 1.0 MRG (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 2.0 (5.0) 3.1 OOD 2.0 184.2 15.2  
  2nd Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 3.0 (6.0) 2.0 MRG (36.0 DNC) 1.0 MRG (36.0 DNC) 3.0 2.0 MRG (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (5.0) (36.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 280.0 17.0  
  3rd Rs Aero 7 1533 Richard Bullock (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.7 OOD 3.0 (36.0 DNC) (6.5) 3.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 312.2 17.7  
  4th Rs Aero 9 2441 Jeff Davison (36.0 DNC) 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 1.0 3.5 2.0 2.0 1.0 346.5 22.5  
  5th Laser 178519 Kevin Pearson 2.0 3.0 3.0 4.0 (8.0) 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 3.7 OOD 3.5 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 321.2 25.2  
  6th Laser 183153 Matt Fletcher (36.0 DNC) (36.0 DNC) (11.0) 5.0 (9.0) 7.0 5.0 (13.5) (36.0 DNC) 5.0 3.0 1.0 7.0 (9.0) (36.0 DNC) 6.0 (36.0 DNC) 261.5 39.0  
  7th Laser 122135 Dave Ryder (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 3.0 (36.0 DNC) 4.0 10.0 (36.0 DNC) 3.0 (36.0 DNC) 6.0 (36.0 DNC) (15.0) 4.0 3.0 (36.0 DNC) 342.0 39.0  
  8th Laser Eps 115 Mike Storey (36.0 DNC) (9.0) (12.0) 1.0 7.0 (8.0) 7.0 (36.0 DNC) 3.0 8.0 (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 4.0 (36.0 DNC) 285.0 40.0  
  9th Rs Aero 9 2784 Richard Barker (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 5.0 (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) 6.0 MRG 6.3 OOD (36.0 DNC) 3.0 (36.0 DNC) 7.0 9.0 (36.0 DNC) 374.3 50.3  
  10th Rs 400 1472 Ian Hamilton (36.0 DNC) (16.0) 5.0 8.0 (12.3 OOD) (28.5) (18.0) (19.0) 6.0 (36.0 DNC) 12.0 (12.3 OOD) 4.0 6.5 12.0 12.0 (36.0 DNC) 279.6 65.5  
  11th RS Aero 9 2612 Mike Curtis (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.6 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 8.0 (36.0 DNC) 5.0 4.6 OOD 2.0 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 392.2 68.2  
  12th Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 10.8 OOD 11.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 12.0 (20.0) (36.0 DNC) (14.0) 8.0 8.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (15.0) 7.0 10.0 334.8 69.8  
  13th Rs Aero 7 2113 Chris Smith (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 7.0 (11.0) (15.0) 10.7 OOD (36.0 DNC) 9.0 (36.0 DNC) 9.0 10.0 (11.0) (12.0) 11.0 (14.0) 10.7 OOD 283.4 76.4  
  14th Solo 5215 Mike Jones 6.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 11.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 6.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 9.0 15.0 (36.0 DNC) 404.0 80.0  
  15th RS 200 1409 Clare James (36.0 DNC) 15.0 14.0 9.0 14.0 OOD (16.5) (20.5) 11.0 8.0 (18.0) 7.0 (21.0) (36.0 DNC) 14.0 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 348.0 92.0  
  16th Topper 47719 Megan Thompson 8.0 13.0 7.0 (19.0) 15.0 14.0 (36.0 DNC) (22.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 18.0 DNF (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 386.0 93.0  
  17th Topper 47863 Rory Clow (36.0 DNC) 14.0 MRG 4.0 18.0 (36.0 DNC) (22.0 MRG) (36.0 DNC) 15.0 (36.0 DNC) 12.0 MRG 10.0 14.0 8.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 405.0 95.0  
  18th Laser 147819 Martin Yates (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.3 OOD 15.0 14.0 (20.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 (36.0 DNC) 17.0 9.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 11.0 7.0 407.3 99.3  
  19th RS Vareo 408 Nick Marley 7.0 12.7 OOD 6.0 13.0 16.0 18.0 16.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 12.7 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 425.4 101.4  
  20th Blaze 77 Andy Wilson 15.5 OOD (24.0) (16.0) 16.0 12.0 12.0 (19.0) (17.0) (36.0 DNC) 11.0 (36.0 DNC) (19.0) (36.0 DNC) 16.0 10.0 (18.0) 12.0 DNF 325.5 104.5  
  21st Rs 100 8.4 447 Colin Hammond (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (29.0 DNF) 15.0 MRG (36.0 DNC) 15.0 OOD 15.0 DNF 9.0 MRG (36.0 DNC) (16.0) 13.0 13.0 15.0 OOD 10.0 MRG (36.0 DNC) 402.0 105.0 Multiple boats -
  22nd Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 16.8 OOD (25.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (24.0) 17.0 (26.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 MRG 13.0 (36.0 DNC) 11.0 MRG 16.0 17.0 6.0 400.8 109.8  
  23rd Laser 144 Nigel Cope (36.0 DNC) 17.0 (36.0 DNC) 13.9 OOD (36.0 DNC) 21.0 15.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 7.0 (36.0 DNC) 19.0 (36.0 DNC) 13.0 (36.0 DNC) 434.9 110.9  
  24th RS 400 845 Ian Peace 11.0 18.0 (19.0) (20.0) 19.0 (28.5) (22.0) 12.0 19.0 OOD 15.0 14.0 (27.0) 19.0 OOD (36.0 DNC) (20.0 DNF) (21.0) (36.0 DNC) 356.5 127.0  
  25th Laser 199006 Colin Hammond (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 9.0 9.2 OOD (36.0 DNC) 9.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 10.0 5.0 451.2 127.2  
  26th Buzz 1100 Jude Wilson 17.6 OOD 21.0 13.0 (24.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 23.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 23.0 17.0 (36.0 DNC) 17.0 (36.0 DNC) 3.0 446.6 134.6  
  27th Laser 207015 Kim Gavin (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 2.0 6.5 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 8.0 36.0 DNC 36.0 DNC 459.5 135.5  
  28th Topper 46919 Antonio Pascali (36.0 DNC) 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 (36.0 DNC) 6.0 9.0 (36.0 DNC) 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 461.0 137.0  
  29th Phantom 1185 Dylan Emmett 10.0 20.0 (36.0 DNC) 22.0 (25.0) (27.0) (36.0 DNC) (29.0) 10.0 (36.0 DNC) 19.0 25.0 16.0 18.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 437.0 140.0  
  30th Solo Clubsolo Rich Duff (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 24.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (30.0) 19.9 OOD (27.0 dnf) 17.0 20.0 12.0 (36.0 DNC) 18.0 20.0 11.0 450.9 141.9  
  31st Solo 3711 Nick Saunders 12.0 22.0 10.0 (36.0 DNC) 22.0 (31.0) 20.8 OOD (28.0) (36.0 DNC) 17.0 (36.0 DNC) (26.0) 20.8 OOD (36.0 DNC) 19.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 444.6 143.6  
  32nd Lark 1845 James Potter (36.0 DNC) 20.8 OOD 18.0 (26.0 DNF) 21.0 (32.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 11.0 20.0 20.0 24.0 15.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 459.8 149.8  
  33rd Topper 15725 Jo Leake (36.0 DNC) 12.0 (36.0 DNC) 14.0 (36.0 DNC) 9.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 16.0 8.0 491.0 167.0  
  34th Laser 182443 Nick Beynon (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 21.7 OOD 23.0 30.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 19.0 18.0 (36.0 DNC) 21.7 OOD 21.0 (36.0 DNC) 19.0 (36.0 DNC) 497.4 173.4  
  35th Rs Aero 7 2105 Lily Barrett (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 (36.0 DNC) 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 509.0 185.0 2nd boat - will merge at end of series
  36th Laser 155892 Jack Hardy 5.0 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 35.0 DNF (36.0 DNC) (36.0 DNC) 15.0 DNF (36.0 DNC) 16.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 513.0 189.0  
  37th Rs Aero 7 2784 Richard Barker (36.0 DNC) 1.0 3.8 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.5 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 515.3 191.3 Second boat, results merged with Aero 9
  38th Laser Radial Club R Berry (36.0 DNC) 26.0 (36.0 DNC) 25.0 26.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 16.0 13.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 18.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 520.0 196.0  
  39th Rs Aero 7 2708 Colin Bristow (36.0 DNC) (36.0 DNC) 20.7 OOD (36.0 DNC) 20.0 26.0 20.5 21.0 (36.0 DNC) 16.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 520.2 196.2  
  40th Rs Aero 7 2214 Yana Skvortsova (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 17.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 528.0 204.0  
  41st Topper 30119 Dan Fletcher (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 528.0 204.0  
  42nd Topper 45770 Bjorn Handley (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 12.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 11.0 25.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 13.0 36.0 DNC 36.0 DNC 529.0 205.0  
  43rd rs 400 495 CJ Cavallari 19.7 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) 21.0 24.0 ZFP 19.7 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 14.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 530.4 206.4  
  44th Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 546.0 222.0  
  45th Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 8.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 551.0 227.0  
  46th RS 200 1355 Ian Cleaver (36.0 DNC) (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 19.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 20.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 551.0 227.0  
  47th Solo 3736 Richmond Duff 9.0 23.0 15.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 551.0 227.0  
  48th Topper 4.2 47863 Rory Clow (36.0 DNC) 14.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 22.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 12.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 552.0 228.0 Second entry - results merged
  49th Rs Aero 7 1023 Tony Sproat (36.0 DNC) 19.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 15.0 22.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 560.0 236.0  
  50th Rs 200 club Antonio Pascali (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 11.0 11.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 562.0 238.0 Second entry - will merge later
  51st Solo 4071 Peter Halliday (36.0 DNC) 19.8 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 16.5 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 23.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 563.3 239.3  
  52nd Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 13.0 36.0 DNC 36.0 DNC 11.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 564.0 240.0  
  53rd Laser Radial 130417 Uta Griesenbach (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 12.0 OOD 36.0 DNC 12.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 564.0 240.0  
  54th Solo   Ben Russell (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 14.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 14.0 OOD 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 568.0 244.0  
  55th Rs Aero 7 1589 Elinor O'Leary (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 23.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 570.0 246.0  
  56th Rs 200 1236 Nigel Thompson (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 12.0 21.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 573.0 249.0  
  57th Laser 165361 Nigel Thompson (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 29.0 dsq 25.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 15.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 573.0 249.0  
  58th RS 200 1236 Jack and Dan (36.0 DNC) (36.0 DNC) 17.0 17.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 574.0 250.0  
  59th RS 400 845 Harry Phelps (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 577.0 253.0  
  60th Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 577.0 253.0 Secomd boat results merged with Aero 9
  61st Topper - Band 2   Dan Fletcher (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 577.0 253.0  
  62nd Rs Aero 7 1046 Andy Godwin (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 4.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 580.0 256.0  
  63rd Rs 200 940 Sam Edom (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 580.0 256.0  
  64th Rs Aero 7 2708 Maisie Bristow 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 580.0 256.0  
  65th Laser Radial 112025 Mark Phillips (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 581.0 257.0  
  66th Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson (36.0 DNC) 5.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 581.0 257.0  
  67th Rs Aero 5 2214 Yana Skvortsova (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 6.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 582.0 258.0  
  68th Rs Aero 9 2786 Andrew Norman (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 583.0 259.0  
  69th Rs 200 1635 Andy Barnett (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 8.0 36.0 DNC 584.0 260.0  
  70th Laser Radial   Dan Fletcher (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 10.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 586.0 262.0  
  71st Rs Aero 5 2708 Maisie Bristow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 586.0 262.0 2nd boat - will merge at end of series
  72nd Laser Radial 5 Ian Cleaver (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 11.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 587.0 263.0  
  73rd Rs 200 1241 Mike Jones (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 24.0 24.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 588.0 264.0  
  74th Rs Aero 5 2708 Elinor O'leary (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 589.0 265.0  
  75th Topper 44318 Jack Hardy (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.5 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 589.5 265.5  
  76th RS 200 1241 Cj Cavallari (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 14.0 36.0 DNC 36.0 DNC 590.0 266.0  
  77th Rs Aero 9 2708 Colin Bristow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 14.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 590.0 266.0  
  78th Laser 2025 Mark Phillips (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 17.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 593.0 269.0  
  79th RS 200 227 Ian Cleaver (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 18.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 594.0 270.0  
  80th Laser 4.7 Club R Berry (36.0 DNC) (36.0 DNC) 20.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 596.0 272.0  
  81st Laser Radial 146162 Nick England (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 22.0 OOD 36.0 DNC 598.0 274.0  
  82nd Rs Aero 9 2785 John Kewley (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 23.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 599.0 275.0  
  83rd Laser Radial 155812 Colin Bristow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 23.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 599.0 275.0 Second boat - will merge at end of series
  84th Laser radial 4 Maisie Bristow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 27.0 dnf 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 603.0 279.0  
  85th Laser Radial Club Jude Wilson (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 27.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 603.0 279.0  
  86th Laser 125510 unknown (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 32.0 DNF (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 608.0 284.0 Created from sailno wizard
  87th Laser Radial 161809 Brendan O'Leary (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 35.0 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 611.0 287.0  
  88th Laser club Unknown (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 612.0 288.0  

Personal Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 67, Scoring system: Appendix A
  Rank Class Sail No Helm Name 17 Apr 24 Apr 1 May 8 May 15 May 22 May 29 May 5 Jun 19 Jun 26 Jun 3 Jul 10 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Jul 7 aug 14 aug Total Nett Notes
  1st Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 1.0 3.0 3.0 (7.0) 2.0 2.0 (33.0 DNC) 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 (15.0 DNF) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 274.0 21.0  
  2nd RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 4.0 5.0 (14.0) 1.0 1.0 5.0 (12.0) 1.0 (7.6 OOD) 4.0 1.0 (16.5) (7.6 OOD) (33.0 DNC) (16.0 DNF) (18.0) (33.0 DNC) 179.7 22.0  
  3rd Topper - Band 4 47863 Rory Clow (33.0 DNC) 4.0 MRG 1.0 5.0 (33.0 DNC) 4.0 MRG (33.0 DNC) 3.0 (33.0 DNC) (7.0 MRG) 3.0 4.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 296.0 25.0  
  4th Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 3.0 6.0 5.0 MRG (33.0 DNC) 5.0 MRG (33.0 DNC) 4.0 5.0 MRG (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (7.0) (33.0 DNC) 1.0 6.0 (33.0 DNC) 306.0 35.0  
  5th Laser - Band 3 147819 Martin Yates (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.4 OOD (13.0) 4.0 7.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.5 (33.0 DNC) 12.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 4.0 330.4 53.4  
  6th Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton (33.0 DNC) (19.0) 7.0 8.0 (12.2 OOD) (28.0) (18.0) (20.0) 6.0 (33.0 DNC) (14.0) 12.2 OOD 3.0 1.0 11.0 11.0 (33.0 DNC) 269.4 59.2  
  7th Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (27.0 DNF) 13.0 MRG (33.0 DNC) 10.1 OOD (14.0 DNF) 5.0 MRG (33.0 DNC) 5.0 8.0 2.0 10.1 OOD 7.0 MRG (33.0 DNC) 332.2 60.2  
  8th Laser - Band 3 144 Nigel Cope (33.0 DNC) 11.5 (33.0 DNC) 7.6 OOD (33.0 DNC) 11.0 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 3.0 (33.0 DNC) 17.0 (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) 358.1 61.1  
  9th Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 10.1 OOD 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 9.0 (21.0) (33.0 DNC) (15.0) 8.0 11.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (13.5) 5.0 5.0 308.6 61.1  
  10th Solo - Band 2 5215 Mike Jones 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 12.0 9.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 10.0 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 2.0 15.0 (33.0 DNC) 359.5 62.5  
  11th Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith (33.0 DNC) (33.0 DNC) (12.0) 2.0 8.0 (21.0) 10.9 OOD (33.0 DNC) 8.0 (33.0 DNC) 10.0 (15.0) 10.0 (12.0) 10.0 (12.0) 10.9 OOD 273.8 69.8  
  12th Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 11.4 OOD (25.0) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 16.0 8.0 (19.0) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 MRG 9.0 (33.0 DNC) 5.0 MRG 6.0 14.0 (33.0 DNC) 345.4 70.4  
  13th Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher (33.0 DNC) (33.0 DNC) (16.0) 10.0 (14.0) (17.0) 10.0 (23.0) (33.0 DNC) 6.0 9.0 8.0 9.0 7.0 (33.0 DNC) 13.0 (33.0 DNC) 307.0 72.0  
  14th Laser - Band 1 122135 Dave Ryder (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 12.0 7.0 (33.0 DNC) 7.0 15.0 (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) (18.0) (33.0 DNC) 18.0 4.0 8.0 (33.0 DNC) 355.0 73.0  
  15th Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 8.0 11.5 2.0 (33.0 DNC) (16.5) 12.0 11.0 OOD 8.0 (33.0 DNC) (16.0) (33.0 DNC) 10.0 11.0 OOD (33.0 DNC) (15.0) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 319.0 73.5  
  16th Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey (33.0 DNC) (15.0) (18.0) 6.0 13.0 (20.0) 11.0 (33.0 DNC) 9.0 9.0 (33.0 DNC) 13.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 10.0 (33.0 DNC) 329.0 78.0  
  17th Lark - Band 5 1845 James Potter (33.0 DNC) 13.4 OOD 9.0 (26.0 DNF) 3.0 (29.0) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 18.0 13.0 6.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 365.4 79.4  
  18th Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison (33.0 DNC) 20.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.0 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 8.5 12.0 16.0 6.0 381.5 84.5  
  19th Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 15.1 OOD (26.0) (17.0) (20.0) 9.0 9.5 (20.0) (17.0) (33.0 DNC) 11.5 (33.0 DNC) (22.0) (33.0 DNC) 15.0 5.0 17.0 7.0 DNF 310.1 89.1  
  20th Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 12.8 OOD 18.0 6.0 (24.0) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 17.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.0 14.0 (33.0 DNC) 8.0 (33.0 DNC) 1.0 378.8 90.8  
  21st Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 10.0 13.0 (33.0 DNC) (22.0) (23.0) 18.0 (33.0 DNC) 16.0 1.0 (33.0 DNC) 12.0 (19.0) 13.0 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 355.0 93.0  
  22nd RS 200 - Band 2 1409 Clare James (33.0 DNC) 17.0 15.0 11.0 15.1 OOD (22.0) (21.0) 9.0 7.0 (19.0) 6.0 (24.0) (33.0 DNC) 15.1 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 346.2 95.2  
  23rd Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 9.0 22.0 10.0 13.5 OOD 20.0 (25.0) (33.0 DNC) 13.0 (33.0 DNC) 3.0 MRG (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 385.5 96.5  
  24th Laser - Band 5 182443 Nick Beynon (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 12.3 OOD 19.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 17.0 7.0 (33.0 DNC) 12.3 OOD 16.0 (33.0 DNC) 9.0 (33.0 DNC) 395.6 98.6  
  25th Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 11.0 9.0 11.0 17.0 22.0 7.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (23.0) 13.6 OOD 8.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 386.6 99.6  
  26th Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 15.0 16.5 13.5 14.0 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.3 OOD (21.0) (33.0 DNC) 11.0 13.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 392.8 107.8  
  27th Topper - Band 4 15725 Jo Leake (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) 3.0 (33.0 DNC) 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 2.0 2.0 406.0 109.0  
  28th Topper - Band 2 46919 Antonio Pascali (33.0 DNC) 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 (33.0 DNC) 1.0 4.0 (33.0 DNC) 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 409.0 112.0  
  29th RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 7.0 15.0 OOD 8.0 18.0 18.0 24.0 15.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 15.0 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 417.0 120.0  
  30th Laser - Band 1 207015 Kim Gavin (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 5.0 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 9.0 33.0 DNC 33.0 DNC 436.0 139.0  
  31st Laser - Band 2 199066 Colin Hammond (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 15.0 6.0 8.3 OOD (33.0 DNC) 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 7.0 33.0 DNC 437.3 140.3 Second entry - will merge at end of series
  32nd Laser Radial - Band 5 Club R Berry (33.0 DNC) 24.0 (33.0 DNC) 25.0 25.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 12.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 453.0 156.0  
  33rd Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow (33.0 DNC) (33.0 DNC) 15.0 OOD (33.0 DNC) 15.0 19.0 16.0 11.0 (33.0 DNC) 14.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 453.0 156.0 banding provisional
  34th RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis (33.0 DNC) (33.0 DNC) 18.2 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) 27.0 19.0 (33.0 DNC) 10.0 18.2 OOD 15.0 20.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 457.4 160.4  
  35th RS 400 - Band 3 495 CJ Cavallari 13.0 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) 19.0 15.0 ZFP 13.0 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 461.0 164.0  
  36th Topper - Band 3 45770 Bjorn Handley (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 18.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 3.0 33.0 DNC 33.0 DNC 462.0 165.0  
  37th Topper 4.2 - Band 4 47863 Rory Clow (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 477.0 180.0 Second entry - results merged
  38th Rs Aero 7 - Band 1 2105 Lily Barrett (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 (33.0 DNC) 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 477.0 180.0 2nd boat - will merge at end of series
  39th Rs Aero 7 - Band 4 1023 Tony Sproat (33.0 DNC) 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 4.0 7.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 481.0 184.0  
  40th Solo - Band 5 3736 Richmond Duff 2.0 23.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 491.0 194.0  
  41st Laser - Band 1 155892 Jack Hardy 12.0 21.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 32.0 DNF (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.0 DNF (33.0 DNC) 16.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 491.0 194.0  
  42nd Rs Aero 7 - Band 0 2784 Richard Barker (33.0 DNC) 7.0 10.0 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 13.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 492.0 195.0 Second boat, results merged with Aero 9
  43rd Rs Aero 9 2784 Richard Barker (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 21.0 26.0 (33.0 DNC) 22.0 (33.0 DNC) 12.0 MRG (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 510.0 213.0  
  44th Rs Aero 7 - Band 3 15881 Elinor O'Leary (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 13.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 510.5 213.5  
  45th RS 200 - Band 4 1236 Jack and Dan (33.0 DNC) (33.0 DNC) 13.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 512.0 215.0  
  46th Rs Aero 7 - Band 0 2214 Yana Skvortsova (33.0 DNC) 14.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 24.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 12.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 512.0 215.0  
  47th Solo - Band 2   Ben Russell (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 13.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 OOD 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 521.0 224.0 banding provisional
  48th RS 200 - Band 2 club Antonio Pascali (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 11.0 16.5 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 522.5 225.5 Second entry - will merge later
  49th Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 16.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 14.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 525.0 228.0  
  50th Solo - Band 2 4071 Peter Halliday (33.0 DNC) 21.5 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 23.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 20.0 DNF 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 526.5 229.5  
  51st Laser Radial - Band 3 112025 Mark Phillips (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 1.0 33.0 DNC 529.0 232.0  
  52nd Laser Radial - Band 4   Dan Fletcher (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 2.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 530.0 233.0  
  53rd Rs Aero 5 - Band 3 2708 Elinor O'leary (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 530.0 233.0  
  54th Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 531.0 234.0 Second boat, results merged with Aero 9
  55th RS 400 - Band 0 845 Harry Phelps (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 4.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 532.0 235.0  
  56th RS 200 - Band 2 940 Sam Edom (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 532.0 235.0  
  57th Rs Aero 7 - Band 1 2708 Maisie Bristow 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 533.0 236.0 2nd boat - will merge at end of series
  58th Rs Aero 9 - Band 3 2708 Colin Bristow (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 11.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 539.0 242.0  
  59th RS AERO 5 Band 0 2214 Yana Skvortsova (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 12.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 540.0 243.0  
  60th Laser - Band 3 2025 Mark Phillips (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 541.0 244.0 Provisional Banding
  61st Laser Radial - Band 2 5 Ian Cleaver (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 542.0 245.0  
  62nd RS 200 - Band 2 1241 Mike Jones (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 22.0 25.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 542.0 245.0  
  63rd Rs Aero 7 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson (33.0 DNC) 16.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 544.0 247.0  
  64th Laser 4.7 - Band 4 Club R Berry (33.0 DNC) (33.0 DNC) 19.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 547.0 250.0  
  65th Rs Aero 5 - Band 1 2708 Maisie Bristow (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 21.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 549.0 252.0  
  66th Laser Radial - Band 4 155812 Colin Bristow (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 23.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 551.0 254.0 Second boat - will merge at end of series
  67th Rs Aero 9 - Band 2 2785 John Kewley (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 24.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 552.0 255.0  

17 Apr - Standard Fleet - 2019-04-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 0:21:18 0:21:00 1.0  
  2 Laser 178519 Kevin Pearson 0:23:20 0:21:07 2.0  
  3 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 0:24:10 0:21:16 3.0  
  4 Rs Aero 7 2708 Maisie Bristow 0:22:48 0:21:25 4.0  
  5 Laser 155892 Jack Hardy 0:24:36 0:22:16 5.0  
  6 Solo 5215 Mike Jones 0:25:50 0:22:36 6.0  
  7 RS Vareo 408 Nick Marley 0:24:44 0:22:38 7.0  
  8 Topper 47719 Megan Thompson 0:31:52 0:23:23 8.0  
  9 Solo 3736 Richmond Duff 0:28:10 0:24:39 9.0  
  10 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:25:17 0:25:14 10.0  
  11 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin OOD 0:00:00 10.8  
  12 RS 400 845 Ian Peace 0:24:00 0:25:29 11.0  
  13 Solo 3711 Nick Saunders 0:29:50 0:26:06 12.0  
  14 Blaze 77 Andy Wilson OOD 0:00:00 15.5  
  15 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin OOD 0:00:00 16.8  
  16 Buzz 1100 Jude Wilson OOD   17.6  
  17 rs 400 495 CJ Cavallari OOD   19.7  

24 Apr - Standard Fleet - 2019-04-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 7 2784 Richard Barker 0:37:50 0:35:31 1.0 Second boat, results merged with Aero 9
  2 Topper 46919 Antonio Pascali 0:49:01 0:35:58 2.0  
  3 Laser 178519 Kevin Pearson 0:39:51 0:36:04 3.0  
  4 Rs Aero 7 2214 Yana Skvortsova 0:38:56 0:36:33 4.0  
  5 Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 0:39:25 0:37:01 5.0  
  6 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 0:42:14 0:37:11 6.0  
  7 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 0:38:12 0:37:40 7.0  
  8 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 0:38:18 0:37:46 8.0  
  9 Laser Eps 115 Mike Storey 0:39:46 0:38:30 9.0  
  10 Laser 155892 Jack Hardy 0:43:47 0:39:37 10.0  
  11 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 0:42:19 0:39:44 11.0  
  12 Topper 15725 Jo Leake 0:40:52 0:39:59 12.0  
  13 RS Vareo 408 Nick Marley OOD   12.7  
  14 Topper 47719 Megan Thompson 0:41:00 0:40:06 13.0  
  15 Topper 47863 Rory Clow MRG   14.0  
  15 Topper 4.2 47863 Rory Clow 0:43:08 0:40:37 14.0 Second entry - results merged
  17 RS 200 1409 Clare James 0:42:44 0:40:51 15.0  
  18 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:39:00 0:41:24 16.0  
  19 Laser 144 Nigel Cope 0:45:58 0:41:36 17.0  
  20 RS 400 845 Ian Peace 0:40:19 0:42:48 18.0  
  21 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 0:46:04 0:43:15 19.0  
  22 Solo 4071 Peter Halliday OOD   19.8  
  23 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:43:37 0:43:32 20.0  
  24 Lark 1845 James Potter OOD   20.8  
  25 Buzz 1100 Jude Wilson 0:46:20 0:44:59 21.0  
  26 Solo 3711 Nick Saunders 0:38:46 0:45:13 22.0  
  27 Solo 3736 Richmond Duff 0:41:10 0:48:01 23.0  
  28 Blaze 77 Andy Wilson 0:38:58 0:50:35 24.0  
  29 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 0:59:03 0:51:59 25.0  
  30 Laser Radial Club R Berry 0:46:05 0:53:40 26.0  

1 May - Standard Fleet - 2019-04-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 0:47:42 0:47:02 1.0  
  2 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett MRG   2.0  
  2 Rs Aero 7 2105 Lily Barrett 0:50:18 0:47:14 2.0 2nd boat - will merge at end of series
  4 Laser 178519 Kevin Pearson 0:52:24 0:47:25 3.0  
  5 Rs Aero 7 2784 Richard Barker OOD   3.8 Second boat, results merged with Aero 9
  6 Topper 47863 Rory Clow 0:33:56 0:49:48 4.0  
  7 RS Aero 9 2612 Mike Curtis OOD   4.6  
  8 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:47:13 0:50:07 5.0  
  9 RS Vareo 408 Nick Marley 0:54:57 0:50:16 6.0  
  10 Topper 47719 Megan Thompson 0:35:30 0:52:05 7.0  
  11 RS 200 1355 Ian Cleaver 0:54:38 0:52:14 8.0  
  12 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:55:39 0:52:15 9.0  
  13 Solo 3711 Nick Saunders 0:30:06 0:52:40 10.0  
  14 Laser 183153 Matt Fletcher 0:58:59 0:53:23 11.0  
  15 Laser Eps 115 Mike Storey 0:55:20 0:53:34 12.0  
  16 Buzz 1100 Jude Wilson 0:27:53 0:54:09 13.0  
  17 Laser 147819 Martin Yates OOD 0:00:00 13.3  
  18 RS 200 1409 Clare James 0:57:52 0:55:19 14.0  
  19 Solo 3736 Richmond Duff 0:31:49 0:55:40 15.0  
  20 Blaze 77 Andy Wilson 0:57:31 0:56:00 16.0  
  21 RS 200 1236 Jack and Dan 0:59:40 0:57:03 17.0  
  22 Lark 1845 James Potter 0:31:19 0:58:32 18.0  
  23 RS 400 845 Ian Peace 0:59:00 1:02:38 19.0  
  24 Laser 4.7 Club R Berry 0:37:53 1:02:46 20.0  
  25 Rs Aero 7 2708 Colin Bristow OOD   20.7  

8 May - Standard Fleet - 2019-05-08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Laser Eps 115 Mike Storey 0:38:22 0:37:08 1.0  
  2 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 0:39:43 0:37:18 2.0  
  3 Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 0:37:53 0:37:22 3.0  
  4 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths OOD   3.1  
  5 Laser 178519 Kevin Pearson 0:41:21 0:37:25 4.0  
  6 Laser 183153 Matt Fletcher 0:41:55 0:37:56 5.0  
  7 Laser 122135 Dave Ryder 0:42:05 0:38:05 6.0  
  8 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:40:40 0:38:11 7.0  
  9 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:36:40 0:38:55 8.0  
  10 RS 200 1409 Clare James 0:41:43 0:39:53 9.0  
  11 Rs Aero 5 2708 Maisie Bristow 0:45:44 0:40:15 10.0 2nd boat - will merge at end of series
  12 Laser Radial 5 Ian Cleaver 0:46:30 0:40:37 11.0  
  13 Topper 45770 Bjorn Handley 0:36:57 0:40:40 12.0  
  14 RS Vareo 408 Nick Marley 0:45:10 0:41:19 13.0  
  15 Laser 144 Nigel Cope OOD   13.9  
  16 Topper 15725 Jo Leake 0:37:55 0:41:44 14.0  
  17 Laser 147819 Martin Yates 0:46:08 0:41:45 15.0  
  18 Blaze 77 Andy Wilson 0:42:55 0:41:47 16.0  
  19 RS 200 1236 Jack and Dan 0:43:56 0:42:00 17.0  
  20 Topper 47863 Rory Clow 0:38:21 0:42:12 18.0  
  21 Topper 47719 Megan Thompson 0:38:35 0:42:28 19.0  
  22 RS 400 845 Ian Peace 0:40:20 0:42:49 20.0  
  23 rs 400 495 CJ Cavallari 0:40:44 0:43:14 21.0  
  24 Laser 182443 Nick Beynon OOD   21.7  
  25 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:32:13 0:48:14 22.0  
  26 Laser Radial 155812 Colin Bristow 0:37:58 0:49:44 23.0 Second boat - will merge at end of series
  27 Buzz 1100 Jude Wilson 0:35:04 0:51:04 24.0  
  28 Laser Radial Club R Berry 0:41:45 0:54:42 25.0  
  29 Lark 1845 James Potter DNF   26.0  

15 May - Standard Fleet - 2019-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett MRG   1.0  
  1 Rs Aero 7 2105 Lily Barrett 0:40:23 0:37:55 1.0 2nd boat - will merge at end of series
  3 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 0:40:30 0:38:02 2.0  
  4 Laser 122135 Dave Ryder 0:42:03 0:38:03 3.0  
  5 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 0:39:27 0:38:54 4.0  
  6 Laser 207015 Kim Gavin 0:43:05 0:38:59 5.0  
  7 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:39:35 0:39:02 6.0  
  8 Laser Eps 115 Mike Storey 0:40:23 0:39:06 7.0  
  9 Laser 178519 Kevin Pearson 0:43:19 0:39:12 8.0  
  10 Laser 183153 Matt Fletcher 0:43:36 0:39:27 9.0  
  11 Topper 46919 Antonio Pascali 0:40:41 0:39:48 10.0  
  12 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:43:00 0:40:23 11.0  
  13 Blaze 77 Andy Wilson 0:41:29 0:40:24 12.0  
  14 Rs 400 1472 Ian Hamilton OOD   12.3  
  15 Solo 5215 Mike Jones 0:46:44 0:40:53 13.0  
  16 RS 200 1409 Clare James OOD   14.0  
  16 Laser 147819 Martin Yates 0:45:53 0:41:31 14.0  
  18 Topper 47719 Megan Thompson 0:42:44 0:41:48 15.0  
  19 RS Vareo 408 Nick Marley 0:45:47 0:41:53 16.0  
  20 Rs Aero 7 2214 Yana Skvortsova 0:44:45 0:42:01 17.0  
  21 RS 400 845 Ian Peace 0:40:49 0:43:20 19.0  
  22 Rs Aero 7 2708 Colin Bristow 0:46:14 0:43:25 20.0  
  23 Lark 1845 James Potter 0:46:56 0:43:52 21.0  
  24 Solo 3711 Nick Saunders 0:40:46 0:47:33 22.0  
  25 Laser 182443 Nick Beynon 0:39:47 0:48:00 23.0  
  26 Solo Clubsolo Rich Duff 0:41:10 0:48:01 24.0  
  26 rs 400 495 CJ Cavallari ZFP 0:42:24 24.0  
  28 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:36:49 0:48:59 25.0  
  29 Laser Radial Club R Berry 0:44:20 1:17:26 26.0  
  30 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond DNF   29.0 Multiple boats -
  30 Laser 165361 Nigel Thompson dsq   29.0  

22 May - Standard Fleet - 2019-05-22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Laser 178519 Kevin Pearson 0:40:12 0:36:23 1.0  
  2 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 0:39:13 0:36:49 2.0  
  3 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 0:40:23 0:37:55 3.0  
  4 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 0:38:55 0:38:23 4.0  
  5 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:39:03 0:38:31 5.0  
  6 RS Aero 9 2612 Mike Curtis 0:39:25 0:38:52 6.0  
  7 Laser 183153 Matt Fletcher 0:43:27 0:39:19 7.0  
  8 Laser Eps 115 Mike Storey 0:40:49 0:39:31 8.0  
  9 Topper 15725 Jo Leake 0:40:41 0:39:48 9.0  
  10 Topper 30119 Dan Fletcher 0:40:49 0:39:56 10.0  
  11 Solo 5215 Mike Jones 0:45:46 0:40:02 11.0  
  12 Blaze 77 Andy Wilson 0:41:09 0:40:04 12.0  
  13 Laser 199006 Colin Hammond 0:44:59 0:40:43 13.0  
  14 Topper 47719 Megan Thompson 0:42:03 0:41:08 14.0  
  15 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:44:06 0:41:25 15.0  
  15 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond MRG   15.0 Multiple boats -
  17 RS 200 1409 Clare James 0:43:30 0:41:35 16.5  
  17 Solo 4071 Peter Halliday 0:47:32 0:41:35 16.5  
  19 RS Vareo 408 Nick Marley 0:45:37 0:41:44 18.0  
  20 RS 200 1355 Ian Cleaver 0:43:40 0:41:45 19.0  
  21 rs 400 495 CJ Cavallari OOD   19.7  
  22 Laser 147819 Martin Yates 0:46:14 0:41:50 20.0  
  23 Laser 144 Nigel Cope 0:46:32 0:42:07 21.0  
  24 Topper 47863 Rory Clow MRG   22.0  
  24 Topper 4.2 47863 Rory Clow 0:44:45 0:42:08 22.0 Second entry - results merged
  26 Rs Aero 7 1589 Elinor O'Leary 0:45:06 0:42:21 23.0  
  27 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 0:48:25 0:42:37 24.0  
  28 Laser 165361 Nigel Thompson 0:47:10 0:42:41 25.0  
  29 Rs Aero 7 2708 Colin Bristow 0:46:02 0:43:13 26.0  
  30 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:44:57 0:44:52 27.0  
  31 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:42:25 0:45:02 28.5  
  31 RS 400 845 Ian Peace 0:42:25 0:45:02 28.5  
  33 Laser 182443 Nick Beynon 0:37:31 0:45:16 30.0  
  34 Solo 3711 Nick Saunders 0:39:25 0:45:59 31.0  
  35 Lark 1845 James Potter 9:38:22 12:00:42 32.0  
  36 Laser 155892 Jack Hardy DNF   35.0  
  36 Laser Radial 161809 Brendan O'Leary OOD   35.0  

29 May - Standard Fleet - 2019-05-22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 2   Dan Fletcher 44:39 0:44:41 1.0  
  2 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 48:51 0:45:52 2.0  
  3 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 52:25 0:46:08 3.0  
  4 Laser 122135 Dave Ryder 51:34 0:46:40 4.0  
  5 Laser 183153 Matt Fletcher 52:19 0:47:21 5.0  
  6 Topper 46919 Antonio Pascali 43:05 0:47:25 6.0  
  7 Laser Eps 115 Mike Storey 49:02 0:47:28 7.0  
  8 RS Aero 9 2612 Mike Curtis 48:22 0:47:42 8.0  
  9 Laser 199006 Colin Hammond 53:48 0:48:41 9.0  
  10 Topper 30119 Dan Fletcher 44:39 0:49:08 10.0  
  11 Rs Aero 7 2113 Chris Smith OOD 0:00:00 10.7  
  12 Topper 45770 Bjorn Handley 44:58 0:49:29 11.0  
  13 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 52:49 0:49:36 12.0  
  14 Rs Aero 5 2708 Elinor O'leary 56:22 0:49:37 13.0  
  15 Solo   Ben Russell 57:25 0:50:14 14.0  
  16 Laser 144 Nigel Cope 55:53 0:50:34 15.0  
  17 RS Vareo 408 Nick Marley 55:19 0:50:37 16.0  
  18 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 58:47 0:51:45 17.0  
  19 Rs 400 1472 Ian Hamilton 49:20 0:52:22 18.0  
  20 Blaze 77 Andy Wilson 54:37 0:53:11 19.0  
  21 RS 200 1409 Clare James 56:48 0:54:18 20.5  
  21 Rs Aero 7 2708 Colin Bristow 57:50 0:54:18 20.5  
  23 Solo 3711 Nick Saunders OOD 0:00:00 20.8  
  24 RS 400 845 Ian Peace 53:26 0:56:43 22.0  
  25 Buzz 1100 Jude Wilson 58:34 0:56:52 23.0  
  26 Rs 200 1241 Mike Jones 60:53 0:58:12 24.0  

5 Jun - Standard Fleet - 2019-06-05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 1:07:54 1:03:45 1.0  
  2 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett MRG   2.0  
  2 Rs Aero 7 2105 Lily Barrett 1:08:04 1:03:55 2.0 2nd boat - will merge at end of series
  4 Rs Aero 7 2214 Yana Skvortsova 1:08:58 1:04:45 3.0  
  5 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1:06:09 1:05:14 4.0  
  6 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 1:06:24 1:05:29 5.0  
  7 Laser 207015 Kim Gavin 1:12:34 1:05:40 6.0  
  8 Rs Aero 9 2786 Andrew Norman 1:07:28 1:06:32 7.0  
  9 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:45:11 1:06:50 8.0  
  10 Topper 46919 Antonio Pascali 1:00:45 1:06:51 9.0  
  11 Laser 199006 Colin Hammond OOD   9.2  
  12 Laser 122135 Dave Ryder 0:50:46 1:08:55 10.0  
  13 RS 200 1409 Clare James 0:48:38 1:09:45 11.0  
  14 RS 400 845 Ian Peace 1:06:10 1:10:14 12.0  
  15 Laser 183153 Matt Fletcher 0:51:53 1:10:26 13.5  
  15 Topper 44318 Jack Hardy 1:04:00 1:10:26 13.5  
  17 Topper 47863 Rory Clow 1:04:32 1:11:01 15.0  
  17 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond OOD   15.0 Multiple boats -
  19 Laser Radial Club R Berry 0:54:53 1:11:54 16.0  
  20 Blaze 77 Andy Wilson 0:49:32 1:12:21 17.0  
  21 RS 200 227 Ian Cleaver 0:50:31 1:12:27 18.0  
  22 Rs 400 1472 Ian Hamilton 1:08:31 1:12:44 19.0  
  23 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 0:51:48 1:12:57 20.0  
  24 Rs Aero 7 2708 Colin Bristow 0:52:37 1:14:06 21.0  
  25 Topper 47719 Megan Thompson 0:33:54 1:14:37 22.0  
  26 Rs Aero 9 2785 John Kewley 0:50:44 1:15:03 23.0  
  27 Rs 200 1241 Mike Jones 0:52:26 1:15:11 24.0  
  28 Topper 45770 Bjorn Handley 1:08:39 1:15:33 25.0  
  29 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 0:57:29 1:15:54 26.0  
  30 Laser Radial Club Jude Wilson 0:58:05 1:16:06 27.0  
  31 Solo 3711 Nick Saunders 0:59:46 1:18:26 28.0  
  32 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:52:29 1:18:34 29.0  
  33 Solo Clubsolo Rich Duff 1:00:51 1:19:51 30.0  
  34 Laser 125510 unknown DNF   32.0 Created from sailno wizard

19 Jun - Standard Fleet - 2019-06-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 0:54:00 0:53:15 1.0  
  2 Laser 207015 Kim Gavin 1:03:16 0:57:15 2.0  
  3 Laser Eps 115 Mike Storey 1:01:15 0:59:18 3.0  
  4 Rs 200 940 Sam Edom 01:02:38 0:59:53 4.0  
  5 RS Aero 9 2612 Mike Curtis 60:45 0:59:55 5.0  
  6 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:57:00 1:00:31 6.0  
  7 Rs Aero 7 1589 Elinor O'Leary 1:04:46 1:00:49 7.0  
  8 RS 200 1409 Clare James 1:04:07 1:01:18 8.0  
  9 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1:05:36 1:01:36 9.0  
  10 Phantom 1185 Dylan Emmett 1:02:30 1:02:23 10.0  
  11 Lark 1845 James Potter 44:02 1:22:18 11.0  
  12 Rs 200 1236 Nigel Thompson 00:47:49 1:31:26 12.0  
  13 Laser Radial Club R Berry 56:53 1:39:22 13.0  
  14 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond DNF   15.0 Multiple boats -
  14 Laser 155892 Jack Hardy DNF   15.0  
  16 RS 400 845 Ian Peace OOD   19.0  
  17 Solo Clubsolo Rich Duff OOD   19.9  

26 Jun - Standard Fleet - 2019-06-26

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths MRG   1.0  
  1 Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths 41:05 0:38:35 1.0 Secomd boat results merged with Aero 9
  3 Topper 46919 Antonio Pascali 53:02 0:38:55 2.0  
  4 Laser 122135 Dave Ryder 44:16 0:40:04 3.0  
  5 Topper 30119 Dan Fletcher 54:44 0:40:09 4.0  
  6 RS Aero 9 2612 Mike Curtis OOD   4.6  
  7 Laser 183153 Matt Fletcher 45:09 0:40:52 5.0  
  8 Rs Aero 9 2784 Richard Barker MRG   6.0  
  9 Laser 207015 Kim Gavin 45:43 0:41:22 6.5  
  9 Rs Aero 7 2784 Richard Barker 44:03 0:41:22 6.5 Second boat, results merged with Aero 9
  11 Laser Eps 115 Mike Storey 42:54 0:41:32 8.0  
  12 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond MRG   9.0 Multiple boats -
  12 Laser 199006 Colin Hammond 47:07 0:42:38 9.0  
  14 Solo 5215 Mike Jones 51:27 0:45:01 10.0  
  15 Blaze 77 Andy Wilson 46:32 0:45:19 11.0  
  16 Topper 47863 Rory Clow MRG   12.0  
  16 Topper 4.2 47863 Rory Clow 44:26 0:47:04 12.0 Second entry - results merged
  16 Laser Radial 130417 Uta Griesenbach OOD   12.0  
  19 Laser 147819 Martin Yates 52:21 0:47:23 13.0  
  20 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 50:48 0:47:42 14.0  
  21 RS 400 845 Ian Peace 45:33 0:48:21 15.0  
  22 Rs Aero 7 2708 Colin Bristow 53:03 0:49:49 16.0  
  23 Solo 3711 Nick Saunders 41:58 0:55:04 17.0  
  24 RS 200 1409 Clare James 38:29 0:55:11 18.0  
  25 Laser 182443 Nick Beynon 40:48 0:55:23 19.0  
  26 Lark 1845 James Potter 39:35 0:55:29 20.0  
  27 Rs 200 1236 Nigel Thompson 39:11 0:56:11 21.0  
  28 Solo Clubsolo Rich Duff dnf   27.0  
  28 Laser radial 4 Maisie Bristow dnf   27.0  

3 Jul - Standard Fleet - 2019-07-03

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:34
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 0:48:15 0:41:10 1.0  
  2 RS Aero 9 2612 Mike Curtis 0:42:25 0:41:50 2.0  
  3 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock OOD   2.7  
  4 Laser 183153 Matt Fletcher 0:46:30 0:42:05 3.0  
  5 Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 0:44:54 0:42:10 4.0  
  6 Laser 144 Nigel Cope 0:46:48 0:42:21 5.0  
  7 Solo 5215 Mike Jones 0:48:32 0:42:28 6.0  
  8 Rs Aero 9 2784 Richard Barker OOD   6.3  
  9 RS 200 1409 Clare James 0:44:59 0:43:00 7.0  
  10 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 0:46:04 0:43:15 8.0  
  11 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:47:08 0:44:15 9.0  
  12 Topper 47863 Rory Clow 1:00:30 0:44:23 10.0  
  13 Rs 200 club Antonio Pascali 0:46:49 0:44:45 11.0 Second entry - will merge later
  14 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:42:34 0:45:11 12.0  
  15 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin MRG   13.0  
  15 Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 0:48:15 0:45:18 13.0  
  17 RS 400 845 Ian Peace 0:42:50 0:45:28 14.0  
  18 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 0:48:29 0:45:31 15.0  
  19 Laser 155892 Jack Hardy 0:52:46 0:47:45 16.0  
  20 Solo Clubsolo Rich Duff 0:55:18 0:48:23 17.0  
  21 Laser 182443 Nick Beynon 0:54:02 0:48:54 18.0  
  22 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:49:10 0:49:04 19.0  
  23 Lark 1845 James Potter 0:54:56 0:51:20 20.0  

10 Jul - Standard Fleet - 2019-07-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Laser 183153 Matt Fletcher 50:56 0:46:06 1.0  
  2 RS Aero 9 2612 Mike Curtis 46:54 0:46:15 2.0  
  3 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 49:43 0:46:41 3.0  
  4 Laser Eps 115 Mike Storey 48:22 0:46:49 4.0  
  5 Laser 178519 Kevin Pearson 52:08 0:47:11 5.0  
  6 Laser 122135 Dave Ryder 52:42 0:47:42 6.0  
  7 Laser 144 Nigel Cope 53:05 0:48:02 7.0  
  8 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 51:51 0:48:41 8.0  
  9 Topper 47719 Megan Thompson 44:34 0:49:03 9.0  
  10 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 52:38 0:49:25 10.0  
  11 Rs 200 club Antonio Pascali 51:53 0:49:36 11.0 Second entry - will merge later
  12 Laser Radial 130417 Uta Griesenbach 38:08 0:49:57 12.0  
  13 Rs 400 1472 Ian Hamilton OOD   12.3  
  14 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 38:22 0:50:40 13.0  
  15 Topper 47863 Rory Clow 46:13 0:50:52 14.0  
  16 Laser 165361 Nigel Thompson 56:21 0:51:00 15.0  
  17 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond 51:25 0:51:01 16.0 Multiple boats -
  18 Laser 147819 Martin Yates 56:25 0:51:03 17.0  
  19 Laser Radial Club R Berry 39:17 0:51:28 18.0  
  20 Blaze 77 Andy Wilson 52:55 0:51:32 19.0  
  21 Solo Clubsolo Rich Duff 39:41 0:52:05 20.0  
  22 RS 200 1409 Clare James 36:24 0:52:12 21.0  
  23 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 55:58 0:52:33 22.0  
  24 Buzz 1100 Jude Wilson 36:36 0:53:18 23.0  
  25 Lark 1845 James Potter 38:04 0:53:22 24.0  
  26 Phantom 1185 Dylan Emmett 55:00 0:54:53 25.0  
  27 Solo 3711 Nick Saunders 42:04 0:55:12 26.0  
  28 RS 400 845 Ian Peace 53:06 0:56:22 27.0  

17 Jul - Standard Fleet - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 42:36 0:42:01 1.0  
  2 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 42:51 0:42:16 2.0  
  3 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 44:35 0:43:58 3.0  
  4 Laser 178519 Kevin Pearson OOD   3.7  
  5 Rs 400 1472 Ian Hamilton 42:18 0:44:54 4.0  
  6 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 51:01 0:44:55 5.0  
  7 Rs Aero 5 2214 Yana Skvortsova 51:42 0:45:31 6.0  
  8 Laser 183153 Matt Fletcher 50:29 0:45:41 7.0  
  9 Topper 47863 Rory Clow 42:47 0:47:05 8.0  
  10 Laser 147819 Martin Yates 53:03 0:48:01 9.0  
  11 Laser Radial   Dan Fletcher 55:19 0:48:19 10.0  
  12 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 52:45 0:49:32 11.0  
  13 Solo Clubsolo Rich Duff 38:09 0:50:04 12.0  
  14 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond 52:13 0:51:48 13.0 Multiple boats -
  15 Rs Aero 9 2708 Colin Bristow 52:37 0:51:53 14.0  
  16 Lark 1845 James Potter 56:56 0:53:13 15.0  
  17 Phantom 1185 Dylan Emmett 55:09 0:55:02 16.0  
  18 Buzz 1100 Jude Wilson 57:15 0:55:35 17.0  
  19 Topper 47719 Megan Thompson DNF   18.0  
  20 RS 400 845 Ian Peace OOD   19.0  
  21 Solo 3711 Nick Saunders OOD   20.8  
  22 Laser 182443 Nick Beynon OOD   21.7  

24 Jul - Standard Fleet - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 RS 400 845 Harry Phelps 0:31:13 0:33:08 1.0  
  2 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 0:34:23 0:33:55 2.0  
  3 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 0:34:52 0:34:23 3.5  
  3 Laser 178519 Kevin Pearson 0:38:00 0:34:23 3.5  
  5 Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 0:40:31 0:34:34 5.0  
  6 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 0:36:57 0:34:42 6.5  
  6 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:32:41 0:34:42 6.5  
  8 Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 0:35:46 0:35:16 8.0  
  9 Laser 183153 Matt Fletcher 0:39:39 0:35:53 9.0  
  10 Solo 5215 Mike Jones 0:41:08 0:35:59 10.0  
  11 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin MRG   11.0  
  11 Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 0:40:31 0:38:03 11.0  
  13 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:40:48 0:38:19 12.0  
  14 RS Vareo 408 Nick Marley OOD   12.7  
  15 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond 0:39:00 0:38:41 13.0 Multiple boats -
  16 RS 200 1409 Clare James OOD   14.0  
  16 rs 400 495 CJ Cavallari 0:36:35 0:38:50 14.0  
  16 Solo   Ben Russell OOD   14.0  
  19 Laser 122135 Dave Ryder 0:43:24 0:39:17 15.0  
  20 Blaze 77 Andy Wilson 0:41:02 0:39:57 16.0  
  21 Laser 2025 Mark Phillips 0:44:25 0:40:12 17.0  
  22 Phantom 1185 Dylan Emmett 0:41:31 0:41:26 18.0  
  23 Laser 144 Nigel Cope 0:47:21 0:42:51 19.0  
  24 RS 200 1355 Ian Cleaver 0:45:45 0:43:44 20.0  
  25 Laser 182443 Nick Beynon 0:50:15 0:45:29 21.0  
  26 Solo 4071 Peter Halliday DNF   23.0  

31 Jul - Standard Fleet - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 40:48 0:35:55 1.0  
  2 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 36;29 0;35;59 2.0  
  3 Rs Aero 7 1533 Richard Bullock 38:57 0:36:34 3.0  
  4 Laser 122135 Dave Ryder 40:38 0:36:46 4.0  
  5 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 37:18 0:36:47 5.0  
  6 Laser Eps 115 Mike Storey 38:13 0:37:00 6.0  
  7 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 37:37 0:37:06 7.0  
  8 Laser 207015 Kim Gavin 41:04 0:37:10 8.0  
  9 Solo 5215 Mike Jones 43:07 0:37:43 9.0  
  10 Blaze 77 Andy Wilson 39:42 0:38:39 10.0  
  11 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 41:39 0:39:06 11.0  
  12 Rs 400 1472 Ian Hamilton 37:08 0:39:25 12.0  
  13 Topper 45770 Bjorn Handley 36:03 0:39:40 13.0  
  14 RS 200 1241 Cj Cavallari 41:43 0:39:53 14.0  
  15 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 42:51 0:40:14 15.0  
  15 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond OOD   15.0 Multiple boats -
  17 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 45:57 0:40:27 16.0  
  18 Buzz 1100 Jude Wilson 43:24 0:42:08 17.0  
  19 Solo Clubsolo Rich Duff 33:13 0:43:35 18.0  
  20 Solo 3711 Nick Saunders 38:00 0:49:52 19.0  
  21 RS 400 845 Ian Peace DNF   20.0  

7 aug - Standard Fleet - 2019-08-07

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 0:38:35 0:33:58 1.0  
  2 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 0:34:37 0:34:08 2.0  
  3 Laser 122135 Dave Ryder 0:38:23 0:34:44 3.0  
  4 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths OOD   3.1  
  5 Laser Eps 115 Mike Storey 0:36:00 0:34:51 4.0  
  6 Laser Radial 112025 Mark Phillips 0:40:06 0:35:01 5.0  
  7 Laser 183153 Matt Fletcher 0:38:47 0:35:06 6.0  
  8 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 0:37:26 0:35:09 7.0  
  9 Rs 200 1635 Andy Barnett 0:37:07 0:35:29 8.0  
  10 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:36:06 0:35:36 9.0  
  11 Rs 100 8.4 447 Colin Hammond MRG   10.0 Multiple boats -
  11 Laser 199006 Colin Hammond 0:39:48 0:36:01 10.0  
  13 Laser 147819 Martin Yates 0:40:16 0:36:26 11.0  
  14 Rs 400 1472 Ian Hamilton 0:34:31 0:36:39 12.0  
  15 Laser 144 Nigel Cope 0:40:33 0:36:42 13.0  
  16 Rs Aero 7 2113 Chris Smith 0:39:09 0:36:46 14.0  
  17 Solo 5215 Mike Jones 0:42:34 0:37:14 15.0  
  18 Topper 15725 Jo Leake 0:34:05 0:37:31 16.0  
  19 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 0:43:42 0:38:28 17.0  
  20 Blaze 77 Andy Wilson 0:40:26 0:39:22 18.0  
  21 Laser 182443 Nick Beynon 0:45:42 0:41:21 19.0  
  22 Solo Clubsolo Rich Duff 0:34:51 0:45:44 20.0  
  23 RS 400 845 Ian Peace 0:30:39 0:48:48 21.0  
  24 Laser Radial 146162 Nick England OOD   22.0  

14 aug - Standard Fleet - 2019-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 45:52 0:45:14 1.0  
  2 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 46:34 0:45:55 2.0  
  3 Buzz 1100 Jude Wilson 47:53 0:46:29 3.0  
  4 Rs Aero 5 2105 Lily Barrett 36:10 0:47:45 4.0  
  5 Laser 199006 Colin Hammond 53:07 0:48:04 5.0  
  6 Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 54:59 0:48:24 6.0  
  7 Laser 147819 Martin Yates 53:47 0:48:40 7.0  
  8 Topper 15725 Jo Leake 44:25 0:48:53 8.0  
  9 Topper 47719 Megan Thompson 44:28 0:48:56 9.0  
  10 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 52:54 0:49:40 10.0  
  11 Rs Aero 7 2113 Chris Smith OOD   10.7  
  12 Solo Clubsolo Rich Duff 41:02 0:53:51 11.0  
  13 Blaze 77 Andy Wilson DNF   12.0  

17 Apr - Personal Fleet - 2019-04-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:31:52 0:19:29 1.0  
  2 Solo - Band 5 3736 Richmond Duff 0:28:10 0:19:43 2.0  
  3 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 0:24:10 0:20:15 3.0  
  4 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:24:00 0:20:22 4.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 1 2708 Maisie Bristow 0:22:48 0:20:24 5.0 2nd boat - will merge at end of series
  6 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 0:25:50 0:20:33 6.0  
  7 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 0:24:44 0:20:35 7.0  
  8 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 0:29:50 0:20:53 8.0  
  9 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 0:21:18 0:21:00 9.0  
  10 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:25:17 0:21:05 10.0  
  11 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin OOD 0:00:00 10.1  
  12 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:23:20 0:21:07 11.0  
  13 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin OOD 0:00:00 11.4  
  14 Laser - Band 1 155892 Jack Hardy 0:24:36 0:21:12 12.0  
  15 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson OOD   12.8  
  16 RS 400 - Band 3 495 CJ Cavallari OOD   13.0  
  17 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson OOD 0:00:00 15.1  

24 Apr - Personal Fleet - 2019-04-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 2 46919 Antonio Pascali 0:49:01 0:32:42 1.0  
  2 Topper - Band 4 15725 Jo Leake 0:40:52 0:33:18 2.0  
  3 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:41:00 0:33:25 3.0  
  4 Topper - Band 4 47863 Rory Clow MRG   4.0  
  4 Topper 4.2 - Band 4 47863 Rory Clow 0:43:08 0:33:51 4.0 Second entry - results merged
  6 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:40:19 0:34:13 5.0  
  7 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 0:42:14 0:35:24 6.0  
  8 Rs Aero 7 - Band 0 2784 Richard Barker 0:37:50 0:35:31 7.0 Second boat, results merged with Aero 9
  9 Rs Aero 7 - Band 4 1023 Tony Sproat 0:46:04 0:36:03 8.0  
  10 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:39:51 0:36:04 9.0  
  11 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 0:42:19 0:36:06 10.0  
  12 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 0:45:58 0:36:10 11.5  
  12 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 0:38:46 0:36:10 11.5  
  14 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:43:37 0:36:23 13.0  
  15 Lark - Band 5 1845 James Potter OOD   13.4  
  16 Rs Aero 7 - Band 0 2214 Yana Skvortsova 0:38:56 0:36:33 14.0  
  17 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 0:39:46 0:36:39 15.0  
  17 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley OOD   15.0  
  19 Rs Aero 7 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 0:39:25 0:37:01 16.0  
  20 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 0:42:44 0:37:08 17.0  
  21 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 0:46:20 0:37:38 18.0  
  22 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:39:00 0:37:39 19.0  
  23 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 0:38:12 0:37:40 20.0  
  24 Laser - Band 1 155892 Jack Hardy 0:43:47 0:37:45 21.0  
  25 Solo - Band 2 4071 Peter Halliday OOD   21.5  
  26 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 0:38:18 0:37:46 22.0  
  27 Solo - Band 5 3736 Richmond Duff 0:41:10 0:38:25 23.0  
  28 Laser Radial - Band 5 Club R Berry 0:46:05 0:42:56 24.0  
  29 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 0:59:03 0:45:13 25.0  
  30 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:38:58 0:45:59 26.0  

1 May - Personal Fleet - 2019-04-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 4 47863 Rory Clow 0:33:56 0:41:29 1.0  
  2 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 0:30:06 0:42:08 2.0  
  3 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:35:30 0:43:24 3.0  
  4 Solo - Band 5 3736 Richmond Duff 0:31:49 0:44:32 4.0  
  5 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett MRG   5.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 1 2105 Lily Barrett 0:50:18 0:44:59 5.0 2nd boat - will merge at end of series
  7 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 0:27:53 0:45:18 6.0  
  8 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:47:13 0:45:35 7.0  
  9 Laser - Band 3 147819 Martin Yates OOD 0:00:00 7.4  
  10 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 0:54:57 0:45:43 8.0  
  11 Lark - Band 5 1845 James Potter 0:31:19 0:46:49 9.0  
  12 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 0:47:42 0:47:02 10.0  
  12 Rs Aero 7 - Band 0 2784 Richard Barker OOD   10.0 Second boat, results merged with Aero 9
  14 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:52:24 0:47:25 11.0  
  15 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:55:39 0:47:29 12.0  
  16 RS 200 - Band 4 1236 Jack and Dan 0:59:40 0:47:33 13.0  
  17 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:59:00 0:50:05 14.0  
  18 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 0:57:52 0:50:17 15.0  
  18 Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow OOD   15.0 banding provisional
  20 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:58:59 0:50:51 16.0  
  21 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:57:31 0:50:54 17.0  
  22 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 0:55:20 0:51:00 18.0  
  23 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis OOD   18.2  
  24 Laser 4.7 - Band 4 Club R Berry 0:37:53 0:52:20 19.0  

8 May - Personal Fleet - 2019-05-08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:40:20 0:34:14 1.0  
  2 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:40:40 0:34:42 2.0  
  3 Topper - Band 4 15725 Jo Leake 0:37:55 0:34:46 3.0  
  4 RS 200 - Band 4 1236 Jack and Dan 0:43:56 0:35:00 4.0  
  5 Topper - Band 4 47863 Rory Clow 0:38:21 0:35:10 5.0  
  6 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 0:38:22 0:35:22 6.0  
  7 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:38:35 0:35:23 7.0  
  8 Laser - Band 3 144 Nigel Cope OOD   7.6  
  9 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:36:40 0:35:24 8.0  
  10 Topper - Band 3 45770 Bjorn Handley 0:36:57 0:35:29 9.0  
  11 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:41:55 0:36:08 10.0  
  12 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 0:41:43 0:36:15 11.0  
  13 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 0:42:05 0:36:17 12.0  
  14 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon OOD   12.3  
  15 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 0:46:08 0:36:18 13.0  
  16 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths OOD   13.5  
  17 Laser Radial - Band 2 5 Ian Cleaver 0:46:30 0:36:54 14.0  
  18 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 0:39:43 0:37:18 15.0  
  19 Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 0:37:53 0:37:22 16.0  
  20 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:41:21 0:37:25 17.0  
  21 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 0:45:10 0:37:35 18.0  
  22 RS 400 - Band 3 495 CJ Cavallari 0:40:44 0:37:37 19.0  
  23 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:42:55 0:37:59 20.0  
  24 Rs Aero 5 - Band 1 2708 Maisie Bristow 0:45:44 0:38:20 21.0  
  25 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:32:13 0:40:18 22.0  
  26 Laser Radial - Band 4 155812 Colin Bristow 0:37:58 0:41:27 23.0 Second boat - will merge at end of series
  27 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 0:35:04 0:42:44 24.0  
  28 Laser Radial - Band 5 Club R Berry 0:41:45 0:43:46 25.0  
  29 Lark - Band 5 1845 James Potter DNF   26.0  

15 May - Personal Fleet - 2019-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:40:49 0:34:39 1.0  
  2 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:42:44 0:34:50 2.0  
  3 Lark - Band 5 1845 James Potter 0:46:56 0:35:05 3.0  
  4 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 0:45:53 0:36:06 4.0  
  5 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett MRG   5.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 1 2105 Lily Barrett 0:40:23 0:36:07 5.0 2nd boat - will merge at end of series
  7 Topper - Band 2 46919 Antonio Pascali 0:40:41 0:36:11 6.0  
  8 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 0:42:03 0:36:15 7.0  
  9 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:43:00 0:36:41 8.0  
  10 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:41:29 0:36:43 9.0  
  11 Laser - Band 1 207015 Kim Gavin 0:43:05 0:37:08 11.0  
  12 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 0:46:44 0:37:11 12.0  
  13 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton OOD   12.2  
  14 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 0:40:23 0:37:13 13.0  
  15 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:43:36 0:37:35 14.0  
  16 Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow 0:46:14 0:37:44 15.0 banding provisional
  16 RS 400 - Band 3 495 CJ Cavallari ZFP 0:36:52 15.0  
  18 RS 200 - Band 2 1409 Clare James OOD   15.1  
  19 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 0:40:46 0:38:02 16.5  
  19 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 0:40:30 0:38:02 16.5  
  21 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 0:45:47 0:38:05 18.0  
  22 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon 0:39:47 0:38:25 19.0  
  23 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 0:39:27 0:38:54 20.0  
  24 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:39:35 0:39:02 21.0  
  25 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:43:19 0:39:12 22.0  
  26 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:36:49 0:40:56 23.0  
  27 Rs Aero 7 - Band 0 2214 Yana Skvortsova 0:44:45 0:42:01 24.0  
  28 Laser Radial - Band 5 Club R Berry 0:44:20 1:01:58 25.0  
  29 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond DNF   27.0  

22 May - Personal Fleet - 2019-05-22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 4 15725 Jo Leake 0:40:41 0:33:09 1.0  
  2 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:42:03 0:34:16 2.0  
  3 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 0:40:23 0:34:27 3.0  
  4 Topper - Band 4 47863 Rory Clow MRG   4.0  
  4 Topper 4.2 - Band 4 47863 Rory Clow 0:44:45 0:35:07 4.0 Second entry - results merged
  6 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:42:25 0:36:00 5.0  
  7 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon 0:37:31 0:36:13 6.0  
  8 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 0:46:14 0:36:23 7.5  
  8 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:40:12 0:36:23 7.5  
  10 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 0:45:46 0:36:25 9.5  
  10 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:41:09 0:36:25 9.5  
  12 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 0:46:32 0:36:37 11.0  
  13 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 0:39:25 0:36:47 12.0  
  14 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond MRG   13.0  
  14 RS 400 - Band 3 495 CJ Cavallari OOD   13.0  
  16 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 0:39:13 0:36:49 13.5  
  16 Rs Aero 7 - Band 3 15881 Elinor O'Leary 0:45:06 0:36:49 13.5  
  18 Laser - Band 2 199066 Colin Hammond 0:44:59 0:37:00 15.0 Second entry - will merge at end of series
  19 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 0:48:25 0:37:04 16.0  
  20 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:43:27 0:37:27 17.0  
  21 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:44:57 0:37:29 18.0  
  22 Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow 0:46:02 0:37:35 19.0 banding provisional
  23 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 0:40:49 0:37:37 20.0  
  24 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:44:06 0:37:38 21.0  
  25 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 0:43:30 0:37:48 22.0  
  26 Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 0:47:32 0:37:49 23.0  
  27 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 0:45:37 0:37:57 24.0  
  28 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 0:38:55 0:38:23 25.0  
  29 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:39:03 0:38:31 26.0  
  30 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis 0:39:25 0:38:52 27.0  
  31 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:42:25 0:40:57 28.0  
  32 Lark - Band 5 1845 James Potter 9:38:22 9:36:21 29.0  
  33 Laser - Band 1 155892 Jack Hardy DNF   32.0  

29 May - Personal Fleet - 2019-05-22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 2 46919 Antonio Pascali 43:05 0:43:07 1.0  
  2 Rs Aero 5 - Band 3 2708 Elinor O'leary 56:22 0:43:10 2.0  
  3 Topper - Band 3 45770 Bjorn Handley 44:58 0:43:11 3.0  
  4 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 52:25 0:43:56 4.0  
  5 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 55:53 0:43:58 5.0  
  6 Laser - Band 2 199066 Colin Hammond 53:48 0:44:15 6.0 Second entry - will merge at end of series
  7 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 51:34 0:44:27 7.0  
  8 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 58:47 0:45:01 8.0  
  9 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 52:49 0:45:04 9.0  
  10 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 52:19 0:45:06 10.0  
  11 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith OOD 0:00:00 10.9  
  12 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders OOD 0:00:00 11.0  
  12 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 49:02 0:45:12 11.0  
  14 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 53:26 0:45:22 12.0  
  15 Solo - Band 2   Ben Russell 57:25 0:45:41 13.0 banding provisional
  16 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 48:51 0:45:52 14.0  
  17 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 55:19 0:46:01 15.0  
  18 Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow 57:50 0:47:13 16.0 banding provisional
  19 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 58:34 0:47:35 17.0  
  20 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 49:20 0:47:37 18.0  
  21 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis 48:22 0:47:42 19.0  
  22 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 54:37 0:48:20 20.0  
  23 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 56:48 0:49:21 21.0  
  24 RS 200 - Band 2 1241 Mike Jones 60:53 0:52:54 22.0  

5 Jun - Personal Fleet - 2019-06-05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 1:06:10 0:56:10 1.0  
  2 Laser Radial - Band 5 Club R Berry 0:54:53 0:57:32 2.0  
  3 Topper - Band 4 47863 Rory Clow 1:04:32 0:59:10 3.0  
  4 Topper - Band 2 46919 Antonio Pascali 1:00:45 1:00:47 4.0  
  5 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett MRG   5.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 1 2105 Lily Barrett 1:08:04 1:00:53 5.0 2nd boat - will merge at end of series
  7 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 0:33:54 1:02:10 6.0  
  8 Laser - Band 1 207015 Kim Gavin 1:12:34 1:02:33 7.0  
  9 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 0:59:46 1:02:44 8.0  
  10 Laser - Band 2 199066 Colin Hammond OOD   8.3 Second entry - will merge at end of series
  11 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 0:48:38 1:03:23 9.0  
  12 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 1:07:54 1:03:45 10.0  
  13 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond OOD   10.1  
  14 Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow 0:52:37 1:04:26 11.0 banding provisional
  15 Rs Aero 7 - Band 0 2214 Yana Skvortsova 1:08:58 1:04:45 12.0  
  16 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1:06:09 1:05:14 13.0  
  17 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 1:06:24 1:05:29 14.0  
  18 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 0:50:46 1:05:39 15.0  
  19 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:52:29 1:05:40 16.0  
  20 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:49:32 1:05:45 17.0  
  21 Topper - Band 3 45770 Bjorn Handley 1:08:39 1:05:56 18.0  
  22 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 0:57:29 1:06:01 19.0  
  23 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 1:08:31 1:06:08 20.0  
  24 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 0:51:48 1:06:18 21.0  
  25 Rs Aero 9 2784 Richard Barker 0:45:11 1:06:50 22.0  
  26 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:51:53 1:07:05 23.0  
  27 Rs Aero 9 - Band 2 2785 John Kewley 0:50:44 1:08:15 24.0  
  28 RS 200 - Band 2 1241 Mike Jones 0:52:26 1:08:20 25.0  

19 Jun - Personal Fleet - 2019-06-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 1:02:30 0:52:08 1.0  
  2 Rs Aero 7 - Band 3 15881 Elinor O'Leary 1:04:46 0:52:52 2.0  
  3 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 0:54:00 0:53:15 3.0  
  4 RS 200 - Band 2 940 Sam Edom 01:02:38 0:54:25 4.0  
  5 Laser - Band 1 207015 Kim Gavin 1:03:16 0:54:32 5.0  
  6 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:57:00 0:55:01 6.0  
  7 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1:04:07 0:55:42 7.0  
  8 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace OOD   7.6  
  9 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 1:05:36 0:55:58 8.0  
  10 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1:01:15 0:56:27 9.0  
  11 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis 60:45 0:59:55 10.0  
  12 Lark - Band 5 1845 James Potter 44:02 1:05:49 11.0  
  13 Laser Radial - Band 5 Club R Berry 56:53 1:19:30 12.0  
  14 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond DNF   14.0  
  14 Laser - Band 1 155892 Jack Hardy DNF   14.0  

26 Jun - Personal Fleet - 2019-06-26

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 2 46919 Antonio Pascali 53:02 0:35:23 1.0  
  2 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 44:16 0:38:10 2.0  
  3 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths MRG   3.0  
  3 Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 41:05 0:38:35 3.0 Second boat, results merged with Aero 9
  5 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 45:33 0:38:40 4.0  
  6 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond MRG   5.0  
  6 Laser - Band 2 199066 Colin Hammond 47:07 0:38:45 5.0 Second entry - will merge at end of series
  8 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 45:09 0:38:55 6.0  
  9 Topper - Band 4 47863 Rory Clow MRG   7.0  
  9 Topper 4.2 - Band 4 47863 Rory Clow 44:26 0:39:14 7.0 Second entry - results merged
  11 Laser - Band 1 207015 Kim Gavin 45:43 0:39:25 8.0  
  12 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 42:54 0:39:32 9.0  
  13 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 51:27 0:40:56 10.0  
  14 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 52:21 0:41:11 11.5  
  14 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 46:32 0:41:11 11.5  
  16 Rs Aero 9 2784 Richard Barker MRG   12.0  
  17 Rs Aero 7 - Band 0 2784 Richard Barker 44:03 0:41:22 13.0 Second boat, results merged with Aero 9
  18 Rs Aero 7 - Band 3 2708 Colin Bristow 53:03 0:43:18 14.0 banding provisional
  19 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 50:48 0:43:21 15.0  
  20 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 41:58 0:44:03 16.0  
  21 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon 40:48 0:44:19 17.0  
  22 Lark - Band 5 1845 James Potter 39:35 0:44:23 18.0  
  23 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis OOD   18.2  
  24 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 38:29 0:50:09 19.0  

3 Jul - Personal Fleet - 2019-07-03

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:34
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:42:50 0:36:22 1.0  
  1 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin MRG   1.0  
  3 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 0:46:48 0:36:49 2.0  
  4 Topper - Band 4 47863 Rory Clow 1:00:30 0:36:59 3.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 4 1023 Tony Sproat 0:48:29 0:37:56 4.0  
  6 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 0:48:32 0:38:37 5.0  
  7 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 0:44:59 0:39:05 6.0  
  8 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon 0:54:02 0:39:08 7.0  
  9 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 0:46:04 0:39:18 8.0  
  10 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:46:30 0:40:05 9.0  
  11 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:47:08 0:40:13 10.0  
  12 RS 200 - Band 2 club Antonio Pascali 0:46:49 0:40:40 11.0 Second entry - will merge later
  13 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:49:10 0:41:00 12.0  
  14 Lark - Band 5 1845 James Potter 0:54:56 0:41:03 13.0  
  15 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:42:34 0:41:05 14.0  
  16 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock OOD   14.3  
  17 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis 0:42:25 0:41:50 15.0  
  18 Laser - Band 1 155892 Jack Hardy 0:52:46 0:45:29 16.0  

10 Jul - Personal Fleet - 2019-07-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 44:34 0:40:52 1.0  
  2 Laser Radial - Band 5 Club R Berry 39:17 0:41:11 2.0  
  3 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 53:05 0:41:46 3.0  
  4 Topper - Band 4 47863 Rory Clow 46:13 0:42:22 4.0  
  5 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond 51:25 0:42:30 5.0  
  6 Lark - Band 5 1845 James Potter 38:04 0:42:41 6.0  
  7 Rs Aero 7 - Band 4 1023 Tony Sproat 55:58 0:43:48 7.0  
  8 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 50:56 0:43:54 8.0  
  9 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 38:22 0:44:04 9.0  
  10 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 42:04 0:44:09 10.0  
  11 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 51:51 0:44:14 11.0  
  12 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 56:25 0:44:23 12.0  
  13 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton OOD   12.2  
  14 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 48:22 0:44:35 13.0  
  15 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 36:36 0:44:36 14.0  
  16 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 52:38 0:44:55 15.0  
  17 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 53:06 0:45:05 16.5  
  17 RS 200 - Band 2 club Antonio Pascali 51:53 0:45:05 16.5 Second entry - will merge later
  19 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 52:42 0:45:26 18.0  
  20 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 55:00 0:45:52 19.0  
  21 RS Aero 9 - Band 0 2612 Mike Curtis 46:54 0:46:15 20.0  
  22 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 49:43 0:46:41 21.0  
  23 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 52:55 0:46:50 22.0  
  24 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 52:08 0:47:11 23.0  
  25 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 36:24 0:47:26 24.0  

17 Jul - Personal Fleet - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Topper - Band 4 47863 Rory Clow 42:47 0:39:14 1.0  
  2 Laser Radial - Band 4   Dan Fletcher 55:19 0:40:16 2.0  
  3 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 42:18 0:40:50 3.0  
  4 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 53:03 0:41:44 4.0  
  5 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 42:36 0:42:01 5.0  
  6 Lark - Band 5 1845 James Potter 56:56 0:42:33 6.0  
  7 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 51:01 0:42:46 7.0  
  8 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace OOD   7.6  
  9 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond 52:13 0:43:09 8.0  
  10 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 50:29 0:43:31 9.0  
  11 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 52:45 0:45:01 10.0  
  12 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders OOD   11.0  
  12 Rs Aero 9 - Band 3 2708 Colin Bristow 52:37 0:45:08 11.0  
  14 RS AERO 5 Band 0 2214 Yana Skvortsova 51:42 0:45:31 12.0  
  15 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon OOD   12.3  
  16 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 55:09 0:46:00 13.0  
  17 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson OOD   13.6  
  18 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 57:15 0:46:30 14.0  
  19 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson DNF   15.0  

24 Jul - Personal Fleet - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:32:41 0:31:33 1.0  
  2 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond 0:39:00 0:32:14 2.0  
  3 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 0:41:08 0:32:43 3.0  
  4 RS 400 - Band 0 845 Harry Phelps 0:31:13 0:33:08 4.0  
  5 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin MRG   5.0  
  5 RS 400 - Band 3 495 CJ Cavallari 0:36:35 0:33:47 5.0  
  7 Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 0:34:25 0:33:56 6.0  
  8 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:39:39 0:34:11 7.0  
  9 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 0:34:52 0:34:23 8.5  
  9 Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 0:38:00 0:34:23 8.5  
  11 Phantom - Band 4 1185 Dylan Emmett 0:41:31 0:34:38 10.0  
  12 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 0:36:57 0:34:42 11.0  
  13 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:40:48 0:34:49 12.0  
  14 Solo - Band 2   Ben Russell OOD   13.0 banding provisional
  14 Laser - Band 3 2025 Mark Phillips 0:44:25 0:34:57 13.0 Provisional Banding
  16 Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 0:35:46 0:35:16 14.0  
  17 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:41:02 0:36:19 15.0  
  17 RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley OOD   15.0  
  19 RS 200 - Band 2 1409 Clare James OOD   15.1  
  20 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon 0:50:15 0:36:23 16.0  
  21 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 0:47:21 0:37:15 17.0  
  22 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 0:43:24 0:37:25 18.0  
  23 Solo - Band 2 4071 Peter Halliday DNF   20.0  

31 Jul - Personal Fleet - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 40:48 0:34:12 1.0  
  2 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 43:07 0:34:18 2.0  
  3 Topper - Band 3 45770 Bjorn Handley 36:03 0:34:37 3.0  
  4 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 40:38 0:35:02 4.0  
  5 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 39:42 0:35:08 5.0  
  6 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 45:57 0:35:11 6.0  
  7 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 38:13 0:35:13 7.0  
  8 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 43:24 0:35:15 8.0  
  9 Laser - Band 1 207015 Kim Gavin 41:04 0:35:24 9.0  
  10 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 41:39 0:35:32 10.0  
  11 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond OOD   10.1  
  12 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 37:08 0:35:51 11.0  
  13 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 36;29 0;35;59 12.0  
  14 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 42:51 0:36:34 13.5  
  14 Rs Aero 7 - Band 0 1533 Richard Bullock 38:57 0:36:34 13.5  
  16 Solo - Band 5 3711 Nick Saunders 38:00 0:39:53 15.0  
  17 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace DNF   16.0  

7 aug - Personal Fleet - 2019-08-07

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Laser Radial - Band 3 112025 Mark Phillips 0:40:06 0:30:27 1.0  
  2 Topper - Band 4 15725 Jo Leake 0:34:05 0:31:15 2.0  
  3 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 0:40:16 0:31:41 3.0  
  4 Laser - Band 3 144 Nigel Cope 0:40:33 0:31:54 4.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 0:37:26 0:31:56 5.0  
  6 Rs Aero 5 - Band 1 2105 Lily Barrett 0:38:35 0:32:20 6.0  
  7 Rs 100 8.4 - Band 4 447 Colin Hammond MRG   7.0  
  7 Laser - Band 2 199066 Colin Hammond 0:39:48 0:32:44 7.0 Second entry - will merge at end of series
  9 Laser - Band 1 122135 Dave Ryder 0:38:23 0:33:05 8.0  
  10 Laser - Band 5 182443 Nick Beynon 0:45:42 0:33:06 9.0  
  11 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 0:36:00 0:33:11 10.0  
  12 Rs 400 - Band 2 1472 Ian Hamilton 0:34:31 0:33:19 11.0  
  13 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 0:39:09 0:33:24 12.0  
  14 Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 0:38:47 0:33:26 13.0  
  15 Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 0:43:42 0:33:28 14.0  
  16 Solo - Band 2 5215 Mike Jones 0:42:34 0:33:52 15.0  
  17 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 0:34:37 0:34:08 16.0  
  18 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson 0:40:26 0:35:47 17.0  
  19 RS 400 - Band 5 845 Ian Peace 0:30:39 0:39:02 18.0  

14 aug - Personal Fleet - 2019-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Buzz - Band 4 1100 Jude Wilson 47:53 0:38:54 1.0  
  2 Topper - Band 4 15725 Jo Leake 44:25 0:40:43 2.0  
  3 Topper - Band 4 47719 Megan Thompson 44:28 0:40:46 3.0  
  4 Laser - Band 3 147819 Martin Yates 53:47 0:42:19 4.0  
  5 Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 52:54 0:45:08 5.0  
  6 Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 45:52 0:45:14 6.0  
  7 Blaze - Band 2 77 Andy Wilson DNF   7.0  
  8 Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith OOD   10.9  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com