Commodore's day 2019

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results to date.

Standard Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
  Rank Class Sail No Helm Name R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
  1st Mirror 70810 Chris Balding 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0  
  2nd RS 200 1238 Fiona Fardon 2.0 2.0 1.0 (8.0) 13.0 5.0  
  3rd Rs Aero 9 2786 Andy Norman (4.5) 4.0 4.0 1.0 13.5 9.0  
  4th Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths (23.0 RAF) 3.0 3.0 3.5 32.5 9.5  
  5th Rs 200 1236 Nancy Scott (10.0) 7.0 8.0 3.5 28.5 18.5  
  6th Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 6.0 8.0 (11.0) 5.0 30.0 19.0  
  7th Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 8.5 (10.0) 7.0 6.0 31.5 21.5  
  8th RS 400 845 Ian Peace 7.0 11.0 6.0 (16.0) 40.0 24.0  
  9th Rs Aero 9 2708 Colin Bristow 14.0 (16.0) 5.0 7.0 42.0 26.0  
  10th Rs Aero 9 2785 John Kewley 4.5 13.0 9.0 (17.0) 43.5 26.5  
  11th Rs Aero 7 2616 Andy Godwin 8.5 12.0 (14.0) 10.0 44.5 30.5  
  12th Laser 144282 Brian Greenaway 3.0 6.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 55.0 32.0  
  13th RS 400 37 CJ Cavallari 11.0 9.0 12.0 (13.0) 45.0 32.0  
  14th Laser 156211 Mike Barrett (23.0 DNF) 19.0 10.0 9.0 61.0 38.0  
  15th Topper 47719 Megan Thompson (23.0 DNS) 5.0 16.0 18.0 62.0 39.0  
  16th Rs Aero 7 1023 Tony Sproat (15.0) 15.0 13.0 14.0 57.0 42.0  
  17th Phantom 1185 Dylan Emmett 12.0 (20.0) 17.0 15.0 64.0 44.0  
  18th Buzz 1100 Jude Wilson 13.0 18.0 18.0 (21.0) 70.0 49.0  
  19th Laser Radial 5 Casper 16.0 14.0 19.0 (20.0) 69.0 49.0  
  20th Laser 33313 Jamie Scott 17.0 (21.0) 21.0 12.0 71.0 50.0  
  21st Topper 44089 Orla (23.0 DNS) 17.0 15.0 22.0 77.0 54.0  
  22nd Laser 16   (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 11.0 80.0 57.0  
  23rd Laser Radial 1 Francesca 18.0 (22.0) 20.0 19.0 79.0 57.0  

R1 - Standard Fleet - 2019-07-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Mirror 70810 Chris Balding 36:50 0:26:30 1.0  
  2 RS 200 1238 Fiona Fardon 29:52 0:28:33 2.0  
  3 Laser 144282 Brian Greenaway 34:06 0:30:52 3.0  
  4 Rs Aero 9 2786 Andy Norman 31:59 0:31:33 4.5  
  4 Rs Aero 9 2785 John Kewley 31:59 0:31:33 4.5  
  6 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 33:46 0:31:42 6.0  
  7 RS 400 845 Ian Peace 29:59 0:31:50 7.0  
  8 Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 34:00 0:31:55 8.5  
  8 Rs Aero 7 2616 Andy Godwin 34:00 0:31:55 8.5  
  10 Rs 200 1236 Nancy Scott 33:42 0:32:13 10.0  
  11 RS 400 37 CJ Cavallari 31:42 0:33:39 11.0  
  12 Phantom 1185 Dylan Emmett 33:55 0:33:51 12.0  
  13 Buzz 1100 Jude Wilson 35:02 0:34:01 13.0  
  14 Rs Aero 9 2708 Colin Bristow 35:48 0:35:18 14.0  
  15 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 38:28 0:36:07 15.0  
  16 Laser Radial 5 Casper 22:13 0:38:48 16.0  
  17 Laser 33313 Jamie Scott 22:16 0:40:18 17.0  
  18 Laser Radial 1 Francesca 24:34 0:42:55 18.0  
  19 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths RAF   23.0  
  19 Laser 156211 Mike Barrett DNF   23.0  
  19 Topper 47719 Megan Thompson DNS   23.0  
  19 Topper 44089 Orla DNS   23.0  
  19 Laser 16   DNS   23.0  

R2 - Standard Fleet - 2019-07-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Mirror 70810 Chris Balding 17:05 0:24:35 1.0  
  2 RS 200 1238 Fiona Fardon 29:52 0:28:33 2.0  
  3 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 28:58 0:28:34 3.0  
  4 Rs Aero 9 2786 Andy Norman 29:27 0:29:03 4.0  
  5 Topper 47719 Megan Thompson 20:48 0:30:31 5.0  
  6 Laser 144282 Brian Greenaway 33:57 0:30:43 6.0  
  7 Rs 200 1236 Nancy Scott 32:19 0:30:54 7.0  
  8 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 33:20 0:31:18 8.0  
  9 RS 400 37 CJ Cavallari 29:40 0:31:30 9.0  
  10 Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 33:47 0:31:43 10.0  
  11 RS 400 845 Ian Peace 29:59 0:31:50 11.0  
  12 Rs Aero 7 2616 Andy Godwin 34:04 0:31:59 12.0  
  13 Rs Aero 9 2785 John Kewley 32:28 0:32:01 13.0  
  14 Laser Radial 5 Casper 18:26 0:32:12 14.0  
  15 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 34:20 0:32:14 15.0  
  16 Rs Aero 9 2708 Colin Bristow 32:55 0:32:28 16.0  
  17 Topper 44089 Orla 22:13 0:32:36 17.0  
  18 Buzz 1100 Jude Wilson 33:44 0:32:45 18.0  
  19 Laser 156211 Mike Barrett 18:15 0:33:02 19.0  
  20 Phantom 1185 Dylan Emmett 34:00 0:33:56 20.0  
  21 Laser 33313 Jamie Scott 19:31 0:35:19 21.0  
  22 Laser Radial 1 Francesca 20:25 0:35:40 22.0  
  23 Laser 16   DNS   23.0  

R3 - Standard Fleet - 2019-07-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 RS 200 1238 Fiona Fardon 11:31 0:11:01 1.0  
  2 Mirror 70810 Chris Balding 15:40 0:11:16 2.0  
  3 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 11:26 0:11:17 3.0  
  4 Rs Aero 9 2786 Andy Norman 12:08 0:11:58 4.0  
  5 Rs Aero 9 2708 Colin Bristow 12:45 0:12:34 5.0  
  6 RS 400 845 Ian Peace 12:15 0:13:00 6.0  
  7 Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 14:24 0:13:31 7.0  
  8 Rs 200 1236 Nancy Scott 14:23 0:13:45 8.0  
  9 Rs Aero 9 2785 John Kewley 14:00 0:13:48 9.0  
  10 Laser 156211 Mike Barrett 15:41 0:14:12 10.0  
  11 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 15:11 0:14:15 11.0  
  12 RS 400 37 CJ Cavallari 13:46 0:14:37 12.0  
  13 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 15:38 0:14:41 13.0  
  14 Rs Aero 7 2616 Andy Godwin 15:46 0:14:48 14.0  
  15 Topper 44089 Orla 20:26 0:14:59 15.0  
  16 Topper 47719 Megan Thompson 20:33 0:15:05 16.0  
  17 Phantom 1185 Dylan Emmett 15:41 0:15:39 17.0  
  18 Buzz 1100 Jude Wilson 16:13 0:15:45 18.0  
  19 Laser Radial 5 Casper 18:57 0:16:33 19.0  
  20 Laser Radial 1 Francesca 20:17 0:17:43 20.0  
  21 Laser 33313 Jamie Scott 20:04 0:18:10 21.0  
  22 Laser 144282 Brian Greenaway DNS   23.0  
  22 Laser 16   DNS   23.0  

R4 - Standard Fleet - 2019-07-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Elapsed Corrected Points Notes
  1 Rs Aero 9 2786 Andy Norman 12:18 0:12:08 1.0  
  2 Mirror 70810 Chris Balding 17:11 0:12:22 2.0  
  3 Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 13:46 0:13:35 3.5  
  3 Rs 200 1236 Nancy Scott 14:12 0:13:35 3.5  
  5 Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 15:05 0:14:10 5.0  
  6 Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 15:18 0:14:22 6.0  
  7 Rs Aero 9 2708 Colin Bristow 15:01 0:14:49 7.0  
  8 RS 200 1238 Fiona Fardon 16:01 0:15:19 8.0  
  9 Laser 156211 Mike Barrett 16:58 0:15:21 9.0  
  10 Rs Aero 7 2616 Andy Godwin 16:33 0:15:32 10.0  
  11 Laser 16   17:16 0:15:38 11.0  
  12 Laser 33313 Jamie Scott 17:19 0:15:40 12.0  
  13 RS 400 37 CJ Cavallari 14:50 0:15:45 13.0  
  14 Rs Aero 7 1023 Tony Sproat 16:47 0:15:46 14.0  
  15 Phantom 1185 Dylan Emmett 16:00 0:15:58 15.0  
  16 RS 400 845 Ian Peace 15:17 0:16:13 16.0  
  17 Rs Aero 9 2785 John Kewley 16:31 0:16:17 17.0  
  18 Topper 47719 Megan Thompson 22:42 0:16:39 18.0  
  19 Laser Radial 1 Francesca 19:11 0:16:45 19.0  
  20 Laser Radial 5 Casper 19:27 0:16:59 20.0  
  21 Buzz 1100 Jude Wilson 17:50 0:17:19 21.0  
  22 Topper 44089 Orla 25:21 0:18:36 22.0  
  23 Laser 144282 Brian Greenaway DNS   23.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com