Anniversary Series 2018

Island Barn Reservoir Sailing Club

Anniversary series

Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating 15 April May June July August September Nett
1st Standard Sun Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1019 1.0 (19.0 DNC) (2.0) (2.0) 1.0 MRG 1.0 MRG 3.0
2nd Standard Sun Fast Rs Aero 9 2142 Tom Russell 1019 4.0 1.0 (7.0) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0
3rd Standard Sun Fast Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 1019 2.0 (19.0 DNC) (4.0) (19.0 DNC) 2.0 4.0 8.0
4th Standard Sun Slow Laser 112025 Mark Phillips 1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 11.0 6.0 18.0
5th Standard Sun Fast Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths 1068 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 1.0 21.0
6th Standard Sun Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 1.0 OOD (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 21.0
7th Standard Sun Fast Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1068 (18.0 RET) 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 8.0 21.0
8th Standard Sun Fast RS 200 1241 Harry 1046 (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 OOD 19.0 DNC 23.0
9th Standard Sun Slow Laser 199006 Colin Hammond 1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 2.0 27.0
10th Standard Sun Fast Rs Aero 9 2214 Andrew Norman 1019 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 27.0
11th Standard Sun Fast RS 200 818 Nick Marley 1046 (14.0) (19.0 DNC) 6.0 (19.0 DNC) 10.0 13.0 29.0
12th Standard Sun Fast Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1068 (18.0 DSQ) 9.0 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 12.0 OOD 30.0
13th Standard Sun Slow Laser 183153 Matt Fletcher 1105 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 32.0
14th Standard   Rs Aero 9   Chris Evans 1019 (19.0 DNC) 3.0 11.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 33.0
15th Standard Sun Fast RS 200 1409 Clare James 1046 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 19.0 DNC 38.0
16th Standard Sun Fast Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1068 15.0 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 39.0
17th Standard Sun Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1030 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 17.0 DNF 40.0
18th Standard Sun Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1046 13.0 (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 40.0
19th Standard Sun Slow Laser   Jack Gilligan 1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 41.0
20th Standard Sun Fast Rs Aero 7 2142 Tom Russell 1068 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 41.0
21st Standard Sun Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 41.0
22nd Standard   Rs Feva Xl   George Ashley 1240 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 42.0
23rd Standard Sun Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 42.0
24th Standard Sun Slow Solo 5561 Tim Lewis 1143 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 43.0
25th Standard Sun Slow Topper 46046 Lilly Barrett 1358 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 43.0
26th Standard Sun Slow Laser 165372 Simon Bean 1105 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 44.0
27th Standard Sun Fast Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1068 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 45.0
28th Standard Sun Fast Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1068 (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 45.0
29th Standard Sun Slow Laser 144282 Brian Greenaway 1105 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 45.0
30th Standard Sun Slow Laser 168115 John Magrath 1105 (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 46.0
31st Standard Sun Slow Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1129 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 46.0
32nd Standard Sun Fast RS 200 1238 Fiona Fardon 1046 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 47.0
33rd Standard Sun Fast Rs 400 1472 Ian Hamilton 942 (19.0 DNC) 9.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 47.0
34th Standard Sun Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1046 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 47.0
35th Standard Sun Fast Rs 200 1259 Colin Hammond 1046 18.0 RET (19.0 DNC) 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 47.0
36th Standard Sun Fast Rs 200 1635 Andy Barnett 1046 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 48.0
37th Standard Sun Fast Rs 400 917 Harry Phelps 942 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 49.0
38th Standard Sun Slow Laser 180441 Tony Butler 1105 11.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 49.0
39th Standard Sun Fast RS 100 8.4 250 John Kewley 1008 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 12.0 50.0
40th Standard Sun Slow Topper 4.2   Dan Fletcher 1416 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 12.0 19.0 DNC 50.0
41st Standard Sun Slow Topper 46919 Antonio Pascali 1358 12.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 50.0
42nd Standard Sun Slow Laser 4.7   James 1207 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 14.0 52.0
43rd Standard Sun Slow Laser 33313 Jamie Scott 1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 14.0 OOD 19.0 DNC 52.0
43rd Standard Sun Slow Laser 54461 Mike Barrett 1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 14.0 DNF 19.0 DNC 52.0
45th Standard Sun Slow Solo 5215 Mike Jones 1143 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 17.0 OOD 55.0
45th Standard Sun Slow Laser Radial 0 Yana Skvortsova 1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 17.0 DNF 55.0
47th Standard Sun Slow Laser 161809 Brendan O'Leary 1105 18.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 56.0
48th Standard Sun Fast Rs Aero 7 5180 Paul Playle 1068 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 57.0

Personal Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating 15 April May June July August September Nett
1st Personal Sun Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1271 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 4.0
2nd Personal Sun Fast RS 200 - Band 3 818 Nick Marley 1203 (12.0) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 1.0 6.0 9.0
3rd Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 1 2142 Tom Russell 1070 5.0 1.0 (6.0) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0
4th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 5 1046 Andy Godwin 1335 (18.0 DSQ) 2.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 OOD 10.0
5th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1175 (18.0 RET) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 4.0 12.0
6th Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1019 (7.5) (19.0 DNC) 4.0 2.0 7.0 MRG (19.0 DNC) 13.0
7th Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 1019 (11.0) (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 9.0 8.0 22.0
8th Personal Sun Fast RS 200 1241 Harry 1046 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 OOD 19.0 DNC 25.0
9th Personal Sun Slow Laser - Band 1 199006 Colin Hammond 1160 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 3.0 30.0
10th Personal Sun Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1151 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 31.0
11th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1068 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.0 7.0 33.0
12th Personal Sun Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 11.0 DNF 35.0
13th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 5180 Paul Playle 1068 8.0 OOD (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 35.0
14th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 1175 15.0 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 37.0
15th Personal Sun Slow Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 1160 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 19.0 DNC 38.0
16th Personal Sun Slow Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1298 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 39.0
17th Personal Sun Slow Laser - Band 2   Jack Gilligan 1216 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 40.0
18th Personal Sun Slow Topper - Band 3 46919 Antonio Pascali 1562 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 40.0
19th Personal Sun Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1098 14.0 (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 40.0
20th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 1 2142 Tom Russell 1121 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 41.0
21st Personal Sun Slow Laser - Band 2 144282 Brian Greenaway 1216 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 41.0
22nd Personal   RS Feva Xl - Band 5   George Ashley 1550 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 42.0
23rd Personal Sun Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1151 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 42.0
24th Personal Sun Fast RS 100 8.4 - Band 3 250 John Kewley 1159 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 43.0
25th Personal Sun Slow Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1216 7.5 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 45.5
26th Personal Sun Fast Rs 200 - Band 2 1259 Colin Hammond 1151 18.0 RET (19.0 DNC) 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 46.0
27th Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1068 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 47.0
28th Personal Sun Slow Laser 4.7 - Band 4   James 1448 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 48.0
29th Personal Sun Slow Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1160 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 48.0
30th Personal Sun Slow Solo - Band 0 5561 Tim Lewis 1143 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 11.0 19.0 DNC 49.0
31st Personal Sun Slow Topper 4.2 - Band 4   Dan Fletcher 1699 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 12.0 19.0 DNC 50.0
32nd Personal Sun Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 13.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 51.0
33rd Personal Sun Slow Laser - Band 2 33313 Jamie Scott 1216 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 14.0 OOD 19.0 DNC 52.0
33rd Personal Sun Slow Laser - Band 4 54461 Mike Barrett 1326 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 14.0 DNF 19.0 DNC 52.0
35th Personal Sun Slow Laser - Band 5 161809 Brendan O'Leary 1381 18.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 56.0

15 April - Standard Fleet - 2018-04-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1019 10:30:00 11:16:43 0:46:43 3 0:45:51 1.0
1 Standard Sun Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 10:32:00   OOD 3   1.0
3 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 1019 10:30:00 11:18:24 0:48:24 3 0:47:30 2.0
4 Standard Sun Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 10:30:00 11:17:39 0:47:39 3 0:47:42 3.0
5 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2142 Tom Russell 1019 10:30:00 11:18:56 0:48:56 3 0:48:01 4.0
6 Standard Sun Slow Laser 183153 Matt Fletcher 1105 10:32:00 11:25:55 0:53:55 3 0:48:48 5.0
7 Standard Sun Slow Laser 165372 Simon Bean 1105 10:32:00 11:26:40 0:54:40 3 0:49:28 6.0
8 Standard Sun Slow Laser 144282 Brian Greenaway 1105 10:32:00 11:26:46 0:54:46 3 0:49:34 7.0
9 Standard Sun Slow Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1129 10:32:00 11:28:22 0:56:22 3 0:49:56 8.0
10 Standard Sun Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1046 10:30:00 11:22:20 0:52:20 3 0:50:02 9.0
11 Standard Sun Fast RS 200 1409 Clare James 1046 10:30:00 11:22:40 0:52:40 3 0:50:21 10.0
12 Standard Sun Slow Laser 180441 Tony Butler 1105 10:32:00 11:27:45 0:55:45 3 0:50:27 11.0
13 Standard Sun Slow Topper 46919 Antonio Pascali 1358 10:32:00 11:18:24 0:46:24 2 0:51:15 12.0
14 Standard Sun Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1046 10:30:00 11:25:12 0:55:12 3 0:52:46 13.0
15 Standard Sun Fast RS 200 818 Nick Marley 1046 10:30:00 11:27:12 0:57:12 3 0:54:41 14.0
16 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1068 10:30:00 11:17:05 0:47:05 2 1:06:08 15.0
17 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1068     RET     18.0
17 Standard Sun Fast Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1068     DSQ     18.0
17 Standard Sun Fast Rs 200 1259 Colin Hammond 1046     RET     18.0
17 Standard Sun Slow Laser 161809 Brendan O'Leary 1105 10:32:00   OOD 3   18.0

May - Standard Fleet - 2018-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2142 Tom Russell 1019 10:30:00   44:46 4 0:43:56 1.0
2 Standard Sun Fast RS 200 1241 Harry 1046 10:30:00   46:03 4 0:44:01 2.0
3 Standard   Rs Aero 9   Chris Evans 1019 10:32:00   47:55 4 0:47:01 3.0
4 Standard Sun Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 10:32:00   52:49 4 0:47:48 4.0
5 Standard Sun Slow Topper 46046 Lilly Barrett 1358 10:32:00   51:16 3 0:50:20 5.0
6 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1068 10:30:00   54:21 4 0:50:53 6.0
7 Standard Sun Fast Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1068 10:30:00   54:26 4 0:50:58 7.0
8 Standard Sun Slow Laser 168115 John Magrath 1105 10:32:00   43:57 3 0:53:02 8.0
9 Standard Sun Fast Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1019 10:30:00   54:39 4 0:53:38 9.0
9 Standard Sun Fast Rs 400 1472 Ian Hamilton 942     OOD     9.0

June - Standard Fleet - 2018-06-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Standard Sun Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 10:32:00 11:22:13 0:50:13 4 0:43:56 1.0
2 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1019 10:30:00 11:15:25 0:45:25 4 0:44:34 2.0
3 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2214 Andrew Norman 1019 10:30:00 11:15:28 0:45:28 4 0:44:37 3.0
4 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 1019 10:30:00 11:15:38 0:45:38 4 0:44:47 4.0
5 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1068 10:30:00 11:21:16 0:51:16 4 0:48:00 5.0
6 Standard Sun Fast RS 200 818 Nick Marley 1046 10:30:00 11:20:39 0:50:39 4 0:48:25 6.0
7 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2142 Tom Russell 1019 10:30:00 11:19:31 0:49:31 4 0:48:36 7.0
8 Standard Sun Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1046 10:30:00 11:21:20 0:51:20 4 0:49:05 8.0
9 Standard Sun Fast Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1068 10:30:00 11:22:58 0:52:58 4 0:49:36 9.0
10 Standard Sun Fast Rs 200 1259 Colin Hammond 1046 10:30:00 11:15:41 0:45:41 3 0:58:14 10.0
11 Standard   Rs Aero 9   Chris Evans 1019     DNF     11.0

July - Standard Fleet - 2018-07-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Standard Sun Slow Laser 112025 Mark Phillips 1105 10:34:00 11:19:38 0:45:38 2 1:01:57 1.0
2 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1019 10:34:00 11:37:46 1:03:46 3 1:02:35 2.0
3 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2142 Tom Russell 1019 10:34:00 11:18:57 0:44:57 2 1:06:10 3.0
4 Standard   Rs Feva Xl   George Ashley 1240 10:34:00 11:20:44 0:46:44 1 1:53:04 4.0

August - Standard Fleet - 2018-08-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:33:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1019     MRG     1.0
1 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths 1068 10:33:00 11:27:17 0:54:17 5 0:50:50 1.0
3 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 1019 10:33:00 11:25:45 0:52:45 5 0:51:46 2.0
3 Standard Sun Fast RS 200 1241 Harry 1046 10:33:00   OOD     2.0
5 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2142 Tom Russell 1068 10:33:00 11:28:35 0:55:35 5 0:52:03 3.0
6 Standard Sun Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1030 10:33:00 11:27:02 0:54:02 5 0:52:28 4.0
7 Standard Sun Slow Solo 5561 Tim Lewis 1143 10:35:00 11:23:15 0:48:15 4 0:52:46 5.0
8 Standard Sun Slow Laser 199006 Colin Hammond 1105 10:35:00 11:23:00 0:48:00 4 0:54:18 6.0
9 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1068 10:33:00 11:31:25 0:58:25 5 0:54:42 7.0
10 Standard Sun Slow Laser 183153 Matt Fletcher 1105 10:35:00 11:23:24 0:48:24 4 0:54:45 8.0
11 Standard Sun Fast RS 200 1409 Clare James 1046 10:33:00 11:30:32 0:57:32 5 0:55:00 9.0
12 Standard Sun Fast RS 200 818 Nick Marley 1046 10:33:00 11:31:10 0:58:10 5 0:55:37 10.0
13 Standard Sun Slow Laser 112025 Mark Phillips 1105 10:35:00 11:25:12 0:50:12 4 0:56:47 11.0
14 Standard Sun Slow Topper 4.2   Dan Fletcher 1416 10:35:00 11:29:02 0:54:02 3 1:03:36 12.0
15 Standard Sun Slow Laser 33313 Jamie Scott 1105     OOD     14.0
15 Standard Sun Slow Laser 54461 Mike Barrett 1105     DNF     14.0

September - Standard Fleet - 2018-09-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:33:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1019     MRG     1.0
1 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2148 Gareth Griffiths 1068     47:09   0:44:09 1.0
3 Standard Sun Slow Laser 199006 Colin Hammond 1105     49:00   0:44:21 2.0
4 Standard Sun Slow Laser   Jack Gilligan 1105     49:44   0:45:00 3.0
5 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2441 Jeff Davison 1019     46:00   0:45:09 4.0
6 Standard Sun Fast Rs Aero 9 2214 Andrew Norman 1019     46:28   0:45:36 5.0
7 Standard Sun Slow Laser 112025 Mark Phillips 1105     51:03   0:46:12 6.0
8 Standard Sun Fast Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1068     49:27   0:46:18 7.0
9 Standard Sun Fast Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1068     50:12   0:47:00 8.0
10 Standard Sun Fast RS 200 1238 Fiona Fardon 1046     49:48   0:47:37 9.0
11 Standard Sun Fast Rs 200 1635 Andy Barnett 1046     49:58   0:47:46 10.0
12 Standard Sun Fast Rs 400 917 Harry Phelps 942     46:28   0:49:20 11.0
13 Standard Sun Fast Rs Aero 7 1046 Andy Godwin 1068     OOD     12.0
13 Standard Sun Fast RS 100 8.4 250 John Kewley 1008     50:05   0:49:41 12.0
15 Standard Sun Fast RS 200 818 Nick Marley 1046     52:20   0:50:02 13.0
16 Standard Sun Slow Laser 4.7   James 1207     70:57   0:58:47 14.0
17 Standard Sun Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1030     DNF     17.0
17 Standard Sun Slow Solo 5215 Mike Jones 1143     OOD     17.0
17 Standard Sun Slow Laser Radial 0 Yana Skvortsova 1142     DNF     17.0

15 April - Personal Fleet - 2018-04-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Personal Sun Slow Rs Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1298 10:32:00 11:28:22 0:56:22 3 0:43:26 1.0
2 Personal Sun Slow Topper - Band 3 46919 Antonio Pascali 1562 10:32:00 11:18:24 0:46:24 2 0:44:33 2.0
3 Personal Sun Slow Laser - Band 2 144282 Brian Greenaway 1216 10:32:00 11:26:46 0:54:46 3 0:45:02 3.0
4 Personal Sun Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1151 10:30:00 11:22:20 0:52:20 3 0:45:28 4.0
5 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 1 2142 Tom Russell 1070 10:30:00 11:18:56 0:48:56 3 0:45:44 5.0
6 Personal Sun Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1151 10:30:00 11:22:40 0:52:40 3 0:45:45 6.0
7 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1019 10:30:00 11:16:43 0:46:43 3 0:45:51 7.5
7 Personal Sun Slow Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1216 10:32:00 11:27:45 0:55:45 3 0:45:51 7.5
9 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 5180 Paul Playle 1068 10:32:00   OOD 3   8.0
10 Personal Sun Slow Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 1160 10:32:00 11:25:55 0:53:55 3 0:46:29 9.0
11 Personal Sun Slow Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1160 10:32:00 11:26:40 0:54:40 3 0:47:08 10.0
12 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 1019 10:30:00 11:18:24 0:48:24 3 0:47:30 11.0
13 Personal Sun Fast RS 200 - Band 3 818 Nick Marley 1203 10:30:00 11:27:12 0:57:12 3 0:47:33 12.0
14 Personal Sun Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 10:30:00 11:17:39 0:47:39 3 0:47:42 13.0
15 Personal Sun Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1098 10:30:00 11:25:12 0:55:12 3 0:50:16 14.0
16 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 1175 10:30:00 11:17:05 0:47:05 2 1:00:06 15.0
17 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 5 1046 Andy Godwin 1335     DSQ     18.0
17 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1175     RET     18.0
17 Personal Sun Fast Rs 200 - Band 2 1259 Colin Hammond 1151     RET     18.0
17 Personal Sun Slow Laser - Band 5 161809 Brendan O'Leary 1381 10:32:00   OOD 3   18.0

May - Personal Fleet - 2018-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 1 2142 Tom Russell 1070 10:30:00   44:46 4 0:41:50 1.0
2 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 5 1046 Andy Godwin 1274 10:30:00   54:39 4 0:42:54 2.0
3 Personal Sun Fast RS 200 1241 Harry 1046 10:30:00   46:03 4 0:44:01 3.0
4 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1175 10:30:00   54:21 4 0:46:15 4.0

June - Personal Fleet - 2018-06-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 5 1046 Andy Godwin 1335 10:30:00 11:22:58 0:52:58 4 0:39:41 1.0
2 Personal Sun Fast RS 200 - Band 3 818 Nick Marley 1203 10:30:00 11:20:39 0:50:39 4 0:42:06 2.0
3 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2113 Chris Smith 1175 10:30:00 11:21:16 0:51:16 4 0:43:38 3.0
4 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1019 10:30:00 11:15:25 0:45:25 4 0:44:34 4.0
5 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 1019 10:30:00 11:15:38 0:45:38 4 0:44:47 5.0
6 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 1 2142 Tom Russell 1070 10:30:00 11:19:31 0:49:31 4 0:46:17 6.0
7 Personal Sun Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1098 10:30:00 11:21:20 0:51:20 4 0:46:45 7.0
8 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 5180 Paul Playle 1068 10:32:00 11:22:13 0:50:13 4 0:47:01 8.0
9 Personal Sun Fast Rs 200 - Band 2 1259 Colin Hammond 1151 10:30:00 11:15:41 0:45:41 3 0:52:55 9.0

July - Personal Fleet - 2018-07-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Personal Sun Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1271 10:34:00 11:19:38 0:45:38 2 0:53:51 1.0
2 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1019 10:34:00 11:37:46 1:03:46 3 1:02:35 2.0
3 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 1 2142 Tom Russell 1070 10:34:00 11:18:57 0:44:57 2 1:03:01 3.0
4 Personal   RS Feva Xl - Band 5   George Ashley 1550 10:34:00 11:20:44 0:46:44 1 1:30:27 4.0

August - Personal Fleet - 2018-08-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:33:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Personal Sun Fast RS 200 - Band 3 818 Nick Marley 1203 10:33:00 11:31:10 0:58:10 5 0:48:21 1.0
2 Personal Sun Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1271 10:35:00 11:25:12 0:50:12 4 0:49:22 2.0
3 Personal Sun Fast RS 200 1241 Harry 1046 10:33:00   OOD     3.0
3 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 1 2142 Tom Russell 1121 10:33:00 11:28:35 0:55:35 5 0:49:35 3.0
5 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1175 10:33:00 11:31:25 0:58:25 5 0:49:43 4.0
6 Personal Sun Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 10:33:00 11:27:02 0:54:02 5 0:49:56 5.0
7 Personal Sun Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1151 10:33:00 11:30:32 0:57:32 5 0:49:59 6.0
8 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1019     MRG     7.0
8 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1068 10:33:00 11:27:17 0:54:17 5 0:50:50 7.0
10 Personal Sun Slow Laser - Band 1 199006 Colin Hammond 1160 10:35:00 11:23:00 0:48:00 4 0:51:43 8.0
11 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 1019 10:33:00 11:25:45 0:52:45 5 0:51:46 9.0
12 Personal Sun Slow Laser - Band 1 183153 Matt Fletcher 1160 10:35:00 11:23:24 0:48:24 4 0:52:09 10.0
13 Personal Sun Slow Solo - Band 0 5561 Tim Lewis 1143 10:35:00 11:23:15 0:48:15 4 0:52:46 11.0
14 Personal Sun Slow Topper 4.2 - Band 4   Dan Fletcher 1699 10:35:00 11:29:02 0:54:02 3 0:53:00 12.0
15 Personal Sun Slow Laser - Band 2 33313 Jamie Scott 1216     OOD     14.0
15 Personal Sun Slow Laser - Band 4 54461 Mike Barrett 1326     DNF     14.0

September - Personal Fleet - 2018-09-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:33:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Division Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Personal Sun Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1271     51:03   0:40:10 1.0
2 Personal Sun Slow Laser - Band 2   Jack Gilligan 1216     49:44   0:40:54 2.0
3 Personal Sun Slow Laser - Band 1 199006 Colin Hammond 1160     49:00   0:42:14 3.0
4 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1175     50:12   0:42:43 4.0
5 Personal Sun Fast RS 100 8.4 - Band 3 250 John Kewley 1159     50:05   0:43:13 5.0
6 Personal Sun Fast RS 200 - Band 3 818 Nick Marley 1203     52:20   0:43:30 6.0
7 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 5 1046 Andy Godwin 1335     OOD     7.0
7 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1068     47:09   0:44:09 7.0
9 Personal Sun Fast Rs Aero 9 - Band 0 2441 Jeff Davison 1019     46:00   0:45:09 8.0
10 Personal Sun Fast Rs Aero 7 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1068     49:27   0:46:18 9.0
11 Personal Sun Slow Laser 4.7 - Band 4   James 1448     70:57   0:49:00 10.0
12 Personal Sun Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082     DNF     11.0



Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com