Winter PM handicap

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results are provisional as of 22:07 on January 21, 2019

Junior Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 6 Jan - 1 6 Jan - 2 13 Jan - 1 13 Jan - 2 Jan 20 - 1 Jan 20 - 2 Total Nett Notes
1st TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 (2.0) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.5 1.0 21.5 3.5  
2nd TOPPER 48232 James Crossley   1358 1.0 (2.0) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.5 2.0 22.5 4.5  
3rd TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 (3.0) 3.0 24.0 5.0  
4th TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 4.0 4.0 3.0 (5.0 RET) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 32.0 11.0  
5th TOPPER 15725 Jo Leake   1358 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 2.0 (8.0 DNC) 6.0 36.0 12.0  
6th TOPPER 46919 Maria Sofia   1358 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 37.0 13.0  
7th TOPPER 47665 Joe Mole   1358 3.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 38.0 14.0  
8th TOPPER 44318 Jack Hardy   1358 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 4.0 40.0 16.0  
9th TOPPER 47863 Rory Clow   1358 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 7.0 44.0 20.0  
9th TOPPER 6334 Dan Fletcher   1358 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 OCS 5.0 44.0 20.0  

Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 6 Jan - 1 6 Jan - 2 13 Jan - 1 13 Jan - 2 Jan 20 - 1 Jan 20 - 2 Total Nett Notes
1st RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1046 (3.0) 1.0 2.0 OOD 2.0 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) 44.0 5.0  
2nd SOLO 5561 Tim Lewis   1143 (2.0) 2.0 2.0 2.0 (5.0) (5.0) 18.0 6.0  
3rd RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1019 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (3.0) 3.0 3.0 3.0 48.0 9.0  
4th TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 (15.0) 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.5 1.0 62.5 11.5  
5th TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 4.0 (8.0) 6.0 59.0 15.0  
6th TOPPER 48232 James Crossley   1358 (11.0) 10.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.5 4.0 62.5 15.5  
7th RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1046 5.0 5.0 (9.0) 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 63.0 18.0  
8th RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1068 (8.0) 6.0 7.0 OOD 7.0 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) 64.0 20.0  
9th SOLO 5180 Paul Playle   1143 1.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 76.0 22.0  
10th RS Aero 5 2603 Lily Barrett   1129 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 77.0 23.0 Created from sailno wizard
11th SOLO 4670 Ben Russell   1143 7.0 11.5 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 (15.0 RET) 75.5 24.5  
12th LASER RADIAL 155892 Sam Edom   1142 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 6.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 79.0 25.0  
13th RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1046 (14.0) 8.0 10.0 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 77.0 27.0  
14th RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 942 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 9.0 2.0 83.0 29.0  
15th RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1046 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 (15.0 RET) 11.0 OOD 11.0 OOD 80.0 29.0  
16th RS 400 495 CJ Cavallari   942 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 4.0 8.0 84.0 30.0  
17th LASER EPS 115 Mike Storey   1030 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 7.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 85.0 31.0  
17th Firefly 3318 Alistair Smith   1165 6.0 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 85.0 31.0  
19th RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1068 9.0 (13.0) 11.0 OOD 11.0 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) 80.0 31.0  
20th PHANTOM 1351 John Oldham   999 10.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 86.0 32.0  
21st TOPPER 15725 Jo Leake   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 10.0 (18.0 DNC) 10.0 88.0 34.0  
22nd TOPPER 44318 Jack Hardy   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 11.0 7.0 90.0 36.0  
23rd RS 400 845 Ian Peace   942 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 12.0 91.0 37.0  
24th LASER 122135 Dave Ryder   1105 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 15.0 5.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 92.0 38.0  
25th RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1019 4.0 (18.0 OCS) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 94.0 40.0  
26th LASER 183153 Matt Fletcher   1105 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 15.0 RET (18.0 DNC) 18.0 DNC 95.0 41.0  
27th TOPPER 6334 Dan Fletcher   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 14.0 OCS 9.0 95.0 41.0  
28th BLAZE HALO 7 Andy Wilson   1010 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 10.0 13.0 95.0 41.0  
29th TOPPER 47863 Rory Clow   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 12.0 11.0 95.0 41.0  
29th TOPPER 46919 Maria Sofia   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 11.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 95.0 41.0  
31st SOLO 4971 Peter Halliday   1143 12.0 11.5 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 95.5 41.5  
32nd TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 (17.0) 16.0 13.0 15.0 RET (18.0 DNC) (18.0 DNC) 97.0 44.0  
33rd LASER 4.7 208711 Yana Skvortsova   1207 13.0 14.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 99.0 45.0  
34th RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1046 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 11.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 101.0 47.0  
35th TOPPER 47665 Joe Mole   1358 16.0 15.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 103.0 49.0  
36th RS Aero 7 2612 Mike Curtis   1068 (18.0 OOD) (18.0 OOD) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 108.0 54.0  
36th RS Aero 9 2214 Andy Norman   1019 (18.0 OOD) (18.0 OOD) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 108.0 54.0  

6 Jan - 1 - Junior Fleet - 2019-01-06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:22
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 48232 James Crossley   1358 0:26:37 0:19:36 1.0  
2 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 0:27:17 0:20:05 2.0  
3 TOPPER 47665 Joe Mole   1358 0:30:43 0:22:37 3.0  
4 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 0:15:38 0:23:01 4.0  

6 Jan - 2 - Junior Fleet - 2019-01-06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 0:28:35 0:21:03 1.0  
2 TOPPER 48232 James Crossley   1358 0:28:41 0:21:07 2.0  
3 TOPPER 47665 Joe Mole   1358 0:15:56 0:23:28 3.0  
4 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 0:16:47 0:24:43 4.0  

13 Jan - 1 - Junior Fleet - 2019-01-13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:17
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 0:21:51 0:16:05 1.0  
2 TOPPER 46919 Maria Sofia   1358 0:14:25 0:21:14 2.0  
3 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 0:15:09 0:22:19 3.0  
4 TOPPER 15725 Jo Leake   1358 0:16:36 0:24:27 4.0  

13 Jan - 2 - Junior Fleet - 2018-11-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:46
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 0:21:57 0:16:10 1.0  
2 TOPPER 15725 Jo Leake   1358 0:27:12 0:20:02 2.0  
3 TOPPER 46919 Maria Sofia   1358 0:30:07 0:22:11 3.0  
4 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 RET   5.0  

Jan 20 - 1 - Junior Fleet - 2018-11-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:23
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 26:01 0:19:09 1.5  
1 TOPPER 48232 James Crossley   1358 26:00 0:19:09 1.5  
3 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 31:04 0:22:53 3.0  
4 TOPPER 44318 Jack Hardy   1358 32:52 0:24:12 4.0  
5 TOPPER 47863 Rory Clow   1358 19:29 0:28:42 5.0  
6 TOPPER 6334 Dan Fletcher   1358 OCS   7.0  

Jan 20 - 2 - Junior Fleet - 2018-11-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:23
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 28:59 0:21:21 1.0  
2 TOPPER 48232 James Crossley   1358 30:03 0:22:08 2.0  
3 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 30:24 0:22:23 3.0  
4 TOPPER 44318 Jack Hardy   1358 30:33 0:22:30 4.0  
5 TOPPER 6334 Dan Fletcher   1358 16:15 0:23:56 5.0  
6 TOPPER 15725 Jo Leake   1358 16:17 0:23:59 6.0  
7 TOPPER 47863 Rory Clow   1358 16:46 0:24:42 7.0  

6 Jan - 1 - Standard Fleet - 2019-01-06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:22
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 SOLO 5180 Paul Playle   1143 0:19:58 0:17:28 1.0  
2 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 0:20:12 0:17:40 2.0  
3 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1046 0:18:46 0:17:56 3.0  
4 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1019 0:18:19 0:17:59 4.0  
5 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1046 0:19:20 0:18:29 5.0  
6 Firefly 3318 Alistair Smith   1165 0:21:46 0:18:41 6.0  
7 SOLO 4670 Ben Russell   1143 0:21:39 0:18:56 7.0  
8 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1068 0:20:17 0:19:00 8.0  
9 RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1068 0:20:30 0:19:12 9.0  
10 PHANTOM 1351 John Oldham   999 0:19:13 0:19:14 10.0  
11 TOPPER 48232 James Crossley   1358 0:26:37 0:19:36 11.0  
12 SOLO 4971 Peter Halliday   1143 0:22:29 0:19:40 12.0  
13 LASER 4.7 208711 Yana Skvortsova   1207 0:23:47 0:19:42 13.0  
14 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1046 0:20:59 0:20:04 14.0  
15 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 0:27:17 0:20:05 15.0  
16 TOPPER 47665 Joe Mole   1358 0:30:43 0:22:37 16.0  
17 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 0:15:38 0:23:01 17.0  
18 RS Aero 7 2612 Mike Curtis   1068 OOD   18.0  
18 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1019 OOD   18.0  

6 Jan - 2 - Standard Fleet - 2019-01-06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1046 0:18:34 0:17:45 1.0  
2 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 0:20:44 0:18:08 2.0  
3 SOLO 5180 Paul Playle   1143 0:21:36 0:18:54 3.0  
4 PHANTOM 1351 John Oldham   999 0:19:16 0:19:17 4.0  
5 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1046 0:20:28 0:19:34 5.0  
6 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1068 0:21:35 0:20:13 6.0  
7 Firefly 3318 Alistair Smith   1165 0:23:54 0:20:31 7.0  
8 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1046 0:21:38 0:20:41 8.0  
9 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 0:28:35 0:21:03 9.0  
10 TOPPER 48232 James Crossley   1358 0:28:41 0:21:07 10.0  
11 SOLO 4670 Ben Russell   1143 0:24:49 0:21:43 11.5  
11 SOLO 4971 Peter Halliday   1143 0:24:49 0:21:43 11.5  
13 RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1068 0:24:14 0:22:41 13.0  
14 LASER 4.7 208711 Yana Skvortsova   1207 0:28:11 0:23:21 14.0  
15 TOPPER 47665 Joe Mole   1358 0:15:56 0:23:28 15.0  
16 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 0:16:47 0:24:43 16.0  
17 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1019 OCS   18.0  
17 RS Aero 7 2612 Mike Curtis   1068 OOD   18.0  
17 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1019 OOD   18.0  

13 Jan - 1 - Standard Fleet - 2019-01-13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:17
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 LASER RADIAL 155892 Sam Edom   1142 0:18:02 0:15:47 1.0  
2 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1046 OOD   2.0  
2 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 0:18:13 0:15:56 2.0  
4 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1019 0:16:19 0:16:01 3.0  
5 RS Aero 5 2603 Lily Barrett   1129 0:18:07 0:16:03 4.0 Created from sailno wizard
6 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 0:21:51 0:16:05 5.0  
7 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 0:16:52 0:16:23 6.0  
8 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1068 OOD   7.0  
8 RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1046 0:18:09 0:17:21 7.0  
10 LASER 183153 Matt Fletcher   1105 0:19:17 0:17:27 8.0  
11 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1046 0:19:15 0:18:24 9.0  
12 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1046 0:19:32 0:18:40 10.0  
13 RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1068 OOD   11.0  
13 RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1046 0:21:04 0:20:08 11.0  
15 TOPPER 46919 Maria Sofia   1358 0:14:25 0:21:14 12.0  
16 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 0:15:09 0:22:19 13.0  
17 TOPPER 15725 Jo Leake   1358 0:16:36 0:24:27 14.0  
18 LASER 122135 Dave Ryder   1105 2:9:08:00 2:3:42:16 15.0  

13 Jan - 2 - Standard Fleet - 2018-11-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:46
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 5 2603 Lily Barrett   1129 0:26:00 0:23:02 1.0 Created from sailno wizard
2 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1046 OOD   2.0  
2 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 0:26:44 0:23:23 2.0  
4 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1019 0:24:19 0:23:52 3.0  
5 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 0:21:57 0:24:15 4.0  
6 LASER 122135 Dave Ryder   1105 0:27:28 0:24:51 5.0  
7 LASER RADIAL 155892 Sam Edom   1142 0:28:24 0:24:52 6.0  
8 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1068 OOD   7.0  
8 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 0:25:45 0:25:00 7.0  
10 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1046 0:28:20 0:27:05 8.0  
11 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1046 0:29:19 0:28:02 9.0  
12 TOPPER 15725 Jo Leake   1358 0:27:12 0:30:03 10.0  
13 RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1068 OOD   11.0  
13 TOPPER 46919 Maria Sofia   1358 0:30:07 0:33:16 11.0  
15 RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1046 RET   15.0  
15 LASER 183153 Matt Fletcher   1105 RET   15.0  
15 TOPPER 47719 Megan Thompson   1358 RET   15.0  

Jan 20 - 1 - Standard Fleet - 2018-11-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:23
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 26:01 0:19:09 1.5  
1 TOPPER 48232 James Crossley   1358 26:00 0:19:09 1.5  
3 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1019 19:43 0:19:21 3.0  
4 RS 400 495 CJ Cavallari   942 19:15 0:20:26 4.0  
5 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 23:47 0:20:48 5.0  
6 SOLO 4670 Ben Russell   1143 24:01 0:21:01 6.0  
7 RS 400 845 Ian Peace   942 20:57 0:22:14 7.0  
8 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 31:04 0:22:53 8.0  
9 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 942 21:40 0:23:00 9.0  
10 BLAZE HALO 7 Andy Wilson   1010 23:18 0:23:04 10.0  
11 RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1046 OOD   11.0  
11 TOPPER 44318 Jack Hardy   1358 32:52 0:24:12 11.0  
13 TOPPER 47863 Rory Clow   1358 19:29 0:28:42 12.0  
14 TOPPER 6334 Dan Fletcher   1358 OCS   14.0  

Jan 20 - 2 - Standard Fleet - 2018-11-11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:23
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 TOPPER 45770 Bjorn Handley   1358 28:59 0:21:21 1.0  
2 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 942 20:43 0:22:00 2.0  
3 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1019 22:32 0:22:07 3.0  
4 TOPPER 48232 James Crossley   1358 30:03 0:22:08 4.0  
5 SOLO 5561 Tim Lewis   1143 25:33 0:22:21 5.0  
6 TOPPER 46919 Antonio Pascali   1358 30:24 0:22:23 6.0  
7 TOPPER 44318 Jack Hardy   1358 30:33 0:22:30 7.0  
8 RS 400 495 CJ Cavallari   942 22:15 0:23:37 8.0  
9 TOPPER 6334 Dan Fletcher   1358 16:15 0:23:56 9.0  
10 TOPPER 15725 Jo Leake   1358 16:17 0:23:59 10.0  
11 RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1046 OOD   11.0  
11 TOPPER 47863 Rory Clow   1358 16:46 0:24:42 11.0  
13 RS 400 845 Ian Peace   942 24:31 0:26:02 12.0  
14 BLAZE HALO 7 Andy Wilson   1010 28:07 0:27:50 13.0  
15 SOLO 4670 Ben Russell   1143 RET   15.0  

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
OCSOn course side at start or broke rule 30.1
OODRace officer duty points scored as RDGa
RETRetired



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com