Autumn AM Handicap Series

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results are final as of 14:55 on December 31, 2017

Overall

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 5 Nov 12 Nov 19 Nov 26 Nov 3 Dec 10 Dec 17 Dec 31 Dec Total Nett Notes
1st RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 1.0 1.0 mrg (2.0) (1.5 OOD) (13.0 DNC) 1.0 (3.0) 1.0 23.5 4.0  
2nd RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1024 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (11.0 DSQ) (13.0 DNC) 2.0 2.0 6.0 63.0 13.0  
3rd PHANTOM 1351 John Oldham   999 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 4.0 OOD 4.0 (13.0 DNC) 68.0 16.0  
4th RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 5.5 OOD (13.0 DNC) 6.0 1.0 7.0 (13.0 DNC) (8.0) (13.0 DNC) 66.5 19.5  
5th RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 2.0 2.0 MRG (13.0 DNC) 11.0 DSQ (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 72.0 20.0  
6th RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1047 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 75.0 23.0  
7th RS Aero 7 1023 Tony Sproat   1066 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 2.0 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 76.0 24.0  
8th RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (11.0 DSQ) (9.0) 3.0 9.0 8.0 70.0 24.0  
9th RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 5.0 OOD 9.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 80.0 28.0  
10th RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1047 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 82.0 30.0  
11th PHANTOM 1289 Richard Barker   999 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 83.0 31.0  
12th RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1047 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 11.0 DSQ 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 84.0 32.0  
13th RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 10.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 OOD 7.0 7.0 84.0 32.0  
14th RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 DSQ (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 86.0 34.0  
15th LASER EPS 115 Mike Storey   1030 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) 10.0 13.0 DNC 87.0 35.0  
16th RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 DSQ 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 90.0 38.0  
17th RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 92.0 40.0  
18th RS Aero 9   Andy Barnet   1024 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 93.0 41.0  
19th RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 93.0 41.0  
20th RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1066 7.0 (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 93.0 41.0  
21st RS 200   Andy Wilson   1047 (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 11.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 94.0 42.0  
22nd RS Aero 9 2214 Andrew Norman   1024 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 95.0 43.0  
23rd RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1066 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) 10.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 95.0 43.0  
24th RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 97.0 45.0  
25th RS Aero 7 1046 Andy Godwin   1066 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 98.0 46.0  
26th RS 200 651 Andy Groves   1047 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 OOD 13.0 DNC 102.0 50.0  
27th RS 200 407 Tom Williamson Maise Bristor 1047 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 DSQ (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 102.0 50.0  
28th RS Aero 9 1148 Peter Halliwell   1024 11.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 102.0 50.0  
29th RS VAREO 408 Nick Marley   1085 12.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 103.0 51.0  

5 Nov

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 1 1.0  
2 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 2 2.0  
3 PHANTOM 1289 Richard Barker   999 3 3.0  
4 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 4 4.0  
5 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 OOD 5.0  
5 RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 5 5.0  
7 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 OOD 5.5  
8 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1047 6 6.0  
9 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1066 7 7.0  
10 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 8 8.0  
11 RS Aero 7 1046 Andy Godwin   1066 9 9.0  
12 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 10 10.0  
13 RS Aero 9 1148 Peter Halliwell   1024 11 11.0  
14 RS VAREO 408 Nick Marley   1085 12 12.0  

12 Nov

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:22
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 mrg   1.0  
1 RS Aero 7 2148 Gareth Griffiths   1066 0:39:59 0:37:30 1.0  
3 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 MRG   2.0  
3 RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson   1066 0:40:51 0:38:19 2.0  
5 PHANTOM 1351 John Oldham   999 0:39:34 0:39:36 3.0  
6 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1047 1:01:50 1:28:35 4.0  
7 RS 200   Andy Wilson   1047 0:50:21 2:24:16 5.0  
8 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 DNF   9.0  

19 Nov

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1047 43:16 0:41:19 1.0  
2 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 43:00 0:42:00 2.0  
3 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1024 43:09 0:42:08 3.0  
4 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 50:11 0:47:56 4.0  
5 RS Aero 7 1023 Tony Sproat   1066 51:09 0:47:59 5.0  
6 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 54:39 0:51:16 6.0  
7 RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1066 54:50 0:51:26 7.0  
8 RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin   1066 54:59 0:51:35 8.0  

26 Nov

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:37
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 0:42:38 0:40:00 1.0  
2 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 OOD   1.5  
3 RS Aero 7 1023 Tony Sproat   1066 0:49:50 0:46:45 2.0  
4 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1024 DSQ   11.0  
4 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 DSQ   11.0  
4 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 DSQ   11.0  
4 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1047 DSQ   11.0  
4 RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 DSQ   11.0  
4 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 DSQ   11.0  
4 RS 200   Andy Wilson   1047 DNF   11.0  
4 RS 200 407 Tom Williamson Maise Bristor 1047 DSQ   11.0  

3 Dec

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS Aero 9 2214 Andy Norman   1024 1 1.0  
2 RS Aero 9   Andy Barnet   1024 2 2.0  
3 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1047 3 3.0  
4 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1047 4 4.0  
5 PHANTOM 1351 John Oldham   999 5 5.0  
6 RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 6 6.0  
7 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 7 7.0  
8 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 8 8.0  
9 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 9 9.0  
10 RS Aero 7 2191 Dave Baldwin   1066 10 10.0  
11 RS Aero 7 1046 Andy Godwin   1066 11 11.0  

10 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 44:32 0:43:29 1.0  
2 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1024 46:20 0:45:15 2.0  
3 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 43:05 0:54:52 3.0  
4 PHANTOM 1351 John Oldham   999 OOD   4.0  
4 RS Aero 7 1023 Tony Sproat   1066 44:12 0:55:17 4.0  
6 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 OOD   8.0  

17 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1238 Fiona Fardon Ellie Tubman 1047 19:28 0:18:36 1.0  
2 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1024 23:08 0:22:35 2.0  
3 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 25:23 0:24:47 3.0  
4 PHANTOM 1351 John Oldham   999 25:23 0:25:25 4.0  
5 RS Aero 9 2142 Tom Russell   1024 27:22 0:26:44 5.0  
6 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047 28:55 0:27:37 6.0  
7 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 29:32 0:31:17 7.0  
8 RS Aero 7 2113 Chris Smith   1066 42:45 0:40:06 8.0  
9 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 44:21 0:42:22 9.0  
10 LASER EPS 115 Mike Storey   1030 44:29 0:43:11 10.0  
11 RS 200 651 Andy Groves   1047 OOD   11.0  

31 Dec

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 2148 Gareth Griffiths   1024 48:43 0:47:34 1.0  
2 PHANTOM 1289 Richard Barker   999 47:58 0:48:01 2.0  
3 RS 200 1635 Andy Barnett Jo Lloyd 1047 50:34 0:48:18 3.0  
4 RS Aero 9 2214 Andrew Norman   1024 50:44 0:49:33 4.0  
5 RS Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson   1024 50:47 0:49:36 5.0  
6 RS Aero 9 2441 Jeff Davison   1024 50:58 0:49:46 6.0  
7 RS 400 1472 Ian Hamilton Douglas Clow 944 47:41 0:50:31 7.0  
8 RS 200 818 Nick Marley Ian Peace 1047 56:59 0:54:26 8.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 11
MRGMerged results from another class 1, 2
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com