Anniversary Series 2016

Island Barn Reservoir SC

Results are final as of 9:09 on October 25, 2016

Standard Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 56, Scoring system: Appendix A
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY 17/4 15/5 19/6 17/7 21/8 18/9 16/10 Notes
  Standard First RS 500 659 Peter Curtis 973 1.0 3.0 (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Standard First RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1028 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 1.0 (24.0 DNC)  
  Standard First Solo 5466 Paul Playle 1135 (24.0 DNC) (6.0) 4.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0  
  Standard First Laser 112025 Mark Phillips 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 2.0 (15.0 DSQ) (11.0) 4.0  
  Standard First Laser 180441 Tony Butler 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 (24.0 DNC) (15.0 DSQ) 7.0 5.0  
  Standard First Laser Eps 115 Mike Storey 1027 7.0 (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) 15.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Standard First Solo 5033 Ian Peace 1135 (24.0 DNC) 5.0 15.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Standard First Albacore 7918 Graham Potter 1045 8.0 (17.0) (13.0) (24.0 DNC) 5.0 12.0 (24.0 DNC)  
  Standard First Solo 5315 Andrew Norman 1135 (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard First RS 200 1409 Clare James 1047 9.0 (24.0 DNC) 14.0 (24.0 DNC) (15.0 DNF) 9.0 (24.0 DNC)  
  Standard First RS 200 651 Andy Groves 1047 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 24.0 DNC  
  Standard First RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 5.5 18.0 10.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Standard First RS Aero 9 2113 Chris Smith 1028 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 7.0  
  Standard First Phantom 1409 Alex Dawson 995 5.5 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard First Solo 3365 Tom Russell?? 1135 (24.0 DNC) 10.0 (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard Second RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1004 10.0 21.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC)  
  Standard Second Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1235 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 15.0 DNF (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard First RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 (24.0 DNC) 14.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 24.0 DNC  
  Standard First Laser 183443 Ben Sharp 1108 (24.0 DNC) 11.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard Second Laser 150360 Mike Wong 1108 (24.0 DNC) 9.0 17.0 (24.0 DNC) 15.0 DSQ (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Standard First Laser 209059 Tom Wilson 1108 (24.0 DNC) 13.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard First Solo 4103 Andrew Jones 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 15.0 DSQ (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0  
  Standard First Solo 5561 Tim Lewis 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0  
  Standard First Rs 300 321 Harry Phelps 979 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Fireball 13177 Mike Dray 964 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Laser 172598 Nancy Scott 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Rs Aero 9 1023 Paul Wright-Anderson 1028 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Solo 4647 Mike Lipscombe 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC  
  Standard First Laser 199006 C. Hammond 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Laser 165372 Simon Bean 1108 (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1148 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Laser 165361 Nigel Thompson ? 1108 (24.0 DNC) 20.0 (24.0 DNC) 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Standard First Solo 4463 David Clark 1135 (24.0 DNC) 15.5 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 14.0 RET 24.0 DNC  
  Standard First RS 200 1259 Colin Hammond 1047 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0  
  Standard First RS Aero 9 2105 Ian Peace 1028 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 6.0 24.0 DNC  
  Standard Second RS Feva XL No number Ollie Williamson 1233 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1135 (24.0 DNC) (24.0 RET) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second RS Feva XL 2049 Tom Williamson 1233 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second Solo 4670 Ben Russell 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Solo 4950 K Power 1135 (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Standard Laser 187493 Rory O'Brien 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 24.0 DNC  
  Standard Second Solo 4073 Peter Cotterell 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Laser 168842 John Smith 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 11.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1107 11.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second Laser Radial 3 ? 1136 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Laser 136401 Club Boat? 1108 (24.0 DNC) 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second Rs 100 8.4 447 Colin Hammond 1004 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Streaker 1844 Chris Smith 1137 13.0 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Laser 44519 Nick Marley 1108 (24.0 DNC) 15.5 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second Laser 161809 Brendan O'Leary 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 16.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Int Moth Skol 3517 Jim Champ 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 RET (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 OOD 24.0 DNC  
  Standard First Topper 12764 ? 1341 (24.0 DNC) 19.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Solo 4173 David Lawton? 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 RET (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard Second Solo 3313 ? 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 RET (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Standard First Solo 4072 Roy Poole 1135 (24.0 DNC) 22.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  

Personal Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 56, Scoring system: Appendix A
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY 17/4 15/5 19/6 17/7 21/8 18/9 16/10 Notes
  Personal First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1219 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 2.0 (15.0 DSQ) (11.0) 1.0  
  Personal Second RS 100 8.4 - Band 4 508 Dave Baldwin 1205 2.0 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC)  
  Personal First Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1305 (24.0 DNC) 3.0 9.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Personal First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1219 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (15.0 DSQ) 9.0 2.0  
  Personal First Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 10.0 (16.0) 7.0 (24.0 DNC) 6.0 (12.0) (24.0 DNC)  
  Personal First RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1028 (24.0 DNC) 13.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 7.0 (24.0 DNC)  
  Personal First Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1078 12.0 (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) 15.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Personal First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1135 (24.0 DNC) (20.0) 15.0 10.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0  
  Personal First RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 973 6.0 17.0 (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Personal First RS Aero 7 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1226 (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 24.0 DNC  
  Personal Second Laser - Band 5 150360 Mike Wong 1385 (24.0 DNC) 1.0 17.0 (24.0 DNC) 15.0 DSQ (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Personal First Laser - Band 4 165361 Nigel Thompson ? 1330 (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 11.0 (24.0 DNC) 13.0 (24.0 DNC) (15.0 DNF) 10.0 (24.0 DNC)  
  Personal First RS Aero 9 - Band 2 2113 Chris Smith 1131 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 6.0 7.0  
  Personal First Solo - Band 2 3365 Tom Russell?? 1249 (24.0 DNC) 11.0 (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal Second Rs Feva Xl - Band 3 3373 Ching Wong 1420 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) 15.0 DNF (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 0 5315 Andrew Norman 1135 (24.0 DNC) 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 8.0 21.0 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC)  
  Personal First RS 200 - Band 1 651 Andy Groves 1099 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 11.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1249 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 15.0 DSQ (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First Phantom - Band 1 1409 Alex Dawson 1045 7.0 15.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 3 4463 David Clark 1305 (24.0 DNC) 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 14.0 RET 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 4 199006 C. Hammond 1330 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second Rs Aero 5 - Band 5 1698 Caroline Baldwin 1384 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second RS Feva Xl - Band 4 No number Ollie Williamson 1482 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second Laser Radial - Band 4 3 ? 1363 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 4 136401 Club Boat? 1330 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Rs Aero 7 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1066 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0  
  Personal First RS Aero 9 - Band 3 2105 Ian Peace 1182 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 24.0 DNC  
  Personal First Fireball - Band 3 13177 Mike Dray 1109 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1263 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1163 (24.0 DNC) 19.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 0 5561 Tim Lewis 1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0  
  Personal Personal Laser - Band 4 187493 Rory O'Brien 1330 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 4 44519 Nick Marley 1330 (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Rs 300 - Band 1 321 Harry Phelps 1028 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 1 183443 Ben Sharp 1163 (24.0 DNC) 18.0 10.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 2 4647 Mike Lipscombe 1249 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 3 4670 Ben Russell 1305 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Topper - Band 4 12764 ? 1609 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second Rs 100 8.4 - Band 5 447 Colin Hammond 1255 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Rs 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0  
  Personal First Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1249 (24.0 DNC) (24.0 RET) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 2 168842 John Smith 1219 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second Rs Feva Xl - Band 3 2049 Tom Williamson 1420 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second Solo - Band 3 4073 Peter Cotterell 1305 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Rs Aero 9 - Band 0 1023 Paul Wright-Anderson 1028 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 2 4950 K Power 1249 (24.0 DNC) 10.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Streaker - Band 2 1844 Chris Smith 1251 13.0 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 0 172598 Nancy Scott 1108 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 14.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1163 (24.0 DNC) 14.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal Second Laser - Band 4 161809 Brendan O'Leary 1330 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 16.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Int Moth Skol - Band 3 3517 Jim Champ 1305 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 RET (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 OOD 24.0 DNC  
  Personal Second Solo - Band 4 3313 ? 1362 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 RET (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 2 4173 David Lawton? 1249 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 21.0 RET (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  
  Personal First Solo - Band 1 4072 Roy Poole 1192 (24.0 DNC) 22.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC  

17/4 - Standard Fleet - 2016-04-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First RS 500 659 Peter Curtis 979 1000 11:01:57 1:01:57 3 1:03:17  
  Standard First Rs 300 321 Harry Phelps 979 1000 11:02:00 1:02:00 3 1:03:20  
  Standard First Rs Aero 9 1023 Paul Wright-Anderson 1028 1000 11:06:09 1:06:09 3 1:04:21  
  Standard First Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1148 1000 10:50:03 0:50:03 2 1:05:24  
  Standard First RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 1000 11:10:09 1:10:09 3 1:07:00  
  Standard First Phantom 1409 Alex Dawson 995 1000 11:06:40 1:06:40 3 1:07:00  
  Standard First Laser Eps 115 Mike Storey 1027 1000 10:48:25 0:48:25 2 1:10:43  
  Standard First Albacore 7918 Graham Potter 1045 1000 11:14:06 1:14:06 3 1:10:55  
  Standard First RS 200 1409 Clare James 1047 1000 11:14:18 1:14:18 3 1:10:58  
  Standard Second RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1004 1000 11:11:17 1:11:17 3 1:11:00  
  Standard Second Rs Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1107 1000 10:53:03 0:53:03 2 1:11:53  
  Standard Second Rs 100 8.4 447 Colin Hammond 1004 1000 10:50:48 0:50:48 2 1:15:54  
  Standard First Streaker 1844 Chris Smith 1137     OOD      

15/5 - Standard Fleet - 2016-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First Solo 5315 Andrew Norman 1135 00:00 0:60:21 1:00:21 4 0:53:10  
  Standard First RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1028 00:00 0:54:43 0:54:43 4 0:53:14  
  Standard First RS 500 659 Peter Curtis 973 00:00 0:53:34 0:53:34 4 0:55:03  
  Standard First Laser 165372 Simon Bean 1108 00:00 0:62:34 1:02:34 4 0:56:28  
  Standard First Solo 5033 Ian Peace 1135 00:02 0:66:16 1:04:16 4 0:56:37  
  Standard First Solo 5466 Paul Playle 1135 00:00 0:64:24 1:04:24 4 0:56:44  
  Standard First Phantom 1409 Alex Dawson 995 00:00 0:57:01 0:57:01 4 0:57:18  
  Standard First Solo 4950 K Power 1135 00:00 0:65:34 1:05:34 4 0:57:46  
  Standard Second Laser 150360 Mike Wong 1108 00:02 0:66:17 1:04:17 4 0:58:01  
  Standard First Solo 3365 Tom Russell?? 1135 00:00 0:65:53 1:05:53 4 0:58:03  
  Standard First Laser 183443 Ben Sharp 1108 00:00 0:64:31 1:04:31 4 0:58:14  
  Standard First Laser 136401 Club Boat? 1108 00:00 0:64:39 1:04:39 4 0:58:21  
  Standard First Laser 209059 Tom Wilson 1108 00:00 0:65:02 1:05:02 4 0:58:42  
  Standard First RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 00:02 0:65:40 1:03:40 4 0:59:43  
  Standard First Solo 4463 David Clark 1135 00:00 0:67:55 1:07:55 4 0:59:50  
  Standard First Laser 44519 Nick Marley 1108 00:00 0:66:18 1:06:18 4 0:59:50  
  Standard First Albacore 7918 Graham Potter 1045 00:00 0:63:01 1:03:01 4 1:00:18  
  Standard First RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 00:00 0:63:15 1:03:15 4 1:00:25  
  Standard First Topper 12764 ? 1341 00:02 0:63:42 1:01:42 3 1:01:21  
  Standard First Laser 165361 Nigel Thompson ? 1108 00:00 0:68:10 1:08:10 4 1:01:31  
  Standard Second RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1004 00:02 0:64:33 1:02:33 4 1:02:18  
  Standard First Solo 4072 Roy Poole 1135 00:00 0:55:17 0:55:17 3 1:04:57  
  Standard First Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1135 00:00 0:65:53 RET 4    

19/6 - Standard Fleet - 2016-06-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First Laser Eps 115 Mike Storey 1027 10:30:00 11:19:41 0:49:41 4 0:48:23  
  Standard Second Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1235 10:32:00 11:16:59 0:44:59 3 0:48:34  
  Standard First Laser 172598 Nancy Scott 1108 10:30:00 11:24:57 0:54:57 4 0:49:36  
  Standard First Solo 5466 Paul Playle 1135 10:30:00 11:26:59 0:56:59 4 0:50:12  
  Standard First Laser 209059 Tom Wilson 1108 10:30:00 11:26:15 0:56:15 4 0:50:46  
  Standard First Laser 183443 Ben Sharp 1108 10:30:00 11:26:31 0:56:31 4 0:51:00  
  Standard First RS 200 651 Andy Groves 1047 10:30:00 11:23:27 0:53:27 4 0:51:03  
  Standard First Laser 112025 Mark Phillips 1108 10:30:00 11:26:40 0:56:40 4 0:51:09  
  Standard First Laser 180441 Tony Butler 1108 10:30:00 11:26:42 0:56:42 4 0:51:10  
  Standard First RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 10:30:00 11:23:45 0:53:45 4 0:51:20  
  Standard First Laser 168842 John Smith 1108 10:30:00 11:27:21 0:57:21 4 0:51:46  
  Standard Second Laser Radial 3 ? 1136 10:30:00 11:29:02 0:59:02 4 0:51:58  
  Standard First Albacore 7918 Graham Potter 1045 10:30:00 11:25:36 0:55:36 4 0:53:12  
  Standard First RS 200 1409 Clare James 1047 10:30:00 11:26:28 0:56:28 4 0:53:56  
  Standard First Solo 5033 Ian Peace 1135 10:30:00 11:17:30 0:47:30 3 0:55:48  
  Standard Second Laser 161809 Brendan O'Leary 1108 10:30:00 11:20:06 0:50:06 3 1:00:17  
  Standard Second Laser 150360 Mike Wong 1108 10:32:00 11:22:40 0:50:40 2 1:31:27  
  Standard First Int Moth Skol 3517 Jim Champ 1135 10:30:00   RET      
  Standard First Solo 4173 David Lawton? 1135     RET      
  Standard Second Solo 3313 ? 1135     RET      

17/7 - Standard Fleet - 2016-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First RS 500 659 Peter Curtis 973     0:46:49 4 0:48:07  
  Standard First Laser 112025 Mark Phillips 1108     0:40:31 3 0:48:45  
  Standard First Solo 3365 Tom Russell?? 1135     0:41:52 3 0:49:11  
  Standard First Solo 5033 Ian Peace 1135 10:30:00   0:42:05 3 0:49:26  
  Standard First Solo 5466 Paul Playle 1135     0:42:56 3 0:50:26  
  Standard First Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1135     0:44:26 3 0:52:12  
  Standard First Solo 4103 Andrew Jones 1135     0:44:37 3 0:52:25  
  Standard Second Solo 4670 Ben Russell 1135     0:44:50 3 0:52:40  
  Standard First Laser 165361 Nigel Thompson ? 1108     0:45:36 3 0:54:52  
  Standard Second Solo 4073 Peter Cotterell 1135     0:47:17 3 0:55:33  

21/8 - Standard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First Solo 5315 Andrew Norman 1135     00:54:21 4 0:47:53  
  Standard First RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1028     00:50:02 4 0:48:40  
  Standard First Fireball 13177 Mike Dray 964     00:51:29 4 0:53:24  
  Standard First Laser 199006 C. Hammond 1108     00:59:17 4 0:53:30  
  Standard First Albacore 7918 Graham Potter 1045     00:57:04 4 0:54:37  
  Standard Second RS Feva XL No number Ollie Williamson 1233     00:50:40 3 0:54:47  
  Standard Second RS Feva XL 2049 Tom Williamson 1233     00:55:17 3 0:59:47  
  Standard First Laser 112025 Mark Phillips 1108     DSQ      
  Standard First Laser 180441 Tony Butler 1108     DSQ      
  Standard First Laser Eps 115 Mike Storey 1027     DNF      
  Standard First RS 200 1409 Clare James 1047     DNF      
  Standard Second Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1235     DNF      
  Standard Second Laser 150360 Mike Wong 1108     DSQ      
  Standard First Solo 4103 Andrew Jones 1135     DSQ      

18/9 - Standard Fleet - 2016-09-18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1028     0:42:45   0:41:35  
  Standard First RS 200 651 Andy Groves 1047     0:46:16   0:44:11  
  Standard First RS Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066     0:47:50   0:44:52  
  Standard First Solo 4647 Mike Lipscombe 1135     0:51:31   0:45:23  
  Standard First RS Aero 9 2113 Chris Smith 1028     0:46:47   0:45:31  
  Standard First RS Aero 9 2105 Ian Peace 1028     0:47:19   0:46:02  
  Standard First Laser 180441 Tony Butler 1108     0:51:27   0:46:26  
  Standard Second RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1004     0:47:3   0:46:52  
  Standard First RS 200 1409 Clare James 1047     0:49:58   0:47:43  
  Standard Standard Laser 187493 Rory O'Brien 1108     0:53:47   0:48:32  
  Standard First Laser 112025 Mark Phillips 1108     0:54:05   0:48:49  
  Standard First Albacore 7918 Graham Potter 1045     0:51:05   0:48:53  
  Standard First Solo 4463 David Clark 1135     RET      
  Standard First Int Moth Skol 3517 Jim Champ 1135     OOD      

16/10 - Standard Fleet - 2016-10-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Standard First Rs Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson 1066     0:46:04 7 0:43:13  
  Standard First Solo 5561 Tim Lewis 1135     0:50:42 7 0:44:40  
  Standard First Solo 5466 Paul Playle 1135     0:50:45 7 0:44:43  
  Standard First Laser 112025 Mark Phillips 1108     0:52:05 7 0:47:00  
  Standard First Laser 180441 Tony Butler 1108     0:52:35 7 0:47:27  
  Standard First RS 200 1259 Colin Hammond 1047     0:54:02 7 0:51:36  
  Standard First RS Aero 9 2113 Chris Smith 1028     0:47:05 6 0:53:26  

17/4 - Personal Fleet - 2016-04-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal Second Rs Aero 5 - Band 5 1698 Caroline Baldwin 1384 1000 10:53:03 0:53:03 2 0:57:30  
  Personal Second RS 100 8.4 - Band 4 508 Dave Baldwin 1205 1000 11:11:17 1:11:17 3 0:59:09  
  Personal First Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1263 1000 10:50:03 0:50:03 2 0:59:27  
  Personal First Rs 300 - Band 1 321 Harry Phelps 1028 1000 11:02:00 1:02:00 3 1:00:19  
  Personal Second Rs 100 8.4 - Band 5 447 Colin Hammond 1255 1000 10:50:48 0:50:48 2 1:00:43  
  Personal First RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 973 1000 11:01:57 1:01:57 3 1:03:40  
  Personal First Phantom - Band 1 1409 Alex Dawson 1045 1000 11:06:40 1:06:40 3 1:03:48  
  Personal First RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 1000 11:10:09 1:10:09 3 1:03:50  
  Personal First Rs Aero 9 - Band 0 1023 Paul Wright-Anderson 1028 1000 11:06:09 1:06:09 3 1:04:21  
  Personal First Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 1000 11:14:06 1:14:06 3 1:04:26  
  Personal First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 1000 11:14:18 1:14:18 3 1:04:30  
  Personal First Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1078 1000 10:48:25 0:48:25 2 1:07:22  
  Personal First Streaker - Band 2 1844 Chris Smith 1251     OOD      

15/5 - Personal Fleet - 2016-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal Second Laser - Band 5 150360 Mike Wong 1385 00:02 0:66:17 1:04:17 4 0:46:25  
  Personal First Laser - Band 4 136401 Club Boat? 1330 00:00 0:64:39 1:04:39 4 0:48:37  
  Personal First Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1305 00:02 0:66:16 1:04:16 4 0:49:15  
  Personal First Laser - Band 4 44519 Nick Marley 1330 00:00 0:66:18 1:06:18 4 0:49:51  
  Personal First Topper - Band 4 12764 ? 1609 00:02 0:63:42 1:01:42 3 0:51:08  
  Personal First Laser - Band 4 165361 Nigel Thompson ? 1330 00:00 0:68:10 1:08:10 4 0:51:15  
  Personal Second RS 100 8.4 - Band 4 508 Dave Baldwin 1205 00:02 0:64:33 1:02:33 4 0:51:55  
  Personal First RS Aero 7 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1226 00:02 0:65:40 1:03:40 4 0:51:56  
  Personal First Solo - Band 3 4463 David Clark 1305 00:00 0:67:55 1:07:55 4 0:52:03  
  Personal First Solo - Band 2 4950 K Power 1249 00:00 0:65:34 1:05:34 4 0:52:30  
  Personal First Solo - Band 2 3365 Tom Russell?? 1249 00:00 0:65:53 1:05:53 4 0:52:45  
  Personal First Solo - Band 0 5315 Andrew Norman 1135 00:00 0:60:21 1:00:21 4 0:53:10  
  Personal First RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1028 00:00 0:54:43 0:54:43 4 0:53:14  
  Personal First Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1163 00:00 0:62:34 1:02:34 4 0:53:48  
  Personal First Phantom - Band 1 1409 Alex Dawson 1045 00:00 0:57:01 0:57:01 4 0:54:34  
  Personal First Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 00:00 0:63:01 1:03:01 4 0:54:48  
  Personal First RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 973 00:00 0:53:34 0:53:34 4 0:55:03  
  Personal First Laser - Band 1 183443 Ben Sharp 1163 00:00 0:64:31 1:04:31 4 0:55:28  
  Personal First Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1163 00:00 0:65:02 1:05:02 4 0:55:55  
  Personal First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1135 00:00 0:64:24 1:04:24 4 0:56:44  
  Personal First RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 00:00 0:63:15 1:03:15 4 0:57:33  
  Personal First Solo - Band 1 4072 Roy Poole 1192 00:00 0:55:17 0:55:17 3 1:01:50  
  Personal First Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1249 00:00 0:65:53 RET 4    

19/6 - Personal Fleet - 2016-06-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal Second Rs Feva Xl - Band 3 3373 Ching Wong 1420 10:32:00 11:16:59 0:44:59 3 0:42:14  
  Personal Second Laser Radial - Band 4 3 ? 1363 10:30:00 11:29:02 0:59:02 4 0:43:19  
  Personal First Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1078 10:30:00 11:19:41 0:49:41 4 0:46:05  
  Personal First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1219 10:30:00 11:26:40 0:56:40 4 0:46:29  
  Personal First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1219 10:30:00 11:26:42 0:56:42 4 0:46:31  
  Personal First Laser - Band 2 168842 John Smith 1219 10:30:00 11:27:21 0:57:21 4 0:47:03  
  Personal First Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 10:30:00 11:25:36 0:55:36 4 0:48:21  
  Personal First Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1163 10:30:00 11:26:15 0:56:15 4 0:48:22  
  Personal First Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1305 10:30:00 11:17:30 0:47:30 3 0:48:32  
  Personal First Laser - Band 1 183443 Ben Sharp 1163 10:30:00 11:26:31 0:56:31 4 0:48:36  
  Personal First RS 200 - Band 1 651 Andy Groves 1099 10:30:00 11:23:27 0:53:27 4 0:48:38  
  Personal First RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 10:30:00 11:23:45 0:53:45 4 0:48:54  
  Personal First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 10:30:00 11:26:28 0:56:28 4 0:49:01  
  Personal First Laser - Band 0 172598 Nancy Scott 1108 10:30:00 11:24:57 0:54:57 4 0:49:36  
  Personal First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1135 10:30:00 11:26:59 0:56:59 4 0:50:12  
  Personal Second Laser - Band 4 161809 Brendan O'Leary 1330 10:30:00 11:20:06 0:50:06 3 0:50:14  
  Personal Second Laser - Band 5 150360 Mike Wong 1385 10:32:00 11:22:40 0:50:40 2 1:13:10  
  Personal First Int Moth Skol - Band 3 3517 Jim Champ 1305 10:30:00   RET      
  Personal Second Solo - Band 4 3313 ? 1362     RET      
  Personal First Solo - Band 2 4173 David Lawton? 1249     RET      

17/7 - Personal Fleet - 2016-07-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal First Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1305 10:30:00   0:42:05 3 0:43:00  
  Personal First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1219     0:40:31 3 0:44:19  
  Personal First Solo - Band 2 3365 Tom Russell?? 1249     0:41:52 3 0:44:42  
  Personal First Laser - Band 4 165361 Nigel Thompson ? 1330     0:45:36 3 0:45:43  
  Personal First Solo - Band 3 4670 Ben Russell 1305     0:44:50 3 0:45:48  
  Personal First Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1249     0:44:26 3 0:47:26  
  Personal First Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1249     0:44:37 3 0:47:38  
  Personal First RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 973     0:46:49 4 0:48:07  
  Personal Second Solo - Band 3 4073 Peter Cotterell 1305     0:47:17 3 0:48:19  
  Personal First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1135     0:42:56 3 0:50:26  

21/8 - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal First Laser - Band 4 199006 C. Hammond 1330     00:59:17 4 0:44:34  
  Personal Second RS Feva Xl - Band 4 No number Ollie Williamson 1482     00:50:40 3 0:45:35  
  Personal First Fireball - Band 3 13177 Mike Dray 1109     00:51:29 4 0:46:25  
  Personal First Solo - Band 0 5315 Andrew Norman 1135     00:54:21 4 0:47:53  
  Personal First RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1028     00:50:02 4 0:48:40  
  Personal First Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150     00:57:04 4 0:49:37  
  Personal Second Rs Feva Xl - Band 3 2049 Tom Williamson 1420     00:55:17 3 0:51:55  
  Personal First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1219     DSQ      
  Personal First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1219     DSQ      
  Personal First Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1078     DNF      
  Personal Second Laser - Band 5 150360 Mike Wong 1385     DSQ      
  Personal First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152     DNF      
  Personal Second Rs Feva Xl - Band 3 3373 Ching Wong 1420     DNF      
  Personal First Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1249     DSQ      

18/9 - Personal Fleet - 2016-09-18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal First RS Aero 7 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1226     0:47:50   0:39:01  
  Personal Second RS 100 8.4 - Band 4 508 Dave Baldwin 1205     0:47:3   0:39:03  
  Personal First RS Aero 9 - Band 3 2105 Ian Peace 1182     0:47:19   0:40:02  
  Personal Personal Laser - Band 4 187493 Rory O'Brien 1330     0:53:47   0:40:26  
  Personal First Solo - Band 2 4647 Mike Lipscombe 1249     0:51:31   0:41:15  
  Personal First RS Aero 9 - Band 2 2113 Chris Smith 1131     0:46:47   0:41:22  
  Personal First RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1028     0:42:45   0:41:35  
  Personal First RS 200 - Band 1 651 Andy Groves 1099     0:46:16   0:42:06  
  Personal First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1219     0:51:27   0:42:12  
  Personal First RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152     0:49:58   0:43:22  
  Personal First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1219     0:54:05   0:44:22  
  Personal First Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150     0:51:05   0:44:25  
  Personal First Solo - Band 3 4463 David Clark 1305     RET      
  Personal First Int Moth Skol - Band 3 3517 Jim Champ 1305     OOD      

16/10 - Personal Fleet - 2016-10-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
  Fleet Division Class Sail No Helm Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Personal First Laser - Band 2 112025 Mark Phillips 1219     0:52:05 7 0:42:44  
  Personal First Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1219     0:52:35 7 0:43:08  
  Personal First Rs Aero 7 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1066     0:46:04 7 0:43:13  
  Personal First Solo - Band 0 5561 Tim Lewis 1135     0:50:42 7 0:44:40  
  Personal First Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1135     0:50:45 7 0:44:43  
  Personal First Rs 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204     0:54:02 7 0:44:53  
  Personal First RS Aero 9 - Band 2 2113 Chris Smith 1131     0:47:05 6 0:48:34  



Sailwave Scoring Software 2.18.5
www.sailwave.com