Wednesday Evening Series 2015

Island Barn Reservoir SC

Results to Date

Standard Fleet

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY 22/4 29/4 6/5 13/5 20/5 27/5 3/6 10/6 17/6 24/6 1/7 8/7 15/7 22/7 29/7 5/8 12/8 19/8 Total Nett Notes
  1st Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 (3.0 OOD) (9.0) 3.0 2.0 (23.0 DNC) (3.5) 3.0 OOD (5.0) (23.0 DNC) 2.0 (4.0) 1.0 (23.0 DNC) 1.0 2.0 (23.0 DNC) 1.0 2.0 133.5 17.0 Also Aero 7, Solo
  2nd Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 (23.0 DNC) (5.0) (23.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.9 OOD 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (6.0) (4.0) 3.0 (5.0) (23.0 DNC) 1.0 3.0 1.0 152.9 17.9 Also Laser
  3rd Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 2.0 1.0 (3.4 OOD) (7.0) 2.0 (23.0 DNC) (5.0) 1.0 (5.0) 3.0 2.0 (5.0) 2.0 (6.0) 3.4 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 119.8 19.4  
  4th Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 1.0 3.1 OOD (23.0 DNC) 3.0 (6.0) (23.0 DNC) 3.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 5.5 (23.0 DNC) 214.6 24.6 Also Radial
  5th Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 3.0 4.0 1.0 (8.0) 4.2 OOD (6.0) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (6.0) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.5 4.0 188.7 30.7  
  6th Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 5.0 (12.0) (23.0 DNC) 5.4 OOD 4.0 1.0 2.0 (8.0) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (8.0) 4.0 (7.0) 4.0 4.0 (23.0 DNC) (7.0) 167.4 33.4 Also Laser
  7th Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 (23.0 DNC) (7.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (7.0) 3.5 (8.0) 6.0 4.9 OOD 5.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 1.0 (23.0 DNC) 2.0 6.0 196.4 36.4  
  8th Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) 2.0 11.0 (23.0 DNC) 2.0 5.0 (23.0 DNC) 7.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 252.0 45.0 Also Albacore
  9th Slow National 12 3491 Mike Storey 1064 7.0 6.0 6.0 RET 4.0 (23.0 DNC) (21.0 RET) 1.0 7.0 1.0 (22.0) 8.9 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) (16.0 RET) 244.9 47.9 Also Laser EPS
  10th Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 4.0 8.0 6.0 RET 9.4 OOD 9.0 5.0 (23.0 DNC) 11.0 8.0 (15.0) (16.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (12.0) (14.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 237.4 65.4 Also Solo, RS400
  11th Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 (12.0) 10.0 (23.0 DNC) 5.0 (16.0) 7.0 6.0 (23.0 DNC) (15.0 RET) (23.0 DNC) 9.0 7.0 7.0 9.4 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 250.4 69.4 Also RS200, RS400
  12th Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 (23.0 DNC) (13.0) 2.0 11.0 (23.0 DNC) 10.1 OOD 4.0 (13.0) (23.0 DNC) 8.0 13.0 12.0 (23.0 DNC) (16.0) 12.0 (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) 259.1 79.1  
  13th Fast RS 200 1409 Clare James 1047 9.0 (16.0) (23.0 DNC) 12.0 (15.0) (15.0) 11.0 9.0 (23.0 DNC) 11.8 OOD 10.0 11.0 11.8 OOD (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (13.0) 268.6 94.6  
  14th Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 8.0 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 11.0 12.0 12.2 OOD (15.0 DNS) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 12.2 OOD 12.0 (17.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 295.4 102.4  
  15th Slow Laser 168842 John Smith 1098 13.0 (15.0) (23.0 DNC) 13.0 14.0 12.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 13.0 5.5 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 302.5 103.5  
  16th Slow Laser 168115 John Magrath 1098 (23.0 DNC) 8.5 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 6.0 11.0 11.0 6.0 23.0 DNC 10.0 312.5 105.5  
  17th Slow Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 3.0 23.0 DNC 3.8 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 6.0 XPA 23.0 DNC 317.8 110.8  
  18th Slow Laser 201172 Matt Young 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 15.0 10.0 OOD 7.0 9.0 (23.0 DNC) 10.0 (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 323.0 116.0  
  19th Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 325.0 118.0  
  20th Fast RS 300 539 James Curtis 985 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 8.0 9.0 1.0 6.3 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 330.3 123.3  
  21st Slow Solo 3174 Roy Poole 1130 6.0 (23.0 DNC) 9.2 OOD 9.0 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 12.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 331.2 124.2  
  22nd Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 (23.0 DNC) 19.0 (23.0 DNC) 6.0 11.5 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 12.0 (23.0 DNC) 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 333.5 126.5  
  23rd Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 10.0 17.0 (23.0 DNC) 19.0 (22.0 RET) 14.0 (23.0 DNC) 14.0 15.9 OOD 17.0 12.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 18.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 342.9 136.9  
  24th Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138 (23.0 DNC) 14.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 12.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 17.0 20.0 RET (23.0 DNC) 8.0 13.5 OOD (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 347.5 140.5 Also RS500
  25th Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 15.0 18.0 (23.0 DNC) 17.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 15.1 OOD 14.0 19.0 (23.0 DNC) 9.0 14.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 351.1 144.1  
  26th Slow Laser 206838 Kim Gavin 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 17.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.5 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 356.5 149.5  
  27th Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 15.4 OOD 15.4 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 18.0 14.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 20.0 15.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 360.8 153.8  
  28th Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 17.9 OOD 20.0 (23.0 DNC) 16.0 19.0 19.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 16.0 15.0 18.0 (23.0 DNC) (21.0) 17.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 362.9 157.9 Also RS Aero 7
  29th Slow Laser 33313 Jamie Scott 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 18.0 16.0 (23.0 DNC) 10.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 15.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 368.0 161.0  
  30th Fast RS 200 1236 Rob Hatley 1047 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 18.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 15.0 10.0 19.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 372.0 165.0  
  31st Slow Laser Radial 172598 Nancy Scott 1135 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 377.0 170.0  
  32nd Slow RS Feva Xl 3357 Anna Rowe 1233 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 22.0 OCS 18.0 (23.0 DNC) 12.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 380.0 173.0  
  33rd Fast Int Canoe OD 257 Jim Champ 926 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 17.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.5 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 385.5 178.5  
  34th Slow Laser 112025 Mark Phillips 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 386.0 179.0  
  35th Fast RS 200 1259 Colin Hammond 1047 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 RET) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 23.0 DNC 389.0 182.0  
  36th Slow RS Vision 1506 Maisie Bristow 1134 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 17.0 13.0 17.0 RET (23.0 DNC) 21.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 390.0 183.0  
  37th Fast Blaze 622 Preston Taylor 1021 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 15.0 (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 392.0 185.0  
  38th Slow Solo 5215 David Thorpe 1130 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 396.5 189.5  
  39th Fast Phantom 1351 John Oldham 995 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 397.0 190.0  
  40th Slow Topper 44375 Ellie Wall 1340 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 16.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 397.0 190.0  
  41st Fast Laser 3000 3260 Ella Valentine 1065 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 399.0 192.0  
  42nd Slow Solo 3279 ???? 1130 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 23.0 DNC 400.0 193.0 Created from sailno wizard
  43rd Slow Laser 150360 ?? 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 22.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 400.0 193.0  
  44th Slow Streaker 1844 Alistair Smith 1138 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 401.0 194.0  
  45th Slow Laser 59872 James Vineer 1098 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 402.0 195.0  
  46th Slow RS Feva XL 3355 Kiyo Wong 1233 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 22.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 402.0 195.0 Also Topper
  47th Fast Phantom 1185 Mike Said 995 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 404.0 197.0  
  48th Slow Laser Radial 130417 Uta Griesenbach 1135 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 18.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 18.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 404.0 197.0  
  49th Slow Laser 187493 Rory O'Brien 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 14.0 405.0 198.0  
  50th Slow Solo 3854 Martin Mitchell 1130 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 14.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 405.0 198.0  
  51st Slow RS Vision Rory Rory?? 1134 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 405.0 198.0  
  52nd Slow Laser Radial 13640 (Club) Nigel Cope 1135 14.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 405.0 198.0  
  53rd Slow Laser Vago XD 3030 Tony Tahourdin 1064 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 16.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 407.0 200.0  
  54th Slow Laser 91372 Trevor Scale 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 17.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 408.0 201.0  
  55th Slow Laser Radial 155982 ? 1135 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 19.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 410.0 203.0  
  56th Slow Laser 184318 Colin Bristow 1098 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 20.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 411.0 204.0  
  57th Slow Laser Radial Radial 03?? ??? 1135 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 20.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 411.0 204.0  
  58th Slow Solo 1802 Lloyd Hogbin 1130 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNF) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 414.0 207.0  
  58th Slow Solo 5168 Tim Lewis 1130 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 RET) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 414.0 207.0  

Personal Fleet

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY 22/4 29/4 6/5 13/5 20/5 27/5 3/6 10/6 17/6 24/6 1/7 8/7 15/7 22/7 29/7 5/8 12/8 19/8 Total Nett Notes
  1st Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 3.9 OOD (15.0 DNS) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.9 OOD (7.0) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 203.8 20.8  
  2nd Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 (23.0 DNC) (7.0) (23.0 DNC) 1.0 3.0 (9.0) 4.8 OOD 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 (11.0) 3.0 (10.0) (23.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 176.8 24.8  
  3rd Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 8.0 4.0 (23.0 DNC) 2.0 (17.0) 5.0 4.0 (23.0 DNC) (15.0 RET) (23.0 DNC) (8.5) 1.0 5.5 6.7 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 218.7 40.2  
  4th Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 7.0 6.0 1.0 (10.0) 6.7 OOD (13.0) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (12.0) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 6.0 218.7 45.7  
  5th Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 (23.0 DNC) (9.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 (11.0) (12.0) 5.0 7.0 OOD 5.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 5.0 (23.0 DNC) 1.0 8.0 222.0 52.0  
  6th Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 9.2 OOD (18.0) 3.0 5.0 (23.0 DNC) (19.0) 9.2 OOD 9.0 (23.0 DNC) (10.5) (14.5) 3.0 (23.0 DNC) (14.0) 9.0 (23.0 DNC) 3.0 2.0 220.4 52.4  
  7th Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 7.7 OOD 15.0 (23.0 DNC) 3.0 2.0 16.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 (18.0) (23.0 DNC) 3.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 260.7 58.7  
  8th Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 (23.0 DNC) 8.0 2.0 11.0 (23.0 DNC) 9.9 OOD 2.0 (13.0) (23.0 DNC) 6.5 (17.0) 13.0 (23.0 DNC) (18.0) 11.0 (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) 256.4 70.4  
  9th Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 6.0 (12.0) (23.0 DNC) 12.0 (15.0) (15.0) 8.0 7.0 (23.0 DNC) 10.2 OOD 10.0 6.5 10.2 OOD (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (14.0) 247.9 76.9  
  10th Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 2.0 5.0 (23.0 DNC) 19.0 (22.0 RET) 4.0 (23.0 DNC) 12.0 10.1 OOD 9.0 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 285.1 79.1  
  11th Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 11.0 (17.0) 6.0 RET 8.0 (23.0 DNC) (21.0 RET) 7.0 10.0 8.0 (22.0) 12.2 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) 16.0 RET 284.2 86.2  
  12th Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 12.0 10.7 OOD (23.0 DNC) 7.0 (19.0) (23.0 DNC) 10.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 17.0 13.0 2.0 8.0 (23.0 DNC) 290.7 87.7  
  13th Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 9.0 10.0 (23.0 DNC) 13.0 11.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 15.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 (15.5) 3.5 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 288.0 88.5  
  14th Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 10.0 11.0 6.0 RET 12.9 OOD 7.0 12.0 (23.0 DNC) 14.0 11.0 (21.0) (19.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (20.0) (17.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 282.9 90.9  
  15th Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 11.0 20.0 RET (23.0 DNC) 1.0 6.8 OOD (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 300.8 93.8  
  16th Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 (23.0 DNC) 7.4 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 5.5 12.0 8.0 4.0 23.0 DNC 10.0 304.9 97.9  
  17th Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 (13.0) (14.0) 12.9 OOD (17.0) 12.0 (23.0 DNC) (13.0) 6.0 12.0 (18.0) 12.0 12.0 9.0 (19.0) 12.9 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 262.8 99.8  
  18th Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 14.0 13.0 (23.0 DNC) 15.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 OOD 4.0 16.0 (23.0 DNC) 2.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 310.0 103.0  
  19th Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 15.0 8.4 OOD 5.0 8.0 (23.0 DNC) 6.5 (23.0 DNC) 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 311.9 104.9  
  20th Slow Laser - Band 4 33313 Jamie Scott 1318 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 3.0 (23.0 DNC) 2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 314.0 107.0  
  21st Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 (23.0 DNC) 16.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 (23.0 DNC) 14.0 (23.0 DNC) 9.0 20.0 (23.0 DNC) 8.0 13.0 (23.0 DNC) 12.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 315.0 108.0  
  22nd Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 15.0 (19.0) (23.0 DNC) 14.4 OOD (16.0) (18.0) 9.0 11.0 (23.0 DNC) (19.0) (23.0 DNC) 15.0 11.0 (21.0) 14.0 7.0 (23.0 DNC) 12.0 293.4 108.4  
  23rd Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243 5.0 (23.0 DNC) 7.5 OOD 6.0 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.5 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 321.0 114.0  
  24th Slow Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 4.0 23.0 DNC 4.8 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 6.0 XPA 23.0 DNC 322.8 115.8  
  25th Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 (23.0 DNC) 20.0 (23.0 DNC) 4.0 11.6 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 (23.0 DNC) 14.5 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 16.0 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 334.1 127.1  
  26th Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 11.8 OOD 11.8 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 17.0 8.5 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 15.5 15.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 335.6 128.6  
  27th Slow Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 17.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 341.0 134.0  
  28th Fast RS 200 - Band 3 1236 Rob Hatley 1204 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 16.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 16.0 4.0 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 352.0 145.0  
  29th Fast RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1034 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 18.0 14.0 1.0 11.5 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 356.5 149.5  
  30th Slow RS Feva Xl - Band 5 3357 Anna Rowe 1541 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 22.0 OCS 14.0 (23.0 DNC) 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 360.0 153.0  
  31st Slow RS Vision - Band 4 1506 Maisie Bristow 1361 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 6.0 17.0 RET (23.0 DNC) 16.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 369.0 162.0  
  32nd Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1153 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 18.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 17.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.5 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 371.5 164.5  
  33rd Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 374.0 167.0  
  34th Slow Laser Radial - Band 4 130417 Uta Griesenbach 1362 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 374.0 167.0  
  35th Slow Laser Radial - Band 2 172598 Nancy Scott 1249 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 375.0 168.0  
  36th Slow Topper - Band 5 44375 Ellie Wall 1675 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 9.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 378.0 171.0  
  37th Fast Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.0 18.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 13.5 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 385.5 178.5  
  38th Fast RS 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 RET) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 12.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 386.0 179.0  
  39th Fast Blaze - Band 2 622 Preston Taylor 1123 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 388.0 181.0  
  40th Slow Streaker - Band 3 1844 Alistair Smith 1309 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 393.0 186.0  
  41st Slow Laser - Band 3 59872 James Vineer 1263 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 394.0 187.0  
  42nd Slow Solo - Band 2 5215 David Thorpe 1243 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 394.5 187.5  
  43rd Slow Solo - Band 4 3854 Martin Mitchell 1356 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 395.0 188.0  
  44th Slow Laser Radial - Band 3 13640 (Club) Nigel Cope 1305 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 395.0 188.0  
  45th Fast Laser 3000 - Band 5 3260 Ella Valentine 1331 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 396.0 189.0  
  46th Fast Phantom - Band 1 1351 John Oldham 1045 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 396.0 189.0  
  47th Slow Laser Vago XD - Band 5 3030 Tony Tahourdin 1330 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 397.0 190.0  
  48th Slow Laser Radial - Band 4 155982 ? 1362 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.5 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 397.5 190.5  
  49th Slow Laser - Band 5 150360 ?? 1373 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 22.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 23.0 DNC 399.0 192.0  
  50th Slow Laser - Band 5 187493 Rory O'Brien 1373 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 400.0 193.0  
  51st Slow Solo - Band 4 3279 ???? 1356 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 401.0 194.0 Created from sailno wizard
  52nd Fast Phantom - Band 3 1185 Mike Said 1144 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 401.0 194.0  
  53rd Slow RS Vision - Band 5 Rory Rory?? 1418 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 402.0 195.0  
  54th Slow RS Feva XL - Band 2 3355 Kiyo Wong 1356 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 22.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 13.0 403.0 196.0  
  55th Slow Laser Radial - Band 4 Radial 03?? ??? 1362 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 405.0 198.0  
  56th Slow Laser - Band 5 91372 Trevor Scale 1373 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 17.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 408.0 201.0  
  57th Slow Laser - Band 5 184318 Colin Bristow 1373 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 20.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 411.0 204.0  
  58th Slow Solo - Band 4 1802 Lloyd Hogbin 1356 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNF) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 414.0 207.0  
  58th Slow Solo - Band 0 5168 Tim Lewis 1130 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 RET) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 414.0 207.0  

Important:
Results for sailors sailing boats from more than one class have now been combined.
Aero 9 handicap currently shown as 1025, the RYA have now published a number of 1030. At the moment the new number makes a difference to points but not series places.

22/4 - Standard Fleet - 23/4/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:37:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 19:35:00 20:11:25 0:36:25 2 0:33:10 1.0 Also Radial
  2 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:35:00 20:12:53 0:37:53 2 0:33:32 2.0  
  3 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:30:00   OOD   0:00:00 3.0 Also Aero 7, Solo
  3 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:35:00 20:12:55 0:37:55 2 0:33:33 3.0  
  5 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 19:37:00 20:12:41 0:35:41 2 0:34:05 4.0 Also Solo, RS400
  6 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1098     37:29 2 0:34:08 5.0 Also Laser
  7 Slow Solo 3174 Roy Poole 1130 19:35:00 20:13:51 0:38:51 2 0:34:23 6.0  
  8 Slow National 12 3491 Mike Storey 1024     0:35:28 2 0:34:38 7.0 Also Laser EPS
  9 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 19:35:00 20:14:24 0:39:24 2 0:34:45 8.0  
  10 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:37:00 20:13:36 0:36:36 2 0:34:57 9.0  
  11 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 19:35:00 20:14:31 0:39:31 2 0:34:58 10.0  
  12 Slow Laser 59872 James Vineer 1098 19:37:00 20:15:43 0:38:43 2 0:35:16 11.0  
  13 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 19:37:00 20:12:00 0:35:00 2 0:35:32 12.0 Also RS200, RS400
  14 Slow Laser 168842 John Smith 1098 19:35:00 20:14:11 0:39:11 2 0:35:41 13.0  
  15 Slow Laser Radial 13640 (Club) Nigel Cope 1135 19:35:00 20:15:40 0:40:40 2 0:35:50 14.0  
  16 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 19:35:00 20:19:15 0:44:15 2 0:39:10 15.0  
  17 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 19:28:00   OOD   0:00:00 15.4  
  18 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 19:30:00   OOD   0:00:00 17.9 Also RS Aero 7

29/4 - Standard Fleet - 29/4/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:15:16 0:45:16 3 0:40:04 1.0  
  2 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 19:30:00 20:14:15 0:44:15 3 0:40:18 2.0  
  3 Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:12:22 0:40:22 3 0:40:34 3.0 Also Albacore
  4 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098     OOD     3.1 Also Radial
  5 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:30:00 20:16:21 0:46:21 3 0:41:01 4.0  
  6 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:32:00 20:10:47 0:38:47 3 0:41:05 5.0 Also Laser
  7 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064 19:30:00 20:13:47 0:43:47 3 0:41:09 6.0 Also Laser EPS
  8 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 19:30:00 20:15:24 0:45:24 3 0:41:21 7.0  
  9 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1130     0:47:09 3 0:41:44 8.0 Also Solo, RS400
  10 Slow Laser 168115 John Magrath 1098     OOD     8.5  
  11 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:32:00 20:15:08 0:43:08 3 0:42:05 9.0 Also Aero 7, Solo
  12 Fast RS 300 321 Harry Phelps 1047     0:44:30 3 0:42:30 10.0 Also RS200, RS400
  13 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 19:30:00 20:18:19 0:48:19 3 0:42:36 11.0  
  14 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:16:37 0:44:37 3 0:42:37 12.0 Also Laser
  15 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 20:12:43 0:40:43 3 0:43:08 13.0  
  16 Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138 19:30:00 20:19:14 0:49:14 3 0:43:16 14.0 Also RS500
  17 Slow Laser 168842 John Smith 1098 19:30:00 20:17:41 0:47:41 3 0:43:26 15.0  
  18 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150     OOD     15.4  
  19 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:32:00 20:17:52 0:45:52 3 0:43:48 16.0  
  20 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 19:30:00 20:20:39 0:50:39 3 0:44:49 17.0  
  21 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 19:30:00 20:21:55 0:51:55 3 0:45:57 18.0  
  22 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 19:30:00 20:06:35 0:36:35 2 0:47:43 19.0  
  23 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 19:32:00 20:05:32 0:33:32 2 0:50:18 20.0 Also RS Aero 7

6/5 - Standard Fleet - 6/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:30:00 19:53:07 0:23:07 3 0:20:27 1.0  
  2 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 19:54:49 0:22:49 3 0:24:10 2.0  
  3 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025     0:25:49 3 0:25:11 3.0 Also Aero 7, Solo
  4 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130     OOD     3.4  
  5 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064     RET     6.0 Also Laser EPS
  5 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047     RET     6.0 Also Solo, RS400
  7 Slow Solo 3174 Roy Poole 1130     OOD     9.2  

13/5 - Standard Fleet - 13/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:37:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:39:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:39:00 20:22:36 0:43:36 3 0:46:11 1.0 Also Laser
  2 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:39:00 20:27:12 0:48:12 3 0:47:01 2.0 Also Aero 7, Solo
  3 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 19:37:00 20:30:18 0:53:18 3 0:48:33 3.0 Also Radial
  4 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064 19:37:00 20:28:41 0:51:41 3 0:48:34 4.0 Also Laser EPS
  5 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 19:39:00 20:27:36 0:48:36 3 0:49:20 5.0 Also RS200, RS400
  6 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:39:00   OOD 3 0:00:00 5.4 Also Laser
  7 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 19:37:00 20:34:58 0:57:58 3 0:50:24 6.0  
  8 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:37:00 20:34:37 0:57:37 3 0:50:59 7.0  
  9 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:37:00 20:35:05 0:58:05 3 0:51:24 8.0  
  10 Slow Solo 3174 Roy Poole 1130 19:37:00 20:36:21 0:59:21 3 0:52:31 9.0  
  11 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 19:39:00   OOD 3 0:00:00 9.4 Also Solo, RS400
  12 Fast Int Canoe OD 257 Jim Champ 926 19:39:00 20:28:39 0:49:39 3 0:53:37 10.0  
  13 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:39:00 20:29:59 0:50:59 3 0:54:00 11.0  
  14 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:39:00 20:35:46 0:56:46 3 0:54:13 12.0  
  15 Slow Laser 168842 John Smith 1098 19:37:00 20:36:39 0:59:39 3 0:54:20 13.0  
  16 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1098 19:37:00 20:37:01 1:00:01 3 0:54:40 14.0  
  17 Fast Blaze 622 Preston Taylor 1021 19:39:00 20:35:38 0:56:38 3 0:55:28 15.0  
  18 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 19:39:00 20:35:41 0:56:41 3 0:56:41 16.0 Also RS Aero 7
  19 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 19:37:00 20:42:51 1:05:51 3 0:58:16 17.0  
  20 Fast RS 200 1236 Rob Hatley 1047 19:39:00 20:40:07 1:01:07 3 0:58:22 18.0  
  21 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 19:37:00 20:45:54 1:08:54 3 1:00:58 19.0  
  22 Fast RS 200 1259 Colin Hammond 1047     RET     23.0  
  22 Slow Solo 1802 Lloyd Hogbin 1130     DNF     23.0  
  22 Slow Solo 5168 Tim Lewis 1130     RET     23.0  

20/5 - Standard Fleet - 20/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:32:00 20:17:24 0:45:24   0:48:06 1.0 Also Laser
  2 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:26:18 0:56:18   0:49:49 2.0  
  3 Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:21:51 0:49:51   0:50:06 3.0 Also Albacore
  4 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:24:36 0:52:36   0:50:14 4.0 Also Laser
  5 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130     OOD     4.2  
  6 Slow Laser Radial 172598 Nancy Scott 1135 19:30:00 20:27:36 0:57:36   0:50:45 5.0  
  7 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:26:02 0:56:02   0:51:02 6.0 Also Radial
  8 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 19:30:00 20:26:03 0:56:03   0:51:03 7.0  
  9 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1098 19:30:00 20:27:08 0:57:08   0:52:02 8.0  
  10 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 944     0:49:17   0:52:12 9.0 Also Solo, RS400
  11 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 19:30:00 20:27:53 0:57:53   0:52:43 10.0  
  12 Slow Solo 3174 Roy Poole 1130 19:30:00 20:30:16 1:00:16   0:53:20 11.0  
  13 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150     OOD     11.5  
  14 Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138 19:30:00 20:31:03 1:01:03   0:53:39 12.0 Also RS500
  15 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 19:30:00 20:31:27 1:01:27   0:54:11 13.0  
  16 Slow Laser 168842 John Smith 1098 19:30:00 20:29:53 0:59:53   0:54:32 14.0  
  17 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:32:00 20:29:51 0:57:51   0:55:15 15.0  
  18 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 19:32:00 20:26:29 0:54:29   0:55:19 16.0 Also RS200, RS400
  19 Fast Int Canoe OD 257 Jim Champ 926 19:32:00 20:23:18 0:51:18   0:55:24 17.0  
  20 Slow Laser 33313 Jamie Scott 1098 19:30:00 20:32:21 1:02:21   0:56:47 18.0  
  21 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 19:32:00 20:29:01 0:57:01   0:57:01 19.0 Also RS Aero 7
  22 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130     RET     22.0  
  22 Slow RS Feva Xl 3357 Anna Rowe 1233     OCS     22.0  

27/5 - Standard Fleet - 27/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 00:02:00 0:57:20 0:55:20 3 0:52:51 1.0 Also Laser
  2 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 00:02:00 0:52:02 0:50:02 3 0:53:00 2.0 Also Laser
  3 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1130     1:00:05 3 0:53:10 3.5 Also Aero 7, Solo
  3 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 00:00:00 0:58:23 0:58:23 3 0:53:10 3.5  
  5 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1130     0:60:10 3 0:53:15 5.0 Also Solo, RS400
  6 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 00:00:00 0:60:28 1:00:28 3 0:53:31 6.0  
  7 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 00:02:00 0:55:31 0:53:31 3 0:54:20 7.0 Also RS200, RS400
  8 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 00:00:00 0:59:56 0:59:56 3 0:54:35 8.0  
  9 Fast Blaze 622 Preston Taylor 1021 00:02:00 0:57:46 0:55:46 3 0:54:37 9.0  
  10 Slow Laser 201172 Matt Young 1098 00:00:00 0:60:18 1:00:18 3 0:54:55 10.0  
  11 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944     OOD     10.1  
  12 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 00:00:00 0:62:23 1:02:23 3 0:55:01 11.0  
  13 Slow Laser 168842 John Smith 1098 00:00:00 0:61:09 1:01:09 3 0:55:42 12.0  
  14 Slow Topper 44375 Ellie Wall 1340 00:00:00 0:49:47 0:49:47 2 0:55:44 13.0  
  15 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 00:00:00 0:63:12 1:03:12 3 0:55:56 14.0  
  16 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 00:02:00 0:61:25 0:59:25 3 0:56:45 15.0  
  17 Slow Laser 33313 Jamie Scott 1098 00:00:00 0:62:26 1:02:26 3 0:56:52 16.0  
  18 Slow RS Vision 1506 Maisie Bristow 1134 00:00:00 0:45:29 0:45:29 2 1:00:10 17.0  
  19 Slow RS Feva Xl 3357 Anna Rowe 1233 00:00:00 00:52:57 0:52:57 2 1:04:25 18.0  
  20 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:02:00 0:45:05 0:43:05 2 1:04:38 19.0 Also RS Aero 7
  21 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064     RET     21.0 Also Laser EPS

3/6 - Standard Fleet - 3/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064 19:30:00 20:21:54 0:51:54 4 0:48:47 1.0 Also Laser EPS
  2 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:24:01 0:52:01 4 0:49:41 2.0 Also Laser
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944     OOD     2.9 Also Laser
  4 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025     OOD     3.0 Also Aero 7, Solo
  4 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:24:56 0:54:56 4 0:50:02 3.0 Also Radial
  6 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 20:20:15 0:48:15 4 0:51:07 4.0  
  7 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:28:03 0:58:03 4 0:51:22 5.0  
  8 Fast RS 300 321 Harry Phelps 944     0:48:46 4 0:51:40 6.0 Also RS200, RS400
  9 Slow Laser 168115 John Magrath 1098 19:30:00 20:27:50 0:57:50 4 0:52:40 7.0  
  10 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 19:30:00 20:28:19 0:58:19 4 0:53:07 8.0  
  11 Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:25:05 0:53:05 4 0:53:21 9.0 Also Albacore
  12 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 19:30:00 20:32:08 1:02:08 4 0:54:02 10.0  
  13 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:32:00 20:28:41 0:56:41 4 0:54:08 11.0  
  14 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 19:30:00 20:31:47 1:01:47 4 0:54:29 12.0  
  15 Slow RS Vision 1506 Maisie Bristow 1134 19:30:00 20:36:21 1:06:21 4 0:58:31 13.0  
  16 Slow RS Vision Rory Rory?? 1134 19:30:00 20:23:21 0:53:21 3 1:02:44 14.0  
  17 Slow Laser 201172 Matt Young 1098 19:30:00 20:3034 2:3:04:00 4 1:22:30:32 15.0  

10/6 - Standard Fleet - 10/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:26:58 0:56:58 4 0:50:25 1.0  
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1135     0:58:40 4 0:51:41 2.0 Also Radial
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:32:00 20:20:53 0:48:53 4 0:51:47 3.0 Also Laser
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:30:00 20:28:42 0:58:42 4 0:51:57 4.0  
  5 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:32:00 20:25:35 0:53:35 4 0:52:17 5.0 Also Aero 7, Solo
  6 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 19:30:00 20:27:33 0:57:33 4 0:52:25 6.0  
  7 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064 19:30:00 20:25:52 0:55:52 4 0:52:30 7.0 Also Laser EPS
  8 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:27:08 0:55:08 4 0:52:40 8.0 Also Laser
  9 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:32:00 20:30:23 0:58:23 4 0:55:46 9.0  
  10 Slow Laser 201172 Matt Young 1098     OOD     10.0  
  10 Slow Laser 33313 Jamie Scott 1098 19:30:00 20:33:21 1:03:21 4 0:57:42 10.0  
  12 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 19:32:00 20:32:59 1:00:59 4 0:58:15 11.0 Also Solo, RS400
  13 Slow RS Feva Xl 3357 Anna Rowe 1233 19:30:00 20:24:40 0:54:40 3 0:59:07 12.0  
  14 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134     OOD     12.2  
  15 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 20:29:13 0:57:13 4 1:00:37 13.0  
  16 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 19:30:00 20:21:46 0:51:46 3 1:01:05 14.0  
  17 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1098     RET     17.0  
  17 Slow RS Vision 1506 Maisie Bristow 1134     RET     17.0  

17/6 - Standard Fleet - 17/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064 00:04:00 0:45:14 0:41:14   0:38:45 1.0 Also Laser EPS
  2 Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 00:06:00 0:44:53 0:38:53   0:39:05 2.0 Also Albacore
  3 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 00:04:00 0:47:26 0:43:26   0:39:33 3.0  
  4 Slow Laser Radial 172598 Nancy Scott 1135 00:04:00 0:49:00 0:45:00   0:39:39 4.0  
  5 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098     OOD     4.9  
  6 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 00:04:00 0:48:52 0:44:52   0:39:42 5.0  
  7 Slow RS Feva Xl 3357 Anna Rowe 1233 00:04:00 0:53:43 0:49:43   0:40:19 6.0  
  8 Slow Laser 201172 Matt Young 1098 00:04:00 0:49:21 0:45:21   0:41:18 7.0  
  9 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 00:06:00 0:49:19 0:43:19   0:41:22 8.0 Also Solo, RS400
  10 Slow Laser 168842 John Smith 1098 00:04:00 0:49:46 0:45:46   0:41:41 9.0  
  11 Slow Laser 33313 Jamie Scott 1098 00:04:00 0:50:47 0:46:47   0:42:36 10.0  
  12 Fast RS 200 1236 Rob Hatley 1047 00:06:00 0:51:02 0:45:02   0:43:01 11.0  
  13 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 00:04:00 0:53:30 0:49:30   0:43:03 12.0  
  14 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985     RET     15.0 Also RS200, RS400
  14 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134     DNS     15.0  
  16 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130     OOD     15.1  
  17 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130     OOD     15.9  

24/6 - Standard Fleet - 24/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 00:04:00 0:68:21 1:04:21 3 0:58:36 1.0  
  2 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 00:06:00 0:66:09 1:00:09 3 0:58:41 2.0 Also Aero 7, Solo
  3 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 00:04:00 0:71:01 1:07:01 3 0:59:18 3.0  
  4 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 00:06:00 0:68:23 1:02:23 3 0:59:35 4.0 Also Laser
  5 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 00:04:00 0:69:45 1:05:45 3 0:59:53 5.0  
  6 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 00:04:00 0:73:21 1:09:21 3 1:01:22 6.0  
  7 Fast RS 300 539 James Curtis 1130     1:09:22 3 1:01:23 7.0  
  8 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 00:06:00 0:65:17 0:59:17 3 1:02:48 8.0  
  9 Slow Laser 201172 Matt Young 1098 00:04:00 0:73:02 1:09:02 3 1:02:52 9.0  
  10 Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138 00:04:00 0:75:34 1:11:34 3 1:02:53 10.0 Also RS500
  11 Fast Phantom 1289 Richard Barker 1045     1:05:57 3 1:03:07 11.0 Also Albacore
  12 Fast RS 200 1409 Clare James 1047     OOD     11.8  
  13 Slow Solo 3174 Roy Poole 1130 00:04:00 0:76:36 1:12:36 3 1:04:15 12.0  
  14 Slow Laser 168842 John Smith 1098 00:04:00 0:74:58 1:10:58 3 1:04:38 13.0  
  15 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 00:04:00 0:77:46 1:13:46 3 1:05:17 14.0  
  16 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 00:06:00 0:75:59 1:09:59 3 1:06:51 15.0 Also Solo, RS400
  17 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:06:00 0:72:54 1:06:54 3 1:06:54 16.0 Also RS Aero 7
  18 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 00:04:00 0:79:54 1:15:54 3 1:07:10 17.0  
  19 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 00:04:00 0:56:07 0:52:07 2 1:07:59 18.0  
  20 Slow Laser Radial 155982 ? 1135 00:04:00 0:55:52 0:51:52 2 1:08:33 19.0  
  21 Slow Laser Radial Radial 03?? ??? 1135 00:04:00 0:57:15 0:53:15 2 1:10:22 20.0  
  22 Slow RS Vision 1506 Maisie Bristow 1134 00:04:00 0:57:31 0:53:31 2 1:10:47 21.0  
  23 Slow National 12 3491 Mike Storey 1024     1:02:42 2 1:31:51 22.0 Also Laser EPS

1/7 - Standard Fleet - 1/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 00:00:00 0:57:41 0:57:41 3 1:08:04 1.0  
  2 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 00:00:00 0:58:25 0:58:25 3 1:08:56 2.0  
  3 Slow Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 00:00:00 0:56:59 0:56:59 3 1:09:12 3.0  
  4 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 00:02:00 0:73:06 1:11:06 4 1:09:22 4.0 Also Aero 7, Solo
  5 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 00:00:00 0:57:27 0:57:27 3 1:09:46 5.0  
  6 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 00:02:00 0:68:15 1:06:15 4 1:10:11 6.0 Also Laser
  7 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1098 00:00:00 0:59:38 0:59:38 3 1:12:25 7.0  
  8 Fast RS 300 539 James Curtis 985 00:02:00 0:74:45 1:12:45 4 1:13:51 8.0  
  9 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064     OOD     8.9 Also Laser EPS
  10 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 00:02:00 0:74:48 1:12:48 4 1:13:55 9.0 Also RS200, RS400
  11 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 00:02:00 0:60:53 0:58:53 3 1:14:59 10.0  
  12 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 00:00:00 0:65:30 1:05:30 3 1:15:57 11.0  
  13 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 00:00:00 0:65:14 1:05:14 3 1:16:58 12.0  
  14 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 00:02:00 0:74:48 1:12:48 4 1:17:07 13.0  
  15 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 00:00:00 0:66:39 1:06:39 3 1:17:17 14.0  
  16 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:02:00 0:60:08 0:58:08 3 1:17:31 15.0 Also RS Aero 7
  17 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 00:02:00 0:63:52 1:01:52 3 1:18:47 16.0 Also Solo, RS400
  18 Slow Streaker 1844 Chris Smith 975     0:57:44 3 1:18:57 17.0 Also RS500
  19 Slow Laser Radial 130417 Uta Griesenbach 1135 00:00:00 0:67:16 1:07:16 3 1:19:01 18.0  
  20 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 00:00:00 0:67:22 1:07:22 3 1:19:29 19.0  
  21 Slow Laser 150360 ?? 1098     DNF     22.0  
  21 Slow RS Feva XL 3355 Kiyo Wong 1233     DNF     22.0 Also Topper

8/7 - Standard Fleet - 8/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:32:00 20:18:10 0:46:10 4 0:45:02 1.0 Also Aero 7, Solo
  2 Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:17:52 0:45:52 4 0:46:06 2.0 Also Albacore
  3 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 19:30:00 20:21:18 0:51:18 4 0:46:43 3.0  
  4 Fast RS 400 917 Mike Curtis 1098     0:51:22 4 0:46:47 4.0 Also Laser
  5 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:23:02 0:53:02 4 0:46:56 5.0  
  6 Fast Phantom 1351 John Oldham 995 19:32:00 20:19:11 0:47:11 4 0:47:25 6.0  
  7 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 19:32:00 20:19:24 0:47:24 4 0:48:07 7.0 Also RS200, RS400
  8 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:23:46 0:51:46 4 0:49:27 8.0 Also Laser
  9 Fast RS 300 539 James Curtis 985 19:32:00 20:21:09 0:49:09 4 0:49:54 9.0  
  10 Slow Laser 201172 Matt Young 1098 19:30:00 20:25:19 0:55:19 4 0:50:23 10.0  
  11 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 19:32:00 20:24:46 0:52:46 4 0:50:24 11.0  
  12 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 20:21:09 0:49:09 4 0:52:04 12.0  
  13 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134     OOD     12.2  
  14 Fast Phantom 1185 Mike Said 995 19:32:00 20:25:11 0:53:11 4 0:53:27 13.0  
  15 Fast Int Canoe OD 257 Jim Champ 926     OOD     13.5  
  16 Slow Solo 3854 Martin Mitchell 1130 19:30:00 20:15:39 0:45:39 3 0:53:52 14.0  
  17 Fast RS 200 1236 Rob Hatley 1047 19:32:00 20:16:57 0:44:57 3 0:57:15 15.0  
  18 Slow Topper 44375 Ellie Wall 1233     0:53:39 3 0:58:01 16.0  
  19 Slow Laser 91372 Trevor Scale 1098 19:30:00 20:27:00 0:57:00 3 1:09:13 17.0  
  20 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1065     20:23:35 4 19:08:54 18.0 Also RS Aero 7
  21 Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138     RET     20.0 Also RS500
  21 Slow Laser 184318 Colin Bristow 1098     OOD     20.0  

15/7 - Standard Fleet - 15/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:36:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 300 539 James Curtis 1047     0:55:01 6 0:52:33 1.0  
  2 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:34:00 20:34:00 1:00:00 6 0:53:06 2.0  
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:36:00 20:26:22 0:50:22 6 0:53:21 3.0 Also Laser
  4 Slow Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098     OOD     3.8  
  5 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:36:00 20:32:45 0:56:45 6 0:54:12 4.0 Also Laser
  6 Fast Phantom 1289 Richard Barker 995 19:36:00 20:31:31 0:55:31 6 0:55:48 5.0 Also Albacore
  7 Slow Laser 168115 John Magrath 1098 19:34:00 20:36:07 1:02:07 6 0:56:34 6.0  
  8 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 19:36:00 20:31:44 0:55:44 6 0:56:35 7.0 Also RS200, RS400
  9 Slow Solo 3174 Roy Poole 1130 19:34:00 20:28:55 0:54:55 5 0:58:19 8.0  
  10 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 19:34:00 20:28:58 0:54:58 5 0:58:22 9.0  
  11 Fast RS 200 1236 Rob Hatley 1047 19:36:00 20:27:03 0:51:03 5 0:58:31 10.0  
  12 Slow Laser 168842 John Smith 1098 19:34:00 20:28:00 0:54:00 5 0:59:01 11.0  
  13 Fast RS 200 1409 Clare James 1047     OOD     11.8  
  14 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 19:34:00 20:32:27 0:58:27 5 1:01:51 12.0  
  15 Fast RS 200 1259 Colin Hammond 1047 19:36:00 20:31:37 0:55:37 5 1:03:45 13.0  

22/7 - Standard Fleet - 22/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:32:00 20:25:49 0:53:49 4 0:52:30 1.0 Also Aero 7, Solo
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:13:29 0:43:29 3 0:52:48 2.0 Also Radial
  3 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 19:30:00 20:14:07 0:44:07 3 0:53:34 3.0  
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:30:00 20:15:27 0:45:27 3 0:53:38 4.0  
  5 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:32:00 20:23:11 0:51:11 4 0:54:13 5.0 Also Laser
  6 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:16:12 0:46:12 3 0:54:31 6.0  
  7 Fast RS 300 539 James Curtis 985     OOD     6.3  
  8 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:15:28 0:43:28 3 0:55:21 7.0 Also Laser
  9 Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138 19:30:00 20:17:19 0:47:19 3 0:55:26 8.0 Also RS500
  10 Slow Laser 201172 Matt Young 1098 19:30:00 20:16:34 0:46:34 3 0:56:33 9.0  
  11 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985     OOD     9.4 Also RS200, RS400
  12 Slow Laser 112025 Mark Phillips 1098 19:30:00 20:16:57 0:46:57 3 0:57:01 10.0  
  13 Slow Laser 168115 John Magrath 1098 19:30:00 20:17:04 0:47:04 3 0:57:09 11.0  
  14 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1098     OOD     11.5  
  15 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 19:32:00 20:17:11 0:45:11 3 0:57:32 12.0 Also Solo, RS400
  16 Slow Laser 168842 John Smith 1098 19:30:00 20:17:38 0:47:38 3 0:57:51 13.0  
  17 Slow Solo 3854 Ben Russell 1130 19:30:00 20:19:04 0:49:04 3 0:57:54 14.0  
  18 Slow Laser 33313 Jamie Scott 1098 19:30:00 20:18:17 0:48:17 3 0:58:38 15.0  
  19 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 20:13:34 0:41:34 3 0:58:43 16.0  
  20 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 19:30:00 20:20:20 0:50:20 3 0:59:11 17.0  
  21 Slow Solo 5033 Ian Peace 1130 19:30:00 20:20:35 0:50:35 3 0:59:41 18.0  
  22 Fast RS 200 1236 Rob Hatley 1047 19:32:00 20:19:04 0:47:04 3 0:59:56 19.0  
  23 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 19:30:00 20:22:11 0:52:11 3 1:00:30 20.0  
  24 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 19:32:00 20:18:02 0:46:02 3 1:01:23 21.0 Also RS Aero 7

29/7 - Standard Fleet - 29/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 00:04:00 0:45:52 0:41:52 3 0:38:08 1.0  
  2 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 00:06:00 0:45:12 0:39:12 3 0:38:15 2.0 Also Aero 7, Solo
  3 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 00:04:00 0:46:27 0:42:27 3 0:38:40 3.0 Also Radial
  4 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130     OOD     3.4  
  5 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 00:06:00 0:46:31 0:40:31 3 0:38:42 4.0 Also Laser
  6 Slow Laser 168842 John Smith 1098 00:04:00 0:47:42 0:43:42 3 0:39:48 5.5  
  6 Slow Solo 5215 David Thorpe 1130 00:04:00 0:48:59 0:44:59 3 0:39:48 5.5  
  8 Fast Phantom 1289 Richard Barker 1045     0:42:18 3 0:40:29 7.0 Also Albacore
  9 Slow Laser 112025 Mark Phillips 1098 00:04:00 0:48:58 0:44:58 3 0:40:57 8.0  
  10 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 00:06:00 0:48:54 0:42:54 3 0:40:58 9.0  
  11 Slow Streaker 1844 Alistair Smith 1138 00:04:00 0:50:45 0:46:45 3 0:41:05 10.0  
  12 Slow Laser 168115 John Magrath 1098 00:04:00 0:49:27 0:45:27 3 0:41:24 11.0  
  13 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 00:06:00 0:45:59 0:39:59 3 0:42:21 12.0  
  14 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 00:04:00 0:54:14 0:50:14 3 0:43:41 13.0  
  15 Slow Streaker 1844 Chris Smith 1138     OOD     13.5 Also RS500
  16 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 944     0:41:31 3 0:43:59 14.0 Also Solo, RS400
  17 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 00:04:00 0:55:20 0:51:20 3 0:44:38 15.0  
  18 Slow Laser Vago XD 3030 Tony Tahourdin 1064 00:04:00 0:52:50 0:48:50 3 0:45:54 16.0  
  19 Fast RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:06:00 0:53:35 0:47:35 3 0:47:35 17.0 Also RS Aero 7
  20 Slow Laser Radial 130417 Uta Griesenbach 1135     OOD     18.0  

5/8 - Standard Fleet - 5/8/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 0:02:00 0:25:22 0:23:22   0:24:45 1.0 Also Laser
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 0:00:00 0:27:34 0:27:34   0:25:06 2.0 Also Radial
  3 Fast Phantom 1289 Richard Barker 1045     0:29:25   0:28:09 3.0 Also Albacore
  4 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 0:02:00 0:32:20 0:30:20   0:28:58 4.0 Also Laser
  5 Slow Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 0:00:00 0:32:22 0:32:22   0:29:29 5.0  
  6 Slow Laser 168115 John Magrath 1098 0:00:00 0:32:28 0:32:28   0:29:34 6.0  
  7 Slow National 12 3491 Mike Storey 1024 00:02:00 0:34:44 0:32:44   0:31:58 7.0 Also Laser EPS
  8 Fast Laser 3000 3260 Ella Valentine 1065 0:02:00 0:39:14 0:37:14   0:34:58 8.0  

12/8 - Standard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 19:32:00 20:04:48 0:32:48 4 0:32:00 1.0 Also Aero 7, Solo
  2 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 19:30:00 20:05:54 0:35:54 4 0:32:42 2.0  
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 19:32:00 20:03:01 0:31:01 4 0:32:51 3.0 Also Laser
  4 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:07:06 0:37:06 4 0:33:47 5.5 Also Radial
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 19:30:00 20:08:10 0:38:10 4 0:33:47 5.5  
  6 Slow Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 19:30:00 20:07:01 XPA 4 0:33:43 6.0  
  7 Fast RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 19:32:00 20:06:56 0:34:56 4 0:37:00 7.0  
  8 Fast RS 200 1259 Colin Hammond 1047 19:32:00 20:11:55 0:39:55 4 0:38:07 8.0  
  9 Slow Solo 3279 ???? 1130 19:30:00 20:10:19 0:40:19 3 0:47:34 9.0 Created from sailno wizard
  10 Slow Laser 150360 ?? 1098 19:30:00 20:09:36 0:39:36 3 0:48:05 10.0  

19/8 - Standard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 917 Mike Curtis 944 00:06:00 0:39:04 0:33:04 2 0:35:02 1.0 Also Laser
  2 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths 1025 00:06:00 0:42:33 0:36:33 2 0:35:40 2.0 Also Aero 7, Solo
  3 Slow Solo 5466 Paul Playle 1130 00:04:00 0:46:38 0:42:38 2 0:37:44 3.0  
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1130 00:04:00 0:46:59 0:42:59 2 0:38:02 4.0  
  5 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari 1130 00:04:00 0:47:26 0:43:26 2 0:38:26 5.0 Also Solo, RS400
  6 Slow Laser 107230 Ben Jones 1098 00:04:00 0:46:24 0:42:24 2 0:38:37 6.0  
  7 Fast RS 200 655 Andy Barnett 1047 00:06:00 0:46:50 0:40:50 2 0:39:00 7.0 Also Laser
  8 Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1150 00:04:00 0:49:37 0:45:37 2 0:39:40 8.0  
  9 Fast RS 300 321 Harry Phelps 985 00:06:00 0:45:05 0:39:05 2 0:39:41 9.0 Also RS200, RS400
  10 Slow Laser 168115 John Magrath 1098 00:04:00 0:48:38 0:44:38 2 0:40:39 10.0  
  11 Slow RS Vision Vision Mike Jones 1134 00:04:00 0:52:46 0:48:46 2 0:43:00 11.0  
  12 Slow RS Feva XL 3355 Kiyo Wong 1340 00:04:00 0:34:29 0:30:29 1 0:45:30 12.0 Also Topper
  13 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 00:06:00 0:53:46 0:47:46 2 0:45:37 13.0  
  14 Slow Laser 187493 Rory O'Brien 1098 00:04:00 0:54:34 0:50:34 2 0:46:03 14.0  
  15 Slow National 12 3491 Mike Storey 1064     RET     16.0 Also Laser EPS

22/4 - Personal Fleet - 23/4/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:37:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 19:35:00 20:14:24 0:39:24 2 0:28:57 1.0  
  2 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 19:35:00 20:14:31 0:39:31 2 0:30:24 2.0  
  3 Slow Laser - Band 3 59872 James Vineer 1263 19:37:00 20:15:43 0:38:43 2 0:30:39 3.0  
  4 Slow Laser Radial - Band 3 13640 (Club) Nigel Cope 1305 19:35:00 20:15:40 0:40:40 2 0:31:10 4.0  
  5 Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243 19:35:00 20:13:51 0:38:51 2 0:31:15 5.0  
  6 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:37:00 20:13:36 0:36:36 2 0:31:46 6.0  
  7 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:35:00 20:12:55 0:37:55 2 0:31:57 7.0  
  8 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 19:30:00   OOD   0:00:00 7.7  
  9 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 19:37:00 20:12:00 0:35:00 2 0:32:17 8.0  
  10 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 19:35:00 20:14:11 0:39:11 2 0:32:26 9.0  
  11 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:30:00   OOD   0:00:00 9.2  
  12 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 19:37:00 20:12:41 0:35:41 2 0:32:28 10.0  
  13 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1075     0:35:28 2 0:33:00 11.0  
  14 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 19:28:00   OOD   0:00:00 11.8  
  15 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 19:35:00 20:11:25 0:36:25 2 0:33:10 12.0  
  16 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:35:00 20:12:53 0:37:53 2 0:33:32 13.0  
  17 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 19:35:00 20:19:15 0:44:15 2 0:34:02 14.0  
  18 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1098     37:29 2 0:34:08 15.0  

29/4 - Personal Fleet - 29/4/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 19:30:00 20:18:19 0:48:19 3 0:35:30 1.0  
  2 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 19:30:00 20:19:14 0:49:14 3 0:37:37 2.0  
  3 Slow Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 19:30:00 20:14:15 0:44:15 3 0:38:23 3.0  
  4 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1152     0:44:30 3 0:38:38 4.0  
  5 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 19:30:00 20:20:39 0:50:39 3 0:38:58 5.0  
  6 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:30:00 20:16:21 0:46:21 3 0:39:03 6.0  
  7 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:32:00 20:10:47 0:38:47 3 0:39:08 7.0  
  8 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208     OOD     7.4  
  9 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 20:12:43 0:40:43 3 0:39:14 8.0  
  10 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 19:30:00 20:15:24 0:45:24 3 0:39:23 9.0  
  11 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 19:30:00 20:17:41 0:47:41 3 0:39:28 10.0  
  12 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098     OOD     10.7  
  13 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1187     0:47:09 3 0:39:43 11.0  
  14 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323     OOD     11.8  
  15 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:32:00 20:17:52 0:45:52 3 0:39:49 12.0  
  16 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 19:30:00 20:21:55 0:51:55 3 0:39:56 13.0  
  17 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:15:16 0:45:16 3 0:40:04 14.0  
  18 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 19:32:00 20:05:32 0:33:32 2 0:40:14 15.0  
  19 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:12:22 0:40:22 3 0:40:34 16.0  
  20 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 19:30:00 20:13:47 0:43:47 3 0:41:09 17.0  
  21 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:32:00 20:15:08 0:43:08 3 0:41:53 18.0  
  22 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:16:37 0:44:37 3 0:42:37 19.0  
  23 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 19:30:00 20:06:35 0:36:35 2 0:43:23 20.0  

6/5 - Personal Fleet - 6/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:30:00 19:53:07 0:23:07 3 0:19:28 1.0  
  2 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 19:54:49 0:22:49 3 0:21:59 2.0  
  3 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030     0:25:49 3 0:25:04 3.0  
  4 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064     RET     6.0  
  4 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099     RET     6.0  
  6 Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243     OOD     7.5  
  7 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130     OOD     12.9  

13/5 - Personal Fleet - 13/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:37:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:39:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:39:00 20:22:36 0:43:36 3 0:44:00 1.0  
  2 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 19:39:00 20:27:36 0:48:36 3 0:44:50 2.0  
  3 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 19:39:00 20:35:41 0:56:41 3 0:45:21 3.0  
  4 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 19:37:00 20:34:58 0:57:58 3 0:45:49 4.0  
  5 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:39:00 20:27:12 0:48:12 3 0:46:48 5.0  
  6 Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243 19:37:00 20:36:21 0:59:21 3 0:47:45 6.0  
  7 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 19:37:00 20:30:18 0:53:18 3 0:48:33 7.0  
  8 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 19:37:00 20:28:41 0:51:41 3 0:48:34 8.0  
  9 Fast Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019 19:39:00 20:28:39 0:49:39 3 0:48:43 9.0  
  10 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:37:00 20:35:05 0:58:05 3 0:48:56 10.0  
  11 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:39:00 20:29:59 0:50:59 3 0:49:07 11.0  
  12 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:39:00 20:35:46 0:56:46 3 0:49:17 12.0  
  13 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 19:39:00   OOD 3 0:00:00 12.9  
  14 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 19:37:00 20:36:39 0:59:39 3 0:49:23 13.0  
  15 Fast Blaze - Band 2 622 Preston Taylor 1123 19:39:00 20:35:38 0:56:38 3 0:50:26 14.0  
  16 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:39:00   OOD 3 0:00:00 14.4  
  17 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 19:37:00 20:42:51 1:05:51 3 0:50:39 15.0  
  18 Fast RS 200 - Band 3 1236 Rob Hatley 1204 19:39:00 20:40:07 1:01:07 3 0:50:46 16.0  
  19 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:37:00 20:34:37 0:57:37 3 0:50:59 17.0  
  20 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1153 19:37:00 20:37:01 1:00:01 3 0:52:03 18.0  
  21 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 19:37:00 20:45:54 1:08:54 3 0:53:00 19.0  
  22 Fast RS 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204     RET     23.0  
  22 Slow Solo - Band 4 1802 Lloyd Hogbin 1356     DNF     23.0  
  22 Slow Solo - Band 0 5168 Tim Lewis 1130     RET     23.0  

20/5 - Personal Fleet - 20/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 19:30:00 20:31:27 1:01:27   0:45:09 1.0  
  2 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 19:32:00 20:29:01 0:57:01   0:45:37 2.0  
  3 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:32:00 20:17:24 0:45:24   0:45:49 3.0  
  4 Slow Laser Radial - Band 2 172598 Nancy Scott 1249 19:30:00 20:27:36 0:57:36   0:46:07 4.0  
  5 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 19:30:00 20:31:03 1:01:03   0:46:38 5.0  
  6 Slow Laser - Band 4 33313 Jamie Scott 1318 19:30:00 20:32:21 1:02:21   0:47:18 6.0  
  7 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187     OOD     6.7  
  8 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1038     0:49:17   0:47:29 7.0  
  9 Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243 19:30:00 20:30:16 1:00:16   0:48:29 8.0  
  10 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 19:30:00 20:26:03 0:56:03   0:48:37 9.0  
  11 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1153 19:30:00 20:27:08 0:57:08   0:49:33 10.0  
  12 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 19:30:00 20:29:53 0:59:53   0:49:34 11.0  
  13 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265     OOD     11.6  
  14 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:26:18 0:56:18   0:49:49 12.0  
  15 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:21:51 0:49:51   0:50:06 13.0  
  16 Slow Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 19:30:00 20:27:53 0:57:53   0:50:12 14.0  
  17 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:32:00 20:29:51 0:57:51   0:50:13 15.0  
  18 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:24:36 0:52:36   0:50:14 16.0  
  19 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 19:32:00 20:26:29 0:54:29   0:50:16 17.0  
  20 Fast Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019 19:32:00 20:23:18 0:51:18   0:50:21 18.0  
  21 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:26:02 0:56:02   0:51:02 19.0  
  22 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300     RET     22.0  
  22 Slow RS Feva Xl - Band 5 3357 Anna Rowe 1541     OCS     22.0  

27/5 - Personal Fleet - 27/5/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Topper - Band 5 44375 Ellie Wall 1675 00:00:00 0:49:47 0:49:47 2 0:44:35 1.0  
  2 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 00:00:00 0:62:23 1:02:23 3 0:45:50 2.0  
  3 Slow Laser - Band 4 33313 Jamie Scott 1318 00:00:00 0:62:26 1:02:26 3 0:47:22 3.0  
  4 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 00:00:00 0:63:12 1:03:12 3 0:48:37 4.0  
  5 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 00:02:00 0:55:31 0:53:31 3 0:49:22 5.0  
  6 Fast Blaze - Band 2 622 Preston Taylor 1123 00:02:00 0:57:46 0:55:46 3 0:49:40 6.0  
  7 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 00:00:00 0:60:18 1:00:18 3 0:49:55 7.0  
  8 Slow RS Vision - Band 4 1506 Maisie Bristow 1361 00:00:00 0:45:29 0:45:29 2 0:50:08 8.0  
  9 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 00:02:00 0:52:02 0:50:02 3 0:50:29 9.0  
  10 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038     OOD     9.9  
  11 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 00:00:00 0:61:09 1:01:09 3 0:50:37 10.0  
  12 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 00:00:00 0:58:23 0:58:23 3 0:50:38 11.0  
  13 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1187     0:60:10 3 0:50:41 12.0  
  14 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 00:00:00 0:60:28 1:00:28 3 0:50:56 13.0  
  15 Slow RS Feva Xl - Band 5 3357 Anna Rowe 1541 00:00:00 00:52:57 0:52:57 2 0:51:32 14.0  
  16 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 00:02:00 0:61:25 0:59:25 3 0:51:35 15.0  
  17 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:02:00 0:45:05 0:43:05 2 0:51:42 16.0  
  18 Slow Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 00:00:00 0:59:56 0:59:56 3 0:51:59 17.0  
  19 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 00:02:00 0:57:20 0:55:20 3 0:52:51 18.0  
  20 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1130     1:00:05 3 0:53:10 19.0  
  21 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064     RET     21.0  

3/6 - Personal Fleet - 3/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 19:30:00 20:31:47 1:01:47 4 0:45:24 1.0  
  2 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 20:20:15 0:48:15 4 0:46:29 2.0  
  3 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 19:30:00 20:32:08 1:02:08 4 0:46:58 3.0  
  4 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1038     0:48:46 4 0:46:59 4.0  
  5 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991     OOD     4.8  
  6 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 19:30:00 20:27:50 0:57:50 4 0:47:53 5.0  
  7 Slow RS Vision - Band 4 1506 Maisie Bristow 1361 19:30:00 20:36:21 1:06:21 4 0:48:45 6.0  
  8 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 19:30:00 20:21:54 0:51:54 4 0:48:47 7.0  
  9 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:32:00 20:28:41 0:56:41 4 0:49:12 8.0  
  10 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:24:01 0:52:01 4 0:49:41 9.0  
  11 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030     OOD     9.2  
  12 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:24:56 0:54:56 4 0:50:02 10.0  
  13 Slow RS Vision - Band 5 Rory Rory?? 1418 19:30:00 20:23:21 0:53:21 3 0:50:10 11.0  
  14 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 19:30:00 20:28:19 0:58:19 4 0:50:35 12.0  
  15 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:28:03 0:58:03 4 0:51:22 13.0  
  16 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:25:05 0:53:05 4 0:53:21 14.0  
  17 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 19:30:00 20:3034 2:3:04:00 4 1:18:16:25 15.0  

10/6 - Personal Fleet - 10/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow RS Feva Xl - Band 5 3357 Anna Rowe 1541 19:30:00 20:24:40 0:54:40 3 0:47:18 1.0  
  2 Slow Laser - Band 4 33313 Jamie Scott 1318 19:30:00 20:33:21 1:03:21 4 0:48:04 2.0  
  3 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:32:00 20:20:53 0:48:53 4 0:49:20 3.0  
  4 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361     OOD     3.9  
  5 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:30:00 20:28:42 0:58:42 4 0:49:27 4.0  
  6 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 19:30:00 20:27:33 0:57:33 4 0:49:55 5.0  
  7 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:26:58 0:56:58 4 0:50:25 6.0  
  8 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:32:00 20:30:23 0:58:23 4 0:50:41 7.0  
  9 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1135     0:58:40 4 0:51:41 8.0  
  10 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208     OOD     8.4  
  11 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:32:00 20:25:35 0:53:35 4 0:52:01 9.0  
  12 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 19:30:00 20:25:52 0:55:52 4 0:52:30 10.0  
  13 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:27:08 0:55:08 4 0:52:40 11.0  
  14 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 19:30:00 20:21:46 0:51:46 3 0:53:06 12.0  
  15 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 20:29:13 0:57:13 4 0:55:07 13.0  
  16 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 19:32:00 20:32:59 1:00:59 4 0:55:29 14.0  
  17 Slow RS Vision - Band 4 1506 Maisie Bristow 1361     RET     17.0  
  17 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1153     RET     17.0  

17/6 - Personal Fleet - 17/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow RS Feva Xl - Band 5 3357 Anna Rowe 1541 00:04:00 0:53:43 0:49:43   0:32:16 1.0  
  2 Slow Laser - Band 4 33313 Jamie Scott 1318 00:04:00 0:50:47 0:46:47   0:35:30 2.0  
  3 Slow Laser Radial - Band 2 172598 Nancy Scott 1249 00:04:00 0:49:00 0:45:00   0:36:02 3.0  
  4 Fast RS 200 - Band 3 1236 Rob Hatley 1204 00:06:00 0:51:02 0:45:02   0:37:24 4.0  
  5 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 00:04:00 0:49:21 0:45:21   0:37:32 5.0  
  6 Slow Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 00:04:00 0:47:26 0:43:26   0:37:40 6.0  
  7 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153     OOD     7.0  
  7 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 00:04:00 0:49:46 0:45:46   0:37:53 7.0  
  9 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 00:04:00 0:45:14 0:41:14   0:38:45 8.0  
  10 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 00:06:00 0:44:53 0:38:53   0:39:05 9.0  
  11 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300     OOD     10.0  
  11 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 00:04:00 0:53:30 0:49:30   0:39:08 10.0  
  13 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300     OOD     10.1  
  14 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 00:06:00 0:49:19 0:43:19   0:39:25 11.0  
  15 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 00:04:00 0:48:52 0:44:52   0:39:42 12.0  
  16 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361     DNS     15.0  
  16 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084     RET     15.0  

24/6 - Personal Fleet - 24/6/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:06:00 0:72:54 1:06:54 3 0:53:31 1.0  
  2 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 00:04:00 0:75:34 1:11:34 3 0:54:40 2.0  
  3 Slow Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 00:04:00 0:68:21 1:04:21 3 0:55:49 3.0  
  4 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 00:04:00 0:77:46 1:13:46 3 0:56:45 4.0  
  5 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 00:04:00 0:69:45 1:05:45 3 0:57:02 5.0  
  6 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 00:06:00 0:65:17 0:59:17 3 0:57:07 6.5  
  6 Slow Laser Radial - Band 4 155982 ? 1362 00:04:00 0:55:52 0:51:52 2 0:57:07 6.5  
  8 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 00:04:00 0:73:02 1:09:02 3 0:57:09 8.0  
  9 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 00:04:00 0:79:54 1:15:54 3 0:58:23 9.0  
  10 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152     OOD     10.2  
  11 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 00:06:00 0:66:09 1:00:09 3 0:58:24 10.5  
  11 Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243 00:04:00 0:76:36 1:12:36 3 0:58:24 10.5  
  13 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 00:04:00 0:73:21 1:09:21 3 0:58:25 12.0  
  14 Fast RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1187     1:09:22 3 0:58:26 13.0  
  15 Slow Laser Radial - Band 4 Radial 03?? ??? 1362 00:04:00 0:57:15 0:53:15 2 0:58:39 14.0  
  16 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 00:04:00 0:74:58 1:10:58 3 0:58:45 15.0  
  17 Slow RS Vision - Band 4 1506 Maisie Bristow 1361 00:04:00 0:57:31 0:53:31 2 0:58:59 16.0  
  18 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 00:04:00 0:56:07 0:52:07 2 0:59:05 17.0  
  19 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 00:04:00 0:71:01 1:07:01 3 0:59:18 18.0  
  20 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 00:06:00 0:68:23 1:02:23 3 0:59:35 19.0  
  21 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1097     1:05:57 3 1:00:07 20.0  
  22 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 00:06:00 0:75:59 1:09:59 3 1:03:41 21.0  
  23 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1075     1:02:42 2 1:27:29 22.0  

1/7 - Personal Fleet - 1/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:02:00 0:60:08 0:58:08 3 1:02:01 1.0  
  2 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 00:00:00 0:57:41 0:57:41 3 1:04:48 2.0  
  3 Slow Laser Radial - Band 4 130417 Uta Griesenbach 1362 00:00:00 0:67:16 1:07:16 3 1:05:51 3.0  
  4 Slow Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 00:00:00 0:56:59 0:56:59 3 1:05:54 4.0  
  5 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 00:00:00 0:57:27 0:57:27 3 1:06:26 5.0  
  6 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 00:02:00 0:68:15 1:06:15 4 1:06:51 6.0  
  7 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 00:00:00 0:65:14 1:05:14 3 1:06:54 7.0  
  8 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 00:02:00 0:74:48 1:12:48 4 1:07:10 8.5  
  8 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 00:00:00 0:66:39 1:06:39 3 1:07:10 8.5  
  10 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 00:02:00 0:60:53 0:58:53 3 1:08:09 10.0  
  11 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1121     0:57:44 3 1:08:40 11.0  
  12 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 00:00:00 0:58:25 0:58:25 3 1:08:56 12.0  
  13 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064     OOD     12.2  
  14 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1153 00:00:00 0:59:38 0:59:38 3 1:08:58 13.0  
  15 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 00:02:00 0:73:06 1:11:06 4 1:09:02 14.5  
  15 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 00:00:00 0:65:30 1:05:30 3 1:09:02 14.5  
  17 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 00:00:00 0:67:22 1:07:22 3 1:09:06 16.0  
  18 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 00:02:00 0:74:48 1:12:48 4 1:10:08 17.0  
  19 Fast RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1034 00:02:00 0:74:45 1:12:45 4 1:10:21 18.0  
  20 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 00:02:00 0:63:52 1:01:52 3 1:15:03 19.0  
  21 Slow Laser - Band 5 150360 ?? 1373     DNF     22.0  
  21 Slow RS Feva XL - Band 2 3355 Kiyo Wong 1356     DNF     22.0  

8/7 - Personal Fleet - 8/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 19:32:00 20:19:24 0:47:24 4 0:43:44 1.0  
  2 Slow Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 19:30:00 20:21:18 0:51:18 4 0:44:30 2.0  
  3 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:32:00 20:18:10 0:46:10 4 0:44:49 3.0  
  4 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361     OOD     3.9  
  5 Slow Solo - Band 4 3854 Martin Mitchell 1356 19:30:00 20:15:39 0:45:39 3 0:44:53 4.0  
  6 Fast Phantom - Band 1 1351 John Oldham 1045 19:32:00 20:19:11 0:47:11 4 0:45:09 5.0  
  7 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 19:32:00 20:24:46 0:52:46 4 0:45:48 6.5  
  7 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 19:30:00 20:25:19 0:55:19 4 0:45:48 6.5  
  9 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 19:32:00 20:17:52 0:45:52 4 0:46:06 8.0  
  10 Slow Topper - Band 5 44375 Ellie Wall 1541     0:53:39 3 0:46:25 9.0  
  11 Fast Phantom - Band 3 1185 Mike Said 1144 19:32:00 20:25:11 0:53:11 4 0:46:29 10.0  
  12 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 1098     0:51:22 4 0:46:47 11.0  
  13 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:23:02 0:53:02 4 0:46:56 12.0  
  14 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 20:21:09 0:49:09 4 0:47:21 13.0  
  15 Fast Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019     OOD     13.5  
  16 Fast RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1034 19:32:00 20:21:09 0:49:09 4 0:47:32 14.0  
  17 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:23:46 0:51:46 4 0:49:27 15.0  
  18 Fast RS 200 - Band 3 1236 Rob Hatley 1204 19:32:00 20:16:57 0:44:57 3 0:49:47 16.0  
  19 Slow Laser - Band 5 91372 Trevor Scale 1373 19:30:00 20:27:00 0:57:00 3 0:55:21 17.0  
  20 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1331     20:23:35 4 15:19:18 18.0  
  21 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309     RET     20.0  
  21 Slow Laser - Band 5 184318 Colin Bristow 1373     OOD     20.0  

15/7 - Personal Fleet - 15/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:36:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1099     0:55:01 6 0:50:04 1.0  
  2 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 19:34:00 20:28:58 0:54:58 5 0:50:44 2.0  
  3 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:36:00 20:26:22 0:50:22 6 0:50:49 3.0  
  4 Fast RS 200 - Band 3 1236 Rob Hatley 1204 19:36:00 20:27:03 0:51:03 5 0:50:53 4.0  
  5 Slow Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153     OOD     4.8  
  6 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 19:36:00 20:31:44 0:55:44 6 0:51:25 5.5  
  6 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 19:34:00 20:36:07 1:02:07 6 0:51:25 5.5  
  8 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 19:34:00 20:32:27 0:58:27 5 0:51:32 7.0  
  9 Slow Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1243 19:34:00 20:28:55 0:54:55 5 0:53:01 8.0  
  10 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:34:00 20:34:00 1:00:00 6 0:53:06 9.0  
  11 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 19:34:00 20:28:00 0:54:00 5 0:53:39 10.0  
  12 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152     OOD     10.2  
  13 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:36:00 20:32:45 0:56:45 6 0:54:12 11.0  
  14 Fast RS 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204 19:36:00 20:31:37 0:55:37 5 0:55:26 12.0  
  15 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 19:36:00 20:31:31 0:55:31 6 0:55:48 13.0  

22/7 - Personal Fleet - 22/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 19:30:00 20:17:19 0:47:19 3 0:48:12 1.0  
  2 Slow Laser - Band 4 33313 Jamie Scott 1318 19:30:00 20:18:17 0:48:17 3 0:48:51 2.0  
  3 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 19:32:00 20:18:02 0:46:02 3 0:49:06 3.0  
  4 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 19:30:00 20:20:20 0:50:20 3 0:49:19 4.0  
  5 Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 19:30:00 20:16:57 0:46:57 3 0:49:34 5.0  
  6 Slow Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 19:30:00 20:19:04 0:49:04 3 0:50:19 6.0  
  7 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084     OOD     6.7  
  8 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 19:30:00 20:14:07 0:44:07 3 0:51:01 7.0  
  9 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:30:00 20:15:27 0:45:27 3 0:51:03 8.0  
  10 Slow Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 19:30:00 20:16:34 0:46:34 3 0:51:24 9.0  
  11 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:32:00 20:23:11 0:51:11 4 0:51:39 10.0  
  12 Slow Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 19:30:00 20:20:35 0:50:35 3 0:51:53 11.0  
  13 Fast RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1034     OOD     11.5  
  14 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 19:30:00 20:17:04 0:47:04 3 0:51:57 12.0  
  15 Fast RS 200 - Band 3 1236 Rob Hatley 1204 19:32:00 20:19:04 0:47:04 3 0:52:07 13.0  
  16 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:32:00 20:25:49 0:53:49 4 0:52:15 14.0  
  17 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1153     OOD     14.5  
  18 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 19:30:00 20:17:38 0:47:38 3 0:52:35 15.5  
  18 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 19:30:00 20:22:11 0:52:11 3 0:52:35 15.5  
  20 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:13:29 0:43:29 3 0:52:48 17.0  
  21 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 20:13:34 0:41:34 3 0:53:24 18.0  
  22 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 19:30:00 20:16:12 0:46:12 3 0:54:31 19.0  
  23 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 19:32:00 20:17:11 0:45:11 3 0:54:49 20.0  
  24 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 19:32:00 20:15:28 0:43:28 3 0:55:21 21.0  

29/7 - Personal Fleet - 29/7/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 00:04:00 0:48:58 0:44:58 3 0:35:36 1.0  
  2 Slow Streaker - Band 3 1844 Alistair Smith 1309 00:04:00 0:50:45 0:46:45 3 0:35:43 2.0  
  3 Slow Laser Radial - Band 4 130417 Uta Griesenbach 1362     OOD     3.0  
  4 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 00:04:00 0:47:42 0:43:42 3 0:36:11 3.5  
  4 Slow Solo - Band 2 5215 David Thorpe 1243 00:04:00 0:48:59 0:44:59 3 0:36:11 3.5  
  6 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 00:04:00 0:45:52 0:41:52 3 0:36:19 5.0  
  7 Slow Laser Vago XD - Band 5 3030 Tony Tahourdin 1330 00:04:00 0:52:50 0:48:50 3 0:36:43 6.0  
  8 Slow Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309     OOD     6.8  
  9 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 00:06:00 0:48:54 0:42:54 3 0:37:14 7.0  
  10 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 00:04:00 0:49:27 0:45:27 3 0:37:37 8.0  
  11 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 00:06:00 0:45:12 0:39:12 3 0:38:03 9.0  
  12 Fast RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:06:00 0:53:35 0:47:35 3 0:38:04 10.0  
  13 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 00:06:00 0:45:59 0:39:59 3 0:38:31 11.0  
  14 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1097     0:42:18 3 0:38:34 12.0  
  15 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130     OOD     12.9  
  16 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 00:04:00 0:46:27 0:42:27 3 0:38:40 13.0  
  17 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 00:06:00 0:46:31 0:40:31 3 0:38:42 14.0  
  18 Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 00:04:00 0:55:20 0:51:20 3 0:38:48 15.0  
  19 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 00:04:00 0:54:14 0:50:14 3 0:39:43 16.0  
  20 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1038     0:41:31 3 0:40:00 17.0  

5/8 - Personal Fleet - 5/8/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 0:02:00 0:25:22 0:23:22   0:23:35 1.0  
  2 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 0:00:00 0:27:34 0:27:34   0:25:06 2.0  
  3 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1097     0:29:25   0:26:49 3.0  
  4 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 0:00:00 0:32:28 0:32:28   0:26:53 4.0  
  5 Fast Laser 3000 - Band 5 3260 Ella Valentine 1331 0:02:00 0:39:14 0:37:14   0:27:58 5.0  
  6 Slow Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 0:00:00 0:32:22 0:32:22   0:28:04 6.0  
  7 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 0:02:00 0:32:20 0:30:20   0:28:58 7.0  
  8 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1075 00:02:00 0:34:44 0:32:44   0:30:27 8.0  

12/8 - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 19:30:00 20:05:54 0:35:54 4 0:31:08 1.0  
  2 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 19:32:00 20:03:01 0:31:01 4 0:31:18 2.0  
  3 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 19:32:00 20:04:48 0:32:48 4 0:31:51 3.0  
  4 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 19:30:00 20:08:10 0:38:10 4 0:32:09 5.0  
  5 Slow Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 19:30:00 20:07:01 XPA 4 0:32:06 6.0  
  5 Fast RS 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204 19:32:00 20:11:55 0:39:55 4 0:33:09 6.0  
  7 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1038 19:32:00 20:06:56 0:34:56 4 0:33:39 7.0  
  8 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1098 19:30:00 20:07:06 0:37:06 4 0:33:47 8.0  
  9 Slow Laser - Band 5 150360 ?? 1373 19:30:00 20:09:36 0:39:36 3 0:38:27 9.0  
  10 Slow Solo - Band 4 3279 ???? 1356 19:30:00 20:10:19 0:40:19 3 0:39:39 10.0 Created from sailno wizard

19/8 - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 991 00:06:00 0:39:04 0:33:04 2 0:33:22 1.0  
  2 Fast RS Aero 9 - Band 0 1023 Gareth Griffiths 1030 00:06:00 0:42:33 0:36:33 2 0:35:29 2.0  
  3 Slow RS Vision - Band 4 Vision Mike Jones 1361 00:04:00 0:52:46 0:48:46 2 0:35:50 3.0  
  4 Fast RS 300 - Band 2 339 Harry Phelps 1084 00:06:00 0:45:05 0:39:05 2 0:36:03 4.0  
  5 Slow Byte CII - Band 2 2628 Maggie Futcher 1265 00:04:00 0:49:37 0:45:37 2 0:36:04 5.0  
  6 Slow Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 00:04:00 0:46:59 0:42:59 2 0:36:13 6.0  
  7 Fast RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1187 00:04:00 0:47:26 0:43:26 2 0:36:35 7.0  
  8 Slow Laser - Band 1 107230 Ben Jones 1153 00:04:00 0:46:24 0:42:24 2 0:36:46 8.0  
  9 Slow Laser - Band 5 187493 Rory O'Brien 1373 00:04:00 0:54:34 0:50:34 2 0:36:50 9.0  
  10 Slow Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 00:04:00 0:48:38 0:44:38 2 0:36:57 10.0  
  11 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 00:04:00 0:46:38 0:42:38 2 0:37:44 11.0  
  12 Fast RS 200 - Band 0 655 Andy Barnett 1047 00:06:00 0:46:50 0:40:50 2 0:39:00 12.0  
  13 Slow RS Feva XL - Band 2 3355 Kiyo Wong 1474 00:04:00 0:34:29 0:30:29 1 0:41:22 13.0  
  14 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 00:06:00 0:53:46 0:47:46 2 0:41:28 14.0  
  15 Slow National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064     RET     16.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com