Handicap a.m. summer series

IBRSC

Overall

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 14/6 21/6 28/6 5/7 12/7 19/7 26/7 9/8 Total Nett Notes
1st RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1025 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (1.0) 1.0 OOD 1.0 1.0 1.0 83.0 4.0  
2nd RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 2.0 (26.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 112.0 8.0 RS300 28/6, 5/7
3rd RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 2.7 OOD 1.0 (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 114.7 10.7 RS400 on 9/8
4th Streaker 1844 Chris Smith   1138 (26.0 DNC) 4.0 10.0 (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 125.0 21.0 RS500 28/6
5th RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 11.0 6.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 131.0 27.0  
6th RS 300 539 James Curtis   985 3.0 8.0 DNF (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 145.0 41.0 RS400 5/7
7th National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 1.0 (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 160.0 56.0 EPS 28/6
8th RS 300 321 Harry Phelps   985 (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 161.0 57.0 RS200 on 9/8
9th Topper 45055 Kiyo Wong   1340 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 165.0 61.0  
10th Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 5.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 166.0 62.0  
11th Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 4.0 (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 167.0 63.0  
12th Phantom 1351 John Oldham   995 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0 64.0  
13th Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1150 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 7.0 DNF (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0 64.0  
14th RS 400 845 Ian Hamilton   944 6.0 6.0 OOD (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0 64.0  
15th Phantom 1289 Richard Barker   995 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 183.0 79.0  
16th rs600 646 John Oldham   924 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 26.0 DNC 184.0 80.0  
17th RS Aero 9 1023 paul wright-anderson   1025 (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 184.0 80.0  
18th Laser 152815 Alistair Smith   1098 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 3.0 185.0 81.0  
19th RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 187.0 83.0  
20th RS 200 227 Ian Cleaver Clare Overstall 1047 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 188.0 84.0  
21st RS 200 1409 Clare James Clare 1047 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 190.0 86.0  
22nd RS Feva Xl 2049 Ching Wong Elinor O'Leary 1233 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 191.0 87.0  
23rd RS 200 123 Andy Barnett   1047 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 14.0 OOD (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 196.0 92.0  
23rd Int Canoe 257 Jim Champ   893 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 14.0 OOD (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 196.0 92.0  
25th Laser Radial 130417 Uta Griesenbach   1135 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 208.0 104.0  

14/6 - 14/06/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 0:59:40   0:56:05 1.0 EPS 28/6
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:54:50   0:56:14 2.0 RS300 28/6, 5/7
3 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 OOD     2.7 RS400 on 9/8
4 RS 300 539 James Curtis   985 0:55:51   0:56:42 3.0 RS400 5/7
5 Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 1:06:39   0:57:57 4.0  
6 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 1:01:37   0:58:58 5.0  
7 RS 400 845 Ian Hamilton   944 0:57:37   1:01:02 6.0  

21/6 - 21/06/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 1 1.0 RS400 on 9/8
2 RS Aero 9 1023 paul wright-anderson   1025 2 2.0  
3 RS 300 321 Harry Phelps   985 3 3.0 RS200 on 9/8
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 4 4.0 RS500 28/6
5 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 5 5.0  
6 RS 400 845 Ian Hamilton   944 OOD 6.0  
7 RS 300 539 James Curtis   985 DNF 8.0 RS400 5/7

28/6 - 28/06/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1036
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:53:19 4 0:54:08 1.0 RS300 28/6, 5/7
2 Topper 45055 Kiyo Wong   1340 0:54:35 3 0:54:19 2.0  
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:56:02 4 0:54:43 3.0 EPS 28/6
4 Phantom 1351 John Oldham   995 0:56:16 4 0:56:33 4.0  
5 RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047 1:00:05 4 0:57:23 5.0  
6 RS 200 227 Ian Cleaver Clare Overstall 1047 1:00:28 4 0:57:45 6.0  
7 Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 0:51:42 3 0:59:57 7.0  
8 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 1:03:26 4 1:00:35 8.0  
9 RS Feva Xl 2049 Ching Wong Elinor O'Leary 1233 0:57:31 3 1:02:12 9.0  
10 Streaker 1844 Chris Smith   975 1:01:36 4 1:03:11 10.0 RS500 28/6
11 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 1:05:28 4 1:05:28 11.0  
12 RS 200 123 Andy Barnett   1047 OOD     14.0  
12 Int Canoe 257 Jim Champ   893 OOD     14.0  

5/7 - 05/07/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1036
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1025 1 1.0  
2 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 2 2.0 RS400 on 9/8
3 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 3 3.0 RS300 28/6, 5/7
4 RS 300 539 James Curtis   985 4 4.0 RS400 5/7
5 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1150 5 5.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 6 6.0  
7 Topper 45055 Kiyo Wong   1340 7 7.0  
8 Phantom 1351 John Oldham   995 8 8.0  

12/7 - 12/07/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1025 OOD     1.0  
1 Phantom 1289 Richard Barker   995 0:45:07   0:45:21 1.0  
3 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:44:15   0:45:23 2.0 RS300 28/6, 5/7
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:52:48   0:46:24 3.0 RS500 28/6
5 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 0:55:10   0:55:10 4.0  
6 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1150 DNF     7.0  

19/7 - 19/07/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:41:07   0:40:07 1.0  

26/7 - 26/07/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:43:29   0:42:25 1.0  
2 rs600 646 John Oldham   924 0:45:48   0:49:34 2.0  

9/8 - 09/08/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:36:22   0:35:29 1.0  
2 RS 300 321 Harry Phelps   1047 0:39:00   0:37:15 2.0 RS200 on 9/8
3 Laser 152815 Alistair Smith   1098 0:41:35   0:37:52 3.0  
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:46:23   0:40:46 4.0 RS500 28/6
5 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 946 0:39:32   0:41:47 5.0 RS400 on 9/8
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 0:43:53   0:43:53 6.0  



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com