Winter Handicap p.m. Series 2015

Island Barn Reservoir SC

Results as of 17:07 on May 31, 2015

Overall

Sailed: 16, Discards: 8, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 12/4 - 1 12/4 - 2 19/4 - 1 19/4 - 2 26/4 - 1 26/4 - 2 3/5 - 1 3/5 - 2 10/5 - 1 10/5 - 2 17/5 - 1 17/5 - 2 24/5 - 1 24/5 - 2 31/5 - 1 31/5 - 2 Total Nett Notes
1st RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (3.0) (3.0) (2.0) 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 52.0 10.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2nd RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 (3.2 OOD) 3.2 OOD 1.0 (4.5) (7.0) 2.0 3.0 3.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (4.0) (4.0) 72.9 18.2 RS300 3/5, 10/5
3rd LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 4.0 5.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 3.0 137.0 25.0  
4th LASER 183443 Ben Sharp   1098 1.0 1.0 (7.0) (6.0) (5.0) (6.0) 5.0 4.0 (8.0) (7.0) 4.8 OOD 4.8 OOD 4.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 94.6 27.6  
5th Streaker 1844 Chris Smith   1138 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (8.0) (14.0 DNC) 4.4 OOD 4.4 OOD 4.0 (5.0) (6.0) 5.0 4.0 3.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 118.8 29.8 RS200 19/4
6th Solo 5466 Paul Playle   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 5.0 1.0 1.0 5.0 11.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0 143.0 31.0  
7th LASER 201172 Matt Young   1098 3.0 3.0 5.0 7.0 5.9 OOD 5.9 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) (10.0) (8.0) 6.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 142.8 40.8  
8th LASER 180441 Tony Butler   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 OOD 6.0 OOD 5.0 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 176.0 64.0  
9th Laser EPS 115 Mike Storey   1024 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 5.0 180.0 68.0  
10th LASER 33313 Jamie Scott   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 6.0 8.0 7.0 6.0 7.0 181.0 69.0  
11th SOLO 5430 Tim Lewis   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 6.0 3.0 9.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 193.0 81.0  
12th LASER 112025 Mark Phillips   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 11.0 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 6.0 11.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 196.0 84.0  
13th RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 12.0 9.0 10.0 8.0 9.8 OOD 9.8 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 198.6 86.6  
14th RS 300 339 Harry Phelps   985 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 200.0 88.0  
15th LASER 184318 Colin Hermos   1098 2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 200.0 88.0  
16th LASER 172598 Nancy Scott   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 201.0 89.0  
17th LASER 180382 Andy Barnett   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 202.0 90.0  
18th SOLO 5277 Evan Cairns   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 204.0 92.0  
19th LASER 198928 Kevin Seebaluck   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 204.0 92.0  
20th LASER 183952 Tom Howard   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 4.5 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 204.5 92.5  
21st SOLO 505 Peter Halliday   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 12.0 9.0 9.0 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 205.0 93.0  
22nd LASER 136401 Mads Orbeson   1098 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 208.0 96.0  
23rd RS FEVA XL 3357 Anna Rowe Kiyo Wong 1222 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 6.0 209.0 97.0  
24th rs600 646 John Oldham   924 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 210.0 98.0  
25th BYTE CII 1663 Maggie Futcher   1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 OOD 7.0 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 210.0 98.0  
25th SOLO 5168 Tim Lewis   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 OOD 7.0 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 210.0 98.0  
27th SOLO 5033 Ian Peace   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 10.0 (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 210.0 98.0  
28th SOLO 3854 Ben Russell   1130 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 213.0 101.0  
29th Laser Radial 3 unknown   1122 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 214.0 102.0  
30th ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 11.0 OOD 9.0 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 216.0 104.0  
31st RS FEVA XL 3373 unknown   1222 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 11.0 DNF 10.0 14.0 DNC 14.0 DNC 217.0 105.0  
32nd CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   895 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 218.0 106.0  
33rd RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1047 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 13.0 10.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 219.0 107.0 RS500 19/4-1
34th rs Vision 1502 Rowe   1100 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 11.0 14.0 DNC 14.0 DNC 221.0 109.0  
35th Laser Radial 130417 Alex Storey   1122 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 OOD) 11.0 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 221.0 109.0 N12 27/7
35th BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 OOD) 11.0 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 221.0 109.0  
37th RS 100 508 Dave Baldwin   1000 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 OOD) (14.0 OOD) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 224.0 112.0  

12/4 - 1 - 12/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:16:57   0:15:26 1.0  
2 LASER 184318 Colin Hermos   1098 0:19:17   0:17:34 2.0  
3 LASER 201172 Matt Young   1098 0:19:59   0:18:12 3.0  
4 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 OOD     3.2 RS300 3/5, 10/5

12/4 - 2 - 12/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:25:38   0:23:21 1.0  
2 LASER 184318 Colin Hermos   1098 0:27:55   0:25:26 2.0  
3 LASER 201172 Matt Young   1098 0:30:08   0:27:27 3.0  
4 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 OOD     3.2 RS300 3/5, 10/5

19/4 - 1 - 19/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:25:49   0:26:29 1.0 RS300 3/5, 10/5
2 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:29:18   0:26:41 2.0  
3 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:27:33   0:26:53 3.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 Laser EPS 115 Mike Storey   1024 OOD     3.0  
5 LASER 183952 Tom Howard   1098 0:29:39   0:27:00 4.0  
6 LASER 201172 Matt Young   1098 0:30:14   0:27:32 5.0  
7 SOLO 5277 Evan Cairns   1130 0:32:04   0:28:23 6.0  
8 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:31:34   0:28:45 7.0  
9 Streaker 1844 Chris Smith   1047 0:30:32   0:29:10 8.0 RS200 19/4
10 SOLO 3854 Ben Russell   1130 0:33:12   0:29:23 9.0  
11 SOLO 5033 Ian Peace   1130 0:33:15   0:29:25 10.0  
12 LASER 112025 Mark Phillips   1098 0:32:54   0:29:58 11.0  
13 RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 0:32:14   0:30:47 12.0  
14 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 975 0:30:45   0:31:32 13.0 RS500 19/4-1
15 Laser Radial 130417 Alex Storey   1122 OOD     14.0 N12 27/7
15 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 OOD     14.0  
15 RS 100 508 Dave Baldwin   1000 OOD     14.0  

19/4 - 2 - 19/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:22:19   0:20:19 1.0  
2 SOLO 5277 Evan Cairns   1130 0:24:12   0:21:25 2.0  
3 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:22:09   0:21:37 3.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 Laser EPS 115 Mike Storey   1024 OOD     3.0  
5 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:21:06   0:21:38 4.5 RS300 3/5, 10/5
5 LASER 183952 Tom Howard   1098 0:23:45   0:21:38 4.5  
7 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:23:51   0:21:43 6.0  
8 LASER 201172 Matt Young   1098 0:23:56   0:21:48 7.0  
9 LASER 112025 Mark Phillips   1098 0:24:37   0:22:25 8.0  
10 RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 0:23:39   0:22:35 9.0  
11 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1047 0:24:16   0:23:11 10.0 RS500 19/4-1
12 Laser Radial 130417 Alex Storey   1122 OOD     11.0 N12 27/7
12 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 OOD     11.0  
14 RS 100 508 Dave Baldwin   1000 OOD     14.0  

26/4 - 1 - 26/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 300 339 Harry Phelps   985 0:21:52 2 0:22:12 1.0  
2 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:22:55 2 0:22:21 2.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:25:36 2 0:22:39 3.0  
4 LASER 198928 Kevin Seebaluck   1098 0:25:11 2 0:22:56 4.0  
5 Streaker 1844 Chris Smith   1138 OOD     4.4 RS200 19/4
6 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:25:19 2 0:23:03 5.0  
7 LASER 201172 Matt Young   1098 OOD     5.9  
8 LASER 180441 Tony Butler   1098 0:25:23 2 0:23:07 6.0  
9 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:22:54 2 0:23:29 7.0 RS300 3/5, 10/5
10 SOLO 3854 Ben Russell   1130 0:26:47 2 0:23:42 8.0  
11 SOLO 5033 Ian Peace   1130 0:27:38 2 0:24:27 9.0  
12 RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 0:26:03 2 0:24:53 10.0  
13 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 OOD 2   11.0  

26/4 - 2 - 26/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:21:14 2 0:20:43 1.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:20:35 2 0:21:07 2.0 RS300 3/5, 10/5
3 RS 300 339 Harry Phelps   985 0:21:04 2 0:21:23 3.0  
4 LASER 198928 Kevin Seebaluck   1098 0:23:47 2 0:21:40 4.0  
5 Streaker 1844 Chris Smith   1138 OOD     4.4 RS200 19/4
6 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:24:38 2 0:21:48 5.0  
7 LASER 201172 Matt Young   1098 OOD     5.9  
8 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:25:09 2 0:22:54 6.0  
9 LASER 180441 Tony Butler   1098 0:25:13 2 0:22:58 7.0  
10 RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 0:26:01 2 0:24:51 8.0  
11 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 OOD     9.0  

3/5 - 1 - 03/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:31:45 3 0:28:06 1.0  
2 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:29:07 3 0:28:24 2.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:28:30 3 0:28:56 3.0 RS300 3/5, 10/5
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:33:35 3 0:29:31 4.0 RS200 19/4
5 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:32:26 3 0:29:32 5.0  
6 LASER 112025 Mark Phillips   1098 0:34:52 3 0:31:45 6.0  
7 BYTE CII 1663 Maggie Futcher   1150 OOD 3   7.0  
7 SOLO 5168 Tim Lewis   1130 OOD 3   7.0  
9 RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 OOD     9.8  

3/5 - 2 - 03/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:21:04 2 0:18:39 1.0  
2 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:19:33 2 0:19:04 2.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:19:09 2 0:19:26 3.0 RS300 3/5, 10/5
4 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:21:34 2 0:19:39 4.0  
5 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:23:12 2 0:20:23 5.0 RS200 19/4
6 LASER 112025 Mark Phillips   1098 0:23:43 2 0:21:36 6.0  
7 BYTE CII 1663 Maggie Futcher   1150 OOD     7.0  
7 SOLO 5168 Tim Lewis   1130 OOD     7.0  
9 RS 200 1409 Clare James Lucy 1047 OOD     9.8  

10/5 - 1 - 10/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:17:34   0:17:08 1.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:17:02   0:17:18 2.0 RS300 3/5, 10/5
3 LASER 180382 Andy Barnett   1098 0:19:01   0:17:19 3.0  
4 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:19:09   0:17:26 4.0  
5 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:19:46   0:17:30 5.0  
6 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:20:05   0:17:39 6.0 RS200 19/4
7 SOLO 5430 Tim Lewis   1130 0:19:58   0:17:40 7.0  
8 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:19:25   0:17:41 8.0  
9 SOLO 5033 Ian Peace   1130 0:20:19   0:17:59 9.0  
10 LASER 201172 Matt Young   1098 0:19:52   0:18:06 10.0  
11 LASER 112025 Mark Phillips   1098 0:20:44   0:18:53 11.0  
12 SOLO 505 Peter Halliday   1130 0:21:54   0:19:23 12.0  
13 RS 100 508 Dave Baldwin   1000 DNF     14.0  

10/5 - 2 - 10/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1025 0:26:21   0:25:42 1.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:25:35   0:25:58 2.0 RS300 3/5, 10/5
3 LASER 180382 Andy Barnett   1098 0:29:23   0:26:46 3.0  
4 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:29:25   0:26:47 4.0  
5 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:30:31   0:26:49 5.0 RS200 19/4
6 SOLO 5430 Tim Lewis   1130 0:30:21   0:26:52 6.0  
7 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:29:45   0:27:06 7.0  
8 LASER 201172 Matt Young   1098 0:30:11   0:27:29 8.0  
9 SOLO 505 Peter Halliday   1130 0:32:12   0:28:30 9.0  
10 Solo 5466 Paul Playle   1130 DNF     11.0  

17/5 - 1 - 17/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1130 0:30:26 3 0:26:56 1.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:26:42 3 0:27:23 2.0 RS300 3/5, 10/5
3 SOLO 5430 Tim Lewis   1130 0:31:03 3 0:27:29 3.0  
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:31:53 3 0:28:01 4.0 RS200 19/4
5 LASER 183443 Ben Sharp   1098 OOD     4.8  
6 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:30:53 3 0:28:08 5.0  
7 LASER 201172 Matt Young   1098 0:31:08 3 0:28:21 6.0  
7 LASER 180441 Tony Butler   1098 OOD     6.0  
9 LASER 33313 Jamie Scott   1098 0:32:30 3 0:29:36 7.0  
10 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   895 0:27:04 3 0:30:15 8.0  
11 SOLO 505 Peter Halliday   1130 0:26:38 2 0:35:21 9.0  

17/5 - 2 - 17/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:18:34 2 0:16:55 1.0  
2 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1130 0:19:44 2 0:17:28 2.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:20:12 2 0:17:45 3.0 RS200 19/4
4 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:17:36 2 0:18:03 4.0 RS300 3/5, 10/5
5 LASER 183443 Ben Sharp   1098 OOD     4.8  
6 LASER 201172 Matt Young   1098 0:20:18 2 0:18:29 5.0  
7 LASER 180441 Tony Butler   1098 OOD     6.0  
7 LASER 33313 Jamie Scott   1098 0:21:06 2 0:19:13 6.0  
9 SOLO 505 Peter Halliday   1130 0:22:28 2 0:19:53 7.0  
10 SOLO 5430 Tim Lewis   1130 DNF     9.0  

24/5 - 1 - 24/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 LASER 172598 Nancy Scott   1098 0:24:01   0:21:52 1.0  
2 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1130 0:25:05   0:22:12 2.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:25:56   0:22:47 3.0 RS200 19/4
4 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:25:02   0:22:48 4.0  
5 LASER 180441 Tony Butler   1098 0:25:06   0:22:52 5.0  
6 rs600 646 John Oldham   924 0:21:29   0:23:15 6.0  
7 LASER 136401 Mads Orbeson   1098 0:26:05   0:23:45 7.0  
8 LASER 33313 Jamie Scott   1098 0:27:41   0:25:13 8.0  
9 Laser Radial 3 unknown   1122 0:28:25   0:25:20 9.0  
10 RS FEVA XL 3373 unknown   1222 DNF     11.0  

24/5 - 2 - 24/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1130 0:28:42   0:25:24 1.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:29:39   0:26:03 2.0 RS200 19/4
3 LASER 183443 Ben Sharp   1098 0:29:23   0:26:46 3.0  
4 LASER 172598 Nancy Scott   1098 0:29:26   0:26:48 4.0  
5 LASER 136401 Mads Orbeson   1098 0:29:37   0:26:58 5.0  
6 LASER 180441 Tony Butler   1098 0:29:41   0:27:02 6.0  
7 LASER 33313 Jamie Scott   1098 0:31:30   0:28:41 7.0  
8 rs600 646 John Oldham   924 0:27:44   0:30:01 8.0  
9 Laser Radial 3 unknown   1122 0:34:00   0:30:18 9.0  
10 RS FEVA XL 3373 unknown   1222 0:40:23   0:33:03 10.0  
11 rs Vision 1502 Rowe   1100 0:38:36   0:35:05 11.0  

31/5 - 1 - 31/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser EPS 115 Mike Storey   1024 0:26:37 3 0:26:00 1.0  
2 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1130 0:19:41 2 0:26:08 2.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
3 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:20:05 2 0:26:40 3.0  
4 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:26:05 3 0:26:45 4.0 RS300 3/5, 10/5
5 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:19:45 2 0:26:59 5.0  
6 LASER 33313 Jamie Scott   1098 0:22:04 2 0:30:09 6.0  
7 RS FEVA XL 3357 Anna Rowe Kiyo Wong 1222 0:28:19 2 0:34:46 7.0  

31/5 - 2 - 31/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS AERO 9 1023 Gareth Griffiths   1130 0:27:10   0:24:02 1.0 Solo 17/5, 24/5, 31/5
2 Solo 5466 Paul Playle   1130 0:27:13   0:24:05 2.0  
3 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 0:26:50   0:24:26 3.0  
4 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:24:15   0:24:52 4.0 RS300 3/5, 10/5
5 Laser EPS 115 Mike Storey   1024 0:25:52   0:25:16 5.0  
6 RS FEVA XL 3357 Anna Rowe Kiyo Wong 1222 0:31:27   0:25:44 6.0  
7 LASER 33313 Jamie Scott   1098 0:28:47   0:26:13 7.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com