Handicap a.m. spring series

IBRSC

Overall

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 5/4 12/4 19/4 26/4 3/5 10/5 17/5 24/5 31/5 Total Nett Notes
1st RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 (2.0) (1.3 OOD) (1.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 (22.0 DNC) 1.0 32.3 4.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
2nd Phantom 1289 Richard Barker   995 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) 2.0 117.0 7.0  
3rd National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 1.0 (22.0 DNC) 2.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 3.0 118.0 8.0 EPS 24/5, 31/5
4th Streaker 1844 Chris Smith   1138 (22.0 DNC) (5.0 DNF) (6.0) 3.8 OOD 3.0 2.0 (4.0) 3.0 (22.0 DNC) 70.8 11.8 RS500 on 12/4
5th RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.5 OOD 4.0 (22.0 DNC) 5.0 (7.0) 6.0 (22.0 DNC) 115.5 20.5  
6th RS 300 321 Harry Phelps   985 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 1.0 22.0 DNC 139.0 29.0  
7th Laser 4.7 140014 Joe Dunn   1195 (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) 5.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 142.0 32.0  
8th Laser Radial 106836 Henry Carrow   1135 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 2.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 143.0 33.0  
9th Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 OOD 5.0 7.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 150.0 40.0  
10th RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 162.0 52.0  
11th Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1150 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 162.0 52.0  
12th RS 200 1409 Clare James Clare 1047 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 (22.0 DNC) 4.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 162.0 52.0  
13th Int Canoe 257 Jim Champ   893 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 163.0 53.0  
14th Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 7.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 168.0 58.0  
15th RS Feva Xl 3373 Anna Rowe   1233 (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 178.0 68.0  
16th RS 200 227 Ian Cleaver Clare Overstall 1047 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 181.0 71.0  
17th RS 400 845 Ian Hamilton   944 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 182.0 72.0  
18th National 12 3491 Alex Storey Sophie Storey 1064 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 22.0 DNC 183.0 73.0  
19th rs600 646 John Oldham   924 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 22.0 DNC 184.0 74.0  
20th Laser Radial 892     1135 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 184.0 74.0  
21st Laser Radial 130417 Alex Storey   1135 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 11.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 187.0 77.0  

5/4 - 05/04/15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 1 1.0 EPS 24/5, 31/5
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 2 2.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5

12/4 - 12/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser 4.7 140014 Joe Dunn   1195 0:46:52 3 0:39:13 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 OOD     1.3 300 on 5/4, 3/5, 10/5
3 RS Feva Xl 3373 Anna Rowe   1233 0:39:21 2 0:47:52 2.0  
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 DNF     5.0 RS500 on 12/4

19/4 - 19/04/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1 1.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
2 Phantom 1289 Richard Barker   995 2 2.0  
2 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 OOD 2.0 EPS 24/5, 31/5
4 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 3 3.0  
5 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1150 OOD 4.0  
5 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 4 4.0  
7 RS 200 227 Ian Cleaver Clare Overstall 1047 5 5.0  
8 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 OOD 5.5  
9 Streaker 1844 Chris Smith   1138 6 6.0 RS500 on 12/4
10 Laser Radial 130417 Alex Storey   1135 OOD 11.0  

26/4 - 26/04/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Phantom 1289 Richard Barker   995 0:57:12 4 0:57:29 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:57:17 4 0:58:45 2.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
3 RS 300 321 Harry Phelps   985 0:59:01 4 0:59:55 3.0  
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 OOD     3.8 RS500 on 12/4
5 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 1:03:01 4 1:03:01 4.0  
6 Laser 4.7 140014 Joe Dunn   1195 1:00:39 3 1:07:40 5.0  
7 Laser Radial 106836 Henry Carrow   1135 0:57:40 3 1:07:45 6.0  
7 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 OOD     6.0  
9 Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 1:00:32 3 1:10:11 7.0  
10 Laser Radial 892     1135 1:00:10 3 1:10:41 8.0  

3/5 - 03/05/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1 1.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
2 Laser Radial 106836 Henry Carrow   1135 2 2.0  
3 Streaker 1844 Chris Smith   1138 3 3.0 RS500 on 12/4
4 Laser 4.7 140014 Joe Dunn   1195 4 4.0  
4 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 OOD 4.0  
6 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 5 5.0  
7 Byte CII 1663 Maggie Futcher   1150 OOD 7.0  

10/5 - 10/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:40:45   0:41:22 1.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
2 Streaker 1844 Chris Smith   1138 0:49:09   0:43:11 2.0 RS500 on 12/4
3 Laser Radial 106836 Henry Carrow   1135 0:51:42   0:45:33 3.0  
4 Int Canoe 257 Jim Champ   893 0:43:21   0:48:33 4.0  
5 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 0:49:09   0:49:09 5.0  
6 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 DNF     7.0  

17/5 - 17/05/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1 1.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
2 Phantom 1289 Richard Barker   995 2 2.0  
3 RS 300 321 Harry Phelps   985 3 3.0  
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 4 4.0 RS500 on 12/4
5 Int Canoe 257 Jim Champ   893 5 5.0  
6 RS 400 845 Ian Hamilton   944 6 6.0  
7 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 7 7.0  

24/5 - 24/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 300 321 Harry Phelps   985 0:55:32 3 0:56:23 1.0  
2 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:58:02 3 0:56:40 2.0 EPS 24/5, 31/5
3 Streaker 1844 Chris Smith   1138 1:04:51 3 0:56:59 3.0 RS500 on 12/4
4 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1150 0:45:14 2 0:59:00 4.0  
5 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 1:02:43 3 0:59:54 5.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 1:00:15 3 1:00:15 6.0  
7 National 12 3491 Alex Storey Sophie Storey 1064 1:06:17 3 1:02:18 7.0  
8 rs600 646 John Oldham   924 0:59:26 3 1:04:19 8.0  

31/5 - 31/05/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0956
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:51:49   0:53:09 1.0 300 on 5/4, 3/5, 10/5
2 Phantom 1289 Richard Barker   995 0:53:22   0:53:38 2.0  
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:55:02   0:53:45 3.0 EPS 24/5, 31/5



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com