Handicap a.m. Autumn series

IBRSC

Results are provisional as of 8:23 on October 25, 2015

Overall

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 23/8 30/8 6/9 13/9 20/9 27/9 4/10 11/10 18/10 Total Nett Notes
1st RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 (1.0) 1.0 (2.0) (3.0) 1.0 1.0 (24.0 DNC) 1.0 (2.0) 36.0 4.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
2nd RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030 1.3 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 (2.0) (24.0 DNC) 1.0 (24.0 DNC) 1.0 102.3 4.3  
3rd National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 (24.0 DNC) (4.0) 1.0 (7.0) 3.0 3.0 (24.0 DNC) 4.0 (9.0 DNF) 79.0 11.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
4th RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (6.0) 2.0 4.3 OOD (24.0 DNC) 117.3 15.3 Laser 20/9
5th Streaker 1844 Chris Smith   1138 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) 3.0 136.0 16.0 RS500 6/9, Laser 20/9
6th Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 2.0 (24.0 DNC) (5.0) (8.0) (7.0) 5.0 (24.0 DNC) 5.0 5.0 85.0 17.0  
7th RS 200 1409 Clare James Clare 1047 (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 137.0 17.0  
8th RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (6.0) 6.0 (12.0) (24.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 114.0 24.0  
9th RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (7.0) (24.0 DNC) (16.0) 7.0 5.0 7.0 7.0 121.0 26.0  
10th Phantom 1351 John Oldham   995 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 2.0 24.0 DNC 154.0 34.0 RS600 4/10
11th RS 200 655 Andy Barnett Jo 1047 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 172.0 52.0  
12th RS 300 539 James Curtis   985 (24.0 DNC) 6.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 177.0 57.0  
13th RS 300 321 Harry Phelps   985 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 180.0 60.0  
14th Topper 4.2 47077 Tom Williamson   1377 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 186.0 66.0  
15th Phantom 1289 Richard Barker   995 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 17.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 24.0 DNC 188.0 68.0 Albacore 20/9
16th RS Feva Xl 2049 Ching Wong Elinor O'Leary 1233 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 15.0 (24.0 DNC) 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 190.0 70.0  
17th Topper 45055 Kiyo Wong   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 14.0 (24.0 DNC) 10.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 192.0 72.0 Feva 20/9
18th Laser Radial 130417 Uta Griesenbach   1135 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 195.0 75.0  
19th Phantom 1185 Mike Said   995 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 196.0 76.0  
20th Topper 40795 Maisie Bristow   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 200.0 80.0  
21st Topper 45919 Ollie Williamson   1340 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 202.0 82.0  
22nd 29er 2027 Nancy Scott   922 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 11.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 203.0 83.0  
23rd Int Canoe 257 Jim Champ   893 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 13.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 205.0 85.0  

23/8 - 23/08/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:52:57   0:54:18 1.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
2 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030 OOD     1.3  
3 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 1:01:36   0:58:57 2.0  
4 Laser Radial 130417 Uta Griesenbach   1135 1:09:47   1:01:29 3.0  

30/8 - 30/08/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:46:25   0:47:36 1.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
2 RS 300 321 Harry Phelps   1047 0:52:49   0:50:27 2.0  
3 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 0:52:56   0:50:33 3.0  
4 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:53:09   0:51:54 4.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
5 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 0:54:33   0:52:06 5.0 Laser 20/9
6 RS 300 539 James Curtis   985 0:52:31   0:53:19 6.0  

6/9 - 06/09/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 1 1.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 2 2.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
3 RS 300 539 James Curtis   985 3 3.0  
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 4 4.0 RS500 6/9, Laser 20/9
5 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 5 5.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 6 6.0  
7 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 7 7.0  

13/9 - 13/09/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1033
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030 0:52:39 4 0:51:07 1.0  
2 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1047 0:55:44 4 0:53:14 2.0  
3 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:52:44 4 0:53:32 3.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
4 Phantom 1185 Mike Said   995 0:55:13 4 0:55:30 4.0  
5 Phantom 1351 John Oldham   995 0:55:32 4 0:55:49 5.0 RS600 4/10
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 0:57:39 4 0:57:39 6.0  
7 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 1:01:47 4 1:00:20 7.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
8 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 0:50:27 3 1:04:22 8.0  
9 Topper 4.2 47077 Tom Williamson   1377 0:54:00 2 1:18:26 9.0  

20/9 - 20/09/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1033
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1 1.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
2 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030 2 2.0  
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 3 3.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
4 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 4 4.0 Laser 20/9
5 Streaker 1844 Chris Smith   1138 5 5.0 RS500 6/9, Laser 20/9
6 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 6 6.0  
7 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 7 7.0  
8 Topper 40795 Maisie Bristow   1340 8 8.0  
9 Topper 4.2 47077 Tom Williamson   1377 9 9.0  
10 Topper 45919 Ollie Williamson   1340 10 10.0  
11 29er 2027 Nancy Scott   922 11 11.0  
12 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 12 12.0  
13 Int Canoe 257 Jim Champ   893 13 13.0  
14 Topper 45055 Kiyo Wong   1340 14 14.0 Feva 20/9
15 RS Feva Xl 2049 Ching Wong Elinor O'Leary 1233 15 15.0  
16 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 16 16.0  
17 Phantom 1289 Richard Barker   995 17 17.0 Albacore 20/9

27/9 - 27/09/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 0:44:17   0:45:25 1.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
2 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1047 0:48:55   0:46:43 2.0  
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 0:50:02   0:47:01 3.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
4 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 0:50:22   0:48:06 4.0  
5 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 0:50:58   0:48:46 5.0  
6 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 0:51:06   0:48:48 6.0 Laser 20/9
7 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 0:55:36   0:50:27 7.0  

4/10 - 04/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030 1 1.0  
2 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 2 2.0 Laser 20/9
3 Phantom 1351 John Oldham   995 3 3.0 RS600 4/10
4 Streaker 1844 Chris Smith   1138 4 4.0 RS500 6/9, Laser 20/9
5 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 5 5.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 6 6.0  
7 RS Feva Xl 2049 Ching Wong Elinor O'Leary 1233 7 7.0  
8 RS 300 321 Harry Phelps   985 DNF 10.0  
8 Topper 45055 Kiyo Wong   1340 DNF 10.0 Feva 20/9

11/10 - 11/10/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 985 0:39:12 4 0:39:48 1.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
2 Phantom 1351 John Oldham   995 0:39:50 4 0:40:02 2.0 RS600 4/10
3 Phantom 1289 Richard Barker   995 0:40:13 4 0:40:25 3.0 Albacore 20/9
4 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:42:08 4 0:41:09 4.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10
5 RS 200 1241 CJ Cavalleri Uta Griesenbach 1047 OOD 4   4.3 Laser 20/9
6 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 0:46:03 4 0:44:04 5.0  
7 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 0:47:24 4 0:47:24 6.0  
8 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 0:42:49 3 0:51:48 7.0  

18/10 - 11/10/15

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030 1 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 2 2.0 RS300 13/9, 20/9, 11/10, 18/10
3 Streaker 1844 Chris Smith   1138 3 3.0 RS500 6/9, Laser 20/9
4 RS 200 1409 Clare James Clare 1047 4 4.0  
5 Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 5 5.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 6 6.0  
7 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin   1102 7 7.0  
8 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1064 DNF 9.0 EPS 30/8, 13/9, 20/9, 11/10



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com