Wednesday Evening Series 2015

Island Barn Reservoir SC

Results are final as of 16:43 on July 18, 2015

Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
  1st Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030   (19.0 DNS) 2.0 3.0 3.0 1.0 2.0 30.0 11.0  
  2nd Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   2.0 3.0 2.0 4.0 (5.0) 1.0 17.0 12.0 Kiss my RS
  3rd Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   1.0 1.0 1.0 2.0 (12.0) 8.0 25.0 13.0 Kiss my RS
  4th Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   3.0 6.0 4.0 (7.0) 2.0 3.0 25.0 18.0  
  5th Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   4.0 5.0 (9.0) 9.0 6.0 4.0 37.0 28.0 Team G
  6th Fast Phantom 1351 John Oldham   995   8.0 (12.0) 7.5 1.0 7.0 6.0 41.5 29.5 Team P
  7th Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   (10.0) 8.0 5.0 10.0 3.0 7.0 43.0 33.0 Kiss my RS
  8th Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   7.0 9.0 7.5 5.0 (10.0) 5.0 43.5 33.5 Team G
  9th Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   (12.0) 4.0 11.5 6.0 9.0 9.0 51.5 39.5 Team G
  10th Fast Phantom 1185 Mike Said   995   9.0 (15.5) 10.0 12.0 8.0 11.0 65.5 50.0 Team P
  11th Slow Laser 169278 Julie Harrison   1098   5.0 7.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 75.0 56.0  
  12th Fast RS 500 639 Chris Smith Alistair Smith 975   11.0 10.0 (19.0 DNC) 11.0 13.0 12.0 76.0 57.0 Team P
  13th Fast RS 200 1236 Julie Harrison David Simpson 1047   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 4.0 10.0 79.0 60.0  
  14th Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138   (16.0) 15.5 14.0 13.0 11.0 15.0 ret 84.5 68.5 Team S
  15th Slow Laser 183443 Ben Sharp   1098   6.0 11.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 93.0 74.0  
  16th Slow Solo 4193 Tony Sproat   1130   13.0 13.0 11.5 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 94.5 75.5 Team S
  17th Slow Solo 3636 Peter Cruise   1130   14.0 14.0 13.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 98.0 79.0 Team S
  18th Slow Laser Radial 155982 ?   1135   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 14.0 14.0 15.0 ret 100.0 81.0  
  19th   Topper 19616 Poppy Lambe   1340   17.0 18.0 15.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 107.0 88.0  
  20th Fast RS 200 1259 Colin Hammond   1047   15.0 17.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 108.0 89.0  

R1 - Standard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:38
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   10:38 11:01:19 0:23:19 2 0:23:55 1.0 Kiss my RS
  2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   10:38 11:01:51 0:23:51 2 0:25:16 2.0 Kiss my RS
  3 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   10:38 11:06:16 0:28:16 2 0:25:45 3.0  
  4 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   10:38 11:05:05 0:27:05 2 0:25:52 4.0 Team G
  5 Slow Laser 169278 Julie Harrison   1098   10:38 11:06:26 0:28:26 2 0:25:54 5.0  
  6 Slow Laser 183443 Ben Sharp   1098   10:38 11:06:37 0:28:37 2 0:26:04 6.0  
  7 Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   10:38 11:05:44 0:27:44 2 0:26:29 7.0 Team G
  8 Fast Phantom 1351 John Oldham   995   10:38 11:04:30 0:26:30 2 0:26:38 8.0 Team P
  9 Fast Phantom 1185 Mike Said   995   10:38 11:04:46 0:26:46 2 0:26:54 9.0 Team P
  10 Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   10:38 11:07:40 0:29:40 2 0:28:20 10.0 Kiss my RS
  11 Fast RS 500 639 Chris Smith Alistair Smith 975   10:38 11:05:51 0:27:51 2 0:28:34 11.0 Team P
  12 Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   10:38 11:05:22 0:27:22 2 0:28:59 12.0 Team G
  13 Slow Solo 4193 Tony Sproat   1130   10:38 11:10:46 0:32:46 2 0:29:00 13.0 Team S
  14 Slow Solo 3636 Peter Cruise   1130   10:38 11:11:38 0:33:38 2 0:29:46 14.0 Team S
  15 Fast RS 200 1259 Colin Hammond   1047   10:38 11:10:16 0:32:16 2 0:30:49 15.0  
  16 Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138   10:38 10:57:21 0:19:21 1 0:34:00 16.0 Team S
  17   Topper 19616 Poppy Lambe   1340   10:38 11:01:02 0:23:02 1 0:34:23 17.0  
  18 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030       DNS     19.0  

R2 - Standard Fleet at 11:26:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:26:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   11:26:00 11:48:06 0:22:06 2 0:22:40 1.0 Kiss my RS
  2 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030   11:26:00 11:50:14 0:24:14 2 0:23:32 2.0  
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   11:26:00 11:49:04 0:23:04 2 0:24:26 3.0 Kiss my RS
  4 Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   11:26:00 11:50:24 0:24:24 2 0:25:51 4.0 Team G
  5 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   11:26:00 11:53:38 0:27:38 2 0:26:24 5.0 Team G
  6 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   11:26:00 11:55:00 0:29:00 2 0:26:25 6.0  
  7 Slow Laser 169278 Julie Harrison   1098   11:26:00 11:55:15 0:29:15 2 0:26:38 7.0  
  8 Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   11:26:00 11:54:11 0:28:11 2 0:26:55 8.0 Kiss my RS
  9 Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   11:26:00 11:54:12 0:28:12 2 0:26:56 9.0 Team G
  10 Fast RS 500 639 Chris Smith Alistair Smith 975   11:26:00 11:52:28 0:26:28 2 0:27:09 10.0 Team P
  11 Slow Laser 183443 Ben Sharp   1098   11:26:00 11:56:18 0:30:18 2 0:27:36 11.0  
  12 Fast Phantom 1351 John Oldham   995   11:26:00 11:53:45 0:27:45 2 0:27:53 12.0 Team P
  13 Slow Solo 4193 Tony Sproat   1130   11:26:00 11:57:43 0:31:43 2 0:28:04 13.0 Team S
  14 Slow Solo 3636 Peter Cruise   1130   11:26:00 11:57:48 0:31:48 2 0:28:08 14.0 Team S
  15 Fast Phantom 1185 Mike Said   995   11:26:00 11:54:04 0:28:04 2 0:28:12 15.5 Team P
  15 Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138   11:26:00 11:58:05 0:32:05 2 0:28:12 15.5 Team S
  17 Fast RS 200 1259 Colin Hammond   1047   11:26:00 11:56:18 0:30:18 2 0:28:56 17.0  
  18   Topper 19616 Poppy Lambe   1340   11:26:00 11:46:44 0:20:44 1 0:30:57 18.0  

R3 - Standard Fleet at 11:26:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:12:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   12:12:00 12:34:14 0:22:14 2 0:22:48 1.0 Kiss my RS
  2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   12:12:00 12:34:39 0:22:39 2 0:24:00 2.0 Kiss my RS
  3 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030   12:12:00 12:37:13 0:25:13 2 0:24:29 3.0  
  4 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   12:12:00 12:39:21 0:27:21 2 0:24:55 4.0  
  5 Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   12:12:00 12:38:45 0:26:45 2 0:25:33 5.0 Kiss my RS
  6 Slow Laser 169278 Julie Harrison   1098   12:12:00 12:40:10 0:28:10 2 0:25:39 6.0  
  7 Fast Phantom 1351 John Oldham   995   12:12:00 12:37:36 0:25:36 2 0:25:44 7.5 Team P
  7 Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   12:12:00 12:38:57 0:26:57 2 0:25:44 7.5 Team G
  9 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   12:12:00 12:39:08 0:27:08 2 0:25:55 9.0 Team G
  10 Fast Phantom 1185 Mike Said   995   12:12:00 12:37:59 0:25:59 2 0:26:07 10.0 Team P
  11 Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   12:12:00 12:36:54 0:24:54 2 0:26:23 11.5 Team G
  11 Slow Solo 4193 Tony Sproat   1130   12:12:00 12:41:49 0:29:49 2 0:26:23 11.5 Team S
  13 Slow Solo 3636 Peter Cruise   1130   12:12:00 12:43:03 0:31:03 2 0:27:29 13.0 Team S
  14 Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138   12:12:00 12:44:09 0:32:09 2 0:28:15 14.0 Team S
  15   Topper 19616 Poppy Lambe   1340   12:12:00 12:33:38 0:21:38 1 0:32:17 15.0  

R4 - Standard Fleet at 11:26:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:54:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast Phantom 1351 John Oldham   995   13:54:00 14:15:40 0:21:40 2 0:21:47 1.0 Team P
  2 Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   13:54:00 14:15:21 0:21:21 2 0:21:54 2.0 Kiss my RS
  3 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030   13:54:00 14:17:07 0:23:07 2 0:22:27 3.0  
  4 Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   13:54:00 14:15:24 0:21:24 2 0:22:40 4.0 Kiss my RS
  5 Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   13:54:00 14:19:00 0:25:00 2 0:23:53 5.0 Team G
  6 Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   13:54:00 14:16:41 0:22:41 2 0:24:02 6.0 Team G
  7 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   13:54:00 14:20:26 0:26:26 2 0:24:04 7.0  
  8 Fast RS 200 1236 Julie Harrison David Simpson 1047   13:54:00 14:21:28 0:27:28 2 0:26:14 8.0  
  9 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   13:54:00 14:21:32 0:27:32 2 0:26:18 9.0 Team G
  10 Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   13:54:00 14:21:51 0:27:51 2 0:26:36 10.0 Kiss my RS
  11 Fast RS 500 639 Chris Smith Alistair Smith 975   13:54:00 14:22:05 0:28:05 2 0:28:48 11.0 Team P
  12 Fast Phantom 1185 Mike Said   995   13:54:00 14:23:20 0:29:20 2 0:29:29 12.0 Team P
  13 Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138   13:54:00 14:11:00 0:17:00 1 0:29:53 13.0 Team S
  14 Slow Laser Radial 155982 ?   1135   13:54:00 dsq 10:06:00 2 8:53:55 14.0  

R5 - Standard Fleet at 11:26:00

Start: 333, Finishes: Finish time, Time: 14:31:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030   14:31:00 14:59:05 0:28:05 2 0:27:16 1.0  
  2 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   14:31:00 15:01:09 0:30:09 2 0:27:28 2.0  
  3 Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   14:31:00 15:00:05 0:29:05 2 0:27:47 3.0 Kiss my RS
  4 Fast RS 200 1236 Julie Harrison David Simpson 1047   14:31:00 15:00:51 0:29:51 2 0:28:31 4.0  
  5 Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   14:31:00 14:58:07 0:27:07 2 0:28:44 5.0 Kiss my RS
  6 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   14:31:00 15:01:15 0:30:15 2 0:28:54 6.0 Team G
  7 Fast Phantom 1351 John Oldham   995   14:31:00 15:00:28 0:29:28 2 0:29:37 7.0 Team P
  8 Fast Phantom 1185 Mike Said   995   14:31:00 15:00:39 0:29:39 2 0:29:48 8.0 Team P
  9 Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   14:31:00 14:59:11 0:28:11 2 0:29:51 9.0 Team G
  10 Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   14:31:00 15:02:17 0:31:17 2 0:29:53 10.0 Team G
  11 Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138   14:31:00 14:48:32 0:17:32 1 0:30:49 11.0 Team S
  12 Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   14:31:00 15:01:11 0:30:11 2 0:30:57 12.0 Kiss my RS
  13 Fast RS 500 639 Chris Smith Alistair Smith 975   14:31:00 15:01:59 0:30:59 2 0:31:47 13.0 Team P
  14 Slow Laser Radial 155982 ?   1135   14:31:00 14:51:47 0:20:47 1 0:36:37 14.0  

R6 - Standard Fleet at 11:26:00

Start: 333, Finishes: Finish time, Time: 15:20:00
  Rank Start Weds Class SailNo HelmName CrewName PY HelmId Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
  1 Fast RS 400 917 Mike Curtis Harry Curtis 944   15:20:00 15:29:59 0:09:59 2 0:10:35 1.0 Kiss my RS
  2 Fast RS Aero 9 1023 Gareth Griffiths   1030   15:20:00 15:31:27 0:11:27 2 0:11:07 2.0  
  3 Slow Laser 198928 Kevin Seebaluck   1098   15:20:00 15:33:09 0:13:09 2 0:11:59 3.0  
  4 Fast RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1047   15:20:00 15:32:42 0:12:42 2 0:12:08 4.0 Team G
  5 Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1047   15:20:00 15:32:49 0:12:49 2 0:12:14 5.0 Team G
  6 Fast Phantom 1351 John Oldham   995   15:20:00 15:32:18 0:12:18 2 0:12:22 6.0 Team P
  7 Fast RS 200 1409 Clare James Chris Golding 1047   15:20:00 15:33:41 0:13:41 2 0:13:04 7.0 Kiss my RS
  8 Fast RS 500 659 Peter Curtis James Curtis 975   15:20:00 15:32:52 0:12:52 2 0:13:12 8.0 Kiss my RS
  9 Fast RS 400 845 Douglas Clow Ian Pease 944   15:20:00 15:33:10 0:13:10 2 0:13:57 9.0 Team G
  10 Fast RS 200 1236 Julie Harrison David Simpson 1047   15:20:00 15:34:43 0:14:43 2 0:14:03 10.0  
  11 Fast Phantom 1185 Mike Said   995   15:20:00 15:34:57 0:14:57 2 0:15:02 11.0 Team P
  12 Fast RS 500 639 Chris Smith Alistair Smith 975   15:20:00 15:35:12 0:15:12 2 0:15:35 12.0 Team P
  13 Slow Streaker 1770 Lorraine Lynch   1138       ret     15.0 Team S
  13 Slow Laser Radial 155982 ?   1135       ret     15.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com