Summer Special (incorporating Juniors, Masters and Veterans)

Island Barn Reservoir

Results as of 14:06 on June 7, 2015

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Nett Notes
1st veterans rs aero 1023 Gareth Griffiths   1025 2.0 1.0 3.0  
2nd veterans RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1.0 3.0 4.0  
3rd masters Solo 5466 Paul Playle   1130 3.0 2.0 5.0  
4th veterans Phantom 1351 John Oldham   995 4.0 5.0 9.0 Created from sailno wizard
5th masters LASER 180382 Andy Barnett   1088 7.0 6.0 13.0  
6th masters LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 11.0 4.0 15.0  
7th masters LASER 136401 Mads Oberson   1098 10.0 7.0 17.0  
8th masters Solo 3854 Ben Russell   1130 6.0 13.0 19.0  
9th masters Solo 5033 Ian Peace   1130 8.0 14.0 22.0  
10th veterans Laser 180441 Tony Butler   1088 14.0 9.0 23.0  
11th veterans LASER 183443 Ben Sharp   1098 12.0 11.0 23.0  
12th junior LASER RADIAL 2 Henry Carrow   1135 5.0 21.0 DNC 26.0  
13th veterans LASER EPS 115 Mike Storey   1024 18.0 8.0 26.0  
14th junior National 12 3491 Alex Storey Sophie Storey 1068 17.0 10.0 27.0  
15th veterans LASER 112025 Mark Phillips   1098 13.0 15.0 28.0  
16th veterans LASER 184318 Dave Simpson   1098 9.0 21.0 DNC 30.0  
17th masters RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 19.0 12.0 31.0  
18th veterans LASER 130417 Uta Friesenbach   1098 15.0 18.0 DNF 33.0  
19th veterans ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 20.0 16.0 36.0  
20th junior RS 300 339 Harry Phelps   985 16.0 21.0 DNC 37.0  

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1034
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 veterans RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1034 11:12:35 0:38:35 0:39:34 1.0  
2 veterans rs aero 1023 Gareth Griffiths   1025 1034 11:14:36 0:40:36 0:39:37 2.0  
3 masters Solo 5466 Paul Playle   1130 1034 11:21:41 0:47:41 0:42:12 3.0  
4 veterans Phantom 1351 John Oldham   995 1034 11:17:52 0:43:52 0:44:05 4.0 Created from sailno wizard
5 junior LASER RADIAL 2 Henry Carrow   1135 1034 11:30:09 0:56:09 0:49:28 5.0  
6 masters Solo 3854 Ben Russell   1130 1034 11:29:58 0:55:58 0:49:32 6.0  
7 masters LASER 180382 Andy Barnett   1088 1034 11:28:15 0:54:15 0:49:52 7.0  
8 masters Solo 5033 Ian Peace   1130 1034 11:30:28 0:56:28 0:49:58 8.0  
9 veterans LASER 184318 Dave Simpson   1098 1034 11:29:00 0:55:00 0:50:05 9.0  
10 masters LASER 136401 Mads Oberson   1098 1034 11:29:04 0:55:04 0:50:09 10.0  
11 masters LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 1034 11:29:07 0:55:07 0:50:12 11.0  
12 veterans LASER 183443 Ben Sharp   1098 1034 11:29:15 0:55:15 0:50:19 12.0  
13 veterans LASER 112025 Mark Phillips   1098 1034 11:29:35 0:55:35 0:50:37 13.0  
14 veterans Laser 180441 Tony Butler   1088 1034 11:29:06 0:55:06 0:50:39 14.0  
15 veterans LASER 130417 Uta Friesenbach   1098 1034 11:30:09 0:56:09 0:51:08 15.0  
16 junior RS 300 339 Harry Phelps   985 1034 11:25:09 0:51:09 0:51:56 16.0  
17 junior National 12 3491 Alex Storey Sophie Storey 1068 1034 11:29:29 0:55:29 0:51:57 17.0  
18 veterans LASER EPS 115 Mike Storey   1024 1034 11:27:58 0:53:58 0:52:42 18.0  
19 masters RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 1034 11:29:21 0:55:21 0:52:52 19.0  
20 veterans ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 1034 11:29:47 0:55:47 0:53:23 20.0  

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1232
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 veterans rs aero 1023 Gareth Griffiths   1025 1232 13:15:13 0:43:13 0:42:10 1.0  
2 masters Solo 5466 Paul Playle   1130 1232 13:21:13 0:49:13 0:43:33 2.0  
3 veterans RS 500 659 Peter Curtis Fiona Fardon 975 1232 13:15:21 0:43:21 0:44:28 3.0  
4 masters LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1098 1232 13:21:31 0:49:31 0:45:06 4.0  
5 veterans Phantom 1351 John Oldham   995 1232 13:16:55 0:44:55 0:45:09 5.0 Created from sailno wizard
6 masters LASER 180382 Andy Barnett   1088 1232 13:21:29 0:49:29 0:45:29 6.0  
7 masters LASER 136401 Mads Oberson   1098 1232 13:22:00 0:50:00 0:45:32 7.0  
8 veterans LASER EPS 115 Mike Storey   1024 1232 13:18:46 0:46:46 0:45:40 8.0  
9 veterans Laser 180441 Tony Butler   1088 1232 13:22:11 0:50:11 0:46:07 9.0  
10 junior National 12 3491 Alex Storey Sophie Storey 1068 1232 13:21:32 0:49:32 0:46:23 10.0  
11 veterans LASER 183443 Ben Sharp   1098 1232 13:22:58 0:50:58 0:46:25 11.0  
12 masters RS 200 1409 Clare James Clare Archer 1047 1232 13:23:13 0:51:13 0:48:55 12.0  
13 masters Solo 3854 Ben Russell   1130 1232 13:16:17 0:44:17 0:52:15 13.0  
14 masters Solo 5033 Ian Peace   1130 1232 13:16:47 0:44:47 0:52:51 14.0  
15 veterans LASER 112025 Mark Phillips   1098 1232 13:15:51 0:43:51 0:53:15 15.0  
16 veterans ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1045 1232 13:16:20 0:44:20 0:56:34 16.0  
17 veterans LASER 130417 Uta Friesenbach   1098     DNF   18.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com