Anniversary Series 2015

Island Barn Reservoir SC

Provisional Final Results

Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
  Rank Class Sail No Helm Name Rating April May June July September October Total Nett
  1st Solo 5215 Gareth Griffiths 1130 (5.0) (7.0) (4.0) 1.0 2.0 1.0 20.0 4.0
  2nd RS 500 659 Peter Curtis 975 1.0 (5.0) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 1.0 2.0 85.0 4.0
  3rd Solo 5466 Paul Playle 1130 (38.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 120.0 6.0
  4th Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 (8.0) 1.0 (5.0) 3.0 (38.0 DNC) 3.0 58.0 7.0
  5th Laser 183443 Ben Sharp 1098 4.0 (7.4 OOD) (7.0) 5.0 (14.0) 7.0 44.4 16.0
  6th RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 9.0 (38.0 DNC) 2.0 (38.0 DNC) 9.0 (38.0 DNC) 134.0 20.0
  7th Streaker 1844 Chris Smith 1138 (16.0) (11.0) 8.0 (38.0 DNC) 10.0 6.0 89.0 24.0
  8th Laser 180441 Tony Butler 1098 (38.0 DNC) 8.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) 8.0 8.0 138.0 24.0
  9th Laser 112025 Mark Phillips 1098 10.0 (38.0 DNC) 9.0 6.0 (16.0) (38.0 DNC) 117.0 25.0
  10th Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1130 (38.0 DNC) 15.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 3.0 10.0 142.0 28.0
  11th Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 17.0 OCS 4.0 11.0 (38.0 DNC) 146.0 32.0
  12th Solo 5033 Ian Peace 1130 11.0 (38.0 DNC) 12.0 (38.0 DNC) (20.0) 9.0 128.0 32.0
  13th Laser 168842 John Smith 1098 (38.0 DNC) 12.0 17.0 RET (38.0 DNC) 7.0 (38.0 DNC) 150.0 36.0
  14th Laser Eps 115 Mike Storey 1024 12.5 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 4.0 21.0 RET 151.5 37.5
  15th RS 200 1409 Clare James 1047 14.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 12.0 12.0 152.0 38.0
  16th Albacore 7918 Graham Potter 1045 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 11.0 (38.0 DNC) 13.0 15.0 153.0 39.0
  17th Solo 5315 Andrew Norman 1130 (38.0 DNC) 2.0 3.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 157.0 43.0
  18th Solo 3854 Ben Russell 1130 12.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 18.0 16.0 160.0 46.0
  19th Phantom 1289 Richard Barker 995 2.0 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 36.0 (38.0 DNC) 161.0 47.0
  20th Laser 209059 Tom Wilson 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 6.0 5.0 163.0 49.0
  21st RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 17.3 OOD 16.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (19.0) 17.0 145.3 50.3
  22nd Laser 168115 John Magrath 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 5.0 11.0 168.0 54.0
  23rd RS 300 321 Harry Phelps 985 (38.0 DNC) 10.0 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 168.0 54.0
  24th Laser 201172 Matt Young 1098 13.0 8.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 173.0 59.0
  25th RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 (38.0 DNC) 14.0 14.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 180.0 66.0
  26th Solo 4173 David Lawton 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 21.0 14.0 187.0 73.0
  27th RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1102 24.5 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 31.0 18.0 187.5 73.5
  28th Laser 144282 Brian Greenaway 1098 3.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 193.0 79.0
  29th Int Canoe OD 257 Jim Champ 926 (38.0 DNC) 13.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 28.0 38.0 DNC 193.0 79.0
  30th Laser 106836 Henry Carrow 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 4.0 194.0 80.0
  31st Solo 4252 Cj Cavallari 1130 (38.0 DNC) 4.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 194.0 80.0
  32nd Solo 4463 David Clark 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 23.0 19.0 194.0 80.0
  33rd Solo 5430 Tim Lewis 1130 (38.0 DNC) 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 196.0 82.0
  34th Solo 5277 Evan Cairns 1130 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 196.0 82.0
  35th Laser 1 ? 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 197.0 83.0
  36th Laser 183952 Tom Howard 1098 7.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 197.0 83.0
  37th Laser 169033 Jonathan Braidley 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 10.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 200.0 86.0
  38th Laser Radial 3 Jo Dunn 1135 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 13.0 203.0 89.0
  39th Laser 184318 Dave Simpson 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 13.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 203.0 89.0
  40th Solo 5046 Tony Sproat 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 15.0 38.0 DNC 205.0 91.0
  41st RS 200 227 Ian Cleaver 1047 15.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 205.0 91.0
  42nd Topper 40795 Maisie Bristow 1340 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 17.0 38.0 DNC 207.0 93.0
  43rd RS 300 539 James Curtis 985 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 17.0 RET (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 207.0 93.0
  44th Laser 33313 Jamie Scott 1098 (38.0 DNC) 17.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 207.0 93.0
  45th Laser Radial 130417 Alex Storey 1135 17.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 207.0 93.0
  46th Laser 195226 Andy Collison 1098 (38.0 DNC) 18.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 208.0 94.0
  47th Solo 4647 Mike Lipscombe 1130 (38.0 DNC) 19.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 209.0 95.0
  48th Solo 3636 Peter Cruise 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 22.0 38.0 DNC 212.0 98.0
  49th Topper 47077 Tom Williamson 1340 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 24.0 38.0 DNC 214.0 100.0
  50th Solo 4073 Peter Cottrell 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 25.0 38.0 DNC 215.0 101.0
  51st Topper 45919 Ollie WIlliamson 1340 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 26.0 38.0 DNC 216.0 102.0
  52nd 29er 2027 Nancy Scott 922 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 27.0 38.0 DNC 217.0 103.0
  53rd RS Vision 1506 Colin Bristow 1134 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 29.0 38.0 DNC 219.0 105.0
  54th Solo 505 Peter Halliday 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 30.0 38.0 DNC 220.0 106.0
  55th Laser 44519a J Christophe Maerten 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 32.0 38.0 DNC 222.0 108.0
  56th RS Feva XL 1518 Maxi Tustain 1233 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 33.0 38.0 DNC 223.0 109.0
  57th RS Feva XL 2049 Ching Wong 1233 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 34.0 38.0 DNC 224.0 110.0
  58th Solo 2042 John Carpenter 1130 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 35.0 38.0 DNC 225.0 111.0
  59th Laser 150360 Mike Wong 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 37.0 38.0 DNC 227.0 113.0

Personal Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
  Rank Class Sail No Helm Name Rating April May June July September October Total Nett
  1st Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 (16.0) 3.0 1.0 (38.0 DNC) (8.0) 1.0 67.0 5.0
  2nd RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 2.0 OOD 1.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (3.0) 2.0 84.0 5.0
  3rd Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 2.0 (38.0 DNC) 6.0 1.0 (11.0) (38.0 DNC) 96.0 9.0
  4th Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 3.0 (8.2 OOD) 4.0 2.0 (26.0) (6.0) 49.2 9.0
  5th Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 (10.0) 4.0 (7.0) 3.0 (38.0 DNC) 4.0 66.0 11.0
  6th Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 4.0 (38.0 DNC) 10.0 (38.0 DNC) (15.0) 3.0 108.0 17.0
  7th Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1130 (15.0) (17.0) 11.0 5.0 (24.0) 5.0 77.0 21.0
  8th Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 (38.0 DNC) 12.0 5.0 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 137.0 23.0
  9th RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 6.0 13.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (22.0) 8.0 125.0 27.0
  10th Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 5.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 14.0 9.0 142.0 28.0
  11th Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1243 (38.0 DNC) 15.5 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 6.0 11.5 147.0 33.0
  12th Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1208 (38.0 DNC) 11.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) 12.0 10.0 147.0 33.0
  13th Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 (38.0 DNC) 9.0 17.0 RET (38.0 DNC) 9.0 (38.0 DNC) 149.0 35.0
  14th RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 11.0 (38.0 DNC) 2.0 (38.0 DNC) 28.0 (38.0 DNC) 155.0 41.0
  15th RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 13.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 18.5 14.0 159.5 45.5
  16th RS 300 - Band 2 321 Harry Phelps 1084 (38.0 DNC) 6.5 3.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 161.5 47.5
  17th Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 17.0 OCS 4.0 29.0 (38.0 DNC) 164.0 50.0
  18th Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 8.0 5.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 165.0 51.0
  19th Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 12.0 (38.0 DNC) 23.0 16.0 165.0 51.0
  20th Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 17.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 13.0 21.0 RET 165.0 51.0
  21st Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 7.0 13.0 172.0 58.0
  22nd Solo - Band 0 5315 Andrew Norman 1130 (38.0 DNC) 11.0 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 172.0 58.0
  23rd Solo - Band 3 4173 David Lawton 1300 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 17.0 7.0 176.0 62.0
  24th Solo - Band 4 4463 David Clark 1356 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 10.0 15.0 177.0 63.0
  25th Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 12.0 18.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 36.0 (38.0 DNC) 180.0 66.0
  26th RS 400 - Band 2 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 1038 (38.0 DNC) 14.0 14.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 180.0 66.0
  27th Laser - Band 2 209059 Tom Wilson 1153 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 18.5 11.5 182.0 68.0
  28th RS Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1267 23.5 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 30.0 17.0 184.5 70.5
  29th Solo - Band 5 5046 Tony Sproat 1413 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 1.0 38.0 DNC 191.0 77.0
  30th Laser - Band 2 144282 Brian Greenaway 1208 1.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 191.0 77.0
  31st Topper - Band 5 40795 Maisie Bristow 1675 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 2.0 38.0 DNC 192.0 78.0
  32nd Solo - Band 2 4252 Cj Cavallari 1243 (38.0 DNC) 2.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 192.0 78.0
  33rd Topper - Band 5 47077 Tom Williamson 1675 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 4.0 38.0 DNC 194.0 80.0
  34th Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019 (38.0 DNC) 10.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 32.0 38.0 DNC 194.0 80.0
  35th Topper - Band 5 45919 Ollie WIlliamson 1675 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 5.0 38.0 DNC 195.0 81.0
  36th Laser - Band 5 195226 Andy Collison 1373 (38.0 DNC) 6.5 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 196.5 82.5
  37th Laser - Band 2 1 ? 1153 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 197.0 83.0
  38th Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 7.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 197.0 83.0
  39th Laser - Band 3 169033 Jonathan Braidley 1263 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 8.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 198.0 84.0
  40th Laser - Band 4 33312 Jamie Scott 1318 (38.0 DNC) 8.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 198.0 84.0
  41st Laser - Band 1 183952 Tom Howard 1153 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 199.0 85.0
  42nd Laser - Band 1 184318 Dave Simpson 1153 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 13.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 203.0 89.0
  43rd RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1152 14.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 204.0 90.0
  44th Solo - Band 0 5430 Tim Lewis 1130 (38.0 DNC) 15.5 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 205.5 91.5
  45th RS Feva XL - Band 5 1518 Maxi Tustain 1541 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 16.0 38.0 DNC 206.0 92.0
  46th RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1034 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 17.0 RET (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 207.0 93.0
  47th Laser Radial - Band 2 130417 Alex Storey 1249 17.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 207.0 93.0
  48th Laser 106836 Henry Carrow 1098 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 18.0 208.0 94.0
  49th Laser Radial 3 Jo Dunn 1135 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 19.0 209.0 95.0
  50th Solo - Band 2 4647 Mike Lipscombe 1243 (38.0 DNC) 19.0 OOD (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 209.0 95.0
  51st Solo - Band 3 3636 Peter Cruise 1300 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 20.0 38.0 DNC 210.0 96.0
  52nd RS Feva XL - Band 5 2049 Ching Wong 1541 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 21.0 38.0 DNC 211.0 97.0
  53rd Laser - Band 4 44519a J Christophe Maerten 1318 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 25.0 38.0 DNC 215.0 101.0
  54th 29er - Band 3 2027 Nancy Scott 1060 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 27.0 38.0 DNC 217.0 103.0
  55th Solo - Band 2 4073 Peter Cottrell 1243 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 31.0 38.0 DNC 221.0 107.0
  56th Solo - Band 4 2042 John Carpenter 1356 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 33.0 38.0 DNC 223.0 109.0
  57th Solo - Band 2 505 Peter Halliday 1243 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 34.0 38.0 DNC 224.0 110.0
  58th RS Vision - Band 1 1506 Colin Bristow 1191 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 35.0 38.0 DNC 225.0 111.0
  59th Laser - Band 4 150360 Mike Wong 1318 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 37.0 38.0 DNC 227.0 113.0

Please note that where competitors have sailed more than one class their results will not be combined until the end of the series.

April - Standard Fleet - 23/4/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:08:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS 500 659 Peter Curtis 975 0:06:00 0:54:14 0:48:14 4 0:49:28 1.0
  2 Phantom 1289 Richard Barker 995 0:06:00 0:57:17 0:51:17 4 0:51:32 2.0
  3 Laser 144282 Brian Greenaway 1098 0:06:00 0:48:35 0:42:35 3 0:51:43 3.0
  4 Laser 183443 Ben Sharp 1098 0:06:00 0:48:49 0:42:49 3 0:52:00 4.0
  5 Solo 5215 Gareth Griffiths 1130 0:06:00 0:50:15 0:44:15 3 0:52:13 5.0
  6 Solo 5277 Evan Cairns 1130 0:06:00 0:50:23 0:44:23 3 0:52:22 6.0
  7 Laser 183952 Tom Howard 1098 0:06:00 0:49:37 0:43:37 3 0:52:58 7.0
  8 Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 0:06:00 0:49:42 0:43:42 3 0:53:04 8.0
  9 RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 0:06:00 0:48:21 0:42:21 3 0:53:56 9.0
  10 Laser 112025 Mark Phillips 1098 0:06:00 0:50:36 0:44:36 3 0:54:10 10.0
  11 Solo 5033 Ian Peace 1130 0:08:00 0:54:22 0:46:22 3 0:54:43 11.0
  12 Solo 3854 Ben Russell 1130 0:08:00 0:54:39 0:46:39 3 0:55:03 12.0
  13 Laser Eps 115 Mike Storey 1024 0:06:00   OOD 3   12.5
  14 Laser 201172 Matt Young 1098 0:06:00 0:51:29 0:45:29 3 0:55:14 13.0
  15 RS 200 1409 Clare James 1047 0:06:00 0:50:32 0:44:32 3 0:56:43 14.0
  16 RS 200 227 Ian Cleaver 1047 0:06:00 0:50:49 0:44:49 3 0:57:04 15.0
  17 Streaker 1844 Chris Smith 975 0:06:00 0:51:09 0:45:09 3 1:01:45 16.0
  18 Laser Radial 130417 Alex Storey 1135 0:06:00   OOD 3   17.0
  19 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:08:00   OOD 3   17.3
  20 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1102     OOD     24.5

May - Standard Fleet - 17/5/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 0:00:00 0:54:32 0:54:32 5 0:49:40 1.0
  2 Solo 5315 Andrew Norman 1130 00:00:00 0:57:16 0:57:16 5 0:50:41 2.0
  3 Solo 5466 Paul Playle 1130 0:00:00 0:57:22 0:57:22 5 0:50:46 3.0
  4 Solo 4252 Cj Cavallari 1130 0:00:00 0:57:46 0:57:46 5 0:51:07 4.0
  5 RS 500 659 Peter Curtis 975 0:00:00 0:50:11 0:50:11 5 0:51:28 5.0
  6 Solo 5430 Tim Lewis 1130 0:00:00 0:58:13 0:58:13 5 0:51:31 6.0
  7 Solo 5215 Gareth Griffiths 1130 0:00:00 0:58:52 0:58:52 5 0:52:06 7.0
  8 Laser 183443 Ben Sharp 1098     OOD     7.4
  9 Laser 180441 Tony Butler 1098 0:00:00   OOD 5   8.0
  9 Laser 201172 Matt Young 1098 0:00:00 0:58:07 0:58:07 5 0:52:56 8.0
  11 Phantom 1289 Richard Barker 995 0:00:00 0:52:54 0:52:54 5 0:53:10 9.0
  12 RS 300 321 Harry Phelps 985 0:00:00 0:52:23 0:52:23 5 0:53:11 10.0
  13 Streaker 1844 Chris Smith 1138 0:00:00 0:61:08 1:01:08 5 0:53:43 11.0
  14 Laser 168842 John Smith 1098 0:00:00 0:59:56 0:59:56 5 0:54:35 12.0
  15 Int Canoe OD 257 Jim Champ 926 0:00:00 0:50:39 0:50:39 5 0:54:42 13.0
  16 RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944 0:00:00 0:53:26 0:53:26 5 0:56:36 14.0
  17 Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1130 0:00:00 0:51:14 0:51:14 4 0:56:40 15.0
  18 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:02:00 0:58:44 0:56:44 5 0:56:44 16.0
  19 Laser 33313 Jamie Scott 1098 00:02:00 0:54:13 0:52:13 4 0:59:27 17.0
  20 Laser 195226 Andy Collison 1098 00:02:00 0:55:04 0:53:04 4 1:00:25 18.0
  21 Solo 4647 Mike Lipscombe 1130 0:00:00   OOD 5   19.0

June - Standard Fleet - 17/5/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Solo 5466 Paul Playle 1130 0:00:00 0:44:07 0:44:07 3 0:39:02 1.0
  2 RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 0:00:00 0:41:11 0:41:11 3 0:39:20 2.0
  3 Solo 5315 Andrew Norman 1130 0:00:00 0:45:35 0:45:35 3 0:40:20 3.0
  4 Solo 5215 Gareth Griffiths 1130 0:00:00 0:46:35 0:46:35 3 0:41:13 4.0
  5 Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1030 0:00:00 0:42:49 0:42:49 3 0:41:34 5.0
  6 RS 300 321 Harry Phelps 985 0:00:00 0:41:15 0:41:15 3 0:41:53 6.0
  7 Laser 183443 Ben Sharp 1098 0:00:00 0:47:04 0:47:04 3 0:42:52 7.0
  8 Streaker 1844 Chris Smith 1138 0:00:00 0:48:50 0:48:50 3 0:42:55 8.0
  9 Laser 112025 Mark Phillips 1098 0:00:00 0:50:00 0:50:00 3 0:45:32 9.0
  10 Laser 169033 Jonathan Braidley 1098 0:00:00 0:33:53 0:33:53 2 0:46:17 10.0
  11 Albacore 7918 Graham Potter 1045 0:00:00 0:48:53 0:48:53 3 0:46:47 11.0
  12 Solo 5033 Ian Peace 1130 0:00:00 0:35:29 0:35:29 2 0:47:06 12.0
  13 Laser 184318 Dave Simpson 1098 0:00:00 0:35:07 0:35:07 2 0:47:58 13.0
  14 RS 400 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 944     OOD     14.0
  15 Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098     OCS     17.0
  15 Laser 168842 John Smith 1098     RET     17.0
  15 RS 300 539 James Curtis 985     RET     17.0

July - Standard Fleet - 19/7/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Solo 5215 Gareth Griffiths 1030 10:30:00 11:11:07 0:41:07 4 0:39:55 1.0
  2 Solo 5466 Paul Playle 1130 10:30:00 11:15:32 0:45:32 4 0:40:18 2.0
  3 Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 10:30:00 11:14:20 0:44:20 4 0:40:23 3.0
  4 Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 10:30:00 11:14:53 0:44:53 4 0:40:53 4.0
  5 Laser 183443 Ben Sharp 1098 10:30:00 11:15:40 0:45:40 4 0:41:35 5.0
  6 Laser 112025 Mark Phillips 1098 10:30:00 11:16:57 0:46:57 4 0:42:46 6.0
  7 Laser 1 ? 1098 10:30:00 11:17:14 0:47:14 4 0:43:01 7.0

September - Standard Fleet - 20/9/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:36:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:38:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:40:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS 500 659 Peter Curtis 985 10:36:00 11:21:00 0:45:00 4 0:45:41 1.0
  2 Solo 5215 Gareth Griffiths 1030 10:36:00 11:23:10 0:47:10 4 0:45:48 2.0
  3 Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1130 10:36:00 11:28:58 0:52:58 4 0:46:52 3.0
  4 Laser Eps 115 Mike Storey 1024 10:36:00 11:24:10 0:48:10 4 0:47:02 4.0
  5 Laser 168115 John Magrath 1098 10:36:00 11:27:44 0:51:44 4 0:47:07 5.0
  6 Laser 209059 Tom Wilson 1098 10:36:00 11:28:10 0:52:10 4 0:47:31 6.0
  7 Laser 168842 John Smith 1098 10:36:00 11:28:31 0:52:31 4 0:47:50 7.0
  8 Laser 180441 Tony Butler 1098 10:36:00 11:29:55 0:53:55 4 0:49:06 8.0
  9 RS 200 1241 CJ Cavallari 1098 10:36:00 11:29:58 0:53:58 4 0:49:09 9.0
  10 Streaker 1844 Chris Smith 1098 10:36:00 11:30:26 0:54:26 4 0:49:34 10.0
  11 Laser 198928 Kevin Seebaluck 1098 10:36:00 11:30:28 0:54:28 4 0:49:36 11.0
  12 RS 200 1409 Clare James 1047 10:36:00 11:28:08 0:52:08 4 0:49:48 12.0
  13 Albacore 7918 Graham Potter 1045 10:36:00 11:28:39 0:52:39 4 0:50:23 13.0
  14 Laser 183443 Ben Sharp 1098 10:36:00 11:31:30 0:55:30 4 0:50:33 14.0
  15 Solo 5046 Tony Sproat 1130 10:38:00 11:20:51 0:42:51 3 0:50:34 15.0
  16 Laser 112025 Mark Phillips 1098 10:36:00 11:31:39 0:55:39 4 0:50:41 16.0
  17 Topper 40795 Maisie Bristow 1340 10:40:00 11:31:00 0:51:00 3 0:50:45 17.0
  18 Solo 3854 Ben Russell 1130 10:38:00 11:21:43 0:43:43 3 0:51:35 18.0
  19 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 10:38:00 11:29:38 0:51:38 4 0:51:38 19.0
  20 Solo 5033 Ian Peace 1130 10:38:00 11:21:46 0:43:46 3 0:51:39 20.0
  21 Solo 4173 David Lawton 1130 10:38:00 11:22:06 0:44:06 3 0:52:02 21.0
  22 Solo 3636 Peter Cruise 1130 10:38:00 11:22:10 0:44:10 3 0:52:07 22.0
  23 Solo 4463 David Clark 1130 10:38:00 11:22:25 0:44:25 3 0:52:25 23.0
  24 Topper 47077 Tom Williamson 1340 10:40:00 11:32:42 0:52:42 3 0:52:26 24.0
  25 Solo 4073 Peter Cottrell 1130 10:36:00 11:20:40 0:44:40 3 0:52:42 25.0
  26 Topper 45919 Ollie WIlliamson 1340 10:40:00 11:33:21 0:53:21 3 0:53:05 26.0
  27 29er 2027 Nancy Scott 922 10:36:00 11:25:15 0:49:15 4 0:53:25 27.0
  28 Int Canoe OD 257 Jim Champ 926 10:36:00 11:25:50 0:49:50 4 0:53:49 28.0
  29 RS Vision 1506 Colin Bristow 1134 10:36:00 11:22:20 0:46:20 3 0:54:29 29.0
  30 Solo 505 Peter Halliday 1130 10:36:00 11:22:14 0:46:14 3 0:54:33 30.0
  31 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1102 10:38:00 11:23:28 0:45:28 3 0:55:01 31.0
  32 Laser 44519a J Christophe Maerten 1098 10:38:00 11:23:20 0:45:20 3 0:55:03 32.0
  33 RS Feva XL 1518 Maxi Tustain 1233 10:40:00 11:32:05 0:52:05 3 0:56:19 33.0
  34 RS Feva XL 2049 Ching Wong 1233 10:40:00 11:32:42 0:52:42 3 0:56:59 34.0
  35 Solo 2042 John Carpenter 1130 10:38:00 11:28:10 0:50:10 3 0:59:12 35.0
  36 Phantom 1289 Richard Barker 1045 10:36:00 11:22:57 0:46:57 3 0:59:54 36.0
  37 Laser 150360 Mike Wong 1098 10:38:00 11:22:17 0:44:17 2 1:20:40 37.0

October - Standard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:07:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Solo 5215 Gareth Griffiths 1030 0:05:00 0:37:39 0:32:39   0:31:42 1.0
  2 RS 500 659 Peter Curtis 985 0:05:00 0:36:30 0:31:30   0:31:59 2.0
  3 Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 0:05:00 0:41:03 0:36:03   0:32:50 3.0
  4 Laser 106836 Henry Carrow 1098 0:05:00 0:42:42 0:37:42   0:34:20 4.0
  5 Laser 209059 Tom Wilson 1098 0:05:00 0:42:44 0:37:44   0:34:22 5.0
  6 Streaker 1844 Chris Smith 1138 0:05:00 0:44:26 0:39:26   0:34:39 6.0
  7 Laser 183443 Ben Sharp 1098 0:05:00 0:43:34 0:38:34   0:35:07 7.0
  8 Laser 180441 Tony Butler 1098 0:05:00 0:44:03 0:39:03   0:35:34 8.0
  9 Solo 5033 Ian Peace 1130 0:07:00 0:47:31 0:40:31   0:35:51 9.0
  10 Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1130 0:05:00 0:45:41 0:40:41   0:36:00 10.0
  11 Laser 168115 John Magrath 1098 0:05:00 0:44:44 0:39:44   0:36:11 11.0
  12 RS 200 1409 Clare James 1047 0:05:00 0:43:00 0:38:00   0:36:18 12.0
  13 Laser Radial 3 Jo Dunn 1135 0:05:00 0:46:19 0:41:19   0:36:24 13.0
  14 Solo 4173 David Lawton 1130 0:07:00 0:48:32 0:41:32   0:36:45 14.0
  15 Albacore 7918 Graham Potter 1045 0:05:00 0:43:25 0:38:25   0:36:46 15.0
  16 Solo 3854 Ben Russell 1130 0:07:00 0:48:42 0:41:42   0:36:54 16.0
  17 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 0:07:00 0:45:13 0:38:13   0:38:13 17.0
  18 RS Aero 5 1698 Caroline Baldwin 1102 0:07:00 0:49:40 0:42:40   0:38:43 18.0
  19 Solo 4463 David Clark 1130 0:07:00 0:51:50 0:44:50   0:39:41 19.0
  20 Laser Eps 115 Mike Storey 1024     RET     21.0

April - Personal Fleet - 23/4/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:08:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Laser - Band 2 144282 Brian Greenaway 1208 0:06:00 0:48:35 0:42:35 3 0:47:00 1.0
  2 RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:08:00   OOD 3   2.0
  2 Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 0:06:00 0:50:36 0:44:36 3 0:47:05 2.0
  4 Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 0:06:00 0:48:49 0:42:49 3 0:47:16 3.0
  5 Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 0:08:00 0:54:22 0:46:22 3 0:47:33 4.0
  6 Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 0:08:00 0:54:39 0:46:39 3 0:47:51 5.0
  7 RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 0:06:00 0:54:14 0:48:14 4 0:49:28 6.0
  8 Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 0:06:00 0:50:23 0:44:23 3 0:49:51 7.0
  9 Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 0:06:00 0:51:29 0:45:29 3 0:50:12 8.0
  10 Laser - Band 1 183952 Tom Howard 1153 0:06:00 0:49:37 0:43:37 3 0:50:26 9.0
  11 Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 0:06:00 0:49:42 0:43:42 3 0:50:32 10.0
  12 RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 0:06:00 0:48:21 0:42:21 3 0:51:23 11.0
  13 Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 0:06:00 0:57:17 0:51:17 4 0:51:32 12.0
  14 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 0:06:00 0:50:32 0:44:32 3 0:51:33 13.0
  15 RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1152 0:06:00 0:50:49 0:44:49 3 0:51:52 14.0
  16 Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1130 0:06:00 0:50:15 0:44:15 3 0:52:13 15.0
  17 Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1121 0:06:00 0:51:09 0:45:09 3 0:53:42 16.0
  18 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 0:06:00   OOD 3   17.0
  18 Laser Radial - Band 2 130417 Alex Storey 1249 0:06:00   OOD 3   17.0
  20 RS Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1267     OOD     23.5

May - Personal Fleet - 17/5/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:02:00 0:58:44 0:56:44 5 0:45:23 1.0
  2 Solo - Band 2 4252 Cj Cavallari 1243 0:00:00 0:57:46 0:57:46 5 0:46:28 2.0
  3 Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 0:00:00 0:61:08 1:01:08 5 0:46:42 3.0
  4 Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 0:00:00 0:54:32 0:54:32 5 0:47:18 4.0
  5 Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 0:00:00 0:58:07 0:58:07 5 0:48:07 5.0
  6 RS 300 - Band 2 321 Harry Phelps 1084 0:00:00 0:52:23 0:52:23 5 0:48:19 6.5
  6 Laser - Band 5 195226 Andy Collison 1373 00:02:00 0:55:04 0:53:04 4 0:48:19 6.5
  8 Laser - Band 4 33312 Jamie Scott 1318 00:02:00 0:54:13 0:52:13 4 0:49:31 8.0
  9 Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208     OOD     8.2
  10 Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 0:00:00 0:59:56 0:59:56 5 0:49:37 9.0
  11 Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019 0:00:00 0:50:39 0:50:39 5 0:49:42 10.0
  12 Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1208 0:00:00   OOD 5   11.0
  12 Solo - Band 0 5315 Andrew Norman 1130 00:00:00 0:57:16 0:57:16 5 0:50:41 11.0
  14 Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 0:00:00 0:57:22 0:57:22 5 0:50:46 12.0
  15 RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 0:00:00 0:50:11 0:50:11 5 0:51:28 13.0
  16 RS 400 - Band 2 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 1038 0:00:00 0:53:26 0:53:26 5 0:51:29 14.0
  17 Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1243 0:00:00 0:51:14 0:51:14 4 0:51:31 15.5
  17 Solo - Band 0 5430 Tim Lewis 1130 0:00:00 0:58:13 0:58:13 5 0:51:31 15.5
  19 Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1130 0:00:00 0:58:52 0:58:52 5 0:52:06 17.0
  20 Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 0:00:00 0:52:54 0:52:54 5 0:53:10 18.0
  21 Solo - Band 2 4647 Mike Lipscombe 1243 0:00:00   OOD 5   19.0

June - Personal Fleet - 17/5/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 0:00:00 0:48:50 0:48:50 3 0:37:18 1.0
  2 RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 0:00:00 0:41:11 0:41:11 3 0:37:28 2.0
  3 RS 300 - Band 2 321 Harry Phelps 1084 0:00:00 0:41:15 0:41:15 3 0:38:03 3.0
  4 Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 0:00:00 0:47:04 0:47:04 3 0:38:58 4.0
  5 Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 0:00:00 0:44:07 0:44:07 3 0:39:02 5.0
  6 Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 0:00:00 0:50:00 0:50:00 3 0:39:35 6.0
  7 Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1076 0:00:00 0:42:49 0:42:49 3 0:39:48 7.0
  8 Laser - Band 3 169033 Jonathan Braidley 1263 0:00:00 0:33:53 0:33:53 2 0:40:14 8.0
  9 Solo - Band 0 5315 Andrew Norman 1130 0:00:00 0:45:35 0:45:35 3 0:40:20 9.0
  10 Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 0:00:00 0:35:29 0:35:29 2 0:40:57 10.0
  11 Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1130 0:00:00 0:46:35 0:46:35 3 0:41:13 11.0
  12 Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 0:00:00 0:48:53 0:48:53 3 0:42:30 12.0
  13 Laser - Band 1 184318 Dave Simpson 1153 0:00:00 0:35:07 0:35:07 2 0:45:41 13.0
  14 RS 400 - Band 2 845 Douglas Clow/Ian Hamilton 1038     OOD     14.0
  15 Laser - Band 2 168842 John Smith 1208     RET     17.0
  15 Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153     OCS     17.0
  15 RS 300 - Band 1 539 James Curtis 1034     RET     17.0

July - Personal Fleet - 19/7/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 10:30:00 11:16:57 0:46:57 4 0:37:10 1.0
  2 Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 10:30:00 11:15:40 0:45:40 4 0:37:48 2.0
  3 Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 10:30:00 11:14:20 0:44:20 4 0:38:27 3.0
  4 Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 10:30:00 11:14:53 0:44:53 4 0:38:56 4.0
  5 Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1030 10:30:00 11:11:07 0:41:07 4 0:39:55 5.0
  6 Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1130 10:30:00 11:15:32 0:45:32 4 0:40:18 6.0
  7 Laser - Band 2 1 ? 1153 10:30:00 11:17:14 0:47:14 4 0:40:58 7.0

September - Personal Fleet - 20/9/2015

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:36:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:38:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Solo - Band 5 5046 Tony Sproat 1413 10:38:00 11:20:51 0:42:51 3 0:40:26 1.0
  2 Topper - Band 5 40795 Maisie Bristow 1675 10:40:00 11:31:00 0:51:00 3 0:40:36 2.0
  3 RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 10:38:00 11:29:38 0:51:38 4 0:41:18 3.0
  4 Topper - Band 5 47077 Tom Williamson 1675 10:40:00 11:32:42 0:52:42 3 0:41:57 4.0
  5 Topper - Band 5 45919 Ollie WIlliamson 1675 10:40:00 11:33:21 0:53:21 3 0:42:28 5.0
  6 Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1243 10:36:00 11:28:58 0:52:58 4 0:42:37 6.0
  7 Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 10:36:00 11:27:44 0:51:44 4 0:42:50 7.0
  8 Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1263 10:36:00 11:30:26 0:54:26 4 0:43:06 8.0
  9 Laser - Band 2 168842 John Smith 1208 10:36:00 11:28:31 0:52:31 4 0:43:28 9.0
  10 Solo - Band 4 4463 David Clark 1356 10:38:00 11:22:25 0:44:25 3 0:43:40 10.0
  11 Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 10:36:00 11:31:39 0:55:39 4 0:44:04 11.0
  12 Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1208 10:36:00 11:29:55 0:53:55 4 0:44:38 12.0
  13 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 10:36:00 11:24:10 0:48:10 4 0:44:48 13.0
  14 Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 10:38:00 11:21:43 0:43:43 3 0:44:50 14.0
  15 Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 10:38:00 11:21:46 0:43:46 3 0:44:53 15.0
  16 RS Feva XL - Band 5 1518 Maxi Tustain 1541 10:40:00 11:32:05 0:52:05 3 0:45:04 16.0
  17 Solo - Band 3 4173 David Lawton 1300 10:38:00 11:22:06 0:44:06 3 0:45:14 17.0
  18 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 10:36:00 11:28:08 0:52:08 4 0:45:15 18.5
  18 Laser - Band 2 209059 Tom Wilson 1153 10:36:00 11:28:10 0:52:10 4 0:45:15 18.5
  20 Solo - Band 3 3636 Peter Cruise 1300 10:38:00 11:22:10 0:44:10 3 0:45:18 20.0
  21 RS Feva XL - Band 5 2049 Ching Wong 1541 10:40:00 11:32:42 0:52:42 3 0:45:36 21.0
  22 RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 985 10:36:00 11:21:00 0:45:00 4 0:45:41 22.0
  23 Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 10:36:00 11:28:39 0:52:39 4 0:45:47 23.0
  24 Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1030 10:36:00 11:23:10 0:47:10 4 0:45:48 24.0
  25 Laser - Band 4 44519a J Christophe Maerten 1318 10:38:00 11:23:20 0:45:20 3 0:45:52 25.0
  26 Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 10:36:00 11:31:30 0:55:30 4 0:45:57 26.0
  27 29er - Band 3 2027 Nancy Scott 1060 10:36:00 11:25:15 0:49:15 4 0:46:28 27.0
  28 RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1153 10:36:00 11:29:58 0:53:58 4 0:46:48 28.0
  29 Laser - Band 1 198928 Kevin Seebaluck 1153 10:36:00 11:30:28 0:54:28 4 0:47:14 29.0
  30 RS Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1267 10:38:00 11:23:28 0:45:28 3 0:47:51 30.0
  31 Solo - Band 2 4073 Peter Cottrell 1243 10:36:00 11:20:40 0:44:40 3 0:47:55 31.0
  32 Int Canoe OD - Band 2 257 Jim Champ 1019 10:36:00 11:25:50 0:49:50 4 0:48:54 32.0
  33 Solo - Band 4 2042 John Carpenter 1356 10:38:00 11:28:10 0:50:10 3 0:49:20 33.0
  34 Solo - Band 2 505 Peter Halliday 1243 10:36:00 11:22:14 0:46:14 3 0:49:36 34.0
  35 RS Vision - Band 1 1506 Colin Bristow 1191 10:36:00 11:22:20 0:46:20 3 0:51:52 35.0
  36 Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1097 10:36:00 11:22:57 0:46:57 3 0:57:04 36.0
  37 Laser - Band 4 150360 Mike Wong 1318 10:38:00 11:22:17 0:44:17 2 1:07:12 37.0

October - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:07:00
  Rank Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Streaker - Band 3 1844 Chris Smith 1309 0:05:00 0:44:26 0:39:26   0:30:07 1.0
  2 RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 0:07:00 0:45:13 0:38:13   0:30:34 2.0
  3 Solo - Band 3 5033 Ian Peace 1300 0:07:00 0:47:31 0:40:31   0:31:10 3.0
  4 Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 0:05:00 0:41:03 0:36:03   0:31:16 4.0
  5 Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1030 0:05:00 0:37:39 0:32:39   0:31:42 5.0
  6 Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 0:05:00 0:43:34 0:38:34   0:31:56 6.0
  7 Solo - Band 3 4173 David Lawton 1300 0:07:00 0:48:32 0:41:32   0:31:57 7.0
  8 RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 985 0:05:00 0:36:30 0:31:30   0:31:59 8.0
  9 Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 0:07:00 0:48:42 0:41:42   0:32:05 9.0
  10 Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1208 0:05:00 0:44:03 0:39:03   0:32:20 10.0
  11 Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1243 0:05:00 0:45:41 0:40:41   0:32:44 11.5
  11 Laser - Band 2 209059 Tom Wilson 1153 0:05:00 0:42:44 0:37:44   0:32:44 11.5
  13 Laser - Band 2 168115 John Magrath 1208 0:05:00 0:44:44 0:39:44   0:32:54 13.0
  14 RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 0:05:00 0:43:00 0:38:00   0:32:59 14.0
  15 Solo - Band 4 4463 David Clark 1356 0:07:00 0:51:50 0:44:50   0:33:04 15.0
  16 Albacore - Band 2 7918 Graham Potter 1150 0:05:00 0:43:25 0:38:25   0:33:24 16.0
  17 RS Aero 5 - Band 3 1698 Caroline Baldwin 1267 0:07:00 0:49:40 0:42:40   0:33:41 17.0
  18 Laser 106836 Henry Carrow 1098 0:05:00 0:42:42 0:37:42   0:34:20 18.0
  19 Laser Radial 3 Jo Dunn 1135 0:05:00 0:46:19 0:41:19   0:36:24 19.0
  20 Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075     RET     21.0



Sailwave Scoring Software 2.18.5
www.sailwave.com