Spring Handicap a.m. Series 2014

Island Barn Reservoir SC

Overall

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 20/7 27/7 3/8 17/8 24/8 31/8 7/9 14/9 21/9 5/10 12/10 19/10 Total Nett Notes
1st RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 (13.0 DNC) (2.0) (13.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.5 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 64.5 6.5 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
2nd STREAKER 1844 Chris Smith   1146 2.0 3.0 2.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (5.0) 2.0 85.0 15.0 500 on 12/10
3rd RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) (9.0 DNF) 5.8 OOD 4.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNF) 1.0 (13.0 DNC) 5.8 OOD 98.6 24.6  
4th LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 5.0 4.0 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 111.0 33.0  
5th PHANTOM 1351 John Oldham   1002 3.0 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 114.0 36.0  
6th BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 1.0 4.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNF) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 118.0 40.0  
7th Int Canoe 257 Jim Champ   895 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 7.0 4.0 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 119.0 41.0  
8th NATIONAL 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1068 (13.0 DNC) 1.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 120.0 42.0 EPS on 3/8, RS100 on 14/9
9th RS 100 8.4 88 Andy Barnett   1000 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 OOD (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 123.0 45.0 RS200 on 14/9
10th RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 4.0 7.0 5.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 10.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 123.0 45.0  
11th RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 125.0 47.0 500 on 27/7, RS Aero9 on 17/8
12th STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1146 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 6.0 13.0 DNC 128.0 50.0  
13th RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 13.0 DNC 2.0 4.0 131.0 53.0  
14th PHANTOM 1289 Richard Barker   1002 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.5 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 132.5 54.5  
15th PHANTOM 1185 Mike Said   1002 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 138.0 60.0  
16th RS 200 1265 Mike Curtis Harry Curtis 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 140.0 62.0  
17th RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 10.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 145.0 67.0  
18th RS VISION 1506 Colin Bristow Maisie Bristow 1116 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 146.0 68.0  
19th NATIONAL 12 3491 Alex Storey   1068 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 147.0 69.0  
20th TOPPER 44375 Ellie Wall   1322 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 149.0 71.0  
21st RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 946 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 149.0 71.0  
22nd   236       (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 150.0 72.0 Created from sailno wizard
23rd RS 200 1236 Alison Baldwin   1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 150.0 72.0  
24th RS 200 481 Steve Green Alicia Green 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 152.0 74.0  
25th TOPPER 40795 Maisie Bristow   1322 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 152.0 74.0  
26th RS 200 1236 Harry Phelps Lucy Ridler 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 152.0 74.0 RS100 on 17/8
27th RS 500 639 Alistair Smith   975 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 12.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 155.0 77.0  

20/7 - 20/7/14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 1 1.0  
2 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 2 2.0 500 on 12/10
3 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 3 3.0  
4 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 4 4.0  
5 Int Canoe 257 Jim Champ   895 5 5.0  

27/7 - 27/7/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1068 11:14:22 0:44:22   0:41:33 1.0 EPS on 3/8, RS100 on 14/9
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 11:12:49 0:42:49   0:43:15 2.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
3 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 11:19:52 0:49:52   0:43:31 3.0 500 on 12/10
4 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 11:20:16 0:50:16   0:43:43 4.0  
5 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 975 11:13:22 0:43:22   0:44:29 5.0 500 on 27/7, RS Aero9 on 17/8
6 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 11:16:59 0:46:59   0:44:42 6.0  
7 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 11:23:40 0:53:40   0:53:40 7.0  

3/8 - 3/8/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 1 1.0  
2 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 2 2.0 500 on 12/10
2 RS 100 8.4 88 Andy Barnett   1000 OOD 2.0 RS200 on 14/9
4 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1068 3 3.0 EPS on 3/8, RS100 on 14/9
5 NATIONAL 12 3491 Alex Storey   1068 4 4.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 5 5.0  
7 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 6 6.0  
8 RS 200 1236 Alison Baldwin   1051 7 7.0  

17/8 - 17/8/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
2 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 2 2.0 500 on 27/7, RS Aero9 on 17/8
3 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 3 3.0 500 on 12/10
4 RS 200 1265 Mike Curtis Harry Curtis 1051 4 4.0  
5 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 5 5.0  
6 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 6 6.0  
7 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 DNF 9.0  
7 RS 200 1236 Harry Phelps Lucy Ridler 1051 DNF 9.0 RS100 on 17/8

24/8 - 24/8/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 11:12:53 0:42:53 3 0:43:19 1.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
2 RS 100 8.4 88 Andy Barnett   1000 11:19:22 0:49:22 3 0:49:22 2.0 RS200 on 14/9
3 STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1146 11:13:58 0:43:58 2 0:57:33 3.0  
4 Int Canoe 257 Jim Champ   895 11:26:44 0:56:44 3 1:03:23 4.0  
5 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051   OOD     5.8  

31/8 - 31/8/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 10:49:54 0:49:54   0:50:24 1.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
2 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 11:02:44 1:02:44   0:52:56 2.0  
3 RS VISION 1506 Colin Bristow Maisie Bristow 1116 11:01:33 1:01:33   0:55:09 3.0  
4 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 10:59:10 0:59:10   0:56:18 4.0  
5 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 10:57:13 0:57:13   0:57:06 5.0  
6 RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 946 10:56:13 0:56:13   0:59:26 6.0  
7 Int Canoe 257 Jim Champ   895 10:58:30 0:58:30   1:05:22 7.0  

7/9 - 7/9/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 1 1.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
2 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 2 2.0  
3 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 3 3.0  
4 Int Canoe 257 Jim Champ   895 4 4.0  
5 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 5 5.0  

14/9 - 14/9/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1035
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 11:29:14 0:54:14 4 0:51:36 1.0 500 on 27/7, RS Aero9 on 17/8
2 RS 100 8.4 88 Andy Barnett   1051 11:29:24 0:54:24 4 0:51:46 2.0 RS200 on 14/9
3 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 11:36:21 1:01:21 4 0:53:32 3.0 500 on 12/10
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:27:46 0:52:46 4 0:54:07 4.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
5 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 113954 1:04:54 4 0:54:46 5.0  
6 TOPPER 44375 Ellie Wall   1322 11:33:32 0:58:32 3 0:59:02 6.0  
7 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1000 11:34:30 0:59:30 4 0:59:30 7.0 EPS on 3/8, RS100 on 14/9
8 Int Canoe 257 Jim Champ   895 11:29:47 0:54:47 4 1:01:13 8.0  
9 TOPPER 40795 Maisie Bristow   1322 11:41:34 1:06:34 3 1:07:08 9.0  
10 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 01:13:02 14:38:02 3 15:58:02 10.0  
11 RS 500 639 Alistair Smith   975   DNF     12.0  

21/9 - 21/9/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1035
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.5 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
1 PHANTOM 1289 Richard Barker   1002 1 1.5  
3 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 3 3.0  
4 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 4 4.0  
5 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1068 5 5.0 EPS on 3/8, RS100 on 14/9
6 RS 200 1265 Mike Curtis Harry Curtis 1051 6 6.0  
7   236       7 7.0 Created from sailno wizard
8 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 8 8.0  
9 RS 200 481 Steve Green Alicia Green 1051 9 9.0  
10 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 10 10.0  
11 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 DNF 13.0  
11 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 DNF 13.0  

5/10 - 5/10/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1035
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 1 1.0  
2 STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1146 2 2.0  

12/10 - 12/10/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1046
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 PHANTOM 1289 Richard Barker   1002 11:44:45 0:58:45   0:58:38 1.0  
2 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 11:48:25 1:02:25   0:59:23 2.0  
3 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 11:54:45 1:08:45   0:59:47 3.0  
4 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 12:00:45 1:14:45   1:03:05 4.0  
5 STREAKER 1844 Chris Smith   975 11:49:30 1:03:30   1:05:08 5.0 500 on 12/10
6 STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1146 12:00:55 1:14:55   1:05:22 6.0  

19/10 - 19/10/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1046
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.0 300 on 27/7, 17/8, 24/8, 31/8
2 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 2 2.0 500 on 12/10
3 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 3 3.0  
4 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 4 4.0  
5 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 OOD 5.8  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com