Spring Handicap a.m. Series 2014

Island Barn Reservoir SC

Overall

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 6/4 13/4 20/4 27/4 4/5 11/5 18/5 25/5 1/6 15/6 22/6 29/6 6/7 13/7 Total Nett Notes
1st RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 (1.8 OOD) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (13.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) (6.0) 36.8 7.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2nd RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 2.6 OOD 3.0 3.0 2.0 2.0 (4.0) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (5.0) 88.6 14.6 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
3rd LASER EPS 114 Mike Storey   1024 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (8.0) (13.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (13.0 DNC) 2.0 4.1 OOD (13.0 DNF) 2.0 102.1 16.1 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
4th PHANTOM 1351 John Oldham   1002 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 3.0 OOD 2.0 (13.0 DNC) 3.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (6.0) 5.0 1.0 102.0 18.0  
5th LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 3.0 4.0 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 3.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 116.0 25.0  
6th BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 7.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.6 OOD 2.0 5.0 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 131.6 40.6  
7th RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 4.0 7.0 (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) 6.6 OOD 6.0 7.0 (8.0) (8.0) (13.0 DNC) 124.6 43.6 RS100 8.4 from 15/6 on
8th MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 7.0 DNF 8.0 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 4.0 135.0 44.0 RS200 on 29/6, 13/7
9th RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 3.0 137.0 46.0  
10th STREAKER 1844 Chris Smith   1146 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 4.0 5.3 OOD 5.0 XPA (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 143.3 52.3  
11th RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 6.0 4.7 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 148.7 57.7  
12th RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 10.0 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 11.0 9.0 13.0 DNC 155.0 64.0  
13th PHANTOM 1185 Mike Said   1002 (13.0 DNC) 7.0 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 7.0 13.0 DNC 155.0 64.0  
14th MERLIN-ROCKET 3341 Roy Poole   990 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.3 OOD 13.0 DNC 4.0 10.0 13.0 DNC 13.0 DNC 155.3 64.3  
15th Int Canoe 257 Jim Champ   895 (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 9.0 DNF 13.0 DNC 10.0 13.0 DNC 158.0 67.0  
16th RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 946 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.5 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 159.5 68.5  
17th LASER 4.7 -- Alex Storey   1185 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 171.0 80.0  
18th RS 200 481 Steve Green Alicia Green 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 171.0 80.0  
19th RS 200 1236 Harry Phelps Lucy Ridler 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 172.0 81.0  
20th TOPPER 4.2 46795 Maisie Bristow   1380 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 174.0 83.0  
21st TOPPER 46623 Nancy Scott   1322 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 174.0 83.0  
22nd MAGNO 0808 Andy Collison   1175 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 174.0 83.0  
23rd RS 200 1236 Simon Hamilton Penny Hamilton 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 176.0 85.0  
24th LASER RADIAL 130417 Uta Riesenbach   1122 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 177.0 86.0  
25th STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1146 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 13.0 DNC 178.0 87.0  
26th RS 500 639 Alistair Smith   975 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 13.0 DNC 178.0 87.0  
27th BLAZE   Preston Taylor   1026 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 180.0 89.0  

6/4 - 6/4/14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 1 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 OOD 1.8 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
3 LASER 4.7 -- Alex Storey   1185 2 2.0  
4 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 OOD 2.6 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
5 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 3 3.0  

13/4 - 13/4/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 11:21:28 0:51:28   0:48:58 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:19:20 0:49:20   0:50:36 2.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
3 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 990 11:20:12 0:50:12   0:50:42 3.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
4 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 11:31:10 1:01:10   0:51:37 4.0  
5 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 11:29:33 0:59:33   0:51:47 5.0  
6 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 11:28:10 0:58:10   0:54:19 6.0 RS100 8.4 from 15/6 on
7 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 11:25:46 0:55:46   0:55:39 7.0  
8 Int Canoe 257 Jim Champ   895 11:20:58 0:50:58   0:56:57 8.0  

20/4 - 20/4/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 2 2.0  
3 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 3 3.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
4 LASER EPS 114 Mike Storey   1024 4 4.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
5 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 5 5.0  
6 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 6 6.0  
7 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 7 7.0  
8 LASER RADIAL 130417 Uta Riesenbach   1122 8 8.0  

27/4 - 27/4/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 10:45:18 0:45:18 4 0:46:28 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 10:50:03 0:50:03 4 0:47:37 2.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
3 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 10:45:28 0:45:28 3 0:51:09 3.0  
4 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 10:44:40 0:44:40 3 0:55:36 4.0 RS100 8.4 from 15/6 on
5 MAGNO 0808 Andy Collison   1175 10:53:53 0:53:53 3 1:01:09 5.0  
6 RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 946   OOD     5.5  
7 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150   DNF     7.0  
7 RS 200 1236 Simon Hamilton Penny Hamilton 1051   OOD 3   7.0  

4/5 - 4/5/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 2 2.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
3 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 OOD 3.0  
3 MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 3 3.0 RS200 on 29/6, 13/7
5 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 4 4.0  
6 MERLIN-ROCKET 3341 Roy Poole   990 5 5.0  
7 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 6 6.0  
8 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 7 7.0 RS100 8.4 from 15/6 on
9 LASER EPS 114 Mike Storey   1024 8 8.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
10 RS 200 481 Steve Green Alicia Green 1051 9 9.0  
11 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 10 10.0  
12 BLAZE   Preston Taylor   1026 OOD 11.0  

11/5 - 11/5/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 10:30:20 0:30:20 3 0:31:07 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 10:34:47 0:34:47 3 0:34:43 2.0  
3 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 10:30:49 0:30:49 2 0:39:01 3.0  
4 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1122 10:31:17 0:31:17 2 0:41:49 4.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
5 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051   OOD     4.7  
6 TOPPER 46623 Nancy Scott   1322 10:34:00 0:34:00 1 1:17:09 5.0  
7 STREAKER 1844 Chris Smith   1146   OOD     5.3  
8 MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 990   DNF     7.0 RS200 on 29/6, 13/7
9 RS 500 639 Alistair Smith   975   OOD 2   11.0  

18/5 - 18/5/14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 LASER EPS 114 Mike Storey   1068 11:23:35 0:53:35 3 0:50:10 1.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:19:05 0:49:05 3 0:50:21 2.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
3 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 11:15:58 0:43:58 2 0:53:58 4.0  
4 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 11:30:14 XPA 3 0:52:34 5.0  
4 TOPPER 4.2 46795 Maisie Bristow   1377 11:21:47 0:49:47 2 0:54:14 5.0  
6 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 11:35:10 1:05:10 3 0:55:00 6.0  
7 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 11:30:06 1:00:06 3 0:56:07 7.0 RS100 8.4 from 15/6 on
8 MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 11:28:36 0:56:36 3 0:57:10 8.0 RS200 on 29/6, 13/7
9 Int Canoe 257 Jim Champ   895 11:22:02 0:52:02 3 0:58:08 9.0  

25/5 - 25/5/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 922 11:10:51 0:40:51   0:44:18 1.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
2 LASER EPS 114 Mike Storey   1068 11:19:16 0:49:16   0:46:08 2.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
3 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 11:17:19 0:47:19   0:47:13 3.0  
4 RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 946 11:22:43 0:52:43   0:55:44 4.0  

1/6 - 1/6/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 LASER EPS 114 Mike Storey   1063 1 1.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
2 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 2 2.0  
3 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 3 3.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
4 MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 4 4.0 RS200 on 29/6, 13/7
5 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 OOD 4.6  
6 MERLIN-ROCKET 3341 Roy Poole   990 OOD 6.3  
7 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 OOD 6.6 RS100 8.4 from 15/6 on

15/6 - 15/6/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 2 2.0  
3 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 3 3.0  
4 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 4 4.0  
5 Int Canoe 257 Jim Champ   895 5 5.0  
6 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1071 6 6.0 RS100 8.4 from 15/6 on

22/6 - 22/6/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1032
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 11:23:17 0:51:17 3 0:51:48 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 LASER EPS 114 Mike Storey   1024 11:15:08 0:43:08 2 1:03:11 2.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
3 RS 200 1236 Harry Phelps Lucy Ridler 1051 11:18:16 0:46:16 2 1:06:02 3.0  
4 MERLIN-ROCKET 3341 Roy Poole   990 11:16:44 0:44:44 2 1:07:47 4.0  
5 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 11:30:48 0:58:48 2 1:16:42 5.0  
6 RS 200 481 Steve Green Alicia Green 1051 11:27:54 0:55:54 2 1:19:47 6.0  
7 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1000 11:29:33 0:57:33 2 1:26:20 7.0 RS100 8.4 from 15/6 on
8 Int Canoe 257 Jim Champ   895   DNF     9.0  

29/6 - 29/6/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 10:43:09 0:43:09 4 0:43:35 1.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
2 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 10:48:54 0:48:54 4 0:46:32 2.0  
3 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 10:57:36 0:57:36 4 0:48:36 3.0  
4 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 10:49:16 0:49:16 4 0:49:10 4.0  
5 LASER EPS 114 Mike Storey   1024   OOD     4.1 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
6 MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 10:51:53 0:51:53 4 0:49:22 5.0 RS200 on 29/6, 13/7
7 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 10:49:35 0:49:35 4 0:49:29 6.0  
8 RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 946 10:49:31 0:49:31 4 0:52:21 7.0  
9 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1000 10:52:33 0:52:33 4 0:52:33 8.0 RS100 8.4 from 15/6 on
10 STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1146 10:45:27 0:45:27 3 0:52:53 9.0  
11 MERLIN-ROCKET 3341 Roy Poole   990 10:54:29 0:54:29 4 0:55:02 10.0  
12 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 10:55:30 0:55:30 3 1:00:33 11.0  

6/7 - 6/7/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 1 1.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 2 2.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6
3 RS 200 1409 Clare James Fiona 1051 3 3.0  
4 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 4 4.0  
5 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 5 5.0  
6 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 6 6.0  
7 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 7 7.0  
8 RS VAREO 220 Dave Baldwin   1000 8 8.0 RS100 8.4 from 15/6 on
9 RS FEVA XL 3357 Talulah Anna Rowe 1222 9 9.0  
10 Int Canoe 257 Jim Champ   895 10 10.0  
11 RS 500 639 Alistair Smith   975 11 11.0  
12 LASER EPS 114 Mike Storey   1024 DNF 13.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7

13/7 - 13/7/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 11:26:00 0:56:00   0:55:53 1.0  
2 LASER EPS 114 Mike Storey   1068 11:30:21 1:00:21   0:56:30 2.0 N12 18/5, 25/5, 1/6, 13/7
3 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 11:30:02 1:00:02   0:57:07 3.0  
4 MERLIN-ROCKET 3463 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 11:31:12 1:01:12   0:58:14 4.0 RS200 on 29/6, 13/7
5 RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1051 11:31:23 1:01:23   0:58:24 5.0 300 on 13/4, Radial on 11/5, 29er on 25/5
6 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:28:35 0:58:35   1:00:05 6.0 300 on 20/4, 15/6, 22/6, 29/6



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com