Wednesday Evening Series 2015

Island Barn Reservoir SC

Provisional Results

Standard Fleet

Sailed: 1, Discards: 1, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
  Class Sail No Helm Name Rating April Notes
  RS 500 659 Peter Curtis 975 (1.0)  
  Phantom 1289 Richard Barker 995 (2.0)  
  Laser 144282 Brian Greenaway 1098 (3.0)  
  Laser 183443 Ben Sharp 1098 (4.0)  
  Solo 5215 Gareth Griffiths 1130 (5.0)  
  Solo 5277 Evan Cairns 1130 (6.0)  
  Laser 183952 Tom Howard 1098 (7.0)  
  Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 (8.0)  
  RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 (9.0)  
  Laser 112025 Mark Phillips 1098 (10.0)  
  Solo 5033 Tony Peace 1130 (11.0)  
  Solo 3854 Ben Russell 1130 (12.0)  
  Laser 201172 Matt Young 1098 (13.0)  
  RS 200 1409 Clare James 1047 (14.0)  
  RS 200 227 Ian Cleaver 1047 (15.0)  
  RS 500 639 Chris Smith 975 (16.0)  
  RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 (17.0 OOD)  
  Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150 (17.0 OOD)  
  Laser Radial 130417 Alex Storey 1135 (17.0 OOD)  
  National 12 3491 Mike Storey 1064 (17.0 OOD)  

Personal Fleet

Sailed: 1, Discards: 1, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
  Class Sail No Helm Name Rating April Notes
  Laser - Band 2 144282 Brian Greenaway 1208 (1.0)  
  Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 (2.0)  
  Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 (3.0)  
  Solo - Band 3 5033 Tony Peace 1300 (4.0)  
  Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 (5.0)  
  RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 (6.0)  
  Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 (7.0)  
  Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 (8.0)  
  Laser - Band 1 183952 Tom Howard 1153 (9.0)  
  Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 (10.0)  
  RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 (11.0)  
  Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 (12.0)  
  RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 (13.0)  
  RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1152 (14.0)  
  Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1130 (15.0)  
  RS 500 - Band 3 639 Chris Smith 1121 (16.0)  
  Laser Radial - Band 2 130417 Alex Storey 1249 (17.0 OOD)  
  National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064 (17.0 OOD)  
  RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 (17.0 OOD)  
  Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323 (17.0 OOD)  

April - Standard Fleet - 23/4/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:08:00
  Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  RS 500 659 Peter Curtis 975 0:06:00 0:54:14 0:48:14 4 0:49:28  
  Phantom 1289 Richard Barker 995 0:06:00 0:57:17 0:51:17 4 0:51:32  
  Laser 144282 Brian Greenaway 1098 0:06:00 0:48:35 0:42:35 3 0:51:43  
  Laser 183443 Ben Sharp 1098 0:06:00 0:48:49 0:42:49 3 0:52:00  
  Solo 5215 Gareth Griffiths 1130 0:06:00 0:50:15 0:44:15 3 0:52:13  
  Solo 5277 Evan Cairns 1130 0:06:00 0:50:23 0:44:23 3 0:52:22  
  Laser 183952 Tom Howard 1098 0:06:00 0:49:37 0:43:37 3 0:52:58  
  Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1098 0:06:00 0:49:42 0:43:42 3 0:53:04  
  RS 200 1241 CJ Cavallari 1047 0:06:00 0:48:21 0:42:21 3 0:53:56  
  Laser 112025 Mark Phillips 1098 0:06:00 0:50:36 0:44:36 3 0:54:10  
  Solo 5033 Tony Peace 1130 0:08:00 0:54:22 0:46:22 3 0:54:43  
  Solo 3854 Ben Russell 1130 0:08:00 0:54:39 0:46:39 3 0:55:03  
  Laser 201172 Matt Young 1098 0:06:00 0:51:29 0:45:29 3 0:55:14  
  RS 200 1409 Clare James 1047 0:06:00 0:50:32 0:44:32 3 0:56:43  
  RS 200 227 Ian Cleaver 1047 0:06:00 0:50:49 0:44:49 3 0:57:04  
  RS 500 639 Chris Smith 975 0:06:00 0:51:09 0:45:09 3 1:01:45  
  RS 100 8.4 508 Dave Baldwin 1000 00:08:00   OOD 3    
  Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1150     OOD      
  Laser Radial 130417 Alex Storey 1135 0:06:00   OOD 3    
  National 12 3491 Mike Storey 1064     OOD      

April - Personal Fleet - 23/4/2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:08:00
  Class Sail No Helm Name Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  Laser - Band 2 144282 Brian Greenaway 1208 0:06:00 0:48:35 0:42:35 3 0:47:00  
  Laser - Band 3 112025 Mark Phillips 1263 0:06:00 0:50:36 0:44:36 3 0:47:05  
  Laser - Band 2 183443 Ben Sharp 1208 0:06:00 0:48:49 0:42:49 3 0:47:16  
  Solo - Band 3 5033 Tony Peace 1300 0:08:00 0:54:22 0:46:22 3 0:47:33  
  Solo - Band 3 3854 Ben Russell 1300 0:08:00 0:54:39 0:46:39 3 0:47:51  
  RS 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 0:06:00 0:54:14 0:48:14 4 0:49:28  
  Solo - Band 1 5277 Evan Cairns 1187 0:06:00 0:50:23 0:44:23 3 0:49:51  
  Laser - Band 2 201172 Matt Young 1208 0:06:00 0:51:29 0:45:29 3 0:50:12  
  Laser - Band 1 183952 Tom Howard 1153 0:06:00 0:49:37 0:43:37 3 0:50:26  
  Laser - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1153 0:06:00 0:49:42 0:43:42 3 0:50:32  
  RS 200 - Band 1 1241 CJ Cavallari 1099 0:06:00 0:48:21 0:42:21 3 0:51:23  
  Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 995 0:06:00 0:57:17 0:51:17 4 0:51:32  
  RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 0:06:00 0:50:32 0:44:32 3 0:51:33  
  RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1152 0:06:00 0:50:49 0:44:49 3 0:51:52  
  Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1130 0:06:00 0:50:15 0:44:15 3 0:52:13  
  RS 500 - Band 3 639 Chris Smith 1121 0:06:00 0:51:09 0:45:09 3 0:53:42  
  Laser Radial - Band 2 130417 Alex Storey 1249 0:06:00   OOD 3    
  National 12 - Band 0 3491 Mike Storey 1064     OOD      
  RS 100 8.4 - Band 5 508 Dave Baldwin 1250 00:08:00   OOD 3    
  Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1323     OOD      



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com