Autumn Handicap p.m. Series 2014

Island Barn Reservoir SC

Results as of 15:57 on December 28, 2014

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 2/11 - 1 2/11 - 2 9/11 - 1 9/11 - 2 16/11 - 1 16/11 - 2 23/11 - 1 23/11 - 2 30/11 - 1 30/11 - 2 7/12 - 1 7/12 - 2 14/12 - 1 14/12 - 2 21/12 - 1 21/12 - 2 28/12 - 1 28/12 - 2 Total Nett Notes
1st RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1.0 (8.0) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (6.0) (5.0) (4.0) 3.4 OOD 3.4 OOD (4.0) 1.0 (4.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 (6.0) 89.8 16.8 300 16/11
2nd SOLO 5168 Tim Lewis   1146 (5.0) (6.0) 3.0 3.0 1.0 3.0 2.0 (5.0) 1.0 2.0 2.0 (6.0 DNF) (6.0) (5.0) (4.0) (18.0 DNC) (3.6 OOD) 3.6 OOD 79.2 20.6  
3rd SOLO 4386 Mike Dray   1146 (7.0) 1.0 4.0 1.0 (5.0) 1.0 3.0 (6.0) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 1.0 147.0 21.0 DZero 16/11-1
4th SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 2.0 3.0 (6.0) (4.0) 2.0 (10.0) 1.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 OOD 4.0 OOD (11.0 DNF) (18.0 DNC) 1.0 3.0 142.0 21.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
5th Solo 5466 Paul Playle   1146 3.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (9.0) 7.0 (11.0 DNF) (8.0) 2.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (8.0) 3.0 2.0 (18.0 DNC) 3.0 4.0 155.0 29.0 DZero 16/11-1
6th Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 (10.5) (10.0) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 2.0 (9.0) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.2 OOD 5.2 OOD 1.0 2.0 5.0 (18.0 DNC) (6.0) 5.0 157.9 32.4 full rig 16/11, DZero 23/11
7th LASER 183443 Ben Sharp   1088 (13.5) (12.0) (7.0) 6.0 6.0 4.0 (7.0) (11.0 DNF) 5.0 7.0 5.0 4.0 (10.0) (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) 5.0 (9.0) 153.5 48.0 DZero 16/11-2
8th RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 1.0 6.8 OOD 6.8 OOD 3.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (15.0) 10.0 211.6 52.6 DZero 16/11-2
9th RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 2.0 18.0 DNC 18.0 DNC 230.0 68.0 Laser 23/11
10th PHANTOM 1351 John Oldham   1002 (17.0) 17.0 8.5 OOD 8.5 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 2.0 7.0 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 229.0 68.0 Fireball 2/11
11th RS 300 339 Harry Phelps   990 10.5 7.0 10.0 9.0 7.0 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.8 OOD 9.8 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) (15.0) 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 242.1 83.1  
12th NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 4.0 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 (18.0 DNC) 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 250.0 88.0 EPS 30/11
13th RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 10.0 18.0 DNC 18.0 DNC 13.0 2.0 252.0 90.0  
14th ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 9.0 13.0 13.0 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 9.5 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 12.0 255.5 93.5  
15th LASER 180441 Tony Butler   1088 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 7.0 (18.0 DNC) 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 13.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 262.0 100.0  
16th LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1088 8.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 7.0 281.0 119.0  
17th SOLO 5319 Tony Penfold   1146 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 8.0 282.0 120.0  
18th BLAZE 622 Preston Taylor   1026 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 9.5 (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.8 OOD 8.8 OOD 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 287.1 125.1  
19th LASER 198928 Kevin Seebaluck   1088 13.5 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 289.5 127.5  
20th RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 290.0 128.0 Vision on 19/10
21st BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 11.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 296.0 134.0  
22nd LASER 112025 Mark Phillips   1088 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 298.0 136.0  
23rd TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 6.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 299.0 137.0  
24th RS 200 1265 Sue Julie 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 DNF 4.0 DNS 18.0 DNC 18.0 DNC 303.0 141.0  
25th LASER 168115 John Magrath   1088 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 10.0 8.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 306.0 144.0  
26th RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 13.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 309.0 147.0  
27th SOLO 5033 Ian Peace   1146 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 17.0 18.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 16.0 18.0 DNC 309.0 147.0  
28th LASER 201172 Matt Young   1088 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 11.0 310.0 148.0  
29th SOLO 3854 Ben Russell   1146 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 18.0 DNC 311.0 149.0  
30th RS 200 1236 Douglas Clow Ian Hamilton 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 12.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 312.0 150.0  
31st RS 100 508 Dave Baldwin   1000 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 13.0 12.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 313.0 151.0  
32nd SOLO 3174 Roy Poole   1146 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 18.0 DNC 314.0 152.0  
33rd LASER 165372 Simon Bean   1088 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 314.0 152.0  
34th TOPPER 45106 Ella Valentine   1322 12.0 14.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 314.0 152.0  
35th LASER 185372 Simon Bean   1088 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 315.0 153.0  
36th PHANTOM 1185 Mike Said   1002 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 16.0 11.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 315.0 153.0  
37th Streaker 1844 Chris Smith   1146 15.0 OOD 15.0 OOD 15.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 315.0 153.0  
38th RS 200 368 David Marlow Sophie Rix 1051 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 317.0 155.0  
39th TOPPER 4.2 15881 Ching Wong   1377 16.0 15.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 319.0 157.0  
40th TOPPER 37533 Emma McCon...   1322 15.0 16.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 319.0 157.0  
41st CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   895 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 14.0 18.0 DNC 320.0 158.0 RS100 2nd race 24/8
42nd SOLO 505 Peter Halliday   1146 (18.0 OOD) (18.0 OOD) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 324.0 162.0  

2/11 - 1 - 02/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:21:32 2 0:22:05 1.0 300 16/11
2 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:25:26 2 0:22:12 2.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
3 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:25:54 2 0:22:36 3.0 DZero 16/11-1
4 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 0:24:19 2 0:22:46 4.0 EPS 30/11
5 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:26:17 2 0:22:56 5.0  
6 TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 0:15:14 1 0:23:03 6.0  
7 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:26:38 2 0:23:14 7.0 DZero 16/11-1
8 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1088 0:25:36 2 0:23:32 8.0  
9 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:24:49 2 0:23:38 9.0  
10 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 0:26:58 2 0:24:02 10.5 full rig 16/11, DZero 23/11
10 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:23:48 2 0:24:02 10.5  
12 TOPPER 45106 Ella Valentine   1322 0:16:14 1 0:24:34 12.0  
13 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:26:51 2 0:24:41 13.5 DZero 16/11-2
13 LASER 198928 Kevin Seebaluck   1088 0:26:51 2 0:24:41 13.5  
15 Streaker 1844 Chris Smith   1146 OOD     15.0  
15 TOPPER 37533 Emma McCon...   1322 0:17:24 1 0:26:19 15.0  
17 TOPPER 4.2 15881 Ching Wong   1377 0:18:19 1 0:26:36 16.0  
18 PHANTOM 1351 John Oldham   975 0:27:08 2 0:27:50 17.0 Fireball 2/11
19 SOLO 505 Peter Halliday   1146 OOD     18.0  

2/11 - 2 - 02/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:27:10   0:23:42 1.0 DZero 16/11-1
2 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:27:25   0:23:55 2.0 DZero 16/11-1
3 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:27:31   0:24:01 3.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
4 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1088 0:26:18   0:24:10 4.0  
5 TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 0:32:27   0:24:33 5.0  
6 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:28:13   0:24:37 6.0  
7 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:24:25   0:24:40 7.0  
8 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:24:04   0:24:41 8.0 300 16/11
9 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 0:26:29   0:24:48 9.0 EPS 30/11
10 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 0:27:59   0:24:56 10.0 full rig 16/11, DZero 23/11
11 LASER 198928 Kevin Seebaluck   1088 0:27:12   0:25:00 11.0  
12 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:27:46   0:25:31 12.0 DZero 16/11-2
13 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:27:15   0:25:57 13.0  
14 TOPPER 45106 Ella Valentine   1322 0:34:38   0:26:12 14.0  
15 Streaker 1844 Chris Smith   1146 OOD     15.0  
15 TOPPER 4.2 15881 Ching Wong   1377 0:36:21   0:26:24 15.0  
17 TOPPER 37533 Emma McCon...   1322 0:35:09   0:26:35 16.0  
18 PHANTOM 1351 John Oldham   975 0:28:50   0:29:34 17.0 Fireball 2/11
19 SOLO 505 Peter Halliday   1146 OOD     18.0  

9/11 - 1 - 09/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1304
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 0:22:58 2 0:21:51 1.0 Laser 23/11
2 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:23:06 2 0:21:59 2.0  
3 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:25:24 2 0:22:10 3.0  
4 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:26:43 2 0:23:19 4.0 DZero 16/11-1
5 LASER 180441 Tony Butler   1088 0:27:04 2 0:24:53 5.0  
6 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:28:44 2 0:25:04 6.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
7 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:27:49 2 0:25:34 7.0 DZero 16/11-2
8 SOLO 5319 Tony Penfold   1146 0:29:39 2 0:25:52 8.0  
9 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 OOD     8.5 Fireball 2/11
10 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 0:29:48 2 0:25:55 9.0  
11 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:25:41 2 0:25:57 10.0  
12 SOLO 3854 Ben Russell   1146 0:30:05 2 0:26:15 11.0  
13 SOLO 5033 Ian Peace   1146 0:30:23 2 0:26:31 12.0  
14 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:27:53 2 0:26:33 13.0  
15 RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 0:20:41 1 0:33:51 14.0  
16 Streaker 1844 Chris Smith   1146 12:29:40 2 10:54:10 15.0  

9/11 - 2 - 09/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1343
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:21:43   0:18:57 1.0 DZero 16/11-1
2 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 0:20:05   0:19:07 2.0 Laser 23/11
3 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:22:10   0:19:21 3.0  
4 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:22:40   0:19:47 4.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
5 SOLO 5319 Tony Penfold   1146 0:23:05   0:20:09 5.0  
6 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:22:43   0:20:53 6.0 DZero 16/11-2
7 LASER 180441 Tony Butler   1088 0:22:46   0:20:56 7.0  
8 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:22:05   0:21:02 8.0  
9 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 OOD     8.5 Fireball 2/11
10 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:21:25   0:21:38 9.0  

16/11 - 1 - 16/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:30:52   0:26:56 1.0  
2 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:31:05   0:27:07 2.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
3 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 0:28:14   0:28:31 3.0 300 16/11
4 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1088 0:31:39   0:29:05 4.0 full rig 16/11, DZero 23/11
5 SOLO 4386 Mike Dray   1015 0:30:28   0:30:01 5.0 DZero 16/11-1
6 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:32:57   0:30:17 6.0 DZero 16/11-2
7 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:30:00   0:30:18 7.0  
8 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:31:59   0:30:26 8.0 DZero 16/11-2
9 Solo 5466 Paul Playle   1015 0:32:20   0:31:51 9.0 DZero 16/11-1

16/11 - 2 - 16/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:16:53   0:14:44 1.0 DZero 16/11-1
2 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1088 0:16:19   0:15:00 2.0 full rig 16/11, DZero 23/11
3 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:17:15   0:15:03 3.0  
4 LASER 183443 Ben Sharp   1015 0:15:37   0:15:23 4.0 DZero 16/11-2
5 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1015 0:15:38   0:15:24 5.0 DZero 16/11-2
6 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 0:15:18   0:15:27 6.0 300 16/11
7 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:17:57   0:15:40 7.0 DZero 16/11-1
8 LASER 112025 Mark Phillips   1088 0:17:51   0:16:24 8.0  
9 LASER 180441 Tony Butler   1088 0:18:05   0:16:37 9.0  
10 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1051 0:17:32   0:16:41 10.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
11 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:17:37   0:17:48 11.0  

23/11 - 1 - 23/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1216
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:30:07   0:26:17 1.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
2 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:30:22   0:26:30 2.0  
3 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:30:49   0:26:53 3.0 DZero 16/11-1
4 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1088 0:29:53   0:27:28 4.0 Laser 23/11
5 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:27:35   0:28:17 5.0 300 16/11
6 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:30:13   0:28:45 6.0  
7 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:31:24   0:28:52 7.0 DZero 16/11-2
8 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 0:29:40   0:29:36 8.0 Fireball 2/11
9 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1015 0:30:22   0:29:55 9.0 full rig 16/11, DZero 23/11
10 Solo 5466 Paul Playle   1146 DNF     11.0 DZero 16/11-1

23/11 - 2 - 23/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1252
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 0:28:09   0:24:34 1.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
2 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1088 0:26:55   0:24:44 2.0 Laser 23/11
3 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1015 0:25:32   0:25:09 3.0 full rig 16/11, DZero 23/11
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:24:35   0:25:13 4.0 300 16/11
5 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:29:24   0:25:39 5.0  
6 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:29:26   0:25:41 6.0 DZero 16/11-1
7 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:27:30   0:26:10 7.0  
8 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:30:03   0:26:13 8.0 DZero 16/11-1
9 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 0:26:17   0:26:14 9.0 Fireball 2/11
10 LASER 183443 Ben Sharp   1088 DNF     11.0 DZero 16/11-2

30/11 - 1 - 30/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1240
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:22:23   0:19:32 1.0  
2 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:22:29   0:19:37 2.0 DZero 16/11-1
3 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:20:55   0:20:26 3.0 EPS 30/11
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 OOD     3.4 300 16/11
5 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:21:35   0:20:33 4.0  
6 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:22:40   0:20:50 5.0 DZero 16/11-2
7 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:21:58   0:20:54 6.0 DZero 16/11-2
8 LASER 180441 Tony Butler   1088 0:22:59   0:21:07 7.0  
9 BLAZE 622 Preston Taylor   1026 0:21:41   0:21:08 8.0  
10 LASER 112025 Mark Phillips   1088 0:23:10   0:21:18 9.0  
11 RS 300 339 Harry Phelps   990 OOD     9.8  
12 LASER 168115 John Magrath   1088 0:23:43   0:21:48 10.0  
13 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 0:25:41   0:22:20 11.0  
14 RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 0:28:30   0:23:19 12.0  
15 RS 100 508 Dave Baldwin   1000 0:24:01   0:24:01 13.0  

30/11 - 2 - 30/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1314
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:22:26   0:21:21 1.0 DZero 16/11-2
2 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:24:48   0:21:38 2.0  
3 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:25:02   0:21:51 3.0 DZero 16/11-1
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 OOD     3.4 300 16/11
5 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:22:44   0:22:12 4.0 EPS 30/11
6 LASER 180441 Tony Butler   1088 0:24:58   0:22:57 5.0  
7 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 0:26:50   0:23:20 6.0  
8 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:25:35   0:23:31 7.0 DZero 16/11-2
9 LASER 168115 John Magrath   1088 0:25:41   0:23:36 8.0  
10 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:24:53   0:23:42 9.5  
10 BLAZE 622 Preston Taylor   1026 0:24:19   0:23:42 9.5  
12 RS 300 339 Harry Phelps   990 OOD     9.8  
13 LASER 112025 Mark Phillips   1088 0:25:51   0:23:46 11.0  
14 RS 100 508 Dave Baldwin   1000 0:24:22   0:24:22 12.0  
15 RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 0:31:16   0:25:35 13.0  

7/12 - 1 - 07/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1225
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 0:19:53   0:19:51 1.0 Fireball 2/11
2 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:22:53   0:19:58 2.0  
3 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 0:21:31   0:20:09 3.0 EPS 30/11
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:19:50   0:20:21 4.0 300 16/11
5 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:22:09   0:20:22 5.0 DZero 16/11-2
6 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 OOD     5.2 full rig 16/11, DZero 23/11
7 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 0:22:27   0:21:22 6.0 Vision on 19/10
8 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 OOD     6.8 DZero 16/11-2
9 LASER 165372 Simon Bean   1088 DNF     8.0  

7/12 - 2 - 07/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1253
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:20:22   0:20:53 1.0 300 16/11
2 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 0:21:40   0:21:37 2.0 Fireball 2/11
3 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 0:23:13   0:22:05 3.0 Vision on 19/10
4 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:24:32   0:22:33 4.0 DZero 16/11-2
5 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 OOD     5.2 full rig 16/11, DZero 23/11
6 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 DNF     6.0  
7 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 OOD     6.8 DZero 16/11-2

14/12 - 1 - 14/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1215
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 0:19:49   0:17:40 1.0 full rig 16/11, DZero 23/11
2 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:20:30   0:17:53 2.0 DZero 16/11-1
3 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:18:50   0:17:55 3.0 DZero 16/11-2
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:17:40   0:18:07 4.0 300 16/11
4 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 OOD     4.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
6 LASER 198928 Kevin Seebaluck   1088 0:20:04   0:18:27 5.0  
7 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:21:34   0:18:49 6.0  
8 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 0:18:52   0:18:50 7.0 Fireball 2/11
9 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:21:36   0:18:51 8.0 DZero 16/11-1
10 BLAZE 622 Preston Taylor   1026 OOD     8.8  
11 LASER 185372 Simon Bean   1088 0:21:02   0:19:20 9.0  
12 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:21:17   0:19:34 10.0 DZero 16/11-2
13 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 0:21:09   0:19:48 11.0 EPS 30/11
14 RS 200 1236 Douglas Clow Ian Hamilton 1051 0:20:50   0:19:49 12.0  
15 LASER 180441 Tony Butler   1088 0:21:41   0:19:56 13.0  
16 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:21:12   0:20:10 14.0  
17 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:20:09   0:20:21 15.0  
18 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 0:21:37   0:21:34 16.0  
19 SOLO 5033 Ian Peace   1146 0:25:02   0:21:51 17.0  

14/12 - 2 - 14/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1245
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:23:20 3 0:23:56 1.0 300 16/11
2 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 0:18:26 2 0:24:39 2.0 full rig 16/11, DZero 23/11
3 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:19:01 2 0:24:53 3.0 DZero 16/11-1
4 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:19:36 2 0:25:39 4.0 DZero 16/11-1
4 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 OOD 2   4.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
6 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:19:57 2 0:26:07 5.0  
7 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:18:22 2 0:26:13 6.0 DZero 16/11-2
8 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 0:17:35 2 0:26:19 7.0 Fireball 2/11
9 LASER 198928 Kevin Seebaluck   1088 0:19:52 2 0:27:23 8.0  
10 BLAZE 622 Preston Taylor   1026 OOD     8.8  
11 RS 300 339 Harry Phelps   990 0:18:44 2 0:28:23 9.0  
12 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:20:46 2 0:29:38 10.0  
13 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 0:20:17 2 0:30:22 11.0  
14 RS 200 1236 Douglas Clow Ian Hamilton 1051 0:23:18 2 0:33:15 12.0  

21/12 - 1 - 21/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1210
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:16:14   0:16:39 1.0 300 16/11
2 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:19:26   0:16:57 2.0 DZero 16/11-1
3 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 0:18:30   0:17:36 3.0 Laser 23/11
4 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 0:20:56   0:18:16 4.0  
5 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1122 0:21:45   0:19:23 5.0 full rig 16/11, DZero 23/11
6 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:25:49   0:23:44 6.0 DZero 16/11-2
7 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1146 DNF     11.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
7 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 DNF     11.0 Vision on 19/10
7 RS 200 1265 Sue Julie 1051 DNF     11.0  
7 RS 200 368 David Marlow Sophie Rix 1051 DNF     11.0  
11 SOLO 5033 Ian Peace   1146 OOD     15.0  

21/12 - 2 - 21/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1241
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:14:53   0:15:16 1.0 300 16/11
2 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 0:19:00   0:18:05 2.0 Laser 23/11
3 RS 200 1265 Sue Julie 1051 DNS     4.0  
4 SOLO 5033 Ian Peace   1146 OOD     15.0  

28/12 - 1 - 28/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1020 0:19:28   0:19:05 1.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:19:40   0:20:10 2.0 300 16/11
3 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:23:50   0:20:48 3.0 DZero 16/11-1
4 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 OOD     3.6  
5 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:24:00   0:20:57 4.0 DZero 16/11-1
6 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:23:02   0:21:10 5.0 DZero 16/11-2
7 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1088 0:23:06   0:21:14 6.0 full rig 16/11, DZero 23/11
8 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:22:36   0:21:31 7.0  
9 SOLO 3174 Roy Poole   1146 0:24:50   0:21:40 8.0  
10 SOLO 5319 Tony Penfold   1146 0:25:04   0:21:52 9.0  
11 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1088 0:23:54   0:21:58 10.0  
12 LASER 201172 Matt Young   1088 0:24:17   0:22:19 11.0  
13 SOLO 3854 Ben Russell   1146 0:25:44   0:22:27 12.0  
14 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:23:53   0:22:43 13.0  
15 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   895 0:20:42   0:23:08 14.0 RS100 2nd race 24/8
16 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:24:59   0:23:46 15.0 DZero 16/11-2
17 SOLO 5033 Ian Peace   1146 0:28:50   0:25:10 16.0  

28/12 - 2 - 28/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1300
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 SOLO 4386 Mike Dray   1146 0:25:59   0:22:40 1.0 DZero 16/11-1
2 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 0:24:25   0:23:14 2.0  
3 SOLO 5215 Gareth Griffiths   1020 0:24:21   0:23:52 3.0 200 16/11-2, Aero 21/12, 28/12
4 SOLO 5168 Tim Lewis   1146 OOD     3.6  
5 Solo 5466 Paul Playle   1146 0:27:38   0:24:07 4.0 DZero 16/11-1
6 Laser Radial 178579 Kevin Pearson   1088 0:26:21   0:24:13 5.0 full rig 16/11, DZero 23/11
7 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 0:23:45   0:24:22 6.0 300 16/11
8 LASER 170487 Paul Wright-Anderson   1088 0:27:14   0:25:02 7.0  
9 SOLO 5319 Tony Penfold   1146 0:29:09   0:25:26 8.0  
10 LASER 183443 Ben Sharp   1088 0:27:46   0:25:31 9.0 DZero 16/11-2
11 RS 200 1241 C.J. Cavalleri Uta Griesenbach 1051 0:27:13   0:25:54 10.0 DZero 16/11-2
12 LASER 201172 Matt Young   1088 0:28:13   0:25:56 11.0  
13 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 0:27:19   0:26:01 12.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com