Autumn Handicap a.m. Series 2014

Island Barn Reservoir SC

Overall

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 2/11 9/11 16/11 23/11 30/11 7/12 14/12 21/12 28/12 Total Nett Notes
1st RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 (4.0) (13.0 DNC) (1.0) 1.0 (1.6 OOD) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 25.6 4.0 300 on 16/11
2nd ALBACORE 8062 Richard Barker   1050 1.0 (13.0 DNC) (4.0) (13.0 DNC) 2.0 (6.0) 3.0 3.0 (13.0 DNC) 58.0 9.0 Phantom 2/11, 16/11
3rd RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 2.0 76.0 11.0  
4th RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 6.0 (8.0) 3.0 72.0 12.0  
5th NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (5.0) 4.0 2.0 4.0 (13.0 DNC) 70.0 13.0 EPS 30/11
6th PHANTOM 1351 John Oldham   1002 (9.0) 6.2 OOD (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 2.0 (12.0) 6.0 (13.0 DNC) 76.2 16.2  
7th ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 (11.0 DNF) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (9.0 DNF) (10.0) 7.0 4.0 75.0 19.0  
8th LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 2.0 (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 85.0 20.0  
9th RS 300 339 Harry Phelps   990 7.0 (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) 7.0 OOD (9.0 DNF) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 87.0 26.0  
10th TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 6.0 (13.0 DNC) 6.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 11.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 92.0 27.0  
11th RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 93.0 28.0  
12th BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 97.0 32.0  
13th RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 101.0 36.0  
14th BLAZE 622 Preston Taylor   1026 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 OOD 13.0 DNC 13.0 DNC 101.0 36.0  
15th STREAKER 1844 Chris Smith   1146 5.0 OOD 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 101.0 36.0 500 on 9/11
16th RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 104.0 39.0  
17th DZero 114 Gareth Griffiths   1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 107.0 42.0  
18th RS FEVA XL 3355 Megan Rowe Maddie 1222 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 10.0 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 107.0 42.0  
19th TOPPER 15881 Ching Wong   1322 8.0 (13.0 DNC) 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 108.0 43.0  
20th RS VISION 8 unknown   1116 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 109.0 44.0  
21st TOPPER 37533 Emma   1322 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 109.0 44.0  
22nd DZero 115 Paul Wright-Anderson   1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 109.0 44.0  
23rd PHANTOM 1185 Mike Said   1002 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 9.0 13.0 DNC 109.0 44.0  
24th RS 200 1236 Douglas Clow Ian Hamilton 1051 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 13.0 DNC 13.0 DNC 112.0 47.0  
25th RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 112.0 47.0  
26th TOPPER 44375 Ellie Wall   1322 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 10.0 13.0 DNC 114.0 49.0  
27th RS 300 539 James Curtis   990 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 12.0 DNF 13.0 DNC 116.0 51.0  

2/11 - 02/11/14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 ALBACORE 8062 Richard Barker   1002 1 1.0 Phantom 2/11, 16/11
2 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 2 2.0  
3 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 3 3.0 EPS 30/11
4 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 4 4.0 300 on 16/11
5 BLAZE 622 Preston Taylor   1026 5 5.0  
5 STREAKER 1844 Chris Smith   1146 OOD 5.0 500 on 9/11
7 TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 6 6.0  
8 RS 300 339 Harry Phelps   990 7 7.0  
9 TOPPER 15881 Ching Wong   1322 8 8.0  
10 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 9 9.0  
11 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 DNF 11.0  

9/11 - 09/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1120
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 12:07:57 0:47:57   0:45:37 1.0  
2 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 12:08:13 0:48:13   0:45:53 2.0  
3 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 12:13:17 0:53:17   0:46:20 3.0  
4 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 12:10:03 0:50:03   0:47:40 4.0  
5 STREAKER 1844 Chris Smith   975 12:09:53 0:49:53   0:51:10 5.0 500 on 9/11
6 RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 12:30:20 1:10:20   0:57:33 6.0  
7 PHANTOM 1351 John Oldham   1002   OOD     6.2  

16/11 - 16/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 990 10:42:42 0:42:42 3 0:43:08 1.0 300 on 16/11
2 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 10:46:39 0:46:39 3 0:44:23 2.0  
3 DZero 114 Gareth Griffiths   1015 10:46:07 0:46:07 3 0:45:26 3.0  
4 ALBACORE 8062 Richard Barker   1002 10:46:00 0:46:00 3 0:45:54 4.0 Phantom 2/11, 16/11
5 DZero 115 Paul Wright-Anderson   1015 10:46:39 0:46:39 3 0:45:58 5.0  
6 TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 11:01:05 1:01:05 3 0:46:12 6.0  
7 RS 300 339 Harry Phelps   990 10:46:16 0:46:16 3 0:46:44 7.0  
8 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 10:59:55 0:59:55 3 0:50:34 8.0  
9 TOPPER 15881 Ching Wong   1322 10:55:44 0:55:44 2 1:03:14 9.0  
10 RS FEVA XL 3355 Megan Rowe Maddie 1222 10:54:44 0:54:44 2 1:07:11 10.0  

23/11 - 16/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:17:04 0:47:04 4 0:48:16 1.0 300 on 16/11
2 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 11:19:39 0:49:39 4 0:49:33 2.0  
3 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 11:22:32 0:52:32 4 0:49:59 3.0  
4 TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 11:19:54 0:49:54 3 0:50:20 4.0  
5 TOPPER 37533 Emma   1322 11:17:00 0:47:00 2 1:11:06 5.0  

30/11 - 30/11/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1042
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 11:20:02 0:38:02 3 0:36:11 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975   OOD     1.6 300 on 16/11
3 ALBACORE 8062 Richard Barker   1050 11:21:36 0:39:36 3 0:37:43 2.0 Phantom 2/11, 16/11
4 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1150 11:25:51 0:43:51 3 0:38:08 3.0  
5 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 11:23:14 0:41:14 3 0:39:16 4.0  
6 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 11:23:20 0:41:20 3 0:40:22 5.0 EPS 30/11
7 RS FEVA XL 3355 Megan Rowe Maddie 1222 11:20:46 0:38:46 2 0:47:35 6.0  
8 RS 300 339 Harry Phelps   990   OOD     7.0  
8 RS FEVA XL 3723 Anna Rowe Talulah 1222 11:20:56 0:38:56 2 0:47:47 7.0  
10 RS 100 8.4 508 Dave Baldwin   1000 11:31:40 0:49:40 3 0:49:40 8.0  

7/12 - 07/12/14

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1042
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 1 1.0 300 on 16/11
2 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 2 2.0  
3 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 3 3.0  
4 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 4 4.0 EPS 30/11
5 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 5 5.0  
6 ALBACORE 8062 Richard Barker   1050 6 6.0 Phantom 2/11, 16/11
7 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 DNF 9.0  
7 RS 300 339 Harry Phelps   990 DNF 9.0  

14/12 - 14/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:20:43 0:50:43 4 0:52:01 1.0 300 on 16/11
2 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1068 11:26:53 0:56:53 4 0:53:16 2.0 EPS 30/11
3 ALBACORE 8062 Richard Barker   1050 11:26:46 0:56:46 4 0:54:04 3.0 Phantom 2/11, 16/11
4 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 11:27:27 0:57:27 4 0:54:40 4.0  
5 RS 300 339 Harry Phelps   990 11:25:14 0:55:14 4 0:55:47 5.0  
5 BLAZE 622 Preston Taylor   1026   OOD     5.0  
7 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 11:29:04 0:59:04 4 0:56:12 6.0  
8 LASER 4.7 140014 Joe Dunn   1185 11:20:35 0:50:35 3 0:56:55 7.0  
9 RS 200 1236 Douglas Clow Ian Hamilton 1051 11:31:04 1:01:04 4 0:58:06 8.0  
10 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 11:30:02 1:00:02 4 0:59:55 9.0  
11 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 11:33:54 1:03:54 4 1:00:51 10.0  
12 TOPPER 45055 Kiyo Wong   1322 11:32:38 1:02:38 3 1:03:10 11.0  
13 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 11:20:25 0:50:25 3 1:07:05 12.0  

21/12 - 21/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 200 655 Andy Barnett Jo 1051 11:18:20 0:48:20 5 0:45:59 1.0  
2 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 11:15:04 0:45:04 5 0:46:13 2.0 300 on 16/11
3 ALBACORE 8062 Richard Barker   1050 11:19:34 0:49:34 5 0:47:12 3.0 Phantom 2/11, 16/11
4 NATIONAL 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 11:18:45 0:48:45 5 0:47:36 4.0 EPS 30/11
5 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1051 11:22:08 0:52:08 5 0:49:36 5.0  
6 PHANTOM 1351 John Oldham   1002 11:19:52 0:49:52 5 0:49:46 6.0  
7 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 11:22:35 0:52:35 5 0:50:05 7.0  
8 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 11:24:18 0:54:18 5 0:51:40 8.0  
9 PHANTOM 1185 Mike Said   1002 11:22:05 0:52:05 5 0:51:59 9.0  
10 TOPPER 44375 Ellie Wall   1322 11:25:37 0:55:37 4 0:52:35 10.0  
11 RS 300 539 James Curtis   990   DNF     12.0  

28/12 - 28/12/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 RS 500 659 Peter Curtis Sophie Jones 975 10:49:54 0:49:54 3 0:51:11 1.0 300 on 16/11
2 RS 200 1409 Clare James Lucy 1051 10:57:50 0:57:50 3 0:55:02 2.0  
3 RS 200 1241 CJ Cavallari Uta Griesenbach 1051 10:58:12 0:58:12 3 0:55:23 3.0  
4 ALBACORE 7918 Graham Potter Chris Golding 1050 10:43:50 0:43:50 2 1:02:37 4.0  
5 RS VISION 8 unknown   1116 10:48:40 0:48:40 2 1:05:25 5.0  



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com