Wednesday Series

IBRSC

Series Final Results

Contents

Standard Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Ratings: PY, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY 24/4 1/5 8/5 15/5 22/5 29/5 5/6 12/6 19/6 26/6 3/7 10/7 17/7 24/7 31/7 7/8 14/8 Total Nett Notes
1st Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 1.0 (1.5 OOD) (45.0 DNC) (4.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 243.5 8.0
2nd Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 (8.0) 2.0 3.4 OOD 1.0 (4.0) 3.0 (45.0 DNC) (7.0) 1.0 (45.0 DNC) 3.4 OOD (5.0) (45.0 DNC) 2.0 (45.0 DNC) 1.0 (45.0 DNC) 265.8 16.8
3rd Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 (45.0 DNC) (4.0) (45.0 DNC) 2.4 OOD 1.0 (45.0 DNC) 2.0 2.0 (45.0 DNC) 2.0 3.0 (45.0 DNC) 3.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 2.0 381.4 17.4
4th Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 3.0 1.0 (45.0 DNC) 2.0 (5.0) (45.0 DNC) 3.0 (45.0 DNC) 3.3 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 389.3 24.3
5th Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 2.0 (15.0) 5.7 OOD (45.0 DNC) 3.0 2.0 (8.0) 3.0 4.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 3.0 3.0 (14.0) 332.7 25.7 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
6th Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 4.0 3.0 3.0 (5.4 OOD) (45.0 DNC) 4.0 (9.0) (9.0) (45.0 DNC) 4.0 5.4 OOD (45.0 DNC) 2.0 1.0 (10.0) (45.0 DNC) (10.0) 249.8 26.4
7th Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 (45.0 DNC) (5.0) 5.0 5.0 (7.0) 4.8 OOD (6.0) (6.0) (8.0) (45.0 DNC) 2.0 4.0 4.0 (45.0 DNC) 1.0 (45.0 DNC) 4.0 241.8 29.8
8th Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 2.0 3.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 4.0 (45.0 DNC) 4.0 OOD (45.0 DNC) 3.0 5.0 5.0 (45.0 DNC) 6.0 (45.0 DNC) 437.0 32.0
9th Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 8.3 OOD (14.0) (45.0 DNC) (12.0) (45.0 DNC) 6.0 8.3 OOD (45.0 DNC) 2.0 (45.0 DNC) 7.0 8.0 (45.0 DNC) (10.0) 2.0 (13.0) 9.0 324.6 50.6 Solo 7/8
10th Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 7.0 (45.0 DNC) 7.8 OOD (14.0) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 10.0 (45.0 DNC) 5.0 6.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 8.0 (45.0 DNC) 7.0 5.0 429.8 55.8
11th Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 6.0 (45.0 DNC) 1.0 9.0 (10.0) (45.0 DNC) (12.0) 9.5 OOD 10.0 7.0 (14.0) 10.0 (45.0 DNC) (15.0) (12.0) 5.0 (13.0) 268.5 57.5
12th Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (11.0) 11.0 (45.0 DNC) (13.0) 11.0 (45.0 DNC) 8.4 OOD 10.0 (45.0 DNC) 7.0 7.0 4.0 2.0 (45.0 DNC) 399.4 60.4
13th Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 (45.0 DNC) (10.5) (45.0 DNC) (13.0) 6.0 (9.0) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 (45.0 DNC) 8.0 8.6 OOD (45.0 DNC) 9.0 8.0 8.0 7.0 364.1 61.6
14th Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 5.0 (12.0) 6.0 8.9 OOD 9.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (12.0) (45.0 DNC) 10.0 11.0 (45.0 DNC) 6.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 8.9 OOD 403.8 64.8
15th Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 (12.0) (13.0) (45.0 DNC) 6.0 10.9 OOD (45.0 DNC) (19.0) 8.0 (45.0 DNC) 9.0 9.0 (13.0) 8.0 10.9 OOD (11.0) (12.0) 11.0 287.8 72.8
16th Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 12.5 OOD (19.0) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 5.0 (21.0) (45.0 DNC) 9.0 8.0 (17.0) 11.0 13.0 (45.0 DNC) 14.0 (45.0 DNC) 8.0 407.5 80.5 Solo (PY 1148) 29/5
17th Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 13.3 OOD 9.0 (45.0 DNC) 10.0 (15.0 DNF) 10.0 (20.0) (45.0 DNC) 13.3 OOD 12.0 (18.0) (45.0 DNC) 10.0 11.0 (45.0 DNC) (15.0) (16.0) 352.6 88.6
18th Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 8.0 (45.0 DNC) 5.0 5.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 6.0 6.3 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 494.3 89.3
19th Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 11.0 16.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 16.0 10.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 15.0 (45.0 DNC) 9.0 12.8 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) 12.8 OOD 507.6 102.6 Laser Radial (PY1117) 12/6
20th Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 14.0 14.4 OOD (45.0 DNC) (16.0) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (18.0) (45.0 DNC) 11.0 13.0 (16.0) 16.0 DNF (45.0 DNC) 12.0 13.0 11.0 (18.0 DNF) 397.4 104.4
21st Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 11.0 (22.0) 13.0 12.0 14.0 (20.0) 14.8 OOD 12.0 14.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 15.0 462.8 105.8 Solo 24/7, 14/8
22nd Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1050 (45.0 DNC) 7.0 (45.0 DNC) 8.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 11.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 5.0 2.0 (45.0 DNC) 3.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 531.0 126.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
23rd Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 13.0 18.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 13.0 13.7 OOD 14.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 11.0 13.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 545.7 140.7
24th Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 12.0 (45.0 DNC) 15.0 9.2 OOD 6.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 12.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 1.0 550.2 145.2
25th Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 10.0 17.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 10.6 OOD 17.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 5.0 4.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 558.6 153.6
26th Standard Laser Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 4.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 8.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 12.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 6.0 9.0 45.0 DNC 45.0 DNC 579.0 174.0
27th Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 11.0 13.0 15.0 14.0 13.3 OOD 606.3 201.3
28th Standard Slow Solo 4252 Cj Cavallari 1148 10.5 OOD 10.5 (45.0 DNC) 15.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 6.0 627.0 222.0
29th Standard Slow Rs Vision 1639 Nick Mason 1096 (45.0 DNC) 8.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 6.0 OOD (45.0 DNC) 4.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 648.0 243.0
30th Standard Slow Firefly 2282 Glen Smith 1168 (45.0 DNC) 6.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 24.0 DNF 15.0 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 675.0 270.0
31st Standard Laser Laser 169278 James Curtis 1087 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 6.0 45.0 DNC 4.0 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 685.0 280.0 RS200 24/7
32nd Standard Slow Solo 4071 Peter Halliday 1148 (45.0 DNC) 7.0 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 7.0 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 689.0 284.0
33rd Standard Fast RS 200 1236 Simon Hamilton 1053 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 9.0 45.0 DNC 45.0 DNC 6.0 45.0 DNC 45.0 DNC 690.0 285.0
34th Standard Slow Solo 3636 Peter Cruise 1148 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 10.0 12.0 697.0 292.0
35th Standard Slow Laser 4.7 130417 Utta Griesbach 1180 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 16.0 DNF 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 9.0 45.0 DNC 700.0 295.0 Laser Radial (PY 1117) 24/7, 7/8
36th Standard Fast RS 400 917 Carl Mayhew 947 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 3.0 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 723.0 318.0
37th Standard Fast RS 200 1265 Julie Harrison 1053 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 727.0 322.0
38th Standard Laser Laser 184318 Kim Gavin 1087 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 727.0 322.0
39th Standard Fast RS 200 651 Andy Groves 1053 9.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 729.0 324.0
40th Standard Slow Rs Vision - Harry Phelps 1096 15.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 735.0 330.0
41st Standard Laser Laser 165372 Simon Bean 1087 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 17.0 DNF 45.0 DNC 45.0 DNC 737.0 332.0
42nd Standard Slow Solo 1802 Lloyd Hogbin 1148 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 19.0 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 739.0 334.0
43rd Standard Fast Rs 200 655 Andy Barnett 1053 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 24.0 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 744.0 339.0
44th Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 765.0 360.0

Personal Fleet

Sailed: 17, Discards: 9, To count: 8, Ratings: PY, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY 24/4 1/5 8/5 15/5 22/5 29/5 5/6 12/6 19/6 26/6 3/7 10/7 17/7 24/7 31/7 7/8 14/8 Total Nett Notes
1st Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 1.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 (44.0 DNC) 1.0 1.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 OOD 404.0 8.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2nd Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) 3.0 OOD (44.0 DNC) 1.0 5.0 4.0 (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) 420.0 24.0
3rd Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 (13.0) 4.0 6.0 OOD 3.0 5.0 2.0 (44.0 DNC) (8.0) 1.0 (44.0 DNC) 6.0 OOD (10.0) (44.0 DNC) (12.0) (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) 292.0 29.0
4th Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 7.0 OOD (9.0) (44.0 DNC) (8.5) (44.0 DNC) 4.0 7.0 OOD (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) 6.5 4.0 (44.0 DNC) (14.0) 1.0 (14.0) 7.0 304.0 38.5 Solo (PY1263) 7/8
5th Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 4.0 (44.0 DNC) 1.0 6.0 (8.0) (44.0 DNC) 7.0 7.9 OOD (9.0) 6.0 (15.0) 6.0 (44.0 DNC) (16.0) (13.0) 3.0 (9.0) 242.9 40.9
6th Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 2.0 8.2 OOD (44.0 DNC) (14.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) 6.0 (10.0) 6.5 (16.0 DNF) (44.0 DNC) 5.0 3.0 8.0 (17.0 DNF) 318.7 41.7
7th Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 5.0 (44.0 DNC) 5.9 OOD (11.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) 4.0 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) 7.0 4.0 404.9 41.9
8th Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 (8.0) 7.5 OOD (44.0 DNC) (15.0) 7.0 5.5 (11.0) 6.0 (10.0) 7.0 3.0 8.0 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 310.0 46.0
9th Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 9.0 3.0 4.0 8.5 OOD (44.0 DNC) 7.0 (14.0) (11.0) (44.0 DNC) 5.0 8.5 OOD (44.0 DNC) 3.0 (11.0) (14.0) (44.0 DNC) (13.0) 287.0 48.0
10th Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 (44.0 DNC) 7.0 5.0 (10.0) 6.0 7.5 OOD (9.0) 7.0 (11.0) (44.0 DNC) (10.0) (9.0) 6.0 (44.0 DNC) 4.0 (44.0 DNC) 6.0 273.5 48.5
11th Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) 8.5 1.0 (9.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) 8.0 7.6 OOD (44.0 DNC) (13.0) 8.0 (11.0) 5.0 347.1 50.1
12th Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 3.0 6.0 6.0 7.8 OOD 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (12.0) (44.0 DNC) (13.0) 12.0 (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.8 OOD 385.6 52.6
13th Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (12.0) (44.0 DNC) (11.0) 10.0 (44.0 DNC) 7.8 OOD 11.0 (44.0 DNC) 8.0 8.0 2.0 1.0 (44.0 DNC) 385.8 54.8
14th Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 10.0 (16.0) 8.9 OOD (44.0 DNC) 9.0 1.0 (13.0) 4.0 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 4.0 (14.0) 361.9 54.9 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
15th Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 10.7 OOD 2.0 (44.0 DNC) 2.0 (15.0 DNF) 5.5 (16.0) (44.0 DNC) 10.7 OOD 11.0 (18.0) (44.0 DNC) 11.5 7.0 (44.0 DNC) (15.0) (15.0) 315.4 60.4
16th Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 (15.0) 8.0 (44.0 DNC) 4.0 10.9 OOD (44.0 DNC) (21.0) 5.0 (44.0 DNC) (12.0) 9.0 (13.0) (11.5) 10.9 OOD 11.0 (13.0) 8.0 284.3 66.8
17th Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 10.9 OOD (17.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (19.5) (44.0 DNC) 5.0 3.0 (16.5) 12.0 14.0 (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) 3.0 383.9 66.9 Solo (PY 1263) 29/5
18th Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 2.0 (44.0 DNC) 2.0 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 4.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 468.0 72.0
19th Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (22.0) 13.0 12.0 (14.0) 14.0 11.6 OOD 13.0 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 423.6 79.6 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
20th Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 (44.0 DNC) 15.0 (44.0 DNC) 11.4 OOD 4.0 (44.0 DNC) 15.0 9.0 (44.0 DNC) 8.0 (19.0) (44.0 DNC) 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 454.4 83.4
21st Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 14.0 13.0 (44.0 DNC) 13.0 11.0 (44.0 DNC) (17.0) (44.0 DNC) 13.1 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 15.0 10.0 12.0 470.1 101.1
22nd Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 11.0 10.5 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 13.0 8.6 OOD 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 500.1 104.1
23rd Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 (44.0 DNC) 6.0 5.4 OOD 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 1.0 516.4 120.4
24th Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 6.0 10.5 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.5 OOD 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 517.0 121.0
25th Personal Slow Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 4.0 2.0 5.0 9.0 5.0 OOD 553.0 157.0
26th Personal Laser Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 13.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 6.0 9.0 44.0 DNC 44.0 DNC 567.0 171.0
27th Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1103 (44.0 DNC) 12.0 (44.0 DNC) 12.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 19.5 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 20.0 11.0 (44.0 DNC) 15.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 573.5 177.5 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7
28th Personal Slow Solo - Band 4 3636 Peter Cruise 1378 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 9.0 10.0 12.0 12.0 10.8 OOD 581.8 185.8
29th Personal Slow Solo - Band 1 4252 Cj Cavallari 1205 13.3 OOD 14.0 (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 10.0 625.3 229.3
30th Personal Laser Laser - Band 3 169278 James Curtis 1250 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 2.0 44.0 DNC 1.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 663.0 267.0 RS200 (PY1211) 24/7
31st Personal Slow Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1263 (44.0 DNC) 3.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 3.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 666.0 270.0
32nd Personal Fast RS 200 - Band 2 1236 Simon Hamilton 1158 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 5.0 44.0 DNC 44.0 DNC 6.0 44.0 DNC 44.0 DNC 671.0 275.0
33rd Personal Slow Rs Vision Band 0 1639 Nick Mason 1096 (44.0 DNC) 19.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 18.5 OOD (44.0 DNC) 18.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 671.5 275.5
34th Personal Slow Firefly - Band 0 2282 Glen Smith 1168 (44.0 DNC) 18.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 24.0 DNF 21.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 679.0 283.0
35th Personal Slow Laser 4.7 - Band 3 130417 Utta Griesbach 1357 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 16.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 5.0 44.0 DNC 681.0 285.0 Laser Radial (PY 1396) 24/7, 7/8
36th Personal Fast Rs 400 Band 1 917 Carl Mayhew 995 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 708.0 312.0
37th Personal Slow Rs Vision Band 4 - Harry Phelps 1312 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 711.0 315.0
38th Personal Laser Laser - Band 2 184318 Kim Gavin 1141 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 714.0 318.0
39th Personal Fast RS 200 - Band 1 1265 Julie Harrison 1106 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 715.0 319.0
40th Personal Fast RS 200 - Band 2 651 Andy Groves 1158 12.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 716.0 320.0
41st Personal Slow Solo - Band 4 1802 Lloyd Hogbin 1378 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 16.5 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 720.5 324.5
42nd Personal Laser Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1141 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 18.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 722.0 326.0
43rd Personal Fast Rs 200 - Band 1 655 Andy Barnett 1106 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 24.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 728.0 332.0

24/4 - Standard Fleet - 24/4/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 19:58:13 0:30:13   0:26:19 1.0
2 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1077 19:28:00 19:57:02 0:29:02   0:26:57 2.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
3 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:00:13 0:30:13   0:27:48 3.0
4 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 19:28:00 19:57:28 0:29:28   0:27:56 4.0
5 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 19:32:00 20:02:12 0:30:12   0:28:41 5.0
6 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:32:00 19:58:28 0:26:28   0:28:46 6.0
7 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 19:30:00 20:01:22 0:31:22   0:28:51 7.0
8 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 19:32:00 19:59:36 0:27:36   0:29:09 8.0
9 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053     OOD     8.3 Solo 7/8
10 Standard Fast RS 200 651 Andy Groves 1053 19:32:00 20:03:47 0:31:47   0:30:11 9.0
11 Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 19:28:00 20:02:36 0:34:36   0:30:12 10.0
12 Standard Slow Solo 4252 Cj Cavallari 1148 19:28:00   OOD     10.5
13 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 19:30:00 20:03:15 0:33:15   0:30:35 11.0 Laser Radial (PY1117) 12/6
14 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:01:25 0:29:25   0:31:04 12.0
15 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 19:32:00   OOD     12.5 Solo (PY 1148) 29/5
16 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 19:32:00 20:04:44 0:32:44   0:31:07 13.0
17 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 19:32:00   OOD     13.3
18 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 19:32:00 20:04:54 0:32:54   0:31:15 14.0
19 Standard Slow Rs Vision - Harry Phelps 1096 19:28:00 20:02:30 0:34:30   0:31:29 15.0

1/5 - Standard Fleet - 1/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 19:32:00 20:14:52 0:42:52 4 0:39:26 1.0
2 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 19:30:00   OOD 4   1.5
3 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 19:34:00 20:11:36 0:37:36 4 0:39:42 2.0
4 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 19:30:00 20:11:54 0:41:54 4 0:39:43 3.0
5 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 19:34:00 20:14:51 0:40:51 4 0:40:22 4.0
6 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 19:30:00 20:16:34 0:46:34 4 0:40:23 5.0
7 Standard Slow Firefly 2282 Glen Smith 1168 19:30:00 20:18:00 0:48:00 4 0:41:06 6.0
8 Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1050 19:34:00 20:17:17 0:43:17 4 0:41:13 7.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
8 Standard Slow Solo 4071 Peter Halliday 1148 19:30:00   OOD 4   7.0
10 Standard Slow Rs Vision 1639 Nick Mason 1096 19:30:00 20:15:17 0:45:17 4 0:41:19 8.0
11 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 19:34:00 20:12:30 0:38:30 4 0:41:51 9.0
12 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 19:32:00 20:17:37 0:45:37 4 0:41:58 10.5
12 Standard Slow Solo 4252 Cj Cavallari 1148 19:30:00 20:18:11 0:48:11 4 0:41:58 10.5
14 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 19:34:00 20:18:25 0:44:25 4 0:42:11 12.0
15 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:34:00 20:14:20 0:40:20 4 0:42:35 13.0
16 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 19:34:00 20:18:51 0:44:51 4 0:42:36 14.0 Solo 7/8
17 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053     OOD     14.4
18 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 19:34:00 20:18:00 0:44:00 4 0:42:58 15.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
19 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 19:32:00 20:20:36 0:48:36 4 0:44:43 16.0 Laser Radial (PY1117) 12/6
20 Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 19:30:00 20:21:25 0:51:25 4 0:44:52 17.0
21 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 19:34:00 20:21:13 0:47:13 4 0:44:53 18.0
22 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 19:34:00 20:20:58 0:46:58 4 0:47:15 19.0 Solo (PY 1148) 29/5

8/5 - Standard Fleet - 8/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 00:04:00 0:62:54 0:58:54 4 1:04:01 1.0
2 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 00:02:00 0:55:37 0:53:37 3 1:05:46 2.0
3 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 00:00:00 0:54:06 0:54:06 3 1:08:22 3.0
4 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 19:34:00   OOD     3.4
5 Standard Laser Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 00:02:00 0:57:46 0:55:46 3 1:08:24 4.0
6 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 00:00:00 0:59:42 0:59:42 3 1:09:02 5.0
7 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024     OOD     5.7 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
8 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 00:04:00 0:61:39 0:57:39 3 1:13:00 6.0
9 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 19:32:00   OOD     7.8

15/5 - Standard Fleet - 15/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 00:00:00 0:26:00 0:26:00   0:27:27 1.0
2 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 00:00:00 0:30:38 0:30:38   0:28:11 2.0
3 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012     OOD     2.4
4 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 00:00:00 0:30:59 0:30:59   0:28:30 3.0
5 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 00:00:00 0:32:54 0:32:54   0:28:40 4.0
6 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 00:00:00 0:33:22 0:33:22   0:28:56 5.0
7 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055     OOD     5.4
8 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 00:00:00 0:27:34 0:27:34   0:29:07 6.0
9 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 00:00:00 0:31:40 0:31:40   0:29:08 7.0
10 Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1050 00:00:00 0:30:59 0:30:59   0:29:30 8.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
11 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053     OOD     8.9
12 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 00:00:00 0:27:25 0:27:25   0:29:48 9.0
13 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 00:00:00 0:27:30 0:27:30   0:29:53 10.0
14 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 00:00:00 0:31:41 0:31:41   0:30:05 11.0
15 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 00:00:00 0:31:43 0:31:43   0:30:07 12.0 Solo 7/8
16 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 00:00:00 0:32:45 0:32:45   0:30:08 13.0
17 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 00:00:00 0:33:30 0:33:30   0:30:49 14.0
18 Standard Slow Solo 4252 Cj Cavallari 1148 00:00:00 0:36:06 0:36:06   0:31:27 15.0
19 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 00:00:00 0:35:47 0:35:47   0:33:59 16.0

22/5 - Standard Fleet - 22/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 23:56:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 00:00:00 0:51:05 0:51:05 3 0:50:29 1.0
2 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 23:56:00 0:55:24 0:59:24 3 0:51:45 2.0
3 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1077 23:56:00 0:52:03 0:56:03 3 0:52:03 3.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
4 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 00:00:00 0:50:15 0:50:15 3 0:53:04 4.0
5 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 23:58:00 0:55:43 0:57:43 3 0:53:06 5.0
6 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 23:58:00 0:55:53 0:57:53 3 0:53:15 6.0
6 Standard Slow Rs Vision 1639 Nick Mason 1096     OOD     6.0
8 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 23:56:00 0:57:26 1:01:26 3 0:53:17 7.0
9 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 23:58:00 0:56:14 0:58:14 3 0:53:34 8.0
10 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1117 23:56:00 0:56:57 1:00:57 3 0:54:34 9.0
11 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 00:00:00 0:52:27 0:52:27 3 0:57:01 10.0
12 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947     OOD     10.9
13 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 00:00:00 0:42:04 0:42:04 2 0:59:55 11.0
14 Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146 23:56:00 0:42:13 0:46:13 2 1:00:30 12.0
15 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 00:00:00 0:51:30 0:51:30 2 1:13:26 13.0
16 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920     DNF     15.0

29/5 - Standard Fleet - 29/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:08:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 00:04:00 0:55:20 0:51:20 4 0:44:43 1.0
2 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 00:08:00 0:54:41 0:46:41 4 0:45:35 2.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
3 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 00:08:00 0:51:18 0:43:18 4 0:45:43 3.0
4 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 00:04:00 0:53:58 0:49:58 4 0:47:22 4.0
5 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153     OOD     4.8
6 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 1148 00:04:00 0:59:09 0:55:09 4 0:48:02 5.0 Solo (PY 1148) 29/5
7 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 00:08:00 0:59:17 0:51:17 4 0:48:42 6.0 Solo 7/8
8 Standard Laser Laser 184318 Kim Gavin 1087 00:06:00 0:59:14 0:53:14 4 0:48:58 7.0
9 Standard Laser Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 00:06:00 0:60:21 0:54:21 4 0:50:00 8.0
10 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 00:06:00 0:60:26 0:54:26 4 0:50:05 9.0
11 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 00:08:00 0:55:19 0:47:19 4 0:51:26 10.0
12 Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146     OOD     10.6
13 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 00:04:00 0:61:48 0:57:48 3 0:58:42 11.0 Solo 24/7, 14/8
14 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052     OOD     13.7

5/6 - Standard Fleet - 5/6/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 23:41:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 23:43:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 23:45:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 23:41:00 0:46:34 1:05:34 5 0:57:07 1.0
2 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 23:45:00 0:43:21 0:58:21 5 0:57:39 2.0
3 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 23:43:00 0:46:14 1:03:14 5 0:58:10 3.0
4 Standard Slow Rs Vision 1639 Nick Mason 1096 23:41:00 0:45:13 1:04:13 5 0:58:36 4.0
5 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 23:43:00 0:48:04 1:05:04 5 0:59:52 5.0
6 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 23:41:00 0:50:04 1:09:04 5 0:59:54 6.0
7 Standard Fast RS 200 1265 Julie Harrison 1053 23:45:00 0:48:10 1:03:10 5 0:59:59 7.0
8 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 23:45:00 0:46:40 1:01:40 5 1:00:13 8.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
9 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053     OOD     8.3 Solo 7/8
10 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 23:41:00 0:44:50 1:03:50 5 1:00:30 9.0
11 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 23:43:00 0:49:15 1:06:15 5 1:00:57 10.0
12 Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1050 23:45:00 0:50:26 1:05:26 5 1:02:19 11.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
13 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 23:45:00 0:42:26 0:57:26 5 1:02:26 12.0
14 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 23:45:00 0:51:08 1:06:08 5 1:02:48 13.0
15 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 23:45:00 0:51:38 1:06:38 5 1:03:20 14.0
16 Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146 23:41:00 0:55:09 1:14:09 5 1:04:42 15.0
17 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 23:43:00 0:53:23 1:10:23 5 1:04:45 16.0 Laser Radial (PY1117) 12/6
18 Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 23:41:00 0:55:54 1:14:54 5 1:05:21 17.0
19 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 23:45:00 0:53:59 1:08:59 5 1:05:31 18.0
20 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 23:45:00 0:47:06 1:02:06 5 1:05:35 19.0
21 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 23:45:00 0:46:25 1:01:25 5 1:06:45 20.0
22 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 23:45:00 0:52:48 1:07:48 5 1:08:13 21.0 Solo (PY 1148) 29/5
23 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 23:41:00 0:43:08 1:02:08 3 1:18:52 22.0 Solo 24/7, 14/8
24 Standard Slow Firefly 2282 Glen Smith 1168     DNF     24.0
24 Standard Fast Rs 200 655 Andy Barnett 1053 23:45:00   OOD 5   24.0

12/6 - Standard Fleet - 12/6/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 20:13:22 0:45:22 4 0:39:31 1.0
2 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 19:32:00 20:13:14 0:41:14 4 0:40:45 2.0
3 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 19:32:00 20:13:47 0:41:47 4 0:40:48 3.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
4 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 19:30:00 20:15:54 0:45:54 4 0:42:14 4.0
5 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 19:30:00 20:15:59 0:45:59 4 0:42:18 5.0
6 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 19:28:00 20:16:59 0:48:59 4 0:42:29 6.0
7 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 19:32:00 20:12:23 0:40:23 4 0:42:39 7.0
8 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:12:54 0:40:54 4 0:43:11 8.0
9 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 19:28:00 20:14:27 0:46:27 4 0:44:02 9.0
10 Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146     OOD     9.2
11 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920     OOD     9.5
12 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 19:30:00 20:19:42 0:49:42 4 0:45:43 10.0 Laser Radial (PY1117) 12/6
13 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 19:32:00 20:20:23 0:48:23 4 0:45:57 11.0
14 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 19:32:00 20:20:35 0:48:35 4 0:46:08 12.0
15 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 19:28:00 20:25:33 0:57:33 3 0:58:26 13.0 Solo 24/7, 14/8
16 Standard Slow Firefly 2282 Glen Smith 1168     OOD     15.0

19/6 - Standard Fleet - 19/6/2013

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947     0:37:09 4 0:39:14 1.0
2 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053     0:43:28 4 0:41:17 2.0 Solo 7/8
3 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148     0:48:06 4 0:41:54 3.0
4 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087     OOD     3.3
5 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024     0:44:06 4 0:43:04 4.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
6 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087     0:46:53 4 0:43:08 5.0
7 Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146     0:49:48 4 0:43:27 6.0
8 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087     0:47:22 4 0:43:35 7.0
9 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153     0:50:50 4 0:44:05 8.0
10 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994     0:45:03 4 0:45:19 9.0 Solo (PY 1148) 29/5
11 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920     0:42:17 4 0:45:58 10.0
12 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053     0:37:26 3 0:47:24 11.0
13 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313     0:38:30 2 0:58:39 12.0 Solo 24/7, 14/8
14 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920     OOD     13.3

26/6 - Standard Fleet - 26/6/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 20:30:01 1:02:01 3 0:54:01 1.0
2 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 19:32:00 20:27:11 0:55:11 3 0:54:32 2.0
3 Standard Fast RS 400 917 Carl Mayhew 947 19:32:00 20:25:08 0:53:08 3 0:56:06 3.0
4 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 19:28:00 20:27:26 0:59:26 3 0:56:20 4.0
4 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087     OOD     4.0
6 Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 19:28:00 20:33:18 1:05:18 3 0:56:59 5.0
7 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 19:30:00 20:33:04 1:03:04 3 0:58:01 6.0
8 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:32:00 20:26:30 0:54:30 3 0:59:14 7.0
9 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 19:32:00 20:32:29 1:00:29 3 1:00:51 8.0 Solo (PY 1148) 29/5
10 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053     OOD     8.4
11 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:31:39 0:59:39 3 1:02:59 9.0
12 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 19:32:00 20:38:25 1:06:25 3 1:03:04 10.0
13 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 19:32:00 20:39:15 1:07:15 3 1:03:56 11.0
14 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 19:32:00 20:32:19 1:00:19 3 1:05:34 12.0
15 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 19:32:00 20:42:26 1:10:26 3 1:06:53 13.0
16 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 19:28:00 20:32:22 1:04:22 2 1:13:32 14.0 Solo 24/7, 14/8

3/7 - Standard Fleet - 3/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 19:30:00 20:15:55 0:45:55 3 0:40:00 1.0
2 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 19:30:00 20:19:42 0:49:42 3 0:43:06 2.0
3 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 19:34:00 20:18:07 0:44:07 3 0:43:36 3.0
4 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947     OOD     3.4
5 Standard Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 19:30:00 20:20:38 0:50:38 3 0:44:11 4.0
6 Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1087 19:32:00 20:20:20 0:48:20 3 0:44:28 5.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
7 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055     OOD     5.4
8 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 19:32:00 20:20:28 0:48:28 3 0:44:35 6.0
9 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 19:34:00 20:20:58 0:46:58 3 0:44:36 7.0 Solo 7/8
10 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 19:32:00 20:20:40 0:48:40 3 0:44:46 8.0
11 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:34:00 20:16:31 0:42:31 3 0:44:54 9.0
12 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 19:34:00 20:21:43 0:47:43 3 0:45:19 10.0
13 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 19:34:00 20:21:57 0:47:57 3 0:45:32 11.0
14 Standard Laser Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 19:32:00 20:21:32 0:49:32 3 0:45:34 12.0
15 Standard Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 19:34:00 20:22:42 0:48:42 3 0:46:18 13.0
16 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:34:00 20:17:01 0:43:01 3 0:46:45 14.0
17 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 19:32:00 20:23:23 0:51:23 3 0:47:16 15.0 Laser Radial (PY1117) 12/6
18 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 19:34:00 20:25:17 0:51:17 3 0:48:42 16.0
19 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 19:34:00 20:22:48 0:48:48 3 0:49:06 17.0 Solo (PY 1148) 29/5
20 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 19:34:00 20:19:20 0:45:20 3 0:49:17 18.0
21 Standard Slow Solo 1802 Lloyd Hogbin 1148 19:30 20:28:50 0:58:50 3 0:51:15 19.0
22 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 19:30:00 20:16:04 0:46:04 2 0:52:38 20.0 Solo 24/7, 14/8

10/7 - Standard Fleet - 10/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 20:19:46 0:51:46 5 0:45:06 1.0
2 Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1087 19:30:00 20:19:53 0:49:53 5 0:45:53 2.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
3 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 19:30:00 20:19:58 0:49:58 5 0:45:58 3.0
4 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 19:28:00 20:22:59 0:54:59 5 0:47:41 4.0
5 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 19:32:00 20:17:14 0:45:14 5 0:47:46 5.0
6 Standard Laser Laser 169278 James Curtis 1087 19:30:00 20:22:24 0:52:24 5 0:48:12 6.0 RS200 24/7
7 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087     OOD     6.3
8 Standard Slow Solo 4071 Peter Halliday 1148 19:28:00 20:23:46 0:55:46 5 0:48:35 7.0
9 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 19:32:00 20:23:31 0:51:31 5 0:48:55 8.0 Solo 7/8
10 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087     OOD     8.6
11 Standard Fast RS 200 1236 Simon Hamilton 1053 19:32:00 20:23:47 0:51:47 5 0:49:11 9.0
12 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:32:00 20:17:30 0:45:30 5 0:49:27 10.0
13 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 1148 19:28:00 20:26:40 0:58:40 5 0:51:06 11.0 Solo (PY 1148) 29/5
14 Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146 19:28:00 20:27:20 0:59:20 5 0:51:46 12.0
15 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:22:34 0:50:34 4 1:06:45 13.0
16 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313     OOD     14.8 Solo 24/7, 14/8
17 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053     DNF     16.0
17 Standard Slow Laser 4.7 130417 Utta Griesbach 1180     DNF     16.0 Laser Radial (PY 1117) 24/7, 7/8

17/7 - Standard Fleet - 17/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 00:00:00 0:45:10 0:45:10 3 0:39:21 1.0
2 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 00:00:00 0:44:20 0:44:20 3 0:42:01 2.0
3 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 00:04:00 0:46:37 0:42:37 3 0:42:07 3.0
4 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 00:00:00 0:48:47 0:48:47 3 0:42:19 4.0
5 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 00:02:00 0:49:57 0:47:57 3 0:44:07 5.0
6 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053 00:04:00 0:50:51 0:46:51 3 0:44:30 6.0
7 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 00:04:00 0:51:19 0:47:19 3 0:44:56 7.0
8 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 00:04:00 0:48:01 0:44:01 3 0:46:29 8.0
9 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087 00:02:00 0:53:43 0:51:43 3 0:47:35 9.0 Laser Radial (PY1117) 12/6
10 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 00:04:00 0:48:42 0:44:42 3 0:48:35 10.0
11 Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148 00:00:00 0:57:28 0:57:28 3 0:50:03 11.0
12 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1313 00:00:00 0:47:00 0:47:00 2 0:53:42 12.0 Solo 24/7, 14/8
13 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 00:04:00 0:60:09 0:56:09 3 0:56:29 13.0 Solo (PY 1148) 29/5

24/7 - Standard Fleet - 24/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 00:00:00 0:49:02 0:49:02 3 0:46:29 1.0
2 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 00:04:00 0:48:14 0:44:14 3 0:46:43 2.0
3 Standard Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson 1087 00:02:00 0:52:55 0:50:55 3 0:46:50 3.0 Laser (PY 1087) 3/7, 10/7, 24/7
4 Standard Laser Laser 169278 James Curtis 1053 00:04:00 0:53:29 0:49:29 3 0:47:00 4.0 RS200 24/7
5 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 00:02:00 0:53:10 0:51:10 3 0:47:04 5.0
6 Standard Laser Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 00:02:00 0:54:01 0:52:01 3 0:47:51 6.0
7 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 00:04:00 0:54:44 0:50:44 3 0:48:11 7.0
8 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 00:02:00 0:54:35 0:52:35 3 0:48:22 8.0
9 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 00:02:00 0:55:23 0:53:23 3 0:49:07 9.0
10 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 00:04:00 0:55:48 0:51:48 3 0:49:12 10.0 Solo 7/8
11 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947     OOD     10.9
12 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 00:04:00 0:50:09 0:46:09 3 0:50:10 11.0
13 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 00:04:00 0:58:18 0:54:18 3 0:51:34 12.0
14 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087     OOD     12.8 Laser Radial (PY1117) 12/6
15 Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148 00:00:00 0:60:57 1:00:57 3 0:53:06 13.0
16 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1148 00:00:00 0:61:04 1:01:04 3 0:53:12 14.0 Solo 24/7, 14/8
17 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 00:04:00 0:54:13 0:50:13 3 0:54:35 15.0

31/7 - Standard Fleet - 31/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 19:28:00 20:34:20 1:06:20 4 0:57:32 1.0
2 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 19:32:00 20:33:52 1:01:52 4 0:58:45 2.0 Solo 7/8
3 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 19:32:00 20:32:32 1:00:32 4 0:59:07 3.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
4 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 19:32:00 20:34:28 1:02:28 4 0:59:19 4.0
5 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:34:40 1:04:40 4 0:59:29 5.0
6 Standard Fast RS 200 1236 Simon Hamilton 1053 19:32:00 20:35:50 1:03:50 4 1:00:37 6.0
7 Standard Laser Laser 107230 Ben Jones 1087 19:30:00 20:36:04 1:06:04 4 1:00:47 7.0
8 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 19:30:00 20:36:33 1:06:33 4 1:01:13 8.0
9 Standard Laser Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 19:30:00 20:37:16 1:07:16 4 1:01:53 9.0
10 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 19:28:00 20:33:25 1:05:25 4 1:02:00 10.0
11 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:30:54 0:58:54 4 1:02:12 11.0
12 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:32:00 20:30:29 0:58:29 4 1:03:34 12.0
13 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 19:32:00 20:23:25 0:51:25 3 1:05:06 13.0
14 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 19:32:00 20:23:18 0:51:18 3 1:08:49 14.0 Solo (PY 1148) 29/5
15 Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148 19:28:00 20:27:18 0:59:18 3 1:08:52 15.0
16 Standard Laser Laser 165372 Simon Bean 1087     DNF     17.0

7/8 - Standard Fleet - 7/8/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Fast RS 400 917 Mike Curtis 947 19:32:00 20:05:26 0:33:26 3 0:35:18 1.0
2 Standard Fast Rs 200 1236 Liz Carrell 1053 19:32:00 20:09:12 0:37:12 3 0:35:20 2.0
3 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 19:32:00 20:08:52 0:36:52 3 0:36:00 3.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
4 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:09:30 0:39:30 3 0:36:20 4.0
5 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:32:00 20:06:11 0:34:11 3 0:37:09 5.0
6 Standard Laser Laser 168989 Evan Cairns 1087 19:30:00 20:12:01 0:42:01 3 0:38:39 6.0
7 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 19:30:00 20:12:06 0:42:06 3 0:38:44 7.0
8 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 19:30:00 20:13:29 0:43:29 3 0:40:00 8.0
9 Standard Slow Laser 4.7 130417 Utta Griesbach 1180 19:28:00 20:15:16 0:47:16 3 0:40:03 9.0 Laser Radial (PY 1117) 24/7, 7/8
10 Standard Slow Solo 3636 Peter Cruise 1148 19:28:00 20:16:26 0:48:26 3 0:42:11 10.0
11 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 19:32:00 20:16:34 0:44:34 3 0:42:19 11.0
12 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:12:14 0:40:14 3 0:42:29 12.0
13 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1148 19:28:00 20:17:55 0:49:55 3 0:43:29 13.0 Solo 7/8
14 Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148 19:28:00 20:19:27 0:51:27 3 0:44:49 14.0
15 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 19:32:00 20:15:05 0:43:05 3 0:46:50 15.0

14/8 - Standard Fleet - 14/8/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard Slow Byte CII 2628 Maggie Futcher 1146 19:28:00 20:24:38 0:56:38   0:49:25 1.0
2 Standard Fast Phantom 1289 Richard Barker 1012 19:32:00 20:24:02 0:52:02   0:51:25 2.0
3 Standard Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:26:16 0:56:16   0:51:46 3.0
4 Standard Slow Streaker 1770 Chris Smith 1153 19:28:00 20:27:49 0:59:49   0:51:53 4.0
5 Standard Laser Laser 168115 John Magrath 1087 19:30:00 20:27:37 0:57:37   0:53:00 5.0
6 Standard Slow Solo 4252 Cj Cavallari 1148 19:28:00 20:29:42 1:01:42   0:53:45 6.0
7 Standard Laser Laser 168842 John Smith 1087 19:30:00 20:28:38 0:58:38   0:53:56 7.0
8 Standard Fast Merlin-Rocket 3341 Roy Poole 994 19:32:00 20:26:29 0:54:29   0:54:49 8.0 Solo (PY 1148) 29/5
9 Standard Fast RS 200 945 Clare James 1053     OOD     8.9
10 Standard Fast RS 200 227 Ian Cleaver 1053 19:32:00 20:29:48 0:57:48   0:54:53 9.0 Solo 7/8
11 Standard Slow Albacore 7918 Graham Potter 1055 19:28:00 20:25:56 0:57:56   0:54:55 10.0
12 Standard Fast RS 400 845 Ian Hamilton 947 19:32:00 20:24:19 0:52:19   0:55:15 11.0
13 Standard Slow Solo 3636 Peter Cruise 1148 19:28:00 20:31:59 1:03:59   0:55:44 12.0
14 Standard Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope 1087     OOD     12.8 Laser Radial (PY1117) 12/6
15 Standard Fast RS 600 826 Dave Nunn 920 19:32:00 20:23:48 0:51:48   0:56:18 13.0
16 Standard Slow Solo 3385 Ian Peace 1148     OOD     13.3
17 Standard Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1024 19:32:00 20:30:52 0:58:52   0:57:29 14.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
18 Standard Slow Topper 18878 Tony Sproat 1148 19:28:00 20:35:40 1:07:40   0:58:57 15.0 Solo 24/7, 14/8
19 Standard Fast Int Canoe 257 Jim Champ 920 19:32:00 20:30:05 0:58:05   1:03:08 16.0
20 Standard Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053     DNF     18.0

24/4 - Personal Fleet - 24/4/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 19:30:00 20:03:15 0:33:15   0:24:28 1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 19:32:00 20:04:54 0:32:54   0:26:02 2.0
3 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 19:32:00 20:02:12 0:30:12   0:26:05 3.0
4 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:32:00 19:58:28 0:26:28   0:26:09 4.0
5 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 19:30:00 20:01:22 0:31:22   0:26:14 5.0
6 Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 19:28:00 20:02:36 0:34:36   0:26:15 6.0
7 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158     OOD     7.0 Solo (PY1263) 7/8
7 Personal Slow Rs Vision Band 4 - Harry Phelps 1312 19:28:00 20:02:30 0:34:30   0:26:18 7.0
9 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 19:58:13 0:30:13   0:26:19 8.0
10 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 19:28:00 19:57:28 0:29:28   0:26:36 9.0
11 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1077 19:28:00 19:57:02 0:29:02   0:26:57 10.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
12 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 19:32:00   OOD     10.7
13 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 19:32:00   OOD     10.9 Solo (PY 1263) 29/5
14 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 19:32:00 20:04:44 0:32:44   0:27:03 11.0
15 Personal Fast RS 200 - Band 2 651 Andy Groves 1158 19:32:00 20:03:47 0:31:47   0:27:27 12.0
16 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 19:32:00 19:59:36 0:27:36   0:27:46 13.0
17 Personal Slow Solo - Band 1 4252 Cj Cavallari 1205 19:28:00   OOD     13.3
18 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:00:13 0:30:13   0:27:48 14.0
19 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:01:25 0:29:25   0:28:14 15.0

1/5 - Personal Fleet - 1/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 19:32:00 20:20:36 0:48:36 4 0:35:46 1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 19:34:00 20:12:30 0:38:30 4 0:36:23 2.0
3 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 19:30:00 20:11:54 0:41:54 4 0:37:49 3.0
3 Personal Slow Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1263 19:30:00   OOD 4   3.0
5 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 19:34:00 20:11:36 0:37:36 4 0:37:50 4.0
6 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 19:32:00 20:17:37 0:45:37 4 0:38:08 5.0
7 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 19:34:00 20:18:25 0:44:25 4 0:38:21 6.0
8 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 19:30:00 20:16:34 0:46:34 4 0:38:27 7.0
9 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 19:30:00   OOD 4   7.5
10 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:34:00 20:14:20 0:40:20 4 0:38:42 8.0
11 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264     OOD     8.2
12 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 19:34:00 20:18:51 0:44:51 4 0:38:44 9.0 Solo (PY1263) 7/8
13 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 19:34:00 20:21:13 0:47:13 4 0:39:01 10.5
13 Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 19:30:00 20:21:25 0:51:25 4 0:39:01 10.5
15 Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1103 19:34:00 20:17:17 0:43:17 4 0:39:14 12.0 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7
16 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 19:32:00 20:14:52 0:42:52 4 0:39:26 13.0
17 Personal Slow Solo - Band 1 4252 Cj Cavallari 1205 19:30:00 20:18:11 0:48:11 4 0:39:59 14.0
18 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 19:34:00 20:14:51 0:40:51 4 0:40:22 15.0
19 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 19:34:00 20:18:00 0:44:00 4 0:40:56 16.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
20 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 19:34:00 20:20:58 0:46:58 4 0:41:05 17.0 Solo (PY 1263) 29/5
21 Personal Slow Firefly - Band 0 2282 Glen Smith 1168 19:30:00 20:18:00 0:48:00 4 0:41:06 18.0
22 Personal Slow Rs Vision Band 0 1639 Nick Mason 1096 19:30:00 20:15:17 0:45:17 4 0:41:19 19.0

8/5 - Personal Fleet - 8/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 00:04:00 0:62:54 0:58:54 4 0:58:12 1.0
2 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 00:02:00 0:55:37 0:53:37 3 0:59:46 2.0
3 Personal Laser Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 00:02:00 0:57:46 0:55:46 3 1:02:10 3.0
4 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 00:00:00 0:54:06 0:54:06 3 1:05:06 4.0
5 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 00:00:00 0:59:42 0:59:42 3 1:05:44 5.0
6 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 19:32:00   OOD     5.9
7 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 19:34:00   OOD     6.0
7 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 00:04:00 0:61:39 0:57:39 3 1:06:23 6.0
9 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075     OOD     8.9 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5

15/5 - Personal Fleet - 15/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 00:00:00 0:30:59 0:30:59   0:25:54 1.0
2 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 00:00:00 0:27:30 0:27:30   0:26:00 2.0
3 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 00:00:00 0:26:00 0:26:00   0:26:09 3.0
4 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 00:00:00 0:27:34 0:27:34   0:26:27 4.0
5 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 00:00:00 0:31:40 0:31:40   0:26:29 5.0
6 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 00:00:00 0:27:25 0:27:25   0:27:05 6.0
7 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 00:00:00 0:31:41 0:31:41   0:27:22 7.0
8 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158     OOD     7.8
9 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 00:00:00 0:31:43 0:31:43   0:27:23 8.5 Solo (PY1263) 7/8
9 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108     OOD     8.5
9 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 00:00:00 0:32:45 0:32:45   0:27:23 8.5
12 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 00:00:00 0:33:22 0:33:22   0:27:33 10.0
13 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 00:00:00 0:33:30 0:33:30   0:28:01 11.0
14 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012     OOD     11.4
15 Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1103 00:00:00 0:30:59 0:30:59   0:28:05 12.0 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7
16 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 00:00:00 0:30:38 0:30:38   0:28:11 13.0
17 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 00:00:00 0:35:47 0:35:47   0:28:19 14.0
18 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 00:00:00 0:32:54 0:32:54   0:28:40 15.0
19 Personal Slow Solo - Band 1 4252 Cj Cavallari 1205 00:00:00 0:36:06 0:36:06   0:29:58 16.0

22/5 - Personal Fleet - 22/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 23:56:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 23:58:00 0:55:53 0:57:53 3 0:48:24 1.0
2 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 23:58:00 0:56:14 0:58:14 3 0:48:41 2.0
3 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1229 23:56:00 0:56:57 1:00:57 3 0:49:36 3.0
4 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 00:00:00 0:51:05 0:51:05 3 0:50:29 4.0
5 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 00:00:00 0:50:15 0:50:15 3 0:50:33 5.0
6 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 23:56:00 0:57:26 1:01:26 3 0:50:44 6.0
7 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 23:56:00 0:55:24 0:59:24 3 0:51:45 7.0
8 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 00:00:00 0:52:27 0:52:27 3 0:51:50 8.0
9 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1077 23:56:00 0:52:03 0:56:03 3 0:52:03 9.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
10 Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318 23:56:00 0:42:13 0:46:13 2 0:52:36 10.0
11 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042     OOD     10.9
12 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 23:58:00 0:55:43 0:57:43 3 0:53:06 11.0
13 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 00:00:00 0:42:04 0:42:04 2 0:54:29 12.0
14 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 00:00:00 0:51:30 0:51:30 2 1:03:51 13.0
15 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058     DNF     15.0
16 Personal Slow Rs Vision Band 0 1639 Nick Mason 1096     OOD     18.5

29/5 - Personal Fleet - 29/5/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:08:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 00:08:00 0:54:41 0:46:41 4 0:43:26 1.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
2 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 00:08:00 0:51:18 0:43:18 4 0:43:34 2.0
3 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1263 00:04:00 0:59:09 0:55:09 4 0:43:40 3.0 Solo (PY 1263) 29/5
4 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 00:08:00 0:59:17 0:51:17 4 0:44:17 4.0 Solo (PY1263) 7/8
5 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 00:04:00 0:55:20 0:51:20 4 0:44:43 5.5
5 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 00:08:00 0:55:19 0:47:19 4 0:44:43 5.5
5 Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318     OOD     5.5
8 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 00:04:00 0:53:58 0:49:58 4 0:45:06 7.0
9 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211     OOD     7.5
10 Personal Laser Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 00:06:00 0:60:21 0:54:21 4 0:45:27 8.0
11 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210     OOD     8.6
12 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 00:06:00 0:60:26 0:54:26 4 0:45:31 9.0
13 Personal Laser Laser - Band 2 184318 Kim Gavin 1141 00:06:00 0:59:14 0:53:14 4 0:46:39 10.0
14 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 00:04:00 0:61:48 0:57:48 3 0:46:58 11.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8

5/6 - Personal Fleet - 5/6/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 23:41:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 23:43:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 23:45:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 23:43:00 0:53:23 1:10:23 5 0:51:47 1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 23:43:00 0:48:04 1:05:04 5 0:54:24 2.0
3 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 23:45:00 0:53:59 1:08:59 5 0:54:35 3.0
4 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 23:45:00 0:51:38 1:06:38 5 0:55:04 4.0
5 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 23:43:00 0:49:15 1:06:15 5 0:55:24 5.0
6 Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318 23:41:00 0:55:09 1:14:09 5 0:56:16 6.0
7 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158     OOD     7.0 Solo (PY1263) 7/8
7 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 23:45:00 0:42:26 0:57:26 5 0:56:45 7.0
9 Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 23:41:00 0:55:54 1:14:54 5 0:56:50 8.0
10 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 23:41:00 0:50:04 1:09:04 5 0:57:02 9.0
11 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 23:41:00 0:46:34 1:05:34 5 0:57:07 11.0
11 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 23:45:00 0:51:08 1:06:08 5 0:57:07 11.0
11 Personal Fast RS 200 - Band 1 1265 Julie Harrison 1106 23:45:00 0:48:10 1:03:10 5 0:57:07 11.0
14 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 23:45:00 0:46:40 1:01:40 5 0:57:22 13.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
15 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 23:41:00 0:44:50 1:03:50 5 0:57:37 14.0
16 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 23:45:00 0:43:21 0:58:21 5 0:57:39 15.0
17 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 23:45:00 0:46:25 1:01:25 5 0:58:03 16.0
18 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 23:43:00 0:46:14 1:03:14 5 0:58:10 17.0
19 Personal Slow Rs Vision Band 0 1639 Nick Mason 1096 23:41:00 0:45:13 1:04:13 5 0:58:36 18.0
20 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 23:45:00 0:52:48 1:07:48 5 0:59:19 19.5 Solo (PY 1263) 29/5
20 Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1103 23:45:00 0:50:26 1:05:26 5 0:59:19 19.5 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7
22 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 23:45:00 0:47:06 1:02:06 5 0:59:36 21.0
23 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 23:41:00 0:43:08 1:02:08 3 1:03:06 22.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
24 Personal Slow Firefly - Band 0 2282 Glen Smith 1168     DNF     24.0
24 Personal Fast Rs 200 - Band 1 655 Andy Barnett 1106 23:45:00   OOD 5   24.0

12/6 - Personal Fleet - 12/6/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 19:30:00 20:19:42 0:49:42 4 0:36:34 1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 19:30:00 20:15:54 0:45:54 4 0:38:23 2.0
3 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 19:30:00 20:15:59 0:45:59 4 0:38:27 3.0
4 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 19:32:00 20:13:47 0:41:47 4 0:38:52 4.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
5 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:12:54 0:40:54 4 0:39:15 5.0
6 Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318     OOD     5.4
7 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 20:13:22 0:45:22 4 0:39:31 6.0
8 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 19:28:00 20:16:59 0:48:59 4 0:40:27 7.0
9 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012     OOD     7.9
10 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 19:32:00 20:12:23 0:40:23 4 0:40:38 8.0
11 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 19:32:00 20:13:14 0:41:14 4 0:40:45 9.0
12 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 19:32:00 20:20:23 0:48:23 4 0:41:47 10.0
13 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 19:28:00 20:14:27 0:46:27 4 0:41:55 11.0
14 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 19:32:00 20:20:35 0:48:35 4 0:41:57 12.0
15 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 19:28:00 20:25:33 0:57:33 3 0:46:46 13.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
16 Personal Slow Firefly - Band 0 2282 Glen Smith 1168     OOD     21.0

19/6 - Personal Fleet - 19/6/2013

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Elapsed time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994     0:37:09 4 0:37:22 1.0
2 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158     0:43:28 4 0:37:32 2.0 Solo (PY1263) 7/8
3 Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318     0:49:48 4 0:37:47 3.0
4 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196     0:46:53 4 0:39:12 4.0
5 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143     0:45:03 4 0:39:25 5.0 Solo (PY 1263) 29/5
6 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264     0:37:26 3 0:39:29 6.0
7 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196     0:47:22 4 0:39:36 7.0
8 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075     0:44:06 4 0:41:01 8.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
9 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012     0:42:17 4 0:41:47 9.0
10 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148     0:48:06 4 0:41:54 10.0
11 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058     OOD     10.7
12 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211     0:50:50 4 0:41:59 11.0
13 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641     0:38:30 2 0:46:55 12.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
14 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087     OOD     13.1

26/6 - Personal Fleet - 26/6/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 19:28:00 20:33:18 1:05:18 3 0:49:33 1.0
2 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 19:30:00 20:33:04 1:03:04 3 0:52:44 2.0
3 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196     OOD     3.0
3 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 19:32:00 20:32:29 1:00:29 3 0:52:55 3.0 Solo (PY 1263) 29/5
5 Personal Fast Rs 400 Band 1 917 Carl Mayhew 995 19:32:00 20:25:08 0:53:08 3 0:53:24 4.0
6 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 19:28:00 20:27:26 0:59:26 3 0:53:38 5.0
7 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:32:00 20:26:30 0:54:30 3 0:53:51 6.0
8 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 20:30:01 1:02:01 3 0:54:01 7.0
9 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158     OOD     7.8
10 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 19:32:00 20:27:11 0:55:11 3 0:54:32 8.0
11 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 19:32:00 20:39:15 1:07:15 3 0:55:35 9.0
12 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 19:32:00 20:42:26 1:10:26 3 0:55:43 10.0
13 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 19:32:00 20:32:19 1:00:19 3 0:57:01 11.0
14 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:31:39 0:59:39 3 0:57:15 12.0
15 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 19:32:00 20:38:25 1:06:25 3 0:57:21 13.0
16 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 19:28:00 20:32:22 1:04:22 2 0:58:50 14.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8

3/7 - Personal Fleet - 3/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 19:32:00 20:23:23 0:51:23 3 0:37:49 1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2 Personal Slow Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 19:30:00 20:20:38 0:50:38 3 0:38:25 2.0
3 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 19:30:00 20:15:55 0:45:55 3 0:40:00 3.0
4 Personal Fast RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 19:34:00 20:22:42 0:48:42 3 0:40:15 4.0
5 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 19:32:00 20:20:28 0:48:28 3 0:40:31 5.0
6 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994     OOD     6.0
7 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 19:34:00 20:20:58 0:46:58 3 0:40:34 6.5 Solo (PY1263) 7/8
7 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 19:34:00 20:25:17 0:51:17 3 0:40:34 6.5
9 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 19:32:00 20:20:40 0:48:40 3 0:40:41 8.0
10 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108     OOD     8.5
11 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:34:00 20:16:31 0:42:31 3 0:40:48 9.0
12 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 19:30:00 20:19:42 0:49:42 3 0:41:02 10.0
13 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 19:34:00 20:21:43 0:47:43 3 0:41:12 11.0
14 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 19:34:00 20:21:57 0:47:57 3 0:41:24 12.0
15 Personal Laser Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 19:32:00 20:21:32 0:49:32 3 0:41:25 13.0
16 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 19:30:00 20:16:04 0:46:04 2 0:42:07 14.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
17 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:34:00 20:17:01 0:43:01 3 0:42:30 15.0
18 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 19:34:00 20:22:48 0:48:48 3 0:42:42 16.5 Solo (PY 1263) 29/5
18 Personal Slow Solo - Band 4 1802 Lloyd Hogbin 1378 19:30 20:28:50 0:58:50 3 0:42:42 16.5
20 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 19:34:00 20:19:20 0:45:20 3 0:42:51 18.0
21 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 19:34:00 20:18:07 0:44:07 3 0:43:36 19.0
22 Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1087 19:32:00 20:20:20 0:48:20 3 0:44:28 20.0 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7

10/7 - Personal Fleet - 10/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 19:30:00 20:19:58 0:49:58 5 0:41:47 1.0
2 Personal Laser Laser - Band 3 169278 James Curtis 1250 19:30:00 20:22:24 0:52:24 5 0:41:55 2.0 RS200 (PY1211) 24/7
3 Personal Slow Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1263 19:28:00 20:23:46 0:55:46 5 0:44:09 3.0
4 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 19:32:00 20:23:31 0:51:31 5 0:44:29 4.0 Solo (PY1263) 7/8
4 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196     OOD     4.0
6 Personal Fast RS 200 - Band 2 1236 Simon Hamilton 1158 19:32:00 20:23:47 0:51:47 5 0:44:43 5.0
7 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:32:00 20:17:30 0:45:30 5 0:44:58 6.0
8 Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318 19:28:00 20:27:20 0:59:20 5 0:45:01 7.0
9 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196     OOD     7.6
10 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 19:28:00 20:19:46 0:51:46 5 0:45:06 8.0
11 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 19:28:00 20:22:59 0:54:59 5 0:45:24 9.0
12 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 19:32:00 20:17:14 0:45:14 5 0:45:30 10.0
13 Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1087 19:30:00 20:19:53 0:49:53 5 0:45:53 11.0 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7
14 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641     OOD     11.6 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
15 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1263 19:28:00 20:26:40 0:58:40 5 0:46:27 12.0 Solo (PY 1263) 29/5
16 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:22:34 0:50:34 4 1:00:40 13.0
17 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264     DNF     16.0
17 Personal Slow Laser 4.7 - Band 3 130417 Utta Griesbach 1357     DNF     16.0 Laser Radial (PY 1396) 24/7, 7/8

17/7 - Personal Fleet - 17/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359 00:02:00 0:53:43 0:51:43 3 0:38:03 1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
2 Personal Slow Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 00:00:00 0:45:10 0:45:10 3 0:39:21 2.0
3 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 00:00:00 0:44:20 0:44:20 3 0:40:01 3.0
4 Personal Slow Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 00:00:00 0:57:28 0:57:28 3 0:40:03 4.0
5 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 00:02:00 0:49:57 0:47:57 3 0:40:06 5.0
6 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 00:00:00 0:48:47 0:48:47 3 0:40:17 6.0
7 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 00:04:00 0:50:51 0:46:51 3 0:40:27 7.0
8 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 00:04:00 0:51:19 0:47:19 3 0:40:52 8.0
9 Personal Slow Solo - Band 4 3636 Peter Cruise 1378 00:00:00 0:57:28 0:57:28 3 0:41:42 9.0
10 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 00:04:00 0:46:37 0:42:37 3 0:42:07 10.0
11 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 00:04:00 0:48:42 0:44:42 3 0:42:15 11.5
11 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 00:04:00 0:48:01 0:44:01 3 0:42:15 11.5
13 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1641 00:00:00 0:47:00 0:47:00 2 0:42:58 13.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
14 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 00:04:00 0:60:09 0:56:09 3 0:49:08 14.0 Solo (PY 1263) 29/5

24/7 - Personal Fleet - 24/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359     OOD     1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
1 Personal Laser Laser - Band 3 169278 James Curtis 1211 00:04:00 0:53:29 0:49:29 3 0:40:52 1.0 RS200 (PY1211) 24/7
3 Personal Slow Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 00:00:00 0:60:57 1:00:57 3 0:42:28 2.0
4 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1435 00:00:00 0:61:04 1:01:04 3 0:42:33 3.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
5 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 00:02:00 0:53:10 0:51:10 3 0:42:47 4.0
6 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 00:04:00 0:58:18 0:54:18 3 0:42:58 5.0
7 Personal Laser Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 00:02:00 0:54:01 0:52:01 3 0:43:30 6.0
8 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 00:04:00 0:50:09 0:46:09 3 0:43:37 7.0
9 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 00:04:00 0:54:44 0:50:44 3 0:43:49 8.0
10 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 00:02:00 0:54:35 0:52:35 3 0:43:58 9.0
11 Personal Slow Solo - Band 4 3636 Peter Cruise 1378 00:00:00 0:60:57 1:00:57 3 0:44:14 10.0
12 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042     OOD     10.9
13 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 00:00:00 0:49:02 0:49:02 3 0:44:15 11.0
14 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 00:04:00 0:48:14 0:44:14 3 0:44:30 12.0
15 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 00:02:00 0:55:23 0:53:23 3 0:44:38 13.0
16 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 00:04:00 0:55:48 0:51:48 3 0:44:44 14.0 Solo (PY1263) 7/8
17 Personal Fast Rooster 8.1 - Band 1 170487 Paul Wright-Anderson 1087 00:02:00 0:52:55 0:50:55 3 0:46:50 15.0 Laser (PY1087) 3/7, 10/7, 24/7
18 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 00:04:00 0:54:13 0:50:13 3 0:49:37 16.0

31/7 - Personal Fleet - 31/7/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 19:32:00 20:33:52 1:01:52 4 0:53:26 1.0 Solo (PY1263) 7/8
2 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 19:32:00 20:34:28 1:02:28 4 0:53:57 2.0
3 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 19:32:00 20:23:25 0:51:25 3 0:54:14 3.0
4 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 19:28:00 20:34:20 1:06:20 4 0:54:47 4.0
5 Personal Slow Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 19:28:00 20:27:18 0:59:18 3 0:55:06 5.0
6 Personal Fast RS 200 - Band 2 1236 Simon Hamilton 1158 19:32:00 20:35:50 1:03:50 4 0:55:07 6.0
7 Personal Laser Laser - Band 2 107230 Ben Jones 1196 19:30:00 20:36:04 1:06:04 4 0:55:14 7.0
8 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 19:30:00 20:36:33 1:06:33 4 0:55:39 8.0
9 Personal Laser Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 19:30:00 20:37:16 1:07:16 4 0:56:15 9.0
10 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 19:32:00 20:32:32 1:00:32 4 0:56:19 10.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
11 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:30:54 0:58:54 4 0:56:32 11.0
12 Personal Slow Solo - Band 4 3636 Peter Cruise 1378 19:28:00 20:27:18 0:59:18 3 0:57:23 12.0
13 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:32:00 20:30:29 0:58:29 4 0:57:47 13.0
14 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 19:28:00 20:33:25 1:05:25 4 0:59:02 14.0
15 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:34:40 1:04:40 4 0:59:29 15.0
16 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 19:32:00 20:23:18 0:51:18 3 0:59:51 16.0 Solo (PY 1263) 29/5
17 Personal Laser Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1141     DNF     18.0

7/8 - Personal Fleet - 7/8/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast Rs 200 - Band 2 1236 Liz Carrell 1158 19:32:00 20:09:12 0:37:12 3 0:32:07 1.0
2 Personal Fast RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 19:32:00 20:05:26 0:33:26 3 0:33:38 2.0
3 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:32:00 20:06:11 0:34:11 3 0:33:47 3.0
4 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 19:32:00 20:08:52 0:36:52 3 0:34:18 4.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
5 Personal Slow Laser 4.7 - Band 3 130417 Utta Griesbach 1357 19:28:00 20:15:16 0:47:16 3 0:34:50 5.0 Laser Radial (PY 1396) 24/7, 7/8
6 Personal Laser Laser - Band 2 168989 Evan Cairns 1196 19:30:00 20:12:01 0:42:01 3 0:35:08 6.0
7 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 19:30:00 20:12:06 0:42:06 3 0:35:12 7.0
8 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 19:32:00 20:16:34 0:44:34 3 0:35:16 8.0
9 Personal Slow Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 19:28:00 20:19:27 0:51:27 3 0:35:51 9.0
10 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:09:30 0:39:30 3 0:36:20 10.0
11 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 19:30:00 20:13:29 0:43:29 3 0:36:21 11.0
12 Personal Slow Solo - Band 4 3636 Peter Cruise 1378 19:28:00 20:19:27 0:51:27 3 0:37:20 12.0
13 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:12:14 0:40:14 3 0:38:37 13.0
14 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1263 19:28:00 20:17:55 0:49:55 3 0:39:31 14.0 Solo (PY1263) 7/8
15 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 19:32:00 20:15:05 0:43:05 3 0:40:43 15.0

14/8 - Personal Fleet - 14/8/2013

Start: Slow, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet StartWeds Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Laser Laser - Band 5 13640 (Club) Nigel Cope 1359     OOD     1.0 Laser Radial (PY1396) 12/6
1 Personal Slow Byte CII - Band 3 2628 Maggie Futcher 1318 19:28:00 20:24:38 0:56:38   0:42:58 1.0
3 Personal Slow Topper - Band 5 18878 Tony Sproat 1435 19:28:00 20:35:40 1:07:40   0:47:09 2.0 Solo (PY 1435) 24/7, 14/8
4 Personal Fast Merlin-Rocket - Band 3 3341 Roy Poole 1143 19:32:00 20:26:29 0:54:29   0:47:40 3.0 Solo (PY 1263) 29/5
5 Personal Laser Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 19:30:00 20:27:37 0:57:37   0:48:10 4.0
6 Personal Laser Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 19:30:00 20:28:38 0:58:38   0:49:01 5.0
6 Personal Slow Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435     OOD     5.0
8 Personal Slow Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 19:28:00 20:27:49 0:59:49   0:49:24 6.0
9 Personal Fast RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 19:32:00 20:29:48 0:57:48   0:49:55 7.0 Solo (PY1263) 7/8
10 Personal Fast RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158     OOD     7.8
11 Personal Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 19:32:00 20:24:19 0:52:19   0:50:12 8.0
12 Personal Fast RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 19:32:00 20:23:48 0:51:48   0:51:11 9.0
13 Personal Slow Solo - Band 1 4252 Cj Cavallari 1205 19:28:00 20:29:42 1:01:42   0:51:12 10.0
14 Personal Slow Solo - Band 4 3636 Peter Cruise 1378     OOD     10.8
15 Personal Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 19:32:00 20:24:02 0:52:02   0:51:25 11.0
16 Personal Laser Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1087 19:30:00 20:26:16 0:56:16   0:51:46 12.0
17 Personal Slow Albacore - Band 1 7918 Graham Potter 1108 19:28:00 20:25:56 0:57:56   0:52:17 13.0
18 Personal Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 19:32:00 20:30:52 0:58:52   0:54:46 14.0 N12 (PY 1077) 24/4, 22/5
19 Personal Fast Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 19:32:00 20:30:05 0:58:05   0:54:54 15.0
20 Personal Fast RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264     DNF     17.0



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com