Anniversary Series 2013

Island Barn Reservoir SC

Results as of 12:09 on October 21, 2013

Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 62, Scoring system: Appendix A
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY April May June August September October Total Nett
1st Gold Standard Rs 500 659 Peter Curtis 975 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 1.0 1.0 (63.0 DNC) 1.0 192.0 3.0
2nd Gold Standard Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 (63.0 DNC) (2.5) 2.0 (3.0) 2.0 2.5 75.0 6.5
3rd Gold Standard Phantom 1351 John Oldham 1012 (9.0) 1.0 4.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 2.5 142.5 7.5
4th Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024 (11.0) (6.0) 3.0 (5.0 OOD) 1.0 4.0 30.0 8.0
5th Gold Standard Streaker 1770 Chris Smith 1153 (63.0 DNC) 4.0 5.0 4.0 (63.0 DNC) (5.5) 144.5 13.0
6th Gold Standard Solo 5071 Malcolm Barnes 1148 2.0 7.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 4.5 OOD (63.0 DNC) 202.5 13.5
7th Gold Standard Solo 4073 Peter Cottrell 1148 1.0 10.0 (63.0 DNC) 5.5 OOD (63.0 DNC) (63.0 DNC) 205.5 16.5
8th Gold Standard Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 7.0 (8.0) (63.0 DNC) (9.0) 4.0 5.5 96.5 16.5
9th Gold Standard Laser 168842 John Smith 1087 (63.0 DNC) 11.0 (14.0) 5.0 (63.0 DNC) 9.0 165.0 25.0
10th Gold Standard Laser 180441 Tony Butler 1087 8.0 (63.0 DNC) 11.0 8.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 216.0 27.0
11th Silver Standard Laser 4.7 140014 Jo Dunn 1180 13.0 RDG (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 7.0 8.0 217.0 28.0
12th Gold Standard Laser 165372 Simon Bean 1087 (63.0 DNC) 13.0 9.5 OOD (63.0 DNC) 6.0 (63.0 DNC) 217.5 28.5
13th Silver Standard Solo 4173 David Lawton 1148 3.0 12.0 16.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 220.0 31.0
14th Silver Standard Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 4.0 (63.0 DNC) 15.0 12.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 220.0 31.0
15th Gold Standard Laser 201172 Matt Young 1087 11.0 RDG (63.0 DNC) 9.0 (63.0 DNC) 11.0 (63.0 DNC) 220.0 31.0
16th Silver Standard Solo 3861 David Clark 1148 (14.0) 14.0 (63.0 DNC) 13.0 10.0 (63.0 DNC) 177.0 37.0
17th Silver Standard RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 6.0 15.0 (63.0 DNC) 17.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 227.0 38.0
18th Gold Standard Int Canoe 257 Jim Champ 920 13.0 (17.0) 15.3 OOD 11.0 (20.0 DNF) (63.0 DNC) 139.3 39.3
19th Silver Standard Solo 3385 Ian Peace 1148 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 19.0 15.0 9.0 (63.0 DNC) 232.0 43.0
20th Silver Standard Solo 3854 Ben Russell 1148 16.0 (63.0 DNC) 17.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 18.0 DNF 240.0 51.0
21st Gold Standard Solo 3174 Roy Poole 1148 (63.0 DNC) 5.0 (63.0 DNC) 6.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 263.0 74.0
22nd Gold Standard RS 200 945 Clare James 1053 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 6.0 (63.0 DNC) 6.0 OOD 63.0 DNC 264.0 75.0
23rd Silver Standard 29Er 378 James Curtis 922 12.0 (63.0 DNC) 8.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 272.0 83.0
24th Gold Standard Phantom 1289 Richard Barker 1012 10.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 10.0 OOD 63.0 DNC 272.0 83.0
25th Gold Standard RS 200 1265 Julie Harrison 1053 (63.0 DNC) 2.5 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 18.0 DNF 272.5 83.5
26th Gold Standard RS 400 845 Ian Hamilton 947 (63.0 DNC) 9.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 18.0 DNF 279.0 90.0
27th Silver Standard Solo 303 Tony Sproat 1148 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 14.0 20.0 DNF 63.0 DNC 286.0 97.0
28th Silver Standard Solo 3711 Andrew Bickel 1148 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 20.0 DNS 18.0 DNF 290.0 101.0
29th Gold Standard Laser Radial 152815 Alistair Smith 1117 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 2.0 63.0 DNC 63.0 DNC 317.0 128.0
30th Gold Standard Rs 200 1236 Simon Hamilton 1053 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 3.0 63.0 DNC 318.0 129.0
31st Gold Standard Laser 156211 Dave Simpson 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 5.0 63.0 DNC 320.0 131.0
32nd Gold Standard Laser 168115 John Magrath 1087 5.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 320.0 131.0
33rd Gold Standard Rs 200 237 Cj Cavallari 1053 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 7.0 322.0 133.0
34th Silver Standard Laser Radial 44519 Alex Storey 1117 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 7.0 63.0 DNC 63.0 DNC 322.0 133.0
35th Gold Standard Laser 136401 Mads Orbersen 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 7.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 322.0 133.0
36th Gold Standard Solo 4071 Peter Halliday 1148 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 8.0 63.0 DNC 323.0 134.0
37th Gold Standard Laser ???861? ?? 1087 9.0 RDG (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 324.0 135.0
38th Silver Standard Laser 155892 ? 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 10.0 325.0 136.0
39th Silver Standard Laser Radial 193441 Edward Chamberlain 1117 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 10.0 63.0 DNC 63.0 DNC 325.0 136.0
40th Silver Standard Laser 169033 Jonathan Braidley 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 10.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 325.0 136.0
41st Silver Standard Laser 184318 Colin Bristow 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 11.0 326.0 137.0
42nd Silver Standard Laser ? Mikayla Davison 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 12.0 63.0 DNC 327.0 138.0
43rd Gold Standard RS 200 651 Andy Groves 1053 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 12.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 327.0 138.0
44th Silver Standard Topper 44375 Ellie Wall 1313 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 13.0 63.0 DNC 328.0 139.0
45th Gold Standard Laser 117457 Ian Woods 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 13.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 328.0 139.0
46th Silver Standard Topper 46795 Maisie Bristow 1313 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 14.0 63.0 DNC 329.0 140.0
47th Silver Standard Topaz Magno 808 Andy Collison 1175 15.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 330.0 141.0
48th Gold Standard Laser 165631 Nigel Thomson 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 16.0 63.0 DNC 63.0 DNC 331.0 142.0
49th Gold Standard RS 200 227 Ian Cleaver 1053 (63.0 DNC) 16.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 331.0 142.0
50th Silver Standard Mirror 70538 Gavin ? 1385 17.0 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 332.0 143.0
51st Silver Standard Laser no number Ray Lambe 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 18.0 DNF 333.0 144.0
51st Gold Standard Rs 500 659 James Curtis 975 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 18.0 DNF 333.0 144.0
53rd Silver Standard Laser 164991 ???? 1087 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 18.0 63.0 DNC 63.0 DNC 333.0 144.0
54th Silver Standard Laser 4.7 ? Laser 4.7 ??? 1180 (63.0 DNC) (63.0 DNC) 18.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 333.0 144.0
55th Gold Standard RS 600 826 Dave Nunn 920 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 19.0 OOD 63.0 DNC 63.0 DNC 334.0 145.0
55th Silver Standard Laser Radial 130417 Utta Griesbach 1117 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 19.0 OOD 63.0 DNC 63.0 DNC 334.0 145.0
55th Gold Standard Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1148 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 19.0 OOD 63.0 DNC 63.0 DNC 334.0 145.0
58th Silver Standard Streaker 1770 Lorraine Lynch 1153 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 20.0 DNS 63.0 DNC 335.0 146.0
58th Silver Standard RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 20.0 OOD 63.0 DNC 335.0 146.0
58th Gold Standard RS 400 917 Mike Curtis 947 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 20.0 OOD 63.0 DNC 335.0 146.0
58th Silver Standard Solo 2042 John Carpenter 1148 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 20.0 DNS 63.0 DNC 335.0 146.0
62nd Gold Standard RS 200 1236 C J Cavallari 1053 (63.0 DNC) (63.0 DNC) (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 378.0 189.0

Personal Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 61, Scoring system: Appendix A
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY April May June August September October Total Nett
1st Gold Personal Phantom - Band 2 1351 John Oldham 1113 (9.0) 1.0 5.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 1.0 140.0 7.0
2nd Silver Personal Solo - Band 3 4173 David Lawton 1320 1.0 3.5 8.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 198.5 12.5
3rd Gold Personal Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 6.0 (9.0) (62.0 DNC) (15.0) 4.0 4.0 100.0 14.0
4th Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 (11.0) (13.0) (13.0) 8.6 OOD 1.0 5.0 51.6 14.6
5th Silver Personal Laser 4.7 - Band 4 140014 Jo Dunn 1416 13.0 RDG (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 2.0 2.0 203.0 17.0
6th Silver Personal Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 2.0 (62.0 DNC) 7.0 12.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 207.0 21.0
7th Silver Personal Solo - Band 4 3861 David Clark 1378 (14.0) 2.0 (62.0 DNC) 9.0 10.0 (62.0 DNC) 159.0 21.0
8th Gold Personal Solo - Band 2 4073 Peter Cottrell 1263 3.0 11.0 (62.0 DNC) 7.0 OOD (62.0 DNC) (62.0 DNC) 207.0 21.0
9th Silver Personal Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 9.0 5.0 8.0 (62.0 DNC) 208.0 22.0
10th Gold Personal Laser - Band 3 201172 Matt Young 1250 11.0 RDG (62.0 DNC) 2.0 (62.0 DNC) 11.0 (62.0 DNC) 210.0 24.0
11th Silver Personal RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 4.0 5.0 (62.0 DNC) 17.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 212.0 26.0
12th Gold Personal Rs 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 18.0 7.0 (62.0 DNC) 3.0 214.0 28.0
13th Gold Personal Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 (62.0 DNC) 12.0 (15.0) 8.0 (62.0 DNC) 8.0 167.0 28.0
14th Gold Personal Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 (62.0 DNC) 8.0 (16.0) 14.0 (62.0 DNC) 7.0 169.0 29.0
15th Gold Personal Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 12.0 7.0 (12.3 OOD) 10.0 (20.0 DNF) (62.0 DNC) 123.3 29.0
16th Gold Personal Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 (62.0 DNC) (16.0) (19.0) 16.0 5.0 9.0 127.0 30.0
17th Gold Personal Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1196 7.0 (62.0 DNC) 11.0 13.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 217.0 31.0
18th Gold Personal Solo - Band 1 5071 Malcolm Barnes 1205 8.0 14.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 11.0 OOD (62.0 DNC) 219.0 33.0
19th Gold Personal Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1141 (62.0 DNC) 17.0 12.0 OOD (62.0 DNC) 7.0 (62.0 DNC) 222.0 36.0
20th Silver Personal Solo - Band 4 3854 Ben Russell 1378 16.0 (62.0 DNC) 4.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 18.0 DNF 224.0 38.0
21st Silver Personal 29Er - Band 3 378 James Curtis 1060 10.0 (62.0 DNC) 1.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 259.0 73.0
22nd Gold Personal RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 6.0 (62.0 DNC) 6.0 OOD 62.0 DNC 260.0 74.0
23rd Gold Personal Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1263 (62.0 DNC) 3.5 (62.0 DNC) 11.0 (62.0 DNC) 62.0 DNC 262.5 76.5
24th Silver Personal Solo - Band 5 303 Tony Sproat 1435 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 3.0 20.0 DNF 62.0 DNC 271.0 85.0
25th Gold Personal RS 200 - Band 1 1265 Julie Harrison 1106 (62.0 DNC) 6.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 18.0 DNF 272.0 86.0
26th Gold Personal Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 13.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 13.0 OOD 62.0 DNC 274.0 88.0
27th Gold Personal RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 (62.0 DNC) 10.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 18.0 DNF 276.0 90.0
28th Silver Personal Solo - Band 5 3711 Andrew Bickel 1435 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 20.0 DNS 18.0 DNF 286.0 100.0
29th Silver Personal Laser Radial - Band 4 44519 Alex Storey 1340 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 1.0 62.0 DNC 62.0 DNC 311.0 125.0
30th Silver Personal Laser Radial - Band 4 193441 Edward Chamberlain 1340 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 2.0 62.0 DNC 62.0 DNC 312.0 126.0
31st Gold Personal Rs 200 - Band 2 1236 Simon Hamilton 1158 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 3.0 62.0 DNC 313.0 127.0
32nd Silver Personal Laser - Band 3 169033 Jonathan Braidley 1250 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 3.0 (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 313.0 127.0
33rd Gold Personal Laser Radial - Band 2 152815 Alistair Smith 1229 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 4.0 62.0 DNC 62.0 DNC 314.0 128.0
34th Gold Personal Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 5.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 315.0 129.0
35th Gold Personal Rs 200 - Band 2 237 Cj Cavallari 1158 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 6.0 316.0 130.0
36th Gold Personal Laser - Band 1 156211 Dave Simpson 1141 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 6.0 62.0 DNC 316.0 130.0
37th Gold Personal Laser - Band 5 165631 Nigel Thomson 1359 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 6.0 62.0 DNC 62.0 DNC 316.0 130.0
38th Gold Personal Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1263 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 9.0 62.0 DNC 319.0 133.0
39th Gold Personal Laser - Band 3 ???861? ?? 1250 9.0 RDG (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 319.0 133.0
40th Silver Personal Laser - Band 3 155892 ? 1250 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 10.0 320.0 134.0
41st Gold Personal Laser - Band 2 136401 Mads Orbersen 1196 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 10.0 (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 320.0 134.0
42nd Silver Personal Laser - Band 4 184318 Colin Bristow 1304 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 11.0 321.0 135.0
43rd Silver Personal Laser - Band 5 ? Mikayla Davison 1359 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 12.0 62.0 DNC 322.0 136.0
44th Gold Personal RS 200 - Band 2 651 Andy Groves 1158 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 12.0 (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 322.0 136.0
45th Silver Personal Topper - Band 5 44375 Ellie Wall 1641 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 13.0 62.0 DNC 323.0 137.0
46th Silver Personal Topper - Band 5 46795 Maisie Bristow 1641 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 14.0 62.0 DNC 324.0 138.0
47th Gold Personal Laser - Band 2 117457 Ian Woods 1196 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 14.0 (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 324.0 138.0
48th Gold Personal RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 (62.0 DNC) 15.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 325.0 139.0
49th Silver Personal Topaz Magno - Band 4 808 Andy Collison 1410 15.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 325.0 139.0
50th Silver Personal Laser 4.7 - Band 3 ? Laser 4.7 ??? 1357 (62.0 DNC) (62.0 DNC) 17.0 (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 327.0 141.0
51st Silver Personal Mirror Band 4 70538 Gavin ? 1662 17.0 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 327.0 141.0
52nd Silver Personal Laser - Band 4 no number Ray Lambe 1304 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 18.0 DNF 328.0 142.0
52nd Gold Personal Rs 500 - Band 2 659 James Curtis 1073 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 62.0 DNC 18.0 DNF 328.0 142.0
54th Silver Personal Laser - Band 5 164991 ???? 1359 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 18.0 62.0 DNC 62.0 DNC 328.0 142.0
55th Silver Personal Laser Radial - Band 5 130417 Utta Griesbach 1396 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 19.0 OOD 62.0 DNC 62.0 DNC 329.0 143.0
55th Gold Personal Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1263 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 19.0 OOD 62.0 DNC 62.0 DNC 329.0 143.0
55th Gold Personal RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 19.0 OOD 62.0 DNC 62.0 DNC 329.0 143.0
58th Gold Personal RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 20.0 OOD 62.0 DNC 330.0 144.0
58th Silver Personal RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 20.0 OOD 62.0 DNC 330.0 144.0
58th Silver Personal Streaker Band 4 1770 Lorraine Lynch 1394 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 20.0 DNS 62.0 DNC 330.0 144.0
58th Silver Personal Solo - Band 5 2042 John Carpenter 1435 (62.0 DNC) (62.0 DNC) (62.0 DNC) 62.0 DNC 20.0 DNS 62.0 DNC 330.0 144.0

April - Standard Fleet - 21/4/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Standard Solo 4073 Peter Cottrell 1148 0:00:00 0:48:40 0:48:40 2 0:42:24 1.0
2 Gold Standard Solo 5071 Malcolm Barnes 1148 0:00:00 0:49:59 0:49:59 2 0:43:32 2.0
3 Silver Standard Solo 4173 David Lawton 1148 0:02:00 0:52:24 0:50:24 2 0:43:54 3.0
4 Silver Standard Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 0:02:00 0:52:24 0:50:24 2 0:43:59 4.0
5 Gold Standard Laser 168115 John Magrath 1087 0:00:00 0:48:28 0:48:28 2 0:44:35 5.0
6 Silver Standard RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 0:02:00 0:49:32 0:47:32 2 0:45:11 6.0
7 Gold Standard Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 0:00:00 0:49:11 0:49:11 2 0:45:15 7.0
8 Gold Standard Laser 180441 Tony Butler 1087 0:00:00 0:49:18 0:49:18 2 0:45:21 8.0
9 Gold Standard Phantom 1351 John Oldham 1012 0:00:00 0:47:46 0:47:46 2 0:47:12 9.0
9 Gold Standard Laser ???861? ?? 1087     RDG     9.0
11 Gold Standard Phantom 1289 Richard Barker 1012 0:00:00 0:47:59 0:47:59 2 0:47:25 10.0
12 Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024 0:00:00 0:49:15 0:49:15 2 0:48:06 11.0
12 Gold Standard Laser 201172 Matt Young 1087     RDG     11.0
14 Silver Standard 29Er 378 James Curtis 922 0:02:00 0:47:42 0:45:42 2 0:49:34 12.0
15 Silver Standard Laser 4.7 140014 Jo Dunn 1180     RDG 2   13.0
15 Gold Standard Int Canoe 257 Jim Champ 920 0:02:00 0:50:51 0:48:51 2 0:53:06 13.0
17 Silver Standard Solo 3861 David Clark 1148 0:02:00 0:36:30 0:34:30 1 1:00:06 14.0
18 Silver Standard Topaz Magno 808 Andy Collison 1175 0:02:00 0:39:11 0:37:11 1 1:03:17 15.0
19 Silver Standard Solo 3854 Ben Russell 1148 0:02:00 0:38:45 0:36:45 1 1:04:01 16.0
20 Silver Standard Mirror 70538 Gavin ? 1385 0:02:00 0:50:04 0:48:04 1 1:09:25 17.0

May - Standard Fleet - 21/4/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Standard Phantom 1351 John Oldham 1012 0:00:00 0:41:24 0:41:24   0:40:55 1.0
2 Gold Standard Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 0:00:00 0:48:29 0:48:29   0:42:14 2.5
2 Gold Standard RS 200 1265 Julie Harrison 1053 0:00:00 0:44:28 0:44:28   0:42:14 2.5
4 Gold Standard Streaker 1770 Chris Smith 1153 0:00:00 0:49:26 0:49:26   0:42:52 4.0
5 Gold Standard Solo 3174 Roy Poole 1148 0:00:00 0:50:01 0:50:01   0:43:34 5.0
6 Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024 0:00:00 0:44:52 0:44:52   0:43:49 6.0
7 Gold Standard Solo 5071 Malcolm Barnes 1148 0:00:00 0:50:33 0:50:33   0:44:02 7.0
8 Gold Standard Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 0:00:00 0:48:52 0:48:52   0:44:57 8.0
9 Gold Standard RS 400 845 Ian Hamilton 947 0:00:00 0:42:50 0:42:50   0:45:14 9.0
10 Gold Standard Solo 4073 Peter Cottrell 1148 0:00:00 0:52:01 0:52:01   0:45:19 10.0
11 Gold Standard Laser 168842 John Smith 1087 0:00:00 0:49:29 0:49:29   0:45:31 11.0
12 Silver Standard Solo 4173 David Lawton 1148 0:02:00 0:54:16 0:52:16   0:45:32 12.0
13 Gold Standard Laser 165372 Simon Bean 1087 0:00:00 0:49:31 0:49:31   0:45:33 13.0
14 Silver Standard Solo 3861 David Clark 1148 0:02:00 0:54:37 0:52:37   0:45:50 14.0
15 Silver Standard RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 0:02:00 0:50:30 0:48:30   0:46:06 15.0
16 Gold Standard RS 200 227 Ian Cleaver 1053 0:00:00 0:48:38 0:48:38   0:46:11 16.0
17 Gold Standard Int Canoe 257 Jim Champ 920 0:00:00 0:42:39 0:42:39   0:46:22 17.0

June - Standard Fleet - 16/6/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 10:28:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Standard Rs 500 659 Peter Curtis 975 10:28:00 11:35:40 1:07:40 4 1:09:24 1.0
2 Gold Standard Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 10:28:00 11:47:51 1:19:51 4 1:09:33 2.0
3 Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024 10:28:00 11:40:19 1:12:19 4 1:10:37 3.0
4 Gold Standard Phantom 1351 John Oldham 1012 10:28:00 11:40:01 1:12:01 4 1:11:10 4.0
5 Gold Standard Streaker 1770 Chris Smith 1153 10:28:00 11:50:38 1:22:38 4 1:11:40 5.0
6 Gold Standard RS 200 945 Clare James 1053 10:28:00 11:43:49 1:15:49 4 1:12:00 6.0
7 Gold Standard Laser 136401 Mads Orbersen 1087 10:30:00 11:49:24 1:19:24 4 1:13:03 7.0
8 Silver Standard 29Er 378 James Curtis 922 10:30:00 11:37:38 1:07:38 4 1:13:21 8.0
9 Gold Standard Laser 201172 Matt Young 1087 10:30:00 11:49:58 1:19:58 4 1:13:34 9.0
10 Gold Standard Laser 165372 Simon Bean 1087     OOD     9.5
11 Silver Standard Laser 169033 Jonathan Braidley 1087 10:30:00 11:50:10 1:20:10 4 1:13:45 10.0
12 Gold Standard Laser 180441 Tony Butler 1087 10:28:00 11:48:15 1:20:15 4 1:13:50 11.0
13 Gold Standard RS 200 651 Andy Groves 1053 10:28:00 11:45:52 1:17:52 4 1:13:57 12.0
14 Gold Standard Laser 117457 Ian Woods 1087 10:28:00 11:48:33 1:20:33 4 1:14:06 13.0
15 Gold Standard Laser 168842 John Smith 1087 10:28:00 11:49:17 1:21:17 4 1:14:47 14.0
16 Silver Standard Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 10:30:00 11:56:29 1:26:29 4 1:15:28 15.0
17 Gold Standard Int Canoe 257 Jim Champ 920     OOD     15.3
18 Silver Standard Solo 4173 David Lawton 1148 10:30:00 11:56:39 1:26:39 4 1:15:29 16.0
19 Silver Standard Solo 3854 Ben Russell 1148 10:30:00 11:58:46 1:28:46 4 1:17:19 17.0
20 Silver Standard Laser 4.7 ? Laser 4.7 ??? 1180 10:30:00 12:03:33 1:33:33 4 1:19:17 18.0
21 Silver Standard Solo 3385 Ian Peace 1148 10:30:00 12:04:30 1:34:30 4 1:22:19 19.0

August - Standard Fleet - 18/8/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Standard Rs 500 659 Peter Curtis 995 0:00:00 0:45:20 0:45:20 3 0:45:34 1.0
2 Gold Standard Laser Radial 152815 Alistair Smith 1117 0:00:00 0:55:31 0:55:31 3 0:49:42 2.0
3 Gold Standard Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 0:00:00 0:57:51 0:57:51 3 0:50:24 3.0
4 Gold Standard Streaker 1770 Chris Smith 1153 0:00:00 0:58:31 0:58:31 3 0:50:45 4.0
5 Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024     OOD     5.0
5 Gold Standard Laser 168842 John Smith 1087 0:00:00 0:55:35 0:55:35 3 0:51:08 5.0
7 Gold Standard Solo 4073 Peter Cottrell 1148     OOD     5.5
8 Gold Standard Solo 3174 Roy Poole 1148 0:00:00 0:59:22 0:59:22 3 0:51:43 6.0
9 Silver Standard Laser Radial 44519 Alex Storey 1117 0:02:00 0:60:31 0:58:31 3 0:52:23 7.0
10 Gold Standard Laser 180441 Tony Butler 1087 0:00:00 0:57:24 0:57:24 3 0:52:48 8.0
11 Gold Standard Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 0:00:00 0:57:54 0:57:54 3 0:53:16 9.0
12 Silver Standard Laser Radial 193441 Edward Chamberlain 1117 0:00:00 0:59:53 0:59:53 3 0:53:37 10.0
13 Gold Standard Int Canoe 257 Jim Champ 920 0:00:00 0:49:21 0:49:21 3 0:53:38 11.0
14 Silver Standard Byte CII 2634 Caroline Baldwin 1146 0:02:00 0:43:26 0:41:26 2 0:54:14 12.0
15 Silver Standard Solo 3861 David Clark 1148 0:02:00 0:44:44 0:42:44 2 0:55:50 13.0
16 Silver Standard Solo 303 Tony Sproat 1148 0:02:00 0:45:02 0:43:02 2 0:56:14 14.0
17 Silver Standard Solo 3385 Ian Peace 1148 0:02:00 0:45:16 0:43:16 2 0:56:32 15.0
18 Gold Standard Laser 165631 Nigel Thomson 1087 0:00:00 0:41:14 0:41:14 2 0:56:54 16.0
19 Silver Standard RS Vareo 220 Dave Baldwin 1052 0:02:00 0:43:01 0:41:01 2 0:58:29 17.0
20 Silver Standard Laser 164991 ???? 1087 0:02:00 0:48:14 0:46:14 2 1:03:48 18.0
21 Gold Standard RS 600 826 Dave Nunn 920 0:00:00   OOD 3   19.0
21 Silver Standard Laser Radial 130417 Utta Griesbach 1117 0:02:00   OOD 2   19.0
21 Gold Standard Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1148 0:00:00   OOD 3   19.0

September - Standard Fleet - 15/9/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:04:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024 0:04:00 0:53:31 0:49:31 4 0:48:21 1.0
2 Gold Standard Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 0:04:00 1:00:34 0:56:34 4 0:49:16 2.0
3 Gold Standard Rs 200 1236 Simon Hamilton 1053 0:04:00 0:58:55 0:54:55 4 0:52:09 3.0
4 Gold Standard Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 0:04:00 1:01:08 0:57:08 4 0:52:34 4.0
5 Gold Standard Solo 5071 Malcolm Barnes 1148     OOD     4.5
6 Gold Standard Laser 156211 Dave Simpson 1087 0:04:00 1:02:23 0:58:23 4 0:53:43 5.0
7 Gold Standard Laser 165372 Simon Bean 1087 0:04:00 1:02:47 0:58:47 4 0:54:05 6.0
7 Gold Standard RS 200 945 Clare James 1053 0:04:00   OOD 4   6.0
9 Silver Standard Laser 4.7 140014 Jo Dunn 1180 0:06:00 0:55:12 0:49:12 3 0:55:36 7.0
10 Gold Standard Solo 4071 Peter Halliday 1148 0:04:00 0:54:15 0:50:15 3 0:58:22 8.0
11 Silver Standard Solo 3385 Ian Peace 1148 0:06:00 01:01:43 0:55:43 3 1:04:43 9.0
12 Silver Standard Solo 3861 David Clark 1148 0:06:00 01:02:20 0:56:20 3 1:05:26 10.0
12 Gold Standard Phantom 1289 Richard Barker 1012 0:04:00   OOD 4   10.0
14 Gold Standard Laser 201172 Matt Young 1087 0:06:00 01:02:00 0:56:00 3 1:08:41 11.0
15 Silver Standard Laser ? Mikayla Davison 1087 0:06:00 0:47:40 0:41:40 2 1:16:40 12.0
16 Silver Standard Topper 44375 Ellie Wall 1313 0:06:00 0:37:22 0:31:22 1 1:35:33 13.0
17 Silver Standard Topper 46795 Maisie Bristow 1313 0:06:00 0:45:49 0:39:49 1 2:01:18 14.0
18 Gold Standard Int Canoe 257 Jim Champ 920 0:00:00   DNF     20.0
18 Silver Standard Solo 303 Tony Sproat 1148     DNF     20.0
18 Silver Standard Solo 3711 Andrew Bickel 1148     DNS     20.0
18 Silver Standard Streaker 1770 Lorraine Lynch 1153 0:06:00   DNS 3   20.0
18 Silver Standard RS 200 1238 Kirstie Johnson 1053 0:06:00   OOD 3   20.0
18 Gold Standard RS 400 917 Mike Curtis 947 0:04:00   OOD 4   20.0
18 Silver Standard Solo 2042 John Carpenter 1148     DNS     20.0

October - Standard Fleet - 20/10/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Standard Rs 500 659 Peter Curtis 975 10:30:00 11:26:59 0:56:59 4 0:58:27 1.0
2 Gold Standard Solo 5215 Gareth Griffiths 1148 10:30:00 11:22:59 0:52:59 3 1:01:32 2.5
2 Gold Standard Phantom 1351 John Oldham 1012 10:30:00 11:32:16 1:02:16 4 1:01:32 2.5
4 Gold Standard Laser Eps 115 Mike Storey 1024 10:30:00 11:34:46 1:04:46 4 1:03:15 4.0
5 Gold Standard Streaker 1770 Chris Smith 1153 10:30:00 11:25:39 0:55:39 3 1:04:21 5.5
5 Gold Standard Laser 1 Kevin Seebaluck 1087 10:30:00 11:22:28 0:52:28 3 1:04:21 5.5
7 Gold Standard Rs 200 237 Cj Cavallari 1053 10:30:00 11:22:40 0:52:40 3 1:06:41 7.0
8 Silver Standard Laser 4.7 140014 Jo Dunn 1180 10:32:00 11:31:38 0:59:38 3 1:07:23 8.0
9 Gold Standard Laser 168842 John Smith 1087 10:30:00 11:25:11 0:55:11 3 1:07:41 9.0
10 Silver Standard Laser 155892 ? 1087 10:32:00 11:35:16 1:03:16 3 1:17:36 10.0
11 Silver Standard Laser 184318 Colin Bristow 1087 10:32:00 11:39:56 1:07:56 3 1:23:20 11.0
12 Silver Standard Solo 3854 Ben Russell 1148     DNF     18.0
12 Gold Standard RS 200 1265 Julie Harrison 1053     DNF     18.0
12 Gold Standard RS 400 845 Ian Hamilton 947     DNF     18.0
12 Silver Standard Solo 3711 Andrew Bickel 1148     DNF     18.0
12 Silver Standard Laser no number Ray Lambe 1087 10:32:00   DNF 3   18.0
12 Gold Standard Rs 500 659 James Curtis 975     DNF     18.0

April - Personal Fleet - 21/4/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Silver Personal Solo - Band 3 4173 David Lawton 1320 0:02:00 0:52:24 0:50:24 2 0:38:11 1.0
2 Silver Personal Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 0:02:00 0:52:24 0:50:24 2 0:38:14 2.0
3 Gold Personal Solo - Band 2 4073 Peter Cottrell 1263 0:00:00 0:48:40 0:48:40 2 0:38:32 3.0
4 Silver Personal RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 0:02:00 0:49:32 0:47:32 2 0:39:17 4.0
5 Gold Personal Laser - Band 2 168115 John Magrath 1196 0:00:00 0:48:28 0:48:28 2 0:40:31 5.0
6 Gold Personal Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 0:00:00 0:49:11 0:49:11 2 0:41:07 6.0
7 Gold Personal Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1196 0:00:00 0:49:18 0:49:18 2 0:41:13 7.0
8 Gold Personal Solo - Band 1 5071 Malcolm Barnes 1205 0:00:00 0:49:59 0:49:59 2 0:41:29 8.0
9 Gold Personal Phantom - Band 2 1351 John Oldham 1113 0:00:00 0:47:46 0:47:46 2 0:42:55 9.0
9 Gold Personal Laser - Band 3 ???861? ?? 1250     RDG     9.0
11 Silver Personal 29Er - Band 3 378 James Curtis 1060 0:02:00 0:47:42 0:45:42 2 0:43:07 10.0
12 Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 0:00:00 0:49:15 0:49:15 2 0:45:49 11.0
12 Gold Personal Laser - Band 3 201172 Matt Young 1250     RDG     11.0
14 Gold Personal Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 0:02:00 0:50:51 0:48:51 2 0:46:10 12.0
15 Silver Personal Laser 4.7 - Band 4 140014 Jo Dunn 1416     RDG 2   13.0
15 Gold Personal Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 0:00:00 0:47:59 0:47:59 2 0:47:25 13.0
17 Silver Personal Solo - Band 4 3861 David Clark 1378 0:02:00 0:36:30 0:34:30 1 0:50:04 14.0
18 Silver Personal Topaz Magno - Band 4 808 Andy Collison 1410 0:02:00 0:39:11 0:37:11 1 0:52:45 15.0
19 Silver Personal Solo - Band 4 3854 Ben Russell 1378 0:02:00 0:38:45 0:36:45 1 0:53:20 16.0
20 Silver Personal Mirror Band 4 70538 Gavin ? 1662 0:02:00 0:50:04 0:48:04 1 0:57:51 17.0

May - Personal Fleet - 21/4/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Personal Phantom - Band 2 1351 John Oldham 1113 0:00:00 0:41:24 0:41:24   0:37:12 1.0
2 Silver Personal Solo - Band 4 3861 David Clark 1378 0:02:00 0:54:37 0:52:37   0:38:11 2.0
3 Silver Personal Solo - Band 3 4173 David Lawton 1320 0:02:00 0:54:16 0:52:16   0:39:36 3.5
3 Gold Personal Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1263 0:00:00 0:50:01 0:50:01   0:39:36 3.5
5 Silver Personal RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 0:02:00 0:50:30 0:48:30   0:40:05 5.0
6 Gold Personal RS 200 - Band 1 1265 Julie Harrison 1106 0:00:00 0:44:28 0:44:28   0:40:12 6.0
7 Gold Personal Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 0:00:00 0:42:39 0:42:39   0:40:19 7.0
8 Gold Personal Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 0:00:00 0:49:26 0:49:26   0:40:49 8.0
9 Gold Personal Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 0:00:00 0:48:52 0:48:52   0:40:52 9.0
10 Gold Personal RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042 0:00:00 0:42:50 0:42:50   0:41:06 10.0
11 Gold Personal Solo - Band 2 4073 Peter Cottrell 1263 0:00:00 0:52:01 0:52:01   0:41:11 11.0
12 Gold Personal Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 0:00:00 0:49:29 0:49:29   0:41:22 12.0
13 Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 0:00:00 0:44:52 0:44:52   0:41:44 13.0
14 Gold Personal Solo - Band 1 5071 Malcolm Barnes 1205 0:00:00 0:50:33 0:50:33   0:41:57 14.0
15 Gold Personal RS 200 - Band 2 227 Ian Cleaver 1158 0:00:00 0:48:38 0:48:38   0:42:00 15.0
16 Gold Personal Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 0:00:00 0:48:29 0:48:29   0:42:14 16.0
17 Gold Personal Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1141 0:00:00 0:49:31 0:49:31   0:43:24 17.0

June - Personal Fleet - 16/6/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 10:28:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Silver Personal 29Er - Band 3 378 James Curtis 1060 10:30:00 11:37:38 1:07:38 4 1:03:48 1.0
2 Gold Personal Laser - Band 3 201172 Matt Young 1250 10:30:00 11:49:58 1:19:58 4 1:03:58 2.0
3 Silver Personal Laser - Band 3 169033 Jonathan Braidley 1250 10:30:00 11:50:10 1:20:10 4 1:04:08 3.0
4 Silver Personal Solo - Band 4 3854 Ben Russell 1378 10:30:00 11:58:46 1:28:46 4 1:04:25 4.0
5 Gold Personal Phantom - Band 2 1351 John Oldham 1113 10:28:00 11:40:01 1:12:01 4 1:04:42 5.0
6 Gold Personal RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 10:28:00 11:43:49 1:15:49 4 1:05:28 6.0
7 Silver Personal Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 10:30:00 11:56:29 1:26:29 4 1:05:37 7.0
8 Silver Personal Solo - Band 3 4173 David Lawton 1320 10:30:00 11:56:39 1:26:39 4 1:05:39 8.0
9 Silver Personal Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 10:30:00 12:04:30 1:34:30 4 1:05:51 9.0
10 Gold Personal Laser - Band 2 136401 Mads Orbersen 1196 10:30:00 11:49:24 1:19:24 4 1:06:23 10.0
11 Gold Personal Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1196 10:28:00 11:48:15 1:20:15 4 1:07:06 11.0
12 Gold Personal Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1141     OOD     12.0
12 Gold Personal RS 200 - Band 2 651 Andy Groves 1158 10:28:00 11:45:52 1:17:52 4 1:07:15 12.0
14 Gold Personal Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058     OOD     12.3
15 Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 10:28:00 11:40:19 1:12:19 4 1:07:16 13.0
16 Gold Personal Laser - Band 2 117457 Ian Woods 1196 10:28:00 11:48:33 1:20:33 4 1:07:21 14.0
17 Gold Personal Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 10:28:00 11:49:17 1:21:17 4 1:07:58 15.0
18 Gold Personal Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 10:28:00 11:50:38 1:22:38 4 1:08:14 16.0
19 Silver Personal Laser 4.7 - Band 3 ? Laser 4.7 ??? 1357 10:30:00 12:03:33 1:33:33 4 1:08:56 17.0
20 Gold Personal Rs 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 10:28:00 11:35:40 1:07:40 4 1:09:24 18.0
21 Gold Personal Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 10:28:00 11:47:51 1:19:51 4 1:09:33 19.0

August - Personal Fleet - 18/8/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Silver Personal Laser Radial - Band 4 44519 Alex Storey 1340 0:02:00 0:60:31 0:58:31 3 0:43:40 1.0
2 Silver Personal Laser Radial - Band 4 193441 Edward Chamberlain 1340 0:00:00 0:59:53 0:59:53 3 0:44:41 2.0
3 Silver Personal Solo - Band 5 303 Tony Sproat 1435 0:02:00 0:45:02 0:43:02 2 0:44:59 3.0
4 Gold Personal Laser Radial - Band 2 152815 Alistair Smith 1229 0:00:00 0:55:31 0:55:31 3 0:45:10 4.0
5 Silver Personal Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 0:02:00 0:45:16 0:43:16 2 0:45:14 5.0
6 Gold Personal Laser - Band 5 165631 Nigel Thomson 1359 0:00:00 0:41:14 0:41:14 2 0:45:31 6.0
7 Gold Personal Solo - Band 2 4073 Peter Cottrell 1263     OOD     7.0
7 Gold Personal Rs 500 - Band 0 659 Peter Curtis 995 0:00:00 0:45:20 0:45:20 3 0:45:34 7.0
9 Gold Personal Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 0:00:00 0:55:35 0:55:35 3 0:46:28 8.0
10 Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075     OOD     8.6
11 Silver Personal Solo - Band 4 3861 David Clark 1378 0:02:00 0:44:44 0:42:44 2 0:46:31 9.0
12 Gold Personal Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 0:00:00 0:49:21 0:49:21 3 0:46:39 10.0
13 Gold Personal Solo - Band 2 3174 Roy Poole 1263 0:00:00 0:59:22 0:59:22 3 0:47:00 11.0
14 Silver Personal Byte CII - Band 3 2634 Caroline Baldwin 1318 0:02:00 0:43:26 0:41:26 2 0:47:09 12.0
15 Gold Personal Laser - Band 2 180441 Tony Butler 1196 0:00:00 0:57:24 0:57:24 3 0:48:00 13.0
16 Gold Personal Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 0:00:00 0:58:31 0:58:31 3 0:48:19 14.0
17 Gold Personal Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 0:00:00 0:57:54 0:57:54 3 0:48:25 15.0
18 Gold Personal Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 0:00:00 0:57:51 0:57:51 3 0:50:24 16.0
19 Silver Personal RS Vareo - Band 3 220 Dave Baldwin 1210 0:02:00 0:43:01 0:41:01 2 0:50:51 17.0
20 Silver Personal Laser - Band 5 164991 ???? 1359 0:02:00 0:48:14 0:46:14 2 0:51:02 18.0
21 Silver Personal Laser Radial - Band 5 130417 Utta Griesbach 1396 0:02:00   OOD 2   19.0
21 Gold Personal Solo - Band 2 3457 Mervyn Cinnamond 1263 0:00:00   OOD 3   19.0
21 Gold Personal RS 600 - Band 2 826 Dave Nunn 1012 0:00:00   OOD 3   19.0

September - Personal Fleet - 15/9/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 0:04:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 0:04:00 0:53:31 0:49:31 4 0:46:04 1.0
2 Silver Personal Laser 4.7 - Band 4 140014 Jo Dunn 1416 0:06:00 0:55:12 0:49:12 3 0:46:20 2.0
3 Gold Personal Rs 200 - Band 2 1236 Simon Hamilton 1158 0:04:00 0:58:55 0:54:55 4 0:47:25 3.0
4 Gold Personal Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 0:04:00 1:01:08 0:57:08 4 0:47:46 4.0
5 Gold Personal Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 0:04:00 1:00:34 0:56:34 4 0:49:16 5.0
6 Gold Personal RS 200 - Band 2 945 Clare James 1158 0:04:00   OOD 4   6.0
6 Gold Personal Laser - Band 1 156211 Dave Simpson 1141 0:04:00 1:02:23 0:58:23 4 0:51:10 6.0
8 Gold Personal Laser - Band 1 165372 Simon Bean 1141 0:04:00 1:02:47 0:58:47 4 0:51:31 7.0
9 Silver Personal Solo - Band 5 3385 Ian Peace 1435 0:06:00 01:01:43 0:55:43 3 0:51:46 8.0
10 Gold Personal Solo - Band 2 4071 Peter Halliday 1263 0:04:00 0:54:15 0:50:15 3 0:53:03 9.0
11 Silver Personal Solo - Band 4 3861 David Clark 1378 0:06:00 01:02:20 0:56:20 3 0:54:30 10.0
12 Gold Personal Laser - Band 3 201172 Matt Young 1250 0:06:00 01:02:00 0:56:00 3 0:59:44 11.0
12 Gold Personal Solo - Band 1 5071 Malcolm Barnes 1205     OOD     11.0
14 Silver Personal Laser - Band 5 ? Mikayla Davison 1359 0:06:00 0:47:40 0:41:40 2 1:01:19 12.0
15 Gold Personal Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 1012 0:04:00   OOD 4   13.0
15 Silver Personal Topper - Band 5 44375 Ellie Wall 1641 0:06:00 0:37:22 0:31:22 1 1:16:27 13.0
17 Silver Personal Topper - Band 5 46795 Maisie Bristow 1641 0:06:00 0:45:49 0:39:49 1 1:37:03 14.0
18 Gold Personal Int Canoe - Band 3 257 Jim Champ 1058 0:00:00   DNF     20.0
18 Silver Personal Solo - Band 5 303 Tony Sproat 1435     DNF     20.0
18 Silver Personal Solo - Band 5 3711 Andrew Bickel 1435     DNS     20.0
18 Gold Personal RS 400 - Band 1 917 Mike Curtis 994 0:04:00   OOD 4   20.0
18 Silver Personal RS 200 - Band 4 1238 Kirstie Johnson 1264 0:06:00   OOD 3   20.0
18 Silver Personal Streaker Band 4 1770 Lorraine Lynch 1394 0:06:00   DNS 3   20.0
18 Silver Personal Solo - Band 5 2042 John Carpenter 1435     DNS     20.0

October - Personal Fleet - 20/10/2013

Start: Gold, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Silver, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank StartSun Fleet Class Sailno Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold Personal Phantom - Band 2 1351 John Oldham 1113 10:30:00 11:32:16 1:02:16 4 0:55:57 1.0
2 Silver Personal Laser 4.7 - Band 4 140014 Jo Dunn 1416 10:32:00 11:31:38 0:59:38 3 0:56:09 2.0
3 Gold Personal Rs 500 - Band 0 659 Peter Curtis 975 10:30:00 11:26:59 0:56:59 4 0:58:27 3.0
4 Gold Personal Laser - Band 2 1 Kevin Seebaluck 1196 10:30:00 11:22:28 0:52:28 3 0:58:29 4.0
5 Gold Personal Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1075 10:30:00 11:34:46 1:04:46 4 1:00:15 5.0
6 Gold Personal Rs 200 - Band 2 237 Cj Cavallari 1158 10:30:00 11:22:40 0:52:40 3 1:00:38 6.0
7 Gold Personal Streaker - Band 1 1770 Chris Smith 1211 10:30:00 11:25:39 0:55:39 3 1:01:16 7.0
8 Gold Personal Laser - Band 2 168842 John Smith 1196 10:30:00 11:25:11 0:55:11 3 1:01:31 8.0
9 Gold Personal Solo - Band 0 5215 Gareth Griffiths 1148 10:30:00 11:22:59 0:52:59 3 1:01:32 9.0
10 Silver Personal Laser - Band 3 155892 ? 1250 10:32:00 11:35:16 1:03:16 3 1:07:29 10.0
11 Silver Personal Laser - Band 4 184318 Colin Bristow 1304 10:32:00 11:39:56 1:07:56 3 1:09:28 11.0
12 Silver Personal Solo - Band 4 3854 Ben Russell 1378     DNF     18.0
12 Gold Personal RS 200 - Band 1 1265 Julie Harrison 1106     DNF     18.0
12 Gold Personal RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton 1042     DNF     18.0
12 Silver Personal Solo - Band 5 3711 Andrew Bickel 1435     DNF     18.0
12 Silver Personal Laser - Band 4 no number Ray Lambe 1304 10:32:00   DNF 3   18.0
12 Gold Personal Rs 500 - Band 2 659 James Curtis 1073     DNF     18.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com