Autumn a.m. Handicap

Island Barn Reservoir

Results as of 18:19 on December 29, 2013

Overall

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 3/11 10/11 17/11 24/11 1/12 8/12 15/12 22/12 29/12 Nett Notes
1st RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 1.0 (2.0) 1.0 (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 1.0 (1.2 OOD) (12.0 DNC) 4.0  
2nd National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1077 2.0 (3.0) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (4.0) (12.0 DNC) 2.0 2.6 OOD 8.6 EPS 3/11, 8/12, 22/12
3rd 29er 378 James Curtis Harry Phelps 922 (6.0 DNF) 1.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (7.0) 4.0 (7.0 DNF) 2.0 10.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
4th Phantom 1289 Richard Barker   1012 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 10.0  
5th Phantom 1351 John Oldham   1012 (12.0 DNC) (4.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 3.0 12.0 Comet Trio 22/12
6th RS 200 655 Andy Barnett Jo Lloyd 1053 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 15.0 Radial 28/7, 25/8, 13/10
7th RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 3.0 5.0 (12.0 DNC) 5.2 OOD 3.0 (6.0) (7.0) (12.0 DNC) (7.0) 16.2  
8th STREAKER 1844 Chris Smith   1153 (6.0 DNF) (12.0 DNC) (7.0) 2.0 (6.0) 5.0 5.2 OOD (12.0 DNC) 5.0 17.2  
9th RS 200 1265 Julie Harrison   1053 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 OOD 1.0 18.0  
10th Rs 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1053 5.0 OOD (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 20.0  
11th RS 400 845 Douglas Clow Ian Hamilton 947 (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.7 OOD (12.0 DNC) 6.0 (12.0 DNC) 4.0 22.7  
12th RS 200 1236 Simon Hamilton Penny Hamilton 1053 (12.0 DNC) 6.0 6.0 (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 28.0  
13th Canoe International 257 Jim Champ   926 (12.0 DNC) (11.0 OCS) 9.0 7.0 (10.0) 8.0 (12.0 DNC) 7.0 DNF (12.0 DNC) 31.0  
14th Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1146 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 35.0  
15th Fireball 14131 Ian Arnold   975 9.0 OOD 9.0 (12.0 DNC) 9.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 9.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 36.0  
16th RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1053 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 12.0 DNC 12.0 DNC 38.0  
17th RS Vareo 220 David Baldwin   1052 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 8.0 39.0  
18th Rs Feva Xl 3885 Lucy Ridler Katy 1210 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 40.0  
19th RS 200 1409 Clare James Lucy Gibson 1053 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 40.0  
20th TOPPER 46623 Nancy Scott   1313 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0  
21st STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1153 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 (12.0 DNC) 9.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0  
22nd Laser Vago Xd 5319 Bridget Tahourdin Tony Tahourdin 1064 (12.0 DNC) 8.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 10.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 42.0  
23rd Rs Vision 1487 unknown   1096 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 44.0  
24th LASER 4.7 0 Joe Dunn   1180 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 11.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 47.0  
25th RS 200 950 Don Goodman Jo Lloyd 1053 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 48.0 only RS200 series?

3/11 - 3/11/13

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 1 1.0  
2 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1077 2 2.0 EPS 3/11, 8/12, 22/12
3 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 3 3.0  
4 Rs 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1053 OOD 5.0  
5 29er 378 James Curtis Harry Phelps 922 DNF 6.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
5 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 DNF 6.0  
7 Fireball 14131 Ian Arnold   975 OOD 9.0  

10/11 - 10/11/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1122
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 29er 378 James Curtis Harry Phelps 922 0:52:51 0:57:19 1.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
2 RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 0:45:28 0:57:34 2.0  
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1077 0:46:34 0:57:39 3.0 EPS 3/11, 8/12, 22/12
4 Phantom 1351 John Oldham   1012 0:44:09 0:58:10 4.0 Comet Trio 22/12
5 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 0:47:03 0:59:35 5.0  
6 RS 200 1236 Simon Hamilton Penny Hamilton 1053 0:48:10 1:00:59 6.0  
7 RS 400 845 Douglas Clow Ian Hamilton 947 0:43:50 1:01:43 7.0  
8 Laser Vago Xd 5319 Bridget Tahourdin Tony Tahourdin 1064 0:53:31 1:07:04 8.0  
9 Fireball 14131 Ian Arnold   975 0:52:11 1:11:22 9.0  
10 Canoe International 257 Jim Champ   926 OCS   11.0  

17/11 - 17/11/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1100
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 0:50:38 0:48:05 1.0  
2 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1077 0:53:48 0:49:57 2.0 EPS 3/11, 8/12, 22/12
3 29er 378 James Curtis Harry Phelps 1053 0:53:13 0:50:32 3.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
4 Phantom 1289 Richard Barker   1012 0:52:28 0:51:51 4.0  
5 Rs 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1053 0:54:48 0:52:03 5.0  
6 RS 200 1236 Simon Hamilton Penny Hamilton 1053 0:55:17 0:52:30 6.0  
7 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 1:01:26 0:53:17 7.0  
8 STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1153 1:01:39 0:53:28 8.0  
9 Canoe International 257 Jim Champ   926 0:57:28 1:02:04 9.0  

24/11 - 24/11/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1100
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 655 Andy Barnett Jo Lloyd 1053 0:53:21 0:50:40 1.0 Radial 28/7, 25/8, 13/10
2 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 0:58:28 0:50:42 2.0  
3 RS 200 1265 Julie Harrison   1053 0:53:25 0:50:44 3.0  
4 RS 200 1409 Clare James Lucy Gibson 1053 0:54:46 0:52:01 4.0  
5 TOPPER 46623 Nancy Scott   1313 0:55:41 0:56:33 5.0  
6 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 OOD   5.2  
7 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1053 0:59:35 0:56:35 6.0  
8 Canoe International 257 Jim Champ   926 0:53:53 0:58:11 7.0  
9 Rs Vision 1487 unknown   1096 1:04:35 0:58:56 8.0  
10 Fireball 14131 Ian Arnold   975 1:00:42 1:02:15 9.0  

1/12 - 1/12/13

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1100
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 1 1.0  
2 Phantom 1289 Richard Barker   1012 2 2.0  
3 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 3 3.0  
4 RS 200 1236 Simon Hamilton Penny Hamilton 1053 4 4.0  
5 Rs 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1053 5 5.0  
6 RS 400 845 Douglas Clow Ian Hamilton 947 OOD 5.7  
7 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 6 6.0  
8 RS Vareo 220 David Baldwin   1052 7 7.0  
9 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1146 8 8.0  
10 STREAKER 1770 Lorraine Lynch   1153 9 9.0  
11 Canoe International 257 Jim Champ   926 10 10.0  

8/12 - 8/12/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 655 Andy Barnett Jo Lloyd 1053 0:47:39 0:45:15 1.0 Radial 28/7, 25/8, 13/10
2 Phantom 1289 Richard Barker   1012 0:46:15 0:45:42 2.0  
3 Phantom 1351 John Oldham   1012 0:46:50 0:46:17 3.0 Comet Trio 22/12
4 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:48:02 0:46:54 4.0 EPS 3/11, 8/12, 22/12
5 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 0:54:20 0:47:07 5.0  
6 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 0:49:55 0:47:24 6.0  
7 29er 378 James Curtis Harry Phelps 922 0:44:47 0:48:34 7.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
8 Canoe International 257 Jim Champ   926 0:46:52 0:50:37 8.0  
9 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1146 0:58:21 0:50:55 9.0  
10 Laser Vago Xd 5319 Bridget Tahourdin Tony Tahourdin 1064 0:55:57 0:52:35 10.0  
11 RS Vareo 220 David Baldwin   1052 DNF   12.0  

15/12 - 15/12/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 0:51:25 0:48:50 1.0  
2 Phantom 1289 Richard Barker   1012 0:50:07 0:49:31 2.0  
3 Phantom 1351 John Oldham   1012 0:51:15 0:50:39 3.0 Comet Trio 22/12
4 29er 378 James Curtis Harry Phelps 975 0:51:33 0:52:52 4.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
5 Rs 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1053 0:59:15 0:56:16 5.0  
6 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 OOD   5.2  
7 RS 400 845 Douglas Clow Ian Hamilton 947 0:55:32 0:58:38 6.0  
8 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 0:56:04 1:11:00 7.0  
9 RS 200 1355 Ian Cleaver Claire Overstall 1053 1:00:13 1:16:15 8.0  
10 Fireball 14131 Ian Arnold   975 0:57:53 1:19:09 9.0  
11 LASER 4.7 0 Joe Dunn   1180 DNF   11.0  

22/12 - 22/12/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 655 Andy Barnett Jo Lloyd 1053 0:50:27 0:47:55 1.0 Radial 28/7, 25/8, 13/10
2 RS 200 818 Carl Mayhew Julie/Lucy/Liz 1053 OOD   1.2  
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1024 0:50:24 0:49:13 2.0 EPS 3/11, 8/12, 22/12
3 RS 200 1265 Julie Harrison   1053 OOD   2.0  
5 Phantom 1351 John Oldham   1085 0:56:40 0:52:14 3.0 Comet Trio 22/12
6 Rs Feva Xl 3885 Lucy Ridler Katy 1210 1:04:03 0:52:56 4.0  
7 29er 378 James Curtis Harry Phelps 922 DNF   7.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
7 Canoe International 257 Jim Champ   926 DNF   7.0  

29/12 - 29/12/13

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1265 Julie Harrison   1053 0:59:45 0:56:45 1.0  
2 29er 378 James Curtis Harry Phelps 975 0:57:10 0:58:38 2.0 Radial 3/11; 200 17/11; 500 15/12, 22/12,29/12
3 National 12 3491 Mike Storey Elinor O'Leary 1077 OOD   2.6 EPS 3/11, 8/12, 22/12
4 Phantom 1351 John Oldham   1012 0:59:45 0:59:02 3.0 Comet Trio 22/12
5 RS 400 845 Douglas Clow Ian Hamilton 947 0:59:30 1:02:50 4.0  
6 STREAKER 1844 Chris Smith   1153 0:54:25 1:02:56 5.0  
7 Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1146 0:54:17 1:03:09 6.0  
8 RS 200 237 CJ Cavallieri Ute Griesenbach 1053 0:52:05 1:05:57 7.0  
9 RS Vareo 220 David Baldwin   1052 0:53:35 1:07:55 8.0  



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com