Wednesday Evening Series 2012

Island Barn Reservoir SC

Provisional Final Results

Scratch Series

Sailed: 16, Discards: 8, To count: 8, Ratings: PY, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY April May 2nd May 9th May 16th May 23rd May 30 June 6th June 13th June 20th June 27th July 4th July 11th July 18 Weds 25th August 8th Aug 16th Total Nett Notes
1st Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 (2.5 OOD) (4.0) 1.0 (4.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (44.0 DNC) 2.5 OOD 1.0 (8.0) (3.0) 1.0 1.0 164.0 10.5
2nd Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 (6.0) 3.2 OOD 2.0 (44.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0) (44.0 DNC) 4.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.5 (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) 295.7 19.7 Laser EPS April, May 9th
3rd Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 (5.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (7.0) 3.7 OOD 2.5 3.0 2.0 3.0 (8.0) 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 (4.0) 2.0 220.2 20.2 RS200 April
4th Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 2.0 (9.0) 4.1 OOD 1.0 3.0 2.5 4.0 (7.0) (6.0) 3.0 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (5.0) 225.6 22.6 Laser April, 6th June
5th Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 3.0 (44.0 DNC) 3.0 (5.0) 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 2.0 (6.0) 1.0 3.4 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 298.4 23.4 RS600 May 9th
6th Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 4.0 1.0 8.0 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 3.7 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 381.7 29.7
7th Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 1.0 2.0 (9.0) 5.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) 9.0 (10.0) 4.0 1.0 (44.0 DNC) 4.0 314.0 31.0 Phantom 25 July
8th Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 (44.0 DNC) (13.0) (7.0) 6.2 OOD (7.0) 4.0 (11.0) 3.0 (44.0 DNC) 2.0 6.0 (44.0 DNC) 3.0 (7.0) 5.0 6.2 OOD 212.4 35.4
9th Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 (7.9 OOD) (10.0) (44.0 DNC) 6.0 5.0 (44.0 DNC) 7.0 6.0 7.0 (16.0 DNF) 4.0 (13.0) 2.0 (11.0) (44.0 DNC) 7.9 OOD 234.8 44.9 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
10th Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) 5.0 14.0 (15.0) (44.0 DNC) 8.2 OOD 3.0 (18.0 OCS) 4.0 6.0 7.0 346.2 49.2 TessaGroves Forward hand August races
11th Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 9.8 OOD (11.0) (12.0) (14.0) 10.0 6.0 (12.0) (19.0) 9.8 OOD 7.0 (44.0 DNC) 2.0 10.0 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 259.6 59.6
12th Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 9.0 DNF 8.0 (16.0) (10.0) (10.3 OOD) (13.0) (44.0 DNC) (16.0) 8.0 (13.0) 8.0 8.0 5.5 9.0 (10.3 OOD) 10.0 198.1 65.5
13th Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 (44.0 DNC) 3.0 6.0 17.0 12.0 9.0 (44.0 DNC) 11.0 9.3 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 426.3 74.3
14th Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 (44.0 DNC) (12.0) (13.0) 8.0 (15.0) 11.0 (11.1 OOD) (18.0) 11.0 9.0 10.0 (44.0 DNC) 11.0 6.0 (11.1 OOD) 9.0 243.2 75.0
15th Laser Laser 168842 John Smith   1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (44.0 DNC) (13.0) 8.0 10.0 (15.0) 9.0 11.1 OOD (12.0) 12.0 11.1 OOD (15.0) (44.0 DNC) 6.0 309.2 78.2
16th Laser Laser 168115 John Magrath   1088 (44.0 DNC) (18.0 DNF) (44.0 DNC) (16.0) 11.0 5.0 11.7 OOD 10.0 13.0 (16.0 DNF) 7.0 9.0 11.7 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 348.4 78.4
17th Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.0 OOD 9.0 (20.0) (15.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (15.0) 4.0 14.0 12.0 9.0 11.0 352.0 82.0
18th Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 11.8 OOD (14.0) 10.0 12.0 (19.0) 10.0 (13.0) 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) 11.8 OOD (44.0 DNC) 13.0 349.6 83.6 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
19th Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 12.2 OOD 12.2 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 16.0 11.0 (44.0 DNC) 17.0 7.0 17.0 DNF 449.4 97.4 Provisional Handicap waiting confirmation.
20th Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 (15.0) (17.0) (16.0) 14.0 14.0 OOD (17.0) 10.0 14.0 14.0 13.0 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 344.0 103.0
21st Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 19.0 (44.0 DNC) 12.0 (44.0 DNC) 5.0 9.3 OOD 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 13.0 3.0 44.0 DNC 461.3 109.3
22nd Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 (44.0 DNC) 15.0 (44.0 DNC) 20.0 14.0 14.1 OOD (44.0 DNC) 12.0 14.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) 8.0 465.1 113.1
23rd Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 6.2 OOD 6.0 5.0 2.0 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 477.2 125.2
24th Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 13.0 6.0 7.0 (44.0 DNC) 7.6 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 485.6 133.6 Solo May 23rd
25th Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 22.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 17.0 (44.0 DNC) 12.0 13.0 (44.0 DNC) 12.0 44.0 DNC 44.0 DNC 12.0 528.0 176.0 Radial 18 July,16 Aug
26th Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) 18.0 (44.0 DNC) 15.3 OOD (44.0 DNC) 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 14.0 44.0 DNC 15.3 OOD 531.6 179.6
27th Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 (44.0 DNC) 7.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 9.7 OOD 18.0 OCS 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 566.7 214.7
28th Laser Laser 195226 Rob Pettit   1088 (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 9.7 OOD (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 8.0 44.0 DNC 44.0 DNC 566.7 214.7
29th Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 15.0 21.0 18.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 18.0 OOD 44.0 DNC 44.0 DNC 600.0 248.0
30th Fast RS 300 421 Dave Ryder   1000 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 16.0 14.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 613.0 261.0
31st Laser Laser 117457 Ian Woods   1088 9.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 11.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 636.0 284.0
32nd Slow Solo 3030 Tony Tahourdin   1150 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) 18.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 642.0 290.0 Laser Vago 20th June
33rd Laser Laser 44519 Matthew Jones   1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 15.0 18.0 44.0 DNC 44.0 DNC 649.0 297.0
34th Fast Laser 3000 3318 Clive Charlesworth   1032 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 20.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 14.0 650.0 298.0
35th Slow Topper 16499 Alistair Smith   1301 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 5.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 665.0 313.0
36th Laser Laser 193787 Ben Jones   1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 8.0 44.0 DNC 668.0 316.0
37th Fast RS 200 651 Andy Groves   1057 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 668.0 316.0
38th Fast RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1057 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 669.0 317.0
39th Laser Laser 140044 Dave Bean   1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 670.0 318.0 Radial June 20th
40th Fast RS 200 club rs200 ? ? 1057 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 11.0 DNF 44.0 DNC 671.0 319.0
41st Laser Laser 165372 Simon Bean   1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 672.0 320.0
42nd Slow Solo 649 M Pruccis   1150 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 17.0 DNF 677.0 325.0
43rd Fast Phantom 1386 Nick Mason   1020 (44.0 DNC) 18.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 678.0 326.0

Personal Series

Sailed: 16, Discards: 8, To count: 8, Ratings: PY, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY April May 2nd May 9th May 16th May 23rd May 30 June 6th June 13th June 20th June 27th July 4th July 11th July 18 Weds 25th August 8th Aug 16th Total Nett Notes
1st Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 (4.5 OOD) 1.0 4.0 (13.0) 2.0 1.0 1.0 (18.0) (4.5 OOD) (6.0) (43.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 188.0 13.0
2nd Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 (43.0 DNC) (12.0) 2.0 (4.2 OOD) 4.0 2.0 (6.0) 2.0 (43.0 DNC) 1.0 3.0 (43.0 DNC) 3.0 (7.0) 4.0 (4.2 OOD) 183.4 21.0
3rd Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 (7.0 OOD) 4.0 (43.0 DNC) 4.0 3.0 (43.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 (16.0 DNF) 2.0 (13.0) (14.0) (13.0) (43.0 DNC) 7.0 OOD 220.0 28.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
4th Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 6.9 OOD 2.0 (16.0) 5.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (9.0) 5.0 2.0 (11.0) 6.0 8.0 5.0 290.9 39.9
5th Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 1.0 3.0 10.0 7.0 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 2.0 (43.0 DNC) (15.0) (14.0) 7.0 2.0 (43.0 DNC) 9.0 328.0 41.0
6th Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 1.0 (43.0 DNC) 2.0 13.0 (15.0) (43.0 DNC) 7.6 OOD 4.0 (18.0 OCS) 4.0 7.0 4.0 333.6 42.6
7th Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 2.0 (11.0) 7.5 OOD 1.0 5.0 9.0 (10.0) 9.0 (13.0) 5.0 7.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (10.0) 261.5 45.5
8th Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (14.0) (9.0) (8.0) 7.0 (14.0) 7.6 OOD 6.5 8.0 4.0 5.0 5.0 3.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 263.1 46.1
9th Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 8.0 OOD (13.0) (11.0) 8.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (9.0) 3.0 3.0 (43.0 DNC) 8.0 OOD 7.0 (13.0) (11.0) 2.0 8.0 233.0 47.0
10th Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 9.0 DNF 2.0 (15.0) 6.0 (9.2 OOD) (12.0) (43.0 DNC) (16.0) 5.0 (13.0) 9.0 8.0 4.0 8.0 (9.2 OOD) (13.0) 181.4 51.0
11th Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 5.0 8.3 OOD 3.0 (43.0 DNC) 10.0 (13.0) 12.0 (43.0 DNC) (14.0) 2.5 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 12.0 (43.0 DNC) 3.0 (43.0 DNC) 340.8 55.8
12th Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 (8.4 OOD) (15.0) 8.0 (12.0) 6.0 8.0 8.0 7.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 6.0 (43.0 DNC) 8.4 OOD (43.0 DNC) 6.0 307.8 57.4
13th Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 9.0 (43.0 DNC) (13.0) 6.0 5.0 (14.0) 6.5 9.9 OOD (14.0) 12.0 9.9 OOD (16.0) (43.0 DNC) 3.0 290.3 61.3
14th Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 (43.0 DNC) (10.0) (13.0) 5.0 (14.0) (10.0) 9.9 OOD (19.0) (10.0) 10.0 10.0 (43.0 DNC) 6.0 5.0 9.9 OOD 7.0 224.8 62.8
15th Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 3.0 (43.0 DNC) 1.0 10.0 (15.0) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (12.0) 9.0 11.0 8.0 9.0 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 12.0 348.0 63.0
16th Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 (43.0 DNC) 8.0 (43.0 DNC) 20.0 9.0 8.7 OOD (43.0 DNC) 5.0 4.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 14.0 (43.0 DNC) 1.0 413.7 69.7
17th Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 (43.0 DNC) (18.0 DNF) (43.0 DNC) (15.0) 7.0 4.0 10.9 OOD 11.0 12.0 (16.0 DNF) 6.0 9.0 10.9 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 334.8 70.8
18th Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 4.0 6.0 12.0 7.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 7.0 17.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 9.5 8.9 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) 415.4 71.4
19th Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 6.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (14.0) 10.4 OOD (15.0) 11.0 8.0 11.0 (12.0) (12.0) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 9.0 5.0 11.0 296.4 71.4
20th Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 18.0 (43.0 DNC) 3.0 (43.0 DNC) 1.0 5.9 OOD 2.5 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 10.0 1.0 43.0 DNC 428.4 84.4
21st Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305 11.5 OOD 11.5 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 4.0 16.0 10.0 (43.0 DNC) 17.0 6.0 16.0 DNF 436.0 92.0
22nd Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 (43.0 DNC) 5.0 7.0 19.0 17.0 14.0 (43.0 DNC) 15.0 12.1 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 8.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 441.1 97.1
23rd Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1360 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 21.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 10.0 (43.0 DNC) 7.0 1.0 (43.0 DNC) 1.0 43.0 DNC 43.0 DNC 2.0 472.0 128.0
24th Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 7.5 OOD 7.0 6.0 3.0 12.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 9.5 (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 475.0 131.0
25th Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 (43.0 DNC) 16.0 (43.0 DNC) 17.0 (43.0 DNC) 12.8 OOD (43.0 DNC) 6.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 12.0 43.0 DNC 12.8 OOD 506.6 162.6
26th Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 16.0 18.0 11.0 (43.0 DNC) 13.4 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) 11.0 11.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 510.4 166.4
27th Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 (43.0 DNC) 9.0 5.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 10.7 OOD 18.0 OCS 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 558.7 214.7
28th Laser Laser Band 0 195226 Rob Pettit   1088 (43.0 DNC) 14.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 17.0 15.3 OOD (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 15.0 43.0 DNC 43.0 DNC 577.3 233.3
29th Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 16.0 22.0 20.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 19.3 OOD 43.0 DNC 43.0 DNC 593.3 249.3
30th Fast RS 300 Band 1 421 Dave Ryder   1050 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 11.0 19.0 16.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 605.0 261.0
31st Laser Laser Band 2 117457 Ian Woods   1197 9.0 DNF (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 13.0 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 624.0 280.0
32nd Slow Solo 3030 Tony Tahourdin   1150 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 13.0 (43.0 DNC) 18.0 (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 633.0 289.0
33rd Laser Laser Band 1 44519 Matthew Jones   1142 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 15.0 18.0 43.0 DNC 43.0 DNC 635.0 291.0
34th Fast Laser 3000 Band 5 3318 Clive Charlesworth   1290 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 20.0 DNF 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 14.0 636.0 292.0
35th Slow Topper Band 3 16499 Alistair Smith   1496 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 3.0 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 648.0 304.0
36th Fast RS 200 Band 2 1236 James Curtis Harry Phelps 1163 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 4.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 649.0 305.0
37th Laser Laser Band 2 140044 Dave Bean   1197 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 8.0 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 653.0 309.0
38th Laser Laser Band 1 193787 Ben Jones   1142 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 9.0 43.0 DNC 654.0 310.0
39th Fast RS 200 club rs200 ? ? 1057 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 11.0 DNF 43.0 DNC 656.0 312.0
40th Fast RS 200 Band 1 651 Andy Groves   1110 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 11.0 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 656.0 312.0
41st Laser Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142 (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 16.0 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 661.0 317.0
42nd Fast Phantom Band 0 1386 Nick Mason   1020 (43.0 DNC) 18.0 OOD (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) (43.0 DNC) 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 663.0 319.0

April - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 19:30:00 19:58:12 0:28:12   0:25:23 1.0 Phantom 25 July
2 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1088 19:30:00 19:58:31 0:28:31   0:26:13 2.0 Laser April, 6th June
3 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00   OOD     2.5
4 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 20:02:57 0:28:57   0:27:23 3.0 RS600 May 9th
5 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 19:34:00 20:03:02 0:29:02   0:28:28 4.0
6 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 1057 19:34:00 20:04:32 0:30:32   0:28:53 5.0 RS200 April
7 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1024 19:34:00 20:05:42 0:31:42   0:30:57 6.0 Laser EPS April, May 9th
8 Slow Solo 5241 Paul Playle   1150     OOD     6.2
9 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150     OOD     7.9 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
10 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920     DNF     9.0
10 Laser Laser 117457 Ian Woods   1088 19:30:00   DNF     9.0
12 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057     OOD     9.8
13 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 19:28:00   OOD     11.8 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
14 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135     OOD     12.2 Provisional Handicap waiting confirmation.

May 2nd - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 00:06 0:36:26 0:30:26   0:29:50 1.0
2 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 00:02 0:36:08 0:34:08   0:30:43 2.0 Phantom 25 July
3 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 00:02 0:35:37 0:33:37   0:30:54 3.0
4 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078     OOD     3.2 Laser EPS April, May 9th
5 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00 0:36:00 0:36:00   0:31:18 4.0
6 Laser Laser 195226 Rob Pettit   1088 00:02 0:36:10 0:34:10   0:31:24 5.0
7 Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 00:00 0:36:16 0:36:16   0:31:32 6.0
8 Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 00:06 0:39:46 0:33:46   0:31:57 7.0
9 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 00:06 0:35:31 0:29:31   0:32:05 8.0
10 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 00:06 0:39:54 0:33:54   0:32:13 9.0 Laser April, 6th June
11 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 00:00 0:37:12 0:37:12   0:32:21 10.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
12 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 00:06 0:40:28 0:34:28   0:32:36 11.0
13 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 00:06 0:37:44 0:31:44   0:33:28 12.0
14 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135     OOD     12.2 Provisional Handicap waiting confirmation.
15 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 00:00 0:36:04 0:36:04   0:33:58 13.0
16 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 00:00 0:39:51 0:39:51   0:34:39 14.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
17 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 00:02 0:39:44 0:37:44   0:34:41 15.0
18 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 00:00 0:41:32 0:41:32   0:36:26 16.0
19 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 00:02   DNF     18.0
19 Fast Phantom 1386 Nick Mason   1020 00:06   OOD     18.0

May 9th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00 0:40:07 0:40:07 3 0:34:53 1.0
2 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1024 00:06 0:41:45 0:35:45 3 0:34:55 2.0 Laser EPS April, May 9th
3 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 920 00:06 0:38:10 0:32:10 3 0:34:58 3.0 RS600 May 9th
4 Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 00:06 0:43:09 0:37:09 3 0:35:09 4.0
5 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052     OOD     4.1 Laser April, 6th June
6 Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 00:00 0:40:30 0:40:30 3 0:35:13 5.0
7 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 00:02 0:40:23 0:38:23 3 0:35:17 6.0
8 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 00:00 0:37:36 0:37:36 3 0:35:24 7.0
9 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 00:06 0:42:33 0:36:33 3 0:35:50 8.0
10 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 00:02 0:42:20 0:40:20 3 0:36:18 9.0 Phantom 25 July
11 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 00:00 0:42:58 0:42:58 3 0:37:22 10.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
12 Laser Laser 168842 John Smith   1088 0:02:00 0:42:57 0:40:57 3 0:37:38 11.0
13 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 00:06 0:46:28 0:40:28 3 0:38:17 12.0
13 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 00:06   OOD 3   12.0
15 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 00:06 0:43:25 0:37:25 3 0:39:28 13.0
16 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 00:06 0:36:30 0:30:30 2 0:43:17 14.0
17 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 00:00 0:36:07 0:36:07 2 0:49:34 15.0
18 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 00:06 0:39:02 0:33:02 2 0:53:52 16.0

May 16th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:34:00 19:58:47 0:24:47 1 0:23:33 1.0 Laser April, 6th June
2 Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 19:28:00 19:57:00 0:29:00 1 0:25:13 2.0
3 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 19:34:00 20:00:35 0:26:35 1 0:26:04 3.0
4 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00 19:58:13 0:30:13 1 0:26:17 4.0
5 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 20:02:41 0:28:41 1 0:27:08 5.0 RS600 May 9th
5 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111     OOD     5.0 Phantom 25 July
7 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:28:00 19:59:20 0:31:20 1 0:27:15 6.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
8 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062     OOD     6.2
9 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:00:08 0:26:08 1 0:27:34 7.0 RS200 April
10 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:34:00 20:00:12 0:26:12 1 0:27:38 8.0
11 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:34:00 20:03:16 0:29:16 1 0:27:41 9.0
12 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:34:00 19:59:42 0:25:42 1 0:27:56 10.0
13 Fast RS 300 421 Dave Ryder   1000 19:34:00 20:02:38 0:28:38 1 0:28:38 11.0
14 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 19:28:00 20:02:36 0:34:36 1 0:30:05 12.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
15 Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 19:28:00 20:04:25 0:36:25 1 0:31:20 13.0 Solo May 23rd
16 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:34:00 20:07:24 0:33:24 1 0:31:36 14.0
17 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:34:00 20:07:31 0:33:31 1 0:31:43 15.0
18 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 19:30:00 20:05:08 0:35:08 1 0:32:18 16.0
19 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 19:30:00 20:06:31 0:36:31 1 0:33:34 17.0
20 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 19:28:00 20:07:28 0:39:28 1 0:34:37 18.0
21 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 19:28:00 20:09:52 0:41:52 1 0:36:44 19.0
22 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 19:30:00 20:10:49 0:40:49 1 0:37:31 20.0
23 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 19:28:00 20:10:27 0:42:27 1 0:38:50 21.0
24 Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1088 19:30:00 20:14:40 0:44:40 1 0:41:03 22.0 Radial 18 July,16 Aug

May 23rd - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:10:03 0:42:03 3 0:39:00 1.0 Laser EPS April, May 9th
2 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 19:34:00 20:15:42 0:41:42 3 0:39:27 2.0 TessaGroves Forward hand August races
3 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:34:00 20:15:36 0:41:36 3 0:39:33 3.0 Laser April, 6th June
4 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00   OOD 3   3.7 RS200 April
5 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 20:16:37 0:42:37 3 0:40:19 4.0 RS600 May 9th
6 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:28:00 20:14:37 0:46:37 3 0:40:32 5.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
7 Slow Streaker 1770 Chris Smith   1265 19:28:00 20:19:20 0:51:20 3 0:40:35 6.0 Solo May 23rd
8 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:28:00 20:11:20 0:43:20 3 0:40:48 7.0
9 Fast RS 200 651 Andy Groves   1057 19:34:00 20:17:30 0:43:30 3 0:41:09 8.0
10 Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 19:28:00 20:15:28 0:47:28 3 0:41:17 9.0
11 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:34:00 20:17:44 0:43:44 3 0:41:22 10.0
12 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920     OOD     10.3
13 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 19:30:00 20:15:30 0:45:30 3 0:41:49 11.0
14 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 19:30:00 20:16:58 0:46:58 3 0:43:10 12.0
15 Laser Laser 168842 John Smith   1088 19:30:00 20:17:31 0:47:31 3 0:43:40 13.0
16 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 19:30:00 20:17:56 0:47:56 3 0:44:03 14.0
17 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:34:00 20:15:49 0:41:49 3 0:44:07 15.0
18 Fast RS 300 421 Dave Ryder   1000 19:34:00 20:18:15 0:44:15 3 0:44:15 16.0
19 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:34:00 20:22:29 0:48:29 3 0:45:52 17.0
20 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 19:28:00 20:19:39 0:51:39 3 0:47:15 18.0
21 Slow Solo 3174 Roy Poole   1002 19:34:00 20:21:54 0:47:54 3 0:47:48 19.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
22 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:34:00 20:08:36 0:34:36 2 0:49:06 20.0

May 30 - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:24:17 0:56:17   0:52:13 1.0 Laser EPS April, May 9th
2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:24:11 0:50:11   0:52:56 2.5 RS200 April
2 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:34:00 20:29:41 0:55:41   0:52:56 2.5 Laser April, 6th June
4 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:28:00 20:24:48 0:56:48   0:53:29 4.0
5 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 19:30:00 20:28:46 0:58:46   0:54:01 5.0
6 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:34:00 20:31:31 0:57:31   0:54:25 6.0
7 Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 19:28:00 20:31:18 1:03:18   0:54:29 7.0 Solo May 23rd
8 Laser Laser 168842 John Smith   1088 19:30:00 20:29:44 0:59:44   0:54:54 8.0
9 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 19:30:00 20:29:54 0:59:54   0:55:03 9.0
10 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 19:28:00 20:31:39 1:03:39   0:55:21 10.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
11 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:34:00 20:26:39 0:52:39   0:55:32 11.0
12 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 19:28:00 20:32:14 1:04:14   0:56:21 12.0
13 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:34:00 20:26:34 0:52:34   0:57:08 13.0
14 Fast RS 300 421 Dave Ryder   1000 19:34:00 20:32:36 0:58:36   0:58:36 14.0
15 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088     OOD     14.1
16 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:34:00 20:36:54 1:02:54   0:59:30 15.0
17 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140     OOD     15.3
18 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:34:00 20:37:19 1:03:19   0:59:54 16.0

June 6th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 00:06:00 0:51:48 0:45:48 3 0:44:54 1.0
2 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00 0:53:33 0:53:33 3 0:46:34 2.0
3 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 00:06:00 0:50:55 0:44:55 3 0:47:23 3.0 RS200 April
4 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1088 00:02 0:54:06 0:52:06 3 0:47:53 4.0 Laser April, 6th June
5 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 00:06:00 0:56:57 0:50:57 3 0:48:12 5.0 TessaGroves Forward hand August races
6 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 00:00 0:51:59 0:51:59 3 0:48:13 6.0 Laser EPS April, May 9th
7 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 00:00 0:55:40 0:55:40 3 0:48:24 7.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
8 Slow Solo 3030 Tony Tahourdin   1150 00:00 0:55:44 0:55:44 3 0:48:28 8.0 Laser Vago 20th June
9 Fast RS 200 1236 James Curtis Harry Phelps 1057 00:06:00 0:57:47 0:51:47 3 0:48:59 9.0
10 Laser Laser 168842 John Smith   1088 0:02:00 0:55:26 0:53:26 3 0:49:07 10.0
11 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 00:00 0:52:12 0:52:12 3 0:49:09 11.0
12 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948     OOD     11.1
13 Laser Laser 168115 John Magrath   1088     OOD     11.7
14 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 00:06:00 0:58:42 0:52:42 3 0:49:51 12.0
15 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 00:00 0:58:34 0:58:34 3 0:50:56 13.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
16 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 00:06:00 0:47:55 0:41:55 2 0:59:29 14.0

June 13th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00 20:25:40 0:57:40 3 0:50:09 1.0
2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:40:00 20:29:36 0:49:36 3 0:52:19 2.0 RS200 April
3 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:28:00 20:24:49 0:56:49 3 0:53:30 3.0
4 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:40:00 20:36:45 0:56:45 3 0:53:41 4.0 RS600 May 9th
5 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 19:28:00 20:29:51 1:01:51 3 0:54:15 5.0
6 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:28:00 20:31:29 1:03:29 3 0:55:12 6.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
7 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:40:00 20:38:45 0:58:45 3 0:55:51 7.0 Laser April, 6th June
8 Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162     OOD     7.6 Solo May 23rd
9 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 19:40:00 20:38:05 0:58:05 3 0:56:57 8.0
10 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 19:28:00 20:34:08 1:06:08 3 0:57:30 9.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
11 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 19:30:00 20:33:56 1:03:56 3 0:58:46 10.0
12 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 19:30:00 20:33:59 1:03:59 3 0:58:48 11.0
13 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 19:30:00 20:34:00 1:04:00 3 0:58:49 12.0
14 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 19:28:00 20:35:08 1:07:08 3 0:58:53 13.0
15 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 19:40:00 20:42:36 1:02:36 3 0:59:13 14.0 TessaGroves Forward hand August races
15 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057     OOD     14.0
17 Laser Laser 168842 John Smith   1088 19:30:00 20:34:34 1:04:34 3 0:59:21 15.0
18 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:40:00 20:36:56 0:56:56 3 1:01:53 16.0
19 Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1088 19:30:00 20:42:38 1:12:38 3 1:06:46 17.0 Radial 18 July,16 Aug
20 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:40:00 20:22:56 0:42:56 2 1:07:56 18.0
21 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:40:00 20:53:32 1:13:32 3 1:09:34 19.0

June 20th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:34
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:38
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:32 20:16:42 0:44:42   0:38:52 1.0
2 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:38 20:19:24 0:41:24   0:39:10 2.0 RS600 May 9th
3 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:38 20:15:17 0:37:17   0:39:20 3.0 RS200 April
4 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:32 20:15:37 0:43:37   0:40:28 4.0 Laser EPS April, May 9th
5 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 19:34 20:19:18 0:45:18   0:40:46 5.0 Phantom 25 July
6 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:38 20:22:01 0:44:01   0:41:50 6.0 Laser April, 6th June
7 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:32 20:20:14 0:48:14   0:41:57 7.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
8 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:38 20:17:26 0:39:26   0:42:52 8.0
9 Laser Laser 168842 John Smith   1088 19:34 20:20:42 0:46:42   0:42:55 9.0
10 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088     OOD     9.3
10 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140     OOD     9.3
12 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057     OOD     9.8
13 Laser Laser 140044 Dave Bean   1111 19:34 20:21:48 0:47:48   0:43:01 10.0 Radial June 20th
14 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:38 20:18:55 0:40:55   0:43:10 11.0
15 Laser Laser 165372 Simon Bean   1088 19:34 20:21:27 0:47:27   0:43:37 12.0
16 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 19:34 20:21:31 0:47:31   0:43:40 13.0
17 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 19:34 20:22:41 0:48:41   0:44:45 14.0
18 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 19:38 20:25:49 0:47:49   0:45:14 15.0 TessaGroves Forward hand August races
19 Laser Laser 195226 Rob Pettit   1088 19:34 20:24:00 0:50:00   0:45:57 16.0
20 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:38 20:27:28 0:49:28   0:46:48 17.0
21 Slow Solo 3030 Tony Tahourdin   1060 19:32 20:23:17 0:51:17   0:48:23 18.0 Laser Vago 20th June
22 Fast Laser 3000 3318 Clive Charlesworth   1032     DNF     20.0

June 27th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:40:50 1:12:50   1:07:34 1.0 Laser EPS April, May 9th
2 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:28:00 20:40:03 1:12:03   1:07:51 2.0
3 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:34:00 20:53:30 1:19:30   1:15:34 3.0 Laser April, 6th June
4 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 19:28:00 20:56:35 1:28:35   1:17:42 4.0
5 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 19:28:00 21:01:07 1:33:07   1:22:02 5.0 Provisional Handicap waiting confirmation.
6 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 21:01:26 1:27:26   1:22:43 6.0 RS600 May 9th
7 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:34:00 21:02:38 1:28:38   1:23:51 7.0
8 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:54:19 1:20:19   1:24:43 8.0 RS200 April
9 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:34:00 20:56:53 1:22:53   1:27:26 9.0
10 Laser Laser 195226 Rob Pettit   1088     OOD     9.7
11 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:34:00 21:08:12 1:34:12   1:29:07 10.0
12 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:34:00 21:11:35 1:37:35   1:32:19 11.0
13 Laser Laser 168842 John Smith   1088     OOD     11.1
14 Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1088 19:30:00 21:10:56 1:40:56   1:32:46 12.0 Radial 18 July,16 Aug
15 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:34:00 20:59:58 1:25:58   1:33:27 13.0
16 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150     DNF     16.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
16 Laser Laser 168115 John Magrath   1088     DNF     16.0

July 4th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:36:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:36:00 20:23:38 0:47:38 4 0:45:04 1.0 RS600 May 9th
2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:36:00 20:19:56 0:43:56 4 0:46:21 2.0 RS200 April
3 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:30:00 20:25:00 OOD 4   2.5
4 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 19:36:00 20:25:35 0:49:35 4 0:47:08 3.0 Laser April, 6th June
5 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:30:00 20:25:00 0:55:00 4 0:47:50 4.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
6 Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 19:30:00 20:26:15 0:56:15 4 0:48:24 5.0 Solo May 23rd
7 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:30:00 20:21:46 0:51:46 4 0:48:45 6.0
8 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 19:32:00 20:25:30 0:53:30 4 0:49:10 7.0
9 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:36:00 20:22:11 0:46:11 4 0:50:12 8.0
10 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 19:36:00   OOD 4   8.2 TessaGroves Forward hand August races
11 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 19:32:00 20:27:52 0:55:52 4 0:50:17 9.0 Phantom 25 July
12 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:36:00 20:23:47 0:47:47 4 0:50:24 10.0
13 Laser Laser 117457 Ian Woods   1088 19:32:00 20:27:46 0:55:46 4 0:51:15 11.0
14 Laser Laser 168842 John Smith   1088 19:32:00 20:28:27 0:56:27 4 0:51:53 12.0
15 Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1088 19:32:00 20:29:41 0:57:41 4 0:53:01 13.0 Radial 18 July,16 Aug
16 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:36:00 20:32:20 0:56:20 4 0:53:18 14.0
17 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:36:00 20:32:34 0:56:34 4 0:53:31 15.0
18 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 19:30:00 20:18:22 0:48:22 3 0:56:49 16.0 Provisional Handicap waiting confirmation.

July 11th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:54:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 23:56:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 23:54:00 0:42:35 0:48:35   0:42:15 1.0
2 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 00:00:00 0:45:24 0:45:24   0:42:57 2.0
3 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 00:00:00 0:47:24 0:47:24   0:44:51 3.0 TessaGroves Forward hand August races
4 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057     OOD     3.4 RS600 May 9th
5 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 00:00:00 0:47:28 0:47:28   0:44:54 4.0
6 Slow Topper 16499 Alistair Smith   1301 23:54:00 0:53:16 0:59:16   0:45:33 5.0
7 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 23:54:00 0:47:03 0:53:03   0:46:08 6.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
8 Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 23:54:00 0:47:54 0:53:54   0:46:23 7.0 Solo May 23rd
9 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 00:00:00 0:42:54 0:42:54   0:46:38 8.0
10 Laser Laser 168115 John Magrath   1088 23:56:00 0:46:48 0:50:48   0:46:41 9.0
11 Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057     OOD     9.7
12 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 23:56:00 0:49:17 0:53:17   0:47:58 10.0 Phantom 25 July
13 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 23:54:00 0:49:40 0:55:40   0:49:03 11.0 Provisional Handicap waiting confirmation.
14 Laser Laser 168842 John Smith   1088 23:56:00 0:49:25 0:53:25   0:49:06 12.0
15 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1075 23:54:00 0:47:01 0:53:01   0:49:19 13.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
16 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 00:00:00 0:53:06 0:53:06   0:50:14 14.0

July 18 - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 19:34:00 20:24:52 0:50:52 5 0:49:52 1.0
2 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:34:00 20:20:40 0:46:40 4 0:50:43 2.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
3 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:28:00 20:22:39 0:54:39 5 0:51:28 3.0
4 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 19:30:00 20:27:35 0:57:35 5 0:51:50 4.0 Phantom 25 July
5 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:24:07 0:56:07 5 0:52:03 5.5 Laser EPS April, May 9th
5 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:34:00 20:21:53 0:47:53 5 0:52:03 5.5
7 Laser Laser 168989 Evan Cairns   1088 19:30:00 20:26:48 0:56:48 5 0:52:12 7.0
8 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00 20:28:10 1:00:10 5 0:52:19 8.0
9 Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 19:28:00 20:28:14 1:00:14 5 0:52:23 9.0
10 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:34:00 20:19:20 0:45:20 4 0:53:37 10.0
11 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:34:00 20:25:14 0:51:14 5 0:54:03 11.0
12 Laser Laser 168842 John Smith   1088     OOD     11.1
13 Laser Laser 168115 John Magrath   1088     OOD     11.7
14 Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1111 19:30:00 20:20:47 0:50:47 4 0:57:08 12.0 Radial 18 July,16 Aug
15 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:34:00 20:22:27 0:48:27 4 0:57:18 13.0
16 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:34:00 20:25:46 0:51:46 4 1:01:13 14.0
17 Laser Laser 44519 Matthew Jones   1088 19:30:00 20:28:23 0:58:23 4 1:07:05 15.0
18 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 19:34:00 20:23:33 OCS 4   18.0 TessaGroves Forward hand August races
18 Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 19:34:00 20:20:31 OCS 4   18.0

Weds 25th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:37:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:41:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1020 19:41:00 20:16:31 0:35:31 4 0:34:49 1.0 Phantom 25 July
2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:41:00 20:15:10 0:34:10 4 0:36:02 2.0 RS200 April
3 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 19:35:00 20:17:17 0:42:17 4 0:36:46 3.0
4 Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020     OOD     3.7
5 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 19:41:00 20:20:16 0:39:16 4 0:37:09 4.0 TessaGroves Forward hand August races
6 Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 19:41:00 20:20:22 0:39:22 4 0:37:15 5.0
7 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 19:41:00 20:16:43 0:35:43 4 0:37:41 6.0
8 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 19:35:00 20:16:06 0:41:06 4 0:38:42 7.0
9 Laser Laser 195226 Rob Pettit   1088 19:37:00 20:19:41 0:42:41 4 0:39:14 8.0
10 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 19:41:00 20:17:08 0:36:08 4 0:39:17 9.0
11 Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 19:41:00 20:23:17 0:42:17 4 0:40:00 10.0
12 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150 19:35:00 20:22:43 0:47:43 4 0:41:30 11.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
13 Slow Solo 3174 Roy Poole   1150     OOD     11.8 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
14 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 19:41:00 20:24:56 0:43:56 4 0:41:34 12.0
15 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 19:35:00 20:22:58 0:47:58 4 0:42:05 13.0
16 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 19:35:00 20:24:07 0:49:07 4 0:43:05 14.0
17 Laser Laser 168842 John Smith   1088 19:37:00 20:24:13 0:47:13 4 0:43:24 15.0
18 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 19:37:00 20:25:09 0:48:09 4 0:44:15 16.0
19 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 19:35:00 20:15:55 0:40:55 3 0:48:04 17.0 Provisional Handicap waiting confirmation.
20 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093     OOD     18.0
20 Laser Laser 44519 Matthew Jones   1088 19:37:00 20:18:27 0:41:27 3 0:50:48 18.0

August 8th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00:00 0:33:17 0:33:17   0:28:57 1.0
2 Slow National 12 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 00:00:00 0:32:07 0:32:07   0:29:48 2.0 Laser EPS April, May 9th
3 Slow Byte CII 1663 Maggie Futcher   1140 00:00:00 0:36:26 0:36:26   0:31:58 3.0
4 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 00:06 0:37:08 0:31:08   0:32:50 4.0 RS200 April
5 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062 00:00:00 0:35:15 0:35:15   0:33:12 5.0
6 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 00:06 0:46:34 0:40:34   0:38:23 6.0 TessaGroves Forward hand August races
7 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 00:00:00 0:44:04 0:44:04   0:38:50 7.0 Provisional Handicap waiting confirmation.
8 Laser Laser 193787 Ben Jones   1088 00:02 0:44:25 0:42:25   0:38:59 8.0
9 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 00:06 0:50:52 0:44:52   0:42:27 9.0
10 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920     OOD     10.3
11 Fast RS 200 club rs200 ? ? 1057 00:06   DNF     11.0
12 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948     OOD     11.1

Aug 16th - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 23:58:00 0:40:21 0:42:21 3 0:36:50 1.0
2 Fast RS 400 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 00:04:00 0:39:14 0:35:14 3 0:37:10 2.0 RS200 April
3 Fast RS 200 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 00:04:00 0:43:56 0:39:56 3 0:37:47 3.0 RS600 May 9th
4 Laser Laser Radial 178519 Kevin Pearson   1111 00:00 0:43:10 0:43:10 3 0:38:51 4.0 Phantom 25 July
5 Fast Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 00:04:00 0:44:53 0:40:53 3 0:38:52 5.0 Laser April, 6th June
6 Laser Laser 168842 John Smith   1088 00:00 0:42:52 0:42:52 3 0:39:24 6.0
7 Slow Albacore 7918 Graham Potter Chris Golding 1062     OOD     6.2
8 Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 00:04:00 0:45:40 0:41:40 3 0:39:25 7.0 TessaGroves Forward hand August races
9 Slow Solo 4252 CJ Cavallari   1150     OOD     7.9 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
10 Laser Laser 154736 Dave Baldwin   1088 00:00 0:43:02 0:43:02 3 0:39:33 8.0
11 Fast RS 400 845 Ian Hamilton Douglas Clow 948 00:04:00 0:41:46 0:37:46 3 0:39:50 9.0
12 Fast RS 600 826 Dave Nunn   920 00:04:00 0:42:19 0:38:19 3 0:41:39 10.0
13 Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 00:04:00 0:49:28 0:45:28 3 0:43:01 11.0
14 Laser Laser 13640 (Club) Nigel Cope   1111 00:00 0:49:17 0:49:17 3 0:44:22 12.0 Radial 18 July,16 Aug
15 Slow Solo 3174 Roy Poole   1002 00:04:00 0:49:38 0:45:38 3 0:45:33 13.0 Merlin Rocket May 23rd, Aug 16th
16 Fast Laser 3000 3318 Clive Charlesworth   1032 00:04:00 0:43:43 0:39:43 2 0:57:44 14.0
17 Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140     OOD     15.3
18 Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135     DNF     17.0 Provisional Handicap waiting confirmation.
18 Slow Solo 649 M Pruccis   1150     DNF     17.0

April - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 19:30:00 19:58:12 0:28:12   0:24:10 1.0
2 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:30:00 19:58:31 0:28:31   0:25:48 2.0
3 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 20:02:57 0:28:57   0:27:23 3.0
4 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 19:34:00 20:03:02 0:29:02   0:28:28 4.0
5 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216     OOD     4.5
6 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:34:00 20:05:42 0:31:42   0:29:24 5.0
7 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:04:32 0:30:32   0:32:12 6.0
8 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265     OOD     7.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
9 Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208     OOD     7.5
10 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00   OOD     8.0
11 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 19:28:00   OOD     8.4
12 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012     DNF     9.0
12 Laser Laser Band 2 117457 Ian Woods   1197 19:30:00   DNF     9.0
14 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305     OOD     11.5

May 2nd - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 00:06 0:40:28 0:34:28   0:28:21 1.0
2 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 00:06 0:35:31 0:29:31   0:29:10 2.0
3 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 00:02 0:36:08 0:34:08   0:29:15 3.0
4 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 00:00 0:37:12 0:37:12   0:29:24 4.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
5 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 00:02 0:35:37 0:33:37   0:29:26 5.0
6 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 00:06 0:36:26 0:30:26   0:29:50 6.0
7 Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 00:00 0:36:16 0:36:16   0:30:01 7.0
8 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 00:02 0:39:44 0:37:44   0:30:10 8.0
9 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078     OOD     8.3
10 Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 00:06 0:39:46 0:33:46   0:30:25 9.0
11 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 00:06 0:37:44 0:31:44   0:30:26 10.0
12 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 00:06 0:39:54 0:33:54   0:30:41 11.0
13 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305     OOD     11.5
14 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 00:00 0:36:04 0:36:04   0:30:53 12.0
15 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00 0:36:00 0:36:00   0:31:18 13.0
16 Laser Laser Band 0 195226 Rob Pettit   1088 00:02 0:36:10 0:34:10   0:31:24 14.0
17 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 00:00 0:39:51 0:39:51   0:31:30 15.0
18 Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 00:00 0:41:32 0:41:32   0:31:41 16.0
19 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 00:02   DNF     18.0
19 Fast Phantom Band 0 1386 Nick Mason   1020 00:06   OOD     18.0

May 9th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 00:06 0:38:10 0:32:10 3 0:30:26 1.0
2 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 00:00 0:37:36 0:37:36 3 0:32:12 2.0
3 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 00:06 0:41:45 0:35:45 3 0:33:10 3.0
4 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 00:06 0:46:28 0:40:28 3 0:33:17 4.0
5 Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 00:06 0:43:09 0:37:09 3 0:33:28 5.0
6 Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 00:00 0:40:30 0:40:30 3 0:33:32 6.0
7 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 00:06   OOD 3   6.9
8 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 00:02 0:40:23 0:38:23 3 0:33:37 7.0
9 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105     OOD     7.5
10 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 00:00 0:42:58 0:42:58 3 0:33:58 8.0
11 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 0:02:00 0:42:57 0:40:57 3 0:34:13 9.0
12 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 00:02 0:42:20 0:40:20 3 0:34:34 10.0
13 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00 0:40:07 0:40:07 3 0:34:53 11.0
14 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 00:06 0:42:33 0:36:33 3 0:35:50 12.0
15 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 00:06 0:43:25 0:37:25 3 0:35:52 13.0
16 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 00:06 0:36:30 0:30:30 2 0:36:05 14.0
17 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 00:06 0:39:02 0:33:02 2 0:48:58 15.0
18 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 00:00 0:36:07 0:36:07 2 0:49:34 16.0

May 16th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:34:00 19:58:47 0:24:47 1 0:22:26 1.0
2 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:34:00 20:03:16 0:29:16 1 0:23:05 2.0
3 Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 19:28:00 19:57:00 0:29:00 1 0:24:00 3.0
4 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 19:28:00 19:59:20 0:31:20 1 0:24:46 4.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
5 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168     OOD     4.2
6 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:34:00 20:00:12 0:26:12 1 0:25:07 5.0
7 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:34:00 19:59:42 0:25:42 1 0:25:24 6.0
8 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167     OOD     7.0
8 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 19:34:00 20:00:35 0:26:35 1 0:26:04 7.0
10 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00 19:58:13 0:30:13 1 0:26:17 8.0
11 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:34:00 20:07:31 0:33:31 1 0:26:26 9.0
12 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 20:02:41 0:28:41 1 0:27:08 10.0
13 Fast RS 300 Band 1 421 Dave Ryder   1050 19:34:00 20:02:38 0:28:38 1 0:27:16 11.0
14 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 19:28:00 20:02:36 0:34:36 1 0:27:21 12.0
15 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:34:00 20:07:24 0:33:24 1 0:27:28 13.0
16 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:00:08 0:26:08 1 0:27:34 14.0
17 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 19:30:00 20:05:08 0:35:08 1 0:29:21 15.0
18 Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 19:28:00 20:04:25 0:36:25 1 0:29:51 16.0
19 Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 19:28:00 20:07:28 0:39:28 1 0:30:06 17.0
20 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 19:28:00 20:09:52 0:41:52 1 0:31:56 18.0
21 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 19:30:00 20:06:31 0:36:31 1 0:31:59 19.0
22 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 19:30:00 20:10:49 0:40:49 1 0:32:38 20.0
23 Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1360 19:30:00 20:14:40 0:44:40 1 0:32:51 21.0
24 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 19:28:00 20:10:27 0:42:27 1 0:38:50 22.0

May 23rd - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 19:34:00 20:15:42 0:41:42 3 0:35:51 1.0
2 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:34:00 20:17:44 0:43:44 3 0:35:58 2.0
3 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 19:28:00 20:14:37 0:46:37 3 0:36:51 3.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
4 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:28:00 20:11:20 0:43:20 3 0:37:06 4.0
5 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:34:00 20:15:36 0:41:36 3 0:37:39 5.0
6 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 19:34:00 20:21:54 0:47:54 3 0:37:52 6.0
7 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 19:30:00 20:15:30 0:45:30 3 0:38:01 7.0
8 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:34:00 20:22:29 0:48:29 3 0:38:14 8.0
9 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 19:30:00 20:17:56 0:47:56 3 0:38:19 9.0
10 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012     OOD     9.2
11 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:10:03 0:42:03 3 0:39:00 10.0
12 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00   OOD 3   10.4
13 Fast RS 200 Band 1 651 Andy Groves   1110 19:34:00 20:17:30 0:43:30 3 0:39:11 11.0
14 Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 19:28:00 20:15:28 0:47:28 3 0:39:18 12.0
15 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 19:30:00 20:17:31 0:47:31 3 0:39:42 13.0
16 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:34:00 20:15:49 0:41:49 3 0:40:06 14.0
17 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 20:16:37 0:42:37 3 0:40:19 15.0
18 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:34:00 20:08:36 0:34:36 2 0:40:56 16.0
19 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 19:30:00 20:16:58 0:46:58 3 0:41:08 17.0
20 Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 19:28:00 20:19:20 0:51:20 3 0:42:05 18.0
21 Fast RS 300 Band 1 421 Dave Ryder   1050 19:34:00 20:18:15 0:44:15 3 0:42:09 19.0
22 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093 19:28:00 20:19:39 0:51:39 3 0:47:15 20.0

May 30 - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:34:00 20:31:31 0:57:31   0:47:18 1.0
2 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:28:00 20:24:48 0:56:48   0:48:38 2.0
3 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 19:28:00 20:32:14 1:04:14   0:49:00 3.0
4 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 19:30:00 20:28:46 0:58:46   0:49:06 4.0
5 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:34:00 20:36:54 1:02:54   0:49:36 5.0
6 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 19:30:00 20:29:44 0:59:44   0:49:54 6.0
7 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:34:00 20:37:19 1:03:19   0:49:56 7.0
8 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 19:28:00 20:31:39 1:03:39   0:50:19 8.0
9 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251     OOD     8.7
10 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:34:00 20:29:41 0:55:41   0:50:24 9.0
11 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:34:00 20:26:39 0:52:39   0:50:29 10.0
12 Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 19:28:00 20:31:18 1:03:18   0:51:53 11.0
13 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:34:00 20:26:34 0:52:34   0:51:57 12.0
14 Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311     OOD     12.8
15 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:24:17 0:56:17   0:52:13 13.0
16 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 19:30:00 20:29:54 0:59:54   0:52:27 14.0
17 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:24:11 0:50:11   0:52:56 15.0
18 Fast RS 300 Band 1 421 Dave Ryder   1050 19:34:00 20:32:36 0:58:36   0:55:49 16.0

June 6th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:02:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 00:06:00 0:58:42 0:52:42 3 0:43:20 1.0
2 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 00:06:00 0:56:57 0:50:57 3 0:43:49 2.0
3 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 00:00 0:55:40 0:55:40 3 0:44:00 3.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
4 Fast RS 200 Band 2 1236 James Curtis Harry Phelps 1163 00:06:00 0:57:47 0:51:47 3 0:44:32 4.0
5 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 0:02:00 0:55:26 0:53:26 3 0:44:38 5.0
6 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 00:00 0:52:12 0:52:12 3 0:44:42 6.0
7 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 00:06:00 0:51:48 0:45:48 3 0:44:54 7.0
8 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 00:00 0:58:34 0:58:34 3 0:46:18 8.0
9 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00 0:53:33 0:53:33 3 0:46:34 9.0
10 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043     OOD     9.9
11 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 00:02 0:54:06 0:52:06 3 0:47:09 10.0
12 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197     OOD     10.9
13 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 00:06:00 0:50:55 0:44:55 3 0:47:23 11.0
14 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 00:00 0:51:59 0:51:59 3 0:48:13 12.0
15 Slow Solo 3030 Tony Tahourdin   1150 00:00 0:55:44 0:55:44 3 0:48:28 13.0
16 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 00:06:00 0:47:55 0:41:55 2 0:49:35 14.0

June 13th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 19:28:00 20:29:51 1:01:51 3 0:47:11 1.0
2 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:28:00 20:24:49 0:56:49 3 0:48:39 2.0
3 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00 20:25:40 0:57:40 3 0:50:09 3.0
4 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 19:28:00 20:31:29 1:03:29 3 0:50:11 4.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
5 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 19:30:00 20:34:00 1:04:00 3 0:51:10 5.0
6 Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 19:28:00 20:35:08 1:07:08 3 0:51:12 6.0
7 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 19:28:00 20:34:08 1:06:08 3 0:52:17 7.0
8 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268     OOD     7.6
9 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:40:00 20:29:36 0:49:36 3 0:52:19 8.0
10 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:40:00 20:38:45 0:58:45 3 0:53:10 9.0
11 Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1360 19:30:00 20:42:38 1:12:38 3 0:53:24 10.0
12 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 19:30:00 20:33:56 1:03:56 3 0:53:25 11.0
13 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:40:00 20:36:45 0:56:45 3 0:53:41 12.0
14 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 19:40:00 20:42:36 1:02:36 3 0:53:50 13.0
15 Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220     OOD     13.4
16 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 19:30:00 20:34:34 1:04:34 3 0:53:56 14.0
17 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 19:30:00 20:33:59 1:03:59 3 0:56:02 15.0
18 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:40:00 20:36:56 0:56:56 3 0:56:15 16.0
19 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 19:40:00 20:38:05 0:58:05 3 0:56:57 17.0
20 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:40:00 20:53:32 1:13:32 3 1:00:28 18.0
21 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:40:00 20:22:56 0:42:56 2 1:01:45 19.0

June 20th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:34
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:38
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 19:32 20:20:14 0:48:14   0:38:08 1.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
2 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 19:34 20:19:18 0:45:18   0:38:49 2.0
3 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:32 20:16:42 0:44:42   0:38:52 3.0
4 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 19:34 20:22:41 0:48:41   0:38:55 4.0
5 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216     OOD     4.5
6 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:38 20:17:26 0:39:26   0:38:58 5.0
7 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311     OOD     5.9
8 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:38 20:27:28 0:49:28   0:39:01 6.5
8 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 19:34 20:20:42 0:46:42   0:39:01 6.5
10 Laser Laser Band 2 140044 Dave Bean   1222 19:34 20:21:48 0:47:48   0:39:07 8.0
11 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:38 20:19:24 0:41:24   0:39:10 9.0
12 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:38 20:18:55 0:40:55   0:39:14 10.0
13 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:38 20:15:17 0:37:17   0:39:20 11.0
14 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 19:34 20:21:31 0:47:31   0:39:42 12.0
15 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142     OOD     12.1
16 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:38 20:22:01 0:44:01   0:39:50 13.0
17 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:32 20:15:37 0:43:37   0:40:28 14.0
18 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 19:38 20:25:49 0:47:49   0:41:07 15.0
19 Laser Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142 19:34 20:21:27 0:47:27   0:41:33 16.0
20 Laser Laser Band 0 195226 Rob Pettit   1088 19:34 20:24:00 0:50:00   0:45:57 17.0
21 Slow Solo 3030 Tony Tahourdin   1060 19:32 20:23:17 0:51:17   0:48:23 18.0
22 Fast Laser 3000 Band 5 3318 Clive Charlesworth   1290     DNF     20.0

June 27th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:28:00 20:40:03 1:12:03   1:01:41 1.0
2 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:40:50 1:12:50   1:07:34 2.5
2 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 19:28:00 20:56:35 1:28:35   1:07:34 2.5
4 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305 19:28:00 21:01:07 1:33:07   1:11:21 4.0
5 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:34:00 20:53:30 1:19:30   1:11:57 5.0
6 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:34:00 21:02:38 1:28:38   1:12:53 6.0
7 Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1360 19:30:00 21:10:56 1:40:56   1:14:13 7.0
8 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:34:00 21:08:12 1:34:12   1:14:17 8.0
9 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:34:00 21:11:35 1:37:35   1:16:58 9.0
10 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197     OOD     9.9
11 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:34:00 20:56:53 1:22:53   1:19:28 10.0
12 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:34:00 21:01:26 1:27:26   1:22:43 11.0
13 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:34:00 20:54:19 1:20:19   1:24:43 12.0
14 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:34:00 20:59:58 1:25:58   1:24:57 13.0
15 Laser Laser Band 0 195226 Rob Pettit   1088     OOD     15.3
16 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265     DNF     16.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
16 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197     DNF     16.0

July 4th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:36:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1360 19:32:00 20:29:41 0:57:41 4 0:42:25 1.0
2 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 19:30:00 20:25:00 0:55:00 4 0:43:29 2.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
3 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:30:00 20:21:46 0:51:46 4 0:44:19 3.0
4 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:36:00 20:32:20 0:56:20 4 0:44:26 4.0
5 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:36:00 20:32:34 0:56:34 4 0:44:37 5.0
6 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 19:32:00 20:25:30 0:53:30 4 0:44:42 6.0
7 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 19:36:00 20:25:35 0:49:35 4 0:44:52 7.0
8 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 19:36:00   OOD 4   7.6
9 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:30:00 20:25:00 OOD 4   8.0
9 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 19:36:00 20:23:38 0:47:38 4 0:45:04 8.0
11 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:36:00 20:22:11 0:46:11 4 0:45:38 9.0
12 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:36:00 20:23:47 0:47:47 4 0:45:49 10.0
13 Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 19:30:00 20:26:15 0:56:15 4 0:46:06 11.0
14 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:36:00 20:19:56 0:43:56 4 0:46:21 12.0
15 Laser Laser Band 2 117457 Ian Woods   1197 19:32:00 20:27:46 0:55:46 4 0:46:35 13.0
16 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 19:32:00 20:28:27 0:56:27 4 0:47:10 14.0
17 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 19:32:00 20:27:52 0:55:52 4 0:47:52 15.0
18 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305 19:30:00 20:18:22 0:48:22 3 0:49:25 16.0

July 11th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:54:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 23:56:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 00:00:00 0:45:24 0:45:24   0:37:20 1.0
2 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 00:00:00 0:47:28 0:47:28   0:37:26 2.0
3 Slow Topper Band 3 16499 Alistair Smith   1496 23:54:00 0:53:16 0:59:16   0:39:37 3.0
4 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 00:00:00 0:47:24 0:47:24   0:40:45 4.0
5 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 00:00:00 0:53:06 0:53:06   0:41:53 5.0
6 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 23:54:00 0:47:03 0:53:03   0:41:56 6.0
7 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 23:54:00 0:42:35 0:48:35   0:42:15 7.0
8 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 00:00:00 0:42:54 0:42:54   0:42:23 8.0
9 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057     OOD     9.0
9 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197 23:56:00 0:46:48 0:50:48   0:42:26 9.0
11 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305 23:54:00 0:49:40 0:55:40   0:42:39 10.0
12 Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110     OOD     10.7
13 Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 23:54:00 0:47:54 0:53:54   0:44:11 11.0
14 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 23:56:00 0:49:25 0:53:25   0:44:38 12.0
15 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1182 23:54:00 0:47:01 0:53:01   0:44:51 13.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
16 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 23:56:00 0:49:17 0:53:17   0:45:40 14.0

July 18 - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1389 19:30:00 20:20:47 0:50:47 4 0:45:42 1.0
2 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:34:00 20:19:20 0:45:20 4 0:46:36 2.0
3 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:28:00 20:22:39 0:54:39 5 0:46:47 3.0
4 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:34:00 20:21:53 0:47:53 5 0:47:19 4.0
5 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:34:00 20:22:27 0:48:27 4 0:47:46 5.0
6 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:34:00 20:25:14 0:51:14 5 0:49:07 6.0
7 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 19:30:00 20:27:35 0:57:35 5 0:49:21 7.0
8 Laser Laser Band 1 168989 Evan Cairns   1142 19:30:00 20:26:48 0:56:48 5 0:49:44 8.0
9 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 19:34:00 20:24:52 0:50:52 5 0:49:52 9.5
9 Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 19:28:00 20:28:14 1:00:14 5 0:49:52 9.5
11 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197     OOD     9.9
12 Laser Laser Band 2 178519 John Magrath   1197     OOD     10.9
13 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:34:00 20:25:46 0:51:46 4 0:51:02 11.0
14 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 19:28:00 20:24:07 0:56:07 5 0:52:03 12.0
15 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:28:00 20:28:10 1:00:10 5 0:52:19 13.0
16 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1103 19:34:00 20:20:40 0:46:40 4 0:52:53 14.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
17 Laser Laser Band 1 44519 Matthew Jones   1142 19:30:00 20:28:23 0:58:23 4 1:03:54 15.0
18 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 19:34:00 20:23:33 OCS 4   18.0
18 Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 19:34:00 20:20:31 OCS 4   18.0

Weds 25th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:37:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:41:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1216 19:41:00 20:20:22 0:39:22 4 0:32:22 1.0
2 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1071 19:41:00 20:16:31 0:35:31 4 0:33:10 2.0
3 Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 19:41:00 20:23:17 0:42:17 4 0:33:21 3.0
4 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 19:41:00 20:20:16 0:39:16 4 0:33:46 4.0
5 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 19:41:00 20:16:43 0:35:43 4 0:34:15 5.0
6 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 19:41:00 20:24:56 0:43:56 4 0:34:39 6.0
7 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 19:35:00 20:16:06 0:41:06 4 0:35:11 7.0
8 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 19:41:00 20:17:08 0:36:08 4 0:35:42 8.0
9 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265     OOD     8.4
10 Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020     OOD     8.9
11 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 19:41:00 20:15:10 0:34:10 4 0:36:02 9.0
12 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 19:35:00 20:22:58 0:47:58 4 0:36:35 10.0
13 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 19:35:00 20:17:17 0:42:17 4 0:36:46 11.0
14 Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 19:35:00 20:24:07 0:49:07 4 0:37:28 12.0
15 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265 19:35:00 20:22:43 0:47:43 4 0:37:43 13.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
16 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 19:37:00 20:25:09 0:48:09 4 0:38:29 14.0
17 Laser Laser Band 0 195226 Rob Pettit   1088 19:37:00 20:19:41 0:42:41 4 0:39:14 15.0
18 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 19:37:00 20:24:13 0:47:13 4 0:39:27 16.0
19 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305 19:35:00 20:15:55 0:40:55 3 0:41:48 17.0
20 Laser Laser Band 1 44519 Matthew Jones   1142 19:37:00 20:18:27 0:41:27 3 0:48:24 18.0
21 Slow RS Vision 8 Clare Man Clare Cork 1093     OOD     19.3

August 8th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Byte CII Band 3 1663 Maggie Futcher   1311 00:00:00 0:36:26 0:36:26   0:27:47 1.0
2 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 00:00:00 0:33:17 0:33:17   0:28:57 2.0
3 Slow National 12 Band 0 3491 Mike Storey Sophie Storey 1078 00:00:00 0:32:07 0:32:07   0:29:48 3.0
4 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168 00:00:00 0:35:15 0:35:15   0:30:11 4.0
5 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 00:06 0:37:08 0:31:08   0:32:50 5.0
6 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305 00:00:00 0:44:04 0:44:04   0:33:46 6.0
7 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 00:06 0:46:34 0:40:34   0:34:53 7.0
8 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 00:06 0:50:52 0:44:52   0:35:23 8.0
9 Laser Laser Band 1 193787 Ben Jones   1142 00:02 0:44:25 0:42:25   0:37:09 9.0
10 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012     OOD     9.2
11 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043     OOD     9.9
12 Fast RS 200 club rs200 ? ? 1057 00:06   DNF     11.0

Aug 16th - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Rank Start Class Sail No Helm Name CrewName Pers. PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Laser Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 00:00 0:43:02 0:43:02 3 0:34:24 1.0
2 Laser Laser Band 5 13640 (Club) Nigel Cope   1389 00:00 0:49:17 0:49:17 3 0:35:29 2.0
3 Laser Laser Band 2 168842 John Smith   1197 00:00 0:42:52 0:42:52 3 0:35:49 3.0
4 Fast RS 200 Band 2 945 Clare James Lucy Gibson 1163 00:04:00 0:45:40 0:41:40 3 0:35:50 4.0
5 Slow Albacore Band 2 7918 Graham Potter Chris Golding 1168     OOD     4.2
6 Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1268 00:04:00 0:49:28 0:45:28 3 0:35:51 5.0
7 Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 00:04:00 0:49:38 0:45:38 3 0:36:04 6.0
8 Slow Solo Band 2 4252 CJ Cavallari   1265     OOD     7.0 Laser Bahia July 11th, Vareo July 18th
8 Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton Douglas Clow 1043 00:04:00 0:41:46 0:37:46 3 0:36:13 7.0
10 Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 23:58:00 0:40:21 0:42:21 3 0:36:50 8.0
11 Laser Laser Radial Band 1 178519 Kevin Pearson   1167 00:00 0:43:10 0:43:10 3 0:36:59 9.0
12 Fast Rooster 8.1 Band 1 170487 Paul Wright-Anderson   1105 00:04:00 0:44:53 0:40:53 3 0:37:00 10.0
13 Fast RS 400 Band 0 917 Mike Curtis Julie Harrison 948 00:04:00 0:39:14 0:35:14 3 0:37:10 11.0
14 Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew Harry Phelps 1057 00:04:00 0:43:56 0:39:56 3 0:37:47 12.0
15 Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311     OOD     12.8
16 Fast RS 600 Band 2 826 Dave Nunn   1012 00:04:00 0:42:19 0:38:19 3 0:37:52 13.0
17 Fast Laser 3000 Band 5 3318 Clive Charlesworth   1290 00:04:00 0:43:43 0:39:43 2 0:46:11 14.0
18 Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   1305     DNF     16.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com