Anniversary Series 2012

Island Barn Reservoir SC

Provisional Final

Scratch Series

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY April May August September October Total Nett Notes
1st Scratch Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 1.0 (2.0) 1.0 (47.0 DNC) (4.0) 55.0 2.0
2nd Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 (3.0) 1.0 (47.0 DNC) 1.0 (47.0 DNC) 99.0 2.0
3rd Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis   1000 (2.0) 1.5 OOD (47.0 DNC) (47.0 DNC) 1.0 98.5 2.5 RS200 October
4th Scratch Fast National 12 3491 Mike Storey   1078 (4.0) (7.5) (47.0 DNC) 3.0 2.0 63.5 5.0
5th Scratch Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 (16.0 DNF) 5.5 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 3.0 118.5 8.5
6th Scratch Slow Solo 5180 Mark Ampleford   1150 6.0 3.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 150.0 9.0
7th Scratch Fast Laser 1073 Ben Jones   1088 (47.0 DNC) (11.0) (47.0 DNC) 2.0 8.0 115.0 10.0
8th Scratch Slow Solo 4252 Cj Cavallari   1150 (47.0 DNC) 7.5 3.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 151.5 10.5
9th Scratch Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 5.0 6.0 OOD (47.0 DNC) (47.0 DNC) (7.0) 112.0 11.0
10th Scratch Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 (47.0 DNC) 6.0 OOD 153.0 12.0
11th Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 11.0 4.0 (47.0 DNC) (13.0) (21.0) 96.0 15.0
12th Scratch Slow Topper 44348 Kathryn Webb   1301 7.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 (47.0 DNC) 156.0 15.0
13th Scratch Fast RS 200 945 Clare James   1057 (16.0 DNF) 10.5 OOD (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 125.5 15.5
14th Scratch Fast Laser 165372 Simon Bean   1088 8.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 9.0 (47.0 DNC) 158.0 17.0
15th Scratch Fast Laser 168115 John Magrath   1088 (47.0 DNC) (12.0) (47.0 DNC) 10.0 9.0 125.0 19.0
16th Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver   1057 (47.0 DNC) 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 10.0 160.0 19.0
17th Scratch Fast Laser 144282 Brian Greenaway   1088 (47.0 DNC) 10.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 11.0 162.0 21.0
18th Scratch Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin   1050 10.0 (16.0) (47.0 DNC) (16.0) 13.0 102.0 23.0
19th Scratch Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 15.0 14.5 170.5 29.5
20th Scratch Fast RS 400 845 Ian Hamilton   948 (47.0 DNC) 15.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 14.5 170.5 29.5
21st Scratch Fast Laser 168842 John Smith   1088 (47.0 DNC) 13.0 (47.0 DNC) 21.0 DNF (47.0 DNC) 175.0 34.0
22nd Scratch Slow RS Feva XL 1518 James Curtis   1200 16.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 18.0 175.0 34.0 29er October
23rd Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson   1057 (47.0 DNC) 18.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) 19.0 178.0 37.0
24th Scratch Slow Solo 3365 Frank Beanland   1150 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 2.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 190.0 49.0
25th Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell   1150 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 4.0 47.0 DNC 192.0 51.0
26th Scratch Fast Laser 117457 Ian Woods   1088 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 4.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 192.0 51.0
27th Scratch Fast Laser 180441 Tony Butler   1088 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 47.0 DNC 193.0 52.0
28th Scratch Slow Topper 443450 Ed Chamberlain   1301 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 193.0 52.0
29th Scratch Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 (47.0 DNC) 5.5 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 193.5 52.5
30th Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson   1057 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 6.0 194.0 53.0
31st Scratch Slow Solo 3174 Roy Poole   1150 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 47.0 DNC 194.0 53.0
32nd Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1150 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 7.0 47.0 DNC 195.0 54.0
33rd Scratch Fast Laser Radial Club Laser Radial ?Unknown   1111 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 DNF (47.0 DNC) 47.0 DNC 196.0 55.0
34th Scratch Slow Topaz Magno 808 Andy Collison   1175 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 197.0 56.0
35th Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien   1057 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 11.0 47.0 DNC 199.0 58.0
36th Scratch Slow Comet Trio 375 John Oldham   1085 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 12.0 200.0 59.0
37th Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday   1150 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 12.0 47.0 DNC 200.0 59.0
38th Scratch Fast Laser 185631 N Thomson   1088 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 14.0 47.0 DNC 202.0 61.0
39th Scratch Fast Laser 136401 Mads Orbesen   1088 (47.0 DNC) 14.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 202.0 61.0
40th Scratch Fast Laser 201172 Matthew Young   1088 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 16.0 204.0 63.0
41st Scratch Slow RS Feva 5533 Angus Nelson   1260 16.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 204.0 63.0
42nd Scratch Fast Laser 1 ??   1088 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 17.0 205.0 64.0
43rd Scratch Slow Bahia ? Bahia ?   1079 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 17.0 47.0 DNC 205.0 64.0
44th Scratch Slow Laser Radial 44519 Lambe   1111 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 18.0 47.0 DNC 206.0 65.0
45th Scratch Fast RS 200 237 Dave Nunn   1057 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 20.0 208.0 67.0
46th Scratch Fast RS 200 236 Carl Mayhew   1057 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 21.0 DNF 47.0 DNC 209.0 68.0

Personal Series

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY April May August September October Total Nett Notes
1st Personal Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 1.0 3.0 (47.0 DNC) (9.0) (47.0 DNC) 107.0 4.0
2nd Personal Slow Topper Band 3 44348 Kathryn Webb   1496 2.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 2.0 (47.0 DNC) 145.0 4.0
3rd Personal Slow Solo Band 2 4252 Cj Cavallari   1265 (47.0 DNC) 2.0 2.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 145.0 4.0
4th Personal Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver   1216 (47.0 DNC) 1.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 147.0 6.0
5th Personal Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 4.0 (12.0) 4.0 (47.0 DNC) (14.0) 81.0 8.0
6th Personal Fast RS Vareo Band 4 220 Dave Baldwin   1260 (10.0) 5.5 (47.0 DNC) (7.0) 3.0 72.5 8.5
7th Personal Fast RS 200 Band 2 945 Clare James   1163 (16.0 DNF) 8.5 OOD (47.0 DNC) (47.0 DNC) 1.0 119.5 9.5
8th Personal Slow Solo Band 1 5180 Mark Ampleford   1208 6.0 4.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 151.0 10.0
9th Personal Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 11.0 (14.0) (47.0 DNC) 1.0 (16.0) 89.0 12.0 Carl Mayhew helmed May: Personal Rating adjusted
10th Personal Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 (47.0 DNC) 6.0 OOD 153.0 12.0
11th Personal Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 (16.0 DNF) 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 4.0 123.0 13.0
12th Personal Fast RS 300 Band 0 324 Peter Curtis   1000 7.0 7.5 OOD (47.0 DNC) (47.0 DNC) (8.0) 116.5 14.5 RS200 October
13th Personal Fast National 12 Band 0 3491 Mike Storey   1078 3.0 (15.0) (47.0 DNC) (16.5) 13.0 94.5 16.0
14th Personal Fast Laser Band 2 168115 John Magrath   1197 (47.0 DNC) 10.0 (47.0 DNC) (12.0) 7.0 123.0 17.0
15th Personal Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 8.0 13.0 OOD (47.0 DNC) (47.0 DNC) (18.0) 133.0 21.0
16th Personal Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 13.0 9.0 163.0 22.0
17th Personal Fast Laser Band 2 144282 Brian Greenaway   1197 (47.0 DNC) 5.5 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 17.0 163.5 22.5
18th Personal Fast Laser Band 1 193787 Ben Jones   1142 (47.0 DNC) 13.0 (47.0 DNC) 11.0 (15.0) 133.0 24.0
19th Personal Fast Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 16.5 (47.0 DNC) 166.5 25.5
20th Personal Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson   1268 (47.0 DNC) 18.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) 11.5 170.5 29.5
21st Personal Fast Laser Band 2 168842 John Smith   1197 (47.0 DNC) 11.0 (47.0 DNC) 21.0 DNF (47.0 DNC) 173.0 32.0
22nd Personal Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton   1043 (47.0 DNC) 16.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 19.0 176.0 35.0
23rd Personal Slow RS Feva XL Band 2 1518 James Curtis   1320 16.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 20.0 177.0 36.0 29er October
24th Personal Slow Solo Band 3 3365 Frank Beanland   1323 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 1.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 189.0 48.0
25th Personal Fast RS 200 Band 2 1326 Martin Vinson   1163 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 2.0 190.0 49.0
26th Personal Fast Laser Band 2 117457 Ian Woods   1197 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 3.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 191.0 50.0
27th Personal Fast RS 200 Band 3 749 Xavier Quillien   1216 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 3.5 47.0 DNC 191.5 50.5
27th Personal Slow Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1265 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 3.5 47.0 DNC 191.5 50.5
29th Personal Fast Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 47.0 DNC 193.0 52.0
30th Personal Slow Topper Band 5 443450 Ed Chamberlain   1626 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 193.0 52.0
31st Personal Slow Topaz Magno Band 5 808 Andy Collison   1469 5.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 193.0 52.0
32nd Personal Slow Comet Trio Band 3 375 John Oldham   1248 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 6.0 194.0 53.0
33rd Personal Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 47.0 DNC 194.0 53.0
34th Personal Fast Laser Band 3 136401 Mads Orbesen   1251 (47.0 DNC) 7.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 195.0 54.0
35th Personal Slow Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1265 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 47.0 DNC 196.0 55.0
36th Personal Fast Laser Radial Band 5 Club Laser ?Unknown   1389 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 DNF (47.0 DNC) 47.0 DNC 196.0 55.0
37th Personal Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 (47.0 DNC) 8.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 196.0 55.0
38th Personal Fast Laser Band 3 201172 Matthew Young   1251 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 10.0 198.0 57.0
39th Personal Fast Laser Band 3 185631 N Thomson   1251 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 10.0 47.0 DNC 198.0 57.0
40th Personal Fast Laser Band 3 1 ??   1251 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 11.5 199.5 58.5
41st Personal Slow Solo Band 2 4071 Peter Halliday   1265 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 14.0 47.0 DNC 202.0 61.0
42nd Personal Slow Bahia Band 4 ? Bahia ?   1295 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 15.0 47.0 DNC 203.0 62.0
43rd Personal Slow RS Feva Band 4 5533 Angus Nelson   1512 16.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 204.0 63.0
44th Personal Slow Laser Radial Band 3 44519 Lambe   1278 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 18.0 47.0 DNC 206.0 65.0
45th Personal Fast RS 200 Band 2 237 Dave Nunn   1163 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 21.0 209.0 68.0
46th Personal Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew   1057 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 21.0 DNF 47.0 DNC 209.0 68.0

April - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 24:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 24:00:00 0:53:00 0:53:00 4 0:46:05 1.0
2 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis   1000 23:58:00 0:44:53 0:46:53 4 0:46:53 2.0 RS200 October
3 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 23:58:00 0:47:45 0:49:45 4 0:47:04 3.0
4 Scratch Fast National 12 3491 Mike Storey   1020 23:58:00 0:46:46 0:48:46 4 0:47:49 4.0
5 Scratch Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 23:58:00 0:47:12 0:49:12 4 0:48:14 5.0
6 Scratch Slow Solo 5180 Mark Ampleford   1150 24:00:00 0:55:55 0:55:55 4 0:48:37 6.0
7 Scratch Slow Topper 44348 Kathryn Webb   1301 24:00:00 00:50:20 0:50:20 3 0:51:35 7.0
8 Scratch Fast Laser 165372 Simon Bean   1088 23:58:00 0:56:06 0:58:06 4 0:53:24 8.0
9 Scratch Slow Topaz Magno 808 Andy Collison   1175 24:00:00 0:50:47 0:50:47 3 0:57:38 9.0
10 Scratch Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin   1050 23:58:00 0:57:38 0:59:38 3 1:15:43 10.0
11 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 23:58:00 0:51:36 0:53:36 2 1:41:25 11.0
12 Scratch Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162     DNF     16.0
12 Scratch Fast RS 200 945 Clare James   1057     DNF     16.0
12 Scratch Slow RS Feva XL 1518 James Curtis   1200     DNF     16.0 29er October
12 Scratch Slow RS Feva 5533 Angus Nelson   1260     DNF     16.0

May - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057 10:30:00 11:08:54 0:38:54   0:36:48 1.0
2 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis   1000     OOD     1.5 RS200 October
3 Scratch Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 10:32:00 11:14:38 0:42:38   0:37:04 2.0
4 Scratch Slow Solo 5180 Mark Ampleford   1150 10:32:00 11:15:17 0:43:17   0:37:38 3.0
5 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 10:30:00 11:10:14 0:40:14   0:38:04 4.0
6 Scratch Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 10:32:00 11:16:19 0:44:19   0:38:08 5.5
6 Scratch Slow Solo 5241 Paul Playle   1150 10:32:00 11:15:51 0:43:51   0:38:08 5.5
8 Scratch Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020     OOD     6.0
9 Scratch Fast National 12 3491 Mike Storey   1078 10:30:00 11:11:19 0:41:19   0:38:20 7.5
9 Scratch Slow Solo 4252 Cj Cavallari   1150 10:32:00 11:16:05 0:44:05   0:38:20 7.5
11 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver   1057 10:30:00 11:12:05 0:42:05   0:39:49 9.0
12 Scratch Fast Laser 144282 Brian Greenaway   1088 10:30:00 11:13:21 0:43:21   0:39:51 10.0
13 Scratch Fast RS 200 945 Clare James   1057     OOD     10.5
14 Scratch Fast Laser 1073 Ben Jones   1088 10:30:00 11:13:25 0:43:25   0:39:54 11.0
15 Scratch Fast Laser 168115 John Magrath   1088 10:30:00 11:14:05 0:44:05   0:40:31 12.0
16 Scratch Fast Laser 168842 John Smith   1088 10:30:00 11:14:19 0:44:19   0:40:44 13.0
17 Scratch Fast Laser 136401 Mads Orbesen   1088 10:30:00 11:15:20 0:45:20   0:41:40 14.0
18 Scratch Fast RS 400 845 Ian Hamilton   948 10:30:00 11:10:00 0:40:00   0:42:12 15.0
19 Scratch Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin   1050 10:30:00 11:15:38 0:45:38   0:43:28 16.0
20 Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson   1057 10:30:00   DNF     18.0

August - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 00:02:00 0:53:30 0:51:30 2 0:44:47 1.0
2 Scratch Slow Solo 3365 Frank Beanland   1150 00:02:00 0:58:05 0:56:05 2 0:48:46 2.0
3 Scratch Slow Solo 4252 Cj Cavallari   1150 00:02:00 0:58:10 0:56:10 2 0:48:50 3.0
4 Scratch Fast Laser 117457 Ian Woods   1088 00:00:00 0:53:25 0:53:25 2 0:49:06 4.0
5 Scratch Slow Topper 443450 Ed Chamberlain   1301 00:02:00 0:51:20 0:49:20 1 1:15:50 5.0
6 Scratch Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135 00:02:00 0:92:45 1:30:45 2 1:19:57 6.0
7 Scratch Fast Laser Radial Club Laser Radial ?Unknown   1111     DNF     8.0

September - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:34:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison   1057     2754   0:43:25 1.0
2 Scratch Fast Laser 1073 Ben Jones   1088     2868   0:43:56 2.0
3 Scratch Fast National 12 3491 Mike Storey   1078     2850   0:44:04 3.0
4 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell   1150     3066   0:44:26 4.0
5 Scratch Fast Laser 180441 Tony Butler   1088     2910   0:44:35 5.0
6 Scratch Slow Solo 3174 Roy Poole   1150     3101   0:44:57 6.0
7 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1150     3120   0:45:13 7.0
8 Scratch Slow Topper 44348 Kathryn Webb   1301     3603   0:46:09 8.0
9 Scratch Fast Laser 165372 Simon Bean   1088     3019   0:46:15 9.0
10 Scratch Fast Laser 168115 John Magrath   1088     3026   0:46:21 10.0
11 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien   1057     2948   0:46:29 11.0
12 Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday   1150     3212   0:46:33 12.0
13 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley   1057     2997   0:47:15 13.0
14 Scratch Fast Laser 185631 N Thomson   1088     3136   0:48:02 14.0
15 Scratch Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140     3315   0:48:28 15.0
16 Scratch Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin   1050     3095   0:49:08 16.0
17 Scratch Slow Bahia ? Bahia ?   1079     3315   0:51:12 17.0
18 Scratch Slow Laser Radial 44519 Lambe   1111     3497   0:52:28 18.0
19 Scratch Fast Laser 168842 John Smith   1088     DNF     21.0
19 Scratch Fast RS 200 236 Carl Mayhew   1057     DNF     21.0

October - Scratch Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:34:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis   1057 10:30:00 11:17:41 0:47:41 3 0:45:07 1.0 RS200 October
2 Scratch Fast National 12 3491 Mike Storey   1078 10:32:00 11:21:09 0:49:09 3 0:45:36 2.0
3 Scratch Slow Streaker 1770 Chris Smith   1162 10:34:00 11:27:13 0:53:13 3 0:45:48 3.0
4 Scratch Slow Solo 5215 Gareth Griffiths   1150 10:34:00 11:26:47 0:52:47 3 0:45:54 4.0
5 Scratch Fast RS 200 945 Clare James   1057 10:30:00 11:19:16 0:49:16 3 0:46:37 5.0
6 Scratch Slow International Moth (Skol) 3517 Jim Champ   1135     OOD     6.0
6 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson   1057 10:30:00 11:19:30 0:49:30 3 0:46:50 6.0
8 Scratch Fast Phantom 1289 Richard Barker   1020 10:32:00 11:19:52 0:47:52 3 0:46:56 7.0
9 Scratch Fast Laser 1073 Ben Jones   1088 10:32:00 11:24:38 0:52:38 3 0:48:23 8.0
10 Scratch Fast Laser 168115 John Magrath   1088 10:32:00 11:25:54 0:53:54 3 0:49:32 9.0
11 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver   1057 10:30:00 11:24:07 0:54:07 3 0:51:12 10.0
12 Scratch Fast Laser 144282 Brian Greenaway   1088 10:32:00 11:28:03 0:56:03 3 0:51:31 11.0
13 Scratch Slow Comet Trio 375 John Oldham   1085 10:32:00 11:28:09 0:56:09 3 0:51:45 12.0
14 Scratch Fast RS Vareo 220 Dave Baldwin   1050 10:32:00 11:26:24 0:54:24 3 0:51:49 13.0
15 Scratch Slow Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 10:34:00 11:13:37 0:39:37 2 0:52:08 14.5
15 Scratch Fast RS 400 845 Ian Hamilton   948 10:32:00 11:21:25 0:49:25 3 0:52:08 14.5
17 Scratch Fast Laser 201172 Matthew Young   1088 10:32:00 11:28:56 0:56:56 3 0:52:20 16.0
18 Scratch Fast Laser 1 ??   1088 10:32:00 11:28:58 0:56:58 3 0:52:22 17.0
19 Scratch Slow RS Feva XL 1518 James Curtis   924 10:32:00 11:21:16 0:49:16 3 0:53:19 18.0 29er October
20 Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson   1057 10:30:00 11:27:44 0:57:44 3 0:54:37 19.0
21 Scratch Fast RS 200 237 Dave Nunn   1057 10:30:00 11:27:52 0:57:52 3 0:54:45 20.0
22 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley   1057 10:30:00 11:28:56 0:58:56 3 0:55:45 21.0

April - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 24:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 23:58:00 0:47:45 0:49:45 4 0:44:49 1.0
2 Personal Slow Topper Band 3 44348 Kathryn Webb   1496 24:00:00 00:50:20 0:50:20 3 0:44:52 2.0
3 Personal Fast National 12 Band 0 3491 Mike Storey   1071 23:58:00 0:46:46 0:48:46 4 0:45:32 3.0
4 Personal Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 24:00:00 0:53:00 0:53:00 4 0:46:05 4.0
5 Personal Slow Topaz Magno Band 5 808 Andy Collison   1469 24:00:00 0:50:47 0:50:47 3 0:46:06 5.0
6 Personal Slow Solo Band 1 5180 Mark Ampleford   1208 24:00:00 0:55:55 0:55:55 4 0:46:17 6.0
7 Personal Fast RS 300 Band 0 324 Peter Curtis   1000 23:58:00 0:44:53 0:46:53 4 0:46:53 7.0 RS200 October
8 Personal Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 23:58:00 0:47:12 0:49:12 4 0:48:14 8.0
9 Personal Fast Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142 23:58:00 0:56:06 0:58:06 4 0:50:53 9.0
10 Personal Fast RS Vareo Band 4 220 Dave Baldwin   1260 23:58:00 0:57:38 0:59:38 3 1:03:06 10.0
11 Personal Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 23:58:00 0:51:36 0:53:36 2 1:24:33 11.0 Carl Mayhew helmed May: Personal Rating adjusted
12 Personal Fast RS 200 Band 2 945 Clare James   1163     DNF     16.0
12 Personal Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220     DNF     16.0
12 Personal Slow RS Feva XL Band 2 1518 James Curtis   1320     DNF     16.0 29er October
12 Personal Slow RS Feva Band 4 5533 Angus Nelson   1512     DNF     16.0

May - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver   1216 10:30:00 11:12:05 0:42:05   0:34:36 1.0
2 Personal Slow Solo Band 2 4252 Cj Cavallari   1265 10:32:00 11:16:05 0:44:05   0:34:51 2.0
3 Personal Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110 10:30:00 11:08:54 0:38:54   0:35:03 3.0
4 Personal Slow Solo Band 1 5180 Mark Ampleford   1208 10:32:00 11:15:17 0:43:17   0:35:50 4.0
5 Personal Fast RS Vareo Band 4 220 Dave Baldwin   1260 10:30:00 11:15:38 0:45:38   0:36:13 5.5
5 Personal Fast Laser Band 2 144282 Brian Greenaway   1197 10:30:00 11:13:21 0:43:21   0:36:13 5.5
7 Personal Fast Laser Band 3 136401 Mads Orbesen   1251 10:30:00 11:15:20 0:45:20   0:36:14 7.0
8 Personal Fast RS 300 Band 0 324 Peter Curtis   1000     OOD     7.5 RS200 October
9 Personal Slow Solo Band 1 5241 Paul Playle   1208 10:32:00 11:15:51 0:43:51   0:36:18 8.0
10 Personal Fast RS 200 Band 2 945 Clare James   1163     OOD     8.5
11 Personal Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 10:32:00 11:16:19 0:44:19   0:36:20 9.0
12 Personal Fast Laser Band 2 168115 John Magrath   1197 10:30:00 11:14:05 0:44:05   0:36:50 10.0
13 Personal Fast Laser Band 2 168842 John Smith   1197 10:30:00 11:14:19 0:44:19   0:37:01 11.0
14 Personal Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 10:32:00 11:14:38 0:42:38   0:37:04 12.0
15 Personal Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020     OOD     13.0
15 Personal Fast Laser Band 1 193787 Ben Jones   1142 10:30:00 11:13:25 0:43:25   0:38:01 13.0
17 Personal Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1057 10:30:00 11:10:14 0:40:14   0:38:04 14.0 Carl Mayhew helmed May: Personal Rating adjusted
18 Personal Fast National 12 Band 0 3491 Mike Storey   1078 10:30:00 11:11:19 0:41:19   0:38:20 15.0
19 Personal Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton   1043 10:30:00 11:10:00 0:40:00   0:38:21 16.0
20 Personal Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson   1268 10:30:00   DNF     18.0

August - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Slow Solo Band 3 3365 Frank Beanland   1323 00:02:00 0:58:05 0:56:05 2 0:42:23 1.0
2 Personal Slow Solo Band 2 4252 Cj Cavallari   1265 00:02:00 0:58:10 0:56:10 2 0:44:24 2.0
3 Personal Fast Laser Band 2 117457 Ian Woods   1197 00:00:00 0:53:25 0:53:25 2 0:44:38 3.0
4 Personal Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 00:02:00 0:53:30 0:51:30 2 0:44:47 4.0
5 Personal Slow Topper Band 5 443450 Ed Chamberlain   1626 00:02:00 0:51:20 0:49:20 1 1:00:41 5.0
6 Personal Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ   00:02:00 0:92:45 1:30:45 2 1:30:45 6.0
7 Personal Fast Laser Radial Band 5 Club Laser ?Unknown   1389     DNF     8.0

September - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:34:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268     2997   0:39:24 1.0 Carl Mayhew helmed May: Personal Rating adjusted
2 Personal Slow Topper Band 3 44348 Kathryn Webb   1496     3603   0:40:08 2.0
3 Personal Fast RS 200 Band 3 749 Xavier Quillien   1216     2948   0:40:24 3.5
3 Personal Slow Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1265     3066   0:40:24 3.5
5 Personal Fast Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197     2910   0:40:31 5.0
6 Personal Slow Solo Band 2 3174 Roy Poole   1265     3101   0:40:51 6.0
7 Personal Fast RS Vareo Band 4 220 Dave Baldwin   1260     3095   0:40:56 7.0
8 Personal Slow Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1265     3120   0:41:06 8.0
9 Personal Fast RS 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1110     2754   0:41:21 9.0
10 Personal Fast Laser Band 3 185631 N Thomson   1251     3136   0:41:47 10.0
11 Personal Fast Laser Band 1 193787 Ben Jones   1142     2868   0:41:51 11.0
12 Personal Fast Laser Band 2 168115 John Magrath   1197     3026   0:42:08 12.0
13 Personal Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311     3315   0:42:09 13.0
14 Personal Slow Solo Band 2 4071 Peter Halliday   1265     3212   0:42:19 14.0
15 Personal Slow Bahia Band 4 ? Bahia ?   1295     3315   0:42:40 15.0
16 Personal Fast National 12 Band 0 3491 Mike Storey   1078     2850   0:44:04 16.5
16 Personal Fast Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142     3019   0:44:04 16.5
18 Personal Slow Laser Radial Band 3 44519 Lambe   1278     3497   0:45:36 18.0
19 Personal Fast Laser Band 2 168842 John Smith   1197     DNF     21.0
19 Personal Fast RS 200 Band 0 236 Carl Mayhew   1057     DNF     21.0

October - Personal Series

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Fast RS 200 Band 2 945 Clare James   1163 10:30:00 11:19:16 0:49:16 3 0:42:22 1.0
2 Personal Fast RS 200 Band 2 1326 Martin Vinson   1163 10:30:00 11:19:30 0:49:30 3 0:42:34 2.0
3 Personal Fast RS Vareo Band 4 220 Dave Baldwin   1260 10:32:00 11:26:24 0:54:24 3 0:43:10 3.0
4 Personal Slow Streaker Band 1 1770 Chris Smith   1220 10:34:00 11:27:13 0:53:13 3 0:43:37 4.0
5 Personal Fast RS 200 Band 3 227 Ian Cleaver   1216 10:30:00 11:24:07 0:54:07 3 0:44:30 5.0
6 Personal Slow International Moth (Skol) Band 3 3517 Jim Champ       OOD     6.0
6 Personal Slow Comet Trio Band 3 375 John Oldham   1248 10:32:00 11:28:09 0:56:09 3 0:45:00 6.0
8 Personal Fast Laser Band 2 168115 John Magrath   1197 10:32:00 11:25:54 0:53:54 3 0:45:02 7.0
9 Personal Fast RS 300 Band 0 324 Peter Curtis   1057 10:30:00 11:17:41 0:47:41 3 0:45:07 8.0 RS200 October
10 Personal Slow Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 10:34:00 11:13:37 0:39:37 2 0:45:20 9.0
11 Personal Fast Laser Band 3 201172 Matthew Young   1251 10:32:00 11:28:56 0:56:56 3 0:45:31 10.0
12 Personal Fast RS 200 Band 4 1238 Kirstie Johnson   1268 10:30:00 11:27:44 0:57:44 3 0:45:32 11.5
12 Personal Fast Laser Band 3 1 ??   1251 10:32:00 11:28:58 0:56:58 3 0:45:32 11.5
14 Personal Fast National 12 Band 0 3491 Mike Storey   1078 10:32:00 11:21:09 0:49:09 3 0:45:36 13.0
15 Personal Slow Solo Band 0 5215 Gareth Griffiths   1150 10:34:00 11:26:47 0:52:47 3 0:45:54 14.0
16 Personal Fast Laser Band 1 193787 Ben Jones   1142 10:32:00 11:24:38 0:52:38 3 0:46:05 15.0
17 Personal Fast RS 200 Band 4 818 Nick Marley   1268 10:30:00 11:28:56 0:58:56 3 0:46:29 16.0 Carl Mayhew helmed May: Personal Rating adjusted
18 Personal Fast Laser Band 2 144282 Brian Greenaway   1197 10:32:00 11:28:03 0:56:03 3 0:46:50 17.0
19 Personal Fast Phantom Band 0 1289 Richard Barker   1020 10:32:00 11:19:52 0:47:52 3 0:46:56 18.0
20 Personal Fast RS 400 Band 2 845 Ian Hamilton   1043 10:32:00 11:21:25 0:49:25 3 0:47:23 19.0
21 Personal Slow RS Feva XL Band 2 1518 James Curtis   1016 10:32:00 11:21:16 0:49:16 3 0:48:29 20.0 29er October
22 Personal Fast RS 200 Band 2 237 Dave Nunn   1163 10:30:00 11:27:52 0:57:52 3 0:49:45 21.0



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com