event burgee venue burgee

RS200 Winter 'Freezer' Open

Island Barn Reservoir SC

Results to date

Overall

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Oct - R1 Oct - R2 Oct - R3 Nov - R4 Dec - R5 Dec - R6 Dec - R7 Jan - R8 Feb R9 Feb - R10 Feb - R11 March - R12 Mar - R13 Mar - R14 Total Nett Notes
1st Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 62.0 8.0
2nd Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 3.0 2.0 2.0 (6.0) 3.0 (5.0) (6.0) 3.0 (7.0) 2.0 4.0 (6.0) 5.0 (6.0) 60.0 24.0
3rd Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (8.0) 3.0 (16.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 3.0 6.0 5.0 116.0 28.0
4th Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 2.0 3.0 3.0 (9.0) (6.0) 3.0 4.0 (16.0 DNC) (5.0) 5.0 5.0 (10.0 DNF) 4.0 (7.0) 82.0 29.0
5th Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 6.0 5.0 6.0 3.0 (8.0) (11.0) (11.0) (16.0 DNC) 6.0 6.0 1.0 (10.0 DNF) 8.0 (9.0) 106.0 41.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
6th Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 3.0 4.0 140.0 44.0
7th Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 3.0 4.0 8.0 DNF 4.0 2.0 3.0 140.0 44.0
8th Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 7.0 6.0 4.0 (8.0) (10.0) (10.0) 7.0 5.0 4.0 7.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 122.0 46.0
9th Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 7.0 7.0 9.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 7.0 2.0 153.0 57.0
10th Scratch Fast RS 200 1236 Carl Mayhew Tim Chandler 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 155.0 59.0 Julie Harrison Crew R4 & R9
11th Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 4.0 4.0 5.0 (16.0 DNC) 9.0 2.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 157.0 61.0
12th Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 11.0 9.0 8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 9.0 8.0 171.0 75.0
13th Scratch Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 10.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 186.0 90.0
14th Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 5.0 7.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 195.0 99.0
15th Scratch Fast RS 200 1237 Richard Barker Roy Poole 1057 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 214.0 118.0

Oct - R1 - 21st October 2012 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 10:30:00 11:17:41 0:47:41 3 0:45:07 1.0
2 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 10:30:00 11:19:16 0:49:16 3 0:46:37 2.0
3 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 10:30:00 11:19:30 0:49:30 3 0:46:50 3.0
4 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 10:30:00 11:24:07 0:54:07 3 0:51:12 4.0
5 Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 10:30:00 11:27:44 0:57:44 3 0:54:37 5.0
6 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 10:30:00 11:27:52 0:57:52 3 0:54:45 6.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
7 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 10:30:00 11:28:56 0:58:56 3 0:55:45 7.0

Oct - R2 - 21st October 2012 at 12:06

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:06
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 12:06 12:27:03 0:21:03   0:19:55 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 12:06 12:28:22 0:22:22   0:21:10 2.0
3 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 12:06 12:29:47 0:23:47   0:22:30 3.0
4 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 12:06 12:30:41 0:24:41   0:23:21 4.0
5 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 12:06 12:31:06 0:25:06   0:23:45 5.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
6 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 12:06 12:31:26 0:25:26   0:24:04 6.0
7 Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 12:06 12:31:43 0:25:43   0:24:20 7.0

Oct - R3 - 21st October 2012 at 12:39

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 12:39 13:02:25 0:23:25   0:22:09 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 12:39 13:03:00 0:24:00   0:22:42 2.0
3 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 12:39 13:03:56 0:24:56   0:23:35 3.0
4 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 12:39 13:04:49 0:25:49   0:24:25 4.0
5 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057 12:39 13:04:55 0:25:55   0:24:31 5.0
6 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 12:39 13:05:11 0:26:11   0:24:46 6.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
7 Scratch Fast RS 200 1238 Kirstie Johnson Phil Johnson 1057 12:39 13:05:42 0:26:42   0:25:16 7.0

Nov - R4 - 18th November 2012 at 11:22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 11:22:00 12:18:35 0:56:35   0:53:32 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1236 Carl Mayhew Tim Chandler 1057 11:22:00 12:21:45 0:59:45   0:56:32 2.0 Julie Harrison Crew R4 & R9
3 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 11:22:00 12:23:53 1:01:53   0:58:33 3.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
4 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057 11:22:00 12:26:04 1:04:04   1:00:37 4.0
5 Scratch Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1057 11:22:00 12:38:09 1:16:09   1:12:03 5.0
6 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 11:22:00 12:39:18 1:17:18   1:13:08 6.0
7 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057 11:22:00 12:39:46 1:17:46   1:13:34 7.0
8 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 11:22:00 12:54:19 1:32:19   1:27:20 8.0
9 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 11:22:00 12:54:27 1:32:27   1:27:28 9.0

Dec - R5 - 16th December 2012 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057     3127   0:49:18 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1236 Carl Mayhew Tim Chandler 1057     3184   0:50:12 2.0 Julie Harrison Crew R4 & R9
3 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057     3301   0:52:03 3.0
4 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057     3304   0:52:06 4.0
5 Scratch Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1057     3387   0:53:24 5.0
6 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057     3400   0:53:37 6.0
7 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057     3539   0:55:48 7.0
8 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057     3615   0:57:00 8.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
9 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057     3621   0:57:06 9.0
10 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057     3653   0:57:36 10.0
11 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057     3773   0:59:30 11.0

Dec - R6 - 16 December 2012 at 12:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057     1485   0:23:25 1.0
2 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057     1560   0:24:36 2.0
3 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057     1569   0:24:44 3.0
4 Scratch Fast RS 200 1236 Carl Mayhew Tim Chandler 1057     1574   0:24:49 4.0 Julie Harrison Crew R4 & R9
5 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057     1591   0:25:05 5.0
6 Scratch Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1057     1597   0:25:11 6.0
7 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057     1626   0:25:38 7.0
8 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057     1737   0:27:23 8.0
9 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057     1769   0:27:54 9.0
10 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057     1806   0:28:29 10.0
11 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057     1864   0:29:23 11.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3

Dec - R7 - 16th December 2012 at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057     1039   0:16:23 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1236 Carl Mayhew Tim Chandler 1057     1058   0:16:41 2.0 Julie Harrison Crew R4 & R9
3 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057     1,070   0:16:52 3.0
4 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057     1092   0:17:13 4.0
5 Scratch Fast RS 200 227 Ian Cleaver Claire Overstall 1057     1100   0:17:21 5.0
6 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057     1110   0:17:30 6.0
7 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057     1116   0:17:36 7.0
8 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057     1170   0:18:27 8.0
9 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057     1182   0:18:38 9.0
10 Scratch Fast RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1057     1215   0:19:09 10.0
11 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057     1220   0:19:14 11.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3

Jan - R8 - 20th January 2013 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Place Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1236 Carl Mayhew Tim Chandler 1057 1 1.0 Julie Harrison Crew R4 & R9
2 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 2 2.0
3 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 3 3.0
4 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 4 4.0
5 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 5 5.0
6 Scratch Fast RS 200 1237 Richard Barker Roy Poole 1057 6 6.0

Feb R9 - 17 Feb 2013 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Place Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 1 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 2 2.0
3 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 3 3.0
4 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 4 4.0
5 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 5 5.0
6 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 6 6.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
7 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 7 7.0

Feb - R10 - 17th Feb at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 12:06 12:22:01 0:16:01   0:15:09 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 12:06 12:24:35 0:18:35   0:17:35 2.0
3 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 12:06 12:24:52 0:18:52   0:17:51 3.0
4 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 12:06 12:24:55 0:18:55   0:17:54 4.0
5 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 12:06 12:25:07 0:19:07   0:18:05 5.0
6 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 12:06 12:25:21 0:19:21   0:18:18 6.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
7 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 12:06 12:25:54 0:19:54   0:18:50 7.0

Feb - R11 - 17 Feb 2013 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Place Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 1 1.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
2 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 2 2.0
3 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 3 3.0
4 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 4 4.0
5 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 5 5.0
6 Scratch Fast RS 200 818 Nick Marley Clare Cork 1057 6 6.0
7 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 DNF 8.0

March - R12 - 17 Mar 2013 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Place Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 1 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 2 2.0
3 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 3 3.0
4 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 4 4.0
5 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057 5 5.0
6 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 6 6.0
7 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057 7 7.0
8 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 DNF 10.0
8 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 DNF 10.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3

Mar - R13 - 17 Mar 2013 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Place Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 1 1.0
2 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 2 2.0
3 Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 3 3.0
4 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 4 4.0
5 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 5 5.0
6 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 6 6.0
7 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057 7 7.0
8 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 8 8.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3
9 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057 9 9.0

Mar - R14 - 17 Mar 2013 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Series Fleet Anniv Class Sail No Helm Name CrewName Std PY Place Points Notes
1 Scratch Fast RS 200 1239 Dan Goodman Jo Lloyd 1057 1 1.0
2 Scratch Fast RS 200 1182 Andrew Barraclough Mike Herman 1057 2 2.0
3 Scratch Fast RS 200 655 Andrew Barnett Paul Playle/Kirstie Johnson 1057 3 3.0
4 Scratch Fast RS 200 1236 Peter Curtis   1057 4 4.0
5 Scratch Fast RS 200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon 1057 5 5.0
6 Scratch Fast RS 200 1326 Martin Vinson Debbie Robertshaw 1057 6 6.0
7 Scratch Fast RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1057 7 7.0
8 Scratch Fast RS 200 749 Xavier Quillien Felicia Green 1057 8 8.0
9 Scratch Fast RS 200 237 CJ Cavallari Uta Griesbach 1057 9 9.0 D Nunn R1, F Green Crew R1-3

www.islandbarn.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com