Summer a.m. Handicap

Island Barn Reservoir

Results as of 14:15 on October 29, 2011

Overall

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 24/7 31/7 7/8 14/8 21/8 28/8 4/9 11/9 18/9 2/10 9/10 Nett Notes
1st RS 300 324 Peter Curtis   1000 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (2.2 OOD) 2.0 (5.0) 1.0 2.0 8.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
2nd Albacore 7918 Graham Potter   1065 (3.0) 2.0 2.0 (3.0) (13.0 DNC) 2.0 (3.0) 2.4 OOD (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 10.4
3rd RS 200 1024 Tom Winskell Abi Winskell 1050 1.3 OOD 1.0 1.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 18.3
4th RS 200 227 Ian Carver Claire Overstall 1050 (13.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 OOD (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 20.0
5th BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 5.0 1.0 (7.0) 4.0 (13.0 DNC) (8.0) 5.2 OOD (13.0 DNC) 21.2
6th Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 6.0 5.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (9.0) 5.0 (6.6 OOD) (11.0) 3.0 (10.0 DNF) 23.0 RS200 on 10/7
7th Laser Eps 115 Mike Storey   1020 3.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 7.0 13.0 DNC 1.0 25.0 N12 on 8/5, 5/6
8th CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926 5.0 (7.0) 6.0 (13.0 DNC) 6.0 3.0 7.0 (9.0 DNF) (12.0) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 27.0 RS300 on 18/9
9th Rs 400 845 Ian Hamilton   949 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 5.8 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 28.8
10th Laser 8.1 326 Paul Wright-Anderson   1052 1.5 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 30.5
11th RS 200 1265 Julie Harrison Carl Mayhew 1050 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 OOD 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 3.0 32.0
12th RS 600 710 Carl Mayhew   920 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 32.0 RS200 on 18/9
13th Rs Vareo 220 Dave Baldwin   1050 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 6.0 6.0 (13.0 DNC) 10.0 (13.0 DNC) 8.0 34.0
14th RS 600 894 Alisdair Maclean   920 7.0 (13.0 DNC) 5.0 OOD (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 41.0 RS200 on 24/7, 21/8
15th Rs Feva Xl 1518 James Curtis Harry Phelps 1200 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 47.0
16th RS 600 826 Dave Nunn   920 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 48.0
17th Topaz Magno 808 A.Collison   1175 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 OOD 13.0 DNC 49.0
18th RS FEVA XL 3355 Lucy Riddle Katy 1200 (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0
19th Topaz Magno 0808 Andy Collison Jim 1175 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 52.0
20th Rs Vision Clare Mann Clare Cork 1085 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 10.0 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0
21st RS 200 1238 Mike Curtis Matthew Curtis 1050 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 53.0
22nd 12 3484 Matt Stiles Joe Stiles 1078 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 54.0
23rd PHANTOM 1289 Richard Barker   1030 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 54.0
24th RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1050 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 55.0
25th RS 200 1325 Charlotte Savage Mike 1050 (13.0 DNC) 12.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 55.0
26th RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1050 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 56.0
27th Enterprise 22557 Glen Cole Utta 1117 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 57.0
28th Rs Vision 8 CJ Cavallari   1085 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 58.0
29th Topper 44348 Kathryn Webb   1297 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 59.0
30th Enterprise 20381 Ray Lambe   1117 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 59.0
31st TOPPER 44350 Ed Chamberlain   1297 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0
32nd TOPPER 16499 Alistair Smith   1297 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0
33rd Rs 200 749 Xavier Quillen Tessa Groves 1050 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 13.0 DNC 61.0
34th Enterprise 22267 J Dach ?   1117 (13.0 DNC) 9.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 61.0
35th Rs Vision 8     1085 (13.0 DNC) 10.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 62.0

24/7 - 24/7/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 600 710 Carl Mayhew   920     50:38 0:55:02 1.0 RS200 on 18/9
2 RS 200 1024 Tom Winskell Abi Winskell 1050     OOD   1.3
3 Laser 8.1 326 Paul Wright-Anderson   1052     OOD   1.5
4 RS 300 324 Peter Curtis   1000     55:42 0:55:42 2.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
5 Albacore 7918 Graham Potter   1065     62:03 0:58:16 3.0
5 Laser Eps 115 Mike Storey   1020     OOD   3.0 N12 on 8/5, 5/6
7 Rs Feva Xl 1518 James Curtis Harry Phelps 1200     52:37 0:58:28 4.0
8 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926     56:14 1:00:44 5.0 RS300 on 18/9
9 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050     64:46 1:01:41 6.0 RS200 on 10/7
10 RS 600 894 Alisdair Maclean   1050     65:41 1:02:33 7.0 RS200 on 24/7, 21/8
11 TOPPER 16499 Alistair Smith   1297     61:28 1:03:11 8.0

31/7 - 24/7/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1024 Tom Winskell Abi Winskell 1050 10:30:00 11:22:48 0:52:48 0:50:17 1.0
2 Albacore 7918 Graham Potter   1065 10:30:00 11:31:58 1:01:58 0:58:11 2.0
3 RS 200 227 Ian Carver Claire Overstall 1050 10:30:00 11:32:48 1:02:48 0:59:49 3.0
4 Rs 400 845 Ian Hamilton   949 10:30:00 11:27:28 0:57:28 1:00:33 4.0
5 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 10:30:00 11:35:49 1:05:49 1:02:41 5.0 RS200 on 10/7
6 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140 10:30:00 11:42:07 1:12:07 1:03:16 6.0
7 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926 10:30:00 11:33:45 1:03:45 1:08:51 7.0 RS300 on 18/9
8 RS FEVA XL 3355 Lucy Riddle Katy 1200 10:30:00 11:32:26 1:02:26 1:18:03 8.0
9 Enterprise 22267 J Dach ?   1117 10:30:00 11:32:11 1:02:11 1:23:30 9.0
10 Rs Vision 8     1085 10:30:00 11:30:49 1:00:49 1:24:05 10.0
11 RS 200 1325 Charlotte Savage Mike 1050     DNF   12.0

7/8 - 24/7/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 200 1024 Tom Winskell Abi Winskell 1050 1 1.0
2 Albacore 7918 Graham Potter   1065 2 2.0
3 RS 200 227 Ian Carver Claire Overstall 1050 3 3.0
4 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 4 4.0 RS200 on 10/7
5 RS 600 894 Alisdair Maclean   920 OOD 5.0 RS200 on 24/7, 21/8
5 Topaz Magno 808 A.Collison   1175 5 5.0
7 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926 6 6.0 RS300 on 18/9
8 Rs Vision Clare Mann Clare Cork 1085 7 7.0

14/8 - 14/8/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1238 Mike Curtis Matthew Curtis 1050     65:45 1:02:37 1.0
2 RS 200 1024 Tom Winskell Abi Winskell 1050     65:53 1:02:45 2.0
2 RS 600 710 Carl Mayhew   920     OOD   2.0 RS200 on 18/9
4 Albacore 7918 Graham Potter   1065     68:51 1:04:39 3.0
5 RS 200 227 Ian Carver Claire Overstall 1050     OOD   4.0
5 Rs Feva Xl 1518 James Curtis Harry Phelps 1200     59:03 1:05:37 4.0
7 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140     62:38 1:13:15 5.0
8 Rs 400 845 Ian Hamilton   949     OOD   5.8
9 Rs Vision 8 CJ Cavallari   1085     61:29 1:15:33 6.0

21/8 - 21/8/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140 10:32 11:14:34 0:42:34 0:37:20 1.0
2 PHANTOM 1289 Richard Barker   1030 10:30 11:10:55 0:40:55 0:39:43 2.0
3 RS 600 894 Alisdair Maclean   1050 10:30 11:12:07 0:42:07 0:40:07 3.0 RS200 on 24/7, 21/8
4 Rs Vareo 220 Dave Baldwin   1050 10:32 11:14:41 0:42:41 0:40:39 4.0
5 RS FEVA XL 3355 Lucy Riddle Katy 1200 10:32 11:24:58 0:52:58 0:44:08 5.0
6 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926 10:32 11:13:23 0:41:23 0:44:41 6.0 RS300 on 18/9
7 Enterprise 20381 Ray Lambe   1117 10:32 11:23:28 0:51:28 0:46:05 7.0

28/8 - 28/8/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 300 324 Peter Curtis   972     60:05 1:01:49 1.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
2 Albacore 7918 Graham Potter   1065     67:11 1:03:05 2.0
3 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926     59:45 1:04:31 3.0 RS300 on 18/9
4 RS 200 227 Ian Carver Claire Overstall 1050     68:32 1:05:16 4.0
5 Enterprise 22557 Glen Cole Utta 1117     74:18 1:06:31 5.0
6 Rs Vareo 220 Dave Baldwin   1050     71:02 1:07:39 6.0
7 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140     77:52 1:08:18 7.0
8 TOPPER 44350 Ed Chamberlain   1297     68:19 1:10:14 8.0
9 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050     61:50 1:18:31 9.0 RS200 on 10/7
10 Rs Vision Clare Mann Clare Cork 1085     66:10 1:21:19 10.0

4/9 - 4/9/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 Laser 8.1 326 Paul Wright-Anderson   1052 1 1.0
2 RS 200 1265 Julie Harrison Carl Mayhew 1050 OOD 2.0
2 12 3484 Matt Stiles Joe Stiles 1078 2 2.0
4 RS 300 324 Peter Curtis   1000 OOD 2.2 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
5 Albacore 7918 Graham Potter   1065 3 3.0
6 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140 4 4.0
7 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 5 5.0 RS200 on 10/7
8 Rs Vareo 220 Dave Baldwin   1050 6 6.0
9 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926 7 7.0 RS300 on 18/9
10 Rs 400 845 Ian Hamilton   949 8 8.0
11 Rs Vision Clare Mann Clare Cork 1085 9 9.0

11/9 - 11/9/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Laser Eps 115 Mike Storey   1020     47:31 0:46:35 1.0 N12 on 8/5, 5/6
2 RS 300 324 Peter Curtis   972     45:45 0:47:04 2.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
3 Albacore 7918 Graham Potter   1065     OOD   2.4
4 RS 200 651 Andy Groves Tessa Groves 1050     50:41 0:48:16 3.0
5 RS 600 826 Dave Nunn   920     44:32 0:48:24 4.0
6 Rs 400 845 Ian Hamilton   949     49:25 0:52:04 5.0
7 Topaz Magno 0808 Andy Collison Jim 1175     48:50 0:55:25 6.0
8 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050     OOD   6.6 RS200 on 10/7
9 Topper 44348 Kathryn Webb   1297     45:55 1:10:48 7.0
10 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   926     DNF   9.0 RS300 on 18/9

18/9 - 18/9/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 RS 200 1265 Julie Harrison Carl Mayhew 1050     49:04 0:46:44 1.0
2 Laser 8.1 326 Paul Wright-Anderson   1052     49:30 0:47:03 2.0
3 RS 600 710 Carl Mayhew   1050     49:56 0:47:33 3.0 RS200 on 18/9
4 RS 200 1325 Charlotte Savage Mike 1050     50:34 0:48:10 4.0
5 RS 300 324 Peter Curtis   972     46:53 0:48:14 5.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
6 RS 200 227 Ian Carver Claire Overstall 1050     50:49 0:48:24 6.0
7 Laser Eps 115 Mike Storey   1020     49:29 0:48:31 7.0 N12 on 8/5, 5/6
8 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140     56:50 0:49:51 8.0
9 Rs 200 749 Xavier Quillen Tessa Groves 1050     56:13 0:53:32 9.0
10 Rs Vareo 220 Dave Baldwin   1050     56:31 0:53:50 10.0
11 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050     56:40 0:53:58 11.0 RS200 on 10/7
12 CANOE INTERNATIONAL 257 Jim Champ   1000     58:49 0:58:49 12.0 RS300 on 18/9

2/10 - 2/10/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points Notes
1 RS 300 324 Peter Curtis   1000 1 1.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
2 Albacore 7918 Graham Potter   1065 2 2.0
3 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 3 3.0 RS200 on 10/7
4 Topaz Magno 808 A.Collison   1175 OOD 5.0
5 BYTE CII 2634 Caroline Baldwin   1140 OOD 5.2

9/10 - 9/10/11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Notes
1 Laser Eps 115 Mike Storey   1020     51:23 0:50:23 1.0 N12 on 8/5, 5/6
2 RS 300 324 Peter Curtis   1000     50:24 0:50:24 2.0 RS500 on 28/8, 11/9, 18/9
3 RS 200 1265 Julie Harrison Carl Mayhew 1050     53:26 0:50:53 3.0
4 RS 200 945 Clare James Lucy Gibson 1050     55:25 0:52:47 4.0
5 RS 600 826 Dave Nunn   920     49:26 0:53:44 5.0
6 Rs 400 845 Ian Hamilton   949     54:17 0:57:12 6.0
7 Topaz Magno 0808 Andy Collison Jim 1175     52:14 0:59:16 7.0
8 Rs Vareo 220 Dave Baldwin   1050     49:01 1:02:15 8.0
9 Rs Vareo 408 Nick Marley   1050     DNF   10.0 RS200 on 10/7



Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com