Anniversary Series 2011

IBRSC

Final Results

Personal Handicap Scoring

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 53, Scoring system: Appendix A
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY April May August September October Total Nett Notes
1st Slow Personal Solo Band 5 3861 David Clark   1441 (1.0) 1.0 OOD 1.0 1.0 (31.0 DNC) 35.0 3.0
2nd Slow Personal Solo Band 2 4418 Quentin Andrews   1268 2.0 (31.0 DNC) (4.0) 2.0 1.0 40.0 5.0
3rd Slow Personal Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1268 4.0 (18.0) 5.0 (11.0) 4.0 42.0 13.0
4th Slow Personal Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1268 6.0 (24.5) 6.0 (10.0) 3.0 49.5 15.0
5th Slow Personal Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 5.0 (19.0) 9.0 5.0 (31.0 DNC) 69.0 19.0
6th Slow Personal Solo Band 3 2042 Chris Smith   1326 11.0 5.0 (31.0 DNC) 7.0 (31.0 DNC) 85.0 23.0 Scorpion April
7th Slow Personal Solo Band 2 338 Cj Cavallari   1268 8.0 9.0 7.5 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 86.5 24.5
8th Fast Personal Laser Band 2 168115 John Magrath   1197 (31.0 DNC) 14.0 (31.0 DNC) 6.0 8.0 90.0 28.0
9th Fast Personal Laser Band 2 140044 Dave Bean   1197 15.0 (31.0 DNC) 10.0 (31.0 DNC) 6.0 93.0 31.0
10th Fast Personal Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 (31.0 DNC) 7.0 15.0 (18.0) 10.0 81.0 32.0 Vareo August/September
11th Fast Personal Rs Vareo Band 5 408 Nick Marley   1313 9.0 15.0 (31.0 DNC) 8.0 (31.0 DNC) 94.0 32.0
12th Slow Personal Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 (31.0 DNC) 27.0 2.0 9.0 (31.0 DNC) 100.0 38.0
13th Fast Personal Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197 (16.0) (16.0) 13.0 15.0 11.0 71.0 39.0
14th Slow Personal Solo Band 2 4173 David Lawton   1268 (31.0 DNC) 26.0 3.0 13.0 (31.0 DNC) 104.0 42.0
15th Slow Personal Rs Feva Xl Band 3 1518 James Curtis   1380 12.0 1.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 106.0 44.0 Laser April
16th Slow Personal Topaz Magno Band 5 808 Andy Collison   1469 (31.0 DNC) 10.5 (31.0 DNC) 31.0 DNC 5.0 108.5 46.5
17th Fast Personal Laser Band 3 168842 John Smith   1251 (31.0 DNC) 4.0 12.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 109.0 47.0
18th Fast Personal Rs 300 324 Peter Curtis   1000 18.0 13.0 (31.0 DNC) 21.0 (31.0 DNC) 114.0 52.0 RS500 September
19th Fast Personal Phantom Band 1 1289 Richard Barker   1082 (31.0 DNC) 6.0 16.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 115.0 53.0
20th Fast Personal Rs 200 Band 3 940 Alasdair Maclean   1208 17.8 OOD 24.5 11.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 115.3 53.3
21st Slow Personal Solo Band 1 5046 Paul Playle   1211 (31.0 DNC) 22.0 (31.0 DNC) 4.0 31.0 DNC 119.0 57.0
22nd Fast Personal Topaz Xenon Band 3 4804 Ian Hamilton   1231 14.0 12.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 119.0 57.0
23rd Fast Personal Canoe International Band 3 257 Jim Champ   1065 19.0 (31.0 DNC) 17.0 23.0 (31.0 DNC) 121.0 59.0 RS300 September
24th Fast Personal Rs 200 Band 1 1024 Tom Winskell   1103 13.0 17.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 123.0 61.0
25th Fast Personal Laser Eps Band 1 115 Mike Storey   1071 (31.0 DNC) 16.0 OOD (31.0 DNC) 16.0 31.0 DNC 125.0 63.0
26th Slow Personal Solo Band 2 4647 Mike Lipscombe   1268 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 2.0 126.0 64.0
27th Fast Personal Laser Band 3 144282 Brian Greenaway   1251 (31.0 DNC) 2.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 126.0 64.0
28th Slow Personal Rs 200 Band 3 236 Clare Overstall Ian Cleaver 1208 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 3.0 31.0 DNC 127.0 65.0
29th Fast Personal Laser Band 4 141102 Roger Stafford   1306 (31.0 DNC) 3.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 127.0 65.0
30th Slow Personal Topper Band 5 13394 Joe Etiler   1621 3.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 127.0 65.0
31st Slow Personal Solo Band 2 3365 Frank Beanland   1268 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 7.0 131.0 69.0
32nd Fast Personal Laser Band 5 147819 Martin Yates   1360 7.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 131.0 69.0
33rd Fast Personal Laser Band 5 145632 Nigel Thomson   1360 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 7.5 31.0 DNC 31.0 DNC 131.5 69.5
34th Slow Personal Solo Band 2 4071 Peter Halliday   1268 (31.0 DNC) 8.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 132.0 70.0
35th Fast Personal RS 200 Band 3 238 Tessa Groves   1082 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 9.0 133.0 71.0
36th Fast Personal Rs 200 1325 Charlotte Savage   1050 (31.0 DNC) 20.0 (31.0 DNC) 20.0 31.0 DNC 133.0 71.0
37th Fast Personal Topaz Xenon Band 5 5862 Kirstie Johnson   1338 10.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 134.0 72.0
38th Slow Personal Topper Band 3 44318 George Woolhouse   1492 (31.0 DNC) 10.5 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 134.5 72.5
39th Fast Personal Rs 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1103 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 12.0 31.0 DNC 136.0 74.0
40th Slow Personal Rs 200 Band 2 749 Xavier Quiliien   1155 (31.0 DNC) 21.0 (31.0 DNC) 22.0 31.0 DNC 136.0 74.0
41st Slow Personal Solo Band 1 5180 Mark Ampleford   1211 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 14.0 31.0 DNC 138.0 76.0
42nd Slow Personal Enterprise Band 5 20381 Ray Lambe   1396 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 14.0 31.0 DNC 31.0 DNC 138.0 76.0
43rd Fast Personal Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 17.0 31.0 DNC 141.0 79.0
44th Fast Personal Rs 200 Band 2 945 Clare James   1155 17.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 141.0 79.0
45th Slow Personal Topper 44350 Ed Chamberlain   1297 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 18.0 31.0 DNC 31.0 DNC 142.0 80.0
46th Fast Personal RS 200 236 Carl Mayhew   1050 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 19.0 31.0 DNC 143.0 81.0
47th Slow Personal Rs Feva Xl 3355 Mark Ridles   1200 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 19.0 31.0 DNC 31.0 DNC 143.0 81.0
48th Slow Personal Topper Band 5 44346 Toby Tayler   1621 21.0 DNS (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 145.0 83.0
48th Fast Personal RS 200 940 Dicken Maclean   1050 21.0 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 145.0 83.0
50th Fast Personal Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142 (31.0 DNC) 23.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 147.0 85.0
51st Fast Personal Laser Band 4 166579 M Young   1306 (31.0 DNC) 28.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 152.0 90.0
52nd Slow Personal Solo Band 4 3142 Peter Renn   1384 (31.0 DNC) 29.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 153.0 91.0
53rd Fast Personal Albacore Band 1 7918 Graham Potter   1117 (31.0 DNC) 30.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 154.0 92.0

Scratch Handicap Scoring

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 53, Scoring system: Appendix A
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY April May August September October Total Nett Notes
1st Slow Scratch Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (31.0 DNC) 37.0 3.0
2nd Slow Scratch Solo 4418 Quentin Andrews   1153 2.0 (31.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 39.0 5.0
3rd Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1153 3.0 (17.0) 4.0 (14.0) 4.0 42.0 11.0
4th Slow Scratch Solo 4073 Peter Cottrell   1153 4.0 (22.0) 5.0 (12.0) 3.0 46.0 12.0
5th Fast Scratch RS 300 324 Peter Curtis   1000 9.0 1.0 (31.0 DNC) 10.0 (31.0 DNC) 82.0 20.0 RS500 September
6th Slow Scratch Solo 338 Cj Cavallari   1153 5.0 10.0 6.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 83.0 21.0
7th Slow Scratch Solo 3861 David Clark   1153 6.0 9.5 OOD 7.5 (15.0) (31.0 DNC) 69.0 23.0
8th Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean   1088 10.0 (31.0 DNC) 9.0 (31.0 DNC) 5.0 86.0 24.0
9th Fast Scratch Laser 168115 John Magrath   1088 (31.0 DNC) 13.5 (31.0 DNC) 5.0 7.0 87.5 25.5
10th Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler   1088 11.0 (15.0) 11.0 (19.0) 10.0 66.0 32.0
11th Slow Scratch Solo 4173 David Lawton   1153 (31.0 DNC) 23.0 2.0 16.0 (31.0 DNC) 103.0 41.0
12th Fast Scratch Phantom 1289 Richard Barker   1030 (31.0 DNC) 2.0 10.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 105.0 43.0
13th Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin   1088 (31.0 DNC) 16.0 16.0 (21.0) 11.0 95.0 43.0 Vareo August/September/October
14th Fast Scratch RS 200 1325 Charlotte Savage   1050 (31.0 DNC) 4.0 (31.0 DNC) 9.0 31.0 DNC 106.0 44.0
15th Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle   1153 (31.0 DNC) 11.0 (31.0 DNC) 3.0 31.0 DNC 107.0 45.0
16th Fast Scratch Rs 200 1024 Tom Winskell   1050 7.0 7.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 107.0 45.0
17th Slow Scratch RS Feva Xl 1518 James Curtis   1200 12.0 5.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 110.0 48.0 Laser April
18th Slow Scratch Solo 2042 Chris Smith   1153 18.0 13.5 (31.0 DNC) 17.0 (31.0 DNC) 110.5 48.5 Scorpion April
19th Slow Scratch Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 (31.0 DNC) 27.0 7.5 18.0 (31.0 DNC) 114.5 52.5
20th Fast Scratch Laser 168842 John Smith   1088 (31.0 DNC) 9.0 13.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 115.0 53.0
21st Fast Scratch RS 200 940 Alasdair Maclean   1050 19.0 OOD 26.0 12.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 119.0 57.0
22nd Fast Scratch Laser Eps 115 Mike Storey   1020 (31.0 DNC) 13.0 OOD (31.0 DNC) 13.0 31.0 DNC 119.0 57.0
23rd Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ   926 19.0 (31.0 DNC) 19.0 23.0 (31.0 DNC) 123.0 61.0 RS300 September
24th Slow Scratch Solo 4647 Mike Lipscombe   1153 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 2.0 126.0 64.0
25th Slow Scratch Topaz Magno 808 Andy Collison   1175 (31.0 DNC) 25.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 9.0 127.0 65.0
26th Fast Scratch RS 200 1265 Julie Harrison   1050 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 4.0 31.0 DNC 128.0 66.0
27th Fast Scratch Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 16.0 28.0 (31.0 DNC) 22.0 (31.0 DNC) 128.0 66.0
28th Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton   1070 15.0 21.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 129.0 67.0
29th Slow Scratch Solo 3365 Frank Beanland   1153 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 6.0 130.0 68.0
30th Fast Scratch Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 6.0 31.0 DNC 130.0 68.0
31st Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway   1088 (31.0 DNC) 6.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 130.0 68.0
32nd Slow Scratch Solo 5180 Mark Ampleford   1153 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 7.0 31.0 DNC 131.0 69.0
33rd Fast Scratch RS 200 238 Tessa Groves   1050 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 8.0 132.0 70.0
34th Fast Scratch RS 200 236 Carl Mayhew   1050 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 8.0 31.0 DNC 132.0 70.0
35th Slow Scratch Solo 4071 Peter Halliday   1153 (31.0 DNC) 8.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 132.0 70.0
36th Slow Scratch Topper 13394 Joe Etiler   1297 8.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 132.0 70.0
37th Slow Scratch RS 200 749 Xavier Quiliien   1050 (31.0 DNC) 19.0 (31.0 DNC) 20.0 31.0 DNC 132.0 70.0
38th Slow Scratch RS 200 236 Clare Overstall Ian Cleaver 1050 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 11.0 31.0 DNC 135.0 73.0
39th Fast Scratch Laser 165372 Simon Bean   1088 (31.0 DNC) 12.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 136.0 74.0
40th Fast Scratch Rs 200 945 Clare James   1050 13.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 137.0 75.0
41st Slow Scratch Topper 44350 Ed Chamberlain   1297 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 14.0 31.0 DNC 31.0 DNC 138.0 76.0
42nd Fast Scratch Laser 147819 Martin Yates   1088 14.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 138.0 76.0
43rd Fast Scratch Laser 145632 Nigel Thomson   1088 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 15.0 31.0 DNC 31.0 DNC 139.0 77.0
44th Slow Scratch Rs Feva Xl 3355 Mark Ridles   1200 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 17.0 31.0 DNC 31.0 DNC 141.0 79.0
45th Fast Scratch Topaz Xenon 5862 Kirstie Johnson   1070 17.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 141.0 79.0
46th Slow Scratch Enterprise 20381 Ray Lambe   1117 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 18.0 31.0 DNC 31.0 DNC 142.0 80.0
47th Fast Scratch Laser 141102 Roger Stafford   1088 (31.0 DNC) 18.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 142.0 80.0
48th Slow Scratch Topper 44318 George Woolhouse   1297 (31.0 DNC) 20.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 144.0 82.0
49th Fast Scratch RS 200 940 Dicken Maclean   1050 21.0 OOD (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 145.0 83.0
49th Slow Scratch Topper 44346 Toby Tayler   1297 21.0 DNS (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 145.0 83.0
51st Fast Scratch Albacore 7918 Graham Potter   1064 (31.0 DNC) 24.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 148.0 86.0
52nd Fast Scratch Laser 166579 M Young   1088 (31.0 DNC) 29.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 153.0 91.0
53rd Slow Scratch Solo 3142 Peter Renn   1153 (31.0 DNC) 30.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 154.0 92.0

April - Personal Handicap Scoring

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Personal Solo Band 5 3861 David Clark   1441 00:02:00 00:42:08 0:40:08   0:27:51 1.0
2 Slow Personal Solo Band 2 4418 Quentin Andrews   1268 00:02:00 00:37:20 0:35:20   0:27:52 2.0
3 Slow Personal Topper Band 5 13394 Joe Etiler   1621 00:02:00 00:49:30 0:47:30   0:29:18 3.0
4 Slow Personal Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1268 00:02:00 00:40:15 0:38:15   0:30:10 4.0
5 Slow Personal Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 00:02:00 00:36:57 0:34:57   0:30:19 5.0
6 Slow Personal Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1268 00:02:00 00:40:35 0:38:35   0:30:26 6.0
7 Fast Personal Laser Band 5 147819 Martin Yates   1360 00:00:00 00:42:28 0:42:28   0:31:14 7.0
8 Slow Personal Solo Band 2 338 Cj Cavallari   1268 00:02:00 00:42:00 0:40:00   0:31:33 8.0
9 Fast Personal Rs Vareo Band 5 408 Nick Marley   1313 00:00:00 00:42:08 0:42:08   0:32:05 9.0
10 Fast Personal Topaz Xenon Band 5 5862 Kirstie Johnson   1338 00:00:00 00:43:13 0:43:13   0:32:18 10.0
11 Slow Personal Solo Band 3 2042 Chris Smith   1264 00:02:00 00:44:39 0:42:39   0:33:45 11.0 Scorpion April
12 Slow Personal Rs Feva Xl Band 3 1518 James Curtis   1251 00:02:00 00:44:15 0:42:15   0:33:46 12.0 Laser April
13 Fast Personal Rs 200 Band 1 1024 Tom Winskell   1103 00:00:00 00:37:30 0:37:30   0:34:00 13.0
14 Fast Personal Topaz Xenon Band 3 4804 Ian Hamilton   1231 00:00:00 00:42:30 0:42:30   0:34:31 14.0
15 Fast Personal Laser Band 2 140044 Dave Bean   1197 00:00:00 00:41:25 0:41:25   0:34:36 15.0
16 Fast Personal Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197 00:00:00 00:41:53 0:41:53   0:34:59 16.0
17 Fast Personal Rs 200 Band 2 945 Clare James   1155 00:00:00 00:40:58 0:40:58   0:35:28 17.0
18 Fast Personal Rs 200 Band 3 940 Alasdair Maclean   1208 00:00:00   OOD     17.8
19 Fast Personal Rs 300 324 Peter Curtis   1000 00:00:00 00:37:00 0:37:00   0:37:00 18.0 RS500 September
20 Fast Personal Canoe International Band 3 257 Jim Champ   1065 00:00:00 00:43:40 0:43:40   0:41:00 19.0 RS300 September
21 Slow Personal Topper Band 5 44346 Toby Tayler   1621     DNS     21.0
21 Fast Personal RS 200 940 Dicken Maclean   1050 00:00:00   OOD     21.0

May - Personal Handicap Scoring - 15/5/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Personal Solo Band 5 3861 David Clark   1441     OOD     1.0
1 Slow Personal Rs Feva Xl Band 3 1518 James Curtis   1380 00:02:00 0:56:18 0:54:18 3 0:39:21 1.0 Laser April
3 Fast Personal Laser Band 3 144282 Brian Greenaway   1251 00:00:00 0:50:18 0:50:18 3 0:40:12 2.0
4 Fast Personal Laser Band 4 141102 Roger Stafford   1306 00:00:00 0:53:54 0:53:54 3 0:41:16 3.0
5 Fast Personal Laser Band 3 168842 John Smith   1251 00:00:00 0:52:05 0:52:05 3 0:41:38 4.0
6 Slow Personal Solo Band 3 2042 Chris Smith   1326 00:02:00 0:58:01 0:56:01 3 0:42:15 5.0 Scorpion April
7 Fast Personal Phantom Band 1 1289 Richard Barker   1082 00:00:00 0:46:06 0:46:06 3 0:42:36 6.0
8 Fast Personal Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1251 00:00:00 0:53:28 0:53:28 3 0:42:44 7.0 Vareo August/September
9 Slow Personal Solo Band 2 4071 Peter Halliday   1268 00:02:00 0:56:17 0:54:17 3 0:42:49 8.0
10 Slow Personal Solo Band 2 338 Cj Cavallari   1268 00:02:00 0:57:12 0:55:12 3 0:43:32 9.0
11 Slow Personal Topaz Magno Band 5 808 Andy Collison   1469 00:02:00 0:44:44 0:42:44 2 0:43:38 10.5
11 Slow Personal Topper Band 3 44318 George Woolhouse   1492 00:02:00 0:45:24 0:43:24 2 0:43:38 10.5
13 Fast Personal Topaz Xenon Band 3 4804 Ian Hamilton   1231 00:00:00 0:53:53 0:53:53 3 0:43:46 12.0
14 Fast Personal Rs 300 324 Peter Curtis   1000 00:00:00 0:43:59 0:43:59 3 0:43:59 13.0 RS500 September
15 Fast Personal Laser Band 2 168115 John Magrath   1197 00:00:00 0:52:51 0:52:51 3 0:44:09 14.0
16 Fast Personal Rs Vareo Band 5 408 Nick Marley   1313 00:00:00 0:57:59 0:57:59 3 0:44:10 15.0
17 Fast Personal Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197 00:00:00 0:53:11 0:53:11 3 0:44:26 16.0
17 Fast Personal Laser Eps Band 1 115 Mike Storey   1071     OOD     16.0
19 Fast Personal Rs 200 Band 1 1024 Tom Winskell   1103 00:00:00 0:49:24 0:49:24 3 0:44:47 17.0
20 Slow Personal Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1268 00:02:00 0:58:52 0:56:52 3 0:44:51 18.0
21 Slow Personal Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 00:02:00 0:53:45 0:51:45 3 0:44:53 19.0
22 Fast Personal Rs 200 1325 Charlotte Savage   1050 00:00:00 0:47:12 0:47:12 3 0:44:57 20.0
23 Slow Personal Rs 200 Band 2 749 Xavier Quiliien   1155     52:07 3 0:45:07 21.0
24 Slow Personal Solo Band 1 5046 Paul Playle   1211 00:02:00 0:57:20 0:55:20 3 0:45:42 22.0
25 Fast Personal Laser Band 1 165372 Simon Bean   1142 00:00:00 0:52:37 0:52:37 3 0:46:04 23.0
26 Slow Personal Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1268 00:02:00 0:42:10 0:40:10 2 0:47:31 24.5
26 Fast Personal Rs 200 Band 3 940 Alasdair Maclean   1208 00:00:00 0:57:24 0:57:24 3 0:47:31 24.5
28 Slow Personal Solo Band 2 4173 David Lawton   1268 00:02:00 0:42:15 0:40:15 2 0:47:37 26.0
29 Slow Personal Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 00:02:00 0:43:45 0:41:45 2 0:47:46 27.0
30 Fast Personal Laser Band 4 166579 M Young   1306 00:00:00 0:42:08 0:42:08 2 0:48:24 28.0
31 Slow Personal Solo Band 4 3142 Peter Renn   1384 00:02:00 0:47:15 0:45:15 2 0:49:03 29.0
32 Fast Personal Albacore Band 1 7918 Graham Potter   1117 00:00:00 0:56:45 0:56:45 3 0:50:48 30.0

August - Personal Handicap Scoring - 21/8/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Personal Solo Band 5 3861 David Clark   1441 10:32:00 11:15:03 0:43:03 2 0:29:53 1.0
2 Slow Personal Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311 10:32:00 11:14:34 0:42:34 2 0:32:28 2.0
3 Slow Personal Solo Band 2 4173 David Lawton   1268 10:32:00 11:13:13 0:41:13 2 0:32:30 3.0
4 Slow Personal Solo Band 2 4418 Quentin Andrews   1268 10:32:00 11:13:20 0:41:20 2 0:32:36 4.0
5 Slow Personal Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1268 10:32:00 11:13:56 0:41:56 2 0:33:04 5.0
6 Slow Personal Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1268 10:32:00 11:14:06 0:42:06 2 0:33:12 6.0
7 Slow Personal Solo Band 2 338 Cj Cavallari   1268 10:32:00 11:14:20 0:42:20 2 0:33:23 7.5
7 Fast Personal Laser Band 5 145632 Nigel Thomson   1360 10:30:00 11:15:24 0:45:24 2 0:33:23 7.5
9 Slow Personal Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 10:32:00 11:11:23 0:39:23 2 0:34:09 9.0
10 Fast Personal Laser Band 2 140044 Dave Bean   1197 10:30:00 11:11:22 0:41:22 2 0:34:34 10.0
11 Fast Personal Rs 200 Band 3 940 Alasdair Maclean   1208 10:30:00 11:12:07 0:42:07 2 0:34:52 11.0
12 Fast Personal Laser Band 3 168842 John Smith   1251 10:30:00 11:13:55 0:43:55 2 0:35:06 12.0
13 Fast Personal Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197 10:30:00 11:13:34 0:43:34 2 0:36:24 13.0
14 Slow Personal Enterprise Band 5 20381 Ray Lambe   1396 10:32:00 11:23:28 0:51:28 2 0:36:52 14.0
15 Fast Personal Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1194 10:30:00 11:14:41 0:44:41 2 0:37:25 15.0 Vareo August/September
16 Fast Personal Phantom Band 1 1289 Richard Barker   1082 10:30:00 11:10:55 0:40:55 2 0:37:49 16.0
17 Fast Personal Canoe International Band 3 257 Jim Champ   1065 10:30:00 11:13:23 0:43:23 2 0:40:44 17.0 RS300 September
18 Slow Personal Topper 44350 Ed Chamberlain   1297 10:32:00 11:25:03 0:53:03 2 0:40:54 18.0
19 Slow Personal Rs Feva Xl 3355 Mark Ridles   1200 10:32:00 11:24:58 0:52:58 2 0:44:08 19.0

September - Personal Handicap Scoring - 28/9/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Personal Solo Band 5 3861 David Clark   1441     0:56:27   0:39:10 1.0
2 Slow Personal Solo Band 2 4418 Quentin Andrews   1268     0:50:10   0:39:34 2.0
3 Slow Personal Rs 200 Band 3 236 Clare Overstall Ian Cleaver 1208     0:50:49   0:42:04 3.0
4 Slow Personal Solo Band 1 5046 Paul Playle   1211     0:51:06   0:42:12 4.0
5 Slow Personal Solo 5215 Gareth Griffiths   1153     0:48:44   0:42:16 5.0
6 Fast Personal Laser Band 2 168115 John Magrath   1197     0:50:55   0:42:32 6.0
7 Slow Personal Solo Band 3 2042 Chris Smith   1326     0:56:53   0:42:54 7.0 Scorpion April
8 Fast Personal Rs Vareo Band 5 408 Nick Marley   1313     0:56:40   0:43:09 8.0
9 Slow Personal Byte CII Band 3 2634 Caroline Baldwin   1311     0:56:50   0:43:21 9.0
10 Slow Personal Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1268     0:55:55   0:44:06 10.0
11 Slow Personal Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1268     0:56:00   0:44:10 11.0
12 Fast Personal Rs 200 Band 1 1265 Julie Harrison   1103     0:49:04   0:44:29 12.0
13 Slow Personal Solo Band 2 4173 David Lawton   1268     0:56:51   0:44:50 13.0
14 Slow Personal Solo Band 1 5180 Mark Ampleford   1211     0:54:34   0:45:04 14.0
15 Fast Personal Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197     0:54:19   0:45:23 15.0
16 Fast Personal Laser Eps Band 1 115 Mike Storey   1071     0:49:29   0:46:12 16.0
17 Fast Personal Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052     0:49:30   0:47:03 17.0
18 Fast Personal Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1194     0:56:31   0:47:20 18.0 Vareo August/September
19 Fast Personal RS 200 236 Carl Mayhew   1050     0:49:56   0:47:33 19.0
20 Fast Personal Rs 200 1325 Charlotte Savage   1050     0:50:34   0:48:10 20.0
21 Fast Personal Rs 300 324 Peter Curtis   972     0:46:53   0:48:14 21.0 RS500 September
22 Slow Personal Rs 200 Band 2 749 Xavier Quiliien   1155     0:56:13   0:48:40 22.0
23 Fast Personal Canoe International Band 3 257 Jim Champ   1150     0:58:49   0:51:09 23.0 RS300 September

October - Personal Handicap Scoring - 28/9/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:15:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:17:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Personal Solo Band 2 4418 Quentin Andrews   1268 12:17:00 12:42:12 0:25:12   0:19:52 1.0
2 Slow Personal Solo Band 2 4647 Mike Lipscombe   1268 12:17:00 12:43:51 0:26:51   0:21:11 2.0
3 Slow Personal Solo Band 2 4073 Peter Cottrell   1268 12:17:00 12:44:32 0:27:32   0:21:43 3.0
4 Slow Personal Solo Band 2 3457 Mervyn Cinnamond   1268 12:17:00 12:45:58 0:28:58   0:22:51 4.0
5 Slow Personal Topaz Magno Band 5 808 Andy Collison   1469 12:17:00 12:51:19 0:34:19   0:23:22 5.0
6 Fast Personal Laser Band 2 140044 Dave Bean   1197 12:15:00 12:43:23 0:28:23   0:23:43 6.0
7 Slow Personal Solo Band 2 3365 Frank Beanland   1268 12:17:00 12:47:09 0:30:09   0:23:47 7.0
8 Fast Personal Laser Band 2 168115 John Magrath   1197 12:15:00 12:44:43 0:29:43   0:24:50 8.0
9 Fast Personal RS 200 Band 3 238 Tessa Groves   1082 12:15:00 12:44:01 0:29:01   0:26:49 9.0
10 Fast Personal Laser Band 3 154736 Dave Baldwin   1194 12:15:00 12:49:01 0:34:01   0:28:29 10.0 Vareo August/September
11 Fast Personal Laser Band 2 180441 Tony Butler   1197 12:15:00 12:49:53 0:34:53   0:29:09 11.0

April - Scratch Handicap Scoring

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scratch Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 00:02:00 00:36:57 0:34:57   0:30:19 1.0
2 Slow Scratch Solo 4418 Quentin Andrews   1153 00:02:00 00:37:20 0:35:20   0:30:39 2.0
3 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1153 00:02:00 00:40:15 0:38:15   0:33:10 3.0
4 Slow Scratch Solo 4073 Peter Cottrell   1153 00:02:00 00:40:35 0:38:35   0:33:28 4.0
5 Slow Scratch Solo 338 Cj Cavallari   1153 00:02:00 00:42:00 0:40:00   0:34:42 5.0
6 Slow Scratch Solo 3861 David Clark   1153 00:02:00 00:42:08 0:40:08   0:34:48 6.0
7 Fast Scratch Rs 200 1024 Tom Winskell   1050 00:00:00 00:37:30 0:37:30   0:35:43 7.0
8 Slow Scratch Topper 13394 Joe Etiler   1297 00:02:00 00:49:30 0:47:30   0:36:37 8.0
9 Fast Scratch RS 300 324 Peter Curtis   1000 00:00:00 00:37:00 0:37:00   0:37:00 9.0 RS500 September
10 Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean   1088 00:00:00 00:41:25 0:41:25   0:38:04 10.0
11 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler   1088 00:00:00 00:41:53 0:41:53   0:38:30 11.0
12 Slow Scratch RS Feva Xl 1518 James Curtis   1088 00:02:00 00:44:15 0:42:15   0:38:50 12.0 Laser April
13 Fast Scratch Rs 200 945 Clare James   1050 00:00:00 00:40:58 0:40:58   0:39:01 13.0
14 Fast Scratch Laser 147819 Martin Yates   1088 00:00:00 00:42:28 0:42:28   0:39:02 14.0
15 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton   1070 00:00:00 00:42:30 0:42:30   0:39:43 15.0
16 Fast Scratch Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 00:00:00 00:42:08 0:42:08   0:40:08 16.0
17 Fast Scratch Topaz Xenon 5862 Kirstie Johnson   1070 00:00:00 00:43:13 0:43:13   0:40:23 17.0
18 Slow Scratch Solo 2042 Chris Smith   1053 00:02:00 00:44:39 0:42:39   0:40:30 18.0 Scorpion April
19 Fast Scratch RS 200 940 Alasdair Maclean   1050 00:00:00   OOD     19.0
19 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ   926 00:00:00 00:43:40 0:43:40   0:47:09 19.0 RS300 September
21 Fast Scratch RS 200 940 Dicken Maclean   1050 00:00:00   OOD     21.0
21 Slow Scratch Topper 44346 Toby Tayler   1297     DNS     21.0

May - Scratch Handicap Scoring - 15/5/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:02:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast Scratch RS 300 324 Peter Curtis   1000 00:00:00 0:43:59 0:43:59 3 0:43:59 1.0 RS500 September
2 Fast Scratch Phantom 1289 Richard Barker   1030 00:00:00 0:46:06 0:46:06 3 0:44:45 2.0
3 Slow Scratch Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 00:02:00 0:53:45 0:51:45 3 0:44:53 3.0
4 Fast Scratch RS 200 1325 Charlotte Savage   1050 00:00:00 0:47:12 0:47:12 3 0:44:57 4.0
5 Slow Scratch RS Feva Xl 1518 James Curtis   1200 00:02:00 0:56:18 0:54:18 3 0:45:15 5.0 Laser April
6 Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway   1088 00:00:00 0:50:18 0:50:18 3 0:46:14 6.0
7 Fast Scratch Rs 200 1024 Tom Winskell   1050 00:00:00 0:49:24 0:49:24 3 0:47:03 7.0
8 Slow Scratch Solo 4071 Peter Halliday   1153 00:02:00 0:56:17 0:54:17 3 0:47:05 8.0
9 Fast Scratch Laser 168842 John Smith   1088 00:00:00 0:52:05 0:52:05 3 0:47:52 9.0
10 Slow Scratch Solo 3861 David Clark   1153     OOD     9.5
11 Slow Scratch Solo 338 Cj Cavallari   1153 00:02:00 0:57:12 0:55:12 3 0:47:53 10.0
12 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle   1153 00:02:00 0:57:20 0:55:20 3 0:47:59 11.0
13 Fast Scratch Laser 165372 Simon Bean   1088 00:00:00 0:52:37 0:52:37 3 0:48:22 12.0
14 Fast Scratch Laser Eps 115 Mike Storey   1020     OOD     13.0
15 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath   1088 00:00:00 0:52:51 0:52:51 3 0:48:35 13.5
15 Slow Scratch Solo 2042 Chris Smith   1153 00:02:00 0:58:01 0:56:01 3 0:48:35 13.5 Scorpion April
17 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler   1088 00:00:00 0:53:11 0:53:11 3 0:48:53 15.0
18 Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin   1088 00:00:00 0:53:28 0:53:28 3 0:49:09 16.0 Vareo August/September/October
19 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1153 00:02:00 0:58:52 0:56:52 3 0:49:19 17.0
20 Fast Scratch Laser 141102 Roger Stafford   1088 00:00:00 0:53:54 0:53:54 3 0:49:32 18.0
21 Slow Scratch RS 200 749 Xavier Quiliien   1050     52:07 3 0:49:38 19.0
22 Slow Scratch Topper 44318 George Woolhouse   1297 00:02:00 0:45:24 0:43:24 2 0:50:12 20.0
23 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton   1070 00:00:00 0:53:53 0:53:53 3 0:50:21 21.0
24 Slow Scratch Solo 4073 Peter Cottrell   1153 00:02:00 0:42:10 0:40:10 2 0:52:15 22.0
25 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton   1153 00:02:00 0:42:15 0:40:15 2 0:52:22 23.0
26 Fast Scratch Albacore 7918 Graham Potter   1064 00:00:00 0:56:45 0:56:45 3 0:53:20 24.0
27 Slow Scratch Topaz Magno 808 Andy Collison   1175 00:02:00 0:44:44 0:42:44 2 0:54:33 25.0
28 Fast Scratch RS 200 940 Alasdair Maclean   1050 00:00:00 0:57:24 0:57:24 3 0:54:40 26.0
29 Slow Scratch Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 00:02:00 0:43:45 0:41:45 2 0:54:56 27.0
30 Fast Scratch Rs Vareo 408 Nick Marley   1050 00:00:00 0:57:59 0:57:59 3 0:55:13 28.0
31 Fast Scratch Laser 166579 M Young   1088 00:00:00 0:42:08 0:42:08 2 0:58:05 29.0
32 Slow Scratch Solo 3142 Peter Renn   1153 00:02:00 0:47:15 0:45:15 2 0:58:52 30.0

August - Scratch Handicap Scoring - 21/8/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scratch Solo 5215 Gareth Griffiths   1153 10:32:00 11:11:23 0:39:23 2 0:34:09 1.0
2 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton   1153 10:32:00 11:13:13 0:41:13 2 0:35:45 2.0
3 Slow Scratch Solo 4418 Quentin Andrews   1153 10:32:00 11:13:20 0:41:20 2 0:35:51 3.0
4 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1153 10:32:00 11:13:56 0:41:56 2 0:36:22 4.0
5 Slow Scratch Solo 4073 Peter Cottrell   1153 10:32:00 11:14:06 0:42:06 2 0:36:31 5.0
6 Slow Scratch Solo 338 Cj Cavallari   1153 10:32:00 11:14:20 0:42:20 2 0:36:43 6.0
7 Slow Scratch Solo 3861 David Clark   1153 10:32:00 11:15:03 0:43:03 2 0:37:20 7.5
7 Slow Scratch Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140 10:32:00 11:14:34 0:42:34 2 0:37:20 7.5
9 Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean   1088 10:30:00 11:11:22 0:41:22 2 0:38:01 9.0
10 Fast Scratch Phantom 1289 Richard Barker   1030 10:30:00 11:10:55 0:40:55 2 0:39:43 10.0
11 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler   1088 10:30:00 11:13:34 0:43:34 2 0:40:03 11.0
12 Fast Scratch RS 200 940 Alasdair Maclean   1050 10:30:00 11:12:07 0:42:07 2 0:40:07 12.0
13 Fast Scratch Laser 168842 John Smith   1088 10:30:00 11:13:55 0:43:55 2 0:40:22 13.0
14 Slow Scratch Topper 44350 Ed Chamberlain   1297 10:32:00 11:25:03 0:53:03 2 0:40:54 14.0
15 Fast Scratch Laser 145632 Nigel Thomson   1088 10:30:00 11:15:24 0:45:24 2 0:41:44 15.0
16 Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin   1050 10:30:00 11:14:41 0:44:41 2 0:42:33 16.0 Vareo August/September/October
17 Slow Scratch Rs Feva Xl 3355 Mark Ridles   1200 10:32:00 11:24:58 0:52:58 2 0:44:08 17.0
18 Slow Scratch Enterprise 20381 Ray Lambe   1117 10:32:00 11:23:28 0:51:28 2 0:46:05 18.0
19 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ   926 10:30:00 11:13:23 0:43:23 2 0:46:51 19.0 RS300 September

September - Scratch Handicap Scoring - 28/9/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scratch Solo 5215 Gareth Griffiths   1153     0:48:44   0:42:16 1.0
2 Slow Scratch Solo 4418 Quentin Andrews   1153     0:50:10   0:43:31 2.0
3 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle   1153     0:51:06   0:44:19 3.0
4 Fast Scratch RS 200 1265 Julie Harrison   1050     0:49:04   0:46:44 4.0
5 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath   1088     0:50:55   0:46:48 5.0
6 Fast Scratch Rooster 8.1 170487 Paul Wright-Anderson   1052     0:49:30   0:47:03 6.0
7 Slow Scratch Solo 5180 Mark Ampleford   1153     0:54:34   0:47:20 7.0
8 Fast Scratch RS 200 236 Carl Mayhew   1050     0:49:56   0:47:33 8.0
9 Fast Scratch RS 200 1325 Charlotte Savage   1050     0:50:34   0:48:10 9.0
10 Fast Scratch RS 300 324 Peter Curtis   972     0:46:53   0:48:14 10.0 RS500 September
11 Slow Scratch RS 200 236 Clare Overstall Ian Cleaver 1050     0:50:49   0:48:24 11.0
12 Slow Scratch Solo 4073 Peter Cottrell   1153     0:55:55   0:48:30 12.0
13 Fast Scratch Laser Eps 115 Mike Storey   1020     0:49:29   0:48:31 13.0
14 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1153     0:56:00   0:48:34 14.0
15 Slow Scratch Solo 3861 David Clark   1153     0:56:27   0:48:58 15.0
16 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton   1153     0:56:51   0:49:18 16.0
17 Slow Scratch Solo 2042 Chris Smith   1153     0:56:53   0:49:20 17.0 Scorpion April
18 Slow Scratch Byte CII 2634 Caroline Baldwin   1140     0:56:50   0:49:51 18.0
19 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler   1088     0:54:19   0:49:55 19.0
20 Slow Scratch RS 200 749 Xavier Quiliien   1050     0:56:13   0:53:32 20.0
21 Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin   1050     0:56:31   0:53:50 21.0 Vareo August/September/October
22 Fast Scratch Rs Vareo 408 Nick Marley   1050     0:56:40   0:53:58 22.0
23 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ   1000     0:58:49   0:58:49 23.0 RS300 September

October - Scratch Handicap Scoring - 28/9/11 at 

Force 0

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:15:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:17:00
Rank Anniversary Start Handicap Scoring Class Sail No Helm Name CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow Scratch Solo 4418 Quentin Andrews   1153 12:17:00 12:42:12 0:25:12   0:21:51 1.0
2 Slow Scratch Solo 4647 Mike Lipscombe   1153 12:17:00 12:43:51 0:26:51   0:23:17 2.0
3 Slow Scratch Solo 4073 Peter Cottrell   1153 12:17:00 12:44:32 0:27:32   0:23:53 3.0
4 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond   1153 12:17:00 12:45:58 0:28:58   0:25:07 4.0
5 Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean   1088 12:15:00 12:43:23 0:28:23   0:26:05 5.0
6 Slow Scratch Solo 3365 Frank Beanland   1153 12:17:00 12:47:09 0:30:09   0:26:09 6.0
7 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath   1088 12:15:00 12:44:43 0:29:43   0:27:19 7.0
8 Fast Scratch RS 200 238 Tessa Groves   1050 12:15:00 12:44:01 0:29:01   0:27:38 8.0
9 Slow Scratch Topaz Magno 808 Andy Collison   1175 12:17:00 12:51:19 0:34:19   0:29:12 9.0
10 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler   1088 12:15:00 12:49:53 0:34:53   0:32:04 10.0
11 Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin   1050 12:15:00 12:49:01 0:34:01   0:32:24 11.0 Vareo August/September/October



Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com