event burgee venue burgee

SEAS RS200 Open

Island Barn Reservoir Sailing Club

Nation Leaderboard

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st RS200 962 Andrew Peters Jeraldine Peters 1.0 (12.0) 4.0 2.0 1.0 20.0 8.0
2nd RS200 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island 4.0 (15.0) 2.0 3.0 4.0 28.0 13.0
3rd RS200 1301 Pete Vincent Charlotte Cotton 2.0 2.0 (14.0) 1.0 10.0 29.0 15.0
4th RS200 681 Philip White Oliver White Papercourt SC 3.0 (7.0) 6.0 4.0 2.0 22.0 15.0
5th RS200 1402 Rob Janering Hugh Mehta Wembley SC (21.0) 8.0 1.0 8.0 6.0 44.0 23.0
6th RS200 236 Peter Curtis Chris Golding Island Barn Reservoir SC 7.0 (9.0) 3.0 9.0 7.0 35.0 26.0
7th RS200 487 Sam Tozer Kirsty Corcoran Papercourt 8.0 4.0 8.0 7.0 (9.0) 36.0 27.0
8th RS200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon Island Barn Reservoir SC 5.0 1.0 11.0 13.0 (19.0) 49.0 30.0
9th RS200 1228 Joe Adams Bobby Posle 9.0 6.0 10.0 (15.0) 8.0 48.0 33.0
10th RS200 1263 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley 11.0 10.0 7.0 10.0 (13.0) 51.0 38.0
11th RS200 237 Carl Mayhew Tim Chandler Island Barn Reservoir SC (17.0) 5.0 15.0 17.0 3.0 57.0 40.0
12th RS200 1459 Mike Warwicker Kate FitzSimmons Bough Beech (14.0) 3.0 12.0 11.0 14.0 54.0 40.0
13th RS200 1177 C Spink K Spink BSSC 10.0 (25.0 OCS) 17.0 5.0 12.0 69.0 44.0
14th RS200 1389 Paul Lewis Rosie Brealey LOCKS 6.0 13.0 9.0 16.0 (17.0) 61.0 44.0
15th RS200 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Littleton SC 13.0 (25.0 OCS) 5.0 14.0 16.0 73.0 48.0
16th RS200 554 David Jessop Olivia James Welsh Harp SC 19.0 (25.0 OCS) 19.0 6.0 5.0 74.0 49.0
17th RS200 1150 David Beaney John Beaney Castaways 12.0 17.0 16.0 12.0 (25.0 DNF) 82.0 57.0
18th RS200 1131 Roger Wilson Chung Chan Wembley SC (22.0) 16.0 13.0 18.0 11.0 80.0 58.0
19th RS200 945 Clare James Lucy Gibson Island Barn Reservoir SC 15.0 11.0 18.0 (20.0) 18.0 82.0 62.0
20th RS200 227 Ian Cleaver Claire Overstall Island Barn Reservoir SC 16.0 14.0 (22.0) 19.0 15.0 86.0 64.0
21st RS200 651 Andy Groves Tessa Groves Island Barn Reservoir SC 18.0 18.0 (21.0) 21.0 20.0 98.0 77.0
22nd RS200 615 Chris Greenough Peter Walker Dorchester SC 20.0 19.0 20.0 (22.0) 21.0 102.0 80.0
23rd RS200 818 Nick Marley Clare Cork Island Barn Reservoir SC (23.0) 20.0 23.0 23.0 22.0 111.0 88.0
24th RS200 1450 Simon Davis Gemma Davis Burghfield SC (25.0 DNF) 25.0 DNF 25.0 DNS 25.0 DNS 25.0 DNS 125.0 100.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 RS200 962 Andrew Peters Jeraldine Peters 1 1.0
2 RS200 1301 Pete Vincent Charlotte Cotton 2 2.0
3 RS200 681 Philip White Oliver White Papercourt SC 3 3.0
4 RS200 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island 4 4.0
5 RS200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon Island Barn Reservoir SC 5 5.0
6 RS200 1389 Paul Lewis Rosie Brealey LOCKS 6 6.0
7 RS200 236 Peter Curtis Chris Golding Island Barn Reservoir SC 7 7.0
8 RS200 487 Sam Tozer Kirsty Corcoran Papercourt 8 8.0
9 RS200 1228 Joe Adams Bobby Posle 9 9.0
10 RS200 1177 C Spink K Spink BSSC 10 10.0
11 RS200 1263 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley 11 11.0
12 RS200 1150 David Beaney John Beaney Castaways 12 12.0
13 RS200 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Littleton SC 13 13.0
14 RS200 1459 Mike Warwicker Kate FitzSimmons Bough Beech 14 14.0
15 RS200 945 Clare James Lucy Gibson Island Barn Reservoir SC 15 15.0
16 RS200 227 Ian Cleaver Claire Overstall Island Barn Reservoir SC 16 16.0
17 RS200 237 Carl Mayhew Tim Chandler Island Barn Reservoir SC 17 17.0
18 RS200 651 Andy Groves Tessa Groves Island Barn Reservoir SC 18 18.0
19 RS200 554 David Jessop Olivia James Welsh Harp SC 19 19.0
20 RS200 615 Chris Greenough Peter Walker Dorchester SC 20 20.0
21 RS200 1402 Rob Janering Hugh Mehta Wembley SC 21 21.0
22 RS200 1131 Roger Wilson Chung Chan Wembley SC 22 22.0
23 RS200 818 Nick Marley Clare Cork Island Barn Reservoir SC 23 23.0
24 RS200 1450 Simon Davis Gemma Davis Burghfield SC DNF 25.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 RS200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon Island Barn Reservoir SC 1 1.0
2 RS200 1301 Pete Vincent Charlotte Cotton 2 2.0
3 RS200 1459 Mike Warwicker Kate FitzSimmons Bough Beech 3 3.0
4 RS200 487 Sam Tozer Kirsty Corcoran Papercourt 4 4.0
5 RS200 237 Carl Mayhew Tim Chandler Island Barn Reservoir SC 5 5.0
6 RS200 1228 Joe Adams Bobby Posle 6 6.0
7 RS200 681 Philip White Oliver White Papercourt SC 7 7.0
8 RS200 1402 Rob Janering Hugh Mehta Wembley SC 8 8.0
9 RS200 236 Peter Curtis Chris Golding Island Barn Reservoir SC 9 9.0
10 RS200 1263 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley 10 10.0
11 RS200 945 Clare James Lucy Gibson Island Barn Reservoir SC 11 11.0
12 RS200 962 Andrew Peters Jeraldine Peters 12 12.0
13 RS200 1389 Paul Lewis Rosie Brealey LOCKS 13 13.0
14 RS200 227 Ian Cleaver Claire Overstall Island Barn Reservoir SC 14 14.0
15 RS200 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island 15 15.0
16 RS200 1131 Roger Wilson Chung Chan Wembley SC 16 16.0
17 RS200 1150 David Beaney John Beaney Castaways 17 17.0
18 RS200 651 Andy Groves Tessa Groves Island Barn Reservoir SC 18 18.0
19 RS200 615 Chris Greenough Peter Walker Dorchester SC 19 19.0
20 RS200 818 Nick Marley Clare Cork Island Barn Reservoir SC 20 20.0
21 RS200 1177 C Spink K Spink BSSC OCS 25.0
21 RS200 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Littleton SC OCS 25.0
21 RS200 554 David Jessop Olivia James Welsh Harp SC OCS 25.0
21 RS200 1450 Simon Davis Gemma Davis Burghfield SC DNF 25.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 RS200 1402 Rob Janering Hugh Mehta Wembley SC 1 1.0
2 RS200 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island 2 2.0
3 RS200 236 Peter Curtis Chris Golding Island Barn Reservoir SC 3 3.0
4 RS200 962 Andrew Peters Jeraldine Peters 4 4.0
5 RS200 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Littleton SC 5 5.0
6 RS200 681 Philip White Oliver White Papercourt SC 6 6.0
7 RS200 1263 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley 7 7.0
8 RS200 487 Sam Tozer Kirsty Corcoran Papercourt 8 8.0
9 RS200 1389 Paul Lewis Rosie Brealey LOCKS 9 9.0
10 RS200 1228 Joe Adams Bobby Posle 10 10.0
11 RS200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon Island Barn Reservoir SC 11 11.0
12 RS200 1459 Mike Warwicker Kate FitzSimmons Bough Beech 12 12.0
13 RS200 1131 Roger Wilson Chung Chan Wembley SC 13 13.0
14 RS200 1301 Pete Vincent Charlotte Cotton 14 14.0
15 RS200 237 Carl Mayhew Tim Chandler Island Barn Reservoir SC 15 15.0
16 RS200 1150 David Beaney John Beaney Castaways 16 16.0
17 RS200 1177 C Spink K Spink BSSC 17 17.0
18 RS200 945 Clare James Lucy Gibson Island Barn Reservoir SC 18 18.0
19 RS200 554 David Jessop Olivia James Welsh Harp SC 19 19.0
20 RS200 615 Chris Greenough Peter Walker Dorchester SC 20 20.0
21 RS200 651 Andy Groves Tessa Groves Island Barn Reservoir SC 21 21.0
22 RS200 227 Ian Cleaver Claire Overstall Island Barn Reservoir SC 22 22.0
23 RS200 818 Nick Marley Clare Cork Island Barn Reservoir SC 23 23.0
24 RS200 1450 Simon Davis Gemma Davis Burghfield SC DNS 25.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 RS200 1301 Pete Vincent Charlotte Cotton 1 1.0
2 RS200 962 Andrew Peters Jeraldine Peters 2 2.0
3 RS200 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island 3 3.0
4 RS200 681 Philip White Oliver White Papercourt SC 4 4.0
5 RS200 1177 C Spink K Spink BSSC 5 5.0
6 RS200 554 David Jessop Olivia James Welsh Harp SC 6 6.0
7 RS200 487 Sam Tozer Kirsty Corcoran Papercourt 7 7.0
8 RS200 1402 Rob Janering Hugh Mehta Wembley SC 8 8.0
9 RS200 236 Peter Curtis Chris Golding Island Barn Reservoir SC 9 9.0
10 RS200 1263 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley 10 10.0
11 RS200 1459 Mike Warwicker Kate FitzSimmons Bough Beech 11 11.0
12 RS200 1150 David Beaney John Beaney Castaways 12 12.0
13 RS200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon Island Barn Reservoir SC 13 13.0
14 RS200 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Littleton SC 14 14.0
15 RS200 1228 Joe Adams Bobby Posle 15 15.0
16 RS200 1389 Paul Lewis Rosie Brealey LOCKS 16 16.0
17 RS200 237 Carl Mayhew Tim Chandler Island Barn Reservoir SC 17 17.0
18 RS200 1131 Roger Wilson Chung Chan Wembley SC 18 18.0
19 RS200 227 Ian Cleaver Claire Overstall Island Barn Reservoir SC 19 19.0
20 RS200 945 Clare James Lucy Gibson Island Barn Reservoir SC 20 20.0
21 RS200 651 Andy Groves Tessa Groves Island Barn Reservoir SC 21 21.0
22 RS200 615 Chris Greenough Peter Walker Dorchester SC 22 22.0
23 RS200 818 Nick Marley Clare Cork Island Barn Reservoir SC 23 23.0
24 RS200 1450 Simon Davis Gemma Davis Burghfield SC DNS 25.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Helm Crew Club Place Points
1 RS200 962 Andrew Peters Jeraldine Peters 1 1.0
2 RS200 681 Philip White Oliver White Papercourt SC 2 2.0
3 RS200 237 Carl Mayhew Tim Chandler Island Barn Reservoir SC 3 3.0
4 RS200 1382 Tom Morris Emma Porteous Hayling Island 4 4.0
5 RS200 554 David Jessop Olivia James Welsh Harp SC 5 5.0
6 RS200 1402 Rob Janering Hugh Mehta Wembley SC 6 6.0
7 RS200 236 Peter Curtis Chris Golding Island Barn Reservoir SC 7 7.0
8 RS200 1228 Joe Adams Bobby Posle 8 8.0
9 RS200 487 Sam Tozer Kirsty Corcoran Papercourt 9 9.0
10 RS200 1301 Pete Vincent Charlotte Cotton 10 10.0
11 RS200 1131 Roger Wilson Chung Chan Wembley SC 11 11.0
12 RS200 1177 C Spink K Spink BSSC 12 12.0
13 RS200 1263 Julian Bradley Chloe Sideris Wembley 13 13.0
14 RS200 1459 Mike Warwicker Kate FitzSimmons Bough Beech 14 14.0
15 RS200 227 Ian Cleaver Claire Overstall Island Barn Reservoir SC 15 15.0
16 RS200 1343 Tim Lewis Elliot Lewis Littleton SC 16 16.0
17 RS200 1389 Paul Lewis Rosie Brealey LOCKS 17 17.0
18 RS200 945 Clare James Lucy Gibson Island Barn Reservoir SC 18 18.0
19 RS200 1265 Julie Harrison Fiona Fardon Island Barn Reservoir SC 19 19.0
20 RS200 651 Andy Groves Tessa Groves Island Barn Reservoir SC 20 20.0
21 RS200 615 Chris Greenough Peter Walker Dorchester SC 21 21.0
22 RS200 818 Nick Marley Clare Cork Island Barn Reservoir SC 22 22.0
23 RS200 1150 David Beaney John Beaney Castaways DNF 25.0
23 RS200 1450 Simon Davis Gemma Davis Burghfield SC DNS 25.0

www.islandbarn.org.uk

www.islandbarn.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.4.4
www.sailwave.com