event burgee venue burgee

Anniversary Handicap Series 2010

Island Barn Reservoir SC

Final Results

Scratch Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 60, Scoring system: Appendix A
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY April May June July August September October Total Nett
1st 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 (1.0) 1.0 (61.0 DNC) 1.0 1.0 (4.0) 1.0 70.0 4.0
2nd 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000 (61.0 DNC) (3.0) 1.0 2.0 (4.0) 2.0 3.0 76.0 8.0
3rd 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088 2.0 2.0 3.0 (4.0) (61.0 DNC) (6.0) 3.4 OOD 81.4 10.4
4th 0 Fast Scratch National 12 3491 Mike Storey 1078 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 5.0 (61.0 DNC) 196.0 13.0
5th 2 Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway 1088 (61.0 DNC) 10.0 4.0 (61.0 DNC) 8.0 (61.0 DNC) 6.0 211.0 28.0
6th 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155 (61.0 DNC) 5.0 (30.0 DNF) (12.0) 12.0 OOD 9.0 4.0 133.0 30.0
7th 1 Fast Scratch Laser 166483 Stephen Day 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 6.0 7.7 OOD 10.0 7.0 (61.0 DNC) 213.7 30.7
8th 2 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 5.0 8.0 9.0 (11.0) 9.0 164.0 31.0
9th 2 Fast Scratch Laser 168842 John Smith 1088 (61.0 DNC) 9.0 8.0 (10.0) 7.0 8.0 (61.0 DNC) 164.0 32.0
10th 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926 (61.0 DNC) (14.0) 13.0 11.8 OOD (16.0) 3.0 13.0 131.8 40.8
11th 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070 (61.0 DNC) 13.0 (20.0) 13.0 (13.2 OOD) 10.0 10.0 140.2 46.0
12th 2 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath 1088 (61.0 DNC) 12.0 12.0 14.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 11.0 232.0 49.0
13th 2 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton 1155 (61.0 DNC) 11.0 18.0 (61.0 DNC) 14.0 (61.0 DNC) 14.3 OOD 240.3 57.3
14th 4 Slow Scratch Enterprise 22557 Glen Cole 1116 6.0 21.0 DNS (25.0) 16.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 15.0 205.0 58.0
15th 3 Slow Scratch Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1380 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 7.0 17.0 (61.0 DNC) 17.0 19.0 243.0 60.0
16th 4 Slow Scratch Solo 3861 David Clark 1155 (61.0 DNC) 17.0 23.0 19.0 18.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 260.0 77.0
17th 1 Slow Scratch Solo 5071 Malcolm Barnes 1155 5.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 7.0 13.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 269.0 86.0
18th 4 Slow Scratch Topper 44318 George Woolhouse 1295 (61.0 DNC) 7.0 9.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 18.0 278.0 95.0
19th 3 Slow Scratch Solo 3365 Frank Beanland 1155 8.0 DNS (61.0 DNC) 15.0 (61.0 DNC) 11.5 OOD (61.0 DNC) 61.0 DNC 278.5 95.5
20th 2 Fast Scratch Laser 184318 Terry Mccarthy 1088 (61.0 DNC) 4.0 21.0 (61.0 DNC) 11.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 280.0 97.0
21st 2 Slow Scratch Solo 4647 Mike Lipscombe 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 22.0 (61.0 DNC) 17.0 61.0 DNC 5.0 288.0 105.0
22nd 4 Slow Scratch Topper 45266 Caroline Baldwin 1295 (61.0 DNC) 8.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 19.0 61.0 DNC 17.0 288.0 105.0
23rd 1 Slow Scratch Solo 3385 Tom Wilson 1155 (61.0 DNC) 21.0 DNF (61.0 DNC) 11.0 (61.0 DNC) 16.0 OOD 61.0 DNC 292.0 109.0
24th 5 Fast Scratch RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1057 (61.0 DNC) 19.0 (61.0 DNC) 21.0 (61.0 DNC) 13.0 61.0 DNC 297.0 114.0
25th 1 Fast Scratch RS 200 1265 Julie Harrison 1057 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 2.0 61.0 DNC 2.0 309.0 126.0
26th 1 Fast Scratch Laser 167943 John Leheup 1088 3.0 6.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 314.0 131.0
27th 2 Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean 1088 4.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 7.0 316.0 133.0
28th 2 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 10.0 (61.0 DNC) 6.0 61.0 DNC 61.0 DNC 321.0 138.0
29th 3 Fast Scratch Laser/RS200 155892 Clare James 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 9.0 61.0 DNC 61.0 DNC 8.0 322.0 139.0
30th 3 Slow Scratch Solo 338 CJ Cavallari 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 15.0 12.0 61.0 DNC 61.0 DNC 332.0 149.0
31st 1 Slow Scratch Solo 4071 Peter Halliday 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 27.0 5.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 337.0 154.0
32nd 4 Fast Scratch Laser 164506 Tom Newman 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 18.0 61.0 DNC 14.0 61.0 DNC 337.0 154.0
33rd 3 Slow Scratch RS Feva Xl 1518 James Curtis 1200 (61.0 DNC) 15.0 19.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 339.0 156.0
34th 5 Slow Scratch Solo 3142 Peter Renn 1155 (61.0 DNC) 16.0 24.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 345.0 162.0
35th 0 Fast Scratch Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 1.0 61.0 DNC 367.0 184.0
36th 2 Fast Scratch Laser 156211 Dave Simpson 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 5.0 61.0 DNC 61.0 DNC 371.0 188.0
37th 1 Fast Scratch RS 600 710 Carl Mayhew 920 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 6.0 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 372.0 189.0
38th 5 Fast Scratch Laser 126433 Alicia Cox 1088 7.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 373.0 190.0
39th 3 Fast Scratch Laser 151292 Dan Hemmant 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 11.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 377.0 194.0
40th 2 Fast Scratch RS 200 238 Tessa Groves 1057 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 12.0 378.0 195.0
41st 3 Fast Scratch Laser 186193 Quentin Andrews 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 12.0 61.0 DNC 378.0 195.0
42nd 5 Slow Scratch Solo 1802 Richard Barker 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 14.0 380.0 197.0
43rd 3 Fast Scratch Laser 141102 Roger Stafford 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 14.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 380.0 197.0
44th 5 Fast Scratch Laser Club Laser ? Not recorded 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 15.0 61.0 DNC 381.0 198.0
45th 0 Fast Scratch RS 200 237 Alex Groves 1057 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 15.0 61.0 DNC 61.0 DNC 381.0 198.0
46th 4 Fast Scratch RS 200 940 Alasdair MacLean 1057 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 16.0 382.0 199.0
47th 5 Fast Scratch Laser 640 Not recorded 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 16.0 61.0 DNC 382.0 199.0
48th 3 Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 16.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 382.0 199.0
49th 4 Fast Scratch Scorpion 1627 Chris Smith 1055 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 17.0 OOD 61.0 DNC 383.0 200.0
50th 4 Slow Scratch Solo 2701 David Thorpe 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 17.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 383.0 200.0
51st 5 Slow Scratch Solo 2713 Unknown 1155 (61.0 DNC) 18.0 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 384.0 201.0
52nd 5 Fast Scratch Laser 3000 3318 Clive Charlesworth 1032 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 20.0 61.0 DNC 61.0 DNC 386.0 203.0
53rd 4 Fast Scratch Laser 166579 M Young 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 20.0 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 386.0 203.0
54th 0 Fast Scratch Laser 178737 Rob Sumner 1088 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 21.0 OOD 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 387.0 204.0
55th 2 Fast Scratch Laser Radial 183952 Tom Howard 1111 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 22.0 DNF 388.0 205.0
55th 5 Fast Scratch Solo 3174 R Page 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 22.0 DNF 388.0 205.0
55th 5 Fast Scratch Topaz Xenon 5862 Kirstie Johnson 1070 (61.0 DNC) (61.0 DNC) (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 22.0 DNF 388.0 205.0
58th 4 Fast Scratch RS 200 238 Alison Baldwin 1057 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 26.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 392.0 209.0
59th 3 Fast Scratch RS 600 646 ? Crawford 920 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 28.0 (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 394.0 211.0
60th 5 Slow Scratch Solo ?? Lorraine ? 1155 (61.0 DNC) (61.0 DNC) 30.0 DNF (61.0 DNC) 61.0 DNC 61.0 DNC 61.0 DNC 396.0 213.0

Personal Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 56, Scoring system: Appendix A
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY April May June July August September October Total Nett
1st 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338 (57.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 (1.2 OOD) 1.0 1.0 64.2 4.0
2nd 2 Fast Personal Laser 168842 John Smith 1197 (57.0 DNC) 8.0 (11.0) 4.0 3.0 4.0 (57.0 DNC) 144.0 19.0
3rd 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 1.0 (14.0) (57.0 DNC) 5.0 (13.0) 9.0 5.0 104.0 20.0
4th 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271 (57.0 DNC) 5.0 (30.0 DNF) 8.0 (10.2 OOD) 6.0 2.0 118.2 21.0
5th 2 Fast Personal Laser 180441 Tony Butler 1197 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 5.0 3.0 5.0 (12.0) 10.0 149.0 23.0
6th 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065 (57.0 DNC) 7.0 7.0 7.6 OOD (8.0) 2.0 (14.0) 102.6 23.6
7th 2 Fast Personal Laser 144282 Brian Greenaway 1197 (57.0 DNC) 9.0 4.0 (57.0 DNC) 4.0 (57.0 DNC) 7.0 195.0 24.0
8th 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000 (57.0 DNC) (18.0) 14.0 9.0 (17.0) 8.0 9.0 132.0 40.0
9th 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088 3.0 (16.0) (19.0) 15.0 (57.0 DNC) 11.0 12.8 OOD 133.8 41.8
10th 1 Fast Personal Laser 166483 Stephen Day 1142 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 20.0 12.3 OOD 12.0 5.0 (57.0 DNC) 220.3 49.3
11th 2 Fast Personal Laser 168115 John Magrath 1197 (57.0 DNC) 12.0 16.0 11.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 11.0 221.0 50.0
12th 4 Slow Personal Enterprise 22557 Glen Cole 1339 5.0 21.0 DNS (22.0) 13.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 15.0 190.0 54.0
13th 0 Fast Personal National 12 3491 Mike Storey 1078 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 18.0 10.0 16.0 10.0 (57.0 DNC) 225.0 54.0
14th 2 Slow Personal Solo 4173 David Lawton 1271 (57.0 DNC) 11.0 21.0 (57.0 DNC) 9.0 (57.0 DNC) 13.7 OOD 225.7 54.7
15th 4 Slow Personal Solo 3861 David Clark 1386 (57.0 DNC) 15.0 15.0 18.0 7.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 226.0 55.0
16th 3 Slow Personal Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1380 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 24.0 19.0 (57.0 DNC) 14.0 18.0 246.0 75.0
17th 4 Slow Personal Topper 44318 George Woolhouse 1554 (57.0 DNC) 2.0 1.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 17.0 248.0 77.0
18th 3 Slow Personal Solo 3365 Frank Beanland 1328 8.0 DNS (57.0 DNC) 9.0 (57.0 DNC) 8.5 OOD (57.0 DNC) 57.0 DNC 253.5 82.5
19th 4 Slow Personal Topper 45266 Caroline Baldwin 1554 (57.0 DNC) 3.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 11.0 57.0 DNC 16.0 258.0 87.0
20th 2 Fast Personal Laser 184318 Terry Mccarthy 1197 (57.0 DNC) 4.0 23.0 (57.0 DNC) 6.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 261.0 90.0
21st 1 Slow Personal Solo 5071 Malcolm Barnes 1213 6.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 12.0 18.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 264.0 93.0
22nd 5 Fast Personal RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1057 (57.0 DNC) 19.0 (57.0 DNC) 21.0 (57.0 DNC) 3.0 57.0 DNC 271.0 100.0
23rd 2 Slow Personal Solo 4647 Mike Lipscombe 1271 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 25.0 (57.0 DNC) 15.0 57.0 DNC 4.0 272.0 101.0
24th 1 Slow Personal Solo 3385 Tom Wilson 1213 (57.0 DNC) 21.0 DNF (57.0 DNC) 14.0 (57.0 DNC) 17.5 OOD 57.0 DNC 280.5 109.5
25th 3 Fast Personal Laser/RS200 155892 Clare James 1251 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 2.0 57.0 DNC 57.0 DNC 3.0 290.0 119.0
26th 3 Slow Personal Solo 338 CJ Cavallari 1328 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 7.0 1.0 57.0 DNC 57.0 DNC 293.0 122.0
27th 2 Fast Personal Laser 140044 Dave Bean 1197 2.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 8.0 295.0 124.0
28th 2 Slow Personal Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1271 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 13.0 (57.0 DNC) 2.0 57.0 DNC 57.0 DNC 300.0 129.0
29th 1 Fast Personal RS 200 1265 Julie Harrison 1068 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 10.0 57.0 DNC 6.0 301.0 130.0
30th 1 Fast Personal Laser 167943 John Leheup 1142 4.0 13.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 302.0 131.0
31st 5 Slow Personal Solo 3142 Peter Renn 1444 (57.0 DNC) 6.0 17.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 308.0 137.0
32nd 3 Slow Personal RS Feva Xl 1518 James Curtis 1380 (57.0 DNC) 17.0 12.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 314.0 143.0
33rd 4 Fast Personal Laser 164506 Tom Newman 1306 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 16.0 57.0 DNC 13.0 57.0 DNC 314.0 143.0
34th 1 Slow Personal Solo 4071 Peter Halliday 1213 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 28.0 6.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 319.0 148.0
35th 4 Slow Personal Solo 2701 David Thorpe 1386 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 3.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 345.0 174.0
36th 3 Fast Personal Laser 151292 Dan Hemmant 1251 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 6.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 348.0 177.0
37th 3 Fast Personal Laser 186193 Quentin Andrews 1251 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 7.0 57.0 DNC 349.0 178.0
38th 5 Fast Personal Laser 126433 Alicia Cox 1360 7.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 349.0 178.0
39th 3 Fast Personal Laser 141102 Roger Stafford 1251 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 8.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 350.0 179.0
40th 3 Fast Personal Laser 154736 Dave Baldwin 1251 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 10.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 352.0 181.0
41st 5 Slow Personal Solo 2713 Unknown 1444 (57.0 DNC) 10.0 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 352.0 181.0
42nd 2 Fast Personal RS 200 238 Tessa Groves 1057 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 12.0 354.0 183.0
43rd 4 Fast Personal RS 200 940 Alasdair MacLean 1294 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 13.0 355.0 184.0
44th 2 Fast Personal Laser 156211 Dave Simpson 1110 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 14.0 57.0 DNC 57.0 DNC 356.0 185.0
45th 1 Fast Personal RS 600 710 Carl Mayhew 929 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 17.0 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 359.0 188.0
46th 5 Slow Personal Solo 1802 Richard Barker 144 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 19.0 361.0 190.0
47th 0 Fast Personal RS 200 237 Alex Groves 1057 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 19.0 57.0 DNC 57.0 DNC 361.0 190.0
48th 5 Fast Personal Laser 3000 3318 Clive Charlesworth 1084 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 20.0 57.0 DNC 57.0 DNC 362.0 191.0
49th 4 Fast Personal Laser 166579 M Young 1132 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 20.0 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 362.0 191.0
50th 0 Fast Personal Laser 178737 Rob Sumner 1088 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 21.0 OOD 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 363.0 192.0
51st 2 Fast Personal Laser Radial 183952 Tom Howard 1222 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 22.0 DNF 364.0 193.0
51st 5 Fast Personal Solo 3174 R Page 1444 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 22.0 DNF 364.0 193.0
51st 5 Fast Personal Topaz Xenon 5862 Kirstie Johnson 1338 (57.0 DNC) (57.0 DNC) (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 22.0 DNF 364.0 193.0
54th 4 Fast Personal RS 200 238 Alison Baldwin 1268 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 26.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 368.0 197.0
55th 3 Fast Personal RS 600 646 ? Crawford 1058 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 27.0 (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 369.0 198.0
56th 5 Slow Personal Solo 3??? Lorraine ? 1444 (57.0 DNC) (57.0 DNC) 30.0 DNF (57.0 DNC) 57.0 DNC 57.0 DNC 57.0 DNC 372.0 201.0

Duty Team Average Points (OOD) These points will vary as series progresses.

Back to the Front Page

April - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 00:06
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:06 1:06:32 1:00:32 0:52:25 1.0
2 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088 00:04 1:07:42 1:03:42 0:58:33 2.0
3 1 Fast Scratch Laser 167943 John Leheup 1088 00:04 1:11:11 1:07:11 1:01:45 3.0
4 2 Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean 1088 00:04 1:11:41 1:07:41 1:02:13 4.0
5 1 Slow Scratch Solo 5071 Malcolm Barnes 1155 00:06 1:26:52 1:20:52 1:10:01 5.0
6 4 Slow Scratch Enterprise 22557 Glen Cole 1116 00:06 1:27:26 1:21:26 1:12:58 6.0
7 5 Fast Scratch Laser 126433 Alicia Cox 1088 00:04 00:50:00 0:46:00 1:24:34 7.0
8 3 Slow Scratch Solo 3365 Frank Beanland 1155     DNS   8.0

May - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155     3033 0:43:46 1.0
2 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088     2912 0:44:36 2.0
3 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000     2686 0:44:46 3.0
4 2 Fast Scratch Laser 184318 Terry Mccarthy 1088     2942 0:45:04 4.0
5 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155     3166 0:45:41 5.0
6 1 Fast Scratch Laser 167943 John Leheup 1088     2990 0:45:48 6.0
7 4 Slow Scratch Topper 44318 George Woolhouse 1295     3604 0:46:23 7.0
8 4 Slow Scratch Topper 45266 Caroline Baldwin 1295     3637 0:46:48 8.0
9 2 Fast Scratch Laser 168842 John Smith 1088     3061 0:46:53 9.0
10 2 Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway 1088     3066 0:46:58 10.0
11 2 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton 1155     3297 0:47:35 11.0
12 2 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath 1088     3116 0:47:44 12.0
13 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070     3098 0:48:15 13.0
14 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926     2717 0:48:54 14.0
15 3 Slow Scratch RS Feva Xl 1518 James Curtis 1200     3702 0:51:25 15.0
16 5 Slow Scratch Solo 3142 Peter Renn 1155     3660 0:52:49 16.0
17 4 Slow Scratch Solo 3861 David Clark 1155     3689 0:53:14 17.0
18 5 Slow Scratch Solo 2713 Unknown 1155     3705 0:53:28 18.0
19 5 Fast Scratch RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1057     4187 1:06:01 19.0
20 4 Slow Scratch Enterprise 22557 Glen Cole 1116     DNS   21.0
20 1 Slow Scratch Solo 3385 Tom Wilson 1155     DNF   21.0

June - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000 10:30 11:11:24 0:41:24 0:41:24 1.0
2 0 Fast Scratch National 12 3491 Mike Storey 1078 10:30 11:15:15 0:45:15 0:41:59 2.0
3 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088 10:30 11:15:44 0:45:44 0:42:02 3.0
4 2 Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway 1088 10:30 11:17:08 0:47:08 0:43:19 4.0
5 2 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler 1088 10:30 11:17:12 0:47:12 0:43:23 5.0
6 1 Fast Scratch Laser 166483 Stephen Day 1088 10:30 11:18:04 0:48:04 0:44:11 6.0
7 3 Slow Scratch Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1380 10:32 11:13:01 0:41:01 0:44:35 7.0
8 2 Fast Scratch Laser 168842 John Smith 1088 10:30 11:18:59 0:48:59 0:45:01 8.0
9 4 Slow Scratch Topper 44318 George Woolhouse 1295 10:32 11:11:02 0:39:02 0:45:13 9.0
10 2 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 10:32 11:24:31 0:52:31 0:45:28 10.0
11 3 Fast Scratch Laser 151292 Dan Hemmant 1088 10:30 11:19:38 0:49:38 0:45:37 11.0
12 2 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath 1088 10:30 11:19:53 0:49:53 0:45:51 12.0
13 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926 10:30 11:12:34 0:42:34 0:45:58 13.0
14 3 Fast Scratch Laser 141102 Roger Stafford 1088 10:30 11:20:04 0:50:04 0:46:01 14.0
15 3 Slow Scratch Solo 3365 Frank Beanland 1155 10:32 11:25:31 0:53:31 0:46:20 15.0
16 3 Fast Scratch Laser 154736 Dave Baldwin 1088 10:30 11:20:46 0:50:46 0:46:40 16.0
17 4 Slow Scratch Solo 2701 David Thorpe 1155 10:32 11:26:16 0:54:16 0:46:59 17.0
18 2 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton 1155 10:32 11:26:40 0:54:40 0:47:20 18.0
19 3 Slow Scratch RS Feva Xl 1518 James Curtis 1200 10:32 11:28:59 0:56:59 0:47:29 19.0
20 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070 10:30 11:20:57 0:50:57 0:47:37 20.0
21 2 Fast Scratch Laser 184318 Terry Mccarthy 1078 10:30 11:22:17 0:52:17 0:48:30 21.0
22 2 Slow Scratch Solo 4647 Mike Lipscombe 1155 10:32 11:28:44 0:56:44 0:49:07 22.0
23 4 Slow Scratch Solo 3861 David Clark 1155 10:32 11:29:40 0:57:40 0:49:56 23.0
24 5 Slow Scratch Solo 3142 Peter Renn 1155 10:32 11:12:22 0:40:22 0:52:25 24.0
25 4 Slow Scratch Enterprise 22557 Glen Cole 1155 10:32 11:12:32 0:40:32 0:52:38 25.0
26 4 Fast Scratch RS 200 238 Alison Baldwin 1057 10:30 11:30:19 1:00:19 0:57:04 26.0
27 1 Slow Scratch Solo 4071 Peter Halliday 1155 10:32 11:16:43 0:44:43 0:58:04 27.0
28 3 Fast Scratch RS 600 646 ? Crawford 920 10:32 11:27:47 0:55:47 1:00:38 28.0
29 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155     DNF   30.0
29 5 Slow Scratch Solo ?? Lorraine ? 1155     DNF   30.0

July - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 10:34 11:12:41 0:38:41 0:44:39 1.0
2 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000 10:32 11:17:33 0:45:33 0:45:33 2.0
3 0 Fast Scratch National 12 3491 Mike Storey 1078 10:32 11:21:17 0:49:17 0:45:43 3.0
4 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088 10:32 11:23:09 0:51:09 0:47:01 4.0
5 1 Slow Scratch Solo 4071 Peter Halliday 1155 10:34 11:14:45 0:40:45 0:47:03 5.0
6 1 Fast Scratch RS 600 710 Carl Mayhew 920 10:32 11:16:10 0:44:10 0:48:00 6.0
7 1 Slow Scratch Solo 5071 Malcolm Barnes 1155 10:34 11:15:49 0:41:49 0:48:16 7.0
8 1 Fast Scratch Laser 166483 Stephen Day 1088 10:32   OOD   7.7
9 2 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler 1088 10:32 11:24:42 0:52:42 0:48:26 8.0
10 3 Fast Scratch Laser/RS200 155892 Clare James 1088 10:32 11:24:47 0:52:47 0:48:31 9.0
11 2 Fast Scratch Laser 168842 John Smith 1088 10:32 11:25:12 0:53:12 0:48:54 10.0
12 1 Slow Scratch Solo 3385 Tom Wilson 1155 10:34 11:16:29 0:42:29 0:49:03 11.0
13 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926 10:32   OOD   11.8
14 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155 10:34 11:17:14 0:43:14 0:49:55 12.0
15 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070 10:32 11:25:36 0:53:36 0:50:06 13.0
16 2 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath 1088 10:32 11:26:58 0:54:58 0:50:31 14.0
17 3 Slow Scratch Solo 338 CJ Cavallari 1155 10:32 11:16:52 0:44:52 0:51:48 15.0
18 4 Slow Scratch Enterprise 22557 Glen Cole 1155 10:34 11:22:03 0:48:03 0:55:28 16.0
19 3 Slow Scratch Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1038 10:34 11:18:02 0:44:02 0:56:34 17.0
20 4 Fast Scratch Laser 164506 Tom Newman 1088 10:32 11:18:33 0:46:33 0:57:03 18.0
21 4 Slow Scratch Solo 3861 David Clark 1155 10:34 11:23:54 0:49:54 0:57:36 19.0
22 4 Fast Scratch Laser 166579 M Young 1088 10:32 11:19:31 0:47:31 0:58:14 20.0
23 5 Fast Scratch RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1057 10:34 11:21:10 0:47:10 0:59:30 21.0
23 0 Fast Scratch Laser 178737 Rob Sumner 1088 10:32   OOD   21.0

August - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 10:34 11:22:05 0:48:05 0:41:38 1.0
2 1 Fast Scratch RS 200 1265 Julie Harrison 1057 10:32 11:16:14 0:44:14 0:41:51 2.0
3 0 Fast Scratch National 12 3491 Mike Storey 1020 10:32 11:15:25 0:43:25 0:42:34 3.0
4 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 972 10:32 11:13:26 0:41:26 0:42:38 4.0
5 2 Fast Scratch Laser 156211 Dave Simpson 1088 10:32 11:18:39 0:46:39 0:42:53 5.0
6 2 Slow Scratch Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 10:34 11:23:52 0:49:52 0:43:10 6.0
7 2 Fast Scratch Laser 168842 John Smith 1088 10:32 11:19:19 0:47:19 0:43:29 7.0
8 2 Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway 1088 10:32 11:19:21 0:47:21 0:43:31 8.0
9 2 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler 1088 10:32 11:19:22 0:47:22 0:43:32 9.0
10 1 Fast Scratch Laser 166483 Stephen Day 1088 10:32 11:19:26 0:47:26 0:43:36 10.0
11 2 Fast Scratch Laser 184318 Terry Mccarthy 1088 10:32 11:20:04 0:48:04 0:44:11 11.0
12 3 Slow Scratch Solo 3365 Frank Beanland 1155     OOD   11.5
13 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155     OOD   12.0
13 3 Slow Scratch Solo 338 CJ Cavallari 1155 10:34 11:25:15 0:51:15 0:44:22 12.0
15 1 Slow Scratch Solo 5071 Malcolm Barnes 1155 10:34 11:25:46 0:51:46 0:44:49 13.0
16 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070     OOD   13.2
17 2 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton 1155 10:34 11:26:05 0:52:05 0:45:06 14.0
18 0 Fast Scratch RS 200 237 Alex Groves 1057 10:32 11:20:42 0:48:42 0:46:04 15.0
19 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926 10:32 11:14:55 0:42:55 0:46:21 16.0
20 2 Slow Scratch Solo 4647 Mike Lipscombe 1155 10:34 11:27:48 0:53:48 0:46:35 17.0
21 4 Slow Scratch Solo 3861 David Clark 1155 10:34 11:29:46 0:55:46 0:48:17 18.0
22 4 Slow Scratch Topper 45266 Caroline Baldwin 1140 10:34 11:30:41 0:56:41 0:49:43 19.0
23 5 Fast Scratch Laser 3000 3318 Clive Charlesworth 1032 10:32 12:00:00 1:28:00 1:25:16 20.0

September - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Fast Scratch Laser 170487 Paul Wright-Anderson 1088 00:04 0:52:52 0:48:52 0:44:55 1.0
2 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 972 00:04 0:48:04 0:44:04 0:45:20 2.0
3 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926 00:04 0:46:01 0:42:01 0:45:22 3.0
4 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:06 0:58:32 0:52:32 0:45:29 4.0
5 0 Fast Scratch National 12 3491 Mike Storey 1020 00:04 0:50:25 0:46:25 0:45:30 5.0
6 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088 00:04 0:53:33 0:49:33 0:45:33 6.0
7 1 Fast Scratch Laser 166483 Stephen Day 1088 00:04 0:54:04 0:50:04 0:46:01 7.0
8 2 Fast Scratch Laser 168842 John Smith 1088 00:04 0:56:11 0:52:11 0:47:58 8.0
9 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155 00:06 0:61:54 0:55:54 0:48:24 9.0
10 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070 00:04 0:56:26 0:52:26 0:49:00 10.0
11 2 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler 1088 00:04 0:59:06 0:55:06 0:50:39 11.0
12 3 Fast Scratch Laser 186193 Quentin Andrews 1088 00:04 0:59:16 0:55:16 0:50:48 12.0
13 5 Fast Scratch RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1175 00:06 0:67:50 1:01:50 0:52:37 13.0
14 4 Fast Scratch Laser 164506 Tom Newman 1088 00:04 0:64:47 1:00:47 0:55:52 14.0
15 5 Fast Scratch Laser Club Laser ? Not recorded 1088 00:04 0:67:27 1:03:27 0:58:19 15.0
16 1 Slow Scratch Solo 3385 Tom Wilson 1155 00:06   OOD   16.0
16 5 Fast Scratch Laser 640 Not recorded 1088 00:04 0:67:36 1:03:36 0:58:27 16.0
18 3 Slow Scratch Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1038 10:30 0:59:31 14:29:31 13:57:41 17.0
18 4 Fast Scratch Scorpion 1627 Chris Smith 1055     OOD   17.0

October - Scratch Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Slow Scratch Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 10:34 11:29:45 0:55:45 0:48:16 1.0
2 1 Fast Scratch RS 200 1265 Julie Harrison 1057 10:30 11:21:40 0:51:40 0:48:53 2.0
3 0 Fast Scratch RS300/RS500 324 Peter Curtis 972 10:32 11:20:24 0:48:24 0:49:48 3.0
4 0 Fast Scratch Laser 195226 Rob Pettit 1088     OOD   3.4
5 2 Slow Scratch Solo 5046 Paul Playle 1155 10:34 11:33:20 0:59:20 0:51:22 4.0
6 2 Slow Scratch Solo 4647 Mike Lipscombe 1155 10:34 11:34:51 1:00:51 0:52:41 5.0
7 2 Fast Scratch Laser 144282 Brian Greenaway 1088 10:32 11:30:22 0:58:22 0:53:39 6.0
8 2 Fast Scratch Laser 140044 Dave Bean 1088 10:32 11:30:55 0:58:55 0:54:09 7.0
9 3 Fast Scratch Laser/RS200 155892 Clare James 1057 10:30 11:27:42 0:57:42 0:54:35 8.0
10 2 Fast Scratch Laser 180441 Tony Butler 1088 10:30 11:30:00 1:00:00 0:55:09 9.0
11 5 Fast Scratch Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1070 10:32 11:31:43 0:59:43 0:55:49 10.0
12 2 Fast Scratch Laser 168115 John Magrath 1088 10:30 11:30:55 1:00:55 0:55:59 11.0
13 2 Fast Scratch RS 200 238 Tessa Groves 1057 10:30 11:30:33 1:00:33 0:57:17 12.0
14 3 Fast Scratch Canoe International 257 Jim Champ 926 10:32 11:29:13 0:57:13 1:01:47 13.0
15 5 Slow Scratch Solo 1802 Richard Barker 1155 10:34 11:22:56 0:48:56 1:03:33 14.0
16 2 Slow Scratch Solo 4173 David Lawton 1155     OOD   14.3
17 4 Slow Scratch Enterprise 22557 Glen Cole 1116 10:34 11:22:25 0:48:25 1:05:05 15.0
18 4 Fast Scratch RS 200 940 Alasdair MacLean 1057 10:30 11:38:58 1:08:58 1:05:15 16.0
19 4 Slow Scratch Topper 45266 Caroline Baldwin 1140 10:34 11:23:36 0:49:36 1:05:16 17.0
20 4 Slow Scratch Topper 44318 George Woolhouse 1295 10:34 11:33:10 0:59:10 1:08:32 18.0
21 3 Slow Scratch Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1057 10:30 11:31:31 1:01:31 1:27:18 19.0
22 2 Fast Scratch Laser Radial 183952 Tom Howard 1111     DNF   22.0
22 5 Fast Scratch Solo 3174 R Page 1155     DNF   22.0
22 5 Fast Scratch Topaz Xenon 5862 Kirstie Johnson 1070     DNF   22.0

April - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 00:06
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:06 1:06:32 1:00:32 0:52:25 1.0
2 2 Fast Personal Laser 140044 Dave Bean 1197 00:04 1:11:41 1:07:41 0:56:33 2.0
3 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088 00:04 1:07:42 1:03:42 0:58:33 3.0
4 1 Fast Personal Laser 167943 John Leheup 1142 00:04 1:11:11 1:07:11 0:58:50 4.0
5 4 Slow Personal Enterprise 22557 Glen Cole 1339 00:06 1:27:26 1:21:26 1:00:49 5.0
6 1 Slow Personal Solo 5071 Malcolm Barnes 1213 00:06 1:26:52 1:20:52 1:06:40 6.0
7 5 Fast Personal Laser 126433 Alicia Cox 1360 00:04 00:50:00 0:46:00 1:07:39 7.0
8 3 Slow Personal Solo 3365 Frank Beanland 1328     DNS   8.0

May - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338     3098 0:38:35 1.0
2 4 Slow Personal Topper 44318 George Woolhouse 1554     3604 0:38:39 2.0
3 4 Slow Personal Topper 45266 Caroline Baldwin 1554     3637 0:39:00 3.0
4 2 Fast Personal Laser 184318 Terry Mccarthy 1197     2942 0:40:58 4.0
5 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271     3166 0:41:31 5.0
6 5 Slow Personal Solo 3142 Peter Renn 1444     3660 0:42:15 6.0
7 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065     2717 0:42:31 7.0
8 2 Fast Personal Laser 168842 John Smith 1197     3061 0:42:37 8.0
9 2 Fast Personal Laser 144282 Brian Greenaway 1197     3066 0:42:41 9.0
10 5 Slow Personal Solo 2713 Unknown 1444     3705 0:42:46 10.0
11 2 Slow Personal Solo 4173 David Lawton 1271     3297 0:43:14 11.0
12 2 Fast Personal Laser 168115 John Magrath 1197     3116 0:43:23 12.0
13 1 Fast Personal Laser 167943 John Leheup 1142     2990 0:43:38 13.0
14 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155     3033 0:43:46 14.0
15 4 Slow Personal Solo 3861 David Clark 1386     3689 0:44:22 15.0
16 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088     2912 0:44:36 16.0
17 3 Slow Personal RS Feva Xl 1518 James Curtis 1380     3702 0:44:43 17.0
18 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000     2686 0:44:46 18.0
19 5 Fast Personal RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1057     4187 1:06:01 19.0
20 4 Slow Personal Enterprise 22557 Glen Cole 1339     DNS   21.0
20 1 Slow Personal Solo 3385 Tom Wilson 1213     DNF   21.0

June - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4 Slow Personal Topper 44318 George Woolhouse 1554 10:32 11:11:02 0:39:02 0:37:41 1.0
2 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338 10:30 11:20:57 0:50:57 0:38:05 2.0
3 4 Slow Personal Solo 2701 David Thorpe 1386 10:32 11:26:16 0:54:16 0:39:09 3.0
4 2 Fast Personal Laser 144282 Brian Greenaway 1197 10:30 11:17:08 0:47:08 0:39:23 4.0
5 2 Fast Personal Laser 180441 Tony Butler 1197 10:30 11:17:12 0:47:12 0:39:26 5.0
6 3 Fast Personal Laser 151292 Dan Hemmant 1251 10:30 11:19:38 0:49:38 0:39:40 6.0
7 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065 10:30 11:12:34 0:42:34 0:39:58 7.0
8 3 Fast Personal Laser 141102 Roger Stafford 1251 10:30 11:20:04 0:50:04 0:40:01 8.0
9 3 Slow Personal Solo 3365 Frank Beanland 1328 10:32 11:25:31 0:53:31 0:40:18 9.0
10 3 Fast Personal Laser 154736 Dave Baldwin 1251 10:30 11:20:46 0:50:46 0:40:35 10.0
11 2 Fast Personal Laser 168842 John Smith 1197 10:30 11:18:59 0:48:59 0:40:55 11.0
12 3 Slow Personal RS Feva Xl 1518 James Curtis 1380 10:32 11:28:59 0:56:59 0:41:18 12.0
13 2 Slow Personal Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1271 10:32 11:24:31 0:52:31 0:41:19 13.0
14 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000 10:30 11:11:24 0:41:24 0:41:24 14.0
15 4 Slow Personal Solo 3861 David Clark 1386 10:32 11:29:40 0:57:40 0:41:36 15.0
16 2 Fast Personal Laser 168115 John Magrath 1197 10:30 11:19:53 0:49:53 0:41:40 16.0
17 5 Slow Personal Solo 3142 Peter Renn 1444 10:32 11:12:22 0:40:22 0:41:56 17.0
18 0 Fast Personal National 12 3491 Mike Storey 1078 10:30 11:15:15 0:45:15 0:41:59 18.0
19 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088 10:30 11:15:44 0:45:44 0:42:02 19.0
20 1 Fast Personal Laser 166483 Stephen Day 1142 10:30 11:18:04 0:48:04 0:42:05 20.0
21 2 Slow Personal Solo 4173 David Lawton 1271 10:32 11:26:40 0:54:40 0:43:01 21.0
22 4 Slow Personal Enterprise 22557 Glen Cole 1386 10:32 11:12:32 0:40:32 0:43:52 22.0
23 2 Fast Personal Laser 184318 Terry Mccarthy 1186 10:30 11:22:17 0:52:17 0:44:05 23.0
24 3 Slow Personal Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1380 10:32 11:13:01 0:41:01 0:44:35 24.0
25 2 Slow Personal Solo 4647 Mike Lipscombe 1271 10:32 11:28:44 0:56:44 0:44:38 25.0
26 4 Fast Personal RS 200 238 Alison Baldwin 1268 10:30 11:30:19 1:00:19 0:47:34 26.0
27 3 Fast Personal RS 600 646 ? Crawford 1058 10:32 11:27:47 0:55:47 0:52:44 27.0
28 1 Slow Personal Solo 4071 Peter Halliday 1213 10:32 11:16:43 0:44:43 0:55:18 28.0
29 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271     DNF   30.0
29 5 Slow Personal Solo 3??? Lorraine ? 1444     DNF   30.0

July - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338 10:32 11:25:36 0:53:36 0:40:04 1.0
2 3 Fast Personal Laser/RS200 155892 Clare James 1251 10:32 11:24:47 0:52:47 0:42:12 2.0
3 2 Fast Personal Laser 180441 Tony Butler 1197 10:32 11:24:42 0:52:42 0:44:02 3.0
4 2 Fast Personal Laser 168842 John Smith 1197 10:32 11:25:12 0:53:12 0:44:27 4.0
5 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 10:34 11:12:41 0:38:41 0:44:39 5.0
6 1 Slow Personal Solo 4071 Peter Halliday 1213 10:34 11:14:45 0:40:45 0:44:48 6.0
7 3 Slow Personal Solo 338 CJ Cavallari 1328 10:32 11:16:52 0:44:52 0:45:03 7.0
8 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065 10:32   OOD   7.6
9 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271 10:34 11:17:14 0:43:14 0:45:21 8.0
10 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 1000 10:32 11:17:33 0:45:33 0:45:33 9.0
11 0 Fast Personal National 12 3491 Mike Storey 1078 10:32 11:21:17 0:49:17 0:45:43 10.0
12 2 Fast Personal Laser 168115 John Magrath 1197 10:32 11:26:58 0:54:58 0:45:55 11.0
13 1 Slow Personal Solo 5071 Malcolm Barnes 1213 10:34 11:15:49 0:41:49 0:45:58 12.0
14 1 Fast Personal Laser 166483 Stephen Day 1142 10:32   OOD   12.3
15 4 Slow Personal Enterprise 22557 Glen Cole 1386 10:34 11:22:03 0:48:03 0:46:13 13.0
16 1 Slow Personal Solo 3385 Tom Wilson 1213 10:34 11:16:29 0:42:29 0:46:42 14.0
17 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088 10:32 11:23:09 0:51:09 0:47:01 15.0
18 4 Fast Personal Laser 164506 Tom Newman 1306 10:32 11:18:33 0:46:33 0:47:31 16.0
19 1 Fast Personal RS 600 710 Carl Mayhew 929 10:32 11:16:10 0:44:10 0:47:33 17.0
20 4 Slow Personal Solo 3861 David Clark 1386 10:34 11:23:54 0:49:54 0:48:00 18.0
21 3 Slow Personal Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1194 10:34 11:18:02 0:44:02 0:49:10 19.0
22 4 Fast Personal Laser 166579 M Young 1132 10:32 11:19:31 0:47:31 0:55:58 20.0
23 5 Fast Personal RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1057 10:34 11:21:10 0:47:10 0:59:30 21.0
23 0 Fast Personal Laser 178737 Rob Sumner 1088 10:32   OOD   21.0

August - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3 Slow Personal Solo 338 CJ Cavallari 1328 10:34 11:25:15 0:51:15 0:38:36 1.0
2 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338     OOD   1.2
3 2 Slow Personal Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1271 10:34 11:23:52 0:49:52 0:39:14 2.0
4 2 Fast Personal Laser 168842 John Smith 1197 10:32 11:19:19 0:47:19 0:39:32 3.0
5 2 Fast Personal Laser 144282 Brian Greenaway 1197 10:32 11:19:21 0:47:21 0:39:33 4.0
6 2 Fast Personal Laser 180441 Tony Butler 1197 10:32 11:19:22 0:47:22 0:39:34 5.0
7 2 Fast Personal Laser 184318 Terry Mccarthy 1197 10:32 11:20:04 0:48:04 0:40:09 6.0
8 4 Slow Personal Solo 3861 David Clark 1386 10:34 11:29:46 0:55:46 0:40:14 7.0
9 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065 10:32 11:14:55 0:42:55 0:40:18 8.0
10 3 Slow Personal Solo 3365 Frank Beanland 1328     OOD   8.5
11 2 Slow Personal Solo 4173 David Lawton 1271 10:34 11:26:05 0:52:05 0:40:59 9.0
12 1 Fast Personal RS 200 1265 Julie Harrison 1068 10:32 11:16:14 0:44:14 0:41:25 10.0
13 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271     OOD   10.2
14 4 Slow Personal Topper 45266 Caroline Baldwin 1368 10:34 11:30:41 0:56:41 0:41:26 11.0
15 1 Fast Personal Laser 166483 Stephen Day 1142 10:32 11:19:26 0:47:26 0:41:32 12.0
16 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 10:34 11:22:05 0:48:05 0:41:38 13.0
17 2 Fast Personal Laser 156211 Dave Simpson 1110 10:32 11:18:39 0:46:39 0:42:02 14.0
18 2 Slow Personal Solo 4647 Mike Lipscombe 1271 10:34 11:27:48 0:53:48 0:42:20 15.0
19 0 Fast Personal National 12 3491 Mike Storey 1020 10:32 11:15:25 0:43:25 0:42:34 16.0
20 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 972 10:32 11:13:26 0:41:26 0:42:38 17.0
21 1 Slow Personal Solo 5071 Malcolm Barnes 1213 10:34 11:25:46 0:51:46 0:42:41 18.0
22 0 Fast Personal RS 200 237 Alex Groves 1057 10:32 11:20:42 0:48:42 0:46:04 19.0
23 5 Fast Personal Laser 3000 3318 Clive Charlesworth 1084 10:32 12:00:00 1:28:00 1:21:11 20.0

September - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338 00:04 0:56:26 0:52:26 0:39:11 1.0
2 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065 00:04 0:46:01 0:42:01 0:39:27 2.0
3 5 Fast Personal RS 200/Topaz Magno 236 Andy Collison 1469 00:06 0:67:50 1:01:50 0:42:06 3.0
4 2 Fast Personal Laser 168842 John Smith 1197 00:04 0:56:11 0:52:11 0:43:36 4.0
5 1 Fast Personal Laser 166483 Stephen Day 1142 00:04 0:54:04 0:50:04 0:43:50 5.0
6 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271 00:06 0:61:54 0:55:54 0:43:59 6.0
7 3 Fast Personal Laser 186193 Quentin Andrews 1251 00:04 0:59:16 0:55:16 0:44:11 7.0
8 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 972 00:04 0:48:04 0:44:04 0:45:20 8.0
9 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:06 0:58:32 0:52:32 0:45:29 9.0
10 0 Fast Personal National 12 3491 Mike Storey 1020 00:04 0:50:25 0:46:25 0:45:30 10.0
11 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088 00:04 0:53:33 0:49:33 0:45:33 11.0
12 2 Fast Personal Laser 180441 Tony Butler 1197 00:04 0:59:06 0:55:06 0:46:02 12.0
13 4 Fast Personal Laser 164506 Tom Newman 1306 00:04 0:64:47 1:00:47 0:46:32 13.0
14 3 Slow Personal Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1194 10:30 0:59:31 14:29:31 12:08:14 14.0
15 1 Slow Personal Solo 3385 Tom Wilson 1213 00:06   OOD   17.5

October - Personal Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:30
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:34
Rank Band Start Fleet Class Sail No Helm Name Std PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Fast Personal Topaz Xenon 4804 Ian Hamilton 1338 10:32 11:31:43 0:59:43 0:44:38 1.0
2 2 Slow Personal Solo 5046 Paul Playle 1271 10:34 11:33:20 0:59:20 0:46:41 2.0
3 3 Fast Personal Laser/RS200 155892 Clare James 1216 10:30 11:27:42 0:57:42 0:47:27 3.0
4 2 Slow Personal Solo 4647 Mike Lipscombe 1271 10:34 11:34:51 1:00:51 0:47:53 4.0
5 0 Slow Personal Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 10:34 11:29:45 0:55:45 0:48:16 5.0
6 1 Fast Personal RS 200 1265 Julie Harrison 1068 10:30 11:21:40 0:51:40 0:48:23 6.0
7 2 Fast Personal Laser 144282 Brian Greenaway 1197 10:32 11:30:22 0:58:22 0:48:46 7.0
8 2 Fast Personal Laser 140044 Dave Bean 1197 10:32 11:30:55 0:58:55 0:49:13 8.0
9 0 Fast Personal RS300/RS500 324 Peter Curtis 972 10:32 11:20:24 0:48:24 0:49:48 9.0
10 2 Fast Personal Laser 180441 Tony Butler 1197 10:30 11:30:00 1:00:00 0:50:08 10.0
11 2 Fast Personal Laser 168115 John Magrath 1197 10:30 11:30:55 1:00:55 0:50:53 11.0
12 2 Fast Personal RS 200 238 Tessa Groves 1163 10:30 11:30:33 1:00:33 0:52:04 12.0
13 0 Fast Personal Laser 195226 Rob Pettit 1088     OOD   12.8
14 4 Fast Personal RS 200 940 Alasdair MacLean 1294 10:30 11:38:58 1:08:58 0:53:18 13.0
15 2 Slow Personal Solo 4173 David Lawton 1271     OOD   13.7
16 3 Fast Personal Canoe International 257 Jim Champ 1065 10:32 11:29:13 0:57:13 0:53:43 14.0
17 4 Slow Personal Enterprise 22557 Glen Cole 1339 10:34 11:22:25 0:48:25 0:54:14 15.0
18 4 Slow Personal Topper 45266 Caroline Baldwin 1368 10:34 11:23:36 0:49:36 0:54:23 16.0
19 4 Slow Personal Topper 44318 George Woolhouse 1554 10:34 11:33:10 0:59:10 0:57:07 17.0
20 3 Slow Personal Topaz Uno/RS Vareo/RS200 1599 Nick Marley 1216 10:30 11:31:31 1:01:31 1:15:53 18.0
21 5 Slow Personal Solo 1802 Richard Barker 144 10:34 11:22:56 0:48:56 8:29:43 19.0
22 2 Fast Personal Laser Radial 183952 Tom Howard 1222     DNF   22.0
22 5 Fast Personal Solo 3174 R Page 1444     DNF   22.0
22 5 Fast Personal Topaz Xenon 5862 Kirstie Johnson 1338     DNF   22.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com