event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series 2009

Island Barn Reservoir Sailing Club

Results to Date

Scratch Fleet

Sailed:16, Discards:8, To count:8, Ratings:PY, Entries:43, Scoring system:Appendix A
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 Total Nett
1st 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 (2.0) (4.0) (44.0 DNC) 2.0 OOD (3.0) 1.0 (44.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 OOD 200.0 12.0
2nd 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 1.0 1.0 2.0 (5.0) (5.0) (5.0) (3.3 OOD) 2.0 (6.0) 2.0 (7.0) 1.0 (5.0) 3.0 (44.0 DNC) 1.0 93.3 13.0
3rd 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 3.4 OOD 3.0 (8.0) (7.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 3.4 OOD 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 297.8 18.8
4th 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 (44.0 DNC) 2.0 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 1.0 1.0 3.4 OOD 4.0 379.4 27.4
5th 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 (16.0) (11.0) 6.4 OOD 2.0 (44.0 DNC) (9.0) 1.0 (44.0 DNC) (10.0) 4.5 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.4 OOD 2.0 2.0 252.3 30.3
6th 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 4.0 (7.0) 1.0 1.0 5.4 OOD 6.0 (44.0 DNC) 6.0 (8.0) (44.0 DNC) 4.0 (12.0 DNS) 5.4 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 279.8 32.8
7th 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 5.5 OOD (44.0 DNC) (6.0) 3.0 4.0 (8.0) 3.0 (7.0) 4.0 5.5 OOD (9.0) 6.0 2.0 (9.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 204.0 33.0
8th 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 (13.0) 7.8 OOD (13.0) (10.0) (44.0 DNC) 4.0 (8.0) 5.0 5.0 7.0 (11.0) 3.0 7.0 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 232.8 45.8
9th 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (10.0) 6.0 7.8 OOD (11.0) 7.0 (8.0) (12.0) 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 8.0 269.8 52.8
10th 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 (18.0) (17.0) (9.6 OOD) (11.0) 7.0 (12.0) 6.0 4.0 (9.0) 9.0 (12.0) 7.0 8.0 5.0 8.0 (11.0) 153.6 54.0
11th 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 9.0 6.0 6.8 OOD (44.0 DNC) 8.0 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.8 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 6.8 OOD (44.0 DNC) 406.4 54.4
12th 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 (12.0) 5.0 12.0 9.0 (44.0 DNC) 8.3 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 5.0 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 382.3 62.3
13th 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) 2.0 3.4 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 4.5 (44.0 DNC) 2.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 419.9 67.9
14th 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 (44.0 DNC) (13.0) 9.0 (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) 5.0 10.0 9.3 OOD (11.0) 8.0 (44.0 DNC) 9.0 9.3 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 356.6 68.6
15th 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 (14.0) (14.0) (16.0) (10.8 OOD) 10.0 10.0 10.0 (44.0 DNC) (11.0) 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 8.0 7.0 9.0 271.8 74.0
16th 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 15.0 12.0 12.0 (28.0 DNF) 14.4 OOD (44.0 DNC) (21.0 DNF) (44.0 DNC) 15.0 14.4 ood (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 7.0 407.8 94.8
17th 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 13.0 16.0 12.1 OOD (44.0 DNC) 13.0 (44.0 DNC) 18.0 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 5.5 448.6 96.6
18th 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (16.0) (22.0) 12.0 (15.0 DNF) (44.0 DNC) 13.8 OOD 13.8 OOD 10.0 14.0 13.0 9.0 13.0 371.6 98.6
19th 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 (44.0 DNC) (14.1 OOD) (17.0) 13.0 11.0 13.0 (15.0) 11.0 (21.0 DNF) 13.0 13.0 14.1 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 345.2 102.1
20th 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (19.0) 16.0 12.0 15.0 15.0 (44.0 DNC) 14.1 ood 13.0 11.0 (44.0 DNC) 12.0 435.1 108.1
21st 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 11.0 (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 44.0 DNC 4.6 OOD 44.0 DNC 3.0 3.0 467.6 115.6
22nd 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 8.0 (44.0 DNC) 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 44.0 DNC 4.7 OOD 44.0 DNC 4.0 5.5 468.2 116.2
23rd 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 15.0 18.0 14.0 (44.0 DNC) 14.0 20.0 13.0 16.4 OOD 21.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 483.4 131.4
24th 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088 10.0 12.0 (44.0 DNC) 4.0 7.4 OOD 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 484.4 132.4
25th 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 17.0 23.0 17.0 13.0 RDG 16.6 OOD 16.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 DNF (44.0 DNC) 484.6 132.6
26th 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 17.0 14.0 13.2 OOD (44.0 DNC) 14.0 14.0 9.0 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 488.2 136.2
27th 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 921 (44.0 DNC) 14.8 OOD (44.0 DNC) 14.0 15.0 21.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 17.0 (44.0 DNC) 12.0 (44.0 DNC) 10.0 44.0 DNC 499.8 147.8
28th 1 Scratch Laser Laser Club Matt Stiles 1088 3.0 10.0 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 6.8 OOD 517.8 165.8
29th 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1018 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 9.0 14.0 12.0 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 528.0 176.0
30th 2 Scratch Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1155 17.0 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.3 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 545.3 193.3
31st 2 Scratch Fast RS 400 686 Paul Armitage 946 7.0 8.0 (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) 15.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 566.0 214.0
32nd 2 Scratch Laser Laser 121982 P Hughes 1088 (44.0 DNC) 15.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 18.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 44.0 DNC 44.0 DNC 10.0 44.0 DNC 44.0 DNC 587.0 235.0
33rd 2 Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday 1155 17.3 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 18.0 DNS 6.0 28.0 DNS (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 597.3 245.3
34th 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1018 19.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 28.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) 21.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 640.0 288.0
35th 5 Scratch Slow Solo 3142 Grahame Stevens 1155 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 12.0 14.0 DNF 44.0 DNC 642.0 290.0
36th 3 Scratch Slow Solo 4252 Glen Cole 1155 (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) 16.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 648.0 296.0
37th 4 Scratch Slow Solo 2713 D Shewan 1155 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 15.0 (44.0 DNC) 28.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 659.0 307.0
38th 1 Scratch Fast Scorpion 1903 Andy Groves 1056 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 665.0 313.0
39th 0 Scratch Slow Graduate 2771 Graham Hughes 1140 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 666.0 314.0
40th 0 Scratch Fast RS 200 1237 Ben Palmer 1059 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 671.0 319.0
41st 4 Scratch Laser Laser 130542 Martin Yates 1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 15.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 675.0 323.0
42nd 5 Scratch Laser Laser 126433 Dave Stuart 1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 18.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 678.0 326.0
43rd 4 Scratch Slow Solo 2052 Andrew Ford 1155 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 21.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 681.0 329.0

Personal Fleet

Sailed:16, Discards:8, To count:8, Ratings:PY, Entries:43, Scoring system:Appendix A
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 Total Nett
1st 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (8.0) 2.0 5.5 OOD 6.0 (8.0) 2.0 (9.0) 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 3.0 (8.0) 8.0 241.5 32.5
2nd 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 4.0 (11.0) 1.0 1.0 6.2 OOD (10.0) (44.0 DNC) 4.0 8.0 (44.0 DNC) 5.0 (12.0 DNS) 6.2 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 288.4 35.4
3rd 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 (15.0) (10.0) 7.9 OOD (12.0) 4.0 (9.0) 6.0 1.0 5.0 3.0 (12.0) 5.0 (8.0) 4.0 (11.0) (13.0) 125.9 35.9
4th 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 6.6 OOD (44.0 DNC) 5.0 4.0 1.0 (15.0) (7.0) 5.0 2.0 6.6 OOD (13.0) 6.0 (7.0) (8.0) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 218.2 36.2
5th 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 (18.0) (13.0) 8.0 OOD 3.0 (44.0 DNC) (16.0) 2.0 (44.0 DNC) (11.0) 4.0 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 OOD 3.0 2.0 272.0 38.0
6th 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 9.0 (12.0) 7.0 10.0 (44.0 DNC) 5.6 ood 1.0 1.0 (44.0 DNC) 4.0 358.6 38.6
7th 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 2.0 5.6 OOD (44.0 DNC) 1.0 (44.0 DNC) 18.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 1.0 396.6 44.6
8th 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 5.0 2.0 10.0 10.0 (44.0 DNC) 6.9 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 3.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (12.0) 369.9 49.9
9th 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 (17.0) 9.8 OOD (17.0) (14.0) (44.0 DNC) 4.0 (14.0) 3.0 6.0 7.0 (14.0) 4.0 10.0 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 258.8 50.8
10th 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 (44.0 DNC) 6.0 (9.0) (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) 5.0 (10.0) 7.5 OOD 8.0 7.0 (44.0 DNC) 9.0 7.5 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 339.0 56.0
11th 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (13.0) (22.5) 1.0 (15.0 DNF) (44.0 DNC) 9.8 OOD 9.8 OOD 10.0 6.0 13.0 1.0 7.0 328.1 57.6
12th 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 7.0 7.0 (16.0) 9.1 OOD 8.0 8.0 (12.0) (44.0 DNC) (10.0) 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (11.0) 5.0 (10.0) 10.0 250.1 59.1
13th 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 (11.0) (16.0) (44.0 DNC) 9.1 OOD (10.0) (12.0) (44.0 DNC) 9.0 4.0 6.0 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 7.0 9.1 OOD 285.2 60.2
14th 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 10.0 5.0 4.0 (13.0) (15.0) (18.0) 10.7 OOD 8.0 (12.5) (12.0) (15.0) 7.0 (14.0) 11.0 (44.0 DNC) 5.0 204.2 60.7
15th 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 5.0 11.0 (28.0 DNF) 11.5 OOD (44.0 DNC) (21.0 DNF) (44.0 DNC) 11.0 11.5 ood (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 3.0 379.0 66.0
16th 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 10.0 3.7 OOD (44.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 421.7 69.7
17th 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 (44.0 DNC) 11.8 OOD (15.0) 9.0 9.0 5.0 (15.0) 11.0 (21.0 DNF) 9.0 10.0 11.8 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (14.0) 317.6 76.6
18th 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 1.0 9.0 7.0 (44.0 DNC) 12.0 14.0 4.0 9.7 OOD 21.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 429.7 77.7
19th 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 (44.0 DNC) 12.0 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 12.0 9.0 10.4 OOD 11.0 435.4 83.4
20th 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 11.8 OOD (15.0) 14.0 (15.0) 3.0 13.0 13.0 7.0 11.8 OOD 14.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 381.6 87.6
21st 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.0 (44.0 DNC) 5.0 9.3 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 15.0 (44.0 DNC) 8.0 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 461.3 109.3
22nd 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1105 (44.0 DNC) 10.5 OOD (44.0 DNC) 7.0 14.0 19.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) 4.0 44.0 DNC 469.5 117.5
23rd 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 9.0 (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 44.0 DNC 5.8 OOD 44.0 DNC 6.0 9.0 474.8 122.8
24th 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 12.0 (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 44.0 DNC 5.8 OOD 44.0 DNC 5.0 6.0 474.8 122.8
25th 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 17.0 22.5 17.0 13.0 RDG 16.5 OOD 16.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 DNF (44.0 DNC) 484.0 132.0
26th 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19.0 18.0 17.2 OOD (44.0 DNC) 16.0 21.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 17.2 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.0 17.2 OOD (44.0 DNC) 489.6 137.6
27th 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132 16.0 17.0 (44.0 DNC) 8.0 11.8 OOD 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 510.8 158.8
28th 2 Personal Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1120 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 6.0 15.0 13.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 522.0 170.0
29th 2 Personal Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1271 8.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.5 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 526.5 174.5
30th 1 Personal Laser Laser Club Matt Stiles 1132 3.0 14.0 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.5 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 10.6 OOD 537.1 185.1
31st 2 Personal Fast RS 400 686 Paul Armitage 1041 2.0 3.0 (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) 17.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 556.0 204.0
32nd 2 Personal Laser Laser 121982 P Hughes 1186 (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 20.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 17.0 44.0 DNC 44.0 DNC 6.0 44.0 DNC 44.0 DNC 579.0 227.0
33rd 2 Personal Slow Solo 4071 Peter Halliday 1271 16.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) 18.0 DNS 2.0 28.0 DNS (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 592.0 240.0
34th 3 Personal Slow Solo 4252 Glen Cole 1328 (44.0 DNC) 1.0 (44.0 DNC) 1.0 OOD (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 618.0 266.0
35th 5 Personal Slow Solo 3142 Grahame Stevens 1444 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 2.0 14.0 DNF 44.0 DNC 632.0 280.0
36th 2 Personal Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1120 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 28.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) 21.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 634.0 282.0
37th 4 Personal Slow Solo 2713 D Shewan 1386 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (44.0 DNC) 28.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 655.0 303.0
38th 1 Personal Fast Scorpion 1903 Andy Groves 1109 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 666.0 314.0
39th 0 Personal Slow Graduate 2771 Graham Hughes 1167 14.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 674.0 322.0
40th 4 Personal Laser Laser 130542 Martin Yates 1294 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 15.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 675.0 323.0
41st 0 Personal Fast RS 200 1237 Ben Palmer 1059 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 676.0 324.0
42nd 5 Personal Laser Laser 126433 Dave Stuart 1348 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 18.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 678.0 326.0
43rd 4 Personal Slow Solo 2052 Andrew Ford 1386 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 21.0 DNF 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 681.0 329.0

R1 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201503 0:41:03 3 0:43:24 946 1.0
2 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 201815 0:50:15 3 0:43:30 1158.015 2.0
3 1 Scratch Laser Laser Club Matt Stiles 1088 19:30 201733 0:47:33 3 0:43:42 1095.793 3.0
4 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34   OOD 3     3.4
5 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28 201908 0:51:08 3 0:44:16 1178.371 4.0
6 1 Scratch Fast Scorpion 1903 Andy Groves 1056 19:34 202104 0:47:04 3 0:44:34 1084.654 5.0
7 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066     OOD       5.5
8 0 Scratch Slow Graduate 2771 Graham Hughes 1140 19:28 201858 0:50:58 3 0:44:42 1174.53 6.0
9 2 Scratch Fast RS 400 686 Paul Armitage 946 19:34 201619 0:42:19 3 0:44:44 975.19 7.0
10 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 19:28 202030 0:52:30 3 0:45:27 1209.866 8.0
11 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19:30 201933 0:49:33 3 0:45:33 1141.883 9.0
12 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088 19:30 201941 0:49:41 3 0:45:40 1144.956 10.0
13 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 19:28 202055 0:52:55 3 0:45:49 1219.468 11.0
14 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 202009 0:50:09 3 0:46:06 1155.71 12.0
15 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 202044 0:46:44 3 0:46:08 1076.973 13.0
16 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 202034 0:50:34 3 0:46:29 1165.312 14.0
17 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 19:34 201712 0:43:12 3 0:46:39 995.547 15.0
18 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 202207 0:54:07 3 0:46:51 1247.122 16.0
19 2 Scratch Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1155 19:28 202218 0:54:18 3 0:47:01 1251.347 17.0
20 2 Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday 1155 19:28   OOD 3     17.3
21 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 202157 0:51:57 3 0:47:45 1197.191 18.0
22 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1018 19:34 202252 0:48:52 3 0:48:00 1126.136 19.0

R2 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:00:06
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:00:02
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:00:00
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 00:06 003900 0:33:00   0:34:53 946 1.0
2 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 00:02 004126 0:39:26   0:36:15 1130.422 2.0
3 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 00:06 004253 0:36:53   0:36:53 1057.322 3.0
4 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:00 004243 0:42:43   0:36:59 1224.544 4.0
5 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 00:02 004254 0:40:54   0:37:36 1172.467 5.0
6 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 00:02 004316 0:41:16   0:37:56 1182.978 6.0
7 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 00:00 004355 0:43:55   0:38:01 1258.944 7.0
8 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013     OOD       7.8
9 2 Scratch Fast RS 400 686 Paul Armitage 946 00:06 004207 0:36:07   0:38:11 1035.344 8.0
10 2 Scratch Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1155 00:00 004408 0:44:08   0:38:13 1265.156 9.0
11 1 Scratch Laser Laser Club Matt Stiles 1088 00:02 004336 0:41:36   0:38:14 1192.533 10.0
12 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 00:00 004416 0:44:16   0:38:20 1268.978 11.0
13 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088 00:02 004354 0:41:54   0:38:31 1201.133 12.0
14 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 00:02 004356 0:41:56   0:38:33 1202.089 13.0
15 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 00:02 004405 0:42:05   0:38:41 1206.389 14.0
16 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34   OOD       14.1
17 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 921 19:34   OOD       14.8
18 2 Scratch Laser Laser 121982 P Hughes 1088 00:02 004407 0:42:07   0:38:43 1207.344 15.0
19 3 Scratch Slow Solo 4252 Glen Cole 1155 00:00 004448 0:44:48   0:38:47 1284.267 16.0
20 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 00:02 004414 0:42:14   0:38:49 1210.689 17.0
21 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 00:06 004530 0:39:30   0:42:39 1132.333 18.0

R3 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28 201508 0:47:08   0:40:48 1155 1.0
2 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201323 0:39:23   0:41:38 965.087 2.0
3 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 19:28 201715 0:49:15   0:42:38 1206.869 3.0
4 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 19:28 201808 0:50:08   0:43:24 1228.515 4.0
5 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 201716 0:47:16   0:43:27 1158.267 5.0
6 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 201556 0:47:56   0:44:58 1174.604 6.0
7 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28   OOD       6.4
8 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19:30   OOD       6.8
9 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 201945 0:49:45   0:45:44 1219.121 7.0
10 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 202107 0:47:07   0:47:07 1154.592 8.0
11 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 19:30 202200 0:52:00   0:47:48 1274.257 9.0
12 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30   OOD       9.6
13 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 202502 0:51:02   0:48:11 1250.569 10.0
14 1 Scratch Laser Laser Club Matt Stiles 1088 19:30 202311 0:53:11   0:48:53 1303.255 11.0
15 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 202333 0:53:33   0:49:13 1312.24 12.0
16 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 202646 0:52:46   0:52:05 1293.045 13.0
17 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 19:34 202223 0:48:23   0:52:15 1185.631 14.0
18 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056 19:34 202919 0:55:19   0:52:23 1355.532 15.0
19 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 202714 0:57:14   0:52:36 1402.5 16.0
20 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 202346 0:49:46   0:53:45 1219.53 17.0

R4 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28 203455 1:06:55 4 0:57:56 1155 1.0
2 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155     OOD       2.0
2 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 203649 1:08:49 4 0:59:35 1187.795 2.0
4 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 203132 1:03:32 4 0:59:36 1096.603 3.0
5 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088 19:30 203547 1:05:47 4 1:00:28 1135.438 4.0
6 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 1088 19:30 203556 1:05:56 4 1:00:36 1138.027 5.0
7 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 203839 1:04:39 4 1:01:03 1115.877 6.0
8 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 203537 1:01:37 4 1:01:37 1063.521 7.0
9 2 Scratch Fast RS 400 686 Paul Armitage 946 19:34 203325 0:59:25 4 1:02:48 1025.548 8.0
10 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 203921 1:09:21 4 1:03:44 1197 9.0
11 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 203913 1:05:13 4 1:04:23 1125.658 10.0
12 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088     OOD       10.8
13 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 204009 1:10:09 4 1:04:29 1210.808 11.0
14 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056 19:34 202543 0:51:43 3 1:05:18 1190.192 12.0
15 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 203433 1:00:33 4 1:05:23 1045.11 13.0
16 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 921 19:34 203725 1:03:25 4 1:08:51 1094.589 14.0
17 4 Scratch Slow Solo 2713 D Shewan 1155 19:28 202915 1:01:15 3 1:10:42 1409.589 15.0
18 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030 19:34 204743 1:13:43 2 2:23:08 2544.74 16.0
18 3 Scratch Slow Solo 4252 Glen Cole 1155     OOD       16.0
20 2 Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday 1155     DNS       18.0

R5 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:00:10
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:00:06
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:00:04
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 00:10 006237 0:52:37 5 0:52:37 1000 1.0
2 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 00:06 006356 0:57:56 5 0:53:15 1101.045 2.0
3 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:04 006625 1:02:25 5 0:54:02 1186.253 3.0
4 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 00:04 006159 0:57:59 5 0:54:24 1101.996 4.0
5 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 00:10 006353 0:53:53 5 0:56:58 1024.073 5.0
6 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155     OOD       5.4
7 2 Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday 1155 00:04 006954 1:05:54 5 0:57:03 1252.455 6.0
8 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 00:06 006826 1:02:26 5 0:57:23 1186.57 7.0
9 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088     OOD       7.4
10 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059     OOD       7.8
11 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 00:06 006919 1:03:19 5 0:58:12 1203.358 8.0
12 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 00:06 006924 1:03:24 5 0:58:16 1204.941 9.0
13 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 00:06 006934 1:03:34 5 0:58:26 1208.109 10.0
14 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 00:10 006555 0:55:55 5 1:00:23 1062.718 11.0
15 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056 00:10 006233 0:52:33 4 1:02:12 1248.416 12.0
16 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 00:04 007020 1:06:20 4 1:04:17 1575.863 13.0
17 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 00:10 005924 0:49:24 4 1:06:41 1173.583 14.0
18 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 921 00:10 005958 0:49:58 4 1:07:49 1187.045 15.0
19 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 00:04 006612 1:02:12 4 1:09:40 1477.669 16.0
20 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030 00:10 005627 0:46:27 3 1:15:10 1471.334 17.0

R6 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 202752 0:59:52   0:51:50 1155 1.0
2 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 202605 0:52:05   0:52:05 1004.837 2.0
3 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088 19:30 202729 0:57:29   0:52:50 1109.019 3.0
4 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088     OOD       3.4
5 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 202745 0:53:45   0:53:04 1036.992 4.0
6 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 202438 0:50:38   0:53:31 976.862 5.0
7 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28 203034 1:02:34   0:54:10 1207.091 6.0
8 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19:30 202908 0:59:08   0:54:21 1140.852 7.0
9 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 202644 0:58:44   0:55:06 1133.135 8.0
10 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088     OOD       8.3
11 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 203145 1:03:45   0:55:12 1229.921 9.0
12 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 203028 1:00:28   0:55:35 1166.576 10.0
13 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 203258 0:58:58   0:55:41 1137.636 11.0
14 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 203039 1:00:39   0:55:45 1170.113 12.0
15 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 202637 0:52:37   0:56:49 1015.127 13.0
16 2 Scratch Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1155 19:28 203345 1:05:45   0:56:56 1268.506 14.0
17 2 Scratch Fast RS 400 686 Paul Armitage 946 19:34 202850 0:54:50   0:57:58 1057.893 15.0
18 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 19:28 204313 1:15:13   0:58:18 1451.146 16.0
19 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:30 203412 1:04:12   0:59:00 1238.602 17.0
20 2 Scratch Laser Laser 121982 P Hughes 1088 19:30 203424 1:04:24   0:59:11 1242.461 18.0
21 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28 204133 1:13:33   1:00:41 1418.991 19.0
22 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 19:34 203158 0:57:58   1:02:36 1118.344 20.0
23 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 921 19:34 203349 0:59:49   1:04:57 1154.035 21.0
24 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28 210308 1:35:08   1:25:15 1835.395 22.0
25 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030 19:34 210150 1:27:50   1:25:17 1694.557 23.0
26 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056     DNF       28.0
26 2 Scratch Slow Solo 4071 Peter Halliday 1155     DNS       28.0
26 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1018     DNF       28.0
26 4 Scratch Slow Solo 2713 D Shewan 1155     DNF       28.0

R7 - Scratch Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 201036 0:42:36 2 0:36:53 1155 1.0
2 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 201227 0:38:27 2 0:38:27 1042.482 2.0
3 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 200916 0:41:16 2 0:38:43 1118.85 3.0
4 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946     OOD       3.3
5 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1018 19:34 201334 0:39:34 2 0:38:52 1072.758 4.0
6 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 19:30 201321 0:43:21 2 0:39:51 1175.335 5.0
7 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 201330 0:43:30 2 0:39:59 1179.401 6.0
8 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 201702 0:43:02 2 0:40:38 1166.749 7.0
9 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 201543 0:41:43 2 0:41:11 1131.05 8.0
10 2 Scratch Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1155 19:28 201545 0:47:45 2 0:41:21 1294.63 9.0
11 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 201523 0:45:23 2 0:41:43 1230.464 10.0
12 0 Scratch Fast RS 200 1237 Ben Palmer 1059 19:34 201855 0:44:55 2 0:42:25 1217.811 11.0
13 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28 201542 0:47:42 2 0:42:45 1293.275 12.0
14 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290     OOD       12.1
15 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 19:34 201354 0:39:54 2 0:43:05 1081.796 13.0
16 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:30 201818 0:48:18 2 0:44:24 1309.542 14.0
17 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056     OOD       14.4
18 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 201645 0:42:45 2 0:46:10 1159.067 15.0
19 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28 202418 0:56:18 2 0:46:27 1526.444 16.0
20 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030 19:34 200621 0:32:21 1 1:02:49 1754.19 17.0

R8 - Scratch Fleet - 17/6 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:36
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:32
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:30
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:36 202732 0:51:32 4 0:51:32 1000 1.0
2 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:36 202503 0:49:03 4 0:51:51 951.811 2.0
3 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:30 202955 0:59:55 4 0:51:53 1162.678 3.0
4 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:32 202923 0:57:23 4 0:52:45 1113.519 4.0
5 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:36 202945 0:53:45 4 0:53:04 1043.014 5.0
6 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:30 203132 1:01:32 4 0:53:17 1194.049 6.0
7 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:30 202713 0:57:13 4 0:53:40 1110.285 7.0
8 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:36 203356 0:57:56 4 0:54:42 1124.191 8.0
9 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1018 19:36 203329 0:57:29 4 0:56:28 1115.459 9.0
10 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 19:32 203546 1:03:46 4 0:58:37 1237.387 10.0
11 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:36 203358 0:57:58 4 1:02:36 1124.838 11.0
12 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:30 203525 1:05:25 3 1:11:58 1692.54 12.0
13 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030     RDG       13.0
14 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:32   OOD 4     13.2
15 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116     DNF       15.0
16 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926 19:36   OOD 4     16.4

R9 - Scratch Fleet - 24/6 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 202157 0:51:57 4 0:47:45 1088 1.0
2 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 202320 0:55:20 4 0:47:54 1158.858 2.0
3 1 Scratch Laser Laser Club Matt Stiles 1189 19:28 202611 0:58:11 4 0:48:56 1218.546 3.0
4 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000     OOD       3.4
5 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 202048 0:52:48 4 0:49:32 1105.802 4.0
6 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 202557 0:51:57 4 0:51:17 1088 5.0
7 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 202237 0:48:37 4 0:51:24 1018.189 6.0
8 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 202605 0:56:05 4 0:51:33 1174.565 7.0
9 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28 202823 1:00:23 4 0:52:17 1264.621 8.0
10 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 202746 0:57:46 4 0:53:06 1209.82 9.0
11 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088     OOD       9.3
12 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 202940 1:01:40 4 0:53:23 1291.498 10.0
13 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 202945 0:59:45 4 0:54:55 1251.357 11.0
14 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 203217 0:58:17 4 0:55:02 1220.64 12.0
15 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 19:28 202222 0:54:22 3 0:56:12 1518.15 13.0
16 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1018 19:34 203310 0:59:10 4 0:58:07 1239.14 14.0
17 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28 202426 0:56:26 3 1:02:05 1575.861 15.0
18 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030     OOD       16.6
19 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056     DNF       21.0
19 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926     DNF       21.0
19 4 Scratch Fast ISO 822 Andy Howard 926     DNF       21.0
19 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1018     DNF       21.0
19 4 Scratch Slow Solo 2052 Andrew Ford 1155     DNF       21.0

R10 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 203630 1:08:30 3 0:59:18 1155 1.0
2 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 203111 0:57:11 3 1:00:27 964.186 2.0
3 0 Scratch Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 203507 1:01:07 3 1:01:07 1030.507 3.0
4 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 203909 1:11:09 3 1:01:36 1199.682 4.5
4 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 203701 1:07:01 3 1:01:36 1129.989 4.5
6 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066     OOD       5.5
7 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 203949 1:05:49 3 1:02:09 1109.755 6.0
8 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 203713 1:03:13 3 1:02:24 1065.916 7.0
9 1 Scratch Laser Laser 167943 John Leheup 1088 19:30 203822 1:08:22 3 1:02:50 1152.752 8.0
10 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 203916 1:09:16 3 1:03:40 1167.927 9.0
11 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 204004 1:10:04 3 1:04:24 1181.416 10.0
12 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 19:30 204039 1:10:39 3 1:04:56 1191.252 11.0
13 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1018 19:34 204159 1:07:59 3 1:06:47 1146.288 12.0
14 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 203621 1:02:21 3 1:07:20 1051.303 13.0
15 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116     OOD       13.8
16 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:30 204411 1:14:11 3 1:08:11 1250.828 14.0
17 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28 202845 1:00:45 2 1:15:11 1536.487 15.0
18 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030 19:34 203426 1:00:26 2 1:28:01 1528.478 16.0
19 5 Scratch Laser Laser 126433 Dave Stuart 1088     DNF       18.0

R11 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 203957 1:11:57 3 1:02:18 1155 1.0
2 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 19:28 204225 1:14:25 3 1:04:26 1194.597 2.0
3 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 19:28 204317 1:15:17 3 1:05:11 1208.509 3.0
4 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28 204326 1:15:26 3 1:05:19 1210.917 4.0
5 2 Scratch Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1018 19:34 204034 1:06:34 3 1:05:23 1068.582 5.0
6 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 204451 1:16:51 3 1:06:32 1233.659 6.0
7 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088     OOD       6.8
8 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 203752 1:03:52 3 1:07:31 1025.24 7.0
9 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 19:30 204408 1:14:08 3 1:08:08 1190.049 8.0
10 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 204058 1:12:58 3 1:08:27 1171.32 9.0
11 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 204516 1:15:16 3 1:09:11 1208.242 10.0
12 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 204433 1:10:33 3 1:09:39 1132.526 11.0
13 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 204718 1:17:18 3 1:11:03 1240.883 12.0
14 2 Scratch Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1155     OOD       12.3
15 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 204009 1:06:09 3 1:11:26 1061.894 13.0
16 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28   OOD 2     13.8
17 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:30 205018 1:20:18 3 1:13:48 1289.041 14.0
18 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1088 19:34 205448 1:20:48 3 1:14:16 1297.067 15.0
19 2 Scratch Laser Laser 121982 P Hughes 1088 19:30 205210 1:22:10 3 1:15:31 1319.006 16.0
20 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1059 19:34 210045 1:26:45 3 1:21:55 1392.582 17.0
21 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 19:28 205551 1:27:51 2 1:42:09 2115.36 18.0

R12 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201852 0:44:52 6 0:47:26 946 1.0
2 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 202148 0:51:48 6 0:47:37 1092.187 2.0
3 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 202237 0:48:37 6 0:48:00 1025.068 3.0
4 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 202307 0:53:07 6 0:48:49 1119.949 4.0
5 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 202310 0:53:10 6 0:48:52 1121.003 5.0
6 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 202054 0:52:54 6 0:49:37 1115.38 6.0
7 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 202547 0:55:47 6 0:51:16 1176.175 7.0
8 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 19:34 201830 0:44:30 4 0:51:45 1407.403 8.0
9 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:30 202654 0:56:54 6 0:52:18 1199.719 9.0
10 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28 203022 1:02:22 5 1:07:04 1577.979 10.0
11 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155     DNS       12.0
12 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926     OOD       14.1
12 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28   ood 6     14.1
14 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056     ood       14.4

R13 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 202409 0:54:09 4 0:49:46 1088 1.0
2 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 19:28 202139 0:53:39 4 0:50:20 1077.954 2.0
3 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 202504 0:55:04 4 0:50:37 1106.418 3.0
4 0 Scratch Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 202515 0:55:15 4 0:50:47 1110.102 4.0
5 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 19:28   OOD       4.6
6 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 19:28   OOD       4.7
7 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 202226 0:48:26 4 0:51:12 973.139 5.0
8 1 Scratch Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1155 19:28   OOD       5.4
9 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 202903 0:55:03 4 0:51:59 1106.083 6.0
10 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 19:34 202647 0:52:47 4 0:52:06 1060.54 7.0
11 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 202700 0:57:00 4 0:52:23 1145.263 8.0
12 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088 19:30 202830 0:58:30 4 0:53:46 1175.402 9.0
13 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 202853 0:58:53 4 0:54:07 1183.104 10.0
14 4 Scratch Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1088 19:30 202920 0:59:20 4 0:54:32 1192.145 11.0
15 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1059 19:34 203247 0:58:47 4 0:55:31 1181.094 12.0
16 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28 203633 1:08:33 4 0:56:34 1377.33 13.0
17 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28 203405 1:06:05 4 0:59:13 1327.769 14.0
18 4 Scratch Laser Laser 130542 Martin Yates 1088 19:30 202400 0:54:00 3 1:06:11 1446.648 15.0

R14 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:0
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:0
Start:0, Finishes:Finish time, Time:0
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 0 004929 0:49:29 3 1:00:38 1088 1.0
2 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 0 005251 0:52:51 3 1:01:01 1162.024 2.0
3 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 0 005805 0:58:05 4 1:01:24 957.817 3.0
4 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 946 0 005811 0:58:11 4 1:01:30 959.466 4.0
5 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 0 005026 0:50:26 3 1:01:48 1108.888 5.0
6 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 0 006528 1:05:28 4 1:01:49 1079.572 6.0
7 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 0   OOD 3     6.4
8 1 Scratch Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1013 0 006254 1:02:54 4 1:02:06 1037.246 7.0
9 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 0 005127 0:51:27 3 1:03:03 1131.241 8.0
10 1 Scratch Slow Albacore 7918 Graham Potter 1066 0 005031 0:50:31 3 1:03:11 1110.72 9.0
11 2 Scratch Laser Laser 168115 John Magrath 1088     OOD       9.3
12 2 Scratch Laser Laser 121982 P Hughes 1088 0 005218 0:52:18 3 1:04:06 1149.931 10.0
13 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 0 006319 1:03:19 3 1:09:39 1392.156 11.0
14 5 Scratch Slow Solo 3142 Grahame Stevens 1155 0 006048 1:00:48 3 1:10:11 1336.822 12.0
15 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 0 007152 1:11:52 3 1:25:52 1580.147 13.0

R15 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 201352 0:45:52   0:39:43 1155 1.0
2 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 201456 0:46:56   0:40:38 1181.86 2.0
3 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 19:28 201525 0:47:25   0:41:03 1194.032 3.0
4 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 0   OOD       3.4
5 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 19:28 201609 0:48:09   0:41:41 1212.498 4.0
6 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1088 19:30 201656 0:46:56   0:43:08 1181.86 5.0
7 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 202019 0:46:19   0:43:44 1166.332 6.0
8 0 Scratch Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 0   OOD       6.8
9 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 201913 0:49:13   0:45:14 1239.359 7.0
10 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 201924 0:49:24   0:45:24 1243.975 8.0
11 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28 201856 0:50:56   0:45:38 1282.587 9.0
12 4 Scratch Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1059 19:34 202321 0:49:21   0:46:36 1242.716 10.0
13 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 19:28 203105 1:03:05   0:48:54 1588.545 11.0
14 5 Scratch Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1030     DNF       14.0
14 5 Scratch Slow Solo 3142 Grahame Stevens 1155     DNF       14.0

R16 - Scratch Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 0 Scratch Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201138 0:37:38 2 0:39:47 946 1.0
2 0 Scratch Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155     OOD       2.0
2 1 Scratch Slow Solo 3385 Tom Wilson 1155 19:28 201517 0:47:17 2 0:40:56 1188.575 2.0
4 1 Scratch Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1155 19:28 201633 0:48:33 2 0:42:02 1220.415 3.0
5 0 Scratch Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 201728 0:47:28 2 0:43:38 1193.183 4.0
6 4 Scratch Slow Topper 16499 Alistair Smith 1290 19:28 195644 0:28:44 1 0:44:33 1444.556 5.5
6 1 Scratch Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1155 19:28 201927 0:51:27 2 0:44:33 1293.314 5.5
8 1 Scratch Laser Laser Club Matt Stiles 1088     OOD       6.8
9 3 Scratch Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1056 19:34 202210 0:48:10 2 0:45:37 1210.779 7.0
10 2 Scratch Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1059 19:34 202316 0:49:16 2 0:46:31 1238.43 8.0
11 2 Scratch Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1088 19:30 202136 0:51:36 2 0:47:26 1297.084 9.0
12 2 Scratch Laser Laser 168989 Evan Cairns 1088 19:30 202223 0:52:23 2 0:48:09 1316.775 10.0
13 2 Scratch Laser Laser 168842 John Smith 1088 19:30 202313 0:53:13 2 0:48:55 1337.723 11.0
14 5 Scratch Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1212 19:28 202810 1:00:10 2 0:49:39 1512.427 12.0
15 5 Scratch Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1116 19:28 202451 0:56:51 2 0:50:56 1429.055 13.0
16 3 Scratch Fast Canoe International 257 Jim Champ 926 19:34 202307 0:49:07 2 0:53:03 1234.66 14.0

R1 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 19:34 201712 0:43:12 3 0:38:53 1111 1.0
2 2 Personal Fast RS 400 686 Paul Armitage 1041 19:34 201619 0:42:19 3 0:40:39 1088.283 2.0
3 1 Personal Laser Laser Club Matt Stiles 1132 19:30 201733 0:47:33 3 0:42:00 1222.872 3.0
4 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28 201908 0:51:08 3 0:42:09 1315.026 4.0
5 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 202009 0:50:09 3 0:42:17 1289.737 5.0
6 1 Personal Fast Scorpion 1903 Andy Groves 1109 19:34 202104 0:47:04 3 0:42:26 1210.441 6.0
7 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119     OOD       6.6
8 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 202034 0:50:34 3 0:42:38 1300.453 7.0
9 2 Personal Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1271 19:28 202218 0:54:18 3 0:42:43 1396.465 8.0
10 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 19:28 202030 0:52:30 3 0:43:17 1350.174 9.0
11 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201503 0:41:03 3 0:43:24 1055.707 10.0
12 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 201815 0:50:15 3 0:43:30 1292.309 11.0
13 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34   OOD 3     11.8
14 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 19:28 202055 0:52:55 3 0:43:37 1360.889 12.0
15 2 Personal Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1120 19:34 202252 0:48:52 3 0:43:38 1256.733 13.0
16 0 Personal Slow Graduate 2771 Graham Hughes 1167 19:28 201858 0:50:58 3 0:43:40 1310.74 14.0
17 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 202157 0:51:57 3 0:43:48 1336.029 15.0
18 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132 19:30 201941 0:49:41 3 0:43:53 1277.736 16.0
18 2 Personal Slow Solo 4071 Peter Halliday 1271 19:28   OOD 3     16.0
20 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 202044 0:46:44 3 0:43:55 1201.869 17.0
21 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 202207 0:54:07 3 0:44:37 1391.75 18.0
22 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19:30 201933 0:49:33 3 0:45:33 1274.307 19.0

R2 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:00:06
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:00:02
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:00:00
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 3 Personal Slow Solo 4252 Glen Cole 1328 00:00 004448 0:44:48   0:33:44 1328 1.0
2 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 00:02 004254 0:40:54   0:34:29 1212.393 2.0
3 2 Personal Fast RS 400 686 Paul Armitage 1041 00:06 004207 0:36:07   0:34:42 1070.601 3.0
4 2 Personal Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1271 00:00 004408 0:44:08   0:34:43 1308.238 4.0
5 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 00:06 003900 0:33:00   0:34:53 978.214 5.0
6 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 00:02 004356 0:41:56   0:35:21 1243.024 6.0
7 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 00:02 004405 0:42:05   0:35:29 1247.47 7.0
8 2 Personal Laser Laser 121982 P Hughes 1186 00:02 004407 0:42:07   0:35:31 1248.458 8.0
9 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 00:06 004530 0:39:30   0:35:33 1170.893 9.0
10 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064     OOD       9.8
11 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 00:02 004414 0:42:14   0:35:37 1251.917 10.0
12 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1105 19:34   OOD       10.5
13 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 00:00 004355 0:43:55   0:36:12 1301.815 11.0
14 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34   OOD       11.8
15 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 00:02 004126 0:39:26   0:36:15 1168.917 12.0
16 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 00:00 004416 0:44:16   0:36:30 1312.19 13.0
17 1 Personal Laser Laser Club Matt Stiles 1132 00:02 004336 0:41:36   0:36:45 1233.143 14.0
18 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 00:06 004253 0:36:53   0:36:53 1093.327 15.0
19 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:00 004243 0:42:43   0:36:59 1266.244 16.0
20 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132 00:02 004354 0:41:54   0:37:01 1242.036 17.0
21 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 00:02 004316 0:41:16   0:37:56 1223.262 18.0

R3 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28 201508 0:47:08   0:38:51 1213 1.0
2 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 19:28 201715 0:49:15   0:40:36 1267.473 2.0
3 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 19:28 201808 0:50:08   0:41:20 1290.207 3.0
4 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201323 0:39:23   0:41:38 1013.55 4.0
5 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 201556 0:47:56   0:42:50 1233.588 5.0
6 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 201716 0:47:16   0:43:27 1216.431 6.0
7 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 19:34 202223 0:48:23   0:43:33 1245.169 7.0
8 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30   OOD       7.9
9 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 202502 0:51:02   0:43:48 1313.368 8.0
9 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28   OOD       8.0
11 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 19:30 202200 0:52:00   0:43:51 1338.246 9.0
12 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 202333 0:53:33   0:45:09 1378.136 10.0
13 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214 19:34 202919 0:55:19   0:45:34 1423.602 11.0
14 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 201945 0:49:45   0:45:44 1280.341 12.0
15 1 Personal Laser Laser Club Matt Stiles 1132 19:30 202311 0:53:11   0:46:59 1368.7 13.0
16 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 202107 0:47:07   0:47:07 1212.571 14.0
17 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 202346 0:49:46   0:47:48 1280.77 15.0
18 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 202714 0:57:14   0:48:15 1472.929 16.0
19 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 202646 0:52:46   0:49:36 1357.977 17.0
20 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19:30   OOD       17.2

R4 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28 203455 1:06:55 4 0:55:10 1213 1.0
1 3 Personal Slow Solo 4252 Glen Cole 1328     OOD       1.0
3 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 203839 1:04:39 4 0:55:30 1171.912 2.0
4 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 203649 1:08:49 4 0:56:44 1247.441 3.0
5 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 203132 1:03:32 4 0:56:47 1151.67 4.0
6 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214 19:34 202543 0:51:43 3 0:56:48 1249.959 5.0
7 2 Personal Fast RS 400 686 Paul Armitage 1041 19:34 203325 0:59:25 4 0:57:05 1077.047 6.0
8 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1105 19:34 203725 1:03:25 4 0:57:23 1149.555 7.0
9 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132 19:30 203547 1:05:47 4 0:58:07 1192.456 8.0
10 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 203433 1:00:33 4 0:58:10 1097.591 9.0
11 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186     OOD       9.1
11 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155     OOD       9.1
13 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 203921 1:09:21 4 0:58:28 1257.109 10.0
14 4 Personal Slow Solo 2713 D Shewan 1386 19:28 202915 1:01:15 3 0:58:55 1480.374 11.0
15 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 204009 1:10:09 4 0:59:09 1271.611 12.0
16 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 1088 19:30 203556 1:05:56 4 1:00:36 1195.175 13.0
17 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 203913 1:05:13 4 1:01:18 1182.184 14.0
18 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 203537 1:01:37 4 1:01:37 1116.927 15.0
19 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288 19:34 204743 1:13:43 2 1:54:28 2672.528 16.0
20 2 Personal Slow Solo 4071 Peter Halliday 1271     DNS       18.0

R5 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:00:10
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:00:06
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:00:04
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 00:04 006159 0:57:59 5 0:51:49 1119 1.0
2 2 Personal Slow Solo 4071 Peter Halliday 1271 00:04 006954 1:05:54 5 0:51:51 1271.781 2.0
3 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 00:10 006237 0:52:37 5 0:52:37 1015.431 3.0
4 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 00:06 006826 1:02:26 5 0:52:39 1204.879 4.0
5 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 00:06 006356 0:57:56 5 0:53:15 1118.035 5.0
6 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165     OOD       5.5
7 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 00:06 006924 1:03:24 5 0:53:27 1223.534 6.0
8 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213     OOD       6.2
9 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 00:04 007020 1:06:20 4 0:53:34 1600.18 7.0
10 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 00:06 006934 1:03:34 5 0:53:36 1226.751 8.0
11 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 00:10 006555 0:55:55 5 0:53:43 1079.116 9.0
12 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 00:04 006625 1:02:25 5 0:54:02 1204.557 10.0
13 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214 00:10 006233 0:52:33 4 0:54:06 1267.68 11.0
14 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132     OOD       11.8
15 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 00:10 005924 0:49:24 4 0:55:35 1191.692 12.0
16 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 00:04 006612 1:02:12 4 0:55:44 1500.47 13.0
17 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1105 00:10 005958 0:49:58 4 0:56:31 1205.361 14.0
18 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 00:10 006353 0:53:53 5 0:56:58 1039.876 15.0
19 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 00:06 006919 1:03:19 5 0:58:12 1221.926 16.0
20 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288 00:10 005627 0:46:27 3 1:00:06 1494.037 17.0

R6 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28 204133 1:13:33   0:48:33 1515 1.0
2 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 19:28 204313 1:15:13   0:48:35 1549.33 2.0
3 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:30 203412 1:04:12   0:49:37 1322.407 3.0
4 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 202745 0:53:45   0:50:31 1107.155 4.0
5 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 202637 0:52:37   0:50:33 1083.81 5.0
6 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 203258 0:58:58   0:50:37 1214.609 6.0
7 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186     OOD       6.9
8 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132 19:30 202729 0:57:29   0:50:47 1184.055 7.0
9 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 203028 1:00:28   0:50:59 1245.506 8.0
10 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 203039 1:00:39   0:51:08 1249.283 9.0
11 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088     OOD       9.3
12 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28 203034 1:02:34   0:51:35 1288.763 10.0
13 2 Personal Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1271 19:28 203345 1:05:45   0:51:44 1354.334 11.0
14 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 202752 0:59:52   0:51:50 1233.148 12.0
15 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 202605 0:52:05   0:52:05 1072.825 13.0
16 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 19:34 203158 0:57:58   0:52:11 1194.011 14.0
17 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 202644 0:58:44   0:52:29 1209.803 15.0
18 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 203145 1:03:45   0:52:33 1313.137 16.0
19 2 Personal Fast RS 400 686 Paul Armitage 1041 19:34 202850 0:54:50   0:52:40 1129.47 17.0
20 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 202438 0:50:38   0:53:31 1042.957 18.0
21 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1105 19:34 203349 0:59:49   0:54:08 1232.118 19.0
22 2 Personal Laser Laser 121982 P Hughes 1186 19:30 203424 1:04:24   0:54:18 1326.526 20.0
23 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 19:30 202908 0:59:08   0:54:21 1218.042 21.0
24 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28 210308 1:35:08   1:08:12 1959.579 22.5
24 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288 19:34 210150 1:27:50   1:08:12 1809.211 22.5
26 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214     DNF       28.0
26 2 Personal Slow Solo 4071 Peter Halliday 1271     DNS       28.0
26 2 Personal Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1120     DNF       28.0
26 4 Personal Slow Solo 2713 D Shewan 1386     DNF       28.0

R7 - Personal Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28 201542 0:47:42 2 0:34:12 1395 1.0
2 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 201036 0:42:36 2 0:35:07 1245.849 2.0
3 2 Personal Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1120 19:34 201334 0:39:34 2 0:35:20 1157.138 3.0
4 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 19:34 201354 0:39:54 2 0:35:55 1166.887 4.0
5 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 19:30 201321 0:43:21 2 0:36:33 1267.783 5.0
6 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548     OOD       5.6
7 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 201330 0:43:30 2 0:36:41 1272.17 6.0
8 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 200916 0:41:16 2 0:36:53 1206.855 7.0
9 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 201702 0:43:02 2 0:36:56 1258.522 8.0
10 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28 202418 0:56:18 2 0:37:10 1646.509 9.0
11 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:30 201818 0:48:18 2 0:37:20 1412.547 10.0
12 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946     OOD       10.7
13 2 Personal Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1271 19:28 201545 0:47:45 2 0:37:34 1396.462 11.0
14 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214     OOD       11.5
15 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 201523 0:45:23 2 0:38:16 1327.248 12.0
16 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 201227 0:38:27 2 0:38:27 1124.481 13.0
17 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 201543 0:41:43 2 0:39:12 1220.016 14.0
18 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 201645 0:42:45 2 0:41:04 1250.236 15.0
19 0 Personal Fast RS 200 1237 Ben Palmer 1059 19:34 201855 0:44:55 2 0:42:25 1313.601 16.0
20 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288 19:34 200621 0:32:21 1 0:50:14 1892.17 17.0

R8 - Personal Fleet - 17/6 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:36
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:32
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:30
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:32 202923 0:57:23 4 0:48:23 1186 1.0
2 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:36 203356 0:57:56 4 0:49:44 1197.367 2.0
3 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:36 202945 0:53:45 4 0:50:31 1110.906 3.0
4 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:32   OOD 4     3.7
5 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:30 203132 1:01:32 4 0:50:44 1271.772 4.0
6 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:30 202713 0:57:13 4 0:51:08 1182.555 5.0
7 2 Personal Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1120 19:36 203329 0:57:29 4 0:51:19 1188.067 6.0
8 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:36 202732 0:51:32 4 0:51:32 1065.092 7.0
9 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:36 202503 0:49:03 4 0:51:51 1013.766 8.0
10 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:30 202955 0:59:55 4 0:51:53 1238.359 9.0
11 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111 19:36   OOD 4     9.7
12 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 19:32 203546 1:03:46 4 0:53:46 1317.931 10.0
13 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:36 203358 0:57:58 4 0:55:41 1198.056 11.0
14 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:30 203525 1:05:25 3 0:57:34 1802.711 12.0
15 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288     RDG       13.0
16 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395     DNF       15.0

R9 - Personal Fleet - 24/6 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 19:28 202222 0:54:22 3 0:46:50 1548 1.0
2 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 202048 0:52:48 4 0:47:11 1127.544 2.0
3 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 202157 0:51:57 4 0:47:45 1109.392 3.0
4 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 202320 0:55:20 4 0:47:54 1181.643 4.0
5 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 202746 0:57:46 4 0:48:42 1233.607 5.0
6 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 202557 0:51:57 4 0:48:50 1109.392 6.0
7 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28 202426 0:56:26 3 0:49:40 1606.845 7.0
8 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186     OOD       7.5
9 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28 202823 1:00:23 4 0:49:47 1289.486 8.0
10 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 203217 0:58:17 4 0:50:02 1244.64 9.0
11 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 202945 0:59:45 4 0:50:23 1275.961 10.0
12 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 202940 1:01:40 4 0:50:50 1316.891 11.0
13 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000     OOD       11.8
14 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 202237 0:48:37 4 0:51:24 1038.209 12.5
14 1 Personal Laser Laser Club Matt Stiles 1132 19:28 202611 0:58:11 4 0:51:24 1242.505 12.5
16 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 202605 0:56:05 4 0:51:33 1197.659 14.0
17 2 Personal Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1120 19:34 203310 0:59:10 4 0:52:50 1263.504 15.0
18 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288     OOD       16.5
19 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214     DNF       21.0
19 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041     DNF       21.0
19 4 Personal Fast ISO 822 Andy Howard 1111     DNF       21.0
19 2 Personal Fast Merlin Rocket 3604 Stuart Gurney 1120     DNF       21.0
19 4 Personal Slow Solo 2052 Andrew Ford 1386     DNF       21.0

R10 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 203949 1:05:49 3 0:56:30 1165 1.0
2 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:30 204411 1:14:11 3 0:57:20 1313.096 2.0
3 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 203916 1:09:16 3 0:58:24 1226.067 3.0
4 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 203909 1:11:09 3 0:58:39 1259.404 4.0
5 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 204004 1:10:04 3 0:59:05 1240.228 5.0
6 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 203630 1:08:30 3 0:59:18 1212.497 6.0
7 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119     OOD       6.6
8 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 203713 1:03:13 3 0:59:25 1118.978 7.0
9 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 19:30 204039 1:10:39 3 0:59:34 1250.553 8.0
10 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 203621 1:02:21 3 0:59:54 1103.638 9.0
11 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395     OOD       9.8
12 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28 202845 1:00:45 2 1:00:09 1612.975 10.0
13 1 Personal Laser Laser 167943 John Leheup 1132 19:30 203822 1:08:22 3 1:00:24 1210.137 11.0
14 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 203111 0:57:11 3 1:00:27 1012.184 12.0
15 2 Personal Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1120 19:34 204159 1:07:59 3 1:00:42 1203.351 13.0
16 0 Personal Fast RS 300 324 Peter Curtis 1000 19:34 203507 1:01:07 3 1:01:07 1081.807 14.0
17 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 203701 1:07:01 3 1:01:36 1186.241 15.0
18 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288 19:34 203426 1:00:26 2 1:10:23 1604.567 16.0
19 5 Personal Laser Laser 126433 Dave Stuart 1348     DNF       18.0

R11 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Personal Fast Merlin Rocket 3599 Kenneth Duffell 1120 19:34 204034 1:06:34 3 0:59:26 1120 1.0
2 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 19:28 204225 1:14:25 3 1:01:21 1252.078 2.0
3 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:30 205018 1:20:18 3 1:02:03 1351.067 3.0
4 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 19:28 204317 1:15:17 3 1:02:04 1266.66 4.0
5 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28 204326 1:15:26 3 1:02:11 1269.184 5.0
6 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 203957 1:11:57 3 1:02:18 1210.576 6.0
7 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 19:30 204408 1:14:08 3 1:02:30 1247.311 7.0
8 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 204451 1:16:51 3 1:03:21 1293.02 8.0
9 2 Personal Slow Solo 3142 Malcolm Barnes 1271     OOD       8.5
10 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 204516 1:15:16 3 1:03:28 1266.38 9.0
11 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28   OOD 2     9.8
12 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 204009 1:06:09 3 1:03:33 1112.989 10.0
13 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1240 19:34 205448 1:20:48 3 1:05:10 1359.479 11.0
14 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 204718 1:17:18 3 1:05:11 1300.591 12.0
15 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 204058 1:12:58 3 1:05:12 1227.682 13.0
16 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 204433 1:10:33 3 1:06:18 1187.021 14.0
17 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 203752 1:03:52 3 1:07:31 1074.572 15.0
18 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1271 19:34 210045 1:26:45 3 1:08:15 1459.589 16.0
19 2 Personal Laser Laser 121982 P Hughes 1186 19:30 205210 1:22:10 3 1:09:17 1382.474 17.0
20 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088     OOD       17.2
21 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 19:28 205551 1:27:51 2 1:25:08 2217.146 18.0

R12 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 19:34 201830 0:44:30 4 0:43:07 1548 1.0
2 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:30 202654 0:56:54 6 0:43:58 1319.569 2.0
3 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 202310 0:53:10 6 0:44:50 1232.989 3.0
4 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 202237 0:48:37 6 0:45:42 1127.47 4.0
5 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 202547 0:55:47 6 0:47:02 1293.672 5.0
6 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28   ood 6     5.6
7 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 202054 0:52:54 6 0:47:16 1226.804 6.0
8 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201852 0:44:52 6 0:47:26 1040.503 7.0
9 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 202148 0:51:48 6 0:47:37 1201.294 8.0
10 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 202307 0:53:07 6 0:48:49 1231.829 9.0
11 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28 203022 1:02:22 5 0:53:39 1735.615 10.0
12 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214     ood       11.5
13 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041     OOD       11.8
14 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213     DNS       12.0

R13 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28 203633 1:08:33 4 0:45:15 1515 1.0
2 4 Personal Laser Laser 107116 Scott, Jamie 1294 19:30 202920 0:59:20 4 0:45:51 1311.306 2.0
3 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1271 19:34 203247 0:58:47 4 0:46:15 1299.15 3.0
4 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 202504 0:55:04 4 0:46:26 1217.009 4.0
5 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 202903 0:55:03 4 0:47:15 1216.641 5.0
6 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 19:28   OOD       5.8
6 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 19:28   OOD       5.8
8 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28 203405 1:06:05 4 0:47:22 1460.485 6.0
9 1 Personal Slow Solo 4048 Arthur Phillips 1213 19:28   OOD       6.2
10 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 19:28 202139 0:53:39 4 0:47:57 1185.7 7.0
11 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 202700 0:57:00 4 0:48:04 1259.737 8.0
12 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186 19:30 202830 0:58:30 4 0:49:20 1292.888 9.0
13 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 19:34 202647 0:52:47 4 0:49:37 1166.546 10.0
14 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 202853 0:58:53 4 0:49:39 1301.36 11.0
15 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 202409 0:54:09 4 0:49:46 1196.751 12.0
16 0 Personal Laser Laser 183592 John Reay 1088 19:30 202515 0:55:15 4 0:50:47 1221.061 13.0
17 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 202226 0:48:26 4 0:51:12 1070.408 14.0
18 4 Personal Laser Laser 130542 Martin Yates 1294 19:30 202400 0:54:00 3 0:55:38 1591.247 15.0

R14 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:0
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:0
Start:0, Finishes:Finish time, Time:0
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 0 006319 1:03:19 3 0:55:43 1515 1.0
2 5 Personal Slow Solo 3142 Grahame Stevens 1444 0 006048 1:00:48 3 0:56:08 1454.783 2.0
3 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 0 006528 1:05:28 4 0:56:12 1174.833 3.0
4 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 0 005026 0:50:26 3 0:56:42 1206.736 4.0
5 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 0 005127 0:51:27 3 0:57:50 1231.062 5.0
6 2 Personal Laser Laser 121982 P Hughes 1186 0 005218 0:52:18 3 0:58:48 1251.4 6.0
7 1 Personal Fast Laser EPS 115 Mike Storey 1064 0 006254 1:02:54 4 0:59:07 1128.773 7.0
8 2 Personal Laser Laser 168115 John Magrath 1186     OOD       7.5
9 1 Personal Slow Albacore 7918 Graham Potter 1119 0 005031 0:50:31 3 1:00:12 1208.73 8.0
9 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 0   OOD 3     8.0
11 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 0 004929 0:49:29 3 1:00:38 1184.005 9.0
12 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 0 005251 0:52:51 3 1:01:01 1264.56 10.0
13 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 0 005805 0:58:05 4 1:01:24 1042.335 11.0
14 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 946 0 005811 0:58:11 4 1:01:30 1044.13 12.0
15 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 0 007152 1:11:52 3 1:08:41 1719.579 13.0

R15 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28 201856 0:50:56   0:36:31 1395 1.0
2 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1240 19:30 201656 0:46:56   0:37:51 1285.445 2.0
3 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 201456 0:46:56   0:38:42 1285.445 3.0
4 4 Personal Fast RS 600 894 Alasdair McLean 1271 19:34 202321 0:49:21   0:38:50 1351.634 4.0
5 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 19:28 201525 0:47:25   0:39:05 1298.683 5.0
6 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 19:28 201609 0:48:09   0:39:42 1318.768 6.0
7 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155 19:28 201352 0:45:52   0:39:43 1256.23 7.0
8 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 202019 0:46:19   0:39:45 1268.555 8.0
9 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 19:28 203105 1:03:05   0:40:45 1727.773 9.0
10 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 201913 0:49:13   0:41:30 1347.983 10.0
11 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 0   OOD       10.4
12 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 201924 0:49:24   0:41:39 1353.004 11.0
13 5 Personal Fast LASER 3000 3318 C Marlesworth 1288     DNF       14.0
13 5 Personal Slow Solo 3142 Grahame Stevens 1444     DNF       14.0
15 0 Personal Laser Laser 147819 Rob Pettit 1088 0   OOD       17.2

R16 - Personal Fleet - 1/7 at 

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:19:34
Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:19:30
Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:19:28
Rank Band Fleet Start Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 4 Personal Slow Topper 16499 Alistair Smith 1548 19:28 195644 0:28:44 1 0:37:07 1548 1.0
2 1 Personal Slow Solo 3385 Tom Wilson 1213 19:28 201517 0:47:17 2 0:38:59 1273.688 2.0
3 3 Personal Fast Scorpion 1627 Chris Smith 1214 19:34 202210 0:48:10 2 0:39:41 1297.483 3.0
4 5 Personal Slow Topaz Uno 1599 Nick Marley 1515 19:28 202810 1:00:10 2 0:39:43 1620.731 4.0
5 0 Personal Fast RS 400 917 Michael Curtis 946 19:34 201138 0:37:38 2 0:39:47 1013.742 5.0
6 1 Personal Slow Solo 4073 Peter Cottrell 1213 19:28 201633 0:48:33 2 0:40:01 1307.809 6.0
7 5 Personal Slow Enterprise 22267 Luke Martin 1395 19:28 202451 0:56:51 2 0:40:45 1531.389 7.0
8 2 Personal Fast RS 200 237 Fiona Fardon 1165 19:34 202316 0:49:16 2 0:42:17 1327.114 8.0
9 1 Personal Slow Solo 3457 Mervyn Cinnamond 1213 19:28 201927 0:51:27 2 0:42:25 1385.927 9.0
10 0 Personal Slow Solo 4859 Gareth Griffiths 1155     OOD       9.1
11 2 Personal Laser Laser 154736 Dave Baldwin 1186 19:30 202136 0:51:36 2 0:43:30 1389.968 10.0
12 1 Personal Laser Laser Club Matt Stiles 1132     OOD       10.6
13 0 Personal Laser Laser 178519 Kevin Pearson 1088 19:30 201728 0:47:28 2 0:43:38 1278.626 11.0
14 2 Personal Laser Laser 168989 Evan Cairns 1186 19:30 202223 0:52:23 2 0:44:10 1411.068 12.0
15 2 Personal Laser Laser 168842 John Smith 1186 19:30 202313 0:53:13 2 0:44:52 1433.516 13.0
16 3 Personal Fast Canoe International 257 Jim Champ 1041 19:34 202307 0:49:07 2 0:47:11 1323.073 14.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area44
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not startVaries
OODRace officer duty points scored as RDGaVaries
RDGRedress - points set by protest hearing13



Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com