Wednesday Series 2017

Island Barn Reservoir SC

Results are provisional as of 21:44 on July 12, 2017

Personal Scoring

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 60, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring 26 Apr 3rd May 10 May 17 May 24 May 31 May 7 June 14 June 21 Jun 28 Jun 5 Jul 12 jul Notes
  1st Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal 3.0 1.0 2.0 (27.0 DNC) (16.0) (27.0 DNC) 2.0 (15.0) 6.0 1.0 3.0 1.0  
  2nd Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal 6.0 2.0 3.0 1.0 1.0 (11.0) 5.0 (27.0 DNC) 2.0 3.0 (9.0) (8.0)  
  3rd Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal (9.0) (27.0 DNC) 7.0 6.0 OOD (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) 4.0 4.0 7.0 6.0 OOD 3.0  
  4th Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal (13.0) 7.4 OOD 1.0 4.0 13.0 (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 11.0 7.4 OOD  
  5th Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 5.8 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 7.0 10.0 7.0 4.0  
  6th Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal (17.0) 7.0 14.0 2.0 2.0 (27.0 DNC) 7.0 11.3 OOD (22.0) (27.0 DNC) 15.0 16.0  
  7th Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 18.0 17.0 9.0 21.0 9.0 6.0 1.0 6.0  
  8th Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal (19.0) 10.0 12.8 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 6.0 13.0 (20.0) 11.0 12.0 15.0  
  9th Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal 12.0 3.0 (27.0 DNC) 9.8 OOD (27.0 DNC) 4.0 (27.0 DNC) 16.0 9.8 OOD (27.0 DNC) 14.0 27.0 DNC  
  10th Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 10.0 27.0 DNC 1.0 19.0 9.0 13.0 14.0  
  11th Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (22.0) (27.0 DNC) 12.0 1.0 10.0 20.0 18.0 12.0 6.0 19.0 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  12th Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 14.0 27.0 DNC 5.0 10.0 8.0 2.0 11.0  
  13th Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.5 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 27.0 DNC 2.0 8.5 OOD 27.0 DNC 10.0 17.0 31/5 Fast start under instruction of RO
  14th Slow Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal 5.3 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 5.3 OOD 5.0 4.0 27.0 DNC  
  15th Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.5 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.1 OOD 27.0 DNC 6.0 11.0 9.1 OOD 27.0 DNC 10.0  
  16th Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal 10.8 OOD 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 27.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0  
  17th Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.6 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 11.0 22.0 8.0 27.0 DNC 8.0 9.0 Provisional Bans, TBC by Race Committee
  18th Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal 18.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 DNF 10.0 15.0 13.8 OOD 17.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 16.0 27.0 DNC  
  19th Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal 15.0 6.0 12.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 13.0 OOD 14.0 27.0 DNC 18.0 27.0 DNC  
  20th Fast RS 200 - Band 0 1635 Andy Barnett 1047 Personal 11.0 (27.0 DNC) 13.0 7.0 DNF 9.0 13.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  21st Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal 7.0 8.0 11.0 15.3 OOD 20.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 23.0 23.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC  
  22nd Slow Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal 5.0 (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0  
  23rd Slow Laser 4.7 - Band 4 L4.7 4 Maise Bristow 1440 Personal 1.0 (27.0 DNC) 17.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.0 1.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  24th Slow Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal 8.3 OOD (27.0 DNC) 9.5 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 7.0 27.0 DNC 8.3 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC  
  25th Slow Laser Radial - Band 4 Radial4 Brendan O'Leary 1367 Personal 10.0 (27.0 DNC) 19.5 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.1 OOD 3.0 (27.0 DNC) 16.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  26th Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal 22.0 DNF 17.0 OOD 18.0 (27.0 DNC) 14.0 16.0 (27.0 DNC) (27.0 DNF) 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC  
  27th Slow Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1262 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 9.0 9.7 OOD 27.0 DNC 17.0 27.0 DNC  
  28th Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1160 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 9.7 OOD 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 17.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  29th Slow Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1257 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 (27.0 DNC) 10.7 OOD 18.0 (27.0 DNC) 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  30th Fast RS 200 - Band 4 407 Mike Barrett 1256 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 OOD (27.0 DNC) 15.0 (27.0 DNC) 4.0 14.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  31st Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1099 Personal 14.0 12.5 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 11.0 27.0 DNC 27.0 DNC 12.5 OOD 27.0 DNC  
  32nd Slow Laser - Band 4 Various Brendan O'Leary 1326 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 19.0 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 2.0  
  33rd Slow Laser - Band 4 150360 Mike Wong 1326 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC  
  34th Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 Personal 2.0 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  35th Slow Laser Radial - Band 3 155892 Tom Willliamson 1310 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  36th Fast RS 200 - Band 2 1236 Nigel Thompson 1152 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 19.0 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 13.0 Provisional Band - TBC by Race Committee
  37th Slow Optimist - Band 4 6395 Joshua Gavin 1998 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 11.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 25.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  38th Slow Laser Radial - Band 4 4 Ben Holden 1367 Personal (27.0 DNC) 5.0 19.5 (27.0 DNC) 17.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  39th Slow Solo - Band 5 ClubSolo Rich Duff 1429 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 21.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 13.0 27.0 DNC 27.0 DNC 18.0  
  40th Slow Topper - Band 2 46046 Lilly Barrett 1482 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 15.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  41st Slow Topper - Band 4 45770 Bjorn Handley 1616 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  42nd Slow RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 1194 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 31/5 Fast start under instruction of RO
  43rd Slow Laser Radial - Band 2 43568 Magnus Handley 1253 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  44th Slow Laser - Band 4 147819 Martin Yates 1326 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 Created from sailno wizard
  45th Fast Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1040 Personal (27.0 DNC) 12.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 20.0  
  46th Fast Rs 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  47th Slow Laser Radial - Band 3 Radial5 Unknown 1310 Personal 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  48th Slow Laser - Band 0 197934 Andy Barnet 1105 Personal (27.0 DNC) 11.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  49th Slow Topper - Band 4 46919 Antonio 1616 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 18.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 23.0 DNF  
  50th Slow Optimist - Band 4 4571 Charlie Gavin 1998 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 15.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  51st Slow RS Vareo - Band 1 408 CJ Cavallari 1139 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) 16.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  52nd Fast RS Vision - Band 3 ClubVision Tony Spoat Ian Peace 1297 Personal 16.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  53rd Slow Merlin-Rocket 895-3429 - Band 2 1872 ? 1133 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 23.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 20.0 27.0 DNC Please tell us who you are
  54th Fast RS 200 - Band 4 club200 Elliot 1256 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 19.0 27.0 DNC  
  55th Fast RS Aero 9 - Band 0 2214 Andy Norman 1024 Personal 20.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  56th Fast RS 200 - Band 4 237 Andy 1256 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 21.0 Created from sailno wizard
  57th Slow Laser - Band 3 54461 Mark Handley 1271 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 21.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  58th Slow Laser 182443 ? 1105 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 21.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC Please tell us who you are
  59th Slow Laser - Band 4 161809 Simon Percival 1326 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 23.0 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  
  60th Slow Laser Radial - Band 2 155892 Maise Bristow 1253 Personal (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 24.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC  

Standard Scoring

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 63, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring 26 Apr 3rd May 10 May 17 May 24 May 31 May 7 June 14 June 21 Jun 28 Jun 5 Jul 12 jul Notes
  1st Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard (3.0) (28.0 DNC) 1.0 1.4 OOD (28.0 DNC) 1.0 (28.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.4 OOD 1.0  
  2nd Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard (7.0) 3.0 5.0 1.0 1.0 (28.0 DNC) 3.0 4.0 OOD (6.0) (28.0 DNC) 4.0 6.0  
  3rd Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard (10.0) 5.0 4.6 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0) 4.0 4.0 3.0 5.0  
  4th Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard 8.0 4.0 2.0 (28.0 DNC) (11.0) (28.0 DNC) 1.0 (15.0) 9.0 3.0 6.0 3.0  
  5th Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 1.7 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 2.0 2.0 1.0 2.0  
  6th Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard (14.0) 6.0 8.0 3.0 6.0 (12.0) 5.0 (28.0 DNC) 5.0 5.0 (10.0) 8.0  
  7th Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard (18.0) 10.1 OOD 9.0 4.0 12.0 (28.0 DNC) 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 14.0 10.1 OOD  
  8th Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard 9.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 DNF 4.0 8.0 7.8 OOD 11.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 28.0 DNC  
  9th Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard 6.0 2.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.6 OOD 3.0 28.0 DNC 9.0 28.0 DNC  
  10th Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.5 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 28.0 DNC 3.0 5.5 OOD 28.0 DNC 7.0 9.0 31/5 Fast start under instruction of RO
  11th Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard 7.2 OOD 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 1.0 28.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0  
  12th Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 11.0 28.0 DNC 5.0 14.0 8.0 12.0 15.0  
  13th Fast RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard 4.0 (28.0 DNC) 4.0 7.0 DNF 3.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  14th Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 13.0 28.0 DNC 7.0 10.0 7.0 5.0 11.0  
  15th Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard 16.0 8.0 (28.0 DNC) 12.0 OOD (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) 16.0 12.0 OOD (28.0 DNC) 13.0 28.0 DNC  
  16th Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 12.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 10.3 OOD 28.0 DNC 8.0 11.0 10.3 OOD 28.0 DNC 10.0  
  17th Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (22.0) (28.0 DNC) 14.0 10.0 10.0 21.5 21.0 12.0 18.0 19.0  
  18th Slow Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard 9.7 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 9.7 OOD 9.0 11.0 28.0 DNC  
  19th Slow Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard 5.5 OOD (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 4.0 28.0 DNC 5.5 OOD 28.0 DNC 28.0 DNC  
  20th Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 6.0 OOD 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  21st Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 21.0 18.0 9.0 23.0 24.0 11.0 17.0 17.0  
  22nd Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard 15.0 11.0 14.0 16.1 OOD 20.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 21.5 15.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC  
  23rd Slow Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1147 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 9.0 10.0 OOD 28.0 DNC 15.0 28.0 DNC  
  24th Slow Laser 4.7 L4.7 4 Maise Bristow 1200 Standard 5.0 (28.0 DNC) 17.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 15.0 4.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  25th Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard 12.0 11.0 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 10.0 28.0 DNC 28.0 DNC 11.0 OOD 28.0 DNC  
  26th Slow Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard 13.0 (28.0 DNC) 11.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 14.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0  
  27th Slow Laser Radial Radial4 Brendan O'Leary 1139 Standard 20.0 (28.0 DNC) 18.5 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 16.0 OOD 6.0 (28.0 DNC) 19.5 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  28th Fast RS 200 407 Mike Barrett 1047 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.3 OOD (28.0 DNC) 15.0 (28.0 DNC) 7.0 18.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  29th Slow Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 10.0 (28.0 DNC) 13.3 OOD 17.0 (28.0 DNC) 13.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  30th Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 18.8 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 11.0 24.0 22.0 28.0 DNC 19.0 18.0  
  31st Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard 22.0 DNF 21.0 OOD 20.0 (28.0 DNC) 17.0 16.0 (28.0 DNC) (28.0 DNF) 23.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC  
  32nd Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1030 Standard 2.0 9.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  33rd Fast RS 200 1236 Nigel Thompson 1047 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 18.0 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 14.0  
  34th Slow Laser Radial 155892 Tom Willliamson 1139 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 12.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  35th Slow Laser 150360 Mike Wong 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 10.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 10.0 28.0 DNC 28.0 DNC  
  36th Slow Laser Various Brendan O'Leary 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 20.0 28.0 DNC 28.0 DNC 16.0 13.0  
  37th Slow Laser Radial 4 Ben Holden 1139 Standard (28.0 DNC) 12.0 18.5 (28.0 DNC) 19.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  38th Fast Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1040 Standard (28.0 DNC) 10.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 12.0  
  39th Slow Topper 46046 Lilly Barrett 1347 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 15.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 12.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  40th Slow Optimist 6395 Joshua Gavin 1665 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 16.0 (28.0 DNC) 13.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 26.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  41st Slow Laser 172598 Nancy Scott 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 28.0 DNC  
  42nd Slow RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 5.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 31/5 Fast start under instruction of RO
  43rd Slow Laser 197934 Andy Barnet 1105 Standard (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  44th Slow Laser Radial 43568 Magnus Handley 1139 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  45th Slow Solo ClubSolo Rich Duff 1143 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 21.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 25.0 28.0 DNC 28.0 DNC 20.0  
  46th Fast RS Aero 9 2214 Andy Norman 1024 Standard 11.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  47th Slow Topper 45770 Bjorn Handley 1347 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 13.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  48th Slow RS Vareo 408 CJ Cavallari 1085 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) 13.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  49th Fast Rs 200 1259 Colin Hammond 1047 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 14.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  50th Slow Topper 46919 Antonio 1347 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 19.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 23.0 DNF  
  51st Slow Merlin-Rocket 895-3429 1872 ? 1030 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 23.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 20.0 28.0 DNC Please tell us who you are
  52nd Slow Laser 147819 Martin Yates 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 16.0 Created from sailno wizard
  53rd Slow Laser Radial 155892 Maise Bristow 1139 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 16.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  54th Slow Laser 182443 ? 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 16.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC Please tell us who you are
  55th Slow Laser 54461 Mark Handley 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 17.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  56th Fast RS 200 1236 Unknown 1047 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 17.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC Please tell us who you are
  57th Slow Laser Radial Radial5 Unknown 1139 Standard 17.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  58th Slow Optimist 4571 Charlie Gavin 1665 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 18.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  59th Fast RS Vision ClubVision Tony Spoat Ian Peace 1128 Standard 19.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  60th Slow Laser Radial 0 Brendan O'Leary 1139 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 19.5 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  
  61st Fast RS 200 237 Andy 1047 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 21.0 Created from sailno wizard
  62nd Fast RS 200 club200 Elliot 1047 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 21.0 28.0 DNC Created from sailno wizard
  63rd Slow Laser 161809 Simon Percival 1105 Standard (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 23.0 OOD 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC  

26 Apr - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Laser 4.7 - Band 4 L4.7 4 Maise Bristow 1440 Personal     36:44 3 0:34:01  
  2 Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 Personal     41:36 4 0:38:27  
  3 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     52:33 4 0:38:32  
  4 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal     43:07 4 0:39:01  
  5 Slow Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal     49:46 4 0:39:35  
  6 Slow Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal     OOD      
  7 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     41:03 4 0:39:37  
  8 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal     49:43 4 0:39:41  
  9 Slow Laser Radial - Band 3 Radial5 Unknown 1310 Personal     39:30 3 0:40:12  
  10 Slow Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal     OOD      
  11 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     41:25 4 0:40:27  
  12 Slow Laser Radial - Band 4 Radial4 Brendan O'Leary 1367 Personal     41:36 3 0:40:35  
  13 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal     OOD      
  14 Fast RS 200 - Band 0 1635 Andy Barnett 1047 Personal     42:31 4 0:40:36  
  15 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     46:53 4 0:40:42  
  16 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     36:55 3 0:40:53  
  17 Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1099 Personal     45:12 4 0:41:08  
  18 Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal     39:19 4 0:41:44  
  19 Fast RS Vision - Band 3 ClubVision Tony Spoat Ian Peace 1297 Personal     40:41 3 0:41:49  
  20 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     48:13 4 0:42:11  
  21 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal     43:48 4 0:42:46  
  22 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     48:54 4 0:42:47  
  23 Fast RS Aero 9 - Band 0 2214 Andy Norman 1024 Personal     43:59 4 0:42:57  
  24 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal     DNF      

3rd May - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     42:04 3 0:41:07  
  2 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     43:33 4 0:42:02  
  3 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     36:37 3 0:42:23  
  4 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal     43:14 4 0:43:17  
  5 Slow Laser Radial - Band 4 4 Ben Holden 1367 Personal     44:38 3 0:43:32  
  6 Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal     42:09 4 0:44:45  
  7 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     38:35 3 0:45:00  
  8 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     OOD 4    
  9 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal     42:24 3 0:45:07  
  10 Fast Laser Eps - Band 1 115 Mike Storey 1082 Personal     49:07 4 0:45:24  
  11 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     39:04 3 0:45:34  
  12 Slow Laser - Band 0 197934 Andy Barnet 1105 Personal     38:27 3 0:46:24  
  13 Fast Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1040 Personal     38:40 3 0:49:34  
  14 Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1099 Personal     OOD      
  15 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal     OOD      

10 May - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     43:50 3 0:36:24  
  2 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     49:53 3 0:36:34  
  3 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     39:23 3 0:38:01  
  4 Slow Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1257 Personal     48:10 3 0:38:19  
  5 Slow Optimist - Band 4 6395 Joshua Gavin 1998 Personal     51:26 2 0:38:37  
  6 Slow Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal     49:25 3 0:39:19  
  7 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     40:18 3 0:39:21  
  8 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1160 Personal     45:42 3 0:39:24  
  9 Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal     OOD     31/5 Fast start under instruction of RO
  10 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal     48:06 3 0:39:33  
  10 Slow Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal     44:15 3 0:39:33  
  12 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal     50:41 3 0:40:27  
  12 Fast RS 200 - Band 4 407 Mike Barrett 1256 Personal     OOD      
  14 Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal     OOD     Provisional Bans, TBC by Race Committee
  15 Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal     38:09 3 0:40:30  
  16 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     OOD      
  17 Fast RS 200 - Band 0 1635 Andy Barnett 1047 Personal     42:30 3 0:40:36  
  18 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     46:26 3 0:40:37  
  19 Slow Topper - Band 2 46046 Lilly Barrett 1482 Personal     41:25 2 0:41:55  
  20 Slow RS Vareo - Band 1 408 CJ Cavallari 1139 Personal     47:48 3 0:41:58  
  21 Slow Laser 4.7 - Band 4 L4.7 4 Maise Bristow 1440 Personal     40:50 2 0:42:32  
  22 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal     41:05 2 0:43:07  
  23 Slow Laser Radial - Band 4 Radial4 Brendan O'Leary 1367 Personal     40:50 2 0:44:48  
  23 Slow Laser Radial - Band 4 4 Ben Holden 1367 Personal     40:50 2 0:44:48  
  25 Slow Solo - Band 5 ClubSolo Rich Duff 1429 Personal     42:55 2 0:45:03  
  26 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal     43:07 2 0:47:08 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee

17 May - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     33:25   0:32:15  
  2 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     39:10   0:34:16  
  3 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal     38:53   0:35:11  
  4 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     44:08   0:36:39  
  5 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     OOD      
  6 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal     DNF      
  6 Fast RS 200 - Band 0 1635 Andy Barnett 1047 Personal     DNF      
  8 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1160 Personal     OOD      
  9 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     OOD      
  10 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal     OOD      

24 May - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal 00:06:00 0:43:45 0:37:45 4 0:36:26  
  2 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal 00:04:00 0:46:18 0:42:18 4 0:37:00  
  3 Slow Laser Radial - Band 3 155892 Tom Willliamson 1310 Personal 00:04:00 0:52:47 0:48:47 4 0:37:14  
  4 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1160 Personal 00:04:00 0:47:18 0:43:18 4 0:37:20  
  5 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal 00:04:00 0:48:04 0:44:04 4 0:37:34  
  6 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal     OOD      
  7 Slow Laser - Band 4 150360 Mike Wong 1326 Personal 00:04:00 0:54:26 0:50:26 4 0:38:02  
  8 Slow Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal 00:04:00 0:52:30 0:48:30 4 0:38:10  
  9 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal 00:06:00 0:44:42 0:38:42 4 0:38:44  
  10 Fast RS 200 - Band 0 1635 Andy Barnett 1047 Personal 00:06:00 0:46:34 0:40:34 4 0:38:45  
  11 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal 00:06:00 0:45:52 0:39:52 4 0:38:56  
  12 Slow Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1257 Personal     OOD      
  13 Slow Optimist - Band 4 6395 Joshua Gavin 1998 Personal 00:04:00 0:43:45 0:39:45 2 0:39:47  
  14 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal 00:04:00 0:45:05 0:41:05 3 0:39:56 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  15 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal 00:06:00 0:54:54 0:48:54 4 0:40:37  
  16 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal 00:04:00 0:47:34 0:43:34 3 0:40:39  
  17 Fast RS 200 - Band 4 407 Mike Barrett 1256 Personal 00:06:00 0:44:25 0:38:25 3 0:40:47  
  18 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal 00:04:00 0:46:57 0:42:57 3 0:41:59  
  19 Slow Laser Radial - Band 4 4 Ben Holden 1367 Personal 00:04:00 0:48:45 0:44:45 3 0:43:39  
  20 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal 00:04:00 0:50:07 0:46:07 3 0:45:57  
  21 Fast RS 200 - Band 2 1236 Nigel Thompson 1152 Personal 00:06:00 0:46:16 0:40:16 3 0:46:36 Provisional Band - TBC by Race Committee
  22 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal 00:04:00 0:50:46 0:46:46 3 0:49:46  
  23 Slow Laser 182443 ? 1105 Personal 00:04:00 0:45:28 0:41:28 3 0:50:02 Please tell us who you are
  24 Slow Merlin-Rocket 895-3429 - Band 2 1872 ? 1133 Personal     DNF     Please tell us who you are
  24 Slow Laser - Band 4 161809 Simon Percival 1326 Personal 00:04:00   OOD      

31 May - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal 19:30:00 20:17:30 0:47:30 4 0:34:37 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  2 Slow RS Vareo - Band 2 408 Nick Marley 1194 Personal 19:32:00 20:14:48: 0:42:00 4 0:35:11 31/5 Fast start under instruction of RO
  3 Slow Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1262 Personal 19:30:00 20:14:34 0:44:34 4 0:35:19  
  4 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal 19:32:00 20:13:02 0:41:02 4 0:35:37  
  5 Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal 19:32:00 20:14:02 0:42:02 4 0:36:14 31/5 Fast start under instruction of RO
  6 Fast RS 200 - Band 2 1236 Nigel Thompson 1152 Personal 19:32:00 20:14:15 0:42:15 4 0:36:41 Provisional Band - TBC by Race Committee
  7 Fast Rs 200 - Band 3 1259 Colin Hammond 1204 Personal 19:32:00 20:16:44 0:44:44 4 0:37:09  
  8 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal 19:32:00 20:10:30 0:38:30 4 0:37:36  
  9 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal 19:30:00 20:13:23 0:43:23 4 0:37:57  
  10 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal 19:30:00   OOD 4    
  11 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal 19:30:00 20:14:39 0:44:39 4 0:38:04  
  12 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal 19:32:00 20:11:28 0:39:28 4 0:38:06  
  13 Slow Laser 4.7 - Band 4 L4.7 4 Maise Bristow 1440 Personal 19:30:00 20:11:30 0:41:30 3 0:38:26  
  14 Slow Laser Radial - Band 4 Radial4 Brendan O'Leary 1367 Personal 19:30:00   OOD 4    
  15 Fast RS 200 - Band 0 1635 Andy Barnett 1047 Personal 19:32:00 20:12:23 0:40:23 4 0:38:34  
  16 Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal 19:30:00 20:15:28 0:45:28 4 0:38:46  
  17 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal 19:32:00 20:12:24 0:40:24 4 0:39:27  
  18 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal 19:30:00 20:12:52 0:42:52 3 0:40:00  
  19 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal 19:30:00 20:14:35 0:44:35 3 0:44:26  
  20 Slow Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1257 Personal 19:30:00 20:17:18 0:47:18 3 0:50:10  

7 June - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Laser 4.7 - Band 4 L4.7 4 Maise Bristow 1440 Personal 19:30:00   49:21 3 0:45:42  
  2 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal 19:30:00   46:59 3 0:45:56  
  3 Slow Laser Radial - Band 4 Radial4 Brendan O'Leary 1367 Personal 19:30:00   51:22 3 0:50:06  
  4 Fast RS 200 - Band 4 407 Mike Barrett 1256 Personal 19:32:00   49:24 3 0:52:26  
  5 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal 19:32:00   54:33 4 0:52:39  
  6 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal 19:30:00   46:53 3 0:54:41  
  7 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal 19:30:00   46:55 3 0:54:44  
  8 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal 19:32:00   51:20 3 0:56:51  
  9 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal 19:30:00   43:15 2 1:04:39  
  10 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal 19:30:00   46:28 2 1:07:44 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  11 Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal     48:08 2 1:10:25 Provisional Bans, TBC by Race Committee
  12 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal 19:32:00   OOD 4    

14 June - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal 19:32:00 20:18:12 0:46:12   0:39:23  
  2 Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal 19:32:00 20:17:48 0:45:48   0:39:29 31/5 Fast start under instruction of RO
  3 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal 19:34:00 20:13:44 0:39:44   0:39:46  
  4 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal 19:34:00 20:15:11 0:41:11   0:40:13  
  5 Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal 19:32:00 20:19:29 0:47:29   0:40:29  
  6 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal 19:32:00 20:21:22 0:49:22   0:40:36  
  7 Slow Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal 19:32:00 20:17:31 0:45:31   0:40:41  
  8 Slow Laser Radial - Band 3 155892 Tom Willliamson 1310 Personal 19:32:00 20:25:29 0:53:29   0:40:50  
  9 Slow Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1262 Personal 19:32:00 20:23:50 0:51:50   0:41:04  
  10 Slow Solo - Band 2 4103 Andrew Jones 1257 Personal 19:32:00 20:25:59 0:53:59   0:42:57  
  11 Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1099 Personal 19:34:00 20:21:24 0:47:24   0:43:08  
  12 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     OOD      
  13 Slow Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal 19:32:00 20:26:20 0:54:20   0:43:13  
  14 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal 19:32:00 20:22:22 0:50:22   0:44:04  
  14 Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal     OOD      
  16 Fast RS 200 - Band 4 407 Mike Barrett 1256 Personal 19:34:00 20:29:28 0:55:28   0:44:10  
  17 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal 19:32:00 20:32:34 1:00:34   0:44:24  
  18 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal 19:34:00 20:26:28 0:52:28   0:45:33  
  19 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal 19:34:00 20:21:08 0:47:08   0:46:02  
  20 Slow Topper - Band 4 46919 Antonio 1616 Personal 19:32:00 20:48:10 1:16:10   0:47:08  
  21 Slow Laser - Band 4 Various Brendan O'Leary 1326 Personal 19:32:00 20:36:34 1:04:34   0:48:42  
  22 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal 19:32:00 20:39:54 1:07:54   0:49:29 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  23 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal 19:32:00 20:39:18 1:07:18   0:50:18  
  24 Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal 19:32:00 20:42:23 1:10:23   0:51:29 Provisional Bans, TBC by Race Committee
  25 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal 19:32:00 20:39:39 1:07:39   0:53:59  
  26 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal     DNF      
  26 Slow Laser Radial - Band 4 4 Ben Holden 1367 Personal     DNF      
  26 Slow Merlin-Rocket 895-3429 - Band 2 1872 ? 1133 Personal     DNF     Please tell us who you are

21 Jun - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Topper - Band 4 45770 Bjorn Handley 1616 Personal     46:13 2 0:42:54  
  2 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     45:00 3 0:43:26  
  3 Slow Laser Radial - Band 2 43568 Magnus Handley 1253 Personal     56:19 3 0:44:57  
  4 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     46:17 3 0:45:12  
  5 Slow Solo - Band 5 1193 Tim Gabriel 1429 Personal     64:54 3 0:45:25  
  6 Slow Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal     OOD      
  7 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     62:02 3 0:45:29  
  8 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal     50:22 3 0:45:35  
  9 Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal     62:29 3 0:45:43 Provisional Bans, TBC by Race Committee
  10 Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal     OOD     31/5 Fast start under instruction of RO
  11 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal     61:24 3 0:45:53  
  12 Slow Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1262 Personal     OOD      
  13 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     OOD      
  14 Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal     53:50 3 0:45:54  
  15 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal     55:51 3 0:45:56  
  16 Slow Topper - Band 2 46046 Lilly Barrett 1482 Personal     45:32 2 0:46:05  
  17 Slow Solo - Band 5 ClubSolo Rich Duff 1429 Personal     43:57 2 0:46:08  
  18 Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal     43:31 3 0:46:12  
  19 Slow Optimist - Band 4 4571 Charlie Gavin 1998 Personal     61:49 2 0:46:25  
  20 Slow Laser Radial - Band 4 Radial4 Brendan O'Leary 1367 Personal     63:41 3 0:46:35  
  21 Slow Laser - Band 1 206838 Kim Gavin 1160 Personal     54:30 3 0:46:59  
  22 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal     43:01 2 0:47:02 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  23 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal     55:19 3 0:47:09  
  24 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     54:08 3 0:47:22  
  25 Slow Laser - Band 3 54461 Mark Handley 1271 Personal     60:48 3 0:47:50  
  26 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     55:17 3 0:48:22  
  27 Slow Laser Radial - Band 2 146162 Nick England 1253 Personal     61:23 3 0:48:59  
  28 Slow Laser Radial - Band 2 155892 Maise Bristow 1253 Personal     61:32 3 0:49:07  
  29 Slow Optimist - Band 4 6395 Joshua Gavin 1998 Personal     66:50 2 0:50:11  
  30 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal     DNF      

28 Jun - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     50:56 4 0:37:20  
  2 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     45:50 4 0:38:04  
  3 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     40:11 4 0:38:47  
  4 Slow Laser - Band 4 150360 Mike Wong 1326 Personal     51:27 4 0:38:48  
  5 Slow Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal     49:40 4 0:39:05  
  6 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal     53:05 4 0:39:40  
  7 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     41:04 4 0:40:06  
  8 Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal     47:31 4 0:40:31  
  9 Slow Rs Aero 7 - Band 1 2113 Chris Smith 1119 Personal     OOD      
  10 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal     47:42 4 0:40:40  
  11 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal     OOD      
  12 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal     44:57 4 0:40:41  
  13 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     47:47 4 0:41:48  
  14 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal     44:41 3 0:43:25 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee

5 Jul - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal     51:01   0:38:08  
  2 Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal     44:49   0:38:12  
  3 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal     52:19   0:38:21  
  4 Slow Laser - Band 3 147095 Colin Bristow 1271 Personal     49:09   0:38:40  
  5 Slow Laser - Band 4 Various Brendan O'Leary 1326 Personal     52:15   0:39:24  
  6 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal     OOD      
  6 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal     54:43   0:39:53 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  8 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal     44:14   0:40:02  
  9 Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal     54:54   0:40:10 Provisional Bans, TBC by Race Committee
  10 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal     41:41   0:40:14  
  11 Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal     46:51   0:40:23 31/5 Fast start under instruction of RO
  12 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     48:40   0:40:25  
  13 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal     46:42   0:40:51  
  14 Fast RS 200 - Band 1 1241 Cj Cavallari 1099 Personal     OOD      
  15 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal     48:03   0:40:58  
  16 Fast RS 200 - Band 2 1409 Clare James 1152 Personal     48:11   0:41:50  
  17 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal     47:57   0:41:57  
  18 Fast Rs Aero 9 - Band 0 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Personal     43:42   0:42:41  
  19 Slow Byte Cii - Band 2 1663 Maggie Futcher 1262 Personal     54:10   0:42:55  
  20 Fast RS 400 - Band 0 917 Mike Curtis 942 Personal     40:41   0:43:11  
  21 Fast RS 200 - Band 4 club200 Elliot 1256 Personal     57:39   0:45:54  
  22 Slow Merlin-Rocket 895-3429 - Band 2 1872 ? 1133 Personal     52:12   0:46:04 Please tell us who you are

12 jul - Personal Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:36:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Rs Feva Xl - Band 2 3373 Ching Wong 1364 Personal 19:34:00 20:25:27 0:51:27 3 0:50:18  
  2 Slow Laser - Band 4 Various Brendan O'Leary 1326 Personal 19:34:00 20:25:07 0:51:07 3 0:51:24  
  3 Slow RS Aero 9 - Band 0 2148 Gareth Griffiths 1024 Personal 19:36:00 20:29:50 0:53:50 4 0:52:34  
  4 Slow Laser - Band 0 178519 Kevin Pearson 1105 Personal 19:34:00 20:33:08 0:59:08 4 0:53:31  
  5 Slow Laser - Band 4 147819 Martin Yates 1326 Personal 19:34:00 20:27:31 0:53:31 3 0:53:49 Created from sailno wizard
  6 Slow Lark - Band 5 1159 James Potter 1338 Personal 19:34:00 20:28:18 0:54:18 3 0:54:07  
  7 Slow Solo - Band 2 4670 Ben Russell 1257 Personal 19:34:00 20:25:04 0:51:04 3 0:54:10  
  8 Fast Rs 200 - Band 3 818 Nick Marley 1204 Personal     OOD      
  9 Fast RS 400 - Band 2 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 1036 Personal 19:36:00 20:32:41 0:56:41 4 0:54:43  
  10 Slow Laser Radial - Band 4 182443 Nick Beynon 1367 Personal 19:34:00 20:30:08 0:56:08 3 0:54:45 Provisional Bans, TBC by Race Committee
  11 Slow Laser - Band 2 168842 John Smith 1216 Personal 19:34:00 20:24:26 0:50:26 3 0:55:18  
  12 Slow Rs Aero 7 - Band 2 2191 Dave Baldwin 1173 Personal 19:34:00 20:22:55 0:48:55 3 0:55:36  
  13 Fast Phantom - Band 0 1289 Richard Barker 999 Personal 19:36:00 20:32:36 0:56:36 4 0:56:39  
  14 Fast RS 200 - Band 2 1236 Nigel Thompson 1152 Personal 19:36:00 20:25:09 0:49:09 3 0:56:53 Provisional Band - TBC by Race Committee
  15 Slow Rs Aero 7 - Band 2 1698 Caroline Baldwin 1173 Personal 19:34:00 20:24:06 0:50:06 3 0:56:57  
  16 Slow Solo - Band 0 5277 Evan Cairns 1143 Personal 19:34:00 20:22:50 0:48:50 3 0:56:58  
  17 Slow Solo - Band 0 5466 Paul Playle 1143 Personal 19:34:00 20:22:57 0:48:57 3 0:57:06  
  18 Slow Laser - Band 1 209059 Tom Wilson 1160 Personal 19:34:00 20:24:03 0:50:03 3 0:57:32 31/5 Fast start under instruction of RO
  19 Slow Solo - Band 5 ClubSolo Rich Duff 1429 Personal 19:34:00 20:35:42 1:01:42 3 0:57:34  
  20 Slow Solo - Band 4 3711 Nick Saunders 1372 Personal 19:34:00 20:34:04 1:00:04 3 0:58:22 Provisional Personal Hanicap, TBC by Race Committee
  21 Fast Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1040 Personal 19:36:00 20:23:47 0:47:47 3 1:01:16  
  22 Fast RS 200 - Band 4 237 Andy 1256 Personal 19:36:00 20:34:34 0:58:34 3 1:02:10 Created from sailno wizard
  23 Slow Topper - Band 4 46919 Antonio 1616 Personal     DNF      

26 Apr - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard     43:07 4 0:39:01  
  2 Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1030 Standard     41:36 4 0:40:23  
  3 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     41:25 4 0:40:27  
  4 Fast RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard     42:31 4 0:40:36  
  5 Slow Laser 4.7 L4.7 4 Maise Bristow 1200 Standard     36:44 3 0:40:49  
  6 Slow Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard     OOD      
  7 Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard     39:19 4 0:41:44  
  8 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     48:13 4 0:42:11  
  9 Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard     OOD      
  10 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     52:33 4 0:42:23  
  11 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard     43:48 4 0:42:46  
  12 Slow Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard     OOD      
  13 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     48:54 4 0:42:47  
  14 Fast RS Aero 9 2214 Andy Norman 1024 Standard     43:59 4 0:42:57  
  15 Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard     45:12 4 0:43:10  
  16 Slow Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard     49:46 4 0:43:32  
  17 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     41:03 4 0:43:35  
  18 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard     49:43 4 0:43:39  
  19 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     46:53 4 0:44:47  
  20 Slow Laser Radial Radial5 Unknown 1139 Standard     39:30 3 0:46:14  
  21 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     36:55 3 0:47:01  
  22 Fast RS Vision ClubVision Tony Spoat Ian Peace 1128 Standard     40:41 3 0:48:05  
  23 Slow Laser Radial Radial4 Brendan O'Leary 1139 Standard     41:36 3 0:48:42  
  24 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard     DNF      

3rd May - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard     43:14 4 0:43:17  
  2 Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard     42:09 4 0:44:45  
  3 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     38:35 3 0:45:00  
  4 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     42:04 3 0:45:14  
  5 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     39:04 3 0:45:34  
  6 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     43:33 4 0:46:14  
  7 Slow Laser 197934 Andy Barnet 1105 Standard     38:27 3 0:46:24  
  8 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     36:37 3 0:46:38  
  9 Fast Laser Eps 115 Mike Storey 1030 Standard     49:07 4 0:47:41  
  10 Fast Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1040 Standard     38:40 3 0:49:34  
  11 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     OOD 4    
  12 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard     42:24 3 0:49:38  
  12 Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard     OOD      
  14 Slow Laser Radial 4 Ben Holden 1139 Standard     44:38 3 0:52:15  
  15 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard     OOD      

10 May - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     40:18 3 0:39:21  
  2 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     49:53 3 0:40:14  
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard     38:09 3 0:40:30  
  4 Fast RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard     42:30 3 0:40:36  
  5 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     OOD      
  6 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     46:26 3 0:40:37  
  7 Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard     OOD     31/5 Fast start under instruction of RO
  8 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 Standard     45:42 3 0:41:21  
  9 Slow Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard     44:15 3 0:41:31  
  10 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     39:23 3 0:41:48  
  11 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     43:50 3 0:41:52  
  12 Slow Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard     48:10 3 0:42:08  
  13 Slow Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard     49:25 3 0:43:14  
  14 Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard     48:06 3 0:43:32  
  15 Slow RS Vareo 408 CJ Cavallari 1085 Standard     47:48 3 0:44:03  
  16 Fast RS 200 407 Mike Barrett 1047 Standard     OOD      
  17 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard     50:41 3 0:44:30  
  18 Slow Topper 46046 Lilly Barrett 1347 Standard     41:25 2 0:46:07  
  19 Slow Optimist 6395 Joshua Gavin 1665 Standard     51:26 2 0:46:20  
  20 Slow Laser 4.7 L4.7 4 Maise Bristow 1200 Standard     40:50 2 0:51:03  
  21 Slow Laser Radial Radial4 Brendan O'Leary 1139 Standard     40:50 2 0:53:47  
  21 Slow Laser Radial 4 Ben Holden 1139 Standard     40:50 2 0:53:47  
  23 Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard     OOD      
  24 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard     41:05 2 0:53:55  
  25 Slow Solo ClubSolo Rich Duff 1143 Standard     42:55 2 0:56:19  
  26 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard     43:07 2 0:56:35  

17 May - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     39:10   0:34:16  
  2 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     OOD      
  3 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard     38:53   0:35:11  
  4 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     33:25   0:35:28  
  5 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     44:08   0:42:09  
  6 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 Standard     OOD      
  7 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard     DNF      
  7 Fast RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard     DNF      
  9 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     OOD      
  10 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard     OOD      

24 May - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:04:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard 00:04:00 0:46:18 0:42:18 4 0:37:00  
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard     OOD      
  3 Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard 00:06:00 0:44:42 0:38:42 4 0:38:44  
  4 Fast RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard 00:06:00 0:46:34 0:40:34 4 0:38:45  
  5 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard 00:06:00 0:45:52 0:39:52 4 0:38:56  
  6 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 Standard 00:04:00 0:47:18 0:43:18 4 0:39:11  
  7 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard 00:06:00 0:43:45 0:37:45 4 0:40:04  
  8 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard 00:04:00 0:48:04 0:44:04 4 0:41:20  
  9 Slow Laser Radial 155892 Tom Willliamson 1139 Standard 00:04:00 0:52:47 0:48:47 4 0:42:50  
  10 Slow Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard 00:04:00 0:52:30 0:48:30 4 0:43:53  
  11 Slow Laser 150360 Mike Wong 1105 Standard 00:04:00 0:54:26 0:50:26 4 0:45:38  
  12 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard 00:04:00 0:46:57 0:42:57 3 0:46:11  
  13 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard 00:06:00 0:54:54 0:48:54 4 0:46:42  
  14 Slow Optimist 6395 Joshua Gavin 1665 Standard 00:04:00 0:43:45 0:39:45 2 0:47:45  
  15 Slow Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard     OOD      
  16 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard 00:04:00 0:45:05 0:41:05 3 0:47:55  
  17 Fast RS 200 407 Mike Barrett 1047 Standard 00:06:00 0:44:25 0:38:25 3 0:48:55  
  18 Slow Laser 182443 ? 1105 Standard 00:04:00 0:45:28 0:41:28 3 0:50:02 Please tell us who you are
  19 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard 00:04:00 0:47:34 0:43:34 3 0:50:49  
  20 Fast RS 200 1236 Nigel Thompson 1047 Standard 00:06:00 0:46:16 0:40:16 3 0:51:17  
  21 Slow Laser Radial 4 Ben Holden 1139 Standard 00:04:00 0:48:45 0:44:45 3 0:52:23  
  22 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard 00:04:00 0:50:46 0:46:46 3 0:54:45  
  23 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard 00:04:00 0:50:07 0:46:07 3 0:57:28  
  24 Slow Merlin-Rocket 895-3429 1872 ? 1030 Standard     DNF     Please tell us who you are
  24 Slow Laser 161809 Simon Percival 1105 Standard 00:04:00   OOD      

31 May - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard 19:32:00 20:10:30 0:38:30 4 0:37:36  
  2 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard 19:30:00 20:13:23 0:43:23 4 0:37:57  
  3 Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard 19:32:00 20:14:02 0:42:02 4 0:38:02 31/5 Fast start under instruction of RO
  4 Fast RS 200 1635 Andy Barnett 1047 Standard 19:32:00 20:12:23 0:40:23 4 0:38:34  
  5 Slow RS Vareo 408 Nick Marley 1085 Standard 19:32:00 20:14:48: 0:42:00 4 0:38:43 31/5 Fast start under instruction of RO
  6 Slow Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1147 Standard 19:30:00 20:14:34 0:44:34 4 0:38:51  
  7 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard 19:32:00 20:13:02 0:41:02 4 0:39:11  
  8 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard 19:32:00 20:12:24 0:40:24 4 0:39:27  
  9 Fast RS 200 1236 Nigel Thompson 1047 Standard 19:32:00 20:14:15 0:42:15 4 0:40:21  
  10 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard 19:30:00 20:17:30 0:47:30 4 0:41:33  
  11 Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard 19:30:00   OOD 4    
  12 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard 19:30:00 20:14:39 0:44:39 4 0:41:53  
  13 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard 19:32:00 20:11:28 0:39:28 4 0:41:54  
  14 Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard 19:30:00 20:15:28 0:45:28 4 0:42:39  
  15 Fast Rs 200 1259 Colin Hammond 1047 Standard 19:32:00 20:16:44 0:44:44 4 0:42:44  
  16 Slow Laser 4.7 L4.7 4 Maise Bristow 1200 Standard 19:30:00 20:11:30 0:41:30 3 0:46:07  
  17 Slow Laser Radial Radial4 Brendan O'Leary 1139 Standard 19:30:00   OOD 4    
  17 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard 19:30:00 20:12:52 0:42:52 3 0:50:00  
  19 Slow Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard 19:30:00 20:17:18 0:47:18 3 0:55:11  
  20 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard 19:30:00 20:14:35 0:44:35 3 0:55:33  

7 June - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard 19:30:00   46:59 3 0:50:31  
  2 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard 19:30:00   46:53 3 0:54:41  
  3 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard 19:30:00   46:55 3 0:54:44  
  4 Slow Laser 4.7 L4.7 4 Maise Bristow 1200 Standard 19:30:00   49:21 3 0:54:50  
  5 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard 19:32:00   54:33 4 0:57:55  
  6 Slow Laser Radial Radial4 Brendan O'Leary 1139 Standard 19:30:00   51:22 3 1:00:08  
  7 Fast RS 200 407 Mike Barrett 1047 Standard 19:32:00   49:24 3 1:02:55  
  8 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard 19:32:00   OOD 4    
  9 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard 19:32:00   51:20 3 1:05:22  
  10 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard 19:30:00   43:15 2 1:20:50  
  11 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard 19:30:00   46:28 2 1:21:18  
  12 Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard     48:08 2 1:27:07  

14 June - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard 19:34:00 20:13:44 0:39:44   0:39:46  
  2 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard 19:34:00 20:15:11 0:41:11   0:40:13  
  3 Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard 19:32:00 20:17:48 0:45:48   0:41:27 31/5 Fast start under instruction of RO
  4 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     OOD      
  4 Slow Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard 19:32:00 20:17:31 0:45:31   0:42:42  
  6 Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard     OOD      
  7 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard 19:32:00 20:18:12 0:46:12   0:43:20  
  8 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard 19:32:00 20:22:22 0:50:22   0:44:04  
  9 Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard 19:32:00 20:19:29 0:47:29   0:44:33  
  10 Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard 19:32:00 20:21:22 0:49:22   0:44:41  
  11 Slow Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1147 Standard 19:32:00 20:23:50 0:51:50   0:45:11  
  12 Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard 19:34:00 20:21:24 0:47:24   0:45:16  
  13 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard 19:34:00 20:21:08 0:47:08   0:46:02  
  14 Slow Laser Radial 155892 Tom Willliamson 1139 Standard 19:32:00 20:25:29 0:53:29   0:46:57  
  15 Slow Solo 4103 Andrew Jones 1143 Standard 19:32:00 20:25:59 0:53:59   0:47:14  
  16 Slow Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard 19:32:00 20:26:20 0:54:20   0:47:32  
  17 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard 19:32:00 20:32:34 1:00:34   0:48:51  
  18 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard 19:34:00 20:26:28 0:52:28   0:50:07  
  19 Fast RS 200 1236 Unknown 1047 Standard 19:34:00 20:26:52 0:52:52   0:50:30 Please tell us who you are
  20 Fast RS 200 407 Mike Barrett 1047 Standard 19:34:00 20:29:28 0:55:28   0:52:59  
  21 Slow Topper 46919 Antonio 1347 Standard 19:32:00 20:48:10 1:16:10   0:56:33  
  22 Slow Laser Various Brendan O'Leary 1105 Standard 19:32:00 20:36:34 1:04:34   0:58:26  
  23 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard 19:32:00 20:39:54 1:07:54   0:59:24  
  23 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard 19:32:00 20:39:39 1:07:39   0:59:24  
  25 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard 19:32:00 20:39:18 1:07:18   1:02:54  
  26 Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard 19:32:00 20:42:23 1:10:23   1:03:42  
  27 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard     DNF      
  27 Slow Laser Radial 4 Ben Holden 1139 Standard     DNF      
  27 Slow Merlin-Rocket 895-3429 1872 ? 1030 Standard     DNF     Please tell us who you are

21 Jun - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     46:17 3 0:45:12  
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard     50:22 3 0:45:35  
  3 Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard     43:31 3 0:46:12  
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     54:08 3 0:47:22  
  5 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     45:00 3 0:47:46  
  6 Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard     OOD     31/5 Fast start under instruction of RO
  7 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     55:17 3 0:48:22  
  8 Slow Laser 206838 Kim Gavin 1105 Standard     54:30 3 0:49:19  
  9 Slow Laser Radial 43568 Magnus Handley 1139 Standard     56:19 3 0:49:27  
  10 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     62:02 3 0:50:02  
  11 Slow Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard     OOD      
  12 Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     53:50 3 0:50:30  
  12 Slow Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1147 Standard     OOD      
  14 Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard     55:51 3 0:50:33  
  15 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     OOD      
  15 Slow Topper 46046 Lilly Barrett 1347 Standard     45:32 2 0:50:42  
  17 Slow Topper 45770 Bjorn Handley 1347 Standard     46:13 2 0:51:28  
  18 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard     55:19 3 0:51:54  
  19 Slow Laser Radial 146162 Nick England 1139 Standard     61:23 3 0:53:54  
  20 Slow Laser Radial 155892 Maise Bristow 1139 Standard     61:32 3 0:54:01  
  21 Slow Laser 54461 Mark Handley 1105 Standard     60:48 3 0:55:01  
  22 Slow Optimist 4571 Charlie Gavin 1665 Standard     61:49 2 0:55:41  
  23 Slow Laser Radial Radial4 Brendan O'Leary 1139 Standard     63:41 3 0:55:55  
  23 Slow Laser Radial 0 Brendan O'Leary 1139 Standard     63:41 3 0:55:55  
  25 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard     43:01 2 0:56:27  
  26 Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard     62:29 3 0:56:33  
  27 Slow Solo 4193 Tim Gabriel 1143 Standard     64:54 3 0:56:47  
  28 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard     61:24 3 0:57:23  
  29 Slow Solo ClubSolo Rich Duff 1143 Standard     43:57 2 0:57:41  
  30 Slow Optimist 6395 Joshua Gavin 1665 Standard     66:50 2 1:00:13  
  31 Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard     DNF      

28 Jun - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     41:04 4 0:40:06  
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard     44:57 4 0:40:41  
  3 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     50:56 4 0:41:05  
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     47:47 4 0:41:48  
  5 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     40:11 4 0:42:39  
  6 Slow Rs Aero 7 2113 Chris Smith 1066 Standard     OOD      
  7 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     45:50 4 0:43:47  
  8 Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     47:31 4 0:44:34  
  9 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard     47:42 4 0:44:45  
  10 Slow Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard     49:40 4 0:44:57  
  11 Slow Laser 150360 Mike Wong 1105 Standard     51:27 4 0:46:34  
  12 Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard     OOD      
  13 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard     53:05 4 0:49:37  
  14 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard     44:41 3 0:52:07  

5 Jul - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:32:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:34:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard     44:14   0:40:02  
  2 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard     OOD      
  3 Slow Laser 172598 Nancy Scott 1105 Standard     44:28   0:40:14  
  4 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard     46:42   0:40:51  
  5 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard     47:57   0:41:57  
  6 Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard     44:49   0:42:03  
  7 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard     52:19   0:42:11  
  8 Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard     46:51   0:42:24 31/5 Fast start under instruction of RO
  9 Fast Rs Aero 9 1463 Paul Wright-Anderson 1024 Standard     43:42   0:42:41  
  10 Fast RS 400 917 Mike Curtis 942 Standard     40:41   0:43:11  
  11 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard     41:41   0:44:15  
  12 Slow Laser 147095 Colin Bristow 1105 Standard     49:09   0:44:29  
  12 Fast RS 200 1241 Cj Cavallari 1047 Standard     OOD      
  14 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard     48:03   0:45:05  
  15 Fast RS 200 1409 Clare James 1047 Standard     48:11   0:46:01  
  16 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     48:40   0:46:29  
  17 Slow Byte Cii 1663 Maggie Futcher 1147 Standard     54:10   0:47:13  
  18 Slow Laser Various Brendan O'Leary 1105 Standard     52:15   0:47:17  
  19 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard     51:01   0:47:41  
  20 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard     54:43   0:47:52  
  21 Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard     54:54   0:49:41  
  22 Slow Merlin-Rocket 895-3429 1872 ? 1030 Standard     52:12   0:50:41 Please tell us who you are
  23 Fast RS 200 club200 Elliot 1047 Standard     57:39   0:55:04 Created from sailno wizard

12 jul - Standard Scoring

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:36:00
  Rank Fleet Class Sail No Helm Name PY Scoring Start Finish Elapsed Laps Corrected Notes
  1 Fast Rs Aero 9 2148 Gareth Griffiths 1024 Standard 19:36:00 20:29:50 0:53:50 4 0:52:34  
  2 Slow Laser 178519 Kevin Pearson 1105 Standard 19:34:00 20:33:08 0:59:08 4 0:53:31  
  3 Slow Rs Feva Xl 3373 Ching Wong 1240 Standard 19:34:00 20:25:27 0:51:27 3 0:55:19  
  4 Fast Phantom 1289 Richard Barker 999 Standard 19:36:00 20:32:36 0:56:36 4 0:56:39  
  5 Slow Solo 5277 Evan Cairns 1143 Standard 19:34:00 20:22:50 0:48:50 3 0:56:58  
  6 Slow Solo 5180 Paul Playle 1143 Standard 19:34:00 20:22:57 0:48:57 3 0:57:06  
  7 Slow Solo 4670 Ben Russell 1143 Standard 19:34:00 20:25:04 0:51:04 3 0:59:34  
  8 Fast RS 400 845 Ian Hamilton/Douglas Clow 942 Standard 19:36:00 20:32:41 0:56:41 4 1:00:10  
  9 Slow Laser 209059 Tom Wilson 1105 Standard 19:34:00 20:24:03 0:50:03 3 1:00:24 31/5 Fast start under instruction of RO
  10 Slow Laser 168842 John Smith 1105 Standard 19:34:00 20:24:26 0:50:26 3 1:00:51  
  11 Fast RS 200 818 Nick Marley 1047 Standard     OOD      
  12 Slow Rs Aero 7 2191 Dave Baldwin 1066 Standard 19:34:00 20:22:55 0:48:55 3 1:01:11  
  13 Fast Rooster 8.1 367 Colin Hammond 1040 Standard 19:36:00 20:23:47 0:47:47 3 1:01:16  
  14 Slow Laser Various Brendan O'Leary 1105 Standard 19:34:00 20:25:07 0:51:07 3 1:01:41  
  15 Fast RS 200 1236 Nigel Thompson 1047 Standard 19:36:00 20:25:09 0:49:09 3 1:02:35  
  16 Slow Rs Aero 7 1698 Caroline Baldwin 1066 Standard 19:34:00 20:24:06 0:50:06 3 1:02:40  
  17 Slow Laser 147819 Martin Yates 1105 Standard 19:34:00 20:27:31 0:53:31 3 1:04:35 Created from sailno wizard
  18 Slow Lark 1159 James Potter 1070 Standard 19:34:00 20:28:18 0:54:18 3 1:07:40  
  19 Slow Laser 182443 Nick Beynon 1105 Standard 19:34:00 20:30:08 0:56:08 3 1:07:44  
  20 Slow Solo 3711 Nick Saunders 1143 Standard 19:34:00 20:34:04 1:00:04 3 1:10:04  
  21 Slow Solo ClubSolo Rich Duff 1143 Standard 19:34:00 20:35:42 1:01:42 3 1:11:58  
  22 Fast RS 200 237 Andy 1047 Standard 19:36:00 20:34:34 0:58:34 3 1:14:35 Created from sailno wizard
  23 Slow Topper 46919 Antonio 1347 Standard     DNF      



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com