Anniversary Handicap 2014

Island Barn Reservoir SC

Anniversary Series Final

Contents

Standard Series

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 63, Scoring system: Appendix A
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating April May June July August Barts Bash October Total Nett Notes
1st Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   990 (1.0) (3.0) 1.0 (64.0 DNC) 1.0 (5.5) 1.0 76.5 3.0 RS500 May, October
2nd Standard First Solo 5215 0 Gareth Griffiths   1146 (2.3 OOD) (5.0) (64.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (64.0 DNC) 139.3 4.0  
3rd Standard First Solo 5500 0 Mark Ampleford   1146 (64.0 DNC) 1.0 2.0 (64.0 DNC) 4.0 (7.0) (64.0 DNC) 206.0 7.0  
4th Standard First Solo 5466 1 Paul Playle   1146 (6.0) (4.0) 3.0 (64.0 DNC) 3.0 4.0 (64.0 DNC) 148.0 10.0  
5th Standard First Phantom 1351 1 John Oldham   1002 2.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (9.0) (64.0 DNC) 8.0 3.0 214.0 13.0  
6th Standard First Streaker 1844 1 Chris Smith   1146 (8.0) (12.0 XPA) (64.0 DNC) 7.0 6.0 (64.0 DNC) 2.0 163.0 15.0  
7th Standard First National 12 3491 0 Mike Storey   1068 5.0 2.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 10.0 (64.0 DNC) 273.0 17.0 EPS April
8th Standard First Laser 1 2 Kevin Seebaluck   1088 (9.0) (64.0 DNC) 9.0 (10.0) 8.0 (64.0 DNC) 5.0 169.0 22.0  
9th Standard Second Laser 183443   Ben Sharp   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (14.0) 11.0 9.0 (12.0) 4.0 178.0 24.0 Radial up to August
10th Standard First Laser 4.7 140014 3 Joe Dunn   1185 (64.0 DNC) (15.0) 7.0 (64.0 DNC) 12.0 9.0 (64.0 DNC) 235.0 28.0  
11th Standard First Laser 201172 2 Matt Young   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 4.0 16.0 (64.0 DNC) 13.0 (64.0 DNC) 289.0 33.0  
12th Standard First RS 200 236 1 Mike Curtis   1051 (64.0 DNC) 11.0 OOD (64.0 DNC) (64.0 DNC) 7.0 15.0 (64.0 DNC) 289.0 33.0  
13th Standard First Laser 180441 2 Tony Butler   1088 (64.0 DNC) 6.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 11.0 18.0 (64.0 DNC) 291.0 35.0  
14th Standard First RS 200 1409 2 Clare James   1051 7.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 21.0 8.0 292.0 36.0  
15th Standard Second Solo 3861 4 David Clark   1146 10.0 (20.0) (64.0 DNC) 8.0 18.0 RET (26.0) (64.0 DNC) 210.0 36.0  
16th Standard Second RS 100 8.4 508   Dave Baldwin   1000 (64.0 DNC) 11.0 (16.0) 12.0 13.0 (29.0) (64.0 DNC) 209.0 36.0 RS Vareo May
17th Standard Second Solo 4193 3 Ian Peace   1146 11.0 16.0 12.0 (64.0 DNC) (18.0 RET) (22.0) (64.0 DNC) 207.0 39.0  
18th Standard First Solo 3270   Chris Biscomb   1146 (64.0 DNC) 17.0 (64.0 DNC) 6.0 (64.0 DNC) 17.0 (64.0 DNC) 296.0 40.0  
19th Standard First Laser 168842 2 John Smith   1088 (64.0 DNC) 19.0 11.0 15.0 (64.0 DNC) (44.0 RET) (64.0 DNC) 281.0 45.0  
20th Standard First Laser 112025   ?   1088 (64.0 DNC) 21.0 13.0 14.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 304.0 48.0  
21st Standard First Int Canoe 257 3 Jim Champ   895 (64.0 DNC) (24.0) 15.0 18.0 RET (64.0 DNC) 19.0 OOD (64.0 DNC) 268.0 52.0  
22nd Standard Second Byte CII 2634 3 Caroline Baldwin   1150 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 6.0 4.0 (64.0 DNC) 44.0 RET (64.0 DNC) 310.0 54.0  
23rd Standard First Solo 3457 2 Mervyn Cinnamond   1146 (64.0 DNC) 12.0 (64.0 DNC) 3.0 (64.0 DNC) 44.0 RET (64.0 DNC) 315.0 59.0  
24th Standard First Laser 170487 0 Paul Wright-Anderson   1088 3.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 3.0 64.0 DNC 326.0 70.0  
25th Standard First RS 200 1236 2 James Curtis   1051 4.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 5.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 329.0 73.0 RS Aero (1040) August
26th Standard First Laser 184318 2 Mads Obersen   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 7.0 OOD 7.0 334.0 78.0  
27th Standard First Laser 117457 3 Ian Woods   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 10.0 64.0 DNC 6.0 336.0 80.0  
28th Standard First Solo 3174 2 Roy Poole   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 5.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 19.0 64.0 DNC 344.0 88.0  
29th Standard Second Laser 112025   Mark Phillips   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 20.0 9.0 349.0 93.0  
30th Standard First RS 200 - 3 Harry Phelps   1051 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 18.0 RET 16.0 64.0 DNC 354.0 98.0 RS100 August
31st Standard Second Solo 5046 5 Tony Sproat   1146 (64.0 DNC) 23.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 31.0 64.0 DNC 374.0 118.0  
32nd Standard First Laser 168115 2 John Magrath   1088 (64.0 DNC) 18.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 44.0 RET 64.0 DNC 382.0 126.0  
33rd Standard First Solo 4386   Mike Dray   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 2.0 64.0 DNC 386.0 130.0  
34th Standard First Solo 3365 2 Tom Russell   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 2.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 386.0 130.0  
35th Standard First Merlin-Rocket 3463   CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 (64.0 DNC) 22.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 44.0 RET 64.0 DNC 386.0 130.0 RS200 at Barts BAsh
36th Standard First Laser 180382 1 Andy Barnett   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 5.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 389.0 133.0  
37th Standard First Phantom 1289 0 Richard Barker   1002 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 5.5 64.0 DNC 389.5 133.5  
38th Standard First Solo 3854 3 Ben Russell   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 8.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 392.0 136.0  
39th Standard First Solo 5180 1 Rob Pettit   1146 (64.0 DNC) 8.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 392.0 136.0  
40th Standard Second RS Feva XL 3357   Talulah   1222 (64.0 DNC) 9.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 393.0 137.0  
41st Standard Second RS Feva XL 3357   Anna Rowe   1222 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 10.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 394.0 138.0  
42nd Standard Second Topper 4.2 46795 5 Maisie Bristow   1380 (64.0 DNC) 10.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 394.0 138.0  
43rd Standard Second Laser Radial 1   Henry Carrow   1122 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 11.0 64.0 DNC 395.0 139.0  
44th Standard Second Phantom 1185 5 Mike Said   1002 12.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 396.0 140.0 April - started on first start: finishing time adjusted.
45th Standard First Laser 165372 1 Simon Bean   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 13.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 397.0 141.0  
46th Standard First Solo 4073 2 Peter Cottrell   1146 (64.0 DNC) 13.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 397.0 141.0  
47th Standard Second Laser Radial 130417 4 Uta Griesenbach   1122 13.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 397.0 141.0  
48th Standard First Laser 172598   Will Scott   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 14.0 64.0 DNC 398.0 142.0  
49th Standard Second Laser 106836   Mark ?   1088 (64.0 DNC) 14.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 398.0 142.0  
50th Standard First RS 200 237 2 Cj Cavallari   1051 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 18.0 RET 64.0 DNC 64.0 DNC 402.0 146.0  
51st Standard First Solo 4071 2 Peter Halliday   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 23.0 64.0 DNC 407.0 151.0  
52nd Standard Second RS Vision 1506   Rebecca Barnham   1116 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 24.0 64.0 DNC 408.0 152.0  
53rd Standard Second RS 200 481   Steve Green   1051 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 25.0 64.0 DNC 409.0 153.0  
54th Standard Second RS Feva (singlehanded) 1799   Carl Pittam   1290 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 27.0 64.0 DNC 411.0 155.0  
55th Standard Second Laser 133313   Jamie Scott   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 28.0 64.0 DNC 412.0 156.0  
56th Standard Second Laser 4.7 4   Sam Jackson   1185 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 30.0 64.0 DNC 414.0 158.0  
57th Standard Second RS Feva XL 3373   Megan Rowe   1222 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Standard Second Solo 4173   David Lawton   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Standard Second RS Feva XL 5533   Emma Crudge   1222 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Standard Second Topper     Ching Yo Wong   1322 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Standard Second Topper     Kiyo Wong   1322 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Standard Second Laser     Mike Wong   1088 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Standard Second RS 500 5533 5 Ross Nelson   975 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  

Personal Series

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 63, Scoring system: Appendix A
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating April May June July August Barts Bash October Total Nett Notes
1st Personal First Laser : Band 3 155892   Ben Sharp   1251 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (13.0) (5.5) 1.0 1.0 1.0 149.5 3.0  
2nd Personal Second Solo : Band 4 3861 4 David Clark   1375 6.0 4.0 (64.0 DNC) 1.0 (18.0 RET) (26.0) (64.0 DNC) 183.0 11.0  
3rd Personal First Laser 4.7 : Band 3 140014 3 Joe Dunn   1363 (64.0 DNC) (6.0) 4.0 (64.0 DNC) 6.0 2.0 (64.0 DNC) 210.0 12.0  
4th Personal First Solo : Band 1 5466 1 Paul Playle   1203 (8.0) 8.0 (9.0) (64.0 DNC) 3.0 4.0 (64.0 DNC) 160.0 15.0  
5th Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   990 4.0 (10.0) 5.0 (64.0 DNC) 7.0 (16.5) (8.0) 114.5 16.0 RS500 in May
6th Personal First Laser : Band 2 1 2 Kevin Seebaluck   1197 (9.0) (64.0 DNC) (10.0) 9.0 5.0 (64.0 DNC) 3.0 164.0 17.0  
7th Personal First Phantom : Band 1 1351 1 John Oldham   1052 5.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (12.0) (64.0 DNC) 10.0 5.0 224.0 20.0  
8th Personal First Streaker : Band 1 1844 1 Chris Smith   1203 10.0 (18.0 XPA) (64.0 DNC) (11.0) 8.0 (64.0 DNC) 4.0 179.0 22.0  
9th Personal Second RS 100 8.4 Band 3 508   Dave Baldwin   1150 (64.0 DNC) 3.0 (16.0) 8.0 13.0 (30.0) (64.0 DNC) 198.0 24.0  
10th Personal First Laser : Band 2 180441 2 Tony Butler   1197 (64.0 DNC) 5.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 10.0 9.0 (64.0 DNC) 280.0 24.0  
11th Personal Second Solo : Band 3 4193 3 Ian Peace   1318 12.0 7.0 6.0 (64.0 DNC) (18.0 RET) (13.0) (64.0 DNC) 184.0 25.0  
12th Personal First Solo : Band 0 5215 0 Gareth Griffiths   1146 (11.4 OOD) (20.0) (64.0 DNC) 5.5 9.0 11.0 (64.0 DNC) 184.9 25.5  
13th Personal First Laser : Band 2 201172 2 Matt Young   1197 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 7.0 14.0 (64.0 DNC) 6.0 (64.0 DNC) 283.0 27.0  
14th Personal First Solo : Band 2 3270   Chris Biscomb   1261 (64.0 DNC) 16.0 (64.0 DNC) 7.0 (64.0 DNC) 8.0 (64.0 DNC) 287.0 31.0  
15th Personal First RS 200 : Band 2 1409 2 Clare James   1156 2.5 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 22.0 7.0 287.5 31.5  
16th Personal First Solo : Band 0 5500 0 Mark Ampleford   1146 (64.0 DNC) 11.0 11.0 (64.0 DNC) 11.0 (18.0) (64.0 DNC) 243.0 33.0  
17th Personal First Laser : Band 2 168842 2 John Smith   1197 (64.0 DNC) 18.0 13.0 13.0 (64.0 DNC) (44.0 RET) (64.0 DNC) 280.0 44.0  
18th Personal First National 12 : Band 0 3491 0 Mike Storey   1068 7.0 15.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 25.0 (64.0 DNC) 303.0 47.0 EPS in APril
19th Personal First Int Canoe : Band 3 257 3 Jim Champ   1029 (64.0 DNC) (19.0) 13.0 18.0 RET (64.0 DNC) 16.7 OOD (64.0 DNC) 258.7 47.7  
20th Personal First RS 200 : Band 1 236 1 Mike Curtis   1104 (64.0 DNC) 16.3 OOD (64.0 DNC) (64.0 DNC) 12.0 20.5 (64.0 DNC) 304.8 48.8  
21st Personal Second Byte CII : Band 3 2634 3 Caroline Baldwin   1323 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 3.0 2.0 (64.0 DNC) 44.0 RET (64.0 DNC) 305.0 49.0  
22nd Personal First Laser 112025   ?   1088 (64.0 DNC) 24.0 15.0 16.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 311.0 55.0  
23rd Personal First Solo : Band 2 3457 2 Mervyn Cinnamond   1261 (64.0 DNC) 9.0 (64.0 DNC) 4.0 (64.0 DNC) 44.0 RET (64.0 DNC) 313.0 57.0  
24th Personal First RS 200 : Band 2 1236 2 James Curtis   1156 1.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 2.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 323.0 67.0  
25th Personal First Laser : Band 3 117457 3 Ian Woods   1251 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 4.0 64.0 DNC 2.0 326.0 70.0  
26th Personal First Laser : Band 2 184318 2 Mads Obersen   1197 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 6.0 OOD 6.0 332.0 76.0  
27th Personal First Solo : Band 2 3174 2 Roy Poole   1261 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 8.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 14.0 64.0 DNC 342.0 86.0  
28th Personal First RS 200 : Band 2 - 3 Harry Phelps   1156 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 18.0 RET 7.0 64.0 DNC 345.0 89.0  
29th Personal First Laser : Band 0 170487 0 Paul Wright-Anderson   1088 11.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 15.0 64.0 DNC 346.0 90.0  
30th Personal First Laser : Band 2 112025   Mark Phillips   1197 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 19.0 9.0 348.0 92.0  
31st Personal Second Solo : Band 5 5046 5 Tony Sproat   1433 (64.0 DNC) 2.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 31.0 64.0 DNC 353.0 97.0  
32nd Personal First Laser : Band 2 168115 2 John Magrath   1197 (64.0 DNC) 17.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 44.0 RET 64.0 DNC 381.0 125.0  
33rd Personal First Solo : Band 4 3854 3 Ben Russell   1375 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 1.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 385.0 129.0  
34th Personal Second Topper 4.2 - Band 5 46795 5 Maisie Bristow   1725 (64.0 DNC) 1.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 385.0 129.0  
35th Personal First Merlin-Rocket : Band 2 3463   CJ Cavallari Uta Griesenbach 1089 (64.0 DNC) 21.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 44.0 RET 64.0 DNC 385.0 129.0  
36th Personal Second RS Feva XL : Band 4 3357   Anna Rowe   1466 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 2.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 386.0 130.0  
37th Personal First Phantom : Band 5 1185 5 Mike Said   1253 2.5 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 386.5 130.5  
38th Personal Second RS Vision : Band 5 1506   Rebecca Barnham   1395 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 3.0 64.0 DNC 387.0 131.0  
39th Personal First Solo : Band 2 3365 2 Tom Russell   1261 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 3.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 387.0 131.0  
40th Personal Second Laser Radial : Band 2 1   Henry Carrow   1234 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 5.0 64.0 DNC 389.0 133.0  
41st Personal First Laser : Band 1 180382 1 Andy Barnett   1142 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 10.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 394.0 138.0  
42nd Personal First Solo : Band 0 4386   Mike Dray   1146 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 12.0 64.0 DNC 396.0 140.0  
43rd Personal First Solo : Band 2 4073 2 Peter Cottrell   1261 (64.0 DNC) 12.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 396.0 140.0  
44th Personal Second Laser Radial : Band 4 130417 4 Uta Griesenbach   1346 13.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 397.0 141.0  
45th Personal First Solo : Band 1 5180 1 Rob Pettit   1203 (64.0 DNC) 14.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 398.0 142.0  
46th Personal First Laser : Band 1 165372 1 Simon Bean   1142 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 15.0 (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 399.0 143.0  
47th Personal First Phantom : Band 0 1289 0 Richard Barker   1002 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 16.5 64.0 DNC 400.5 144.5  
48th Personal First RS 200 : Band 2 237 2 Cj Cavallari   1156 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 18.0 RET 64.0 DNC 64.0 DNC 402.0 146.0  
49th Personal First Laser : Band 1 172598   Will Scott   1142 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 20.5 64.0 DNC 404.5 148.5  
50th Personal Second RS Feva XL 3357   Talulah   1222 (64.0 DNC) 22.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 406.0 150.0  
51st Personal Second RS 200 : Band 4 481   Steve Green   1261 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 23.0 64.0 DNC 407.0 151.0  
52nd Personal Second Laser 106836   Mark ?   1088 (64.0 DNC) 23.0 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 64.0 DNC 407.0 151.0  
53rd Personal First Solo : Band 2 4071 2 Peter Halliday   1261 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 24.0 64.0 DNC 408.0 152.0  
54th Personal Second Laser 4.7 : Band 5 4   Sam Jackson   1481 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 27.0 64.0 DNC 411.0 155.0  
55th Personal Second Laser : Band 4 133313   Jamie Scott   1306 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 28.0 64.0 DNC 412.0 156.0  
56th Personal Second RS Feva (singlehanded) Band 4 1799   Carl Pittam   1512 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 29.0 64.0 DNC 413.0 157.0  
57th Personal Second Topper : Band 5     Ching Yo Wong   1653 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Personal Second Solo : Band 3 4173   David Lawton   1318 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Personal Second RS Feva XL : Band 5 5533   Emma Crudge   1528 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Personal Second RS Feva XL : Band 5 3373   Megan Rowe   1528 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Personal Second Topper : Band 4     Kiyo Wong   1586 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Personal Second Laser : Band 5     Mike Wong   1360 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  
57th Personal Second RS 500 : Band 5 5533 5 Ross Nelson   1219 (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) (64.0 DNC) 64.0 DNC 44.0 RET 64.0 DNC 428.0 172.0  

April - Standard Series - 20/4/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   990 10:30:00 11:19:31 0:49:31 4 0:50:01 1.0 RS500 May, October
2 Standard First Phantom 1351 1 John Oldham   1002 10:30:00 11:23:06 0:53:06 4 0:53:00 2.0  
3 Standard First Solo 5215 0 Gareth Griffiths   1146     OOD     2.3  
4 Standard First Laser 170487 0 Paul Wright-Anderson   1088 10:30:00 11:27:50 0:57:50 4 0:53:09 3.0  
5 Standard First RS 200 1236 2 James Curtis   1051 10:30:00 11:26:16 0:56:16 4 0:53:32 4.0 RS Aero (1040) August
6 Standard First National 12 3491 0 Mike Storey   1024 10:30:00 11:25:21 0:55:21 4 0:54:03 5.0 EPS April
7 Standard First Solo 5466 1 Paul Playle   1146 10:30:00 11:32:05 1:02:05 4 0:54:10 6.0  
8 Standard First RS 200 1409 2 Clare James   1051 10:30:00 11:27:24 0:57:24 4 0:54:37 7.0  
9 Standard First Streaker 1844 1 Chris Smith   1146 10:30:00 11:33:00 1:03:00 4 0:54:58 8.0  
10 Standard First Laser 1 2 Kevin Seebaluck   1088 10:30:00 11:32:07 1:02:07 4 0:57:06 9.0  
11 Standard Second Solo 3861 4 David Clark   1146 10:32:00 11:24:28 0:52:28 3 1:01:03 10.0  
12 Standard Second Solo 4193 3 Ian Peace   1146 10:32:00 11:24:41 0:52:41 3 1:01:18 11.0  
13 Standard Second Phantom 1185 5 Mike Said   1002 10:32:00 11:34:13 1:02:13 4 1:02:06 12.0 April - started on first start: finishing time adjusted.
14 Standard Second Laser Radial 130417 4 Uta Griesenbach   1122 10:32:00 11:32:13 1:00:13 3 1:11:34 13.0  

May - Standard Series - 18/5/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First Solo 5500 0 Mark Ampleford   1146 10:30:00 11:27:00 0:57:00 3 0:49:44 1.0  
2 Standard First National 12 3491 0 Mike Storey   1068 10:30:00 11:23:35 0:53:35 3 0:50:10 2.0 EPS April
3 Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   975 10:30:00 11:19:05 0:49:05 3 0:50:21 3.0 RS500 May, October
4 Standard First Solo 5466 1 Paul Playle   1146 10:30:00 11:28:04 0:58:04 3 0:50:40 4.0  
5 Standard First Solo 5215 0 Gareth Griffiths   1146 10:30:00 11:28:39 0:58:39 3 0:51:11 5.0  
6 Standard First Laser 180441 2 Tony Butler   1088 10:30:00 11:26:50 0:56:50 3 0:52:14 6.0  
7 Standard First Solo 5180 1 Rob Pettit   1146 10:30:00 11:30:18 1:00:18 3 0:52:37 8.0  
8 Standard Second RS Feva XL 3357   Talulah   1222 10:32:00 11:15:58 0:43:58 2 0:53:58 9.0  
9 Standard Second Topper 4.2 46795 5 Maisie Bristow   1380 10:32:00 11:21:47 0:49:47 2 0:54:07 10.0  
10 Standard First RS 200 236 1 Mike Curtis   1051 10:30:00   OOD 3   11.0  
10 Standard Second RS 100 8.4 508   Dave Baldwin   1071 10:32:00 11:30:06 0:58:06 3 0:54:15 11.0 RS Vareo May
12 Standard First Streaker 1844 1 Chris Smith   1146 10:30:00 11:30:14 XPA 3 0:52:34 12.0  
12 Standard First Solo 3457 2 Mervyn Cinnamond   1146 10:30:00 11:32:12 1:02:12 3 0:54:17 12.0  
14 Standard First Solo 4073 2 Peter Cottrell   1146 10:30:00 11:32:45 1:02:45 3 0:54:45 13.0  
15 Standard Second Laser 106836   Mark ?   1088 10:32:00 11:31:41 0:59:41 3 0:54:51 14.0  
16 Standard First Laser 4.7 140014 3 Joe Dunn   1185 10:30:00 11:35:10 1:05:10 3 0:55:00 15.0  
17 Standard Second Solo 4193 3 Ian Peace   1146 10:32:00 11:35:25 1:03:25 3 0:55:20 16.0  
18 Standard First Solo 3270   Chris Biscomb   1146 10:30:00 11:33:31 1:03:31 3 0:55:25 17.0  
19 Standard First Laser 168115 2 John Magrath   1088 10:30:00 11:30:28 1:00:28 3 0:55:35 18.0  
20 Standard First Laser 168842 2 John Smith   1088 10:30:00 11:30:31 1:00:31 3 0:55:37 19.0  
21 Standard Second Solo 3861 4 David Clark   1146 10:32:00 11:36:59 1:04:59 3 0:56:42 20.0  
22 Standard First Laser 112025   ?   1088 10:30:00 11:32:08 1:02:08 3 0:57:06 21.0  
23 Standard First Merlin-Rocket 3463   CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 10:32:00 11:28:36 0:56:36 3 0:57:10 22.0 RS200 at Barts BAsh
24 Standard Second Solo 5046 5 Tony Sproat   1146 10:32:00 11:16:22 0:44:22 2 0:58:04 23.0  
25 Standard First Int Canoe 257 3 Jim Champ   895 10:30:00 11:22:02 0:52:02 3 0:58:08 24.0  

June - Standard Series - 18/5/14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   990     41:02   0:41:27 1.0 RS500 May, October
2 Standard First Solo 5500 0 Mark Ampleford   1146     49:48   0:43:27 2.0  
3 Standard First Solo 5466 1 Paul Playle   1146     52:07   0:45:29 3.0  
4 Standard First Laser 201172 2 Matt Young   1088     50:47   0:46:41 4.0  
5 Standard First Solo 3174 2 Roy Poole   1146     54:04   0:47:11 5.0  
6 Standard Second Byte CII 2634 3 Caroline Baldwin   1150     54:18   0:47:13 6.0  
7 Standard First Laser 4.7 140014 3 Joe Dunn   1185     56:04   0:47:19 7.0  
8 Standard First Solo 3854 3 Ben Russell   1146     54:34   0:47:37 8.0  
9 Standard First Laser 1 2 Kevin Seebaluck   1088     51:59   0:47:47 9.0  
10 Standard Second RS Feva XL 3357   Anna Rowe   1222     58:26   0:47:49 10.0  
11 Standard First Laser 168842 2 John Smith   1088     52:03   0:47:50 11.0  
12 Standard Second Solo 4193 3 Ian Peace   1146     54:54   0:47:54 12.0  
13 Standard First Laser 112025   ?   1088     52:48   0:48:32 13.0  
14 Standard Second Laser 183443   Ben Sharp   1122     56:05   0:49:59 14.0 Radial up to August
15 Standard First Int Canoe 257 3 Jim Champ   895     44:45   0:50:00 15.0  
16 Standard Second RS 100 8.4 508   Dave Baldwin   1000     58:29   0:58:29 16.0 RS Vareo May

July - Standard Series - 20/7/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:40:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First Solo 5215 0 Gareth Griffiths   1146 10:40:00 11:31:22 0:51:22 3 0:44:49 1.0  
2 Standard First Solo 3365 2 Tom Russell   1146 10:40:00 11:35:30 0:55:30 3 0:48:26 2.0  
3 Standard First Solo 3457 2 Mervyn Cinnamond   1146 10:40:00 11:35:36 0:55:36 3 0:48:31 3.0  
4 Standard Second Byte CII 2634 3 Caroline Baldwin   1150 10:42:00 11:38:30 0:56:30 3 0:49:08 4.0  
5 Standard First Laser 180382 1 Andy Barnett   1088 10:40:00 11:34:15 0:54:15 3 0:49:52 5.0  
6 Standard First Solo 3270   Chris Biscomb   1146 10:40:00 11:37:30 0:57:30 3 0:50:10 6.0  
7 Standard First Streaker 1844 1 Chris Smith   1146 10:40:00 11:38:13 0:58:13 3 0:50:48 7.0  
8 Standard Second Solo 3861 4 David Clark   1146 10:42:00 11:40:22 0:58:22 3 0:50:56 8.0  
9 Standard First Phantom 1351 1 John Oldham   1002 10:40:00 11:31:27 0:51:27 3 0:51:21 9.0  
10 Standard First Laser 1 2 Kevin Seebaluck   1088 10:40:00 11:35:59 0:55:59 3 0:51:27 10.0  
11 Standard Second Laser 183443   Ben Sharp   1122 10:40:00 11:37:49 0:57:49 3 0:51:32 11.0 Radial up to August
12 Standard Second RS 100 8.4 508   Dave Baldwin   1000 10:42:00 11:34:59 0:52:59 3 0:52:59 12.0 RS Vareo May
13 Standard First Laser 165372 1 Simon Bean   1088 10:40:00 11:38:31 0:58:31 3 0:53:47 13.0  
14 Standard First Laser 112025   ?   1088 10:40:00 11:38:55 0:58:55 3 0:54:09 14.0  
15 Standard First Laser 168842 2 John Smith   1088 10:40:00 11:39:17 0:59:17 3 0:54:29 15.0  
16 Standard First Laser 201172 2 Matt Young   1088 10:40:00 11:39:30 0:59:30 3 0:54:41 16.0  
17 Standard First Int Canoe 257 3 Jim Champ   895     RET     18.0  

August - Standard Series - 20/7/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   990 23:58:00 0:47:59 0:49:59 4 0:50:29 1.0 RS500 May, October
2 Standard First Solo 5215 0 Gareth Griffiths   1146 23:58:00 0:56:13 0:58:13 4 0:50:48 2.0  
3 Standard First Solo 5466 1 Paul Playle   1146 23:58:00 0:56:28 0:58:28 4 0:51:01 3.0  
4 Standard First Solo 5500 0 Mark Ampleford   1146 23:58:00 0:56:49 0:58:49 4 0:51:19 4.0  
5 Standard First RS 200 1236 2 James Curtis   1040 23:58:00 0:52:59 0:54:59 4 0:52:52 5.0 RS Aero (1040) August
6 Standard First Streaker 1844 1 Chris Smith   1146 23:58:00 0:59:00 1:01:00 4 0:53:14 6.0  
7 Standard First RS 200 236 1 Mike Curtis   1051 23:58:00 0:55:13 0:57:13 4 0:54:26 7.0  
8 Standard First Laser 1 2 Kevin Seebaluck   1088 23:58:00 0:57:21 0:59:21 4 0:54:33 8.0  
9 Standard Second Laser 183443   Ben Sharp   1122 23:58:00 0:59:55 1:01:55 4 0:55:11 9.0 Radial up to August
10 Standard First Laser 117457 3 Ian Woods   1088 00:00:00 0:60:55 1:00:55 4 0:55:59 10.0  
11 Standard First Laser 180441 2 Tony Butler   1088 23:58:00 0:59:04 1:01:04 4 0:56:08 11.0  
12 Standard First Laser 4.7 140014 3 Joe Dunn   1185 00:00:00 0:50:57 0:50:57 3 0:57:20 12.0  
13 Standard Second RS 100 8.4 508   Dave Baldwin   1000 00:00:00 0:63:10 1:03:10 4 1:03:10 13.0 RS Vareo May
14 Standard Second Solo 3861 4 David Clark   1146     RET     18.0  
14 Standard Second Solo 4193 3 Ian Peace   1146     RET     18.0  
14 Standard First RS 200 - 3 Harry Phelps   1051 23:58:00   RET 4   18.0 RS100 August
14 Standard First RS 200 237 2 Cj Cavallari   1051     RET     18.0  

Barts Bash - Standard Series - 21/9/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:08:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First Solo 5215 0 Gareth Griffiths   1146 11:08:00 11:55:56 0:47:56 3 0:41:50 1.0  
2 Standard First Solo 4386   Mike Dray   1146 11:08:00 11:56:04 0:48:04 3 0:41:57 2.0  
3 Standard First Laser 170487 0 Paul Wright-Anderson   1088 11:08:00 11:54:06 0:46:06 3 0:42:22 3.0  
4 Standard First Solo 5466 1 Paul Playle   1146 11:08:00 11:56:53 0:48:53 3 0:42:39 4.0  
5 Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   990 11:08:00 11:50:21 0:42:21 3 0:42:47 5.5 RS500 May, October
5 Standard First Phantom 1289 0 Richard Barker   1002 11:08:00 11:50:52 0:42:52 3 0:42:47 5.5  
7 Standard First Solo 5500 0 Mark Ampleford   1146 11:08:00 11:57:08 0:49:08 3 0:42:52 7.0  
7 Standard First Laser 184318 2 Mads Obersen   1088 11:08:00   OOD     7.0  
9 Standard First Phantom 1351 1 John Oldham   1002 11:08:00 11:51:48 0:43:48 3 0:43:43 8.0  
10 Standard First Laser 4.7 140014 3 Joe Dunn   1185 11:08:00 12:00:22 0:52:22 3 0:44:11 9.0  
11 Standard First National 12 3491 0 Mike Storey   1068 11:08:00 11:55:51 0:47:51 3 0:44:48 10.0 EPS April
12 Standard Second Laser Radial 1   Henry Carrow   1122 11:08:00 11:58:20 0:50:20 3 0:44:52 11.0  
13 Standard Second Laser 183443   Ben Sharp   1088 11:08:00 11:57:09 0:49:09 3 0:45:10 12.0 Radial up to August
14 Standard First Laser 201172 2 Matt Young   1088 11:08:00 11:57:10 0:49:10 3 0:45:11 13.0  
15 Standard First Laser 172598   Will Scott   1088 11:08:00 11:57:11 0:49:11 3 0:45:12 14.0  
16 Standard First RS 200 236 1 Mike Curtis   1051 11:08:00 11:55:33 0:47:33 3 0:45:15 15.0  
17 Standard First RS 200 - 3 Harry Phelps   1051 11:08:00 11:55:55 0:47:55 3 0:45:35 16.0 RS100 August
18 Standard First Solo 3270   Chris Biscomb   1146 11:08:00 12:00:23 0:52:23 3 0:45:43 17.0  
19 Standard First Laser 180441 2 Tony Butler   1088 11:08:00 11:57:47 0:49:47 3 0:45:45 18.0  
20 Standard First Int Canoe 257 3 Jim Champ   895 11:08:00   OOD     19.0  
20 Standard First Solo 3174 2 Roy Poole   1146 11:08:00 12:01:08 0:53:08 3 0:46:22 19.0  
22 Standard Second Laser 112025   Mark Phillips   1088 11:08:00 11:59:20 0:51:20 3 0:47:11 20.0  
23 Standard First RS 200 1409 2 Clare James   1051 11:08:00 11:57:52 0:49:52 3 0:47:27 21.0  
24 Standard Second Solo 4193 3 Ian Peace   1146 11:08:00 12:03:28 0:55:28 3 0:48:24 22.0  
25 Standard First Solo 4071 2 Peter Halliday   1146 11:08:00 12:04:02 0:56:02 3 0:48:54 23.0  
26 Standard Second RS Vision 1506   Rebecca Barnham   1116 11:08:00 12:02:50 0:54:50 3 0:49:08 24.0  
27 Standard Second RS 200 481   Steve Green   1051 11:08:00 12:03:13 0:55:13 3 0:52:32 25.0  
28 Standard Second Solo 3861 4 David Clark   1146 11:08:00 12:10:04 1:02:04 3 0:54:10 26.0  
29 Standard Second RS Feva (singlehanded) 1799   Carl Pittam   1290 11:08:00 11:54:46 0:46:46 2 0:54:23 27.0  
30 Standard Second Laser 133313   Jamie Scott   1088 11:08:00 12:07:27 0:59:27 3 0:54:38 28.0  
31 Standard Second RS 100 8.4 508   Dave Baldwin   1000 11:08:00 12:03:31 0:55:31 3 0:55:31 29.0 RS Vareo May
32 Standard Second Laser 4.7 4   Sam Jackson   1185 11:08:00 11:52:36 0:44:36 2 0:56:27 30.0  
33 Standard Second Solo 5046 5 Tony Sproat   1146 11:08:00 12:00:34 0:52:34 2 1:08:48 31.0  
34 Standard First Laser 168842 2 John Smith   1088 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second Byte CII 2634 3 Caroline Baldwin   1150 11:08:00 RET RET 3   44.0  
34 Standard First Solo 3457 2 Mervyn Cinnamond   1146 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard First Laser 168115 2 John Magrath   1088 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard First Merlin-Rocket 3463   CJ Cavallari Uta Griesenbach 990 11:08:00   RET     44.0 RS200 at Barts BAsh
34 Standard Second RS Feva XL 3373   Megan Rowe   1222 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second Solo 4173   David Lawton   1146 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second RS Feva XL 5533   Emma Crudge   1222 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second Topper     Ching Yo Wong   1322 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second Topper     Kiyo Wong   1322 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second Laser     Mike Wong   1088 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Standard Second RS 500 5533 5 Ross Nelson   975 11:08:00   RET     44.0  

October - Standard Series - 19/10/14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:08:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Standard First RS 300 539 0 Peter Curtis   975     0:39:56 4 0:40:57 1.0 RS500 May, October
2 Standard First Streaker 1844 1 Chris Smith   1146     0:47:00 4 0:41:01 2.0  
3 Standard First Phantom 1351 1 John Oldham   1002     0:41:23 4 0:41:18 3.0  
4 Standard Second Laser 183443   Ben Sharp   1088     0:45:36 4 0:41:55 4.0 Radial up to August
5 Standard First Laser 1 2 Kevin Seebaluck   1088     0:46:24 4 0:42:39 5.0  
6 Standard First Laser 117457 3 Ian Woods   1088     0:46:39 4 0:42:53 6.0  
7 Standard First Laser 184318 2 Mads Obersen   1088     0:47:06 4 0:43:17 7.0  
8 Standard First RS 200 1409 2 Clare James   1051     0:47:12 4 0:44:55 8.0  
9 Standard Second Laser 112025   Mark Phillips   1088     0:40:10 3 0:49:13 9.0  

April - Personal Series - 20/4/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal First RS 200 : Band 2 1236 2 James Curtis   1156 10:30:00 11:26:16 0:56:16 4 0:48:40 1.0  
2 Personal First RS 200 : Band 2 1409 2 Clare James   1156 10:30:00 11:27:24 0:57:24 4 0:49:39 2.5  
2 Personal First Phantom : Band 5 1185 5 Mike Said   1253 10:32:00 11:34:13 1:02:13 4 0:49:39 2.5  
4 Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   990 10:30:00 11:19:31 0:49:31 4 0:50:01 4.0 RS500 in May
5 Personal First Phantom : Band 1 1351 1 John Oldham   1052 10:30:00 11:23:06 0:53:06 4 0:50:29 5.0  
6 Personal Second Solo : Band 4 3861 4 David Clark   1375 10:32:00 11:24:28 0:52:28 3 0:50:53 6.0  
7 Personal First National 12 : Band 0 3491 0 Mike Storey   1075 10:30:00 11:25:21 0:55:21 4 0:51:29 7.0 EPS in APril
8 Personal First Solo : Band 1 5466 1 Paul Playle   1203 10:30:00 11:32:05 1:02:05 4 0:51:36 8.0  
9 Personal First Laser : Band 2 1 2 Kevin Seebaluck   1197 10:30:00 11:32:07 1:02:07 4 0:51:54 9.0  
10 Personal First Streaker : Band 1 1844 1 Chris Smith   1203 10:30:00 11:33:00 1:03:00 4 0:52:22 10.0  
11 Personal First Laser : Band 0 170487 0 Paul Wright-Anderson   1088 10:30:00 11:27:50 0:57:50 4 0:53:09 11.0  
12 Personal First Solo : Band 0 5215 0 Gareth Griffiths   1146     OOD     11.4  
13 Personal Second Solo : Band 3 4193 3 Ian Peace   1318 10:32:00 11:24:41 0:52:41 3 0:53:18 12.0  
14 Personal Second Laser Radial : Band 4 130417 4 Uta Griesenbach   1346 10:32:00 11:32:13 1:00:13 3 0:59:39 13.0  

May - Personal Series - 18/5/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:32:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Second Topper 4.2 - Band 5 46795 5 Maisie Bristow   1725 10:32:00 11:21:47 0:49:47 2 0:43:17 1.0  
2 Personal Second Solo : Band 5 5046 5 Tony Sproat   1433 10:32:00 11:16:22 0:44:22 2 0:46:26 2.0  
3 Personal Second RS 100 8.4 Band 3 508   Dave Baldwin   1232 10:32:00 11:30:06 0:58:06 3 0:47:10 3.0  
4 Personal Second Solo : Band 4 3861 4 David Clark   1375 10:32:00 11:36:59 1:04:59 3 0:47:16 4.0  
5 Personal First Laser : Band 2 180441 2 Tony Butler   1197 10:30:00 11:26:50 0:56:50 3 0:47:29 5.0  
6 Personal First Laser 4.7 : Band 3 140014 3 Joe Dunn   1363 10:30:00 11:35:10 1:05:10 3 0:47:49 6.0  
7 Personal Second Solo : Band 3 4193 3 Ian Peace   1318 10:32:00 11:35:25 1:03:25 3 0:48:07 7.0  
8 Personal First Solo : Band 1 5466 1 Paul Playle   1203 10:30:00 11:28:04 0:58:04 3 0:48:16 8.0  
9 Personal First Solo : Band 2 3457 2 Mervyn Cinnamond   1261 10:30:00 11:32:12 1:02:12 3 0:49:20 9.0  
10 Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   990 10:30:00 11:19:05 0:49:05 3 0:49:35 10.0 RS500 in May
11 Personal First Solo : Band 0 5500 0 Mark Ampleford   1146 10:30:00 11:27:00 0:57:00 3 0:49:44 11.0  
12 Personal First Solo : Band 2 4073 2 Peter Cottrell   1261 10:30:00 11:32:45 1:02:45 3 0:49:46 12.0  
13 Personal First Solo : Band 1 5180 1 Rob Pettit   1203 10:30:00 11:30:18 1:00:18 3 0:50:07 14.0  
14 Personal First National 12 : Band 0 3491 0 Mike Storey   1068 10:30:00 11:23:35 0:53:35 3 0:50:10 15.0 EPS in APril
15 Personal First Solo : Band 2 3270   Chris Biscomb   1261 10:30:00 11:33:31 1:03:31 3 0:50:22 16.0  
16 Personal First RS 200 : Band 1 236 1 Mike Curtis   1104 10:30:00   OOD 3   16.3  
17 Personal First Laser : Band 2 168115 2 John Magrath   1197 10:30:00 11:30:28 1:00:28 3 0:50:31 17.0  
18 Personal First Streaker : Band 1 1844 1 Chris Smith   1203 10:30:00 11:30:14 XPA 3 0:50:04 18.0  
18 Personal First Laser : Band 2 168842 2 John Smith   1197 10:30:00 11:30:31 1:00:31 3 0:50:33 18.0  
20 Personal First Int Canoe : Band 3 257 3 Jim Champ   1029 10:30:00 11:22:02 0:52:02 3 0:50:34 19.0  
21 Personal First Solo : Band 0 5215 0 Gareth Griffiths   1146 10:30:00 11:28:39 0:58:39 3 0:51:11 20.0  
22 Personal First Merlin-Rocket : Band 2 3463   CJ Cavallari Uta Griesenbach 1089 10:32:00 11:28:36 0:56:36 3 0:51:58 21.0  
23 Personal Second RS Feva XL 3357   Talulah   1222 10:32:00 11:15:58 0:43:58 2 0:53:58 22.0  
24 Personal Second Laser 106836   Mark ?   1088 10:32:00 11:31:41 0:59:41 3 0:54:51 23.0  
25 Personal First Laser 112025   ?   1088 10:30:00 11:32:08 1:02:08 3 0:57:06 24.0  

June - Personal Series - 18/5/14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:30:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:32:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal First Solo : Band 4 3854 3 Ben Russell   1375     54:34   0:39:41 1.0  
2 Personal Second RS Feva XL : Band 4 3357   Anna Rowe   1466     58:26   0:39:52 2.0  
3 Personal Second Byte CII : Band 3 2634 3 Caroline Baldwin   1323     54:18   0:41:03 3.0  
4 Personal First Laser 4.7 : Band 3 140014 3 Joe Dunn   1363     56:04   0:41:08 4.0  
5 Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   990     41:02   0:41:27 5.0 RS500 in May
6 Personal Second Solo : Band 3 4193 3 Ian Peace   1318     54:54   0:41:39 6.0  
7 Personal First Laser : Band 2 201172 2 Matt Young   1197     50:47   0:42:26 7.0  
8 Personal First Solo : Band 2 3174 2 Roy Poole   1261     54:04   0:42:53 8.0  
9 Personal First Solo : Band 1 5466 1 Paul Playle   1203     52:07   0:43:19 9.0  
10 Personal First Laser : Band 2 1 2 Kevin Seebaluck   1197     51:59   0:43:26 10.0  
11 Personal First Solo : Band 0 5500 0 Mark Ampleford   1146     49:48   0:43:27 11.0  
12 Personal First Laser : Band 3 155892   Ben Sharp   1290     56:05   0:43:29 13.0  
12 Personal First Laser : Band 2 168842 2 John Smith   1197     52:03   0:43:29 13.0  
12 Personal First Int Canoe : Band 3 257 3 Jim Champ   1029     44:45   0:43:29 13.0  
15 Personal First Laser 112025   ?   1088     52:48   0:48:32 15.0  
16 Personal Second RS 100 8.4 Band 3 508   Dave Baldwin   1150     58:29   0:50:51 16.0  

July - Personal Series - 20/7/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:40:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal Second Solo : Band 4 3861 4 David Clark   1375 10:42:00 11:40:22 0:58:22 3 0:42:27 1.0  
2 Personal Second Byte CII : Band 3 2634 3 Caroline Baldwin   1323 10:42:00 11:38:30 0:56:30 3 0:42:42 2.0  
3 Personal First Solo : Band 2 3365 2 Tom Russell   1261 10:40:00 11:35:30 0:55:30 3 0:44:01 3.0  
4 Personal First Solo : Band 2 3457 2 Mervyn Cinnamond   1261 10:40:00 11:35:36 0:55:36 3 0:44:06 4.0  
5 Personal First Laser : Band 3 155892   Ben Sharp   1290 10:40:00 11:37:49 0:57:49 3 0:44:49 5.5  
5 Personal First Solo : Band 0 5215 0 Gareth Griffiths   1146 10:40:00 11:31:22 0:51:22 3 0:44:49 5.5  
7 Personal First Solo : Band 2 3270   Chris Biscomb   1261 10:40:00 11:37:30 0:57:30 3 0:45:36 7.0  
8 Personal Second RS 100 8.4 Band 3 508   Dave Baldwin   1150 10:42:00 11:34:59 0:52:59 3 0:46:04 8.0  
9 Personal First Laser : Band 2 1 2 Kevin Seebaluck   1197 10:40:00 11:35:59 0:55:59 3 0:46:46 9.0  
10 Personal First Laser : Band 1 180382 1 Andy Barnett   1142 10:40:00 11:34:15 0:54:15 3 0:47:30 10.0  
11 Personal First Streaker : Band 1 1844 1 Chris Smith   1203 10:40:00 11:38:13 0:58:13 3 0:48:24 11.0  
12 Personal First Phantom : Band 1 1351 1 John Oldham   1052 10:40:00 11:31:27 0:51:27 3 0:48:54 12.0  
13 Personal First Laser : Band 2 168842 2 John Smith   1197 10:40:00 11:39:17 0:59:17 3 0:49:32 13.0  
14 Personal First Laser : Band 2 201172 2 Matt Young   1197 10:40:00 11:39:30 0:59:30 3 0:49:42 14.0  
15 Personal First Laser : Band 1 165372 1 Simon Bean   1142 10:40:00 11:38:31 0:58:31 3 0:51:14 15.0  
16 Personal First Laser 112025   ?   1088 10:40:00 11:38:55 0:58:55 3 0:54:09 16.0  
17 Personal First Int Canoe : Band 3 257 3 Jim Champ   1029     RET     18.0  

August - Personal Series - 20/7/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:58:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal First Laser : Band 3 155892   Ben Sharp   1290 23:58:00 0:59:55 1:01:55 4 0:48:00 1.0  
2 Personal First RS 200 : Band 2 1236 2 James Curtis   1144 23:58:00 0:52:59 0:54:59 4 0:48:04 2.0  
3 Personal First Solo : Band 1 5466 1 Paul Playle   1203 23:58:00 0:56:28 0:58:28 4 0:48:36 3.0  
4 Personal First Laser : Band 3 117457 3 Ian Woods   1251 00:00:00 0:60:55 1:00:55 4 0:48:42 4.0  
5 Personal First Laser : Band 2 1 2 Kevin Seebaluck   1197 23:58:00 0:57:21 0:59:21 4 0:49:35 5.0  
6 Personal First Laser 4.7 : Band 3 140014 3 Joe Dunn   1363 00:00:00 0:50:57 0:50:57 3 0:49:50 6.0  
7 Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   990 23:58:00 0:47:59 0:49:59 4 0:50:29 7.0 RS500 in May
8 Personal First Streaker : Band 1 1844 1 Chris Smith   1203 23:58:00 0:59:00 1:01:00 4 0:50:42 8.0  
9 Personal First Solo : Band 0 5215 0 Gareth Griffiths   1146 23:58:00 0:56:13 0:58:13 4 0:50:48 9.0  
10 Personal First Laser : Band 2 180441 2 Tony Butler   1197 23:58:00 0:59:04 1:01:04 4 0:51:01 10.0  
11 Personal First Solo : Band 0 5500 0 Mark Ampleford   1146 23:58:00 0:56:49 0:58:49 4 0:51:19 11.0  
12 Personal First RS 200 : Band 1 236 1 Mike Curtis   1104 23:58:00 0:55:13 0:57:13 4 0:51:50 12.0  
13 Personal Second RS 100 8.4 Band 3 508   Dave Baldwin   1150 00:00:00 0:63:10 1:03:10 4 0:54:56 13.0  
14 Personal Second Solo : Band 4 3861 4 David Clark   1375     RET     18.0  
14 Personal Second Solo : Band 3 4193 3 Ian Peace   1318     RET     18.0  
14 Personal First RS 200 : Band 2 - 3 Harry Phelps   1156 23:58:00   RET 4   18.0  
14 Personal First RS 200 : Band 2 237 2 Cj Cavallari   1156     RET     18.0  

Barts Bash - Personal Series - 21/9/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:08:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal First Laser : Band 3 155892   Ben Sharp   1290 11:08:00 11:57:09 0:49:09 3 0:38:06 1.0  
2 Personal First Laser 4.7 : Band 3 140014 3 Joe Dunn   1363 11:08:00 12:00:22 0:52:22 3 0:38:25 2.0  
3 Personal Second RS Vision : Band 5 1506   Rebecca Barnham   1395 11:08:00 12:02:50 0:54:50 3 0:39:18 3.0  
4 Personal First Solo : Band 1 5466 1 Paul Playle   1203 11:08:00 11:56:53 0:48:53 3 0:40:38 4.0  
5 Personal Second Laser Radial : Band 2 1   Henry Carrow   1234 11:08:00 11:58:20 0:50:20 3 0:40:47 5.0  
6 Personal First Laser : Band 2 201172 2 Matt Young   1197 11:08:00 11:57:10 0:49:10 3 0:41:04 6.0  
6 Personal First Laser : Band 2 184318 2 Mads Obersen   1197 11:08:00   OOD     6.0  
8 Personal First RS 200 : Band 2 - 3 Harry Phelps   1156 11:08:00 11:55:55 0:47:55 3 0:41:27 7.0  
9 Personal First Solo : Band 2 3270   Chris Biscomb   1261 11:08:00 12:00:23 0:52:23 3 0:41:32 8.0  
10 Personal First Laser : Band 2 180441 2 Tony Butler   1197 11:08:00 11:57:47 0:49:47 3 0:41:35 9.0  
11 Personal First Phantom : Band 1 1351 1 John Oldham   1052 11:08:00 11:51:48 0:43:48 3 0:41:38 10.0  
12 Personal First Solo : Band 0 5215 0 Gareth Griffiths   1146 11:08:00 11:55:56 0:47:56 3 0:41:50 11.0  
13 Personal First Solo : Band 0 4386   Mike Dray   1146 11:08:00 11:56:04 0:48:04 3 0:41:57 12.0  
14 Personal Second Solo : Band 3 4193 3 Ian Peace   1318 11:08:00 12:03:28 0:55:28 3 0:42:05 13.0  
15 Personal First Solo : Band 2 3174 2 Roy Poole   1261 11:08:00 12:01:08 0:53:08 3 0:42:08 14.0  
16 Personal First Laser : Band 0 170487 0 Paul Wright-Anderson   1088 11:08:00 11:54:06 0:46:06 3 0:42:22 15.0  
17 Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   990 11:08:00 11:50:21 0:42:21 3 0:42:47 16.5 RS500 in May
17 Personal First Phantom : Band 0 1289 0 Richard Barker   1002 11:08:00 11:50:52 0:42:52 3 0:42:47 16.5  
19 Personal First Int Canoe : Band 3 257 3 Jim Champ   1029 11:08:00   OOD     16.7  
20 Personal First Solo : Band 0 5500 0 Mark Ampleford   1146 11:08:00 11:57:08 0:49:08 3 0:42:52 18.0  
21 Personal First Laser : Band 2 112025   Mark Phillips   1197 11:08:00 11:59:20 0:51:20 3 0:42:53 19.0  
22 Personal First RS 200 : Band 1 236 1 Mike Curtis   1104 11:08:00 11:55:33 0:47:33 3 0:43:04 20.5  
22 Personal First Laser : Band 1 172598   Will Scott   1142 11:08:00 11:57:11 0:49:11 3 0:43:04 20.5  
24 Personal First RS 200 : Band 2 1409 2 Clare James   1156 11:08:00 11:57:52 0:49:52 3 0:43:08 22.0  
25 Personal Second RS 200 : Band 4 481   Steve Green   1261 11:08:00 12:03:13 0:55:13 3 0:43:47 23.0  
26 Personal First Solo : Band 2 4071 2 Peter Halliday   1261 11:08:00 12:04:02 0:56:02 3 0:44:26 24.0  
27 Personal First National 12 : Band 0 3491 0 Mike Storey   1068 11:08:00 11:55:51 0:47:51 3 0:44:48 25.0 EPS in APril
28 Personal Second Solo : Band 4 3861 4 David Clark   1375 11:08:00 12:10:04 1:02:04 3 0:45:08 26.0  
29 Personal Second Laser 4.7 : Band 5 4   Sam Jackson   1481 11:08:00 11:52:36 0:44:36 2 0:45:10 27.0  
30 Personal Second Laser : Band 4 133313   Jamie Scott   1306 11:08:00 12:07:27 0:59:27 3 0:45:31 28.0  
31 Personal Second RS Feva (singlehanded) Band 4 1799   Carl Pittam   1512 11:08:00 11:54:46 0:46:46 2 0:46:24 29.0  
32 Personal Second RS 100 8.4 Band 3 508   Dave Baldwin   1150 11:08:00 12:03:31 0:55:31 3 0:48:17 30.0  
33 Personal Second Solo : Band 5 5046 5 Tony Sproat   1433 11:08:00 12:00:34 0:52:34 2 0:55:01 31.0  
34 Personal First Laser : Band 2 168842 2 John Smith   1197 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second Byte CII : Band 3 2634 3 Caroline Baldwin   1323 11:08:00 RET RET 3   44.0  
34 Personal First Solo : Band 2 3457 2 Mervyn Cinnamond   1261 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal First Laser : Band 2 168115 2 John Magrath   1197 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal First Merlin-Rocket : Band 2 3463   CJ Cavallari Uta Griesenbach 1089 11:08:00   RET     44.0  
34 Personal Second Topper : Band 5     Ching Yo Wong   1653 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second Solo : Band 3 4173   David Lawton   1318 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second RS Feva XL : Band 5 5533   Emma Crudge   1528 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second RS Feva XL : Band 5 3373   Megan Rowe   1528 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second Topper : Band 4     Kiyo Wong   1586 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second Laser : Band 5     Mike Wong   1360 11:08:00 RET RET     44.0  
34 Personal Second RS 500 : Band 5 5533 5 Ross Nelson   1219 11:08:00   RET     44.0  

October - Personal Series - 19/10/14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:08:00
Rank Series Start Anniv Class Sail No Band Helm Name CrewName Rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Personal First Laser : Band 3 155892   Ben Sharp   1290     0:45:36 4 0:35:21 1.0  
2 Personal First Laser : Band 3 117457 3 Ian Woods   1251     0:46:39 4 0:37:17 2.0  
3 Personal First Laser : Band 2 1 2 Kevin Seebaluck   1197     0:46:24 4 0:38:46 3.0  
4 Personal First Streaker : Band 1 1844 1 Chris Smith   1203     0:47:00 4 0:39:04 4.0  
5 Personal First Phantom : Band 1 1351 1 John Oldham   1052     0:41:23 4 0:39:20 5.0  
6 Personal First Laser : Band 2 184318 2 Mads Obersen   1197     0:47:06 4 0:39:21 6.0  
7 Personal First RS 200 : Band 2 1409 2 Clare James   1156     0:47:12 4 0:40:50 7.0  
8 Personal First RS 300 : Band 0 539 0 Peter Curtis   975     0:39:56 4 0:40:57 8.0 RS500 in May
9 Personal First Laser : Band 2 112025   Mark Phillips   1197     0:40:10 3 0:44:44 9.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 64
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies
XPAScoring penalty under rule 44.3 Varies



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com